Zaterdag 1 April nam. 1 uur Opening GEMEENTERAADSVERSLAG. van de Tuinbouwinrichting „Zonneheuvel" «Jan Schothorst Gz. De heer Bouma, zooals velen hem niet zullen kennen. loken aard, die ten slotte niet meer te be- fflen /.uilen zijn, maar die ook geestelijk en zedelijk zoovelen verslapt, zoovclen, die hun teven daardoor vergald zien. Ik wil er ook bijvoegen, dat; wanneer er Icuint een regeering, die op bepaalde partijen flfeunt, en irn geen geval te veel aan partij belangen mag worden gedacht, dat geen partijbelangen mogen! worden gediend. Ik 4enk daarbij vooral aan de benoemingen, met het minst van burgemeesters, waarbij thans sedert eenige jaren het schadelijke, verderfelijke, systeem wordt gevolgd, dat niet gevraagd wordt wie de geschikste ep meest bekwame candidaat is, maar de politieke gezindheid) den doorslag geeft. Wij moeten hebben een krachtige, zelf standige Regeering, die verantwoordelijk is aan de Staten-Generaal; wij moeten hebben een Staten-Generaal, die volgens eigen oor deel en inzicht zich uitspreken, zonder zich te onderwerpen aan partijgedachten. De Staten-Generaal vormen met de Regeering de wetgevende macht, maar verder hebben zij slechts controle, maar mogen zij zich niet plaatsen op den stoel der uitvoerende macht, want uitvoerende macht hebben zij niet. en behooren zij niet te hebben. En ik wil dan eindigen met de hoop uit te spreken, dat de verkiezingen een zoodani ge samenstelling van de Kamer zullen ge ven, dat er komt oen krachtige nationale Regeering, die steunt op een flinke meer derheid in de Kamer." Ten aanzien van het door de Liberalen in genomen standpunt omtrent hun bereidwil ligheïd aan een toekomstige Regeering deel te nemen, behoeft aan het bovenstaande niets meer te worden toegevoegd. Aan de Buurtvereeniging SoestZuid" wordt f 100.kwijtgescholden van het door haar verschuldigde als bijdrage in de kosten voor het wachtlokaaltje voor passagiers van den autobusdienst aan de Birktstraat. HET HOUDEN VAN CURSUSAVONDEN VOOR WERKLOOZE ARBEIDERS ZAL NADER WORDEN BESPROKEN. De Raad langer dan een uur in geheime vergadering over de nieuwe straat- verlichtingsovereenkomst met de P.U.E.M. Deze overeenkomst ten slotte aanvaard. VOORLOOPIG GEEN SCHOOLZUSTER. Voor de verkiezingspropaganda zal de gemeente 5 houten borden ter beschikking stellen. Woensdagmiddag 27 Maart j.1. kwam de Gemeenteraad van Soest te 2 ure in open bare vergadering bijeen1 ter bespreking van de reeds eerder door ons gepubliceerde agenda. Alle Gemeenteraadsleden waren aanwe zig. Na de gebruikelijk opening stelde de bur gemeester aan de orde: 1. Vaststelling van de notulen der verga deringen van 13 en 22 Februari 1933. i Mededeeling van ingekomen stukken. 1. Rekening der Algem. Soester Turn en Athletiekclub „ADO" te Soest over het jaar 1932. CNo 1647) Voor kennisgeving aangenomen. 2. Rekening en jaarverslag over 1932 en begrooting voor 1924 van de vereeni- ging „Wijkverpleging Huis ter Heide en omstreken" te Huis ter Heide. (No. 555) Voor kennisgeving aangenomen. 3. Een 3-tal door Gedeputeerde Staten goedgekeurde besluiten tot wijziging der gemeente- en bedrijfsbegrooting voor het jaar 1932. (Nos. 21/229, 22/26 en 23/19) Voor kennisgeving aangenomen. 4. Een adres van de Ver. „Wijkverple ging Huis ter Heide en omstreken" te Huis (er Heide, houdende verzoek het raadsbe sluit van 21 December 1932 tot verlaging fiarer subsidie met 10 in te trekken en «hfaar evenals vorige jaren een subsidie van i 350 toe te kennen. (No. 555) Op voorstel van den Burgemeester worat het verzoek toegestaan en zal dus geen vermindering worden toegepast. 5. Een adres van B. Karelse te Soest, houdende verzoek een weg te vinden, waar door de onbillijkheid van het hem op 55- jarigen leeftijd verleend ontslag als agent van politie dezer gemeente, waardoor hij slechts een pensioen van f 400 zal ontvan gen, in meerdere of mindere mate wordt weggenomen. (No. 1086) In handen gesteld van B. en W. ter be handeling. 6. Een besluit van Ged. Staten houdende goedkeuring van de bij raadsbesluit van 7 April 1932 gewijzigde instructiën van den keuringsveearts en den hulp-keurmeester (No. 2398) Voor kennisgeving aangenomen. 7. Overzicht van het Gasbedrijf over de maan Februari 1933. (No. 240) Voor kennisgeving aangenomen. - 8. Verslag der Gezondheidscommissie te Baarn over 1932. (No. 152) Voor kennisgeving aangenomen. 9. Verslag van het Burgerlijk Armbe stuur over 1932. (No. 250) Voor kennisgeving aangenomen. 10. Een schrijven van den Directeur- Generaal der P. T. T. inhoudende de me dedeeling dat geen maatregelen genomen kunnen worden om de tegenwoordige rege ling inzake het tarief der gesprekken tus- schen Baarn en Soest ongewijzigd te laten. (No. 2842) De heer Gasille merkt op, dat hiertegen niets te doen is. Voor kennisgeving aangenomen. 1L Een adres van het Bestuur der Ver- eeniging „Soesterbergs Bloei", verzoeken de wijziging van het ontwerp-uitbreidings- pilan als door het Bestuur voorgesteld. (No. 915) Burgemeester en Wethouders stellen voor dit adres te behandelen bij de vaststelling van het ontwerp-uitbreidingsplan. Voor kennisgeving aangenomen. 12. Een adres van H. van Sitter en eeni ge andere bewoners van perceelen aan de Van Weedestraat, verzoekende aansluiting van hunne perceelen op de rioleerLng der gemeente, en verklarende bereid te zijn den grond vóór hunne perceelen gratis aan tlÉLgemeente af te staan onder voorwaarde dat voor rekening der gemeente tot trot- toiraanleg wordt overgegaan. (No. 2895) In handen gesteld van B. en W. voor spoedig prae-advics. De heer Gasille verzoekt deze zaak spoe dig te behandelen. 13. Een adres van het Bestuur der Ver- Qcnigling „Soesterbergs Bloei", waarin erop aangedrongen wordt ernstig te willen over- wegèn een zoodanige plaats voor het woon wagenkamp aan te wijzen waardoor de mooie plekken in de gemeente niet worden geschonden. (No. 675) In handen gesteld van B. en W. voor p F ae-advies. 14. Besluit van Ged'. Staten, waarbij, inet vernietiging van het raadsbesluit van 30 November 1932, le afd. No. 2701, inza ke toepassing van artikel 13 der L.O. wet 1920, de toegekende bijdrage ingevolge ge noemd artikel is bepaald op 60 der kos ten van vervoer van J. J. Kemperman van Soesterberg naar Zeist. (No. 2701) Voor kennisgeving aangenomen. 15. Rekening en verantwoording der af- deeling Baarn Soest e.o. der Ned. Vereeni- ging tot bescherming van dieren over 1932. (No. 2321) Voor kennisgeving aangenomen. 3. Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener verordening als bedoeld in artikel 15 der geldschieters wet. (No. 2752) De heer Gasille merkt op, dat deze ver ordening precies conform is aan die van Zeist. De burgemeester geeft toe, daar alles van een model is. Het voorstel wordt aangenomen. Zoo rood als zwart Brengt lood en smart. Wie in het juiste midden gaat Stemt den Vrijzinnig-democraat. 4. Voorstel van B. en W. tot aanschaffing van een telmachine ten dienste der boek houding van openbare werken. (No. 1558) De heer de Bruyn meent, dat deze zaak eerst in de Commissie O.W. had moeten worden besproken. De burgemeester merkt op, dat de boek houding van O.W. ter Gemeente-Secretarie wordt gevoerd. De heer Nooder waarschuwt ervoor, om eens andersmans verdriet te koopen, waar op de burgemeester antwoordt, dat de ma chine nieuw is en met garantie. Het voorstel wordt aangenomen. 5. Behandeling van een verzoek van de vereeniging „Soest Zuid" om ontheffing van de betaling van de nog door die vereenigijg gedeeltelijk verschuldigde bijdrage in de stichtingskosten van het wachtlokaal Birkt straat hoek Ferd. Huycklaan. (No. 1691) Als de Burgemeester dit punt onder den hamer wil laten doorgaan, vraagt de heer Busch eenige malen bescheiden het woord. Waar dit echter niet gehoord wordt, wil de burgemeester doorgaan, maar de heer Busch verzet zich daartegen, belangstel lend informeerend, of de voorzitter soms wat doovig wordt. De heer Grootewal: „Nou, de burgemees ter is van jou gewend1, dat je veel harder schreeuwt!" (gelach) De heer Busch zegt dat oorspronkelijk de kosten f 330 waren. Later is dit gekomen op f 751 en inderdaad is het Bestuur van Soest-Zuid toen genegen geweest ook haar aandeel, zijnde de helft, in diat meerdere te betalen. De middelen zijn echter achteruit geloopen en er mag wel aan gedacht wor- dery, dat Soest-Zuid geen subsidie krijgt. Spr. meent als inspiratie te zien een zeke re jalousie de métier van de Vereeniging Soest Vooruit, wat men tusschen de regels door kan lezen. Waar het hier een alge meen belang betreft, wil spreker de ge vraagde ontheffing verleenen. De heer Endendijk is daar niet voor, dat gaat toch niet. Het oude Bestuur heeft voor de Vereeniiging vrijwillig dë verplichting op zich genomen en het nieuwe Bestuur zal die toezegging gestand moeten doen. Anders wordt het altijd in de toekomst 80 beloven en 5 betalen. Er zijn wel meer plaatsjes aan te wijzen, voor wacht huisjes!, b.v. bij het Raadhuis. De heer van Klooster meent, dat het huis je voor een particulier belang dient, name lijk dat van den ondernemer van den auto busdienst. Voor ontheffing zal men him- mcr de goedkeuring van Ged. Staten ver krijgen. De heer Grootewal zegt, dat de kosten zijn tegengevallen. Het was hcele maal niet noodzakelijk een f 750 te besteden en het had best wat eenvoudiger gekend zonder overbodige lux Voor f 375 hadden we een heel mooi huisje gehad, en dan was men zoo ongeveer op het oorspronkelijk gedach te bedrag uitgekomen. De burgemeester zegt!, dat de Raad het crediet heeft toegestaan tegelijk met de plannen en dat toen ook het bedrag van f 751 vaststond. Een nabetrachting hierover te houden heeft thans weinig nut. De heer Gasille wil met het oog op ge volgen en consequenties niets van onthef fing weten. Soest-Zuid heeft het initiatief genomen, heeft er zelf om gevraagd, heeft de helft der kosten op zich genomen en moet die belofte gestand doen. De heer Busch meent, dat het wachtlo- caal mede op verzoek van de Gemeente is tot stand gekomen en dat de ondernemer Tensen zeer veel let op de belangen van de passagiers. Soest-Vooruit had al veel eerder met zulke hokjes moeten beginnen, dat is werkelijk gemeenschapsbelang. De onide nemer onderhoudt thans een prach- tigen diensf, stipt en altijd op tijd ondanks minder gunstige uitkomsten. Men mag dus zeker niet spreken van Uitsluitend particu lier belang voor hem. Als kwijtschelding niet gaat, dan maar betalen en daartegen over een extra subsidie verleenen; de ma nier is altijd te formuleeren zoo, dat Ge deputeerde Staten er accoord mede kunnen gaaq. De heer Endendijk wijst op het locaaltje bij Nieuwerhoek, dat ook ten bate van de gemeente is en aan haar geen cent heeft gekost, doch geheel is betaald door de PL'EM, die er niets voor terug kreeg. De heer Tensen heeft wel degelijk belang bij het lokaaltje, de helft der kosten is toege- zegd, zelfs geheel vrijwillig en daarom moet daaraan thans worden voldaan. Als Soest Vooruit dit punt ook eens ter hand ging nemen, zou dat zeer toe te juichen zijn, maar dan moet die Vereeniging ook beta len wat zij terzake overeenkomt met de ge meente. De heer Grootewal wil dan een tusschen- voorstel doen, waar Soest Zuid toch reeds f 200 heeft betaald en er zeker hier een algemeen belang is. Spreker stelt voor te laten betalen de resteerende f 68.55 en de overige f 100 kwijt te schelden. Het voorstel-Busch om de geheele f 168,55 kwijt te schelden wordt hierna verworpen met 7 tegen 8 stemmen. Voor het voorstel stemden de heeren Grootewal, Hornsveld, Busch, Nooder, de N.ies, van den Berg en Mej. Funke. Hierna komt in stemming het voorstel Grootewal, dus om f 100 kwijt te schelden en om eventueel toe te staan dat de restee- reri.de f 68,55 kunnen, worden betaald in 2 termijnen, aangenomen met 5 tegen 10 stemmen. Tegen het voorstel stemden de heeren Endendijk, van Klooster, Lodeesen, Gasille en van Duren. 6. Voorstel van B. en W. tot voorloopige vaststelling van de rekening van het ge meentelijk grondbedrijf dienstjaar 1928. (No. 184) De heer Busch drmgt op meer spoed aan, daar dit nog betreft de rekening over 1928.' De heer Gasille merkt hierbij op, dat is gebleken, dat de oud-Wethouders van El- ten van den Berg ten onrechte te veel hebben ontvangen, doch thans weigeren dat terug te storten. Ook is gebleken, dat de heer Smit dubbele kwitanties heeft afgege ven in Juli en dezelfde ook in Sept. en dat bedrag vermoedelijk 2 maal heeft ontvan gen, terwiijL ook hij weigert het terug te storten. Spreker verzoekt- voortaan tegen dergelijke abnormaliteiten met kracht op te treden en met gewelid terug te vorderen om de boel in het reine te brengen. Nu zal de gemeente-ontvanger hiervoor het kind van de rekening worden, en; dat is toch eigenlijk niet billijk. De geheele zaak van het Grondbedrijf over 1928 heeft veel werk gekost en moest heelemaal opnieuw op pooten worden gezet. De beschikbare ge- gevenjs wanen slordig en onvoldoende en daarom moet aan den opmaker dezer reke ning hulde worden betuigd. De rekening wordt voorloopig vastge steld. 7. Voorstel van B. en W. tot intrekking van het op den dienst 1932 overgeschreven krediet voor den bouw van een volksbad huis. (No. 21/244) De heer Busch wil het crediet maar la- Emmalaan 12a - Soestdijk Bloemen, Planten, Zaden, Sierglas en Aardewerk, Tuingereedschappen. Aanleg, onderhoud, verzorging van villatuinen, stadstuinen, sier- en nutstuinen Adviezen, voorloopige ontwerpen en begrootingen gratis. Bij opdracht van eenig werk in uw tuin wordt de juiste prijs vooraf overeengekomen, derhalve geen bij-rekeningen, geen tegenvallers. Alles eerste kwaliteit en uiterst lage prijzen. Neemt proef met ons WEEKEND-BOUQUET, een prachtige bos bloemen voor 65 cent. Bezoekt onze inrichting Hoogachtend, Tuinbouwlnrlchtirg „Zonneheuvel", J. B. Schulz, Tuin-Architect ten staan. Veranderen de financiën ten gun ste, dan kan alsdan direct met uitvoering worden aangevangen. Spreker wijst er op, dat de kosten thans veel lager zijn dan toen, zoodat veel goedkooper kan worden ge bouwd. Het voorstel wordt aangenomen. 8. Voorstellen van B. en W-: a. tot toekenning van een subsidie aan de afdeeling Soestdijk van de R.K. Werk- liedenvereeniging in de kosten van het hou den van cursus-avonden voor werklooze ar beiders. (No. 2855) b. tot toekenning van een crediet ten be hoeve van de zorg voor jeugdige werkloo- zen. (No. 2908) De heer Gasille is wel voor subsidie voor een soortgelijk doel, maar dan ten behoe ve van alle gezindten der gemeente, niet alleen voor een bepaalde categorie. Men mag de belastinggelden van allen niet gaan benutten tot steun aan een bepaalde groep. Alles, wat voor werkverschaffing en niet verwacht Het gaat nu eenmaal bij de RK, geheel anders dan bij andersdenken den. Het is geenszins die bedoeling om te „splijtzwammen", maar het kleine bedrag is noodig om een reeds Lang aangevangen cursus te voleindigen. De heer Endendijk juicht die pogingen toe, want dat gaat juist in den lijn van het comité en wil ook aan ieder zijn rechten doen behouden. De heer van Klooster merkt op, ^lat het hier betreft volwassenen en het comité zich sQechts met jeugdige werkloozen bemoeit. De heer Gasille ontkent, dat er oudere werkloozen hier in Soest zijn. Gelukkig is alleen hier de jeugd werkloos, de ouderen niet. Er zijn dus vast geen 60 volwassen R.K. arb. werkloos en de cutrsus zal dus niet worden gehouden voor werkloozen, doch gewoon voor arbeiders. En daarvoor gemeentegeld geven als het een bijzondere cursus betreft op R.K. grondslag, voelt spreker niets voor. I NEEMT U S.V.P. EENS PROEF Zaterdag 8 April Opening 4 uur der luxe Brood- en Banketbakkerij - Birktstraat 43 Voor voortdurende levering van uitsluitend eerste kwaliteit en nette bediening wordt ingestaan Bij aankoop van 50 cent 1 ons heerlijke Soestermoppen, Dij 1 gulden een fijne Dogcakegebak CADEAU Beleefd aanbevelend TELFOON 470 2 r> 3 C steunregeling gedaan wordt, geldt voor de w.erkloozen van aLle gezindten. De heer Busch is er ook niet voor om te separeeren, men moet samenwerken. Spre ker is niet tegen de R.K. Werkliedenver- eeniging, maar wel om geld te vermorsen met allerlei bijzondere cursussen. Hij wil dat deze werklieden zich aanpassen bij de bestaande organisatie voor de Jeugd, waar voor het comité bestaat uit de Burgemees ter, en de heeren Endendijk, van Klooster en de Nies. De heer Endendijk merkt op, dat dat co mité uitsluitend voor de jeugd werkt en er hier sprake is van volwassenen. Samenwer ken is echter geboden daar men steeds moet werken „voor de zonen van ons volk", welk ideaal dan bewaard wordt. Men kan algemeene cursussen organiseeren, te be talen1 uit de gemeentekas en bijzondere feestelijke cursussen in eigen kring, maar er moet een algemeene samenwerking ko men De burgemeester wil wel aan de werk- liedenvereeniging vragen of zij tot samen werking bereid zijn en dan zoowel voor jeugdige als voor volwassen werkloozen, zooveel mogelijk een lijn trekken. De heeT van Klooster had deze critiek De heer van Klooster wil wel toegeven, dat er onder de 60 ook een aantal niet- werkloozen zijn, maar dat hindert toch niet. De heer Busch meent, dat men elkander moet helpen. Strijd daar stellen beteekent strijd uitlokken. Spreker geeft in overwe ging dat B. en W. aan de R.K. Werklie- denvereeniiging zullen mededeelen,, dat hun idee zeer op prijs werd gesteld, echter on der verzoek zich alsnog te willen verstaan met het bestaande comité. Als aparte cur sussen alsdan nog noodig blijken, zou als dan de gelegenheid daarvoor kunnen wor- ^ien geschapen. Men kan zoodoende eerst nog eens van gedachten wisselen en dan moet dit punt inmiddels van de agenda worden afgevoerd'. De heer Grootewal meent, dat zursus- avonden voor werkloozen arbeiders niets met godsdienst te maken hebben. Als de R.K. of de Gereformeerden speciale cur sussen willen organiseeren kunnen ze dat gerust doen op eigen houtje, maar dat heeft met de werkloosheid niets te makem Er is reeds één comité, dat op een neutraal standpunt staat en algemeen de cursussen zal geven met daarnaast steun bij vakar- beid en scholing. (Vervolg 2e Blad) Onze plaatsgenoot, de heer Bouona, die als dansleeraar, leider van tooneelgezel- schappen en voorzitter van verschillende vereeni'gangen in Soest lang geen onbeken de is, verbleef langen tijd in Duitschland', waar hij zich bij feestelijke gelegenheden eveneens verdienstelijk maakte. Zoo zien wij hem op nevenstaande foto met eenige bestuursleden in gezellig sa menzijn afgebeeld bij gelegenheid van dë in deze nabuurstaat algemeen bekende schut tersfeesten. De heer Bouma trad bij die ge legenheid op als Oyerste. Een en ander is van vrij algemeene be kendheid Minder bekenld is het, dat de heer Bouma een groot döerenvriend is en na volbrachten arbeid thuis komende, liefst zoo gauw mogelijk zwarte rok en witte das ver wisseld voor een pakje, dat er tegen kan om zich dan aan zijn dieren te wijden en zich in hun vriendschap te verheugen. Den drietal door hem gekochte jonge Sa- ne-geiten groeiden door zijn goede zorgën op tot bijzonder mooie en meer dan gewo ne exemplaren. Hoe de beesten aan hun verzorger ge hecht zijn en hoe vertrouwelijk de verhou ding tusschen hem en de dieren is kan het beste uit bijgaande foto's blijken. Kop van 3-jarige Sane-Geit De deelnemers aan het Schuttersfeest Een kiekje dat voor zichzelve en den heer Bouma getuigt

De Soester | 1933 | | pagina 2