Het communistisch millioenenplan. 0^_ Binnenland Jan Schothorst Gz. O^Plaatse lij k N ïeuws^ «UW teJ.'IMWIffliePsfeteïte; MANIFEST VERBOND NATIONAAL HERSTEL: Geestelijke en zedelijke verwording gaan steeds verder. Godsdienst, gezin en gezag, de fundamen ten van onze samenleving, wordeg onder graven. LIBERAAL PROGRAM: Het ethische en het godsdienstige ge moedsleven bevatten voor de vorming van geest en karakter onvervangbare waarden. Dit ten volle erkennende en de zedelijke normen van het Christendom als vasten grondslag der Europeesche samenleving aanvaardende, komt de Liberale Staatspar tij „De Vrijheidsbond" ook op dit gebied voor eerbiediging der persoonlijke vrijheid °P' V (al. 9 Beginselverklaring). (Wordt vervolgd) i In „De Soester" van j 1. Woensdag be spreekt de heer W. H. C. Doorman onze artikelerv Zijn beschouwingen geven ons aanleiding tot de volgende opmerkingen, waarbij wij geheel buiten bespreking laten die punten, waarover de heer Doorman het geheel of bijina geheel met ons eens is. De heer Doorman bevreemd het, „dat de ontwerper van ons Uitbreidingsplan, die toch in de praktijk dier aangelegenheden geen vreemdeling zou zijn, zoo vele juridi sche fouten zou hebben gemaakt. Jaj, dat heeft het ons ook, maar ais de heer Doorman b,v. meent dat die on wettigheden wel niet zoo vele en zoo ern stig zullen zijn, dan moeten wij hun die il lusie ontnemen. Eensdeels zullen de gemaakte fouten wel een gevolg zijn van de groote wijzigingen die in 1931 in de Woningwet zijn tot stand gekomen en van welke wijzigingen hij zich geen voldoende rekenschap heelt gegeven, anderdeels, schijnt de ontwerper vreemd genotg gemeend Nte hebben, dat hij slechts rekening had te houden met het technische, architectonische gedeelte van het plan. Intusschen wil het ons voorkomen dat iemand die zich belast met het maken van Uitbreidingsplannen, die materie ge heel moet beheerschen en eerst recht heeft op belooning als hij een plan levert dat zoowel juridisch als technisch uitvoerbaar is. Daar de heer Doorman het meerendeel van onze talrijke juridische bezwaren niet weerlegt, schijnt het, dat ook Z.Ed. thans die bezwaren met ons deelt. Dat de „natuurlijke waardestijging" een onaantastbaar bezitsrecht van den betrok ken grondeigenaar zou zijn, is geen stel ling, die door ons is uitgevonden, zij is er kend dcor Minister Verschuur, in de Me morie van Antwoord op het wijzigings- ontwerp1931 onder 8, waaruit wij ci- teeren: „grond heeft ook zonder Uitbreidingsplan „plaats naarmate de gronden dichter bij „de bebouwing komen te liggen en. daar- „door voor exploitatie als bouwterrein «meer aan de beurt komen. Het is niet on redelijk, dat de eigenaar de natuurlijke „waarde-stijging vergoed krijgt. Ontliou- *ding van vergoeding der waardestijging, „ook die het Uitbreidingsplan wellicht ver- <,oorzaa|kt, zou hoogstwaarschijnlijk met „artikel 152 van de Grondwet niet te rij- „men zijn." Ook wij zien dus weinig verschil in de natuurlijke waardestijging en waardestij ging ten gevolge van een Uitbreidingsplan; beide zullen moeten worden vergoed, hetzij bij aankoop of onteigening, hetzij als scha deloosstelling wegens het Uitbreidingsplan. Als de heer Doorman dus meent, dat vol gens ons de gemeenschap de voordeden uit waardevermeerdering ten gevolge van een Uitbreidingsplan uitsluitend voor zich zou mogen opeischen, vergist hij zich; wij heb ben zulks nimmer betoogt, noch be- '4°eldintegendeel. Als wij toch schreven, dat de gemeente schade zal moe ten vergoeden, indien de door een eigenaar te lijden schade grooter is, dan het voor deel, dat diezelfde eigenaar door het Uit breidingsplan zal genieten, hebben wij toch daaraan toegevoegd: rekening houdende met alle plaatselijke omstandigheden. Wij hadden daarbij natuurlijk op het oog be oordeeling van één en hetzelfde perceel grond of grondcomplex. Indien bijv. over zeker complex uitsluitend 3 woonwegen worden geprojecteerd en de grond verder als bouwterrein wordt aangewezen, zal de heer Doorman toch wel met ons eens zijn, dat dan van schade voor den eigenaar geen sprake is. Bij onteigening zal krachtens art. 92a der Onteigeningswet bij de bepaling van de waarde als bouwgrond rekening moeten worden gehouden met „de in de gem. gel dende regelen betreffende afstand van grond voor openbare verkeerswegen alsmede be treffende kosten van hetgeen noodig is om grond voor bebouwing naar de plaatselijke voorschriften gereed te maken". Men zal dus met inachtneming der plaatselijke re gelen het geheele complex moeten bezien en dan zeggen: Alles bij elkander is er wel waardedaling ten opzichte van de vierkan te Meters grond, bestemd voor weg, doch daarnaast ook waardestijging, zoodat sum ma summarum deze eigenaar geen schade lijdt eni hem dus niets extra's behoeft te worden vergoed. Ook buiten onteigening meereen wij dat deze leiddraad, van „com pensatie" moet worden gevolgd, wat echter geheel wat anders is dart, zooals de heer Doorman ons wil aanwrijven, „opeischen door de gemeenschap van voordeelen, die den grondeigenaar toevallen." Als e"hter op een ander complex óók 3 woonwegen worden geprojecteerd zoodanig, dat er door den eigenaandigen vorm van dat com plex tenslotte voor den eigenaar heel wei nig bouwterrein overblijft, welnu, dan zal de schade grooter zijn dan het voordcel en zat dus tenslotte die eigenaar voor dat complex door het plan schade hebben, die hem zal moeten worden vergoed. Dat tenslotte de gemeenschap ook nog wel op een andere wijze kan pogen te gaan prófiteeren van de waarde-vermeerderlng van gronden van particulieren tengevolge van een Uitbreidingsplan, weet de heerl Doorman al even goed als wij; wij hebben d- arbij dan het oog op een eventueele Baatbelasting. In de hiervoren aangehaal de 8 der Memorie van Antwoord liet de Minister zich daarover als volgt uit: „Het beleid van Gedeputeerde Staten en „van de Kroon is er tot dusver op gericht „geweest er voor te waken, dat de lasten „tussthen gemeenten en grondeigenaren „naar redelijkheid verdeeld worden, Of er „gevallen zijn, waarin door een baatbelas ting compensatie kan worden gevonden, „moet pro re nata beslist worden. Het „oordeel hierover staat niet aan de onder- „geteekendenw Indien een baatbelasting wordt ingevoerd, zal de gemeente uit de opbrengst daarvan de kosten, verbonden aan uit te keeren schadevergoedingen, kunnen dekken. Van zelf spreekt dan, dat natuurlijk in dat geval de eerstbesproken „minnelijke" compensa tie buiten beschouwing moet blijven, daar men anders tweemaal zou gaan compen- Seeren. Tegenover een baatbelasting zal dus moeten staan volstrekte vergoeding van alle geleden en te lijden schade, dus óók schade wegens bestemming tot open baren weg, zelfs al is het geheele complex met dien weg gediend. Op de andere punten, die de heer Door man in zijn artikel bespreekt, komen wij terug. C. HAVER. ZIJ VOLGEN. De S. D. A. P. en de Salariskorting Grappig noemt de „Standaard" de hou ding der Soc.-dem. in den strijd om de sa larissen. In 1931 kort de regeering 5 de Soc.- dem. zeggen: neen. In 1932 kort de regeering 10 de Soc.- dem. zeggen: 5 In 1933 kort de regeering 17 de Soc.- dem. zeggen,: 10 Waarom zullen we ons verder bekomme ren? De heeren volgen toch, op een afstand. Het inzicht bereikt hen alleen wat lang zaam. Ze worden vanzelf wel wijzer. LEGERHEMDEN IN KLOOSTERS GEMAAKT. Mejuffrouw De Jong, lid van de lie .Ka mer had den minister van landsverdedi ging de volgende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat in September 1932 aan de N.V. tot Exploitatie van Bendien's Confectiefabrieken, te Almelo door de Re geering een leverantie is gegund tot het vervaardigen van 40.000 „iegerhemden" mede ter bevordering van werkverrui ming in het confectiebedrijf? 2. Is het den minister bekend, dat deze hemden of althans een deel daarvan nu worden gemaakt in het klooster „De Goede Herder" (gemeente Almelo?) 3. Indien het onder 1 en 2 genoemde waar mocht blijken te zijn, is de Minister toe kunnen leiden, dat het maken dezer hemden niet zal geschieden in het kloos ter, zoodat aan het oorspronkelijk ge stelde doel der werkverruiming ten voile zal kunnen worden voldaan? x Minister Deckers heeft daarop het vol gende geantwoord: Ad 1. Het gestelde in deze vraag is juist, met dien verstande, dat de gunning in December 1932 heeft plaats gevonden. Ad 2. Deze vraag wordt bevestigend be antwoord. Ad 3. Aangezien de leverantie aan de bedoelde firma \^erd gegund mede op grond van ontvangen mededeelingen, dat de garens zouden worden gesponnen in .Nederlandsehe spinnerijen en de hemden in de fabrieken van de aanneemster geheel door Nederlandsch personeel zouden wor den gefabriceerd, zijn maatregelen geno men, dat de verdere vervaardiging der hemden in de fabrieken van de aanneem ster zal geschieden. DE VOLKSHULDE AAN WILLEM DEN ZWIJGER OP PAASCHMAAN- DAG (17 APRIL) TE DELFT Zooals algemeen bekend is, wordt op -Paaschmaandag in Delft ,de Nationale* Volkshulde gebracht aan Willem den Zwij ger, waaraan alle Nederlanders kunnen deelnemen, hetzij onafhankelijk van een vereeniging, mits zij niet komen om hun politieke inzichten te uiten, hetzij in ver- eenigingsverband.. De Volkshulde duurt van 124 uur en bestaat uit 3 deelen, n.1. a. Kransleg- ging in de Nieuwe Kerk om 1 uur, in aanwezigheid van afgevaardigden van deel nemende vereenigingen en van autoritei ten. Spreker Ds. J. J. Stam. b.. Redevoeringen op de Groote Markt door Z..E. Generaal C. J. Snijders, Anton van Duinkerken, Drs. H. Brugmans, Dr. A.. Jacob, een en ander afgewisseld door zang van Wilhelmus, van „O Heer, Die daar des Hemels tente spreidt" en van „Waar een Volk leeft, leeft een recht, een plicht tot eigenwaarde", de beide laat ste liederen door zangkoren, inl. bij de commissie. c. om ongeveer 2.30 uur onthulling van een gedenksteen in de kerkmuur, waarop gebeiteld de gelofte van trouw aan Willem den Zwijger.. Daarna urenlang défilé langs den gedenksteen en door de Nieuwe Kerk langs het graf, (dit laatste voor deelne mers, die zich tijdig opgeven, voor an deren slechts voor'zoover de tijd het toe laat). Alle deelnemende groepen leggen' en kele bloemen tegen den gedenksteen. Aangezien het aantal deelnemers groo ter is, dan verwacht was, zijn verschil lende terreinen in de stad gereserveerd, waar luidsprekersinstallaties worden aan gelegd. De ingang en uitgang van de Nieu we Kerk worden uitgebroken, teneinde 'n vlot défilé mogelijk te maken.. Slechts aan hen, die zich tijdig opgeven, wordt ver zekerd, dat zij een goede plaats zullen kunnen innemen, en dat zij van de goed- NEEMT U S.V.P. EENS PROEF Zaterdag 8 April Opening 4 uur der luxe Brood- en Banketbakkerij - Birktstraat 43 Voor voortdurende levering van uitsluitend eerste kwaliteit en nette bediening wordt ingestaan Bij aankoop van 50 cent 1 ons heerlijke Soestermoppen, oij 1 gulden een fijn Moccagebak CADEAU Beleefd aanbevelend TELFOON 4- 7 O koope reisgelegenheid kunnen gebruik ma ken. Zij gelieven zich daarvoor te richten tot het bureau der commissie, p.a. F. W. C. Blom, Waldeck Pyrmontlaan 4, Rotter dam, Tel. 55294, dagelijks van 107 uur, Maandag, Woensdag, Vrijdag ook van 17 —22 uur. Tot 8 April zijn uaar |de goed- koope treinkaartjes verkrijgbaar (zie aan plakbiljetten op de stations). De deelne mersspeldjes met programma zijn ver krijgbaar door storting op giro 181(572 ten name van Mej. Schenk te Rotterdam tegen 25 cent per stuk, na 8 April, resp. 13 April 30 cent, resp. 35 cent. Groote vereenigingen zoo noodig kor ting.. Deze speldjes zijn verplicht. Voor de deelnemers zijn verkrijgbaar pakketjes met broodjes tegen 25 cent per pakje, koffie en limonade tegen 10 cent. De Volkshulde wordt dus een grootsche his torische herdenking, doch is tevens een waarlijk nationale bijeenkomst, waar het Nederlandsche Volk zijn samenhorig heidsgevoel zal toonen. Vormt deelnemende groepen, vraagt propagandamateriaal, brengt vaandels en oranje.blanje-bleu vlaggen mee! Komt al len! KAMER VAN KOOPHANDEL FA BRIEKEN VOOR DE GELDERSCHE VALLEI. Zitting Vrijdag 7 April 1933, 15.00 uur Kamergebouw. Dagorde: 1.. Opening, presentielijst en notulen; mededeelingen. 2. Comité-generaal. 3. Vaststelling Rekening over 1932. 4. Regeling districtsdag 1933 te Vee- nendaal. Comm. v. Voorbereiding stelt voor te behandelen de vraag, wat er in ons dis trict door eenvoudige cursussen bereikt kan worden ter betere scholing van het winkelpersoneel. Voorzitter der Kamer doet het tegenvoorstel, om te behandelen düè Sïstricï voordoen. 5. Subsidie-aanvragen: 1.. Barnevelder Fokstation vraagt f 100 overeenkomstig begrootingsbesluit is ge geven f75. 2.. Nat. Bur. voor Onderwijs op econ. grondslag vraagt steun. Best. stelt voor, om overeenkomstig begrootingsbesluit af wijzend te beschikken. 6. Ingekomen stukken 1. Adres Ned. K. v. K. Londen ,over paspoorrtkosten Engeland. 2. Ex. Nieuwe Arnh. Courant over „De Hooge Veluwe als nationaal natuurpark.. Een beschouwing van A. B. Wigman". 3. Bericht P.T.T., dat de heffing van f 6.rechten voor telegramsbestelling thuis na kantoortijd voorloopig beperkt blijft tot Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam.. 4. Verzoek Melkcontroleslation Amers foort om steun bij de aanvraag om erken ning. Hierover js reeds gecorrespondeerd.' 5. Bericht Spoorwegdirectie, dat Die- seltreinen op de door onze K.. v. K. ge vraagde baanvakken niet zullen worden ingevoerd. 7. Voorstel Bestuur, om de vaststelling van het Jaarverslag te doen geschieden door de Commissie ad hoe. 8. Rondvraag en sluiting. Namens het Dag. Best. der Kamer: Scheurer, secretaris. De stukken liggen tot den aanvang der zitting ter inzage ten- bureele der Kamer. Mochten Leden onverhoopt verhinderd zijn, dan gaarne tijdig bericht daarvan aan Be stuur. AANLEG VAN DE VUURSCHE WATERLEIDING. Voor de watervoorziening van de Lage Vuursche hebben Burgemeester en Wet houders van Baarn het advies ingewonnen van den heer ir. B. F. van Nievelt, te Haarlem, die in een zeer uitvoerig rap port o.m. het volgende zegt: „Het komt mij voor, dat de totstand koming eener behoorlijke watervoorzie ning van de buurtschap de Lage Vuursche een aangelegenheid van zoodanige beteé- kenis is, dat niet geaarzeld mag worden deze met kracht te bevorderen.. Het be treft hier een nederzetting van ouden datum, waar plaatselijke vervuiling van den bodem in de naaste omgeving der woning, sedert eeuwen zal hebben plaats gevonden. Het is dan ook niet te verwon deren, dat een onderzoek naar de hygië nische betrouwbaarheid van het water uit de plaatselijke pompen heeft aangetoond, dat dit water voor gebruik ondeugdelijk is. Er dient naar gestreefd te worden met den meest mogelijken spoed afdoende maatregelen te treffen, hetgeen kan gé- schieden door uitvoering te geven aan 't plan eener centrale watervoorziening, dop,r de Utrechtsche Waterleiding Maatschap pij voorgesteld. VERKIEZINGSVERGADERING DER S. D. A. P. Donderdagavond om 8 uur hield de afd. Soest der SDAP haar eerste verkiezings vergadering in de groote zaal van hotel Kernland welke geheel gevuld, was. Langs de wanden waren doeken bevestigd waarop geschilderd was: „Ontwapening, Medezeg gingschap in het bedrijf, Verkorte arbeids tijd en Werkeloozenzorg", de leuzen waar mede de campagne wordt begonnen. Voor <i'e opening der vergadering werden door kameraad Lancker strijdliederen op de pia no ten gehoore gebracht, en klonk zoo nu en dan de „lnternationale'V-zang. De voor zitter der afdeeling roept namens het be stuur allen het welkom toe en is zeer ver heugt over de groote opkomst. Telde de afdeeling bij de Gemeenteraadsverkiezing 50 leden, thans is dat getal 150 en ook is dit het geval in de moderne vakbeweging, overal is groei waar te nemen, zoodat met moed en vertrouwen de verkiezings-cam- pagne wordt gevoerd. Daarop wordt het woord verleend aan den spreker Igr. Dr. J. Th. v. d. Waerden te Amsterdam, lid der 2e Kamer S.G. Spreker constateert vooraf dat overal in de provincie Utrecht en ook over het heele land buitengewone warme belangstelling is voor de verkie zingen. Hier in Nederland komt men op pervlakkig gezien in de war; waren er bij de vorige verkiezingen 35 thans zijn er 53 partijen, groote en kleine, maar de strijd gaat in hoofdzaak bij die allen tegen de SDAP. Maar deze partij laat zich met op ztijde zetten; haar strijdpositie gaat in de goede richting. Sprekende over de pro grams der partijen richten allen zich naar het nationalisme en zag men nog nooit zooveel conservatisme. Alle groote partijen zoeken „de groote man" om het parlement des noods achteruit te zetten. Een is er en die is voor de A.R. „Colijn". De SDAP voert 4'en strijd om te behouden en te ver sterken de democratische volksinvloed. El ke partij is aangestuurd op het fascisme, en ook in de groote politieke partijen is reeds uiteen in het Verbond van Nationaal Herstel, en Colijn zegt, ofschoon hij met Mussolini een onderhoud heeft gehad, dat hij tegen het fascisme is. In Duitsch.1 and ziet men de gevaren van het fascisme, het derde rijk onderdrukt daar, er is verwilde ring en geen vrijheid van drukpers. In Mid den Europa gaat het eveneens zoo. Overal wordt de crisis na '29 sterk gevoeld, en ook hier verergert dagelijks de economische positie, overal is onzekerheid. Voor Frank rijk is Hitier een. groot gevaar. In de nij verheid en landbouw maakt men een crisis door als nooit te voren, door de tolmuren e.d. wordt de handel getroffen. Werd voor 29 van elke 100 Kig. boter 54 Kg. uitge voerd, nu is dit geheel verdwenen. Nu komt d'e vraag naar voren: waarom stuurde de Regeering de Kamer naar huis, niet om dat het bezuinigingsonderwerp werd afge stemd, groot 5 ton, want er lag een wets ontwerp klaar van 10 millioen voor weel debelasting, maar wel vroeg die Regeering nog helpt ons even om er 22 wetsontwerpen nog door te halen. De beweegreden waar om zal spreker uiteen zetten. Bij de vorige verkieziiï.g al had rechts 53 zetels, kon geen christelijk kabinet in elkaar worden gespij kerd en kwam een extra parlementair kabi net tot stand, en nu deed zich telkens het geval voor 'dat reactionaire voorstellen kelderden, wat onder de R.K. en Christel, arbeiders ontstemming bracht, zoodAt het vertrouwen in den leiders zoek raakte. De katholieke arbeiders hadden zich met kracht verzet tegen het plan Weiter, maar toch wordt door de leiders elke maatregel ge slikt. Onder het proletariaat was overal ontstemming. Op de vragen van de SDAP gaf de regeering geen antwoord, haar werkloozensteun was niet voor elkaar. Ook op het platteland nam de ontstemming toe, totdat de regeering er toe overging de landbouw te steunen', en wel zoo dat, die de grootste weerstand had kreeg veel, de kleine man zoo goed als niets. De belasting- politiek werd opgedreven om 10-tallen mil- lioenen uit te geven voor het militarisme, want de 3e kruiser moest er komen. Tegen de loonsverlaging rapport Weiter werd krachtige actie gevoerd; op 811'32 had eien groote betooging daartegen plaats in den Haag, waarbij 90,000 personen mede liepen. En nu was men bang voor de ver kiezing in den zomer van '33 en verborg zich achter het rookscherm van de daden der muiterij en zond de Kamer weg. Nederland is geen militaristisch volk, maar toch spreekt op elke vergadering el ke afgevaardigde der SDAP over de muite rij op de Zeven Provinciën en over de wandaad door de regeering gepleegd; het was een uitbuiten door geweld. Wij SDAP- 'ers wisten wel dat deze wilde staking op niets zou uitloopen. In 1931 is in Engeland iets dergelijks gebeurd^ maar daar ging de Regecring met degenen die muiten wilden spreken en daar kwam de zaak voor elkan der. Hier wilde dc Regeering niet met hun spreken, daar had men kerels, hier te lilliputters (Deckers). Colijn de „christe lijke petroicumkoning" gaf ten antwoord als zij zich niet overgeven schiet er dgi\ maar een torpedo op af, en dit gcsphlcdde terwijl in Genèvc Vliegen moest demon- streeren tegen het bommenwerpen, daarom verliet hij dan ook direct Genève. En nu gaat men overal huldigen dc Prins van Oranje, de modclmuiter in Nederland die I geëerd wordt, en de andere muiters gevan- gen. De Prins verzette zich tegen het wet tig gezag; de muiters in Indië tegen d»e loonsverlaging, de Prins ging niet in tegen Philips II maar tegen zijn slechte raadge vers. Ook heeft Nederland altijd een rol gespeeld tegenover Indië, zij heeft het volk politiek onmondig gemaakt. De taak der SDAP is om dc verantwoordelijkheid der arbeiders op politiek en economisch terrein vast te stellen. Het kapitalisme is de schuld' der werkloosheid, van den oorlog van 1914- 1918 enz., en daarom komen wij zonder socialisatie nooit uit de misère, daar me- canlsatae en rationalisatie toeneemt. Of schoon er een te veel is van alles wordt groote armoede geleden. Ook de paus valt in zijn encycliek de kapitalisten aan en de jonge priesters strijden met de arbeiders mede; zij zullen in de SDAP hun bondge- nooten vinden; de strijd van het fascisme is fel. Jammer is het dat de SDAP nu al leen staat; de Vrijzinnig democraten hopen op een Ministerzetel en zijn omgewerkt. Het gaat er om socialistische producten te verkrijgen voor het kapitalisme. De oude Maatschappij gaat onder, uit haar schoot groeit het Socialisme (dav. applaus). Nadat een tweetal vragen waren gesteld, ging men kalm uiteen; het was een voor beeldige vergadering. Opgewekt werd door den pratses om lid te worden van de partij en vooral te stemmen No. 1 van de SDAP- lijsten. De praeses bedankt den spreker voor zijn helder betoog. LEZING MIDDENSTAND Op Donderdag 6 April a s. wordt, op initiatief van de C.W.V. alhier, eene lezing voor den Middenstand gehouden door den heer M, Kropveld, vice-Voorzitter der Ka mer van Koophandel en fabr. te 's-Gra- venhage. Dit is voor alle middenstanders eene belangrijke vergadering die zij belmo ren bij te wonien, waar zij voorlichting ont vangen van een deskundige en zelf' ook vraagstukken naar voren kunnen brengen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de betreffende advertentie. Ook de middenstandsvrouwen zijn welkom! GROOTE NATIONALE LIBERALE DEMONSTRATIE. Nogmaals vestigen wij de aandacht op bovenvermelde demonstratie, die op Zater dagavond 15 April (Zaterdag vóór Pd- schen) te 8.15 uur gehouden zal woeden in de groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam,. Als sprekers zullen optreden: Z. E - Mr. D. rock, oud_gouverneur-geaeraal v. Ned.-Indië en voorzitter van den „Vrij heidsbond", Mevr. M. B. Boissevain* Pijnappel, lid van Prov. Staten van Noord- Soliand, Mr. G. A. Boon, lid van de Twee de Kamer der Staten-Generaal, C. J. vun Kempen, oud-Gouverneur van Sumatra's Oostkust, oud-lid van de Tweede Kamer, Dr. I. H. J. Vos, lid van de Tweede .Ka mer der Staten-Generaal en Mr. W. C. Wendelaar, burgemeester van Alkmaar. De avond zal worden opgeluisterd door het beroemde Concertgebouw-orgel. Toegangskaarten ad 15 cent oer per soon fijn verkrijgbaar bij het Bureau der Afdeeling Amsterdam, Leidschekade 87, en door bemiddeling van den heer C. (Ha ver, secretaris der afdeeling Soest, Ju- lianastraat 54 (telefoon 2177). Gaarne wekken wij op tot bijwoning van dezen avond, die zal worden een machtige demonstratie van nationaal liberaal gevoel en tevens een der hoogtepunten der li berale verkiezingsactie. DANSCLUB „BOSCH EN DUIN" Maandagavond van 8-2 uur werd ir L de groote zaal van genoemd hotel b laatste soiree in dit seizoen gegeven, v een geanimeerde stemming was. De jjan(] van Johnpy Hopman deed zyu u; terste best, de accordeonspeler C. v, Stty nsei gaf een extra nummertje ten beste, rje léidér der club de heer Johnny Ho pman uit Zeist zorgde voor de noodigo afwisseling in het dansprogramm», m dal wann6e° eep w*izer of tamgo werd, aangegeven er met veel muurbloemetjes. ,jVer blevem 0m de pret op te voeren i n de heérén en^mes mooie mu.,se tenvijl e|k een !an, ^«Meurde beljetjes ver- aardjgd, als toe ien ran zijn (haarj waar digheid droeg, raa, was met keu_ rige hntversi'.rjng jn diverse kleuren op gefleurd, w aartusschen diverse figuren van dieren waren opgehangen. Onder het aanse'i door, droegen de leden iets voor. wa- ;n..den smaak viel, terwijl de Yo-Yo- V n Prijsdansen en enkele Soester volksdansen het geheel aanvulden. AlJeu bijeen genomen een uitstekend geslaagde emd-soiree, velen zullen al weder haken naar het volgend seizoen; de gérant doet alle moeite om het zijn habituee's naar den zin te maken. Voor velen was het klokje van 2 uur nog te vroeg. V.V. SOEST. Nederland—België op 7 Mei a.s. Leden en Donateurs der voethal vereen. „Soestwelke dezen wedstrijd willen bezoeken, kunnen zich daarvoor opgeven bij V. v. d. Hoek, O. Utr.weg lb. Soest, tot uiterlijk Donderdagavond 6 April. De prijzen der plaatsen zijn resp. f 7, f5, f3, f2 en f 1 (staanplaatsen) jongens plaatsen f0.50. WILLEM DE ZWIJGER HERDENKING De plannen voor bovengemelde herden king hier ter plaatse hebben een meer vasteren vorm aangenomen. Deze zal plaats vinden op Vrijdag 28 April a.s. in de Oude Hervormde Kerk te Soest, wel willend beschikbaar gesteld door de Kerk voogdij. Kol. K. E. Oudendijk zal een réde hóu den* terwijl verdere medewerking zal worden verleend door het Koninklijk Utrechtsch Mannenkoor, bn velen onzer ingezetenen welbekend en door den héér C. W. Veenendaal met orgelspel. Nadere bijzonderheden van dit voorloopig pro gramma zullen tijdig worden bekend ge maakt.

De Soester | 1933 | | pagina 2