2e BLAD M. H. van Raalte M. H. van Raalte HEDEN (tot 1 Aug.) ZEER LAGE ZOMERPRIJZEN Eureka Attractie Prijsvraag Vervolg. Gemeenteraadsverslag T. VAN VLIET n Modelslagerij m LANGESTR. 34-36, AMERSFOORT O^Plaatse lijk Nieuws^© Brandstoffen-Centrale VAN DE WIJNGAART behoorende bij ,,DK SOES IER van Zaterdag 6 Mei 1933, No. 36 Binnenkort zal in dit blad een prijsvraag voor alile lezers verschijnen, een pracht ge legenheid om ben, die twijfelen aan het nut van adverteeren, van het tegendeel te overtuigen. De prijsvraag heeft een tweeledig doel, n.1. om zoowel onzen lezers als onzen ad verteerders een buitenkansje te bezorgen. De opzet is als volgt: Wij bieden alle winkeliers in Soest en omgeving aan den foto van hun zaak te la ten maken, waarvan door ons een cliché vervaardigd wordt. Zoowel de afdruk der foto als het cliché worden gratis aange boden. Tegen een zeer matige vergoeding wor den de afdrukken der clichés in de eerst volgende Nos. van „De Soester" en de „SOfsterberger" opgenomen. Het doel der wedlstrijd is, dat de lezers opgevfen van welke zaken de foto's zijn, bijv. No. 16 is de zaak van Jansen, Vijzel straat No. 2. Voor de adverteerders bereiken wij er mede, dat in minstens 3000 gezinnen de aandacht op hun zaak gevestigd wordt. En voor de ijverige speurders loven wij vijf prijzén uit in geld tot een totaaj bedrag van f 57.50; n.I. f 25.—, f 15.—, f 10.—, f 5.— en f 2.50. Verder stel-llen wij nog een aantal troost prijzen beschikbaar. Wij verwachten, dat de deelname, die voor iedercn lezer open staat, groot zal zijin |en dat er vele goede oplossingen zullen binnen komen. Wij zullen in dit geval het lot iat'en bevissen, W. J. VAN UIJE. Middellaan 41, Apeldoorn. De heer Endendijk heeft tegen vaststaan de prijzen gekocht en de 10 kan elke tuinbaas eist'hen. daar heeft hij recht op. Bedrijven met 50 en 30 H.A. hebben aan de levering deelgenomen en dat is heel wat anders, dan de kweekerijen hier in de buurt. Uit Baarn was nog een aanbod ge komen, zoogenaamd tegen fabelachtig lagen prijs, maar bij onderzoek bleek, dat het nog 60 te duur was. De gemeente heeft door den aankoop op deze wijze groot financieel voordeel gehad en de Soester kweekers hebben van dat gemeentelijke voordeel nog slapende geprofiteerd. De heer Gasille wil rechtzetten, dat deze kwestie niets persoonlijks heeft, het gaat al leen om de zaak. Dat de Soester kweekers voor niets zoo maar f 18 krijgen moet toch wel aan elkeen idioot lijken. Ook spreker wenscht na de uiteenzettingen den heer En dendijk een phiim te geven, hoewel hij de particuliere manier, waarop dezen koop heeft plaats gevonden, allerminst kan toe juichen en openbare aanbesteding veel be ter had gevonden. Spreker wil echter hopen, dat de planten voor de gemeente goed en goedkoop zullen blijken en wil gaarne ver klaren er van Overtuigd te zijn, dat de heer Endlendijk slechts het goede heeft voorge had. De heer Endendijk meent, dat de aan schafprijs der publieke aanbesteding aan merkelijk hooger zou zijn geweest en dat dan de Soester kweekers er zeer zeker al geheel buiten zouden zijn gebleven, terwijl dé gemeente meer had' moeten betalen. De thans bedongen prijzen zijn voor elk des kundige frappant laag. De heer Busch is in principe ook altijd meer voor openbare aanbestedingen, men OPGERICHT 1899 BOSCHSTRAAT 9 - BAARN ALLEEN EERSTE KWALITEITEN I TELEF. 330 POSTGIRO 14648' vermijdt dan onjuiste schijn en andere moeilijkheden, doch in «dit geval staat voor spreker vast, dat goed en goedkoop is ge handeld. De geheele opzet der gestelde vragien is zeer eigenaardig en spreker, die den heer Gasille toch nog al goed meent te kennen, meent dan ook dat deze opzet niet bepaald iets was „k la den heer Gasil le". De burgemeester constateert, dat alle 3 onderteekenaren van het geschrift de juist heid der gepleegde handelwijze hebben er kend en ook de deskundigheid van den heer Endendijk in deze, die goed en goedkoop voor de gemeente heeft gekocht Namens 't College van B. en W. brengt spreker mede den heer Endendijk dank daarvoor. Hierna komt aan de orde de RONDVRAAG. De heer de Bruyn zegt, dat de vuilnis wagen ineengezakt is en vraagt hoe het staat met den in te stellen reinigingsdienst De burgemeester zal deze kwestie in de eerstvolgende vergadering der Commissie O.W. aansnijden. De heer de Bruyn constateert voorts, dat de toestanden bij het natuurbad weinig gun stig zijn. Er wordt daar slecht gewerkt, slecht opgeschoten en spreker heeft den in druk, dat er ook sabotage in het spel is. Als dat zoo door gaaf zal een naburige ge meente met haar natuurbad veel eerder klaar zijn en dat zou jammer zijn. De heer van den Breemer wil het hoogste gedeelte van den bult naar Soesterberg af graven en daarmee het veel lager liggende gat opvullen om op die wijze de sterke hel ling wat te verminderen. Dat is een mooi object voor werkverschaffing den volgen den Winter. De heer van Dam gaat volkomen accoord met den vorigen spreker. De heer de Nies verzoekt een vaste aan- stelling voor den tijdelijken ambtenaar Mud bij het Gasbedrijf Hij vraagt voorts, dat de firma Stoin en Takken, die de werkzaam heden uitvoert bij het Natuurbad, ook de vacantiebon betaalt. Ten slotte vraagt hij spoedige en goede reiniging van ongedier te der noodwoningen aan de Wieksloot. De burgemeester zal aan een en ander zooveel mogelijk voldoen. De heer Mud nadVdd" gee" geVa' d°°r eenig Uitstel be' De heer Busch zegk dat reiniging der noodwoningen grooter moeilijkheden heeft medegebracht, dan verwacht was De be- woners brengen telkens weer nieuw onge- aierte in e huizen. De heer NDoder wil een boomplantdag in hoest houden. Hij wil voorts sneller gemakkelijker vergunning verleenen voor den bouw van kleinen weekendhuisjes en informeert ten slotte naar de invoering der baatbelasting, die volgens toezegging van Wethouder van Duren in dezen raad zou zijn behandeld. Ten slotte wijst spreker e: op, dat de exploitatie van de woningbouw vereent ging Ons Belang zeer onoordeels kundig wordit gevoerd. Personen worden ui, de huizen verwijderd en het gevolg is, dat zjcii geen nieuwe bewoners voordoen. Mej. Funke vraagt net als de heer de Bruyn naar den reinigingsdienst en het ophalen en den afvoer van faecaliën. Gedep. htaten iiebben het aangenomen Kaadsvoor- stel hierover niet goedgekeurd, maar ge poogd zou toch kunnen worden een goed- koopere auto aan te schaffen* De burgemeester zegt, dat Gedep. Staten tegen elke gemeentelijke exploitatie van den reinigingsdienst hier in Soest gekant zijn. Voor groote complexen woningen wordt wel eens gepoogd gezamenlijke riooleering te ontwerpen met een gecombineerde groote tank, die de bewoners op gezette tijden dan moeten doen leeghalen voor gezamenlijke rekening, Mej. Funke vindt dat altijd lapwerk blij ven, wat de burgemeester toegeeft. De heer Grootewal vraagt de eerste ter mijn der subsidie aan ESVAC te doen uit betalen, waarop de burgemeester antwoordt dat men heeft gewacht op het inkomen van qen verslag. De zaak is niu in orde. Verder vraagt de heer Grootewal verbe tering van den Postweg en het opvullen van een groot gat daar op zij van den weg, waar veel ratten zijn. De burgemeester deelt mede, dat daar aan reeds gewerkt wordt. De heer Busch heeft ernstige bezwaren tegen de slappe leiding van het huidige college van B. en W<, dat niet doortasten,d genoeg optreedt en, waarvan vrijwel niets uitgaat. Vele toezeggingen wprden gedaan, doch uitvoerig blijft meestal achterwege. Bij het natuurbad zijn ook vele ongerech tigdheden, waarvan spreker niets meer wil zeggen, doch die allen te wij'tlen zijn aan te slappe leiding. Laat 't College deze kwestie eens ernstig onderzoeken en met voorstel len bij den Raad komen om daarin verbete ring te brengen. Thans is het altijd maar klagen en nimmer is er aanleiding voor een woord van, lof. Een krachtig College van B. en W. in dezè gemeente is bepaald nood zakelijk, doch als het zoo nog langer door gaat, zal het einde wordlen, dat geheel Soest een asch- en vuilniswagen is. Spreker be doelt hier niemand persoonlijk maar heeft het oog op het geheele College als zooda nig en op het werksysteem ervan. Men moet daarin hebben krachtige en flinke menschen, die hun schouders er ten volle onderzetten, doch al meer en meer blijkt, dat dit College niet voor zijn taak i§ be rekend en dat is een gerechtvaardigde grief, die een raadslid wel eens mag uit spreken. ,Er is werkelijk niet een ding, waarover wat goeds van het College valt te vertellen. De heer Gasille vraagt of de verbetering van het trottoir aan de van Weedestraat voor de winkels van de heeren van Sitter, van Kleef, Weduwe v. d. Burg en Weduwe van Ee nu eens aan de orde komt. De burgemeester zegt. dat het rapport hierover thans binnen enkele dagen van Openbare Werken zal binnenkomen. De heer Busch constateert alweer, dat deze zaak reeds zeer lang loopt en dat het veel te lang duurt. Ook verbetering van een sloot aan den Eigendomweg laat nog maar steeds op zich wachten. Er gebeurt vrijwel niets, leiding wordt er niet gegeven en als dat eens een enkele keer wel gebeurt is het nog verkeerde leiding. De burgemeester meent te mogen opmer ken dat de Raad daar in elk geval zelf ook nog wel in zeker opzicht schuld aan heeft, doch zal daar niet nader op ingaan. De heer Busch erkent volmondig de juist heid van deze opmerking van den; burge meester. Toegegeven moet worden, dat de ze slag voor hem is. De heer Gasille vraagt naar den bouw van de Weduwe van Ee en van den heer Geubbels op het terrein aan de van Wee destraat voor de schutting bij den heer Smit. De gemeente-secretaris deelt mede, dat Gedep. Staten thans in principe den bouw aldaar hebben goedgekeurd. De burgemees ter voegt daaraan toe, dat nu allereerst de overdracht notarieel moet geschieden en dat dan daarna door B. en W. de betreffen de bouwvergunning kan worden verleend. Wethouder van Duren zegt, dat invoering van de Baatbelasting een zeer moeilijke kwestie i^ die vele kanten heeft. Er is een rapport uit den Haag binnengekomen, waaruit wel gebleken is, dat er vele haken en oogen zijn. In Arnhem heeft men ook e|en Baatbelasting, die eerst door Gedep. Staten is afgewezen, doch ten slotte in hoo ger beroep door de Kroon is goedgekeurd. Uit alles blijkt wel, dat men alles goed moet overzien en goed moet overwegen om in de toekomst geen moeilijkheden te krij gen. Het kardinale punt is dat men slechts een Baatbelasting mag heffen voor wer ken, die reeds gedaan zijn en niet voor toe komstige werken. De burgemeester erkent deze moeilijkheid. Hij zal geen opdracht ge ven werken te gaan uitvoeren, vóórdat de Verordening op de Baatbelasting is goed gekeurd, want ails hij dat wel doet en de Verordening wordt later vernietigd, dan zitten we met de moeilijkheden. Waar ech ter slechts Baatbelasting mag wordlen geheven van reeds tot stand gekomen wer ken) blijven we dan in een cirkeltje rond- loopery. De heer Busch dringt toch op spoed aan met ide verbetering van diverse wegen waaronder Verl. Postweg, Braamweg en anderen. Laat de Raad dan in principe be sluiten tot deze Baatbelasting en zich bij voorbaat binden de kosten op andere wijze te dekken, als de Verord. mocht worden vernietigd. Als de Raad zich hierover ech ter niet uitspreekt, gebeurt er nooit wat. Vaststaat, dat men ook Baatbelasting mag heffen van reeds vroeger tot standgekomen werken, dus feitelijk met terugwerkende kracht. De burgemeester zegt, dat de Raad toch moeilijk een principe besluit kan nemen zonder strekking en bewoordingen van de Verordening te kennen. De heer Busch wil dan maar vast de kaarten laten maken, lengte en verdere af metingen der wegen vaststellen, de kost prijs berekenen en de onkosten percentage- gewijs omslaan. De heer Gasille zegt, dat een klein per centage van deze kosten zal moeten worden gebradht ten laste van de onbebouwde eigendommen, zoodanig, dat later bij be bouwing het percentage voor alle bebouwde eigendommen gelijk wordt. De regeling te Arnhem lijkt spreker zeer goed en hij zou in dien geest ook hier willen h-andelen. De burgemeester zegt, dat deze zaak niet geregeld kan worden met een algemeene verordening in algemeene termen,. Deze is er al wel, maar dat kan niet en dat mag niet. MJen moet voor eiken weg afzonderlij ke berekeningen maken en een afzonderlijke verordening vaststellen. Eerst zouden wij moeten wetei}, of de Raad de algemeene principes van een dergelijke regeling aan vaardt en genegen is later ook de afzon derlijke verordeningen conform vast te stel leni. Daarvoor is het echter eerst noodig, dat de belastingcommissie het over deze zaken, eens is, doch ook daar zijn nog ver- schi'll|ende meenangen. Wethouder van Duren wil dan maar eerst een prinoipdeele accoordverklaring van den Raad uitlokken, daar alleen op die manier er wat van kan komen. Het ontvangen rap port Donner uit den Haag is wel groot, maar ten slotte weinigzeggend en men kan er geen vaste lijnen aan ontleenen. Spreker zal medewerken aan een spoedige vaststel ling van een principe besluit. Niiets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering hierop te ongeveer 6 uur ge sloten. Afd. Stoffen Kleurechte Voiles, Tobralco's, Vlisco's in groot assortiment. Afd. Bonnetterie ZOMER HANDSCHOENEN in zijde, in katoen, in linnen SHAWLS, MUTSEN, CORSAGES, Kleurechte wollen BLAZERS voor dames en voor kinderen in rood, geel, bruin, korenblauw MOOERNE PULLOVERS EERSTE SOESTER EIERVEILING. Kipeieren: Hoogste prijs f 2.45; middel- prijs f 2.20—f 2.30; laagste prijs f 1.90; eenideier|en f 1.55f 1.75; alles per 100 st: Aanvoer 12000 stuks, handel vlug. FLORA THEATER. BAARN. Brengt het bekende werk Kiki (de avon turen van een figurante), een Operette met gang en daverende lachsalvo's. Vooral dé scène van Napoleon III is schitterend ge vonden; jammer genoeg houdt hij door de aanraking met de kleine figurante er een blauw oog van over. Het is voorzeker het beste werk wat Herman Thimig en Anny Ondra ooit hebben gegeven. 5 Mei gaan de Zomerprijzen in en de Directie deelt ons mede dat ze nog een paar weken de Bussen zooals gewoon, zal vergoeden, jnaar als het bezoek van (Soestdijk) niet beter wordt, is het geen nut om nog speciale bussen op Zaterdag en Zondag te laten rijden. Dus nog een kans om dit te behouden is, dat we meer naar Flora gaan, ook in de weekda gen worden de gewone Buskaartjes nog door de directie vergoed. Het nieuwste wordt U wel geboden, want zooals LT in de advertentie leest, vanaf Vrij dag de Groote Opera: Madame Butterfly, die de vorige week pas de eerste week in Nederland bij Tuschinski speelde. IS DAT WERKELIJK ZOO? Vele arbeiders, ook bouwvakarbeiders, zijn hier werkloos. Er is niet aan werk te komen. Maar wat zegt men er van, dat onze politie j.l. Zaterdagmiddag op haar ronde door de Hartmanlaan een tweetal Duitsche bouwvakarbeiders nog druk aan den arbeid zag bij een in aanbouw zijnd hufis. En dat was om ongeveer half zeven 's avonds. Er werd proces-verbaal opgemaakt. Moest m/en zich niet schamen om nu nog buitenjlandsohe arbeiders in dienst te ne men? VRIJE ZATERDAGMIDDAG. Zooals in eene advertentie van de kolen handelaars in dit blad wordt kennisgegeven, zullen te beginnen op Zaterdagmiddag 13 Mei a.s. geen bestellingen meer worden uitgevoerd op Zaterdagmiddag. Voorwaar een goede en verstandige maatregel; de ar beiders bij den kolenhandel gunnen wij gaarne, wat de werklieden bij de andere takken van handel en industrie reeds sedert jaren bezitten. Wij vertrouwen er oh dat alle inwoners hierin willen medewerken. KERKPAD 17a, bij Station Soestdijk - Telefoon 2133 DE PRINS WILLEM HERDENKING In de groote zaal van Huis ten Halve, die geheel gevuld was, vond Maandagavond de plechtige herdenking van Willem van Oranje plaats. Door den heer Smits was een eenvoudige, doch smaakvolle versiering aangebracht, stemmig aangevuld door het opschrift aan 't einde der zaal, bovten den ingang van het podium: „Het Vaderland getrouw blijf ik tot in den dood". Indruk wekkend klonk het uit den mond van den heer Sar, den voorzitter der Oranjevereni ging, toen hij met trilling in zijn stem aan kondigde: „Nederlanders, wij verheffen ons van onzen zetel en zingen het Wilhelmus". Met begeleiding van het R.K. Symphonie- orkest „Don Bosco" uit Zeist werd hierop met geestdrift het eerste couplet gezongen. Vervolgens gaf dit orkest een schoone ver tolking van het Oud-Nederlandsch volks lied van Valerius. Dan nam de voorzitter het woord voor het houden eener openingstoespraak. In de ee riste plaats riep hij allen een hartelijk welkom toe op dezenj herdenkingsavond, prijs stellend ook op de tegenwoordigheid van den burgemeester, kolonel Oudendijk, ds. Tuinstra en de verschillende bestuurders van afdeelingen en verenigingen. Nie mand, zegt spreker, kon bevroeden, dat deze herdenkingsfeesten, welke reeds eend- ge jaren geleden in dien lande werden voor bereid, onder zulke kommervolle omstan digheden zouden plaats hebben. Moge het Nedenlandsohe volk toonen, dat het waar dig is, om de nagedachtenis van den groo- ten Oranje te herdenken. Dat legt ons den plicht op om de eenheid in de Nederland- sche natie te bewaren en zich te scharen achter ons geliefd Oiranje-huis en de dier bare driekleur. Allzoo de vrijheid door Wil lem gegeven, gestand te doen door „het Vaderland getrouw te blijven tot in den doet". Een kinderkoor der scholen onder leiding van den heer A. E. Wegman zong daarna met veel gevoel: Wil heden nu treden van Valerius gevolgd door Herdenkingslied Prins Willem van Oranje van H. de Wolff. Dan werd door den heer J. W. Wijn', Hist. drs. in een historisch goed gedocumenteer de herdenkingsrede de beteekenis geschetst van Willem van Oranje als bevrijder der Noordelijke Nederlanden in den worstel strijd tegen Spanje. In den aanvang liet spreker even uitkomen, hoe moeilijk het is voor men,schen van onzen betrekkelijk rus- tigen tijd zich te verplaatsen in de benarde en van alle kanten dreigende omstandig heden, waarin ornze voorouders zich in de beginjaren van den ta^htigjarigen oorlog bevonden. Spreker ging uitvoerig na, hoe die Prins, die uit den Duitschen tak der Nas- sau's voortkwam, door erfenis der goederen van den Nederlandschen tak zijn intrée deed in deze landen) waar hij, ook door de erfenis van het prinsdtom Oranje in 1544 een der machtigste en aanzienlijkste werd. In hoog aanzien ook bij Karei V, heer der Nederland'er>, die uit 17 gewesten beston den. De erfenis van den prins bracht mee zijn opvoeding te Brussel aan 't Hof. In die wufte sfeer was van echten godsdienst zin nog niet vedl merkbaar. Het karakter van hen Prins, die intelli gent en innemend was, vormde een tegen stelling met dat van den somberen, hoog- hartigen koning Philips II van Spanje* die in 1555 heer der Nederlanden werd. Ver volgens beschreef snreker de groeiende te genstellingen op godsdienstig en staatkun dig gebied, de wassende oppositie der ede len, de geloofsvervolgingen. In dit alles nam de prins positie in, waarvan, hij onder de ontelbaar vele moeilijke en ingewikkel de omstandigheden niet altijd op directe wijze blijk kon geven. In dien eersten tijd was bij zelfs bemiddelen 1 en gaf hij geen voet aan de oppositie van den 1 ageren adel. Toén kwam de beeldenstorm, die als een psychose van 't Zuiden naar 't Noorllen oversloeg. Als gevolg daarvan de komst van AIva en de oorlogsverklaring van den Prins aan dezen. Daarna de nederlagen van dé troepen van Oranje tegen de Spaan- sche legers, die toenmaals de beste van Europa waren. Voortdurend is de Prins in moeilijkheden. Vrees der opstandige ge westen door de geweldlmaatregelén van Alva onthoudt hem voldoenden steun. Zijn uitwijking naar Duitschland en totale ver arming volgt. Het leek een hopelooze zaak. De prins, die nimmer versaagde, wendt zich tot Frankrijk, waarmee hij door zijn derde en vierde huwelijk veel relaties onderhield Met de inneming van den' Briel begint de grootste en tragische vierjarige periode, in welke Holland en Zeeland onder de groot ste ellenide en verdrukking stand hielden Kentering door den soldatenopstand in 1576, gevolgd door de Spaansche Furie. Het ideaal van den Prins: de vereeniging der zeventien Nederlandsche gewesten te gen Spanje met een eendrachtig samengaan van Protestanten en Katholieken, neerge legd in de Pacificatie van Gent, kon geen stand houden. Bleven tenslotte over de Noordelijke Nederlanden in de Unie van Urecht, terwijl de Zuidelijke door Spanje veroverd werden. In die bewogen tijden, vol van moeilijkheden, toonde de prins zich een scherpzinnig staatsman met buitengewoon veel tact en menschenkennis, een man, die de problemen doorzag en ook vaak den weg vond om ze op te lossen. De teleurstellin gen bleven hem echter niet gespaard, naar binnen en naar buiten. Het verraad van Rennenberg, de ellende met Anjou, de stagnatie in de belastingopbrengst, de Fransche furie, te veel op om te noemen. De opstandige gewesten verloren het ver trouwen, alleen Oranje bleef met taaie vol harding stand houden. Het moeilijke leven vanaf zijn twintigste jaar had wel diepe sporen nagelaten en hem tot in zijn diepste innerlijk gelouterd. Z|ijn Godsvertrouwen bracht hij over op het Nederlandsche volk, dat daarom niet voor Spanje bezweken: is. Door het nood lottige pistoolschot in 1584 zien we de ge weldige tegenstellingen van dien tijd. De moordenaar meende een goed werk te ver richten. De „humane" Oorlog De „Legers" naar het .„fémindsme"! „Dienen" moet óók 't Vrouw-geslacht 1 Nou! 'k geloof dat menig Hollandsch Lot'ling, in zijn vuistje lacht. Neen, maar! Vrourw'lijke soldaten! In het Legér! Is ie fijn? Voor je nummer moeten dienen Nog vervelend? Een festijn! Denk eens! Ook Ln 't Hollandsch leger Dient het vrouwelijk geslacht! Kamermeisjes, Sokkenstopsters, Naaisters, Kooksters. Wat een pracht! Vroeger dansten, tijdens dansles Mannen samen Ja, 't was mal! Nu danst elk so-ldaat met „dame", Als er is Cantine-bal! Japon is er mee begonnen^ En dat leger is niet mis! Vraag maar eens aan de Chaneezen Hoe hun strijd verloren is! Bij een loopgraaf in Mandsjoekwo, Werd de derde „luisterpost", Zek'ren dag, door schattig vrouwelijk Lui tenant je ^afgelost". En de loopgraaf zelf krioelde Van de vrouwtjes; met geweer, Hand-granaat en lippen-stiften; Fin de siècle! Er komt méér! Dit wist weLdra ook de vijand'; Stormaanval! En toenen toen Klonk in de Japansche loopgraaf, Slechts nogeen massaal gezoen! De Chinees gaf zich gewonnen; rt Luitenaaitje in de „post", Werd door jong Chineesch Kap'tein toen Voor het leven afgelost! In de Hoofdstad van Mandsjoekwo: Tsjangtsoen was het; louter, feest! Nooit nog was een overwinning, Toch zóó „schitterend" geweest! Hier, in Holland, komit straks Kinkel, 's-Avonds thuis uur na 't appèl; Eu de Commandant der wacht zegt: „Vriend! jij krijgt je „dauwtje" weL" 's-M'orgens zegt zijn „Kapiteine", En ziet „quasi streng" hem aan: „Hoe kwam jij één uur te laat thuis?" „Kinkel waar kwam jij vandaan?" ,,'k Kon niet van mijn meisje scheiden", Zegt hij; „Ik Min haar toch zóó teer" Kapiteine zelf verloofd zegt: „Nou, ruk uit! Waag het niet weer!" En zóó krijgt men nu het Leger, Waar elk man in dienen wil; Waarom deed men dat niet eerder? Ja hier staat mijn pen bij stil Nadruk verboden. AD REM. Gezien, wat de Prins voor ons gedaan heeft, kunnen wij op zijn minst zijn nage dachtenis eeren door woorden en daden van eerbied voor aijn nakomelingen. De Nedèrlandsche staat is opgebouwd uit bloed en tranen. De Prins is de eerste ge weest; die deze heeft hoog gehouden en op gevoerd' tot een hoog staatkundig en gees telijk leven, zonder welke een volk niet be staan kan. Op ons rust de plicht het gebouw van den Nederlandschen staat verder tot ontwikkeling te brengen. De voorzitter bracht spreker dank voor zijn doorwrochte rede, die met diepe aan dacht werd aangehoord. Nia de pauze deed het kinderkoor zich nogmaals hooren met Bede voor het Va derland van Valerius. Het orkest speelde daarna nog éen drietal nummers met een toegift, welke geweldig insloegen. Na 't uitspreken van het slotwoord werd het tweede couplet van 't Wilhelmus gezongen. Het was een plechtige avond, die velen ontroerde, en waarin misschien nog iets natrilde van de groteske bewogenheid van den heldentijd onzer voorouders. Dinsdagmiddag 3 uur werd de Prins Wil lem Herdenking voortgezet met een ont vangst der kinderen van alle scholen on der leiding van de schoolhoofden door het bestuur der Oranje Vereeniging in Huis ten Halve. Na een „welkom" van den voor zitter, werd oen driewerf hoera voor onze Koningin aangeheven, waarna het zangkoor der kinderen onder leiding van den heer Wegman, een tweetal toepasselijke liederen ten gehoore bracht. Daarna vertelde de heer Sar op bevattelijke wijze van het leven en den\ strijd van den Prins voor de zaak def Nederlanden, In de pauze zongen de kinderen uit volle borst Vaderlandsch'e liedjes, begeleid door den heer Dippel op de piano. Aan 't slot werden alle kinderen getxacteerd, terwijl de voorzitter namens het bestuur zijn dank uitbracht aan alle hoofden, onderwijzers en onderwijzeressen der scholen voor hun on misbare hulp en medewerking. Met het gezamenlijk zingen van het twee de couplet van het Wilhelmus werd deze gedenkwaardigen middag besloten. Aan den uitgang ontvingen de kinderen der beide hoogste klassen de mooie gedenkplaat van den Prins, geschonken door de Regeering. De kinderen der andere klassen ontvingen elk een mooi uitgevoerd herdenkingsbor geschenk van de Oranje-vereeniging „Wil- helmina". SPELDJESDAG. Door de vereeniging tot bevordering der belangen van slechthöorenden zal alhier op Woensdag 10 Mei a.s. een speldjesdag wor den gehouden, waarvan de opbrengst be stemd is voor het onderwijsfonds dezer ver- eeniging. Is het nog noodig om hiervoor een beroep te doen op den weldadigheids zin onzer medeburgers? Slechthoorendert zijn in zeker opzicht invaliden, omdat zij het gebruik van een zintuig geheel of ge deeltelijk missen moeten. Dat maakt voof hen dien bestaansstrijd zwaarder, de levens kans geringer, vooral voor hen> die nog

De Soester | 1933 | | pagina 5