°4_ Rechtzaken ^^Plaatselijk NieuwsyO T. VAN VLIET Modelslagerij van concessies, mits de reeders het in de vaart brengen van een aantal booten wilden garandeeren. Dat dit een voor de reeders nooit te aan- vaarden eisch was, was met beide handen te tasten. De Nederl. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders kon en wilde deze nooit te verdedigen eisah niet overnemen en ging, in overleg met de aangesloten leden, zelf standig met de werkgevers onderhandelen. Het resultaat. Het resultaat van deze onderhandelingen is geweest, dat, behoudens enkele bepalin gen, welke het in bedrijf brengen van meer dere schepen bemoeilijkten, zakelijk de ar beidsvoorwaarden voor de schepelingen ge lijk bleven, terwijl het contract voor de ha venarbeiders gelijk bleef. De staking geproclmeerd. Op 2 Januari 1933 proclameerde de ?U1?Cr Federatie> ^dat van te voren ver gaderd was met werklooze en werkende ar beiders, betrokken in de hoofd- en nevenbe- drijven, de staking, waarbij m>en zelfs zoo Yer ging, om de lossing van de nog binnen komende booten, waartoe men krachtens het oude contract verplicht was, te weige ren. Na zes weken staken was men, toen de bijzondere bemiddelaar, Burgemeester Kambonnet, partijen bijeen riep, bereid con- essies te dioen, maar greep qjen weer naar het oude contract toen bleek, dat de ree ders geen verdere tegemoetkoming wilden beloven dan de met den Ghristelijiken Bond aangegane overeenkomst. Tot op dit oogenhlik duurt deze staking u^rt' 7-rr,bi-i de socialist^cJie organisatie het bedrijfsleven en de arbeiders opoffert aan een waan. De Christelijke Bond tracht de Overeen- komst uit te voeren. Het hoofdbestuur van den Christelijken Bond besprak het verkregen resultaat met de betrokken leden, welke zich volkomen achter de leiding plaatsen en de voorwaar den accepteeren. Deze op normale wijze tot standgekomen overeenkomst moest natuurlijk uitgevoerd worden vvat onder groote tegenwerking van de IJmuider Federatie gebeurt. Socialistisch verzet Op alfle mogelijke wijze tracht de IJmui der Federatie het uitvaren van schepen te beletten. De leden van den Christelijken Boud worden, ofschoon zij daartoe verplacht zijn gezien hun gegeven woord, voor stakings brekers uitgescholden en de Christelijke Bond voorgesteld als vervullende een Tu- das rol. Bij verschillende personen zijn de ruiten ingegooid waarbij men zoover ging om vuill nis emmers, flessch'en met teer en olie door de ruiten te gooien. De vrouwen van deze arbeiders worden belet om hun le vensmiddelen in te koopen. Voor de win kels wordt gepost. Winkeliers worden in het uitoefenen van hun bedrijf belemmerd, zelfs is men zoo- ver gegaan om een formeel'e boycotactie in het leven te roepen. Voor iedere officieele boycot is een apart besluit van het Centraal Bestuur der Fe deratie noodig. Op straffe van royement is het aan alle leden, veboden iets te koopen bij de N.V. Industrie, daar deze zaak goe deren leverde aan de Vios III IJmmden I, welk schip bemand is met leden van den' Christelijken Bond. Mten ontziet zich niet om in een manifest aan de leden mede te deeien,- dat de leden of groepen van leden gerechtigd zijn de boycotgedaohte verder toepassing te fje- verty Het aantal gevallen en vormen, aldus dit manifest, waarin het boycot kan worden toegepast is legio. De betrokken Chr. Bond verzet zich te gen deze terreur met kracht. Maatregelen, om de gezinnen der betrokken leden van voedsel te voorzien, zijn door de leiding van den Bond getroffen. In verband met deze terreur concludeerde de Nieuwe Rotterdammer Courant dezer dagen, o.i. zeer juist: „Uit bovenstaande berichten kan men „lezen, hoe weinig de moderne vakbewe- iging fascistische strijdmethoden veraf schuwt, wanneer zij haar doel wil berei den. Het geperfectioneerde boycot, die „de IJmuider federatie van plan is toe te „passen, is geheel afgekeken van de na tionaal-s oei a li stische boycot-actie tegen „de joden in Duitschiland. „En dan wordt in de socialistische pers „ach en wee geroeplen over aantasting „van de vrijheid in DuiitschlamL Als de sociaal-democratie en de aan haar nauw „verbonden nnoderne vakbeweging de de mocratische vrijheid ook hier te lande „om hals willen brengen, kunnen zij geen „betere tactiek volgen dan thans te „IJmmden. Teneinde dit waanzinnige conflict te kun nen financieren wordt thans door het so cialistisch Nederlandscih Verbond van Vak verenigingen een steunactie opgezet. Een beroep wordt op de arbeiders gedaan om f 25000 per week bijeen te brengen. Dien arbeiders moet nu worden gesugge reerd, dat het gaat tegen een hartelooze aanval der Reeders op hun levenspeil. Vraagt men zich af, waarover het con flict in feite loopt, dan kan worden vastge steld, dat in de loon- en arbeidsvoorwaar den zakelijk geen verandering is gekomen. Alleen eenige belemmerende bepalingen voor in de vaart brengen van meerdere booten is uit 't contract genomen, terwijl 't contract voor de havenarbeiders ongewij zigd is verlengd. In feite loopt thans dan ook heel dit con flict om de positie van de IJmuider Federa tie en tegen den invloed van den Christelij ken Bond. Daarom moet alles worden aangewend dien invloed te breken. Een ieder die dan ook de vrijheid lief heeft, zal zich vol weerzin afwenden van methoden als door de socialistische vakbe weging wordt toegepast. De Overheid heeft dan ook reeds de krachtigste maatregelen genomen. Bij het overzien van dit alles, is -de vraag gewettigd, of er reden is voor de socialis tische Vakbeweging zich te beklagen over beperking van vrijheid, wanneer men zich zelf niet ontziet in ons land, waar volledige vrijheid nog wordt gevonden, deze vrijheid jegens anderen met alle middelen tegen te staan. Dit toch is een vermoorden van de demo cratie. KAMER VAN KOOPHANDEL FA BRIEKEN VOOR DE GELDERSCHE VALLEI. Zitting van Vrijdag 12 Mei 1933, 15.00 uur Kamergebouw. DAGORDE: 1. Opening^ notulen, presentielijst. 2. Mededeeldngen door het Bestuur. 3. Subsidie-aanvraag afdeeling A'foort Klon. Mpij van Tuin- en Plantkunde voor een tentoonstelling te Amersfoort in Sept. e;k. 4. Opmaking eener aanbeveling voor de benoeming van 2 gecommitteerden der ge meente Amersfoort voor eindex. Handels avondschool. 5. Ingekomen zijn: 1. Uitnoodiging 2e reclamecongres 18 Mei te Amsterdam. 2. Uitnoodiging Algemeene ledenverga dering Nod. Fabr - 2 Juni Maastricht. 3. Brief M'in. van Ec. Z. A. over uit voering deviezen protocol. 4. K. van K. (Ned.) Parijs stelt volgen de vragen: a. Acht uw Kamer het wenschelijk, dat onze regeering en onze openbare lichamen bij bestellingen en aankoopen van goederen, die niet of niet dn voldoende mate i<n ons land zelf geproduceerd worden, rekening houden met de landien van herkomst in dien ziin, dat deze bestellingen en aankoopen bij voorkeur worden gedaan in landen, die meer uit Nederland invoeren dan zij naar Nederland uitvoeren? b. Behoort naar uw meening aldus te wordlen te werk gegaan ook, indien de prij zen en conditiën, die in laatstgenoemde landen kunnen worden/ bedongenl, minder gunstig zijn dan die in landien, welke een uitvoeroversChot naar Ned. aanwijzen (op grond van de overweging, dat een eventueel hieruit voortspruitend verlies minder zwaar drukken kan dan de steunmaatregelen voor bedrijven, welke d'oor eenzijdige inkoopen in het gedrang komen)? c. Behoort naar uw meening, indien rechtstreeksche belangen van den iindividu- eelen handelaar het volgen van een dusdani ge gedragslijn door den particulieren han del bemoeilijken, ze door de Ned. regeering aan den geheelen handel dwingend te wor den opgellegd- d.. Acht uw Kamer het mogelijk, om te dien einde een bevredigende regeling vast te stellen, en zoo ja, meent zij dienaan gaande suggesties te kunnen doen? 5. Adres K. van K. Dordrecht tegen ge meentelijke to'ltmunen. 6. Verzoek om advies aan Regeering op adres van zelfventende melkboeren, waarin gevraagd' wordt opheffing van den plicht tot afdracht van Yi cent per liter melk. 6. Rapport der Comm. inzake de vraag van den Octrooi over bescherming van ge- bruiksmodellen enz. 7. Rondvraag, daarna Comité-generaal. KANTONGERECHT TE A'FOORT. De kuil met zaagselmud. in Soes-terberg van vorige week werd he den verdier bekeken, nu de agenten van Hummel en Meijer kwamen getuigen. Hierbij hoorden we, dat ook boven de kuil uit het hioutgruis uitstak en dat er lag van kuil tot nabijgelegen houtloods. Opzet was echter volkomen uitgesloten. Tevens vernamen we, dat 's nachts opslaande vlam men waren gezien; dat was dus meer dan voortsmeulen. Verdachte vestigde er de aandacht op, dat de getuige T. van vorige week, die brand meester was, die de politie had verwittigd. Vorige week verklaarde deze, dat hij geen gevaar had gezien in het geval voor de na- bijzijndie houtlood^ terwijl hij volgens ver baal wel degelijk gevaar had gevonden. Hiedlen ontkende verdachte dat hij den vo- rigen avond den rommel persoonlijk in brajid gestoken of er last toe gegeven had. Nogmaals werd de zaak aangehouden, nu tot 18 Mei, om in-deze verder te onderzoe ken. Ernstig incident. Een drietal zaakjes werden behandeld van overtreding alls gevolg der verkiezings actie. In twee ervan trad Mr. Frima van hier als verdediger op. lEén dezer ieiidlde tot iets onverkwikke lijks. In den nacht Zaterdag 25Zondag 26 M'aart waren O. S. P.-mannen aan het kal ken om den vluchtheuvel heen van, de Var- ktensmarkt te Amersfoort Toen was hun het kalken nog niet verboden. Te kwart vooir drie komt een auto van den Zuidsingel af, die bezoekers van een fascisten avond in de Valk naar huis brengt, gereden dioor verdachte W. In dien auto zat ook Mir. Frima. Na even te hebben stilgehouden en ge sproken met een der kalkers, rijdt de auto iets terug en daarna vooruit vlak langs den vluchtheuvel af, verknoeiende het gekalkte en ineesleuiiend de bus of emmer. De drie kalkers hadden vlug op zij te springen. Verdachte voerde eigenlijk alleen aans dat hij reed, waar hij rijden mocht. O M. zag zijn indruk nog versterkt van buitengewoon, onaangenaam en buitenge woon kinderachtig optreden. En thans nog allerlei uitvluchten. Het is met baldadig op zet geschied. Tot zijn leedwezen was er niet voldoende geweest om te beschuldigen van het in gevaar brengen van de veiligheid van 't verkeer. De straatschenderij, de bal dadigheid stond echter vast. Het is geweest hoogst baldadige opzet, 't Speet Z.E.A. niet meer te kunnen eischen dan f 15 of 6 dagen. Mr. Frima gaf zijn lezing van het geval en zag ook hier een buiigen van den Ambte naar voor de roode politieke heeren. Mir. Zijlstra OvM. vloog op en protesteer de tegen dit in twijfel trekken van de onpar tijdigheid van het Opertbaar Ministerie. De Kantonrechter maande den heer Fri ma aan zijn woorden in te trekken. Deze meende daartoe niet te kunnen over gaan onder bijvoeging der woorden.: ,.Ik trek uw onpartijdigheid niet in twijfel. Hierop verklaarde mr. Zijlstxa dat een klacht door hem zou worden ingediend bij den Raad van Toezicht en Discipline, of de Orde van Advocaten. Mr. Frima verzocht schriftelijk vonnis. O-M. wenschte niet meer te debatteeren. Te veel hooi op zijn vork. De overwegwachter te Soestduinen aan de Soesterbergschestraat had 7 Maart 's morgenkwart voor 6 twee treinen in zijn blok. Hij wijdde al zijn aandacht aan den komende van Utrecht en verloor den Atoersfoorter uit het oog, zoodat de ma chine den overweg reeds was gepasseerd, voordat de boomen werden neergelaten. De man is reeds disciplinair gestraft maar kreeg er nu nog f 20 boete bij. 1 eekenend voor den economische toe stand mag wel gelden, dat bij de getuigen een leerling-machinist was van 32 jaar. Ze ker voorheen een ander beroep uitgeoe fend. Vuurtje stoken. De jonge gebroeders L. en C. K. haiden zich weer verlustigd te Soesterberg aan het fatale vuurtje stoken. Gelukkig was het bemerkt door den ho telhouder Couturier. C. K. kreeg f 20 of 5 dag'en; de 14-jarige C. moet nu toch verschijnen, al bleven de heeren thans weg, want hij heeft een be risping in ontvangst te nemen. UITSPRAKEN KANTONGERECHT Venten zonder vergunning te Soest: J. B. Amersfoort 50 cent of 1 dag. Te snel rijden in Soest: S. de B. A'foort f 25 of 10 dagent. Geen richting aangeven: B. C. van de B. Soest f 10 of 4 dagen. DE „ADO" REVUE. De handen van uw verslaggever zijn rood en pijnlijk op dezen Vrijdagmorgen, een ge volg van het vele applaudiseeren bij het zilen van de „ADO" revue; maar dat heb ben wij er graag voor over gezien de presta- tie^die zijn verricht en die terecht waardee ring verdienen. Allereerst een alleraardig ste aanbilfik door een volle zaal met vereer- ders(sters) van de club, en daaronder o.in liet bestuur van de Voetbal, en Athletiek- Vereeniging „Soesterberg". De zaal van hotel Eemland zelf was keurig aangekleedt met palmgrolen en op de tafels fraaie roode en witte rozen, voor het podium het slag vaardige Amersfoortsche strijkje orider lei ding van den heer A. H. P. E. Sartorius, dat op prettige wijze de entre-actes vulde. Klokke 8 uur opende de praeses van ADO, den heer J. Hendriks, die op humoristische een woord van welkom en daarnaast met een woord van dank aan de chefs der di verse firma's die hun personeel in de gele genheid stalden de revue mogelijk te ma ken. Verder een woord van dank voor hun vertegenwoordigheid van de V. en AthL Vereeniging „Soesterberg'j, de pers, de gé rant en niet te vergeten den heer J. Hen driks, den maker der revue. Deze revue boodt iets speciaals en gaf een brecden blik op het werk dat door „ADO" ge presteerd' wordt. Na deze opening sprak den heer J. C. v. d. Wal de proloog uit, op kernachtigen toon, waarna voor het doek verschenen Kitty (Mevrouw Kramers), Pim den heer J. Hendriks, die op humorstische wijze hun entree maakten, later aangevuld door Wim (den heer de Graaf) die alvast een kijkje gunden op hetgeen zou volgen. De zangnummers der geheele revue op be kende schlagers sloegen in,, en na een klein ruzietje tussöhen K>itty en. Wim, gaan Pim en Wim samen op stap, en belanden aller eerst bij de rhytmy ladys, wat een zeer mooi nummer was, lenig en met gratie uit gevoerd. Wim, die thuis wiet veel te vertel len heeft, durft met zijn vriend alles,, en het komt zelfs zoover dat hij een dansgirl heeft verkoren Loeki (Mej. J. Brugman) waarmede hij een amourette aanknoopt. Maar Loeki, Pim ziende, gaat naar hem „onbedoiven" hartje uit. Kitty is radeloos en redeloos dathaar echtvriend niet op 't appèl verschijnt en stuurt haar dienstmaagd Mina (Mej. A. v. Hilten) overal heen om „mijnheer" waar zij het een beetje mede weet, op te sporen. Pim wordt intussihen smoorlijk van Loeki en vraagt haar vader haar hand, en samen gaan zij nu naar „ADO", bezoeken de „ADO'' gif Is, de elfjes), de heerenafd. en worden daar zoo door getroffen dat zij zich als lid opgeven. Zijn liefdesverklaring tegenover mijnheer IJsco was formidable, evenals de thuiskomst van Wim bij zijn „schattige" ega. De breuk wordt geheeld en allen worden enthousiast lid van „ADO", de cliub die volgens Loeki 150 leden telt en zich als ideaal stelt, een eigen strijkje of Band. De eclame van Loeki voor „ADO" sloeg in en vellen gaven zich op als lid of donateur. Het geheel was de moeite van be zichtiging meer dan waard. De fraaüe smaakvolle costuums, vervaardigd door den heer J. P. Vcnema waren af, de verlichting aangebracht door dten gérant deed denken aan die in Parijs of New York de zangnum mers sloegen ini, de refreintjes werden lus tig mede gezongen. De optredenden allen zonder uitzondering een woord van lof, zij hebben iets geboden dat er wezen mocht. Zou een derde opvoering niet mogelijk zijn ten voordeele van het Crisiiscomité? De praeses was de tolk van allen toen hij aan het slot allen hartelijk dankte en de hoofd personen (de dames) fraaie bloemen of freerde, waarmede de geheele club werd gehuldigd. De ontwerper ontving een drie werf hoera. Een der bezoekers, de heer J. P. J" Banning sprak een dankwoord tot den praeses en speciaal tot den inspeciënt en tooneelimeester. Het daverend applaus en den gullen lach die opklonk, was meer dan verdiend. Pim was een eerste klas ko miekeling, ook in het vischtooneeltje. „ADO" van harte gefeliciteerd met deze prestaties. In de pauze werden fruit en si garen verloot. Na afloop een dansje onder leiding van den heer Theo Vonk uit Hilver sum, die dat is toevertrouwd. 10 MEI 1933 COLLECTE VOOR HET ONDERWIJS FONDS VOOR SLECHTHOORENDE KINDEREN De stichting van Ot Bultman, de Veree niging tot 'bevordering der belangen van Slechthoorenden, houdt heden met toestem ming van Autoriteiten haar Bloempjesdag voor de vorming v~n haar Onderwijsfonds. In de 25 jaar, die de Vereeniging nu heeft bestaan, is ze uitgegroeid van een teer stammetje tot een forsche boom met goed wortelgesteld en stevige vertakking. Met dien voordceligen groei is evenwel ook toe-, genomen haar behoefte aan kapitaal om te kunnen voldoen aan wat er vraagt om ver zorging. In dezen tijd spreekt voor slechthooren 'en geregeld sterker de vraag naar vruchtdra gend onderwijs, zoowel gewoon lager, als OPGERICHT 1899 BOSCHSTRAAT 9 - BAARN ALLEEN EERSTE KWALITEITEN i THLEF. 330 POSTGIRO 14648^ voortgezet- en ambachtsonderwijs. De re- geeringssubsidic voor de scholen in Am sterdam, Den Haag en Rotterdam wordt geregeld minder. Is 't wonder, dat men aan klopt bij de Vereeniging, die de belangen der slechthoorenden wil bevorderen en die ook wel heel graag helpen wil, maar die op het oogenblik zelf nog de middelen mist om zoo krachtig te steunen, als noodig is. Daarvoor dient bij het 25-jarig bestaan van de Vereeniging de algenfeene Bloempjes dag over het geheele land voor het vormen van een Onderwijsfonds voor slechthooren- de kinderen. Het onderwijs aan slechthoorenden in vollen omvang zal door dit fonds gesteund kunnen worden, gewoon lager onderwijs, zoowel als vervolgonderwijs en vakonder wijs. We vragen voor deze collecte de belang stelling van allen. Weet ge wel wat het beteekent, En beseft ge 't eiken dag, Dat ge hooren kunt de vogels En den blijden kinderlach? Dat ge hooien kunt de koren Van de zangers in het bosch. Het geritsèl van de blaren, 't Zacht gekraak van 't dikke mos. Het gefluister van den zephir En het zu/chten van den wind, het gezoem van nijvre bijen En het lachen van Uw kind? Weet ge wel, wat het beteekent* Dat ge die geluiden kent, Dat ge de muziek kunt hooren, U, die niet slechthoorend bent? 'Dat ge zoo maar met Uw ooren Midden in de wereld staat. Midden in het groot-orkest, dat Noorf* eens rust geen halve maat? Dat g' een klok kunt hooren tikken, Sleutels ramimllend in Uw zak En het tikke-takke-tokke Van de droppels op het dak? Als je alles goed kunt hooren. Dan begrijp je nauw hoe groot En hoe mooi de melodie is Van een gorgelende goot. Denk daar eens maar heel^ héél even Bij je zelf zoo over na En ge steunt in dankbre stemming De collecte der S.H. R.K. WERKLIEDEN VER. „St. JOSEPH". Zondagavond te 7,30 uur gaf genoemde vereeniging een feestavond in het St. Jo- sephgebouw die goed gezocht was, o.a. door Pastoor Voss, kapelaan Reijerse en Bouw meester, de laatste geestelijk adviseur der vereeniging. The Jolly Band onder leiding van den heer Kees de Ruiter zorgde voor populaire entre-acte-muziek, die insloeg De tooneelvereeniging DEKO werkte even eens mede. De praeses der vereeniging den heer J. Hom, opende de samenkomst met den Christelijken groet, waarna hij allen, in 't bijzonder den geestelijk adviseur, het har telijk welkom toeriep, op dezen feestavond die op bescheiden voet in ingericht, daar deze bijeenkomst voor 2 jaar het laatst is herdacht in verband met de tijdsomstandig heden. Spreker hoopt dat allen zullen me dewerken tot het welslagen, wenscht ieder een prettig|en avond en verklaart de bij eenkomst voor geopend. Nadat de band „Groot Rotterdam" een populaire marsch had ten gehoore gebracht, traden voor het voetlicht de werkende leden van DEKO. welke ten tooneele brachten: „Minister Va gebond", politieke klucht in één bedrijf dat meer had ingeslagen, wanneer de rolkennis beter was geweest. Daar haperde nog wel wat aan. Na applaus ging de voordracht: „de Weldaad" dat goed afliep, waarop de pauze intrad, gevuld door enkele attracties. De dames ontvingen versnaperingen, dc heeren een rookertje. Na de pauze ging de klucht: „Baas Jansen", waarom gegierd is, en waarmede deze avond werd besloten. De RK Werklieden Vereeniging heeft haar jaarfeest naar behooilen herdacht. E. S. V. A. C. De eerste Soester Voethal- en Athletiek- club, beschermheer Mr. G. Deketh, burge meester dezer gemeente, gaf Maandag avond om 8 uur in de groote zaal van ho tel Eemland, voor deze gelegenheid keurig door den gérant verzorgd, een feestavond voor leden en genoodigden. De fraaie club- vlag sierde 't podium, waarvoor Polak's Jazz orchest uit A'foort had plaats geno men, voor dergelijke feestavonden onmis baar om 1ste klasse muziek te doen hooren Ongeveer «8 uur opende de paeses, de heer P. J. Clements den feestavond met een woord van welkom, in 't bijzonder tot de besturen der zusterorganisaties ADO, de Stormers en de Pers- Daarop stelt hij voor op dat de gewoonte getrouw bij het sluiten van het seizoen steeds een feestavond wordt gegeven), waarvoor altijd veel meer animo is dan voor de verrichtingen op het groene tapijt. Spreker hoopt dat dit in de toekomst meer evenredig zal zijn. Spr. dankt bij voor baat het strijkje dat geen onbekende meer is en de werkende leden der club, die met eigen krachten hun kunnen zullen laten zien. Daarop deelt hij mede dat de oude medaillekast om meer ruimte vroeg, waar om een nieuwe is aangekocht die daarop onthuld werd. Deze fraaie in licht eikenhout uitgevoerde kast in 3 afd., is een schit terend stuk werk en doet den vervaardiger, den heer H. Bakker, Laanstraat alhier, alle eer aan. Zij krijgt eien mooie plaats 10 de koffiekamer van het café. Na applaus gaf daarop het strijkje een paar nummertjes, waarvan de refreintjes lustig werden me- degekwtelt, waarna voor het voetlicht werd gebracht: „Plicht boven Liefde", tooneel- spel in 3 bedrijven, uit 't DuitsJi vertaald door H B. In dit gegeven is Raps, de in dustrieel, tevens smokkelaar (A. van Weert) bezig om zijn vermogen te vergrooten voor zijn eenig kind Fri, zijn oogappel (Mtj. M. v. d. Broek) die in 't geheim is verloofd met Lou Brand, de grenscommies (J H. K. Kwak) die opdracht krijgt van zijn chtj( om de woning van Raps te inspecteeren. Hij is een beetje waanwijs geworden doe* Ra- ka (Mej. A. van Ee) een nicht van Raps, een wuft schepsel die dankt dat ieder op haar verkikkerd is. De inval gelukt, de smokkelwaar wordt ontdekt, en de Hii&kke- laar beboet. Maar nu zegepraalt de Itéfde, die vindingrijk is, en terwijl allen in /|k en asch zitten, komt Lou te voorsdiijji die aan den buurman Kouwenberg (C. van de Estrof) in vertrouwen vraagt f 2000 van hem aan te nemen om de boete te betalen. Deze aarzelt, maar weet een uitweg* Hij zal hetzelfde vragen aan de Wed. Schoon hoven, de zuster van Raps (Mej. G van de Bovenkamp) een vrouw zonder hartLwat achteraf blijkt. Raps wordt geholpen.[maar komt den slag niet te boven, hij sterft. Fri krijgt nu een hondenleven bij haar tante, maar heeft nog meer te verduren rtm-Rika die stapel is van Lou, maar die haar on omwonden laat voelen dat zij niets voor hem beteekent en Fri nog altijd „de uitver korene" is. Als Fri door tante en nicht het vuur te na aan de scheenen wordt ge legd, wil zij vertrekken, maar wordt daarin gedwarsboomd, tot juist op het critieke moment Kouwenberg verschijnt, de tante ontmaskerd en Fri met Lou die ten toonee le komen voor eeuwig verbonden wordt. De liefde had over de Plicht gezegevierd. Raps, Fri, Rika en Lou dienen 111 één adem genoemd, zij gaven mooi gaaf spel, vooral de drie laatsten in het laatste be drijf, dat was subliem. De weduwe bleef geheel in haar millieu van grootdoenerij. De smokkelaarsblende was een guur stelle tje. De hoofdcontroleur was op zijn plaats. De barsche veldwachter deed zijn plicht. Hetgeheel was goed vertolkt. De dames ontvingen welverdiend fraaie bloemen, de heeren een warm woord van dank. Het kapwerk was in de perfectie uitge voerd door Mej. E. Wiersma, de regie be rustte bij den heer A. v. Weert, wien dat wel is toevertrouwd. Na een kleine verloting werd overgegaan tot een geanimeerd bal onder leiding van den heer Theo Vonk uit Hilversum die dat werk in de puntjes verstaat, 't Strijkje deed daarbij zijn best. Er is amicaal, prettig ge fuifd. Esvac kan tevreden zijn. SPLITSING TELEFOONNETTEN. De reeds eerder in dit blad aangekon digde splitsing van het telefoonnet Baarn in de netten Baarn en Soest heeft van 9 dezer, des middags te 1 uur, haar beslag verkregen Thans zullen dus verbindingen met aangeslotenen te Baarn uitsluitend aan den interlocalen telefoondienst gevraagd kunen worden en zal voor die gesprekken derhalve het 2j^ certtstarief komen te ver vallen. ANTI-COMMUNISTISCH VERBOND. Het bestuur van de afdeeling Soest van het ACV kwam vorige week Maandag avond bijeen ten huize van den heer Nie- veen van Dijkum. De voorzitter, de heer Joh. Tak bedank te als voorzitter tengevolge van zijn druk ke werkzaamheden en werd allereerst over gegaan tot het benoemen van 'een anderen voorzitter. De heer J. A. Smedes werd hiervoor benoemd, welke deze functie aan vaardde. Vervolgens werd de heer H. A. Stork benoemd tot secretaris en de heer Jac. BijlevelM tot penningmeester. Van de te innen contributies der leden is 50 pCt. bestemd voor de plaatselijke af deeling en 50 pCt. voor het verbond. Wan neer de finanliën het eenigszins toelaten^ ligt het in de bedoeling van het verbond om een orgaan uit te geven, waardoor meer contact komt tusschen de afdeelingen en het bondsbestuur. Het bleek, dat de heer J. W. H. Sukkelt, Burg. Grofchestraait 53, penningmeester van het verbond is, de heer F. C. Terlingen, Mien,delssohnlaan 7, secr. en de heer Mr. K. P. van Westen, voorzitter van het ver bond, Nieuwe weg 104. De scheidende Voorzitter, die als ge woon Bestuurslid zitting bleef houden, had een|ge waardeerende woorden in ^ptvangst tememen voor al hetgeen hij voor de afdee ling had gedaan, waarbij hem in het, bijzon der dank werd gebracht voor hetgeen hij had verricht ook bij de oprichting van an dere afdeelingen in de omgeving. Na eenige gedachten wisseling werd be- sloterty dat in het hotel „Eemland" een openbare vergadering zal worden gehouden met o.a. een bekwame spreker buiten de plaats en zal het pl. muziekkorps verzocht wordlen op dien avond zijne medewerking te vcrlcenèn. Het bleek, dat de plaatselijke afdeeling reeds bijna 200 leden telde. De vergadering in Eemland, zoo wordt ons thans medegedeeld, zal plaats vinden op Möandag 22 dezer. terwijl 'als sprekers zullen optredten de bekende rede naar de heer Kalmijn van de Chr. Oranje vereniging te Utrecht, en de heer Cramer, secretaris van de afdeeling Harmeien. Na dere gegevens over deze vergadering zul- ien nog wordlen bekend gemaakt. Het eer ste ged. van dien avond zal staan in het tee- ken der herdenking van Willem v. Oranje. Het Anti Communistisch Verbond is zeer zeker het aangewezen lichaam om den Grondlegger der Nederlanden te herdenken, ware het alleen maar, omdat 't ACV alle Kerkgenootschappen onder zich vereenigt. NED. CHRISTEL. BOUWVAK ARBEIDERS. De afdeeling Soest hield Vrijdagavond een vergadering in de zaal Verschoor on der praesidium van den heer W. Horns- vcld. Na opening me tgebed en het lezen van Psalm 49 roept spreker allen een har telijk welkom toe, waarna de notulen dd. 13—-3—'33 werden gelezen en vastgesteld. Vervolgens verkrijgt de heer W. de Boer uit Utrecht, districtbestuurder het woord en bepaalt in 't belang der organisatie zijn gehoor bij het voorstel gedaan aan het Ccnitraal bestuur van het collectief con tract en het uitvloeisel daarvan. Het con tract is gekomen omdat het in de bouw vakken 'n chaos was, en schiep 'n rechtsche norm, want de hooggeroemde vrijheid vond

De Soester | 1933 | | pagina 6