m Damestasschen N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij Wij verkoopen: I Wij zijn agent van N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij Kleine Advertenties <e A. F. VAN VLIET in prijzen vanaf f 0.75 tot f 4.- ledere kooper van een Foto-Album ontvangt een pakje FOTO-HOEKJES GRATIS!! EEN KLEINE ADVERTENTIE Voor de Vrouw 3j f ir p p P p p p 2it- slaapkamer fl/oeVtobwarsr) eir Conserven MOEDERS! Dt Het adres voor N. V. EERSTE SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ Antieke en moderne meubelen. Voor PERKPLANTEN POTPLANTEN TUINAANLEG TUINONDERHOUD BLOEMEN, PLANTEN Tuinbouwinrichting „Zonneheuvel" Emmalaan 12a - Soestdijk - Telefoon 611 Wüwwwwwwwww Zoo juist ontvangen een schitterende sorteering Van Weedestraat 7 - Soestdijk - Tel. 962 U heeft een dienstbode noo- dig? Of zoekt u een be trekking? Heeft u misschien iets aan te bieden enz. enz. in dit blad geplaatst en u kunt verzekerd zijn, dat u succes heeft. De vele hon derden brieven, welke wij op kleine advertenties ont vangen, bewijzen ons dit. De kosten zijn 15 regels j 0.75, elke regel meer f 0.15. Bureau v. Weedestraat 7 Soest dijk - Telefoon 2062 het publiek hier te lande (in Engeland) phaintaatisch en absurd lijken,, doch daarom ds 'it, helaas, niet minider waar. Eenigen tijd geleden sprak een gezagvoerder der Chi- neesche kustvaart, tegen mij als zijne mee- miing uiit, dat het wenschelijk ware, om aan de bizonderheden van het tegenwoordige Chineesche zeerooverswezen grootere pu bliciteit in Briittannië te geven, dian tot nog toe het geval was, Het moet echter gezegd worden, dat de koloniale dagbladen al het mogelijke deden, om aan de protesten van Britsche zeelieden kracht bij te zetten; de invloed van dergelijke bladen strekt zich echter zelden tot aan het moederland uit en dit is de oorzaak, dat de volledige ge schiedenis van het moderne Chineesche pi raatwezen tot nu toe nog nimmer in Europa bekenid werd Alleen in die gevalleni, als aan eene zeerooverij een bepaald en sensa tioneel nieuws was verbonden, gaven die bladen in het moederland een meer uitge breid verslag. Het is, helaas, eene pijnlijke waarheid, dat het Britsche prestige in de laatste vijf jaren!, een flinken. knak heeft gekregen, hoofdzakelijk ten gevolge der onverschillige houding van het publiek in het moederland. Voor den gewonen man in de street zijn Hongkong en Shanghai slechts buitenlandsche namen, vaag verbonden aan een 1'ancfl, dat China heet, en waar de man nen haarstaarten dragen. Onverschilligheid ten opzichte van dergelijke gewelddaden» op Britsche schepen in de Chineesche wa teren gepleegd, is kortweg misdadig te noe men. Het is meer dan waarschijnlijk!, ja vrijwel zeker, dat het Bri-tsche volk (som mige kopstukken uit de scheepvaartwereld daarbij inbegrepen) niet beseft, onder wel ke moeilijke omstandighedien de Britsche scheepsofficieren op de Chineesche kust. hun dienst moeten verrichten. Zij, da'e veilig •thuis zitten, vergeten zoo licht, dat de Brit sche scheepvaart een bedrijf is, dat de ge heele wereld omvat en dat vele scheepsofê fioieren zeidien of nooit eene vaderlandr sche haven bezoeken. Het is inderdaad gee- ne overdrijving, als beweerd worditi, dat vele bekwame scheepsofficieren op de Chinee sche kust onder buitengewone moeilijke en gevaarlijke omstandigheden hum werk moeten verrichten voor een salaris» dat nriet op eene bevredigende wijze te vergelij ken is met dat van menig klerk op een scheepvaartkantoor aan den wal. Ook ont vangen zij geene extra betaling voor het b varen van wateren, die door Chineesche piraten onveilig worden gemaakt. Het is een feit van beteekenis, dat Britsche sche pen het grootste gedeelte der wereldigoede- ren vervoeren, zoodat de Britsche vlag nog altijd op de afgelegenste havens wordt ge zien. Nergens ter wereld' ontplooide de Britsche scheepvaart zich zoo krachtig als in de vele havens op de kusten van China. China stond langen tijd bekend als een der rijkste van de overzeesche markten en langs de Chineesche kust bestond reeds lang een reusachtig groot handelsverkeer. Een groot deel der scheepvaart tusschen Hongkong en Vladivostock geschiedt on der de Britsche vlag, zelfs wanneer de schepen geen direct Brits h eigendom zijn. Op zijn minst zijn drie der grootste stoom vaart-maatschappijen die haar bedrijf op de Chineesche kust uitoefenen, geheel Brit sche, die Britsche dekofficieren en werk tuigkundigen in dienst hebben, terwijl de andere maatschappijen in elk geval hoofd zakelijk met Britsch kapitaal worden ge dreven. De hoofdkantoren dezer Maatschap pijen zijn of te Hongkong of te Shanghai gevestigd en van uit deze havens laten ze eene groote vloot van snelle, goed inge richte schepen varen, van eene middelmati ge tonnage. Twee van de grootste dezer maatschappijen oefenen het koelievervoer itusschen China en de Straits-Settlements uit, een bedrijf, dat over het algemeen zeer winstgevend is. Het zijn vooral deze s'he! pen, die gewoonlijk van 800 tot 1700 dek passagiers vervoeren, welke in hooge mate •de aandacht en de belangstelling der Chi neesche piraten genieten. Zelfs gedurende perioden van depressie in handel en scheep vaart, is het aantal koelies, dat door deze schepen vervoerd wordt, eenvoudig kolos saal. Gedurende het afgeloopen jaar heeft het Gouvernement der Straits-Settlements de passaziefs-vergunningen tot een mi nimum gereduceerd, doch niettegenstaande dezen maatregel is het vervoer nog steeds groot genoeg, om een geregelde dienst tus schen Malakka en de Chineesche havens te kunnen onderhouden. In normale tijden zijn de immigratiecijfers gewoonweg kolos saai. In het jaar 1927 kwamen gedurende één maand te Singapore 75000 Chineezen binnen, ongerekend de passagiers, die met Inheemsche vaartuigen, zoogenaamde Chi neesche jonken arriveerden. Het aantal koelies, dat in dezelfde maand naar China terugkeerde, bedroeg ongeveer 65000. Met het oog op de methodes, die dooT de pira ten worden toegepast, zijn deze cijfers van groote beteekenis. Onder de immigranten bevinden zich ook de personen, die de bru tale piraterij uitvoeren, waardoor de Chi neesche wateren in de laatste jaren weder om zoo berucht zijn geworden. Reizende als dekpassagiers en geboekt als Inheem sche werkkrachten,, is het hen geoorloofd om te Singapore te debarkeeren, zonder een bewijs van nationaliteit of een identiteits kaart noodig te hebben. Zoodanig waren de voorwaarden van immigratie van Chineezen in de Straits, waardoor de plannen der Chi neesche piraten gedurende de jaren van 1926 tot 1930 zoo eenvoudig en gemakke lijk ten uitvoer konden worden gebracht. Een beknopt overzicht der Chineesche toe standen gedurende die jarer^ zal aantoo- nen, hoe de omstandigheden zich ontwik kelden, waaronder piraterij in volle zee kon worden uitgevoerd. Ten tijde van het plun deren der stoomschepen „Sunning" en ,,Seang Bee" bevond China zich reeds in een zeer kritieken toestand. Eene anti-Im perialistische- en eene sterke anti-Britsche beweging heerschte daar te lande, terwijl eene opeenvolging van uitstekend georgani seerde boycot den handel op de Chineesche kust trachtte te verlammen. Scheepsofficie ren, die gedurende de eerste dagen van 1927 in Zuid-China dienst deden, zullen zich nog maar al te goed de fatale invloed van „de Kuo Min Tang" herinneren, die de anti- Briitsche boycot in Canton organiseerde. De Chineesche^oorlogsheeren zagen, dat ze zich in eene positie bevonden, die het hun mogelijk maakte, om alle concessies aan de vreemde mogendheden te kunnen verzaken en om de rijke inkomsten uit de tractaat- havens in hunne eigene zakken te kunnen laten vloeien. Van af den tijd, dat hunne legers meer moesten bestaan van plunde ring dan van eene geregelde betaling, werd door hen een voortdurend en krachtig of fensief in de kust-provincies uitgeoefend. Hankow en Shanghai werden geregeld door den een of anderen Chineeschen Generaal bedreigd, terwijl Europeanen niet zeilen aan de genade varu plunderende Chineesche soldaten waren overgeleverd. Er bestond (en thans ook nog niet) in het geheele Chi na geen gezond en gestabiliseerd Gouver nement. Gezag en invloed, zelfs als deze uit machtige handelsbelangen voortsproten), werden bespot, 'terwijl wet en orde tot de Westersche Mythen werden gerekend. Als een direct gevolg van deze politieke de bacle ontwikkelde zich het bandietenwezen in onderscheidene vormen en werd het een populair bedrijf. Benden van afgedankte soldaten en deserteurs terroriseerden ge heele provincies; duizenden boeren leden honger en kanabalisme kwam meer dan eens voor. M<oord en roof wasren aan de oi de van dien dag; struikrooverij werd al gemeen en ontwikkelde onder de bewoners der kustdistricten tot piratery. De Chinee sche Zee werd voor deze roovers 'n vrucht baar jachtterrein sedert het oogenblik, dat zij, in elk dorp aan de kust, een toevluchts oord) en in de bewoners een schaar van geestdrifige volgelingen vonden. Maandenlang kon dit spel zoo onge stoord doorgaan, terwijl door den alge- meenen verwarden politieken toestand, de bedrijvers -den grondslag konden leggen van eene piraten-organisatie, zoo uitstekend en zorgvuldig opgebouwd, dat er jaren noodig zullen zijn, om deze weer te kunnen ver nietigen. Iedereen heeft wel eens iets van de Bias-ibaal gehoord en wat daarvan ge zegd is, was inderdaad -niet overdreven. Wat echter zoo zelden wordt ingezien is dit, dat de Biasbaai slechts een der vele plaatsen is, waar de zeeroovers zich kunnen verschui len, en die zij dn de jaren 1926-1927 voor dat 'doel hebben ingericht. Tegenwoordig is die plaait's alleen een soort lokaas voor de straf-expedities geworden, want de eigen lijke roovers zijn al lang ergens anders, als het ido'rp door een voor dat doel uitge zonden oorlogschip wondt aangevallen. Het bombardeeren en verbranden van der gelijke zeerooversnesten heeft weinig of geen effect, op de organisatie der piraten, aangezien deze niet blijven wachten op de aankomst der stafexpeditie en dus geregeld op marsch zijn. Eene welbekende bende trok op haar gemak door Indo-Ghina en Siam naar Malakka, als ze zich niet daad werkelijk met rooven bezig hield, teneinde haar spoor volkomen te vernietigen, alvo rens ze «weer een andere poging tot rooven op touw zette. Wordt vervolgd. EEN BLOES EN EEN ROK VOOR SPORT EN STRAND. Wij hebben) natuurlijk allang gezien, dat er behalve veel bloernert en ruiten, ook heel veel gestreepte stoffen voor zomerdracht aangeboden worden, Daarmede zijn natuur lijk allerlei aardige effecten te bereiken en het resultaat daarvan ziet men op de tee- kening aangegeven in een bloes en een rok voor hoo.g-zomer, voor sport of strand. Voor het strand is bijvoorbeeld al heel aar recept van dezen zomer. Het aardige van 't bloesje is het grappige effect, dat bereikt wordt door de diagonale panden van voren en in den rug, waarbij het eene pand dwars en het andere in de lengte genomen is. De eenlge garneering bestaat uit een strik van de zelfde stof aan den linkerkant van den vierkanten hals. Men moet niet denken, dat die plooien in den rok zoo maar willekeurig gekozen zijn. Ze hooren wel degelijk in de ze combinatie thuis, omdat ze moeten har monieeren met de recht omhooggaande streepen van de bloes en dus ook aan het rokje een. bepaalde „rechte lijn" moeten geven. En dan nog eenige kleine mode-nieuw tjes. Volgens de allerlaatste gegevens wor den de rokken van de avondjaponnen voller en ruimer, door veel plooien en zeer ruime klokken, die ontstaan, doordat de stof sahuin genomen wordt. Het lijfje blijft van achteren laag uitgesneden. De rok blijft lang, met een zekere neiging naar een sleep opzij en van achteren, met andere woorden dus: van voren iets korter dan opzij en van achteren. MADELEINE Bestelling van Knippatronen. Van dit model zijn knippatronen ver krijgbaar ad 40 cent in de maten 42, 44, 46 en 48. Bestellingen uitsluitend over de post te richten aan: DE BEURS, Daniël Willink plein 45, Amsterdam-Z. Op strookje van postwissel of op postgirobiljet (Postgiro De Beurs is 71512) nauwkeurig vermelden: Naam en adres van afzender, nummer van het gewenschte patroon en maat. Patronen kunnen niet geruild worden, noch kan er correspondentie over worden gevoerd. Bestellingen worden alleen uitge voerd, indien zij vergezeld gaan van beta ling. ZELF IJS MAKEN. Al zijn de ijsemmers en ijsmachines te genwoordig al heel goedkoop geworden, met een beetje handigheid' kan de huis vrouw er toch wel in. slagen om zelf vanil- le-ijs te maken, tot groote vreugde van de ihuisgenooten, met geen andere hulpmidde len), 'dan een gewone emmer en een oude ronde cacaobus. Om te beginnen moet na tuurlijk de vla gemaakt worden welke be vroren moet worden tot vanille-ijs. Voor de vla kookt men een gewone custardsaus. Hiervoor is noodig een halve liter melk en een halve liter room (noodzakelijk is dit •niiet, men kan hiervoor ook melk nemen, doch natuurlijk wordt bij het gebruik van room, het ijs dan ook werkelijk roomijs;, 20 gram custandpoeder (dat is ongeveer twee platte eetlepels) en 1 Vj ons suiker. De melk wordt aan de kook gebracht, terwijl men de custardpoeder en de suiker dooreen roert en met een klein beetje achtergehou den melk tot een papje aanmengt. Als de melk kookt, giet men daarin het papje en laat de vla onder voortdurend roeren nog een paar minuten doorkoken. Vervolgens laat men de vla van het vuur wat bekoelen en roert er dan de room doorheen.. De ijs- vla is "hans gereed. En nu de ijsmachine. M>en neemt een gewone emsmer en zet in hetmidden de ledigq, goed schoongemaakte romde caoaohus. Voor een kwartje heeft m|en zich een kwart staaf ijs verzekerd, die men in een doek met dien hamer tot kleine stukjes slaat, wel'ke stukjes men rondom de bus in 'de emmer opstapelt, er voor zorgend, dat men telkens op een laagje ijsstukjes, een paar handen zout strooit. De verhouding is namelijk één kopje zout op drie kopjes ijs.. Wanneer men zoo de emmer toit bovenaan, toe met ijs gevuld heeft, en op die manier de bus tot een stuk je nder den rand omgeven heeft met een ijs bek leedingj, giet men voorzichtig in de bus de geheele afgekoelde ijsvla. Met behulp van een houten pollepel roert men nu in de bus', waarbij het dan mogelijk zal zijn de bus tegelijk in het rond te draaien. Wij moeten natuurlijk oppassen, dat er geen .ijsgruis of zout uit den emmer in de ijsbus komt. Als men goed roert, heeft men na een half uurtje heerlijk vanille-roomijs. Wist U dit? Vruchtenvlekken in gekleurde stoffen sponst men weg met een beetje huishoud- ammouia en vervolgens met een beetje benzine. dilg een blauw rokje met een witte bloes met blauwe streepen. Het rokje is van voren met twee korte ingezette stolpplooien, ter wijl het verder heelemaal glad en nauwslui tend om de heup is, volgens het sportieve Het Handelsblad De Gooi' en Eemlandec 't Maandagochtendblad De Telegraaf De Lach Het Amusante Weekblad Stuiversblad Ideaal De Haagsche Post De Radiobode De Gracieuse Het Nieuwe Modeblad Weldon Record Het Handelsblad De Gooi- en Eemlandec Aanbevelend, v. Weedestr. 7, Soestdijk Telefoon 962 3f 2)1 Koffievlekken maakt men uit met een beetje lauw water en de dooier van een ei; daarna natuurlijk goed uitwasschen. Eiervlekken op tafellinnen moot men in koud water uitwasschen. Door heet water worden de vlekken nog hardnekkiger. Teervlekken of vetvlekken uit zeer teere stoffen maakt men uit met een wit lapje met eucalyptus-olie, RECEPT. TOMATENSLA: Hiervoor neemt men 4 groote of 6 kleine •tomaten^ 1 kropje sla of wat tuinkers, 2 eetlepels sla-olie, 3 eetlepels azijn 1 thee lepel maggi's aroma, wat peper, zout en een gesnipperde prei. De tomaten vvascht men en dompelt ze dan een oogenblik in kokend water. Dan verwijdert men het bui tenste schilletje en snijdt ze in plakken van ongeveer een halve centimeter dikte. Men legt ze in den slabak en strooit er wat pe per en zout over, Daarna overgiet men ze met de olie, de maggi's aroma en den azijn. Zoo laat men ze een uur staan Ondertus- schen maakt men de kropsla of de tuinkers gehoon, wascht ze goed en slaat ze droog uit. Dan vermengt men ze met de tomaten. Mien kan dan de tomateusla nog bestrooien met w.aft fijn gehakte peterselie. HUISVROUW. van 16 regels f 0.75. Elke regel meer i 0.15. Bij vooruitbetaling te voldoen. 4 maal plaatsen, 3 maal be rekend. Voor bewijsnummer moet 5 cent in rekening worden gebracht. ONDERTROUWD: A. M. GROENEWEGEN J. B. SCHULZ. AMSTERDAM„ 8 Juni 1933. Brahms-stnaat 4. SOESTDIJK), Emmalaa-n 12a. Huwelijksinzegening in de Nieuwe Kerk (Daim) door den WelEerw. Heer Ds. W. van Limburgh op Dinsdag 27 Juni a.s., 12.30 uur. te huur, voll. pens., geen beroepspens. voor H. of Dame v. direct. Prijs nader te bespr, Omtrek Lazarusberg Br. onder No. 455 aan het bureau van dit blad. Drp Hebt U last met de voeding Uwer baby? Probeert U het dan eens met een busje Nu- tricia's kindervoeding (gecondenceerde karnemelk met tarwe- of rijstebloem en rietsuiker) of Nutromalt en U zult tevreden zijn. over de resultaten. Geregeld bij ons verkrijgbaar alle Nutri- cia producten voor kindervoeding en lijders aan suikerziekte, alsmede slag- en koffie room. K WIJ ZIJN GOEDKOO- PER DAN OOIT 11 Steeds de nieuwste moaellen v. Weedestraat 7 se se se se se se se se se se se se Torenstraat 10a Soest. Tin, Koperwerk, Porcelein enz. Meubelmakerij en Reparatie-Inr. Leerdamsch Glaswerk. FOTO-ALBUMS

De Soester | 1933 | | pagina 6