I/oor Damestasschen Om een brief. Wij verkoopen: Wij zijn agent van N.V, Eerste Soester Electr. Drukkerij Ingezonden FEUILLETON I Sr Sr 1 Buiten verantwoordelijkheid der Redactie VRIJWILLIGE BURGERWACHT EN „KERK EN VREDE". Antwoord aan Mejuffrouw H. FUNKE. Inderdaad kan ik mij de ontstemming van 'die geachte inzendster, na het lezen van een dusdanige, abusievelijk onjuiste aan tijging als is voorgekomen in ,.DE SOES- TER van 3 Juni jj.f namelijk dat de Ver- eeniging KERK EN VREDE een „com munistisch broeinest" zoude zijn, begrij pen. Doch ak heb reeds, direct na ontvangst van het betreffende nummer, een rectifica tie ingezonden, welke inmiddels wel zal zjjm opgenomen, alvorens dit stuk te be stemder plaatse kan arriveeren, zoodat mij eten herhaling kan worden bespaard. Uit hetgeen is weggevallen blijkt voldoende dat KjERK EN VREDE als broeinest van communisme vrij uit gaat. Maar als tijde lijke, zij het misschien ongewilde en niet bedoelde medewerkster aan de ondermij- ningsarbeid va/ty onze marxistische broe- jdters, gaat zij n i e t vrij uit. Dit hoop ik '"ierbij nader te kunnen toelichten, om-dat *k de beweging KERK EN VREDE vol doende belangrijk acht, alhoewel een .ant woord feitelijk overbodig is geworden door de ingezonden rectificatie. Ten eerste. De geachte inzendster begint met het constateeren van „amgst" in het be sprokene, voor het feit, dat er een frissche wind onze tegenwoordige samenleving zal reinigen van veel vv.at vuns en rot is. Prach tig. Maar wat is hier bedoeld met „angst"? De algemeene angst voor onze gemeen schap, voor ons Nederlanidsche volk dus? Angst voor een dictatuur hetzij van rechts hetzij van links? Zoo antwoord ik volmondig „ja" Door eenige jaren, atud-ief, dlag in dag uit, is mij uit geheel persoonlijke eervaring ge bleken, dat er niet alleen veel „vuns en rot" is in onze maatschappij* doch dat er een strooming is, die gewelddadig, dus niet op vredelievende wijzei, daaraan een einde wil trachten te -maken. Indien de geachte in zendster deze strooming als „de frissche wind' beschouwt, wat ik moeilijk aan kan nemen, dan zoude ik bijna wensohen, dat de ietwat gevaarlijke proefneming eens werd genomen, alleen om de geachte in zendster te toonen, hoe gauw dan KERK EN VREDE zou zijn weggewaaid" door diezelfde nu nog zoo zeer verlangde en verheerlijkte „frissche wind", want zij weet toch we|, dart het fel roode marxisme niets moet hebben van Vereenigingen op reli gieus gebied'. Persoonlijk voefl iik er niets voor om on ze eeuwenoude cultuur door een import uit Rusland te zien omverwerpen, noch om on ze HolLanidsche samenleving te zien ver anderen Ln een fascistische, narti-onaal-so- ci-aliistisohe of russisch-oornrnunisrtische, inoch om onze nationaliteit te zien overgaan in iets internationaals onbestemds, om dan ihiier te moeten rondloop en iin een roodfront- srtrijders-uniform, of zoo iets. Evenmin zal Mejuffrouw F-unike er iets voor gevoelen om bij een vrouwen-bataljon te worden in gedeeld??? Ik weet niet of Mejuffrouw FUNKE gel'oovig is. Ik ben het wel. En daarom bed'ank ik ervoor o-m ten eerste de kans te loop en om mijn- geloof niet in vrij heid te kunnen belijden, en ten tweede om iederen dag platen, brochures, pamfletten, courant-eni etc., in onze gemeenschap te moeten dulden, die het geloof willen uit roeien, onverschillig van welke richting, dus ook van de leden van .KERK EN VREDE. Ten tweede. Miejuffrouw FUNKE vraagt of ik niet weert dat KERK EN VREDE bulten de politiek staat? Inderdaad, dat wist ik, dochik weert ooló dat vele leden van KERK EN VREDE bij voorkeur politiek georganiseerd zijn in de Christel- Democratische Utnie; dat de CDU in ons land tot-de linksche politieke partijen wordt gerekend; dat Ds. J. J. BUSKES, de bekende CDU-er thans Hoofdredacteur van KjERK E'N' VREDE is, en dat de CDU nog steeds medewerkt aan de NATIONALE VREDES CENTRALES (diait marxistische broeinest) o.a. in den vorm van bijdrage aan het blad der N.V. Centrale, genaamd OORLOG OF VREDE; alsmede dat CDU- ers zich meerdere malen hebben uitgelaten, dat wat hun partijprogramma betreft, zij zich op het standpunt der SDAP stellen, dus marxistisch georiënteerd'. Dit noem ik: 5) Ja, komaan; ik ben niks bang, hoor. daar niet van; als jij maar eerst gaat. O, mij best, heb je een lantaarn Jan netje? Ja, hij staat in de keuken op de tafel, zei Jannetje, met beverige stem; maar wees toch voorzichtig Henk, liet ze er ang stig op volgen, toen Henk meteen opstapte Neen, leelijk nest, aschvarken dat je bent, dat zant je niet, hè? fluisterde Jan haar plagend in het oor. Wat niet? Nou, ik ben niet kindsch, Je woti mij er op af hebben, hé? Ik ruik toch naar de koeien. Neen, deerntje, zoo gek is Jan niet. Och jongen, houdt je mond, ik ben net zoo akelig, Ze waren het huis genaderd. Het keukenlicht scheen door het lofwerk van de buitendeur, en verlichtte een groot deel van het erf. Henk trok de deur open, en sloop met die lantaarn inde hand voorzichtig tegen de trap op. Terwijl de anderen vol spanning toeza- genj. wast hij geruischloos het zolderluik te bereiken. Hij ldom zoo hoog tot hij er ge bukt onder stond! Toen richtte hij zich plotseling op en Liet het lantaarnlicht over dien zolder schijnen. Het was een mooie ruime zolder met be timmerde kap. Langs den kant stonden- oen paar kisten*, en een oude leuningstoel. In de verste hoek hingen wat kleeren. Ver- dier kon Henk niets ontdekken dat zijn aandacht waardl was. Tegenover hem bevond zich het bewuste kamertje! waarvan de deur openstond. Henk trad binnert, en lichtte onder het le- KERK EN VREDE doet indrect mede aan het coquetteeren met marxisten, die politiek georganiseerd zijn. Ten derde. De „rust van het geweten van leden der Vereen. KERK EN VREDE", waarover Mejuffrouw Funke schreef. Dit is een belangrijk punt. Ik begrijp niet boe men zich „gerust" kan gevoelen indien men zijn vaderland door eenzijdige ontwapening willoos, weerloos wens ebt over te leveren aan den eersten den besten nabuur of wie ook* die het in zijn hoofd) haalt om bij ons in te vallen, of ons iets of alles af te ne men. Dit zou ik verraad kunnen noemen. Of prefereert KERK EN VRED.E misschien, dat een eventueele, tijdelijke, bevriende', groote-mogendheid voor ons dan de kastan jes uiit het vuur haalrt, terwijl wij zelf niets doen? Of ziet men hier bij Kv en V. mis- schen gaarne, zooals bijna in 1914—1918 was gebeurd indien Duitschland had ge wonnen, onze mannen en jongens met een Duitsch Militair uniform aanloopen? Of nu misschien dn een Belgisch (denk aan de an- nexioiiisten aldaar!) of Communistisch? Dan prefereer ik onze nationale, niet be paald fraaie uniform boven een vreemde. En ziet. de pacifistische vereenigingen ko men broederlijk samenwerken om het bo venstaande te bereiken, met andere vereeni gingen, zooals door KERK EN VREDE is gebeurd met de NATIONALE VREDES CENTRALE, -die geheel geleid wordt door marxisten, waar KERK E'N VREDE ge lukkig nog tijdig is ui-tgetredlen. Ik verwijs hiervoor naar de orgarten van Januari 1933 „KERK EN VREDE" en „OORLOG OF VREDE", waarin Professor Heering zich richt -tegen een circulaire,, die Kiès alleen aan „partijgenooten" zond en waarin hij (Kiès) hen aanspoorde zóódanig tactvol op te treden, dat de neg niet politiek volledig tot bewustzijn gekomen „pacifisten" niet het gevoel krijgen onder toezicht (der mar xisten) te staan. En hiervan moest het Be stuur van K. en V. -ndets hebben. K. en V. was er dus oorspronkelijk ingel-o op-en, doch tot mijn groot genoegen er ditmaal bijtijds uitgegaan. Al deze pacifistische vereenigingen ver foeiden, evenals d!e Vrijwillige Burgerwacht (hoe ongelooflijk dit misschien in Uwe ooqen moge klinken Mejuffrouw Funke) geheel en al den oorlog. Nu trachten die vereenigingen het i-deaal van nooit meer oorlog te verwezenlijken door ons zelf weer loos te maken, terwijl men om ons heen zich rustig bewapent, althans niet vermindert. D-at is een standipunrt. Goed. Maarde marxisten^ die o-p ontwapening wachten, liefst bij alle imperialistische staten tegelijk, behalve bij hen zelf, trachten zoolang dit niet geschiedt, alvast afzonderlijke eenzij dige ontwapening endoor te krijgen, wat hun. werken èn die landen zou vergemakke lijken. Doch waar is momenteel grooter en beter uitgerust Leger dan juist in het land, welks afgezanten alhier o.a. zoo vóór ont wapening, eenzijdig, ijveren (Congres* in RAI-gebouw 1932 A'da-m 2930 Aug.!)??? En hoe is het met de weermacht in het so cialistisch geregeerde Spanje? (NIET DE WAPENS NEER, MAAR DE WAPENS H I E R). E.n wat heeft de ex-officier, de groote vredesapostel -der Nationale Vredes Centrale, Paul Kiès gezegd over dart zelfde roode leger? „HEIL U GARDE DER RE VOLUTIE"Zij, communisten en andieren, lachen dan ook in hun vuistje om het mooie voorbereidende werk, dat alle pacifisten voor hen do-en, Een mooi voor beeld hiervan is hetgeen gezegd werd op een debat-avond, gehoud'en 3 November '32 i-n d;e Diamantbeurs te Amsterdam, tus- scben dien Secretaris der Nation. Vredes Centr., Paul Kiès, en P. J. Schmiidt, Voor zitter -der On-afh. Socialistische Partij, toen Schmiidrt aan Kïès vroeg: 'en wat d-oen jul lie met de geloovige anrti-m'i;lirtanisten en hunne organisaties? Toen antwoordde Kiès ongeveer irn deze bewoording: „Weli, wij hebben getwijfeld wat te do-en-, doch na lang beraad in de partij (SDAP) hebben wij be sloten om de tdenjdu-iz enden die op reMgieu- se anbi-oorlogs basis staan niet aa-n hum lot over -te laten, doch ze te gebruiken, waar door ze nuttig worden voor ons, en dieels ten slotte geheel naar ons over zullen gaan." Schimidt zei de toen, dat hij liever arbeiders hads die op de sternen en balken zouden schieten dan op hun kameraden in andere landen. Dat noem iik aanval dn den rug van diiegeinen, die ih de ure des gevaar-s hun placht tegenover hun land wel doen. Voorts zeide Kiès nog in antwoord op Schmddt's vraag: ,jWat doet de Niait. Vredes Centrale in geval van oorlog?" „Wel, dan valt de NVC uiteen, iedereen zoekt de eigen partij op, en doet wat het wil." Dit op het mo ment dus, dat de NVC het meest nooddg dikaiut, daarna opende 'hij een kast die in een hoek getimmerd was, doch alles vruch teloost. Ik begrijp er niets van* bromde Henk. Ik begrijp er niets van bromde zou ik het heele verhaal voor loutere ver beelding houden. Hij voelde aan het lampje. Hé> dat is nog warm. Hier moet dus iemand geweest zijn. Maar waar is ze dan gebleven. Door het raam Henk zag naar buiten. Hm, een meter of vijf. Veelte h-oog zonider touWy en als er 'n touw bijgebruiht was, moet het er nog han gen. Nou* nog wat gezien? vroeg Jan, toen Henk die trap afkwam. Neen, niets. Kan er intusschen nie mand de voordeur uitgevlucht zijn? vroeg Henk, Jannetje aanziende. Neen* dat kan niet; dan zou ik het ge zien hebben. Ik heb mijn oog er niet af- gehad, verzekerde ze. Dan begrijp ik er niets van; kan 2e zich beneden ook ergens verstopt nebben? Ja, dat kan gemakkelijk. Willen we het geheel hier eens afzoe ken? Ja, dat is goed Henk. Het duurde ge.rui-men tijd, eer hun onder zoekin gs-tocht geëindigd was. Om Jannetje gerust te stellen, had Henk in de onmoge lijkste hoeken gesnuffeld-. Kan ze het raam niet uitgesprongen zijn? vroeg Jannetje,' toen Henk ten einde raad, zij-n schouders optrok en haar aan zag'. Daar heb ik ook aan gedacht* maar het Lijkt mij te hoog. Misschien met een ladder. Dat is mogelijk, maar dan moeten er afdrukken in het zand achter gebleven zijn. Als ze tenminste niet uitgeveegd zijn, merkte Jan op. Dan is het in elk geval zichtbaar. Kom, we zullen eersrt eens gaan zien- Ze liepen om het huis heen naar den voor kant. Hier werd het erf tot op een paar me- zou zijn!!! Denkt U hier eens over na. En aan zulk een Vredes Centrale heeft Kerk en Vrede medegewerkt. Is het teveel gezegd, dat Kerk en Vrede door uittreden aan een groot gevaar ontsnapt? En wat zedde nog, om een tweede mooi voorbeeld aan te ha len*. Jef LAST op een vergadering voor de Studenten Vredes Aktie, gehouden in ge bouw Heystee* te Amsterdam op 22 Mei j.1. (U weet Last is vurig communist, ge regeld medewerker aan de Tribune, tevens redacteur van het revolutionnair arbeiders schrijvers collectief LINKS RICHTEN) „I>itenstweigering is onzin! Men moet zelfs zooveel mogelijk dienst nemen, want ten slotte wordt toch de strijd met de wapens uitgevochten. En hoe meer men ageert te gen de machtsmiddelen van den Staat, hoe gemakkelijker wordt het ons gemaakt. C. H. JOOSTEN. Singel 548. Amsterdam. Centrum. Wordt veTvolgd. Geachte Redaotie. Onderstaand schrijven as door mij, aan- geteekend, verzonden aan den Comman dant der Aan ster iam-sche Burgerwacht en. zal, zoodrra ik heksend ben met naam en woonplaats v°n den Chef d-er gezamenlijke Burgerwachten, ook daarheen worden ver zonden. Intusschen met beleefden dank voor de opneming. Hoogachtend, Bloupot. Aan den Heer Commandant v/d Amsterdamsche Burgerwacht. Amsterdam. Wel-Ed. Gestr. Heep, Volgens verslag, voorkomend in „de Soester" van 3 Juni, tweede blad No. 44, naar aanleudling van het weder oprichten van een Burgerwacht te Soest, is aldaar door den spreker G. H. Joosten, officier van de Amsterdams che Burgerwacht o.m. het volgende gezegd: Communistische wenschen en gezagon- dennijnlng als typisch voorbeeld is Kerk Z Vrede en is dit Kerk en Vrede niets anders als een Communistisch broeinest. Naar aan leiding hiervan zou ik U het volgende wen schen te vragen: le. Zoudt U naar het desbetreffend ge sprokene een onderzoek willen instellen bij dën spreker en de toen aanwezigen? 2e. Heeft het Uwe volledige goedkeu ring en gaat U er dus mede accoord, dat Kerk en Vrede feitelijk is: Een Communis tisch, broeinest? 3e. Zoudlt U mij het genoegen willen doen, U als superieur, Uwer ondergeschik- tei -op te dragen, openlijk, met onomstoot bare bewijzen vast rte stellen, dat gen-. Kerk en Vrede feitelijk is een „Communistisch broeinest", zoodat zijne tot nu toe inifame beschuldiging, waarheid blijkt te zijn? 4e. Of anders een openlijk Mea Culpa? 5e. Moet ik voorts aannemen, dat Uwe instelling -propaganda wenscht te voeren, o.a. door venda-chtmakiin-g eener Vereeni- ging, waarvan diuizieniden protestanten lid zijn en w.o. tallooze -hoogstaande figuren? 6e. Wordit hen, dien kaakslag toege bracht en groote moreele beleedlging aan gedaan, eeniig en alleen, omdat ze onge- vitaagd zoo vrij zijn geweest er eene an dere meening op na te durven, houden, wat aangaat Wapengeweld? Zoodra mij naam en woonplaats bekend zijn van het hoofd- d'er Burgerwachten, zal ik ook dezen schrijven. Njet twijfellende! of ik mag eenig ant woord en volledige vrijheid van publicatie daarvan tegemoet zien, ve-rblijve inmiddels Hoogachtend* A. B. KERK EN VREDE. BURGERWACHT EN A. C. V. Aan Mej. Funke. M<et belangstelling las ik Uw artikel in d'e Soester, aangaande de Burgerwacht en Kerk en Vrede. Noch van Iverk len Vrede* noch van de Burgerwacht ben ik li,d, hoewel i-k moet toegeven, dat naar aanleiding van een door mij in dit b-lad geplaatst ingezonden stukje de slapende burgerwacht tot nieuw leven i-s opgestaan. En daarover verheug ik mij. Wanneer nu de heer Joosten het bolsjewis me als een der oorzaken van het bestaan ter van, het huis,, el-ken Zaterdag geharkt. Zooals Henk reeds opgemerkt had, moest eiken voetstap hier duidelijk zichtbaar zijn. Verderop bevond zich een grooten, met gras begroeiden boomgaard, waarvan de eerste boom zijn -takken tot dicht bij het huis uitstrekte. Bij het schijnsel van de lantaarn begon nen ze nauwkeurig Jan gehurkt voort- schuiven-d den grond na te zien. N-ouj. wie het weet mag het zeggen. I-k snap er niks van, zei Henk, toen ze aan het eind waren. Hij lichtte omhoog en mat met zijn oog de afstand van het raam naar den boom. Neen, dat is te gek, sprak hij, meer tot zichzelf dan tot de and-eren. Het spijt me dat we je niet beter van dienst konden zijn. Jannetje, wendde hij zich tot haar, maar alles is volkomen veili-g, zooa'ls je gezien hebt; -mij dunkt ik kan nu wel naar huis gaan. Mocht je mijn hulp nog eens noo-diig hebben, dan me tgenoegen, hoor. Asjeblieft Henk, en wel bedan-kt hoor. Ja, je moeder zal ongerust worden. Je was toch al niet vroeg, geloof ik* zei ze. Weet je wat ik gedacht heb Jan? zei Henikj. terwijl ze op de voordeur aanstapten. Jij moest Jannetje een poosje gezelschap houden. Het is niet omJdat ik je bij ons van daan wil houden! dat begrijp je wel, maar -ik denk dat je Jannetje er een groot ple zier mee -dloe.t, is het ndet? O, ja, d it wil ik graag, zei ze. Zoo, zed Jan, op gerektien toon, wil je dat zoo graag, deerntje. Neem me niet kwa lijk, maar dat betwijfel ik wel een beetje. Maar vooruitj, ik zal maar -net doen of ik het geloof. Ik heb toch nog een appeltje of zes met je te schillen. Maar zet dam ook eens gauw een pot koffie, want ik begin dorst te krijgen. Nou, welterusten dan! zei Henk. Daag. riep Jannetje, de groeten aan je moeder, hoor! Het Handelsblad De Gooi- en Eemlandec 't Maandagochtendblad De Telegraaf De Lach Het Amusante Weekblad Stuiversblad Ideaal De Haagsche Post De Radiobode De Gracieuse Het Nieuwe Modeblad Weldon Record Het Handelsblad De Gooi- en Eemlander Aanbevelend, v. Weedestr. 7, Soestdijk Telefoon 962 ie si 31 31 3! 31 31 81 3f___8T der B.W. aanvoert is dat juist en correct. Ik ben. hert m-et U eens dat niet een ieder geroepen is om v-oor een algemeen publiek te spreken, en dat zóó te doen dat niemand gekwetst wordt. Dat is e-en zaak van erva ring. ,En zeer zeker dreigt er groot gevaar wanneer het Bolsjewisme 'wordit behandeld en men dan- de kerkvervolging gebruikt Ln zijn bewijsvoering. U verooriove mij echter U opmerkzaam te mak-en op een uiterst on verstandige -dlaad van Kerk en Vrede, waar mede bewezen wordt dat deze vereeniiging zich wel bezig houdt met politiek niet al leen* maar dat er nogal i?:ts niet in den haak iis met betrekking tot het gezonde verstand van de leiders. Voor mij ligt een pamflet waarin de „Kiezers van Soest" een protest te slikken krijgen, o.a. tegen Burgerwacht en Anti Communistisch Verbond. Dat pam flet werd geteekerud OOK door Kerk en Vred'e. Een daad- alzoo in politieke strij-dda- gen. De Burgewacht heeft zoover mij be- k-enld' is, geen strooibiljetten Ln die dagen uitgegeven. Het ACV -dat e,r feestelijk voor bedan-kt zulks te doen, natuurlijk evenmin. (Even wil ik ook vastleggen dat er geen schijn- van samenwerking meer bestaat tus- schen ACV en BW> en BVL). Maar dan moet mlen niet doen alsof men vrij is van politieke smetten;. Misschien wil Mejuffrouw Funke mij wel gele oven, wanneer ik beweer anti-militai- rist te zijn. Toch ben ik voorstander van Landstorm en Burgerwacht. De heer Joosten moet dan gezegd hebben dat Kerk en Vrede een com-munistis'.h broeln-est i-s. Degene die dergelijke zaken steeds en uitsluitend behandelt, weet dat dit volkomen waar is. Maar dat wil ndet zeg gen dat getwijfeld moet worden aan den goeden trouw van tallooze leden van Kerk en Vrede. Ik wil dat w-oord van den heer J. zelfs nog wat aanvullen. Voor mij ligt het laatste nummer van het RK Vredesor- gaan Pro Pace. Daarin i-s opgenomen een protest-telegram te zenden aan H.M. de Koningin opgesteld en geteeken-d door uitsluitend bekende internationale com/rnu- nnis-ten. En toch zou ik niet wülJlen beweren dat alle leden van Pro Pace communisten zij-n-, Inrtegenideeli Maar Moskou buit al de ze organisaties met succes uit. En dit is mo gelijk omdat men in breedie kringen hoege naamd niets weet van de communistische actie en doeleinden. Hoever dit vergif in Nederland geïmporteerd i-s, en hoe diep het is ingewreten blijkt bijv. uit het volgende: In het „Kerkblad"1 van A'djam-Westf' hangt een protestantsch zendeling, die per auto evangeliseert in N.-Holland, de heer D. Schotvanger, een donker beeld van het ontbindende modernisme in de don,cn nn die hij pas bezocht. Wij ontleenjen. eraan: rWij zoudten Vrijdag 12 Mei in Den Ik vlak bij Landsmeer een openluchts3nmi- komst houden. Omdat de lip een streek L zonder middenpunt, waar de huizen om heen staan, was het nooddg de samenkomst vooaf bekend te maken. Toen wij binnenreden, stonden al een groot aantal kinderen en een aantal opge schoten jongens ons -op te wachten. Wij proefden den geest door de opmerkingen die wij opvingen. Uiit kindermond moesten wij hooren: „Weg met den Bijbel* Leest de Tribune; weg met de Christenen!" Ecu jon gen hoorden wij spottend zeggen: „Die menschen willen vertellen van een Jezus diie ergens boven moet zijmf'. De samenkomst werd aangevangen. Een koortje uit Landsmeer zong enkele Chris telijke liederen, doch werd overstemd door de Internationale. Toen het even stl was probeerden wij een woord te zeggen. Het werd ons onmogelijk gemaakt. Luid zongen opgeschoten jongens de Internationale, af gewisseld door Co-lijn entz. Kleine jongens speelden op mondharmonica's, terwijl één een luidspreker te pakken had kunnen krij gen en schreeuwde: „De auto van Hitier, weg met d-e fascisten. Wij konden dien avond daar het Evange lie niet brengen. Politie was niet aanwezig In Den lip woont geen veldwachter. Zoo moesten wij onverichter zake terugkeeren. Ik wou dat aLle Christenen* die laks en lauw van verre blijven staan, dat eens za gen. Het was niet de eerste maal, dat wij het Communisme in het hart konden zién. Daar in Den lip wordit reeds de kinderziel vergiftigd door de roode leer. Iedere week worden de kinderen bijeen gebracht* om ze de revolu-tn-onnaire beginselen te leenen. Dat hun ook geleerd wordt hoe zij in de prak tijk moe/ten optreden, zagen wij duidelijk. Haat tegen God en Zijn dienst wordt hun reeds zeer jong ingegeven. Moge God Zich on/tfernjjen over deze diep-ongelukkige jeugd." Ziedaar de vrucht van vrijdenkerij en marxisme! Het ware te wenschen dat aLle goed/be- doeld-en en weidenkenden die zich organi seerden in antLoorlogsorganisatdes hun in vloed beter gebruikten.. Al die ongecontro leerde partijtjes en groepen/ waarvan de be stuurde ren blijkbaar nog niet volkomen in ternationaal kunnen denken en zien, en oordeelen, zijn een tegenhoud voor de wer kelijke ontwapening en stichting van. een politieleger. De Vereenri-ging voor Volkenbond- en Vrede is daar, voor allen die het wel mee- roen. En -het is de taak en de plicht van alle vrede-bemitnmaars door het toevoeren van Christelijk georiënteerde leden, die Vereeni- ging datgene te bezongen wat het mist om met -de grootste moreele krachten te wer ken. Het wereldgeweten moert wonden wakker geschud, via Genève. De volkeren moeten tot rust komem: er bestaat daarvoor een uitstekend), ja krachtig organisme: de Vol- kenjborid. Deze Bond-, die jaamme-r genoeg, iets uiterst belangrijks mis-t, moet wor len geholpen en opgekweekt tot een daad-wer kelijk organisme dat de wereldvrede waar borgt. Dat lis de taak van iedere Burger- wachter, Lanidstormer, Anti Communist. Het zou de rtaak kunnen zijn van iedere pa cifist. Ook de organisatie Kerk en Vrede heeft een roeping, in het geheel. Volkenbond en Vrede, is niet voldoende. Ook de Kerk speeüt in 's wereldsgebeuren de grootste roL En het gebrek van aanwending harer moreele kraóhten is het struikelblok. De wil tot vredie w-ordit in hoogste instantie gevoed door -de geestelijke broederschap d-er menschen. E-n dleze wortelt in het Gods geloof. Zoolang deze voeding gevende ran ken zijn afgesneden zal het ideaal nimmer worden bereikt. Doch dit houdt ook in, dat atheïstische en communistische organi saties, die in werkelijkheid geheel andere 'doeleinden nastreven, het idealistische vredeswerk -ondermijoien en tot ondergang brenglen. De rol van Rusland in Genève is die van een aasgier. NIEVEEN. IV. Vrouw Ha-mer begon werkelijk ongerust te worden. Henk was dien aivo-nd buitenge woon laat. Verscheiden malen had ze haar naaiwerk opgenomen -en weer neergelegd-. Dan drib belde ze zenuwachtig door de kamer of zat doelloos in den kachel te porren. Ze kende zijn zwaartillend karakter, en z'n neerslach tigheid maakte haar bezorgd. De arme jongen leidt er verschrikkelijk onder, zuchte ze. Had ik het maar niet aan geraden van dien brief. Maar wie zou dart nu ook gedacht hebben. Neen), dachit ze, -hoorbaar, nadat ze pas weer in haar stoel wias gaan zitten. Ik ga eens buiten kijken. Ze stond op, en nam haar doek van de stoel Jeu ni'ng. Op dat oogemblik werd de buitendeur geopend, en hoorde ze Henk in het achter huis. Ha, gelukkig,, daar is hij. sprak ze, haar doek weer neerleggend. Dag Moeder, zei Henk! binnentredend. Laat hè? Ja, nogal. Oponthoud gehad? Nou, -oponthoud; ja*, eigenlijk wel. Moe? vroeg ze., een kopje koffie voor hem neerzettend. Neen* waarom; zie ik vermoeid? O, neen, juist niet, maar ik vind het zoo'n lang eind naar het dorp. Nou, dat gaat nogal, maar ik was bang dat U zich -ongerust zoudt maken. Ja! eerlijk gezegd, wel een beetje, Herik. Je bent vanavond wel erg laat ook, hè? Ze was naast hem gaan zitten en legde haar hand vertrouwelijk op zijn knie, ter wijl ze hem opmerkzaam gadesloeg. Henk genoot van een eindje sigaar dat hij dien morgen op het aschbakje had laten liggen. Hij zag haar aan met een tevreden glimlach om de lippen. Ie SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ VAN WEEDESTRAAT 7 - SOESTDIJK Wat is er? vroeg hij. Waarom? Omdat U me zoo aandachtig zit te be kijken Wel jongen, dat is waarlijk geen won- dier. Je -bent heelemaal veranderd! sinds van-morgen. Het doet me genoegen je weer eens i-n een goede stemming te zien. Hoe klom je zoo vent? Ja Moe'er, zei Henk, terwijl hij met zijn arm op de tafel leunde* en naar het vuur van zijn sigaar zag, daar durf ik niet veel van te vertellen. Maar toen ik van avond hierheen kwam, waren mijn gedach ten nog in hevig verzet, tegen den weg die de Heere mij opvoerde. PJotseJamg echter was het of ik staande gehouden werd. Mijn hart was boos. Ik was vergromt tegen den Heere* en toch had ik er geen rust mee. Het moesrt anders worden, O, Moeder, ik heb een zwaren strijd gehad, doch eindelijk heb iJ* vrede ge vonden bij God. Ik kan alles gewillig aan Hem overgeven. Ol jongen, dat is een voorrecht. Wat ben ik daar blij om, zei ze, terwijl ze zacht zijn hand drukte. Ja, ik begrijp het, dat kan je me alle maal niet vertellen!, maar dat is ook niet noodig. Bewaar het in je hart. Het kan je later in moeilijke oogenbldkken nog moed geven. Je zult misschien nog een harden dobber krijgen, als je Jannetje te eeniger tijd ergens tegerikomt, liet ze er eenigszins bezorgd op volgen. Ik heb haar reeds ontmoet, Moe-Ier. Maar Henk, het is toch niet waar? riep ze, haar handen verbaasd ineenslaande. Zeker is het waar. Waarneer dan? Zoo even. Toen je hierheen kwam? Juist. (Wordt vervolgd).

De Soester | 1933 | | pagina 4