Het 10-jarig bestaan der Vrijwillige Brandweer. T. VAN VLIET Modelslagerij Het 10-jarig bestaan der Vrijw. Brandweer zoo mooie watersport en spr. hoopt dat het door dit nieuwe natuurbad moge ge lukken de aandacht van velen in den lande op onze gemeente te vestigen. Tenslotte memoreerde spr. de aanwe zigheid van de vele autoriteiten, die wij reeds in den aanvang van dit verslag] noemden en zegde hun dank voor hunne belangstelling en aanwezigheid. Spr. ein digde met het uitspreken van de hoop, dat dit natuurbad zou mogen bijdragen tot bloei van ons mooie Soest en van ons dierbare Soest (applaus). Hierna nam de heer C. H. Veenstra, voorzitter der vereeniging tot Bevordering van Vreemdelingenverkeer Soest Vooruit het woord en zeide zeer erkentelijk té zijn voor 'de hem hier geboden gelegen heid om zijn gelukwenschen aan te biwlen aan het gemeentebestuur met de opening van dit mooie natuurbad. Ook spr. wilde nog even teruggaan in de geschiedenis en in herinnering brengen de plannen van Soest Vooruit tot stichting van een zweminrichting aan de Eem die reeds zoo dicht bjj de verwezelijking waren, dat de volledige plannen en teekeningen reéds gereed lagen. Op het laatste moment heeft toen echter het Eemcollege zijn noodza kelijke medewerking daartoe geweigerde Raadscommiissde en gemeentebestuur heeft het echter bij deze nieuwe plannen nabij Soestduinen ook zeker aan critiek niet ontbroken. Nu is critiek heelemaal niet erg, als zij is gegrond, .welwillend en opbouwend, want dan kan men dankbaar van zoo'n critiek gebruik maken. Het doel van de critiek moet dan zijn, de totstand koming van het object-zelf te bevorderen, doch helaas kan van de critiek, zooals die is gegeven door een der Soester bla den, niet worden getuigd, dat zij is van een welwillende en opbouwende wijze. Helaas maar al te vaak was cri tiek zuiver afbrekend zonder eenige po ging tot opbouwen, waardoor die critiek maar al te vaak zoodanig was, Ldat zij on mogelijk waardeerend kon worden beoor deeld. Natuurlijk vindt zoo'n critiek al dadelijk vele aanhangers. Dat echter ach tenswaardige persoonlijkheden uit de ge meente op belachelijke wijze daarbij wer den besproken en voorgesteld, zal nooit de instemming kunnen vinden van ernsti ge menschen die slechts het heil yan Soest voor oogen hebben. Of deze critiek op eenig punt juist was, kan buiten beschou wing bleven. Laten ze dan gefaald Lheb- ben, in elk geval is het systeem, waarop deze critiek is gevoerd verwerpelijk. Ge meentebestuur en besproken personen staan echter ver boven een dergelijke cri tiek en het is te hopen, dat de schrijvers van die critische stukjes in het .vervolg zullen beseffen, dat zij daarmede de jtiaam van Soest zeker niet vooruit brengen. Namens So-est Voonuiiit bood spreker hier na 'de helste wensohen aan, ook voor een gunstige -exploitatie in de toekomst van dit m'ooie natuurbad hier midden in de heide: waiter en iheüde, -inderdaad een contradictio in terminus, (applaus) Voorts sprak namens de Ve ree naging voor Vreemdelingenverkeer Soesiterberg's Blioei de heer J, Nooder, die eraan herin nerde Ihoe op 23 Maart 1932 de commissie voor het Grondbedrijf zich meit de stichting van een1 Natuurbad ging bemoeien. Soes- •terberg's Bloei spande zich er voor om het naituurbadl int 'de So este r b e r gs cih e omgeving ■te verkrijgen en prijst zich gelukkig, dat dat mogelijk lis gebleken. De heer Meurs heeft zijn ziel in het gieheele ontwerp neder- gelegd en heeft daarmede voor zichzelf een ■toekomst geschapen, die zeer zeker niet binnlen Soest zal blijven. Natuurlijk waren er weer bouwmeesters aan dten kant van het bad|y die in de Soester couranten aller lei praatjes gingen verkondigen, die echter geen 2 centen waard waren, (applaus, inge zet door een groep van gemeenteambtena ren). Dat dit bad roem zal voortbrengen door zijn opzet en ook roem voor dien heer Mleuns-, staat voor spreker vast. Bij deze openiimg waden echter 3 ongelukken: ten lste werd de burgemeester plotseling ziek, ten tweede werd het woonwagenkamp ver plaatst paar ihet mooiste plekje vam geheel Soesterberg en ten derde viel de regen he denmorgen met stroomen neer. Toch had den déze o-ngelukken ook nog een goede kant, origineel als Soesterberg's Blioei al tijd' is, heeft deze de bloemien, die zij wilde zenden hij de opening van dit natuurbad' thans gedirigeerd naar het Diaoonesisen- huis te Utrecht, alwaar zij een; plaatsje heb ben gevonden 'naast het ziekbed' van d'en burgemeester. Ten aanzien van het woon wagenkamp hoopt spreker vam harte, dat dit binnenkort zat verdwijnen van de mooie plek, die er thans voor is aangewezen en wat die regen aangaat, Pluvius heeft het met het Natuurbad goed gemeend en zelfs die zon komt hedenmiddag doorbreken. Een van de mooiste dingen bij dit bad1 is wel, dat het geheel in werkverschaffing is uitgevoerd, wat vele voordeelien heeft gebo den. Spr. eindigt met de hoop uit te spre iden, dat het thans geopende bedrijf een gun stige exploitatie mag ondervinden, (ap- plas) Hierna sprak de heer A. A. Kerkkamp als voorzitter der buurtvereemgimg Soest-Zuidi. Hij hoopte op een spoedig en algeheele be terschap van den burgemeester, wien het1 helaas niet gegeven b'leek bij deze feestelij ke opening tegenwoordig te zijn. Spreker memoreerde ook de vele critiek die op diit nasturbads was uitgebracht en wilde in, het midden laten of deze critiek gewettigd of niet gewettigd was. In elk geval is het werk nu klaar en geeft voor allen groote voldoe ning. Er zullen altijd nog wel wenschen te vervullen overblijven en dat is hier ook zoo, doch die toekomst zal die vervulling wel licht brengen. Ook zal men altijd' houden, dat er itusschen diverse personen verschil len van rrtee/ning orrutrémt min of meer prin- cipieele zaken blijven bestaan. Spreker wi" niet ontkennen, dat er vele en moeilijke om standigheden zijn geweest bij den bouw van dliit nieuwe bad. doch aJlls uiting van nieuw lieven op een nieuwe marnier in diat gedeelte der gemeente, dat eigenlijk nog Soest-Zuid is, hebben de bewoners van dat Soest-Zuid groote belangstelling voor idfit natuurbad, welke waardeeri.ng spreker tot uiting brengt kllooir aan het gemeentebestuur een bloem stuk aan te bieden (applaus). Tevens moet idank en waardleerimg wordiem uitgesproken tegenover den heer Meurs en zijn mede werkers voor het keurige ontwerp en de mooie wijze van uitvoering. Ook den heer Meurs biedt spreker daarvoor een bloem stuk aan. (applaus). De Commissie uit dien Raad heeft tijd nog moeite gespaard om alles goed voor elkan der te brengen en spreker hoopt, dat de ge meente nog vele jaren zal mogen pro fit ee- ren van hetgeen thans tot stand is gebracht. Hierna verkreeg Dr. R. Heijbroek, voor zitter van de Gezondheidscommissie te Baann* onder welks ressort ook Soest valt het woord en sprak woorden van waardee- ning en bewondering voor deze mooie in richting, mede namens den Inspecteur van de Volksgezondheid. Van harte wenschte spr. het gemeentebestuur van Soest met die opening van diit natuurbad geluk. Nadat die heer Busch mededeeling had ge daan van een ingekomen telegram met ge lukwenschen van notaris A. O. Dammers en echtgenoote, aan boord van het motor schip De Christiaan Huygens op de Noord zee, werd het woord gegeven aan den heer G. J. Grootewal, voorzitter van de Soester Bond voor Lichamelijke Opvoeding, die mededeelde oorspronkelijk niet voorne mens te zijn geweest hier te spreken. Hij drukte zijn spijt erover uit, dat de regen hedenmiddag spelbreker was geweest waar door de optocht en het défilé van de geza menlijke Soester sportbeoefenaars(sters) niet is kunnlen 'doorgaan. Dat plannen hier voor gemaakt zijn, bewijst echter wel, diat heel sportief Soest met meer dan bijzondere belangstel-Wmg de opening van déze schit terende zweminrichting, die i/n heel Neder land een unicum is, tegemoet zag. En spre- ker was het zeer aangenaam te mogen on dervinden, d'at de gemeente paraat stond om aan de -sport die hulp te verleenjen, die van noode was. Onder dank voor de gemeente lijke medewerking, deed spreker door meisjes en 2 jongens een; bloemstuk aanbie den. (applaus) De heer Busch wilde iets goed maken, er was vergeten motg speciale dank te brengen aan dien heer R. Wés-selo, secretaris van de Prr pagandacom.miss.ie van dén Neder landt sohen Zwembond voor die vele adviezefi en de welwillende medewerking bij deze ope ning, waardoor het mogl'ijik wias ruim een 10-tal vooraanstaande NederLanidlsche zwem sters en zwemmers hier heden aanwezig te hebben voor enikéle demonstraties, (ap plaus) De heer R. Wesselo, hierna het woord verkrijgend!, bracht namens den Nederland schen Zwembond de gelukwenschen met die opening van dit bad over. De mooie zwem- sport heeft hier weer een prachtig oord ge kregen, waar zij beoefend kan wonden. Het idéaal van den zwembond]: „Ieder Neder lander Zwemmer", komt op dieze wijze weer een stapje verder tot zijn. vervulling én het was spreker aangenaam ook daaraan op bescheiden wijze te kunnen medewerken. In. het belang van de zwemspont hoopte spre ker dlus, dat deze inrichting zou mogen groeien en bloeien tot heil van dé gemeente Soest en tot heil van zwemmend Nederland, (applaus) Tenslotte nam de heer W. Groart. Com mandant der Vrijwillige Brandweer van. Soest, naméns deze vereeniging het woord1. Het Bestuur meendle te hebben -beluisterd-, diat heit aan het Gemeentebestuur van Soest niet onwelgevallig zoude zijn, indien de vlag, die hedenmiddag als teeken dér of- ficieele opening zou wonden geheschen, daartoe aam 'dat gemeentebestuur zou wor den aangeboden. Hét is spreker daarom aangenaam de vriendschappelijke banden, die gemeentebestuur en brandweer verb:n- den, thians te versterken, idoor dé mooie groen-witte Soester kleurén aan het ge meentebestuur aan. te bieden, om zoo straks als teeken der officieeile opening te worden geheschen. Spreker spreekt de hoop uit, dat dit dundoek hier lange jaren mag wapperen toit ihei.1 en voorspoed voor dé geheele ge meente Soest. Hij overhandigt dlaarbij de vlag aan den loco-burgemeester, Wethou der J. S. van Duren (applaus). Deze laatste heesch daarop te 4,07 uur de juist door de Brandweer aangeboden vlag, na déze voor het aanbieden daarvan te heb ben bedankt, waardoor het Soester Natuur bad officieel' in gebruik was genomen. Ter stond dlaarna stelde de badmeester de pom pen im werking en' vingen! de beide water vallen aan hun water in het baid te storten. Na d!e officieeile opening bood het gemeen tebestuur thee met gebak aan aan de genoo- digden in het restaurant, waar een strijkje voor muzikale opluistering zorgde. Daarna begaven de genoodigden zich naar dé voor hen bestemde gereserveerde stoelen en ving de demonstratie aan onder auspiciën van dien Neideria-ndisohen Zwembond' met wel willende medewerking van verschillende daarbij aangesloten zwemsters en zwem mers en van dén Kring „Utrecht" van drien bond. Allereerst 'demonstreerde Méj. Casteijn 100 Meter schoolslag, waarna eendige heeren en dlames, waaronder Mej. Laidldé, démon straties van stijLzwemmen gaven. Hierop volgden Miej. M'artens, Hellens en dé Groot met 100 Mieter rugsliag, waarna een wed>- strijd werd gehouden tusschen 2 ploegen uit den Nederlandschen Zwemibond over 2 x 50 Meter wisselslag. Mej. Casteijn zwom hierna 25 Meter met de beenen alleen, 25 Meter met de armen alleen en 50 Meter i.n haar snelste tempo, waarop Mej. Helm-s en Mej. Spanjer ver schillende aardige demonstraties deden zien van dubbele vrije slag en' dubbele school slag en voonts verschililénidé zwembedden ten beste gaven als: Schaduwzwemmen, on derzeeër, sleepbootje, zeehondje e.d. Een demonstratie van 3 x 50 Meter wis selslag door de dames Mariens, Casteijm en Laddé volgdewaarna 2 ploegen van de kring „Uitrecht" een wedstrijd zwommen over 3 x 50 Mieter wisselslag. De interessante demonstraties werden be- sloteni met schoonispringen vanaf den springtoreih Verschillende zwemmers en zwemsters lieten dlaarbij zeer fraaie spron gen zien en salto's voorwaarts, rugwaarts en zijdelings volgden elkander zonder tus- sohenipoozen op. Tenslotte werden, zelfs ai- verse soorten 1% salto's gedemonstreerd, ook rugwaarts en het slibt van de demon stratie waren enkele bijzondere sprong.en als: heele schroef, snoeksprong, hoogstands- sprong, diverse komische sprongen, als het kikkertje c.d., alle uitgevoerd door led'en van dén Nederlandschen Zwembond. Aan het eioidie dezer demonstratie sprak die heer Wesselo de hoop uit, dat de zwem- sport in Soest flink beoefend mocht worden en dat men ook hier daartoe een afdeelfing zou oprichten van den Boud. Voorbereiden de maatregelen hiertoe waren bereids ge nomen en geïnteresseerd/en kunnen inlich tingen inwinnen en zich opgeven bij den heer W. F. H, Buisch, lid der zwemcommis- De Burgemeester, Mr. G. Deketh, inspec teert het corps vóór het Raadhuis te Soest, in gezelschap van den voorzitter, Dr. P. G. de Vos (in burger) en den Commandant W. Groart. Daarachter de beide Wethouders J. S. van Duren en K. Lodeesen. OPGERICHT 1899 BOSCHSTRAAT 9 - BAARN ALLEEN EERSTE KWALITEITEN) TELEF. 330 POSTGIRO 14648" Na afloop -dezer demonstratie te ruim 5 uur werd het badwater voor het publiek opengesteld en zeer vélen maakten al dade lijk gebruik van de hun geboden gelegen heid. Aan dé garderobe kwam men handen en kleerhangers te kort en de 2 x 96 hokjes bleken veel te gering om dezen vloed van zwem'lustiigen op een gegeven oogenblik in s'taat te stellen zich te ontkleedeni. Mat bijzondere belangstelIdmg zagen wij het oudste raadslid, de heer P. van den Breemer Hzin. zich ontkleeden op het strand, bestemd uitsluitend voor dé vrouwe lijke sekse. Bovenkleedi.ng werd netjes op het strand uiiltgetrokken en toen bleek dat „Ptieter" onder zijn goed reeds een keurig zwempak aanhad, waarmede hij al terstond In heit heerlijke water dook, daarbij demön- st ree rende., 'dat hij het zwemmen gerust nog niet verleerd was. O.n.noodig te zeggen, dat deze episode buitengewoon veel bekijks had. Gedurende langen tijd maakten nog velen van de gelegenheid tot zwemmen én baden gebruik, doch het was jammer, dat het weder nog zoo koud was,-de tempera tuur van het water viel echter algemeen erg mede. Vanaf de opening tot aan de sluiting der inrichting op den eersten dag was 't geheele natuurbad volkomen gemengdda mes en heeren liepen overal door elkan der heen en er was niemand, die daar op lette of daar aanstoot aan nam. Trouwens, er was ook geen aanstoot te nemen, want alles ging op de meest ordelijke wijze. En dat dames en heeren tezamen vertoe ven zoowel op het „heerenstrand" als op het „damesstrand", och, reeds op den eersten dag bleek wel, dat daar geen en kel bezwaar tegen was. En het Gemeente bestuur en de Zwembadcommissie lieten bet 'dan ook wiet een geruist hart toe. Den volgenden dag, Zondag, zijn wij nog eens een kijkje wezen nemen en het verheugde ons meer dan buitengewoon, ook toen te mogen constateeren, dat' men de ietwat belachelijke scheiding der seksen op de stranden niet doorvoerde. Alles liep ook toen door elkander, nie mand nam er aanstoot aan en niemand dacht er aan, dat tegen te gaan. Vele per sonen van buiten zagen wij dien dag van het bad gebruik maken en allen waren opgetogen over de maooie natuur en ruime watervlakte. Alleen dat verbod van ge mengd zonnebaden zat de meesten dwars en velen apprecieerden het dan ook ten zeerste, dat die scheiding in de practijk niet werd doorgevoerd. Trouwens, op deze beide eerste dagen is al overtuigend gebleken, dat deze schei ding toch bij een aanmerkelijk bezoek on mogelijk is door te voeren, daar ,men dan minstens wel een 20-tal zedelijkheiis- controleurs van noode zou hebben om alles behoorlijk te controleeren. Voor een pa-ar ma.ru is diat volslagen onbegonnen werk, want als ze er 10 personen aan de eene zijde afzetten., komen er van viier an dere zijden alweer 30 anderen op! De prac tijk zal dus wel leererv dat een algeheel ge mengd samenzijn Met eenige mogelijke is en ook gerust «iet óiè vele bezwaren geeft, ailis mén oorspronkelijk misschien wel eens heeft gemeend. In elk geval, wij judchen dlit geheel ge mengd zijn van het Roester Natuurbad van harte toe en geliooven, dait zulks aan de goe dé exploitatie ervan ten zeerste ten goede zal komen.. Laten de bezoekers zich dus ook in de toekomst spiegelen aan het voor beeldt dat „Peter" ben heeft gegeven en he-t standpunt, d'at het Gemeentebestuur van Soest in deze beide dagen heeft ingenomen, ook verdér dm practijk brengen. Zij zijn er dan v.an verzekerd], een goed voorbeeld te hebben gevolgd en bevinden zich dlan vaslt met hun handelwijze nriet in slecht gezel schap. FOTO'S VRIJWILLIGE BRANDWEER. Het Bestuur der Vereeniging: ,„Vrijwilli ge Brandweer van Soest" verzoekt ons te willen mededeel en, dat van- de verschillen de gebeurtenissen bij het 10-jarig bestaan een 12-tal foto's zijn gemaakt,, die alle zeer goed geslaagd zijn. Belanghebbenden kunnen déze foto's ko men inzien bij den Commandant W. Groart, van Weedestraat 36, alwaar tevens gelegen heid bestaat exemplaren dier foto's te be stellen door invulling van gedrukte brief- kaartformulieren. Toezending voligt dan per post rechtstreeks van het betrokken folo- pers-bureau aan 'den besteller. HET WATER IN HET NATUURBAD. Naar wij vernemen,, was Donderdag vle temperatuur van het water in het Natuurbad bij Soestduinen ruim 22% graad Celsius. De temperatuur van het water, terstond na aankomst op het terrein was 2324 gr. C. Door bet koude weder en de vele regens was Zaterdag bij de opening de tempera tuur van het badwater 21 gr. C„ wat al gemeen een heerlijke temperatuur werd ge noemd. De chemische analyse had de eerste maal toit resultaat het navolgende bericht, dat wij woordelijk afdrukken Chemisch Bacteriologisch Laboratorium Koning en Mooy Russuui Telefoon 258 363 (alléén vóór 12 uur) VERSLAG van het onderzoek van zwemwater ingekomen 16/6/1933 ingezonden door het Gemeentebestuur van Soest gemerkt zegel Analyse kleur: kleurloos heLd e nhei dhéld e r reuk: geen chloor: 21,3 mG/L. amlmonia'k: 0.1 mG/L. nitriet afwezig: nitraat: afwezig permang. cijfer: 8,\8 mG/L. Conclusie: Het water voldoet in alle opzich ten aan ideaan zwemwater te stellen edschen. Buissum. 16/6/'33 (w.g.) Koning en Mooy. FOTO'S VAN HET SOESTER NATUURBAD. Wij vestigen er de aandacht op, dat in de étalage van onzen winkel aan de van Wee destraat N-o. 7 enkele foto's van het formaat 10 x 14 cM. ter bezichtiging hanigen van het .nieuwe Natuurbad. De prijs v.an deze foto's as f 0.25 per stuk. Desgewen'schit kunnen ook afdrukken wor den geleverd op stijf briefkaartenpapier van "Het formaat 9 x 14 cM. tegen denzelfden prijs; aan alle zijdien moet dam echter cM, afvallen. HET NATUURBAD. DE TIJDEN VAN OPENSTELLING. Tijdens het Zwemseizoen zal het Soester 'Natuurbad geopend zijn op de navolgende tijdstippen: a. op werkdagen van des voormiddags 6 uur toit een half uur vóór zonsondergang; b. op Zondagen van des voormiddags 6 tot 9 uur en- van des namiddags 12,30 uur tot oen half uur vóór zonisoudergang. Met uitzondering van onderstaande uren is de inrichting steeds voor gemengd baden geopend: Gescheiden baden Heeren Dames Zondag 78 v.m. 89 v.m. Maandag 78 v-m. 8—10 v.m. Dinsdag 1012 v-m. 810 v.m. Woensdag 78 v.m. 810 v.m. Donderdag 46 n.m. 2—4 n.m. Vrijdag 1012 v.m. 810 v.m. Zaterdag 78 v.m. 810 v.m. van 6.30 njm. 56.30 juin. tot sluiting Schoolbad]en Woensdag van 5—7 n.m. Zaterdag 1012 v.m. Ko-stelooze baden Donderdags van 6 n.m. tot sluiting. N.B. De ko-stelooze baden zijn steed-s ge mengd en slechts toegankelijk voor inwo ners der gemeerite Soest. VEREENIGING TOT BEVORDERING VAN,DE BELANGEN DER SLECHT- HOORENDEN. Deze vereeniging bestond op 10 Juni jl. reeds 25 jaar, welk jubileum op dien dag met een groote réunie op „Ons Landhuis" •te Lunteren feestelijk is gevierd. Bij gelegenheid van dezen belangrijken feestdag is een Jubileum-nummer van het orgaan der Vereeniging „Naar het Volle Leven" uitgegeven, waarin talrijke personen uit binnenr en buitenland artikelen schre ven, getuigende van de groote waa-rdeering voor het werk gedurende een kwart eeuw ten baite der sleohbhoorenden verricht. Zoo schreven de commissaris der Koningin in N- Holland J-hr. A. Roëili, de Burgemeester van Amsterdam de Vlugt, Prof. Dr. C. E. Benjamins, J. P. Strijbos, Dr. H. Polak, enz. een artikel in dit Jubileum-nummer, een prachtig boekwerk met schitterende fo to's. Het Centraal Magazijn van Hoortoe- stellen is alhier gevestigd in de „Klein Mal- va Hoeve" aan 'de Middelwijkstraat, waar Mej. Tine Marcus de directie heeft. Over di't Centraal Magazijn schreef Mej. Cor Bmous eenl zeer waardeerend artikel, dat De nieuwe volledig bemande Ford-automobiei-motorspuit

De Soester | 1933 | | pagina 2