Adverteert ook des Woensdags Om een brief. Moderne Chineesche Piraten. 0^ Ingezonden" FEUILLETON Buiten verantwoordelijkheid der Redactie ONTFERMT U OVER HET NOOD LIJDENDE DIER! Wij leven an een troosteloozen tijd, En zijn geneigd ons daarbij neer te leggen Maar heel wat miinder droefheid werd ver- spreid Wanneer wij leerdlen eerder ,.Ja" te zeggen. Want onze tijd is hooploos negatief, Het woordje >yneen" ligt op de lip bestor- t ven» „lot onze spijt leest men. in èlken brief Zoo wordlt de stemming dagelijks bedorven Wij moesten met een vriendelijk gelaat H|en steunen, die zoo zeer onz' steun be- tr geeren En niet, gelijk een klachten-automaat Maar praten over alles, wat we thans ont beren Dus als men vraagt, om hulp in nood, Om 't lijden te verzachten Van miensch en diier, zoo klein, als groot, Laat hen te lang niet wachten; Maar helpt zoodra gij helipien kunt, Beter vandaag dan morgen. En gaat 't U goed, ook and/ren wat gegund, Wij moeten voor hen zorgen. O, zegt niet „neen", als men U vraagt U over 't dier te ontfermen; Want het is werkelijk Godj geklaagd, Om 't maar (te iliaten kermen. Wij leveni in een kommervoil'en tijd. Maar vóór ons in berusting neer te leggen, Als offensief in dezen hardjen strijd: Het woordje Ja! Kom, laat ons „Ja" gaan zeggen! K. Naar Wouter Loeb's versje: Wij moeten weer leeren „ja" te zeggen. COMMUNISTENANGST. Aan de Redlaetie van „De Soester", Mjijine Heeren, In Uw blad van 3 Juni komt eem uitvoe rig verslag voor van een bijeenkomst van de Vrijwillige Burgerwacht, waar o.m. de heer G. Hl- Joosten „officier der Amster- 'damsche Vrijwillige Burgerwacht" het woord voerde). Deze heer scheen het er op gezet te hebben, -om onze rustige Soesters een soort van communis ten stuip op het lijf te jagen Overal ziet ihij het communistische spookbeeld. Dit nu zou vermakelijk zijn, als zijn bedoeling niet zoo treurig ware, n.1. het opzetteu van dien eenen burger tegjen d'en anderen. Daarvoor schijnen leugens zelfs niet te slecht te zijn. Het «s een leugen, dat de Nat. Vredescontrole „onder zuiver com munistische leiding" zou sitaajnu Allerlei hoogstaande pacifisten van allerlei gods dienst en politieke richting zitten in de lei ding der N.V. Het is ook een leugen, dat „Kerk en Vrede" „een Communistisch Broeinest" is. Het is een vereeniging waarvan meest do- miné s de leiding hebben onder presidium van Prof. Heering. Moet op deze manier dfe Soester bevol king worden voorgelicht? Laten wij liever gemeentelijk ien landelijk trachten d'e samen leving rechtvaardiger en liefderijker te ma ken, d!at is volgens bekende katholieke lee raren 'de beste remedie tegen het Commu nisme,. Maar niet het wapengeweld. Het spijt ons dan ook, d'at d'e Z.E. Heer Pastoor Voss aan dit betreurenswaardig werk zijn medewerking verleent. Namens het bestuur der afd Soest RK VP. A. T. de Rond!, Voorzitter H. H. Onwezenb Secretaris. Geachte Redactie. Het ligt niet in mijn bedoeling mij te mengen in het debat tusschen dien Heer Joosten en Miej. Funke, het verder verloop hiervan kan m.i. gerust aan mej. Funke worden overgelaten. Op iets anders wilde ik wijzen: Sloeg den Heer J. met zijn kwalificatie van „Kerk en Vrede" „als zijnde een broeinest van com munisme" de plank glad' mis, evenzoo is M'rJ. er naast met de bewering als zou „de Ghr, Dem. Unie" in ons land tot de linkscihe politieke partijen worden gerekend. 7) Ver in het bosch floot een merel. Hlet is ongeloofelijk, dacht Henk; een paar dagen geleden heb ik mijn wanten nog i&ian gehad, en nu is het al volop voorjaar. Als vanzelf gingen z^jn gedachten te rug naar den avond toen Jannetje bij hun gekomen was. Dien avond zou hij nooit vergeten. Veel gepraat had hjj niet. Hij had meestal maar geluisterd, naar de bei de vrouwen die onder het breien door druk praten over Grietemeu en alles en nog wat. Veel te gauw was den avond om ge weest en zag hij zich genoodzaakt om den aftocht te blazen. Jannetje's1 waardeerende woorden bij het afscheid nemen, hadden zijn taak ech ter aanmerkelijk verlicht. Van Grietemeu had hij niets gemerkt ,en toen de eerste nacht half om was, er ook weinig meer aan gedacht. Zoolang hij nog niet wist, hoe ,hij met Jannetje over den brief beginnen moest, bleef de plaats van Grietemeu in zijn ge dachten zeer beperkt. En waarlijk hij wist het niet. Telkens als hjj erover wou beginnen, Bchoot er wat in zijn keel. Meermalen had zjjn Moeder het gemerkt en Jiem bemoedigend toegeknikt. Dan ging het heelemaal niet. En vanavond is het de laatste keer dat ze bij ons komt. Haar moeder kan ook vanavond thuis komen. Dan komt ze hee lemaal niet meer, overlegde Henk. En wie zegt nu dat dit niet zoo is?; niemand minder dan Dr. H.Colijn, de tegenwoordige Minister-President. Dr. Colijn schreef n.1» in „de Standaard" van 28 April, blz. 1 z.g.a. hoofdpagina 3e kolom: „Dr. Colijn over den uitslag". „Wat den totalen uitslag betreft, merkt spreker op, dat er in de Tweede Ka mer nog altijd: een meerderheid is die met Christelijke volksaspiraties wil gerekend zien. Zoo telt spreker een meerderheid van 58 zetels". Dr. Colijn zegt 58 leden met Chr. Volks- aspiraties zijnde: 28 RK, 14 AR, 10 CH, 3 SGP, 1 RKVP, 1 CDU. Den heer J. moge de CDU revolurionnair noemen, de leider van de AR partij zegt daarentegen: de Chr. Dem. Unie is niet revoluitionnair, en wij zeggen het hem na. Ons devies is: „Tegen de revolutie het Evangelie". Met dank voor de plaatsing. Soest, 15 Juni 1933. Hoogachtend, Stcenhofstraat 31. A. v. d Plas. Lid der Chr. Dem. Unie. VAN JE BROEDERS, ENZ. Daar is in Rome's kerk Geschiedt een stukje werk, Dat, als 'k me niet. vergis, Vermeldenswaardig is, Wijl een kind van een der vromen Zou worden aangenomen, Stond d'auto onbeheerd, Op 't kerkplein geparkeerd Toen is er wat geschied, Waarom dat weet ik na et Wat in 'n kerk niet placht Te worden uitgedacht. Een and're vrome man, Je snapt niet hoe het kan Heeft gauw zijn Heer geslikt, Toen d'auto weggepikt. 't Is handig, dat is waar, Dat geef ik toe, maar naar Voor den vader van het kind, Dat zich niet sterk bevindt. En werd hierdoor misschiten, Hun vreugde bovendien Niet wreed uiteengerukt, Toen de opzet was gelukt? Leeft men in wel en wee, Daar met elkaar niet mee? Moest men dien krommien slag, Juist slaan op zulk een dag? Hoewel niet katholiek, Schijnt da't soort politiek Mij wel wat al te kras. Mjij dunkt, dat geeft geen pas. Kunt gij Uw kerk bedotten, H/aar straffeloos bespotten, Bij het sacrament ontvangen, Uw broer idjen strop omhangen? Krijgt gij het niet benauwd, Wat gij voor heilig hou dit. Doet dat Uw kwade hart Niet siddenen van smart? Leider. VRIJWILLIGE BURGERWACHT EN KERK EN VREDE. Mjjnheer ide Redacteur, Mijn repliek op het uitvoerig antwoord van dien Heer Joosten kaïn kort zijn, temeer waar genoemde heer zich haastte te verkla gen, dat -de gewraakte uitdrukking „Com munistisch broeinest" onjuist was weergege ven.Voor de ondoordachte en revolution- naire uitlatingen van diverse jeugdorgani saties kan Kerk en Vrede moeilijk verant woordelijk worden gesteld en wat de kwes tie der weerloosheid betreft, mij dunkt het moest den heer Joosten bekend zijn, dat men bij nationale ontwapening uitbreiding der politiemacht noodzakelijk oordeelt (con form het Deenische oniwapeningsplan). Niet om, zooals dn den oorlog, vaak oinschuldi- gen bij duizenden af te slachtten of te ver minken, maar om met een minimum van •bloedvergieten misdadigers onschadelijk te maken. Zoolang iedere Mogendheid ten opzichte der ontwapening heel hoffelijk tegen die an der blijft zeggen: „gaat U vóór", zoolang blijven de zaken zooals zij zijn, één moet den moed hebben en ten bewijze dat Ne derland in dit geval niet de dertig e lichtzin- ,nige uitzondering zou zijn, zij herinnert aan Dan is mijn kans zoo goed als voor- bij. Hij zuchtte. Onwillekeurig sloot hij oogen en doorleefde als in een droom nog eenmaal het genoegen van haar te genwoordigheid. Hij merkte niet dat iemand het hekje openduwde en den tuin inliep. Eerst toen een welgemikt graspol letje op zijn hoed plofte zag hij verschrikt om. He, Jannetje, riep hij verrast: ter wijl hij zich oprichtte en de schop in zijn hand nam. Ja, mannetje, dat zie ik nu juist eens. Moet je daar nu een vrjjen middag voor hebben, om op den steel van je schop te gaan zitten?, zei Jannetje '.achend. En daar dan?, zei Henk, naar den ungespitten grond wijzend. Heden, dat had ik niet eens gezien. Neen maar, nu val je me toch mee hoor. Ik ben tamelijk tevreden over je. Henk zag haar ongeloovig aan. Och kom, dat meen je niet, sprak hij toen. Waarom niet, vindt je dat zoo onmo gelijk. Ik weet niet, misschien. Zij zag, dat Henk's oogen ernstig ston den, al trachtte hjj te glimlachen. Wat is er Henk? vroeg ze. O, neen, niets hoor. Ik zei het maar zoo eens; om je te plagen. - Neen Henk, dat geloof ik .niet. Je bedoelt er iets mee, zei Jannetje, ze was naast hem komen staan. Hij voelde haar zachte hand tegen de zijne. Toe Henk, zeg het nu, smeekte ze. Waarom moet het anders zijn dan vroeger. Wij zijn toch a]tijd goede buren geweest? Besluiteloos staarde Henk naar den Oostenrijk, Hongarije en Bulgarije, die bij vredesverdragen zich practisch ook tot een politiemacht moeten beperken ter handha ving der binnen laitdsche orde. In België, Zweden en Noorwegen zijn aanzienlijke minderheden, die nationale ont wapening eischen. Er ds dus al eendg uit zicht, dat het mosterdzaadje een boom zal worden. Dat de mensch zélf verbeterd moet wor den, ben ik volkomen met -den Heer Joosten eens, doch ik ben niet zoo pessimistisch die mogelijkheid als een utopie te beschouwen. Integendeel, de geschiedenis leert ons, der slavernij. Er waren toen ernstige Chris- schommelingen. Was vroeger vaderlandsliefde de schoon ste deugd, thans staat naastenliefde bij velen hooger aangeschreven. Doffe onverschilligheid heeft plaats ge maakt voor uen krachtig gemeenschapsbe sef, een verteedering des harten, zoodat men zich in liefdevolle ontferming buigt over het misdeelde kind, de geestelijk en licha melijk onvolwaardigen enz. Prof. Heering herinnert er dezer dagen nog aan, hoe ruarn honderd jaar geleden de oogen geopend werden voor het onduldbare der slvemij. Er waren toen ernstige Christe- tenep, w.o. hier te lande Is. da Costa, die mot de hand op den bijbel het goed recht der lijfeigenschap verdedigdJen. Thans ge looft niemand er meer aan en de propagan disten voor afschaffing zegevierden. Zoo zal ook eenmaal een tijd aanbreken, dat oorlog en militarisme tot het verleden behooren, al zullen dien Heer Joosten en ondengeteekende dit wellicht niet beleven. U, mijnheer den Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, .teekent Hoogachtend, H. FUNKE. VERVOLG. Zoodra de piraten zich in de kustprovin cies gevestigd hadden, wapenden zij zich uit den grooten voorraad moderne vuurwa pens, die uit Frankrijk, België en Duitsch- land in Ohina binnen waren gesmokkeld. De Chineesche bandiet werd spoedig ver trouwd niet de moderne revolver en leerde deze met effect gebruiken, zóoals die poli tie uit het verre Oosten thans heel goed weet. Ik ben geneigd om te gelooven en met mij vele officieren van dien China-'dienst dat de invoer van vuurwapens en meer in het bizomdler die van het goedkoope auto matische pistool, 'die oorzaak is geweest van de plotselinge heropleving der zeeroovers in de Chineesche wateren. De revolver en het pistool gaven aan de avontuurlijke jon gelieden in de kustlanden edndielooze en wonderbaarlijke mogelijkheden aan. de hand Iedereen, die met de toestanden in het He- melsche Rijk bekend is, zal de verandering op de juiste waarde weten te schatten, die de invoering van het machinegeweer in de Ghiimeescthe wijze van oorlogvöeren heeft ge bracht en idie gevoelens, die daardoor bij de Chineezen werden opgewekt. De uitvinding van het buskruit heeft du de Middeleeuwen geene grootere sensatie in Europa kunnen veroorzaken. Een Chineesche koelie, gewa pend met een modern jEuropeesche pistool was tot de ontdekking gekomen en had de zekerheid! gekregen, dat hij voor het eerst iin zijn leven in de gelegenheid was gesteld, om aan de vreemde duivels zijm wil en voorwaarden te dictee ren. De Oiostersche verbeeldingskracht is sterk en z-oo gebeurde het, dat het dioodelijk, snelvurenid) automa tisch pistool het piraatwezen op groote en winstgevende schaal in de hansd werkte. De Chineesche piraat kwam tot de ontdekking, dat hij de beweging van een groot koop: vaardïjscihiip in zijn macht had, door eenvou dig den navigateur het pistool op de borst te zetten. En verder waren er toen weinig bedtenkselen noodig, om tot de conclusie te komen, dat het verder voor een hallf dozijn voor niets terugdeinzende kerels zeer ge makkelijk en eenvoudig was, om het schip te bemachtigen en er mede naar welgeval len 'te handelen. Gezien -die invoer van dat magische wapen en de staat van wanorde in Ghina zelf, wasNde zoo plotselinge toename van het zeerooversbedrijf gewoonweg on vermijdelijk. Ofschoon de gevallen van zee roof in de eerste dagen van 1926 niet zoo bizonder goed georganiseerd' waren, en er zoodoende geen reden scheen te bestaan, grond. Hij wilde spreken. Het moest toch eenmaal gebeuren. Hij kon echter geen woord over zijn lippen krijgen. Het werd hem benauwd om het hart. Met den smeekenden blik in haar blau we oogen was Jannetje hem beminnelijker dan ooit. En toch: Wat wj]de ,ze? Goede buren zijn. Evenals vroeger. Ongemerkt liet hjj de schop uit jden hand vallen. Jannetje raapte ze pp. i Ik geloof, dat ik het iwel raden kan Henk, zeide ze, op de schop ïeunend. Nou, wat dan? vroeg hjj. t Zij aarzelde even. Het is nu zoowat veertien dagen ge leden niet waar Ze kreeg een kleur, toén ze het zei, en haar stem'trilde even. Henk knikte. Ja, zie je wel?, net .wat ik dacht. Maar dat moet je je niet zoo aantrekken,, jongen. Ik heb er dikwjjls met Moeder over gesproken. Ze meende dat je het wel weer gauw vergeten zoudt zijn. Ik had er werkelijk ze hield plotseling op en zag achter zich. Het hekje kraakte. Vrouw Hamer kwam den tuin inloopen. Zoo, zoo, een samenzwering in den tuin? Dat is bedenkelijk, zei ze plagend. Het deed Henk pijn. Moeder verwacht er nog iets goeds van, dacht hij. Vrouw Hamer bleef bij het hekje staan. Kom je straks eten Henk? vroeg ze. 0 ja buurvrouw, sprak Jannetje: Moeder ie thuis gekomen. Ik zal dus van uw goedheid niet langer gebruik maken. Ook van Moeder moest ik U en Henk vriendelijk bedanken voor alles wat jul lie voor mij gedaan hebt. O, wij hebben er zelf evenveel ple zier van gehad als jij. Daar hekoef je om voor de veiligheid van oceaan-varende schepen te vreezen, werd het evenwel be kend, dat de Chineezen der kustlanden meer en meer met het gebruik van moderne vuur wapens bekend raakten. In zekere kringen bestond de meening (en dat onder men- schen, die het bepaald beter hadden dienen te weten), dat de piratenbenden van Zuid- China hoofdzakelijk bestonden uit voort trekkende visschers en afgedankte solda ten. Door onderzoek kwam echter al spoe dig aan het licht, dat de piraten buitenge woon goed georganiseerd waren, volgens het model en schema van een Amerikaan- sche bende van dranksmokkelaars. Er werd beweerd en waarschijnlijk niet zonder grond, dat eenige zeer welgestelde Chinee sche handelaren in 't georganiseerd zeeroo versbedrijf eene gunstige gelegenheid ont dekten, om hunne bankrekeningen op te blazen. Terwijl ze zeilf achter de schermen bleven, firnanceerden deze Chineesche Hee ren de piraten-organisaties en bestuurden zij de zee pooversonde rneming volgens de wijze van een modern en groot bedrijf. Door de kracht van hun goeden naam .n faam en door hunne onaantastbare positie in de maatschappij, waren zij maar al te dikwijls in de gelegenheid om waardevolle inlichtingen, ten dienste van de piraten te verzamelen. In de eerste dagen van 1927 leek het, of de autoriteiten geneigd waren om 'te twijfelen aan het gevaar van een nieuw zeerooverswezen. Het was misschien moeilijk om te gelooven, dat eenvoudige en naïve Chineesche visschers het aan zouden durven, om een Britsch vaartuig Ln volle zee te overvallen. Het wais, volgens hen voldoende, dat op de Chineesche kust gere geld door Britsche oorlogsschepen werd ge patrouilleerd en dat alle koopvaardijsche pen, van wellke grootte ook, uitgerust wer den met eene linistaiHatie voor draadflooze te- legraphAe. Ten Oostien van Suez schijnt ech ter, helaas, niets onmogelijk te zijn. De vinding rijke Chinees vond spoedig een weg, om de bezwaren en moeilijkheden te boven •te komen, die hem door de wetenschap en eene wesitersche techniek en beschaving in den weg werden gelegd. Toen ze eenmaal eendig succes hadden kunnen boeken, wer den de gevallen van zeeroof voortdurend talrijker en werden deze weldra op eene grootsche schaal ontworpen. De plundering der „Sunning" en der „Seang Bee", twee stoomschepen in de Chineesche kustvaart, waren nog slechts eene aanwijzing wat de toekomst voor onbeschermde schepen in de Chineesche wateren nog hield verborgen, Het feit, dat eienlge van de Sunnang-piraten gevangen wendien genomen en door die justi tie overeenkomstig de wet werden gestraft, gaf slechts eene schrale troost aan die koop- vaardij-officieren in de Chineesche kust vaart. Ten tijde van het gerechtelijk onderzoek hoorde men een cynisch aangelegde scheepsofficier de opmerking maken: „Er zijn nog plenty van die gele diuivels ter plaatse, van waar deze komten." Er ont stond onder de zeevarendien het miet onre delijk verlangen om in geval van zeeroof aan de bedrijvers, als ze later gevat wer den, straffen te geven, overeenkomstig de misdaad. Men kan het slechts betreuren, dat die theatrale, doch effectieve methode om zeeroovers op eene zichtbare plaats aan boord, bijv. aan eene ra op te hangen, niet meer wordlt toegepast- Piraten kunnen, evenals een typhoon, in elk jaargetijde een niet diaarop voorbereid schip overvallen, doch in het eerste geval is dit alleen te verwiachten, als een schip met veel passa giers aan boord, naar China op reis is, in welk geval er dan veel geld en geldswaarde te rooven is. Dit zijn ide redenen, waarom de maanden December,, Januari en Februari zich onderscheiden door eene toename van •het aantal gevallen van zeeroof. In dezen tijd keemen vele Chineesche arbeiders uit Indië met hunne bespaarde gelden naar hun vaderland terug en ze trachten tijdig in. hun ne woonplaats terug te zijn, om daar het Chineesche NAeuwejaar te kunnen vieren. Gedurende de weken, die onmiddellijk aan het Chineesche Nieuwejaar voorafgaan, too rnen de migratiecijfers uit de Straits-Settle- rments eene kolossale toename. De piraten, die weten waar gemakkelijk veel geld te halen ds, nemen 'dienovereenkomstig hunne voorbereidende maatregelen. Op eiken re gel' bestaat echten eene uitzondering en zoo kon het gebeuren, dat een dter meest bru tale gevallen van zeeroof, n.1. die aan boord van het >s.s. „Aniking" plaats vond in de maand September. Mogelijk viel de keuze der piraten op deze maand, wegens haar samenballen met de 7de. Maar, dat even eens een groot Ghineesch feest is. Het mo ge op het eerste gezicht iets zeer bizonders lijken, dat door de piraten zoo'n groote be- heel^maal niet voor te bedanken. Het zal ons tegenvallen, als we 's avonds weer alleen zijn, beweerde vrouw Hamer. Hoor die buurvrouw nu toch eens doorslaan, zei Jannetje. Ze zette de spa de in den grond en streek ,een blonde haarkrul die haar voor de oogen hing wat naar achteren; en de pompliment van Moeder vervolgde ze toen: of jullie vanavond samen bij ons komen koffiedrin ken. Maar Jannetje, is dat niet ,te druk voor je Moeder, na zoo'n lange reis. Ze zal wel vermoeid zijn. Moeder zeker. O, neen, daar weet ze niets van hoor. Ja, ze is sterk hè? £Ju goed, we fcul- ien komen.. Ah, prachtig, maar nu ga ik gauw naar huis. Jullie komen toch niet zoo laat hè? Om een uur of zeven, is dat goed? Ja, best; nou daag! tot straks dan. riep Jannetje, die inmiddels den tuin reeds verlaten had. Toen stapte ze stevig weg op haar wit geboende riemklompen. Henk kon zijn teleurstelling niet ver bergen, toen hij haar nazag. - Wat kijk je Somber Henk, sprak zijn Moeder op deejnemenden toon. Dat is nu heelemaal geen gezicht voor ^een ge luksvogel als jij, je kans staat goed nu. Er bestaat voor mij geen kans Moe der, heelemaal niet, zei Henk streng. Ik doe het om u, maar wat mij zelf betreft, ging ik er liever niet heen. Wat dan, heb je soms ,met haar ge sproken over den brief? Hij knikte. Hè, dat spijt me, zuchtte ,ze. Kom, laten we maar naar binnen gaan. Het be gint al te regenen ook, zeide ze. Ook des Woensdags hebben Uwe cliënten hunne behoef ten, en koopen niet alleen des Zaterdags. Het is dan ook voor den han delsman noodzakelijk, dat het publiek ook midden in de week op zijn branche het oog laat vallen. Een advertentie in „De Soes ter" en U kunt er van verze kerd zijn. dat deze in alle huis gezinnen van Soest wordt ge lezen DAAROM: OOK OES WOENSDAGS 1 langstelling wordt getoond in het vertrek van koelies naar Ghiraa. doch het is thans genoegzaam bekend., dait koelie schepen de rijkste 'buit voor de piraten opleveren. Dt Chineesche 2e kh passagiers zijn gewoon lijk wel voorzien van gedidl, meestall in den votrm van wissels, die zij niet zeldlen op de zonderlingste plaatsen verbergen. Deze middenklasse, de towkees of handelaren, zijn 'de slachtoffers, dlie aan de piraten het meeste profijt opleveren), doch ook de buit, die in Me tusschendekken bijeen wordt ver gaard, is in geeraen deele onbelangrijk, als een schip bijv. een 1700 dekpassagiers ver voert. Laat ons etems aannemen, dat elke dekpassagier per persoon gemiddeld „20 dollars in contant geld (gewoonlijk is het meer) en juweelen bezit, dan leveren deze passagiers hen reedis een buit op, die 4000 of f 48000groot is, waarbij 'dan nog het geld gevoegd moet worden, dat de tweede klas passagiers wordt afgenomen. Het werd vastgesteld, (dat 'de piraten, die de Anking plunderden, ontsnapten met ongev. 40,000 in geld' en in wissels, doch het is meer dan waarschijnlijk, dat de totale buit bijna 80.000 dollar was. (Een Straits-dollar is f 1,40). Bedragen van 100,000 dollars en meer zijn bij meer dan een enkel geval van zeerooverij gestolen, zoodot het aan geen twijfel ondtenheviig is, dat het pi raten bedrijf op de Chineesche kust finantiee! in de hoog ste mate wjirustgevend is. De rooverij aan boord van die Anking had plaats in 1923 en werd als de ergste beschouwd, dlie er in jaren had plaats gevonden. Het verslag zal ons toonen, hoe hulpeloos de positie der scheepsofficieren in een dergelijk geval is. Een later ingesteld onderzoek bracht eeni ge zeer belangrijke feiten aan het licht, wel ke in verband staan met de methodes, die door de piraten in toepassing worden ge bracht. Wanneer deze eenmaaü de keuze op een bepaald schip hebben laten vallen, wordt verder heel weinig aan het toeval overgelaten. Weken van eene zorgvuldige voorbereiding worden dikwijUs noodig ge acht, alvorens zach eene gunstige gelegen heid voor een overval voordoet. De Cltinee- zien, die d'e „Anking" plunderden, arriveer den ongeveer 14 dagen vóór het vertrek van dat schip uit Singapore, aldaar ter plaatse. Algemeen wordt aangeoiomfen, dat zij als dekpassagiers van China derwaarts waren gereisd en wel met een zusterschip van de „Anking", de „Anhui". Het is niet onmoge lijk,' d'at zij oorspronkelijk het voornemen hadden, dit laatst genoemde schip te plun deren, als het weer naar China was vertrok ken. Deze zienswijze wordt versterkt door het feit, dat men eenige dagten ni aankomst van de „Anhui" te Singapore in een der sloepen een aantal pistolen heeft gevonden, zeer natuurlijk wend dit nieuws al heel spoedig in het Chineezen-kwartier der stad bekend, met het gevolg, dat vele Chineezen, die als passagier voor de „Anhui" waren geboekt, hun passagebiljet op de „Anking" lieten overschrijven, welk schip ongeveer 10 dagen later van Singapore vertrok. Wondit vervolgd- De lucht was bewolkt en 'de dikke lau we regendruppels deden wonderen. Over al rook men een aangename pittige gras- lucht. Henk merkte er echter niets van. In zijn hart was het winter. O, Heer, geef dat ik .staande b]ijf in het geloof. Alles is tegen mij, zuchtte hij. VI. Zij, die Jannetje kenden, werden bij 'n eerste ontmoeting met vrouw Kostjei* altijd getroffen door de sterk uitkomende gelijkenis. Hoewel ze al in de vijftig was, had ze nog even zulke frissche ronde wangen als Jannetje, en tintelden haar helderei blauwe oogen nog van levenslust. Ze was een handige vrouw, die even gemak'- kelijk de spade of hooivork als de naald hanteerde. Zie zoo, ik ben blij, dat ik weer thuis ben, was haar eerste woord ge weest, nadat ze Jannetje gegroet had. Ze was niet te overreden geweest om er nu eens een gemakkelijken middag van te nemen. Met zichbaar genoegen had ze zejfweer de varkens en de kippen gevoederd; de koe gemolken, en Jannetje door haar ten achter geraakte werk heen geholpen. Zoo Jannie, nu kan ik eens echt op mjjn gemak gaan zitten, sprak ze. nadat ze wrat vroeger dan gewoonlijk gegeten en de kamer opgeruimd hadden. Als er nog werk ligt te wachten, zit ik nooit rustig. Ze stond voor den spiege] om ,te zien of haar pas gestreken muts recht stond. Zie eens, of mijn muts van achteren ed zit, Jannie, zeide ze. (Wordt vervqlgd).

De Soester | 1933 | | pagina 4