°<z Ingezonden Voor Damestasschen ,BABY"~ F. A. VOSKUYL D. F. Volgt Moderne Chineesche Piraten. ZONNESCHERMEN D. VAN KLEEF OPNAMEN Kleine Advertenties SOEP- EN BRAADKIPPEN Het beste en oudste adres voor het ontwikkeien Uwer Ontwikkelen en afdrukken. SPADEN HARKEN HEG- EN SNQEI- Socster Schildersbedrijf Fa. BLOK Huis-, Decoratief- en Reclame Schilderwerken. Veenendaal's Nationaal Socialistische Beweging in Nederland Spreker: G. VAN DU IJL uit Hilversum. Fotograaf Drost - Steenhofstraat 56 - Tel. 486 Adverteert in dit blad. GEVONDEN VOORWERPEN. Aard van het voorwerp: buil met 'hoornen montuur in étui licht blauw kindermutsje linnen stofjas belas tingmerk in étui geheel wit poesje huissleutel diames po rtemonnaie met inhoud partij nieuwe aardappelen in aak twee zakmesjes eni een sleuteltje bruine alpinomuts rijwdeJtsieutel ki nde rannbandlhorloge doublé of gouden damesarmbandihorloge Terug te bekomen: Soesteitemgweg 48 politiebureau Politiebureau Bosstraat 123 Ferdii/nand Huycklaan 14 van, Lemnepliaan 47 Heideweg 44 Ivorenweg 4 politiebureau F. C. Kuyperstraat 3 politiebureau politiebureau Beukenlaan 29a menschel jjk vernuft vermag; het geheel was zeer interessant. Om kwart voor twaalf verlieten wij de „Hembrug", en gebruikten om half één de koffietafel in Hotel „Du Commerce". En na dön inwendigen mensch weer ver sterkt te hebben, arriveerden wij om 2 uur in het Veiligheidsmuseum. Onder deskundige leiding werd dit mu seum bezichtigd, en gaf dit op het gebied van veiligheid bij gebruik var} machines en gereedschappen veel te zien en te leeren; bij de rondleiding bleek ons lid, de heer Anema, van dienst te kunnen zijn op het gebied van Electriciteit, terwijl een waarschuwing aan onzen Voorzitter om geen lift meer te probeeren, zeer ze ker zal kunnen dienen. Intusschen was een employé van Ver schil re Co's Keederij verschenen, die ons om 4 uur n.m. naar den aanlegsteiger der boot geleide. Het boottochtje dat nu volgde, toonde ons niet alleen pittoresk' oud Amsterdam, doch tevens de moderne outillage zijner havens, terwijl het mooie weer tijdens de tocht, welke twee uur duurde, niet weinig de vroolijke stemming aan boord verhoogde. Alzoo arriveerden wij om kwart over zes wederom in Hotel „Du Commerce/1 voor het Diner. Doch hier wachtte onze vriend Stekelenburg een treurig bericht, heigeen hem noodzaakte zich zoo spoedig jjmgelijk naar huis te begeven. Dit was voor ons allen een pijnlijk moment. Tijdens de maaltijd die nu volgde, werd van de gelegenheid tot speechen druk gebruik gemaakt. De Voorzitter als eerste spreker dankte in het bijzonder de secre taris van den Bond voor het vele werk. ook in deze weer door hem gedaan, en hij meende wel te kunnen zeggen, dat dezé excursie als geslaagd beschouwd mag wor den, ook de leden van den ,Bond bracht hij dank voor de medewerking door hen verleend; last not least dankte hij den exploitant van Hotel „Du Commerce" voor ide keurige wijze, waarop de tafels ver zorgd waren, in het bijzonder het vlieg tuigje dat door den chef kok kunstig was vervaardigd, had ons aller bewondering. De spontaniteit der leden gaf aan deze miniatuur 523 direct een bestemming. Na het op gezellige wijze gebruikte avondeten, werd een wandeling door de stad gemaakt, waarna om half tien de terugtocht naar huis werd aanvaard. De Bond van Burger-Technisch Personeel kan hiermede op een welgeslaagde excursie terugzien. OPIUM-SMOKKELAARS EN ZEEROO- VERS OP DE CHINEESCHE KUST IN HET MIDDEN DER VORIGE EEUW- VERVOLG. Vaini af het eerste oogenblik, dat uit Br.- Inidiië opium werd uitgevoerd^, was idoor de aiutoriteiten iiin Ghana de omvoer van dat ar tikel in het Hemelsdhe Rjjk verboden. De Regeerinig aflidiaar zag zeer terecht het gnoo- te gevaar in, td'at het gebruik van dit heul sap oplevert voor een ieder, die het ongeluk heeft om daaraan verslaafd' te genaken. Tocih waren véle Chineezen niet afkeerig van het schuiven van amfioen, zioodat het binnen smokkelen van opium ain het vroe gere Keizerrijk China gedurende de eerste helft der vorige eeuw een buitengewone winstgevende zaak was, waar meer dan een firma een beroep van maakte. Deze onider- nemenide Britsché, Aanerikaan-sche of Par- sische firmia/s waren niets meer of minder dan gewone smokkelaars, schrijft Bassil Lubbeek, in een zijner werken. Bij het uit oefenen van dat beroep werdi een moed en •zeemanssohap aan den dag gelegd, zooals bij geen ander bedrijf het gevial was, terwijl die gemiaakte winsten dikwijls fabelachtig groot waren. De schepen, die de opium van Br. Ind'ië naar China vervoerden), waren kleine vaartuigen,,, ien meestal als schoener of brik getuigd. Hunne laadruimte was be trekkelijk gering, doch hunne zeil-capacitei- <ten waren zeer groot, want op snelheid kwam het bij die vaartuigen vooral aan. Ze moesten de reis van Br. Inidië naar Chi na onder zooveel mogelijk zeil miaken* in elk jaargetijde en in elk weer, vooral ge durende den tijd, alls de N.O, moest)n zoo krachtig mogelijk doorstond. Ze moesten dan tegen eene ihooge zee en, eene krachtige stroom opwerken naar de Chineesche La dromen, hetzij in de ruimte, dan wel door de Palawan Passage. De gevaren, aan de vaart •met die kleine schepen verbonden, waren zeer groot, vooral in de Chineesche wate ren. Ze moesten zich kunnen verdedigen te gen de op hen jacht makende* vijandig ge zinde madarijnen met hunne gewapende booten of oorlogs-jonken, terwijl het daar in die diagen wemelde van Chineesche zee schuimers. Ook is de Chineesche Zee be rucht wegens de daar zoo dikwijls voorko mende typhoons,, waardoor menige opium vaarde r aldaar ten onder is gegaan. De of ficieren voor die schepen werden daarom zeer zorgvuldig door de eigenaren uitgeko zen. Velen hunner waren oud-zeeofficieren van de Britsché Marine; er was veel meer aanbod als vraag, zoadat de sollicitanten over het algemeen geruiimen tijd moesten wachten, alvorens ze voor eene plaatsing in aanmerking kwamen, terwijl de keuring in alle opzichten voor die speciale vaart zeer zwaar was. De betaling w;fi zeer hoog, terwijl de gezagvoerders, (als ze er in slaag- deni, om niet gepakt te worden, hetzij door de mandarijnen, dan wel door piraten), zeer spoedig een groot fortuin konden vergaren. De schepen hadden gewoonlijk eene dubbe le bemanning voor de mast a/b; dikwijls bestond deze uit verschillende nationalitei ten!, die zich door de ihooge gages en het avontuurlijke van, het beroep, tot die vaart voelden aangetrokken,. De tucht en dici- pline waren op die schepen zeer stneng, ter wijl 'de bemanning geregeld in het gebruik van vuurwapens en saböls werden geoefendi teneinde een aanval van roovers of madarij nen met succes af te kunnen slaan. Eene opiumladiing bestond zelden uit meer dan 200 300 kisten. Deze werdlen gewoonlijk te Lintow of Macoo overgeladen in een zgn. op slagschip. In den regel was dit een oude Qosit-Iindievaandër, die voor da't doel in een drijvend pakhuis was veranderd. Zoo'n op slagschip was metden een aldaar gestatio neerde kanoneerboat, met eene groote} tot afweer geoefende bemanning a/b, benevens met een staf van beambten en klerken, die op den verkoop en andere bezigheden toe zicht hiöllden. Eene derde klasse van kleine re schepten naar andere klipperschepen, die 1 ngs de kust), tusschen Hainan en Woosung gestationeerd waren. Aan de bemanning dezer schepen was de zwaarste taak opge legd. Ze moesten de opium naar plaatsen vervoeren, waar geen overeenkomsten wa ren afgesloten en waar geen Handels-agen ten bestonden, Zij haddén inderdaad de moeilijkste, zoo niet de meest opwindende taak van allen'. Zij moesten de Chineesche opium-smokkelaars Ln eenzame kreeken en riviermondingen, die nog «nimmer opgeno men of onderzocht waren,, ontmoeten, ter wijl ze wisten, dat deze zelfde smokkelaars hun scihiip zouden trachten te nem|enH inidden ze daar den kans toe hadden, om het te plunderen en de opvarenlden te vermoorden, indlien men het ongeluk had om te stranden. Ze moes«ten de vijandige madarijnen te slim af zijn; ze moesten zich kunnen verdedigen, niet aillleenl tegen oorlogsjonken, doch dik wijls tegen vloten van Chineesche piraten; verschrikkelijke typhonen moesten ze dik wijls weerstaan en als ze averij opliepen,, dan moesten ze deze zelf op zee repareeren Ze moesten nieuwe handelswegen openen op ver afgelegen en onbekende gebieden; onbekende kusten en havens onderzoeken mails en berichten vervoeren en zelfs wel eens tractaten afsluiten. Veel werd er dus van de officieren gevergd, en daarom wer den ze zeer zorgvuldig uitgekozen. Een of ficier, die aan boord van eem der bekendste opium-klippers,, de „Falconl" dienlde, schreef indertijd daaromtrent het volgende: „Voor het grootste gedeelte waren de officieren de jongere zoons van goede families ia Enge- landt, die elke poging aan moesten wenden en dikwijls zeer lang moesten waahitenK om een vacainite plaats te kunnen, bemachtigen Zoo'n plaatsing wias dan nog zeer moeilijk te krijgen, aangezien de sollicitanten) de strjengste keuring voor geschiktheid, zoo wel geestelijk als lichamelijk moesten on dergaan. Eenige kennis van Nautische astronomie,' vam de natuurkundige weten schappen, in het bezit van aanleg voor Oos- tersche tallen en eene gemeenzame Ooster- sche spreekwijze, getoonde iphysische stand vastigheid en moed; betrouwbaarheid van karakter met de hoogere moreele eigen schappen, van eene zekere koelheid en on verschilligheid en geduld, onder Beproeving en provocatie dat wa,rien de hoofdzaken. HÜenaan kan, nog worden toegevoegd, dat zic'h onder de officieren vele zoons be vonden van geestelijken der Engel sche kerk, die, na eene periode van actieven dii(enst buitengaats, zich weer op het land vestigden,, om dan ten, sliotlte hun vader in z'«n ambt op te volgen of wel bij de rechte,r- Lijlke macht eene plaatsing te vinden} terwijl niet weinigen latere jaren in het parlement kwamen. De betaling was zeer hoog; zelfs het mindere valk genoot gages, die een ma troos in den tegen,woordigen tijd het water lin den mond zoude, doen komen. Op de Chineesche kust werd de opium verruild voor zilver, gewoonlijk in den vorm van Méxiicaansche dollars, en ook wd in baren. Op afgelegen plaatsen werden ook wel antieke voorwerpen,, zooals vazen en versierséllen van goud of zilver in ruil aangenomen, en ontegenzeggelijk zijn veje kunstvoorwerpen, van hooge waarde op die wjijze in de smeltkroes terecht gekomen Het allerergste wat een( ppi,urn vaarde r kon overkomen, was wel windstilte op de Chi neesche kust. De piraten waren altijd op de loer, om zoo'n vaartuig'te ontdekken; daar was allitijd eene waardevolle lading aan boord, namelijk opium op de heenreis en zilver op de terugreis, zoo^jjot zoo'n schip voor de piraten! een hoogst begeerlijke buit was. Teneinde bij windstilte niet geheel machteloos te zijn waren de meeste opium klippers voorzien van een aantal 40 voet lange riemen. Deze werden bij windstilte uit de geschutpoorten gestoken en met 6 man aan elke riem kon de schoener ge makkelijk 3 i 4 mijl loop en. (Wordt vervolgd). Buiten verantwoordelijkheid der Redactie EVEN AANDACHTIG LEZEN, Het is mij als een plicht, de zeer on aangename taak op mij te nemen, door de wantoestanden in de afd. B. en Omstr. v. d. Vereen, t. B. van Dieren aan de le den bloot te leggen. Ik wensch in geen persoonlijken strijd te vervallen, zooals de Voorz. de heer Berg dit schjjnt te wil. len. Ik wil liever feiten noemen en om verwarring te voorkomen zal de naam van den heer Prinsenberg in dienst als inspecteur der afd. vaak genoemd moe ten worden, daar ook hij er bij betrok ken is. Misschien vindt de heer Berg dat, alles, wat ik zal laten volgen, mij ook niet aangaat, ik zal het dan als kennisgeving ter zijde leggen, en de feiten noemen. Voor eenigen tijd maakte ik met mijn hond de gewone morgenwandeling. Up den straatweg, ter hoogte van den heer van Sitter, reed een hondenkar, waarop dichtgebonden zakken lagen, die zeker zeer zwaar waren, daar de hond hoor baar steunde. De leider van de kar had een knuppel in de hand en ging de Spoor straat in. Het was zeer lieet dien dag. Vlak bij de Spoorstraat ontmoette ik Insp. Prinsenberg, wat in langen tijd niet gebeurd was. Ik vertel het geval, toen springt hij op zijn fiets en zei iets waaruit ik opmaakte, dat hij ontslag nam of kreeg. Deze oogenschijnlijk kleine daad (zonder te helpen, wegrijden) was voor mij ge noeg om te begrijpen, dat hier van Die renliefde geen sprake was, en dat er zeker verband bestond tusschen die die renliefde en de beurs van den Insp. Pr. Na eenige dagen schjjnt Pr. toch weer Inspect. te zijn geworden en.... de dieren liefde was toen weer aanwezig getuige zijn naam in zake het z.gn. ,Asyl. Dat al les gaat ons leden niets aan, denkt de voorz. Berg. Bij Insp. Pr. is dien tijd een klacht ingediend, waarop geantwoord werd: „ik ben geen Insp. meer". Dus weer gebrek aan werkelijke dierenliefde. In de nabij heid v. d. Hoofdw. woont 'n bejaard echt paar. Voor eenige weken komt op £en Zondagochtend een scharenslijper aan schellen. Hij heeft een papier met ,adres van bovengenoemde fam. en vertelt, dat zijn paard des nachts in de weide zijnde, m een sloot is terecht gekomen en eene leelijke wond aan cle borst heeft. Men raadt hem naar een uierenarts te gaan; hij zegt daarvoor geen geld te hebben. Dan wordt hij naar Inspect. Pr. gezon den en belooft den uitslag van .zijn bezoek te 'zullen komen vertellen. En de .uitslag was: de Inspect. Pr. zei, dat er niet ge holpen kon worden, omdat er geen geld was. Hoe dit te rijmen met de som die in Kas was, met de opbrengst der gtraat- collecte en het geld dat voor het z.g.n. (Asyl) bijeengebracht was. Was dit dier in waarheid niet een Asylpatiënt? Vóór deze geschiedenis was voor lan gen tijd een dame bij bovengenoemd echtp. gekomen om een onderdak te zoeken voor een zwervenden hond. Zij had een hond en was in betrekking. Ook z£j werd naar Inspect. Pr. verwezen. Antwoord luidde (na de vraag of zij lid was): „als U geen lid zijt, kunnen wij U niet helpen". Dame was woedend en de oude heer moest het ontgelden, daar zij weigerde een door hem uitgegeven blad langer te lezen. De dame die over de behandeling van den hond klaagde en den wreetlen knecht klaagt er over dat het paard van den vuilnisman een zieken linkerachterpoot heeft en merkbaar, met veel pijn en moeite zich telkens moet inspannen om den wagen voort te trekken. De voer man is goed voor het dier en houdt er rekening mede. Zouden leden en niet- leden door samenwerking daaraan ook iets kunnen doen? Een klacht van iemand aan den Hoofd weg te Soest, betreft een klein jong hondje, dat door kinderen als een Ted dyheer behandeld wordt. Een bestuurs lid gaf een halsbandje voor heft, dier, doch de kinderen gebruiken een touw waarmee het diertje getrokken en geslingerd wordt. Het dier wordt slecht onderhouden en men gelooft, dat het des nachts buiten is. Een heer uit Baarn en een juffr. uit Soest spreken hunne verontwaardiging, uit over een of twee (broers) melkslij- ters. De paarden (voor een geel karretje) rennen alsof zij bezeten zijn over den weg. Is het wonder? De afschuwelijk' strak aangetrokken llebdsels maken, dat de dieren aan de monden ondragelijke pijn lijden. Ziet de Inspect. Pr. dit alles niet vraagt men. Mijn persoonlijke opvatting is: dat, waar zulke klachten bestaan, er van die renliefde noch bij het bestuur, noch bij den Inspect. Pr. sprake is. Bij aUen is het m.i. de vlag die de lading dekt. Men ziet, 'dat geen der klachten mij door de afge treden penningm. zijn mèdegedeeld. Daar dit alles het Bestuur aangaat, en de gegrondheid der klachten dus door het Bestuur moeten onderzocht worden, zal de heer B. mij heel niet dankbaar zijn daar hij reeds voorzitter, secretaris en penningmeester is. Doch de leden weten nu, hoe geloofwaardig het maandverslag is, en zullen nu ook begrijpen, dat dat „pijnloos" afmaken atn het slachthuis met de waarheid geheel in strijd is. Hierover en over het Asyl later meer. Mevr. C. M. Berg. Soestdijk, Juni 1933. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U een plaatsje in Uw veel gelezen bladi Belanghebbenden wit onidergeteeklende bekend maken met de slordige behandeling van de bewaring der kleedüngstukken in het Natuurbad. Zooals voorgeschreven worditv moet ge noemde kleedliing in bewaring gegeven wordlen i,n de garderobe. Nu wij het geval, dat m'n zoontje ook gimg zwemmen cn zij/n kleeding aan de garderobe afgaf. Bij zijn kleeding was ook z'n badhand doek (nieuw). (Mijn andere zoontje had de ze bij zich gehouden). Gebaad hebbende gling hij zijn kleeding terug halenv maar werd door de grooteren •terug gedrongen, zoodat hij maar weer het water i/n ging. Tot drie maal toe heeft hij zijn pogingen aangewend om zijn kleeding terug te krijglen, totdlat het hem eindelijk gelukte. Waarna hij ook die van zijn broer tje machtig werd. Het allereerst miste hij zijn kousen daar de badhanddoek die op de haak hing), er onder was, zag hij dat direct. Toen hij zich wilde afdrogen bleek zijn handdoek verwisseld te zijn. Want in plaats van zijn nieuwe handdoek hing er nu een heel oud ding, watt de naam van, handdoek niet waard is. Teruggaande vroeg hij om zijn handdoek, welke hij zag liggen. Als antwoord kreeg hij: „Die handdoek is van mij. Schiet maar gauw op". Hij heeft zich toen afgedroogd aan de handdoek van z'n broertje; het oude ding nam hij mee naar huis. Bij onderzoek bleek dat hij niet de eenig- ste was die zijn handdoek miste. Na lang zoeken werden zijn kousen in een hoek te rug gevonden zoodiat hij zich verder kon klee-dien. Voorwaar een bewijs hoe goed de zaak ge regeld wordt Een ieder zij dus gewaar schuwd hun kinderen niet alleen naar het Natuurbad te zenden, hier boven het re sultaat. U» mijnheer de Redacteur, dank zeggend voor de plaatsruimte, teeken ik Hoogachtend, v. D. Spoorstraat 3, Soestdijk. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moesten meerdere ingezonden stukken, het Natuurbad betref fende enz, tot een volgend nummer blijven overstaan. van 15 regels f 0.75. Elke regel meer f 0.15. Bij vooruitbetaling te voldoen. 4 maal plaatsen, 3 maal be rekend. Voor bewijsnummer moet 5 cent in rekening worden gebracht. Solide finantiëele instelling, biedt aan soli de personen met vaste positie, GELD TER LEEN AAN, tegen matige rente. Bedragen beneden f 200.zonder borgatorting. Geen kosten vooruit Geheimhouding verzekerd. Brieven onder motto „GELD" aan bat bureau van dit blad- JONGE HANEN, PIEPKUIKENS, Soep- en Braadkippen, Eenden. Schoolstraat 15. Te huur gevraagd 2 slaapkamers en 1 zitkamer met gebruik van keuken voor 5 pers. voor 2 maanden ge- of ongemeubeld te huur gevr. Omtr. bosch. Br. m. prijs aan W. Hengeé, Nieuweweg 38, Soest Parfumerie „Apollo" A'foort vraagt voor direct een prima VERKOOP STER, niet beneden 18 jaar v.g.g.v: Aan melden Langestraat SOA. Jonge Hanen vanaf 1 kwartje bij H. v. ZIJTVELD LAANSTRAAT 64 SOESTDIJK Specialist zoekt kamers voor te houden Spreekuren. Centrum dorp. Brieven onder No. 580 aan het bureau van dit blad. Verloren een gouden armband; tegen belooning terug te bezorgen. Brieven onder No. 581 aan het bureau van dit blad. Schapenwol te koop gevraagd, 20 en 25 cent per Kg. WOLFSEN, van Lenneplaan 25, Telef. 493 Voor direct gevraagd flinke Slagersknecht (halfwas) bij E. Bakker, Molenstraat 6! Zwemmen "W Aanvraagformul. voor een abonnement „SOESTER NATUURBAD" is bij ons verkrijgbaar Wij belasten ons met spoedige doorzending U weet: „HET HANDELSHUIS VOLDOET Uü" OOK VOOR BADCOSTUUMS! Baddoeken Strandpyama's 98 cent Poloshirts 68 98 cent Soesterb.straat 51 Soest Telefoon 400 6/5 is bij Burgsm. Grothestraat 30 - SOESTDIJK Afdrukken met hoogglansmachine Geeft ons Uw platen en films ter afwerking en U behoort bij onze trouwe klanten AAN UW AFDRUKKEN WORDT DE GROOTSTE ZORG BESTEED Camera'svanaf 13.- FOTOHANDEL VAN WEEDESTRAAT (naast Firma Mets) Soestdijk - Tel. 708 Baarn - Tel. 396 Zcmerkleeding VOOR HEEREN EN JONGEHEEREN FLANELLENPANTALONS BLAZERS SPORTCOLBERTS ook naar maat ZOMER-ONDERKLEEDING XI weet: „HET HANDELSHUIS VOLDOET UI!" Soesterb.straat 51 Soest Telefoon 400 Amsterdamsche Rolluiken en Markiezen- fabriek C. Immink heeft een filiaal te Soest, Nieuwesteeg 108, Tel. 675. Hoofdk. A'dam, Prinsengracht 79. Verzuimt U niet bij ons aan te vragen^ op al ons werk wordt 5 jaar garantie gegeven. Van Weedestraat 9 Soestdijk TELEFOON 484 SCHAREN GRASMAAI- MACHINES KRUIWAGENS ENZ. TALMALAAN 10 Prima aflevering. Uiterst concurreerend Telefoon 483 v. Weedestraat 42 Tuinparasols, Ligstoelen Markiezen Zonschermen le SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ VAN WEEDESTRAAT 7 - SOESTDIJK Algemeen LeiderIr. A. A. MUSSERT Donderdag 29 «Juni, des avonds 8.30 uur BIJEENKOMST, te houden in Hotel OCKHUIJSEN Uilnoodigingskaarten verkrijgbaar bij de heeren KESSLER, Anna Paulownalaan 36 C. DE BOER, Birktstraat 9a *»- r

De Soester | 1933 | | pagina 3