2e BLAD °4 o 4 8! r°\ SOEST,letop uw saeck! Bekendmakingen Officieel O ©■^Plaatse lijk N ieuws^d Soesterberg MilTilliG. 3nze VerlovioQs-Rinqcn G. VAN DUIN behoorende bij „DE SOESTER" van Zaterdag 8 Juli 1933, No. 541 vertroostend woord in het sterfhuis. Op de zijn eigen wijs ging hij zijn weg, vol ver trouwen op God. Die het wel maakt. Daar op verzoekt spreker ds. van Scl:a:ck voor te gaan in gebed, waarop hij het Onze Va der uitspreekt, waarna allen de begraaf plaats verlieten. De kist was gedekt door een fraaie tuil bloemen. REDDINGSBRIGADE. BEKENDMAKING. Wijziging uren van openstelling Natuurbad. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter algemeene kennis dat ingaande Zaterdag Juli de opens telling van het Soester Natuurbad is gewijzigd als volgt: Op den Zondag en de werkdagen i,n de week zijn de gescheiden baden vastgesteld als volgt: Voor Hderen van 78 v.m. Voor Dames van 810 v.m. A'l'le overige uren met uitzon dering den Zondag van 912,30 uur, zijn aangewe zen voor gemengde baden. Hieronder val len ook de schoolpaden Woensd. van nam. en Zaerd. van 21 nam., alsmede de kostclooze baden op Donderdag vanaf 6 uur nam. tot sluiting. Voorts wordt bekend gemaakt dat vanaf Zondag a s. de kassa's zullen geopend wor den ten 12 uur 's middags. Het bad wordt geopend ten 12,30 uur nam. Soest, 6 Juli 1933. Burgemeester en Wethouders van Soest De Burgemeester, J. S. v. Duren, l.b. De Secretaris, J. Batenburg. m ANTI-COMMUNISTISCH VERBOND IN NEDERLAND. GEVESTIGD TE SOEST Na de eerste tegenslagen heeft het Ver bond opnieuw de handen in elkander gesla- gen om met vereende knachten haar zoo noodzakelijk en arbeid voort te zetten op een gezonden basis. Aangezien de heer Nieveen van Dijkum zijn ontslag heeft genomen als S.G. is de heer G. H. CRAMER, onderwijzer aan de St. Bavo school te Harmeien bereid gevon den om als propagandist voor het Verbond op te treden en als zoodanig benoemd. Genoemde heer zal gedurende de avond uren spreekbeurten vervuLlen wanneer dit gevraagd wordt. Het afgetreden Bondsbestuur heeft zich bereid verklaard om zijn functie zoolang te blijven waarnemen, todat in de maand Oc- tober a.s. op de algemeene ledenvergade ring te Utrecht oen nieuw Bondsbestuur zal worden verkozen. Teneinde de reeds gemaakte kosten te kunnen bestrijden zullen geschikte en be trouwbare personen aangezocht worden om als colporteur werkzaam te zijn. De heer KI. van Tol te Soest, Nieuwe- weg 103, is bereid die functie te aanvaarden en vraagt het Bondsbestuur hem in zijn ar beid te willen steunen. Als gevolmachtigd tusschenpersoon voor het Verbond is benoemd de heer H. A. Stork. Stationsweg 10 te Soest, welke deze functie heeft aanvaard en tevens volmacht ontving van den penningmeester om giften en contributies te innen der nieuw aange worven leden en donateurs. Er zijn op dit oogenblik reeds 10 af-dee- li ragen opgericht. De afdeeling Soest telt nu 125 leden en donateurs waaronder de Wel- Eerw. Heeren pastoors en predikanten. Wij vragen de steun voor onze actie en tevens lid of donateur te worden, Het Bondsbestuur: Mr. K. P. van Westen. Voorzitter Mr. F. C. Terlingen, Secretaris J. W. H. Sukkel, Penningmeester C. N. van de Flier, Algem. Adj. H. A Stork, Gevolmachtigd tusschen persoon. Het afd-eelingsbestuur te Soest: J. A. Smeds, Voorziter H. A. Stork, Secretaris Jac. Bijleveld, Penningmeester Mej. M. J. E. Orth, Algem. Adj. Joh. Tak, Oud-Voorzitter. Op initiatief van enkele gediplomeerden van den Nederlandschen Bond tot het Red den van Drenkelingen is alhier opgericht de ..Soester Reddingsbrigade", bestaande uit 29 leden. Tot bestuur zijn gekozen de heer M. L. van der Es (voorzitter); Mevrouw van der Woord (Secretaresse); de lieer J. W: Quel- le (Penningmeester) en de heeren Dr. H. J. Stroband en G. Boekhoudt (Comrn.). Het doel van de brigade is om hare leden te oefenen in het redden van drenkelingen en het verleenen van de eerste hulp. 2 ij zal hiertoe gedurende het zwem sei zoen geregeld oefeningen houden in het Soester Natuurbad en in de overige maan den door theoretische en medische cursus sen haren leden de raoodiige kennis op diit gebied bijbrengen:. Teohraisch leider is de badmeester van het Natuurbad, de heer Geervliet, terwijl Dr. St'ooband als medisch adviseur optreedt en zich belast heeft met de leiding der medi sche cursussen. Wij raden ieder die belangstelling heeft voor dit sympathieke doel zich als lid op te geven bij den badmeester of bij de se cretaresse Wilhelminalaan 24a te Soest- dijk. De contributie bedraagt f 1,50 per jaar. 'Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door de bestuursleden of den bad meester. EERSTE SOESTER EIERVEILING, GEVONDEN VOORWERPEN. Aard van het voorwerp: werkeloozenkaart kinderlaarsje bruine portemonnaie met inhoud huissleutel halskettinkje blauwe dames garbardine-regenmantel blauwe koralen zilveren collier met parels rozenkrans in étui belastingmerk in étui dames-badpak met badhanddoek Terug te bekomen: Molenstraat WZ 43 Lange Bergstraat 5 Politiebureau Politiebureau Beetzlaan 58 Steenhofstraat 60a Politiebureau Talmalaan 9 Talmalaan 20 Nieuwstraat 11 Oude Utrechtscheweg 20a Complete wisselstroomontvangers met in- gebouwden luidspreker vanaf f 65. Luidsprekers in eiken kast f 17,50 Ook te gebruiken voor RADIO-Centrale Ombouwen van toestellen volgens onze aanwijzing geschiedt GRATIS ged. de zo mermaanden. TECHNISCH BUREAU H. J. M. VAN DER WEERD civ. ing, HEUVELWEG 42 SOESTDIJK Klipeieren,: Hoogste prijs f 2.50; middel prijs f 2,20f 2.30; laagste prijs f 1,95; eend eieren f 1,45; alles per 100 stuks. Aanvoer 12000 stuks; handel kalm. INKWARTIERING. Naar wij vernemen zal op Donderdag 13 en Vrijdag 14 Juli a.s. de Schoolcompagnie I van -het Korps Pontonniers uit Dordrecht eendge oefeningen houden in de omgeving van Soest, waarbij dat Korps op beide nachten alhier zal worden ingekwartierd. De sterkte zal zijn 7 Officieren» 3 adju dant-ond-eroffici-eren, 23 sergeants en 140 korporaals en manschappen met in totaal 102 paarden. De inkwartiering zal voornamelijk ge- schreden/ in die buurt van de Birktstraat, Ferd'inand Huycklaara, Zwarte weg, Soes- terbergschestraat en omgeving. De paarden en voertuigen zullen worden geplaatst op het gemeenteterrein aan de Birktsraat tegenover de Ekienlaan1, waar ook het wachtlokaaltj-e voor de aut-obus dienst staat. Het bureau van de Compagnie zal die beide dagen worden gevestigd in café Mid delman aan de Birktstraat. HET NATUURBAD. BEGRAFENIS J. H. ABELING Onder zeer veel belangstelling werd oensdagmiddag om 12 uur op de begraaf- p aa s der Ned. Herv. Gemeente die nu op zijn mooist is getooid, het stoffelijk over- schot van wijlen den heer J. H. Abeling. lid der stucadoorsfirma van dien naam, oud- comman enr der UBW en oud-regent van het St. Aloysius Gasthuis te Utrecht. Op de begraafplaats merkten wij o.a. op den heer de Bruyn, gemeeneraadslid; den heer Arn. Brouwer, architect; de heer Hospers, chef Afd. financien, de heer M. Reijerse, Hilver sum.; de heer J G. van der Pl,as en andere, terwijl met de familie medekwaroen ds J I van Schaick, een deputatie bestaande uit de HH regenten van het St. Aloysius Gast huis; de HH H. J. de Groot, W. M. Perks; H. A. v. Harderwijk en J. N. v. d. Horst uit Utrecht. Toen de fraaie eikenhouten kist in de geopende groeve was weggezakt, nam De Kerkeraad der Gereformeerde Kerk van Soest, in zijn vergadering van 27 Juni 1933, handelende over het z.g. „Natuurbad" te Soest duin-en, Overwegende: I. a. Dat -dit bad zoo als het door de ge meente wordt geëxploiteerd, geen aanwinst voor de zedelijke verhoudingen, in de ge meente mag worden genoemd; b. corastateeren, dat het oorspronkelijke noodzakelijke plan om te komen tot de stichting van een Gemeentelijke Badinrich ting is vervangen door de opening, van een badplaats, die op verschillende tijden ont aardt i,n een publieke vermakelijkheid, wel ke leidt tot een in verregaande mate van Z o nd agsomthei H ging c. spreekt het uit als zijn meening» dat het nooit de roeping der overheid kan we zen. te zorgen voor publieke vermakelijk heid; maar integendeel, dat het haar plicht is te zorgen, dat de ordinantiën des Heeren voor het publiek leven worden gehanudihaafd en dat zij dit ook heeft te do-en t.a. van de Zondagsrust. Inzake dit natuurbad deed zij dus wat zij niet behoefde te doen, terwijl zij naliep, wat haar plicht is. II. De Kerkeraad spreekt het als zijn overtuiging uit, dat: de exploitatie van dit Natuurbad moet leiden tot een verslapping van het moreele leven, door de opening op den dag des Heeren; b. dat zij dit ook dreigt te doen door de y ë- .igemengde baden" als regel te stellen door de gelegenheid te openen tot het nemen van z.g. „zonnebaden" ten aaraschou- we van het publiek. B. De Kerkeraad besluit dan ook in ver band met deze aangelegenheid te komen tot de gemeente met de ernstige vermaning: 1. Nooit van deze badgelegenheid ge bruik te maken op Zondag, noch op dien dag te vertoeven in de omgeving van de badplaats of dit toe te laten aan de kinde ren. 2. In badcostuum niet noodeloos te ver toeven buiten het bad en dus ook niet mede te doen aan de publieke zonnebaden, al is het ook, dat deze niet „gemengd" zijn. 3. Zich zooveel doenlijk te onthouden van gemengde baden en indien ook al daar van, gebruik gemaakt meet worden, dit aan de jeugd niet anders toe te staan dan óf in gezelschap der ouders óf onder ander ver trouwd toezicht. C. 1. De Kerkeraad besluit: 1 Deze ver maning af te lezen van den kansel; 2. Haar besluiten £e brengen ter kennis van den Gemeenteraad van Soest. ds. van de Giesen uit Vlissingen het woord om namens moeder en dochter hartelijk te I xti- vnnr I Na voorlezing protest en gejoel op danken voor de spontane wijze van deelne ming tijdens de ziekte en het overlijden van vader Abeling. wat een onvergetelijkcn in druk zal achter laten. Verder dankte spre ker de afgevaardigd v/h St. Aloysius Gast huis» hun komst wordt op zeer hoogen prijs gesteld» want vader Abeling was steeds met hart en ziel lid en sloeg nooit eene verga dering over; hij leefde geheel met Je stich ting mede. Spreker verzocht de af gevaar eden den dank aan de overige regenten «ver te brengen. In de uitgebreide familie nam vader Abeling een bijzondere plaats in; 'j werkte daarin opbouwend. Spreker dankt ds. van Schaick voor zijn bezielend en de Galerij, Zoo gaat het als ouderen blijk geven hun tijd niet te begrijpen. VERLOTING. Bij besluit van B. en W. van Soest did. 9 Mei 2e Afdeeling N-0. 35-66 is aan ESVAC vergunning verleend voor het houden eener verloting ten bate van het terrein fonds. Prachtige en tevens nuttige prijzen zijn voor deze verloting aangekocht en wij ver trouwen dat het Soester publiek het nutti ge streven van het ESVAS-bgstuur door aankoop van eenige loodjes zal steunen. Het speelveld zal geheel worden verbe terd, terwijl tevens vele herstellingen op het terrein zullen plaats vinden, evenals de ac- comodatie voor het publiek, zoodat het ge heel weder in orde is, wanneer in Augustus a.s. de jubileumwedstrijden van ESVAC plaats vimdien. BOTSING Donderdagmorgen had op de van Wee- destraat een aanrijding plaats voor het huis van Notaris Dammers. Deze wilde met zijn auto het hek van zijn- huis inrijden en had daartoe tijdig zijn voornemen om van rich ting te veranderen aangegeven. Tegelijker tijd naderde per rijwiel Mejuffrouw L. M. uirt Soest, die zonder op te letten doorreed en daardoor van achteren tegen de auto aan- I otste. Het rijwiel werd daarbij bescha digd. Uit het ingestelde onderzoek is ge bleken, dat de autobestuurder in het geheel geen schuld had en de botsing uitsluitend was veroorzaakt, doordat de wieilrijdster niet had uiitgekekeni BEKEURD. Dezer dagen is door de politie alhier be keurd F. M. J. S. uit Arnhem, die met een automobiel reed, welke niet was voorzien van twee -onafhankelijk van elkajnder goed werkende remmen. BALDADIGHEID. Herhaaldelijk wordt in de laatste d^gen wederom geklaagd over de baldadige jeugd, die op den openbaren weg voetbalt tot last en hinder van de weggebruikers en van de omwonenden. De politie zal daartegen flink gaan optreden. De 'baldadige jongens zijn dus gewaarschuwd. RECLAMEBORDEN DER SPOOR WEGEN. Op initiatief van den Stationschef van het Station te Soest ia door de Nederlarad- sche Spoorwegen een dubbel reclame-bord geplaatst bij den vertegenwoordiger A. Ebing van den rondbreng- en ophaaldienst der Spoorwegen aan de Soesterbergsche- straat. Op dat reclamebord zullen door de Spoor wegen worden aangeplakt alle bijzondere bekendmakingen omtrent den dienst, loop en -dienstregeling van ingelegde extra trei nen e.-d'j, zulks ter gemakkelijke kennisne ming voor het publiek. Een soortgelijk enkel bord is mede ge plaatst op het perron vlak aan den overweg van het station te Soestdijk. EXAMEN. M'ej. A. van Kwawegen, alhier is voor de acte van. onderwijzeres geslaagd. Schaken. Groep 1 A. J. de Regt le prijs J. Timmer 2e prijs B. J. Thomassen le K. Post le prijs prijs Groep 2 Groep 3 Damfnen. Groep 1 H. Bakker le prijs Groep 2 S. de Zoete le prijs Groep 3 M. Bakker, le prijs Voor groep 2 der Damafdeeling werd een troostprijs toegekend aan den heer W. Henger, daar deze een gelijk aantal punten behaalde met den heer de Zoete, doch in ■den daarna gehouden beslissingswedstrijd de match verloor. Voor de schaakafdeeling werd een extra prijs toegekend voor den schoonsten schaakwedstrijd van den gehouden compe titie. Deze ^Schoonheidsprijs" viel te beurt aan den heer H. Schreuder. Aan het slot van dezen zeer geslaagden avond werd nog medegedeeld, dat Dinsdag 1ö Juli a.s. ter plaatse een wedstrijd ge speeld zal worden tegen de Damvereeni- glng „Damlust" uit Utrecht. GESLAAGD. ZWEMWEDSTRIJDEN. Het zal onze lezers interesseeren te ver nemen dat dit jaar de zwemproef als on derdeel van de jaarlijks te houden vijfkamp voor officieren en onder-officieren van het Nederlandische leger zal worden gezwom men in het wedstrijd-bassin van ons Soester Natuurbad. Een 25-tal officieren en 50 onderoffi cieren van de verschillende wapenen zullen a.s. Dinsdagmiddag ten 2 uur aan den wed strijd deelnemen. De wedstrijd staat onder controle van den Nederlandschen Zwem- bond. Voor vele zwemliefhebbers een bijzondere gelegenheid om a.s. Dinsdag van de zwera- sport te genieten. SOESTER DAM- EN SCHAAKCLUB J.l. Dinsdagavond had de prijsuitreiking van den gehouden winter wedstrijd door bo venstaande vereeniging plaats. Onder groo- te belangstelling werden de prijzen uitge reikt aan de winnaars. Van de schake-s waren de heeren De Regt, Schreuder, van Meel en Wickel de gelukkige winnaars, ter wijl de heeren H. Bakker Jr., Chr. Bakker. D. Waal en J, de Boer in de Damafdeeling beslag op de prijzen legden. De heer H. Bakker Jr. werd bij deze gelegenheid een verguld zilveren medaille aageboden als Kampioen van de Soester Damclub. Vervolgens werd door den voorzitter, den heer S. de Zoete medegedeeld, dat 5 leden der club, namelijk d heeren H. Bak ker Jr., Chr. Bakker. J. de Boer, P. Floor en D. Waal dit jaar deel uitmaakten van het Provinciaal-tiental van den Utrrechtschen Prov. Dim-Bond. hetwelk ditmaal den kampioensprijs behaalde in de match tegen het Stedelijk-tiental. Ten bewijze hiervan werd voornoemde heeren een diploma toe gekend, hetwelk hun -ter vergadering werd ter hand gesteld. Hierna werd door alle aanwezigen aan den gongwedstrijd deelgenomen, waarvan de resultaten als volgt zijn: Aan de Rijkskweekschool te Amersfoort slaagde dezer dagen voor akte Handenar- heid de heer D. Lub Jr. wonende alhier. DIPLOMA AUTORIJDEN. Aan de 1ste autocursus Ambachtsschool I te Utrecht verwierf dezer dgen de heer E. A. H. de Heus te Soesterberg het diploma I voor autorijden. ORANJEVIERING Door het besuur der Oranje-vereeniging „Wilhelmina" werd ons het volgende mede gedeeld: Wederom naderen wij 31 Augus tus. Door de „Willem de Zwijger"-herden- king zijn de kasmiddelen uitgeput. Het be stuur wil de traditie volhouden om met den grooten steun der Burgerij de Ouden van dagen een auto-tocht aan te bieden en kinderfeest te organ-iseeren. De autotocht zeer populair bij onze bejaarde ingezetenen zal reeds begin Augustus worden gehouden en op een af zonderlijke lijst zullen de gaven worden verzameld om hen te tracteeren en de on kosten te bestrijden. Daarna zullen als ieder jaar de lijs ten circul-eeren, om het kinderfeest mogelijk te makerv. Gezien de tijdsomstandigheden zijn wij genoodzaakt de feesten te beperken, maar hopen in de toekomst weer een groot Oran jefeest met vuurwerk te kunnen geven. De tijden zijn hard, maar tast in de beurs voor de Ouden van dagen en voor onze kinderen!. Soest! Past op Uw mooi Natuurbad! Er zijn kapers op de Kust! BussumLaren zijn op stichting I Van „iets schitterends" belust Dddr bij Laren in de heide, Aan den Rijksweg, (ja wat nood) AmsterdamSoest, komt Natuurbad I Fin de siècle! Sapperloot! I Niet alléén komt in het midden Van den grooten waterplas: Koffiehuis met dak-tuin, en aan Weers-zijden dan een terras, Om het schouwspel te genieten; Maar en dat klinkt lang niet mal Electriciteit zal zorgen Voorverlichten waterval. 's-Avonds! En de waterbodem, Als het moet kan, plots, verlicht, Om een drenkeling te redden, Dad'lijk dus op 't eerst gezicht! Verder: golf- en tennisbanen, Heer- en Dames kapsalon! 't Zal er „méér dan prachtig" worden. Want beschikbaar isdrie ton! Men zal er óók kunnen dansen! 't Wordt er echt naar Laren's geest; Dddr toch is men steeds gevoelig Voor „amusement" geweest. Dddrom: Soester Raad, Commissie, Durft de concurrentie aan; Toe! Verzet hier, snel, de bakens! Red Natuurbad's voortbestaan! Zorgt, dat niets valt aan te merken, Slechte critiek sla haar neer! Soest's Natuurbad moet zóó worden; Da men. telkens keert er weer. 't Kan nog! Vlug 't terrein beschermen I Door geboomte; voor den wind, Die nu menig baadster, bader, Wel eens èl te huiverig vindt. Weg dan met belach'lijkheden, Uit een .„ouderwetschen" tijd; Medeleven met den tijdgeest, Die onz' blik verruimt verwijdt! Laat een elk hier dan genieten, Van zijn vrijheid, jeugd en Zon! Zij zichzelf herzien, die meenden, Dat het anders moest en- kon. Dan zal óók het Soest's Natuurbad, Blijven: graag bezocht terrein; Door muziek attracie's trekken Duizenden, zoo groot als klein! AD REM. Nadruk verboden. ZIJN MASSIEF EN VOEGLOOS in alle maten voorradig de juiste modellen in verschillende breedten in 14 en 18 karaats. Vanaf f 6.50 JUWELIER TEL. 898 OPTICIEN A FOORT UTRECHTSCHESTR. 23 den heerlijken inhoud zou worden aange- Plaats van handeling: Het Soester Na tuurbad op een heerlijken zomersciieti dag. Personen: Vaderv klein, driftig manne tje; Moeder, dikke goedizak; 2 zoons van 14 en 15 jaar en een dochtertje van 1.2. De vacantiedag van Jodokus Azijnman, de éénige heele in den z-omci was aange broken en de familie beUant het er dien dag eems van te nemen. Ze hadden veel hoo- ren spreken over naluui b uien en boe ge zellig het daar is en besloten den grooten dag gezellig in zulk een g^egenhei-i te gaan doorbrengen. Daar het Soester Natuurbad het goed koopste bleek en zuinigheid geboden was, kon de keuze niet moeilijk zijn en trokken vader, moeder, zoons»en dochter naar Soest, vergezeld van een karbies met lekkers, geestrijke dranken, gesmeerde broodje- en alles wat verder behoort tot d-en inhoud van de beroemde voorwereldlijke va-ontie karbies. Na weinig wederwaardigheden komen zij te Soestdijk, passeeren Soest, waar zij passant een badpak koopen, merk Handel huis. Deze zijn prima in orde en voorzien van stevige knoopen en veiligheidssluitin gen. Zij komen aan het Natuurbad, de stem ming zit er in, fluks worden, kaartjes ge nomen, elk gaat naar een kleedhokje van zijn eigen sekse, waar men zich badvaardig maakt. Vader en zoons zijn het eerst klaar en be sluiten het strand op te loopen en op moe der te wachten. Ze komen bij een ijzeren af rastering, welke hindernis zonder bezwaar genomen wordt. Ze zijn nog slechts weinig gevorderd als zij door een badmeester wor den staande gehouden, die hen beduidt, dat zij terug moeten en aan de andere zijde van de afrastering moeten blijven. Ordelieven de menschen als zij zijn gehoorzamen zij en gaan zij terug. De jongens vervelen zich en gaan te w^ter, vader volgt het voorbeeld. Intusschen zijn moeder en dochter ook gereed gekomen en zullen vader op gaan zoeken om dan verder in gezellig samenzijn den dag door te brengen; doch ook zij wor den hierin verhinderd en worden naar het strand van hun eigen sexe gedreven. De karbies wordt veilig op het strand gezet. Ook moeder en dochter gaan te water, de familie ontmoet elkaar in het bad. De pret van den eenigen vacantiedag van Jodokus neemt een aanvang en het gezin amuseert zich kostelijk. Eilaci: Als het water hen te nat wordt want Jodokus Azijnman, in het gewone leven diaken en handelaar in zoute drop, houdt meer van nat van binnen en droog van buiten begeeft de familie zich naar het zonnebad waar de karbies met sproken. Maar Jodokus Co. had niet ge rekend met -de bepalingen en reglementen; de fluit van den badmeester klinkt scherp over het water, en met een gebaar die een verkeersagent in de Leidschestraat vol af gunst zou hebben gadegeslagen, wijst hij de mannelijke baders naar links en de vrou welijke waar rechts van het water en zoo werden de Jod-okianen dan wreed geschei den. Vader Jodokus vond dat heel erg. Hij had reeds dagen te voren gedroomd, in alle eer en deugd natuurlijk, van 't gezellig gemengd samenzijn. En bovendien bevond de gezegende karbies zich aan het vrouwe lijk strand, zoodat hij en de zonen volkomen drooggelegd het zonnebad' betraden. Wenken en schreeuwen over en weer. Ge smoorde verwenschingen aan het adres van de reglementenfokkers: gegild protest van Marie die haar echtvriend in de verte ziet ijsberen en misbaar maken tegen zijn zonen en den badmeester. Onder al die bedrijvig heden hebben moeder en dochter de karbies geopend en wordt besloten een gedeelte te water over te brengen naar het mannelijk deel der familie. Een eenvoudig houten kistje, dat in de karbies was meegenomen en tot afzonder lijke bergplaats van het lekkers ddiende, werd tot proviandschip gepromoveerd. Ge smeerde kadetjes en verdere eet- en drink waren, mitsgaders een neutje voor vader, werden ingeladen. Nieuw geschreeuw, nieu we wenken van oever tot oever, waarna Moeaer en Jaantje zich te water begeven en bij beurten het geïmproviseerde schip voort duwen. Ook Vader Jodokus begeeft zich te wa ter om zijn wettige vrouw en dochter tege moet te zwemmiem Als Moeder Marie en Jaantje eeh goed eind op weg zijn), begint Jaantje te gillen: Vader, Moeder help. hdlp'. gauw, gauw. „Jeremie, Mioeder, de kist is lek" doch nog voor Vader en Moeder te hulp kunnen ko men ds de ramp gebeurd), de kist is gezon ken en met al haar heerlijks in de diepte verdwenen. De gesmeerde kadetjes komert weer bovendrijven, doch de rijstekoekjes» bananlen, zuurtjes, limonade en Vader'S neutje zijn reddeloos verloren. Aangezien de kadetjes niet eetbaar meef zijn en vooral ook omdat zijn neutje ver dwenen is, dondert Jodokus zijn wederhelft dochter een reeks niet ingeschreven scheldwoorden toe, waarop deze schreeu wend en gillend de schuld werpen op de onzinnige bepalingen van Het Soester Na tuurbad. De gezelligheid is wree-delijk verstoord. Zij besluiten gezamenüiik brutaalweg naaf het vrouwenstrand te gaan om wat hun nog rest eerlijk te deelen en met spoed naar bin nen te werken. Als zij bij de karbies zijn aangekomen, constateeren zij tot hun groo- te schrik, dat alles wat eet- en drinkbaar er uit is verdwenen. Snoepzuchtige diefjes hadden van de consternatie gebruik gemaakt om zich te goed te doen aan den karbiezen inhoud. Intusschen heeft 't speu rend oog van den badmeester ontdekt, dat de verkeerde sexe zich weer op het vrou wenstrand bevindt, hij gelast Jodokus zich onmiddellijk te verwijderen, hij Jodokus moest niet verwachten, dat je in Soest zoo maar een gewoon Natuurbad had. Hier iu Soest zou men eens toonen, hoe nu eigenlijk een Natuurbad moet zijn en hoe het ge ëxploiteerd moet worden. Of Jodokus al verklaarde» dat hij Jaan tje <en misschien ook Marie, wel honderd maal een schoone luier heeft aangedaan, interesseert de reglementenman niet in het minst. Aangezien het geheel dreigt te ont aarden in een vechtpartij, brult Jodokus zijö Marie toe, dat het nu uiit is en dat ie weg wil wezeh. en heengaat uit deze züre in-

De Soester | 1933 | | pagina 5