Kleeding naar maat. f45.-f50.-f60.- Burgerlijke Stand Rechtzaken jy-O ©^Plaatselijk Nieuws^© v.v.s.u. Colbert-Costuu ms r. V&N VLIET Modelslsgerij Soesterberg ^•r Vestiging van 6 12 Juli 1933. A. J. MeeuwLssen van Baarn naar Kon.- laan 65; J. F. Abelman met gezin van Zui len naar Schoutenkampweg 9a; K. Slooten met gezin van Hilversum naar Beetzlaan 12; G. E. Landweer van Delft naar Nieu- werhoekstraat 10; L. J. Bk Giebels van Luik naar Verlengde Postweg 61; J. Rijnders met gezin van Bandoeng naar Steenhofstr. 75; D. YV. Kullk van Utrecht naar KonJaan J. Kraay van Amersfoort naar Smitsweg 1 G. Lenderink van Amersfoort naar van Maarenstraat 18; A. J. Donderwinkel van Brummen naar van Maarenstraat 18; J. C. Geervliet met gezin van Middelburg naar Dalweg 2; H. Stip van Zijpe naar Schou- tenkampweg 30; H. de Vries van A'dam maar Nieuwst raat 30a; G. G. van de Steeg van Nijkerk naar Birktstraat 20; C. Kuyt idemF. L. Dankmeijer met gezin van Rijswijk naar G. Pelsweg 22; Wed1. R. Groot van Zaandam naar da Co stal aan 4; W. M. Demmers van Apeldoorn naar K. Hartvveg 32; L. J. Heinsma met gezin van Apeldoorn naar K. Hartweg 38; P. Broer- sen met gezin van Amsterdam naar Lange Bergstraat 3; P. A. H. Bruinsma van Am sterdam naar den Blieklaan 25; Wed. L. C. C. A, Dilman van Amersfoort naar Kerk straat 19. Vertrek van 612 Juli 1933. A. J. van Harencarspel van Bamningstr. 56 naar DriebergenR. Boschstraat 50; M. C. Vogelaar van Utr.weg 8 naar Poeldijk Wateringscheweg 26; D. F. Boomker met gezin van Beetzlaan 12 naar Amersfoort Nachtegaalstraat 28; M. van Veen van Amersfoortsohestraat 119 naar Barneveld Rijksweg 44; C. J. de Raadt van Koningin- nelaan 157 naar Amsterdam 2e Schinkel- 'Straat 10 2de étage; H. Werven met gezin van Klaarwaterweg 35 naar Amsterdam Schoutenstraat 24 le étage; H. P. Selder beek van van Weedestraat 5a naar dien Haag Wedszenbruchstraat 153. Verhuizingen in de gemeente van 612 Juli 1933. H. van den Brink van Kooiweg 4 naar Beetzlaan 3; G. C. Butzelaar van Korte Bninkweg 10 naar den Blaeklaan 33; J. van Breukelen van Koninginnelaan 101 naar 65; N. H. van Dijk van Steenhofstraat 47 naar Torenstraat 20; C. T. van Dalen van den Blieklaan 23 naar Van Lenneplaan 16; N. A. Kool van Kerkstraat 16 naar Steen hofstraat 32; D. Dijkstra van Eigend'omweg 110 naar Ndeuwewieg 34; J. W.ijkstra van Hartmanlaan 24 naar Kolonieweg lc; A. D. J. van Riemsdijk van Hartman! aan 8 naar 24; Wed. K. Feenstra van Kerkpad ZZ 25 naar Julianastraat 47; Wed'. J. Verwoerd van Schriikslaan 25 naar O. Utr.weg 11a. KANTONGERECHT TE A'FOORT. Weer varkensnieuws. Bij een 'Optileuw behandeld varkensgeval loopende op 71 in beslag genomlen dieren onder Woudenberg was mr. Stadig (A'foort) de verd^üger. Deze vankens waren wel gestempeld, maar niet de controleurs der Centrale had- dien diet gedaan, maar een 18-jarig jong- mensch uiit Amersfoort, welke valute stem peling nog voor de Utrechtsche Rechtbank hangt. Aan den distri,ctsletter was 't te zien geweest, dat hier niet de mammen der Cen trale aan het werk waren; geweest In Amersfoort lliep het slechts over in voor raad hebben gehad van ongestempel) le var kens. Mr. Stadig gaf wel toé, dat artikel 11 en artikel 12 volgens de bedoeling van den wetgever moesten samenvallen: art. 11 't ge bruiken van het voorgeschreven rijksstem- pel en artikel 12, dat alleen door de mannen der Centrale mocht gestempeld' worden. Maar deze samenhang was mi-et uit de wet te lezen. Het aangebrachte Lapomdermerk (bovengenoemde 18-jarige) was volkomen overeenkomstig 't voorschrift. Volgens ar tikel 11 waren deze varkens dus voorzien van het door den Minister vastgestelde oormerk. Het iin voorraad hebben dezer varkens was dus niet strafbaar; ze hadden het vereisch-te metik. De waarn. Kantonrechter Mr. W. baron Roe 1,1 -liet dit justitieele in het midden, daar hij vrijspraak bracht, aangezien hij niet be wezen achtte, dat hier d)e geverbaliseerde zoon de ,,ihouder" was der varkens. Het tarweregister. Dit was een Soester zaak. Ook hierin was mr. Stadig de verdediger, die tevens als gemachtigde optrad van, verd, den mole naar A. H. Hier was diens taak al heel ge makkelijk. Het O.M. kwam met eAsch van vrijspraak, waarmee de Kantonrechter ac- coord g-ing. Beschuldigd was van niet bijhouden van het register, terwijl het slechts had moeten iluiiden ..niet vertoonen" daarvan. Het re gister bleek vanaf December geregeld te zijn bijgehouden door den molenaarsknecht, 't YVerd hedien dan ook overgelegd. De baas zelf, die meestal reist, wist er zelf weinig van af. Hij kon het op het gegeven oogen- bl'ik dan ook niet vinden. Wel was het een kwade noot voor hem, dat hij had gezegd slechts te leveren aan particulieren, terwijl de controleurs toch twee bakkers in Soest hadden opgeschom- méld, die eveneens van verd. meel betrok ken. Zooals gezegd: vrijspraak. De vleeschauto's van Welling uit Borculo;. die ieder in den lande wel zal kennen, en mogelijk ook om hun jagen en jakkeren, zijn niet van de firma Welling. Ze rijden als geleken, zei Kantonrechter mr. RoëllL Die vleeschfirma heeft een viertal garage houders voor het vervoer. Een dezer auto's was 4 Juni 's morgens kwart voor 7 op weg van Borculo naar Rotterdam, en de kom van Soesterberg word genomen met 80 K.M. vaart. Of bri gadier van Raad ook tot stilstand het tee- ken gaf, het baatte niet en van R. moest Vlug opzij springen om ndet overreden te wor leni. Het nummer was echter reeds opgeno men, en zoo stond de chauffeur terecht, die als rijder van den wagen stond aangemerkt in Borculo. Deze had echter toen niets ge zien, wanthij lag slapende in den wagen. Verdachte had gereden van Borcu lo naar Apeldoorn, waarna tot Utrecht het stuur werd overgenomen door den zoon van den autoeigenaar. Deze wordt nu als getuige opgeroepen. De vrijwillige landstonner. De conciërge van het Baarnsche lyceum is zulks. En hoog wordt dat door hem aan geslagen. In verheven woorden wou hij het onontbeerlijke van de V, L. betoogen voor al in deze dagen. De Kantonrechter achtte thans geen propaganda noodzakelijk. Het ging slechts over het houden van een parti culiere buks;, waarvoor geen machtiging was. Lang reeds was verdachte aan het kibbelen met den Baarnschen politie over buks en vergunning. Hjj had geen permis sie noodig, hij behoorde tot de landmacht. Zoo, zoo, zei mr. Roëlll. En als U dan bui ten de oefeningen fietst zonder licht, moet U dan voor den Krijgsraad komen? Het werd f 10 boete en de buks bleef ter Griffie bewaard, tot hij een echt permissie- biljet kwam toonen of hoogere rechtsinstan tie hem vrijsprak. Want natuurlijk gaat on ze. V L. in hooger beroep. Die man lijkt het in hart en nieren te zijn en is vol bewust van zijn waardigheid en beteekenis. UITSPRAKEN KANTONGERECHT. Voorwerp op openb. weg onverlicht la ten: G. C. Sch., Soest f 5 of 2 dagen. Arbeidswet: J, G. B.L Soest 2 maal f 5 2 dagen. Wielrijdenid zich aan motorrijtuig vast houden: J. R.;, Soest f 3 of 1 dag. Te snel rijden in Soest: B. B.» Zeist f 10 of 5 dagen; G. W'. C. B.k Utrecht idem; J. M. G. Rotterdam idem; R. D. Den Haag f 15 of 6 dagen. Te Soest rijwiel onbeheerd laten;: R. H. J. R., aldaar f 5 of 2 dagen. Geen nummer—rijbewijs toonen: A. J. M, V.. Soest f 5 of 2 dagen, en f 2 of 1 dag. Verboden weg berijden: H. H., Soest f 3 of 1 dag. NIEUWE AANSLUITINGEN TELEFOON. No. 2 P. Th. van Driel, Verh School- weg lc. Soesterberg. No. 91 J. Ham, VerJ. School weg 13, Soes terberg 3e ZOMERCONCERT, Vrijdagavond gaf de Soester Harmonie P. V. O. haar 3e Zomerconcert onder lei ding van haar eminenten directeur H. Kok u t Zeist in de verplaatsbare muziektempel aan de Torens-tri at. (Bij informatie bleek dat de tent om de onkosten daaraan ver bonden. niet meer verplaatst wordt, zoodat dus de omgeving Ivoni'nginneiaan en Nieu- weweg gespeend blijven van de uitvoerin gen). Het was ditmaal niet zoo druk als ge woonlijk; de jeugd was echter kalm onder de leiding van den heer van Leeuwen; het verkeer was wederom omgelegd, zoodat ook daar geen hinder van werd ondervon den. Het populaire concert sloeg in; meer malen steeg een welverdiend applaus op. Onder ,de belangstellenden waren ook en kele pontonniers uit Dordrecht welke al hier waren ingekwartierd. Van 810 uur werd geconcerteerd, daarna tot 12 uur ge danst in de Gouden Ploeg. In hotel Eemlanid werd Zaterdagavond eene bijeenkomst belegd van genoemde par- tijgroep, die goed bezocht was. De leider der af deeling Amersfoort!, riep al'len het hartelijk welkom toe namens genoemde ver- eeniging, die volgens spreker boven alle partijen staat en zelfs RK arbeiders onder haar leden telt. Het is een anti-fascisten- strijd daar deze fascisten de ver eenig,' nig provoceeren. Op 'de vergadering zal door een der leden der delegatie;, kame raad Kriesels, RK binnenschipper spreken over Duitsohlan-d en Rusland. Vooraf werd een tafreel geboden; van het openluchtspel dat 26 Juli te Amersfoort wordt opge voerd. Als spreker daarop het woord ver krijgt, beschrijft hij allereerst het vertrek der delegatie op 26 April van uit Amster dam dat enthousiast was. Maar waar vol gens spreker overal Hitl er-s pionnen worden aangetroffen, werd reeds van uit d'en trein die ons naar Hannover bracht, bericht dat er communisten in den trein zaten. Bij aan komst in Hannover om half 3 's morgen/s moesten wij op het Bahnhof uitstijgen en stond er klaar een dieven wagen, waarmede de geheele delegatie plus 2 dames die in de zelfde coupé zaten, naar de gevangenis wer den vervoerd. Daar aangkomien moest spr. zich spiernaakt u/iitkleeden opdat zijn gehee le kleeding kon worden geïnspecteerd door een 2-tal gevangen-en, waarna hij in een ijzeren cel No. 222 werd ingesloten. Vervol gens werd hij geleidt naar een d-okter, om dat hij weigerde zwart brood en dito koffie te gebruiken, (de man is n.J. maaglijder) en werd zoo onheusch behandeld dat men hem zölfs de deur wees. Onderwijl zijn geheele signalement wend vastgesteld, kwam de boodschap dat hij en zijn collega's vrij waren op conditie dat zij '(Kreet terug zouden gaan naar Amsterdam, de reis door Duiitschlanid was hier volgens zeggen van d'en Hollandschen consul, verboden. Maar spreker gaf ten antwoord: breng mij dan maar terug naar cel 222, wij gaan wel door Duitschland, maar naar Rusland. Dit werd toegestaan onder die voorwaarden dat er een van de Schupo's mee zou reizen naar Berflijn. Met een luxe toerwagen werden z naar' het Bahnhof gebracht en kwamen in Berlijn taan waar zich .niets voordeed. De reis ging door Lithauen en Letland wel ken indruk niet te beschrijven is zoo ellen dig is het daar. De aankomst op het grens station in Rusland was hartelijk; de kin deren waien goed gekleed en gevoed. Een meisje van 18 jaar sprak een begroetings- redie uit. In Moskou was zelfs een school kind van 11 jaar die 20 minuten lang sprak. Spreker heeft het Mei feest medegemaakt op het Roode plein dat 20 Mter breed is en waar over heen een optocht trok van 11 uur 's morgens tot 6.30 uur 's avinds in rijen van 70 personen; alles was vertegenwoor digd Spreker heeft het clubgebouw gezien Speciale aanbieding F. C. Kuijperstraat 10 - Tel. 803 van de roode soldaten, het roode leger is de klassenschool over de jonge arbeider. Diverse bedrijven heeft spreker bezocht waar van 1600 tot 20000 man werkten. Hij heeft daar de levensmogelijkheid van den mensch gezien., en het grootste contigent sprak de hoop uit. dat de revolutie bleef, enkelen uitgezonderd, omdat nu de drank is geweerd Er zijn fabrieken met annex van woningen voor arbeiders en de ontspanning voor hen en voor hert kind die een stad op zich zelf zijn. De economische voordeelen en die der sociale overziening zijn voor de waterproleet nog beter dan voor de andere arbeiders. 51k heeft recht op 14 dagen of 1 maand verlof met behoud van loon en kostelooze verpleging bij ziekte, zoodart het verschil me thier te lande wel groo tis. De kindertehuizen zijn zeer goed ingericht; zelfs de 7-jarigen leerplicht. In het ontwik keld ngsinstitu ut wordt men wetenschappe lijk en technisch opgeleidt voor het bedrijf. Verstrekt wordt voor elke man 8 ons, voor de vrouw 6 ons, voor het kind 4 ons brood; voor de arbeider op de fabriek extra 4 ons Spreker heeft de machtige stuwdam bezocht en de Dnjepner, een fabrieksplaats van 50022 zielen. 51ike ongeschoolde arbeider kan me teen gezond steil hersens in zijn vak opklimmen tot de hoogste -trap, de leerlin gen onvangen 35 tot 60 roebel salaris per maand. De farizeeachtige praatjes over de prostitutie wijs] spreker af daar hij nacht in nacht uiit gedurende de 14 diagen dat de delegatie er was er op uiit is geweest, maar zoo goed als niets zag. Voor hen die wil arbeiden wordt met open armen onrtvangén. Geloofsvervolging is er ook nieit. Elk leeft naar zijn e'gen overtuiging. Spreker zag op straat vrouwen een kruis slaan. De aarts bisschop uit Odessa verklaarde dat sinds 1931 in Miaskou een opleidingsinstituut is voor geestelijken voor personen boven de 18 jaar, tevens de Kerkvorst verzocht om de praatjes 'Over geloofsvervolging niet te ge- looven. Spreker komt tot de conclusie dat de communistische partij van de meest staafsche arbeider de meest gelukkige menisch heeft gemaakt. Hij verzocht met klem deze partij te steunen. Eventueele schriftelijke vragen wil hij gaarne beant woorden. HAGEPREEK. Zondagavond om 6 uur hield ds. J. I. van Schadele, op een rustig plekje in de ongerep te natuur bij het perceel Bosstraat 20 voor 80. belangstellenden eene hagepreek. Ge opend werd met het zingen van Gez. 194 14 waarna gelezen werd Pslll. 23 en Matth. 5, waaro<p Z.,Eerw. jn gebed voorging. Na het zingen van Gez. 198 1, 2 en 3 kiest Z.Eerw. tot tekst: Handelingen der aposte len 19 32 en geeft hiiervan in verband met •de tijdsomstandigheden eene korte verkla ring], welke besloten werd' met het zingen van Gez. 127 5 en gebed. Aanstaande Zon dag heeft op hetzelfde uur en dezelfde plaats een -tweede hagepreek plaats. DIERENBESCHERMING. In de groote benedenzaal van hotel Ock- huysen werd Dinsdagavond een vergadering belegd door de leden uirt Soest van de Afd. Baarn, Soes.t en omstreken van de Dieren bescherming om te protesteeren tegen de unfaire behandeling, welke Mej. Vor der Hjake dis aangedaan en om zoo mogelijk een afdeeling Soest op te richten. De vergadering werd gepresideerd door den heer Cazius, d'ie de vele aanwezigen een hartelijk welkom toeroept en ver blijdt is om de groote opkomst. Een speciaal woord van welkom richt spr. tut den heer Buning, lid H.B. en tot de pers. Spreker is overtuigd dat de reden tot de vergadering bekend is, en wel omdat het bestuur Mej, Vor der Hake de penning- meesteresse der afd. Baarn-Soest e.o. zon der commentaar uit het bestuur heeft gezet. Zij toch heeft altijd hard voor de zaak gearbeid, de boeken waren altijd perfect in orde, als dierenvriendin is zij voor velen in allle opzichten een voor beeld, zij deed meer dan zij doen moest en soms het werk van 3 of 4 bestuursle- den uit Baarn. Zij is 8 jaar bestuurslid iger weest en 8 Januari 1933 herbeoem'd, en op 22-3-33 op een bestuursvergadering op het politiebureau genoopt om ontslag te nemen. Maar Mej. Vor der Hake ver scheen wiet op die vergadering en werd toen door -den president Jhr. Berg gefor ceerd om te komen, ofschoon de verga dering onwettig was, daar de oproeping verder blanco was, en ook had Jhr. Berg niet het recht, haar te forceeren om te gaan. Mejuffrouw Vor der Hake heeft daar op ontslag gekregen, wat niet in den haak wias, en. waartoe het bestuur niet het recht had. De vorige praeses Jhr. Quarles van Ufford heeft verklaard', ik kan en wil Mej. V. niet missen. Er is onrecht aan haar geschied en daar komt spr. tegen op. Wel heeft hij getracht de zaak in 't reine te brengen, 'de kwestie liep tusschen Mej. V., Mej. Kronenberg en den Inspec teur der D. B. den heer Prinsenberg. Spi heeft op alle mogelijke wijzen getracht de zaak voor elkaar te brengen, maar Mej K. heeft verklaard, dat zij eerst den heer Prinsenberg moest raadplegen. Mej. K. en de heer P. zijn weigerachtig geble ven en er kwam dus geen vredelievend overleg. Spr. heeft zich toen gewend tot Jhr. Quarles, maar kon hem niet alleen spreken, daar was Jhr.. Berg bij en werd er bij die bespreking dus geen klaren wijn geschonken. Toen heeft spr. zich ge^ wend t-ot Jhr. v. Weiier in den Haag en hem de zaak voorgelegd en gezegd, dit zeer veel loden van de afd. Baarn-Soest e.o. in Soest wonen. Soest gaat steeds vooruit en is groot genoeg voor een afd. en kan ook wel een Inspecteur betafcn. Spr. heeft vriendschappelijk willen wer ken, maar het lukte niet. Toen heeft spr. een lijst laten circuieeren. Daar 102 le den voor afscheiding waren, was Jhr. v. Weiier niet tegen de oprichting van een afd. te Soest, en daarom is deze verga dering uitgeschreven. Spr. stelt als be- bestuursleden voor de HH Gasille voorz., Dr. Kielstra Kapitein Wüst, secr., van Beu- sekom en Mej. Vor der Hake penning- meesteresse (applaus). Het gaat in alles om het dier te beschermen. Soest doet wat het kan, maar staat niet vijandig te genover Baarn. Na applaus zegt het lid H. B., de heer Buning, dat 't hem leed doet, dat het zoo loopt}, beter is het elkander te waar- deeren en de hand der verzoening te reiken, het Baarnsche bestuur was onge schikt, de discipline tegenover den In specteur ontbrak, over de laatste zijn vele klachten ingekomen. De heer Gasille stelt voor aan het onverkwikkelijk debat een eind te maken. Hij heeft met genoegen gezien,'dat de Voorzitter van de Afdeeling Baarn en Soest, de heer Jhr. Berg en de se cretaresse mej. Kronenberg hier aanwezig zijn en verzoekt hen wil inlichtingen in de ze zaak te willen geven. De heer Berg deelt daarop mede, dart mej. Vor 'der H. zelf be dankt heeft als penningm.esse en Mej. Kro nenberg beweert, dat zij geen ruggespraak eerst moest houden met den Inspecteur Het wordt nu erg rumoerig en worden r harde noten gekraakt. Het voorgestelde be stuur wordit gekozen, waarvoor de beslis sing door zitten en opstaan wordt verkre gen,, en neemt op verzoek van den heer Ca zius plaats aan de groene tafel. Na eenige onderlinge beraadslagingen van het nieu we bestuur voor een nieuwe afdeeling Soesrt e.o. srtelt de voorzitter aan de verga dering voor eerst twee vragen rte behande len, n.1. le met Baarn te blijven samenwer ken en eene algemeene vergadering van alle leden bijeen te roepen, en daarin het be stuur om verantwoording rte vragen en 2e te beslissen een nieuwe afdeeling Soest e.o. op te richten. De le vraag werd afgestemd met 28 stemmen tegen en 17 stemmen vóór; en de 2e vraag werd aangenomen met 38 stem men; vóór en 10 stemmen tegen. Na dezen uitslag der stemming was de nieuwe Afdeeling Soest e.o. van de Ned. Vereeniiging tot bescherming der Dieren op gericht en dankte de Voorzitter alle aanwe zigen voor hunne belangstelling, en ver zoekt alle leden der Afdeeling om hun me dewerking te willen verleemen bij het stre ven van het bestuur om de dierenbescher ming in Soest volledig tot haar recht te doen komen. Ook werd besloten met de vereeniging tot oprichting van een asyl te blijven samen werken, te zamen met de afdeeling Baarn. Tijidens de vergadering gaven zich reeds een vijftigtal leden voor de nieuwe afdee ling op. FRAUDULEUS SLACHTEN. Tegen C. R. alhier is proces-verbaal op- g maakt wegens fraudiuleuse slachting en hert verkoopen van ongekeurd vleesch. OPENBARE VERKOOPING. Door notaris A. O. Dammers te Soes werd Dinsdagmorgen te 11 uur in he Stationskoffiehuis aan de Torenstraat t( Soest publiek verkocht: een dubbele vil la, met schuur en tuinen aan de Vosse- veldlaan No. 32-34, alhier, groot 11.51 Aren. Opgehouden voor f 7000. BEZOEK VAN PRINSES JULIANA. H.K.H. Prinses Juliana is Maandag j.1 voor een bezoek aan de Koningin.Moedei te Soestdijk aangekomen. BAARNSCH LYCEUM. Uitslagen van de overgangsexamens. Bevorderd van klasse 1 naar 2: J. Dammers, S. Horsting, E. W. Ran. Van 2e naar 3e klasse: W. Artz, J. J. van As, \V. Dikkers, H J. Gasille, H. Ch. Hoolboom, P. C. Kui per, F. R. Ru ijs, A. J. de Vos. Van 3e naar 4e klasse Gym. H. A. van Herwaarden. Van 4e naar 5e klasse Gym. C. F. Wilmink. Van 3e naar 4e klasse H.B.S. H. Beijer (A), A. Hoolboom. voiorf- waardelijk, (B), N. Zaalberg v. Zeist (B, Van 4e naar 5e klasse H.B.S. Ml J, A, Amesz (B) U, E. C. Cazius (A) A. M. Dammers (B), A. P. Iburg (A), J W. A. Notten (B), C. L. Touber (A). SOESTER BOND VÓÓR LICHAME LIJKE OPVOEDING. Naar wij vernemen zal bovenstaande Bond op het voetbalterrein der vereerd niging„Soesterberg" 8 Augustus a.s. At letiekwedstrijden organiseeren. Verschil lende prijzen zullen worden beschikbaai gesteld. Kleine aanrijding. In den lateren avond van Zondag op Maandag j.1. reed de oud? D. van hiei per rijwiel op den Rijksstraatweg en werc toen daar gegrepen door een automobiel bestuurd door J. J. A. uit Hilversum. Het liep nog al goed af. D. bekwgjm slechts eenige schade aan zijn rijwiel er aan zijn kleeren. Pogingen om tot een on derlinge schikking te komen zijn terstonc ingesteld. Insluiping. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben onbevoegden, vermoedelijk doo insluiping, zich toegang verschaft tot de woning van den landbouwer H. aan d< Birktstraat. Het gezin heeft gedurende de nachtrust niets van het ongewenschte be zoek gemerkt. Vermist werden des ochtends een por- temonnaie, inhoudende ruim f 10.eer zilveren cylinderhorloge met koordketting een gouden slot met bloedkoralen stren gen, twee gouden ringen en een zooge naamd gouden kruis met boot. Sporen var braak werden niet gevonden. De politie heeft natuurlijk onverwijld een onderzoek ingesteld, dat thans nog loopende is. Ongeval. Vrijdagmiddag was de woonwagenbe woner J. A. H. op de Birktstraat bezig van den automobiel, die als trekkracht van zijn woonwagen diende, een band te repa- reeren. Daartoe lianteerde hij een stuk ijzer, waarmede hij op de velg sloeg, daar de band zeer vast zat. Op een gegeven oogeniblik sloeg hij echter mis, waardoor nij met kracht met $ijn rechterhand in net defecte spatbord terecht kwam. Hij liep daardoor een vrij ernstige en hevig bloedende wond op. Dr. de Vos heeft de wond gehecht en verder de eerste hulp verleend, waarna de betrokkene later zijn reis naar Arnhem kon voortzetten. inkwartiering en nachtoefening. Het was Donderdag en Vrijdag een heele drukte in Soest van aldaar gele gerde en doortrekkende militairen. De schoolcompagnie van het korps Ponton niers was ingekwartierd in de omgeving s-an de van Lenneplaan. Birktstraat en Soesterbergschestraat met een 200 man in 100 paarden. De wagens met de pon ons en verder materiaal, de treinafdee- ing en de keukenwagens vonden een jlaatsje op het gemeenteterrein achter .iet wachthuisje voor de autobusdienst. Donderdagavond was het appel voor .'en groote nachtoefening. Op niet minder lan 33 plaatsen moest voor overzetgell?- ;enheid over de Eem worden gezorgd, ïabij de Heemskerkerlaan te Baarn, ter loogte, waar de Praamgracht in de Eem uitloopt en aan den Ouden Melm. In het holst van d'en nacht werden de pon tons op plaatsen geladen en in ge reedheid gebracht voor het overzet- en van de talrijke militaire afdeelingen, tie voortdurend door Soest heentrokken. Van den Ouden Melm werd daarenboven ater nog een begin gemaakt voor een ;waardere pontonbrug, geschikt voor zwaar vervoer erover, en werd ook og een vlot gebouwd, waarop een stuk irtillorie met voorwagen en volledige be spanning van 4 paarden met bedienings- nanschappen kon worden overgezet. Na vat passen en meten, gelukte dat schit- erend op die kleine beschikbare opper vlakte. Bij het overtrekken der infanterie »n wielrijders werden ze bestookt door geweervuur en mitrailleurvuur van den CPüERICHI 1899 iOSCHSTKAAT 9 - BAARN ULEEN EERSTE KWALITEITEN I ELfcF. 330 f OSTGlkO 146487 /jjand, die stelling had genomen aan de jverzjjde van de Eem, doch die werd te ruggedreven. Het geknetter van de mi- raiilLurs van beiae zijden was sdtms onafgebroken hoorbaar. Tegen den ochtend cwamen ook nog eenige escadrilles vlieg machines op het gevechtsveld, die ver schillende luchtaanvallen op de overl- rekkende troependeelen en op dé niéuw ngenomen stellingen deden, waarbij zij bij herhaling op slechts enkele tien- allen Meters hoogte vlogen, gelukkig ech- .er zonder bommen te werpen. Bij deze uchtaanvallen bleek we], hoe buitenge- voon goed de vliegeniers hun toestellen .n hun macht hadden en tot welke uit muntende prestaties zij in staat zijn. Het- velk trouwens van de vliegeniers der Luchtafdeeling te Soesterberg overbekend s. In den ochtend was de oefening afge lopen en trokken de verschillende troe- pendeelen weer huiswaarts. De schooi- ïompagnie der Pontonniers bleef hier nog len verderen Vrijdag en vertrok eerst Za- erdagmorgen. VAN DEN HEUVEL. Zo o als reedis is gezegd, was de opvoe ring van het open luchrtspel „Maar wij" het hoogtepunt van de alhier gehouden Pink- serconferentie. Het was in staat om van begin tot einde een groote schare van min stens wel een zeventien honderd jongeren, meisjes en jongens uit alle dcelen des lands en uit verschillende groepen der samenle ving te boeien en wat nog meer zegt, wellicht ook te bezielen. Naar vorm en in houd was dit spel hiervoor dan ook in hoo- ge marte geëigend. Want het gaf in voor al len verstaanbare taal en in levensgetrouwe tafereelen een uitbeelding van de belang rijkste conflicten, welke de jeugd van thans en eigenlijk de gansche maatschappij beroe ren. De kracht en invloed, welke van dat spel u'tgingen zijn moeilijk te schatten, maar on getwijfeld zijn zij zeer groot geweest. Het was soms niet langer een spel, doch een le vende werkelijkheid, op een hooger plan ge bracht}, waardoor wel niet alles werd op gelost, evenwel toch veel verklaard werd. Het brandende vraagstuk van de werk loosheid werd hierbij op ongewone wijze belicht. Arbeöd spreekt tot ons levensin stinct. Het is de beweegkracht, de impulsie en de uitwerking van het leven zelf. De spellust bij de kinderen 's reeds een vorm van arbeidsvermogen, een drift tot daden. Kinderen hebben een waren honger naar spelletjes. En ze hebben die even hard noo dig voor hun gezondheid als eetlust voor hun maaltijden. Het spel is het voedsel voor lichaam en geest; zonder dat lijden zij ge brek. Bij den aankomenden en volwassen mensch zal diezelfde activiteit zich uiten 'n den arbeid voor het bestaan. Hier wachten hem echter vaak groote ontgoochelingen. Want in den machinalen arbeid van het fa brieksleven wordt de moderne mensch zelf een werktuig, zonder te begrijpen het hoe en waarom. Door een natuurlijke frissche levenshouding echter, niet ongelijk aan die van 't kind bij 't spek is het volgens den schrijver mogelijk zichzelf te blijven en zich

De Soester | 1933 | | pagina 2