Voor Damestasschen Woning inrichting „Pas" Foto's e Damestasschen Portefeuilles Portemonnaies Actetasschen N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij Afwezig. D. F. Volgt Adverteert in dit blad Ingezonden Advertentiën Eigendomsweg106 Inwoning Soep- en Braadkippen Geld beschikbaar P S i S Zomerkleedinq Soester Schildersbedrijf Fa. BLOK Huis-, Decoratief- en Reclame Schilderwerken. _Koto artikelen. Neemt een Kodak Veenendaai's Mr. Jacqueline C.M.Tondu wemmen Het beste en oudste adres voor het ontwikkelen Uwer 6 Ook Fotograaf Drost - Steenhofstraat 56 - Tel. 486 Van Weedestraat 7, Tel. 962, Soestdijk I monter te kunnen gevoelen. Zooals een kind zijn geheele ziel weet te leggen in zijn spel, zoo moeten ook wij de kunst verstaan om met ons geheele hart zelfs de eentonige en prozaïsche bezigheden te verrichten en tot iets mapis te maken. We houden daarbij nog voldoenden tijd over om ons aan andere dingen te wijden. Het grootste probleem van dezen tijd is evenwel het algemeen voorkomende gebrek aan werk. En ook hiervoor worden door den schrijver prachtige dingen gezegd. Nu zal door menigeen als vanzelf de opmerking gemaakt worden, dat men aan dergelijke uitspraken, hoe goed bedoeld dan ook, weinig of niets heeft. Immers door idealisme alleen wordt het geweldige verschijnsel der werkeloosheid met al de daaraan verbonden ellende niet opgelost. En worden dan die schoone woorden niet tot een soort van bittere ironie, welke spot met een ruwe werkelijkheid? Het antwoord hierop kan luiden, dat elke verandering in ^t leven der menschen, die achteraf een verbetering bleek, ontstaan is en gevoed werd door een krachtig geloof in die verbtering zelve, zooals de geschiedenis ons zoo vaak leert. Bovendien kent ook de moderne zielkunde taJ van voorbeelden, waaruit blijken kan, dat de gemoedstoe stand waarin wij het meest verkeeren een kracht is, die gebeurtenissen voor of te- gens ons doet ontstaan. En nu is dit dn 't algemeen een veront rustend nevenverschijnsel der werkeloosh., dat deze niet zoo zelden 't minderwaar digheidsgevoel aankweekt; waardoor de ge troffenen zich overbodig gaan gevoelen in deze maatschappij. Tegenover zulk een alleszins menschelijk en daarom verklaarbaar gevoel van moede loosheid, past alleen een sterk idealisme, een krachtig geloof in der menschen be stemming door een leven van dienst, waar door arbeid pas heteekenis krijgt. Het Ls de eenigste wijzei zoowel voor de ouderen als voor de jeugdi, om zich weer* baar te maken en te kunnen vechten tegen de omstandigheden. De worsteling om die kracht is op zichzelf reeds een arbeid1 van zu/lk een hooge beteekenis, dat daarbij ver geleken stelselmatige arbeid], waar het hart niet bij is, nog in 't niet verzinkt. Er is echter nog veel meer. En hier opent de schrijver eindelooze perspectieven, waar hij breekt met de algemeene opvatting, dat arbeid alleen waarde heeft!, wanneer men ervoor betaald wordt. Want het terrein van den arbeid is onbegrensd. Arbeid is alles, wat reeds nuttig is op zichzelf, en dat wij bovenal doen met overtuiging aan onze liefhebberij, aan onszelf, aan anderen, n of buiten het beroep, zij met de handen of het hoofd doch altijd met het hart. Men moet nooit zeggen, dat er geen gelegenheid is. Er As overal gelegenheid, want de we reld- is vol nood: Zoo kan wellicht het barende leven van dezen geweldigen tijd algemeen een beter begrip over arbeid' voortbrengen. «TOESCHOUWER". OPENING VAN HET ZWEEFTER- REIN DE ZWEEFCLUB S'BERG. Er was vedl belangstelling voor de of- ficieele opening op Zaterdagmiddag half drie van het oefenterrein der Zweefclub Soesterberg, voor welk idoel men, dank zij de welwillende houding van het Departe ment van Defensie, de beschikking verkre gen heeft over het noodlandingsterrein der militaire Luchtvaartafdeeling. Aan de in ruimen kring verzonden uitnoodigingen was 'door velen gevolg gegeven, terwijl een nog grooter aantal bezoekers tegen betaling van 25 cent emtrée aanwezig was. Het weer, dat 's morgens niet veel moois voorspelde, klaarde een paar uur later geheel en al op, zoodat in den namiddag de heide zich heer lijk lag te koesteren onder den getemperd,en zonnegloed. Nadat het meerendeel der aanwezigen zich had verzameld bij de vliegtuigtent, waar eerst nog het nieuwe toestel bekeken werd alsmede het gedemonstreerde vlieg tuig Atlanita van de Leeuwander Zweefclub, die hier voor enkele dagen aan 't kampeeren iris, nam de voorz. der Zweefclub Soester berg, de heer A. E. van Goor den Oosler- Iingh het woord om allen namens het be stuur en leden dezer jonge clubs hartelijk welkom te heeten en zijn dank uit te spre ken voor 'de groote belangstelling. In 't bi zonder tot kolonel Wallaardt Sacré, voor zitter van de Koninklijke Nederlandsche Vereenigimg voor Luchtvaart en tevens se cretaris der onder haar ressorteerende vak- afdeeling voor het Zweefvliegen. Evenzoo tot de vertegenwoordigers van den com mandant der militaire Luchtvaartafdeeling voor de ondervonden en nog te verleenen hulp uit alle rangen dezer instelling. Ook hartelijk dank aan den Directeur van het 1 Luchtvaartbedrijf, die ook niet -in persoon aanwezig zijn kon, voor de technische hulp bij reparaties als anderszins door dat be- drijf bewezen. Evenzoo werd hulde gebracht aan den niet-aanwezigen Directeur van den Luchtvaartdienst voor diens steun en lei- 1 ding bij de inrichting dezer club. Vervol- j gens richtte spreker nog zijn bizonderen dank tot de volgende aanwezigen: Dr. van der Maas, Directeur der Rijksstudie voor k Vaart' rï°or wiens buitengewonen ijver en belangstelling de vakafdeeling geworden rs, wat ze is; den heer von Baumhauer, een oer oudste zweefvliegers; Dr. Bleeker, den adviseur der vakafdeeling voor het Zweef- vliegen, met wien in de toekomst, nu men hier den stijgwind krijgt, meer contact zal komen; den heer Batenburg, gemeente-se cretaris van Soest als veregenwoordigcr van den Burgemeester, die nog reconvales- cent is; en den burgemeester van Amers foort. In de dagbladen, aldus gaat spreker voort heeft men van het streven dezer club kunnen lezen, ook over de voordeelen wU- ke <Ht terrein biedt. Het is vooral gun.,tig voor leerlingen en hiertoe zullen we or.s voorloopig moeten bepalen. Er is uitus- 1 schen veel animo. Uit alle klassen der be- volking komen er deelemers. Niet alleen HBS-ers en andere scholieren, maar ook ouderen, als een oud-Burgemeester, advoca ten. ingenieurs enz. Door de stichting op deze plaats van een natuurbad is de attrac tie om hier te gaan kampeeren nog grooter geworden. Daaraan heeft de club van Leeu warden nu reeds gehoor gegeven, terwijl die van Amsterdam toezegging heeft ge daan om op 12 Augustus met twee vlieg tuigen waaronder een prestatie-toestel hier te komen oefenen. Overigens zal men hier nog geen echte zweefvliegtuigen te zien krijgen, doch wel toestellen, die alleen voor Klij-oefeningen kunnen dienen. Zoon les kist echter, die elk oogenblik in reparatie moet, is eenvoudig en goedkoop. Het zwe ven verliezen we intusschen niet uit 't oog, doch wordt een zaak van de toekomst, al dus besloot spreker. Dan verkreeg kolonel Wallaardt Sacré in zijn kwaliteit als Voorzitter van de KNVvL en se_retaris der Vakafdeeling voor het Zweefvliegen het woord. Het is mij een groot genoegen, aldus spreker, om bij de opening van dit terrein enkele woorden te mogen spreken. Deze club werd onder een gelukkig gesternte geboren. Want zij be schikt over een terrein, dat gelegen is in een gemeente, welke sinds de laatste twintig jaar sterk is vooruit gegaan. Bovendien ligt hier de bakermat der prestaties van de Ne derlandsche Luchtvaart, terwijl men in technisch, materieel en intellectueel opzicht van de hulp der militaire Luchtvaartafdee ling verzekerd is. Daarbij bezit deze club een voorz,, die vol enthousiasme is en ook over tijd en gelegenheid beschikt om zich aan zijn club te kunnen geven. Onder der- gelke auspiciën moet het goed gaan. Men bevindt zich hier op zweefhistorischen bo dem. In 1911 reeds ging van Hemert op de Vlasakkers zweven en in Juni 1918 kwam Schöcking met een eigen gebouwd toestel, hierin bijgestaan door Wallaardt Sacré. Er heerscht hier een luchtzweefgeest. Moge deze ook varen dn alle leden der clubs en haar opvoeren tot dezelfde hoogte als de L.A.V. Na bedde toespraken klonk een krachtig applaus. De voorzitter bracht den heer Wallaardt Sacré dank voor diens vriende lijke woorden, waarna hij vervolgens het verzoek richtte tot Mevrouw van Abeelen om hot lint te willen wegnemen, dat den naam van hot jonge vliegtoestel alsnog ver borgen hield. Na deze doopplechtigheid vol trokken te hebben,, wisten alle aanwezigen, dat de zuigeling „krakeling" heet. Niet om gekraakt te worden -is die naam gegeven, zoo lichtte de voorzitter toe, maar wel, om dat men zich er niet over verbazen moet, wanneer een lestoestel nu en dan een kraak- je oploopt. Na afloop van dit officieele ge deelte werd een drietal starts met de krake ling uitgevoerd, waarbij achtereenvolgens de gummi-kabelstart,methode, de trommel en lierstart met behulp van een auto wer den toegepast. Over de eerste methode werd' reeds eerder uitvoerig geschreven. Bij de andere methode blijft het principe in zoover hetzelfde, dat dn al die gevallen aan het toestel een aanvangssnelheid moet wor den medegedeeld. De menschelijke trek kracht is echter vervangen door 'die van den motor, terwijl van een veel langer kabel gebruik kan worden gemaakt. Bij de trom mei startmethode kan een as van den wa gen, waarvan een wiel is afgenomen, als spoel dienst doen; bij de lierstart daarente gen kan de apart gebouwde lier als onder stel dienen van olken willekeurigen auto Alle drie de glijvluchten, respectievelijk uitgevoerd door de heeren: van Goor, Lt. Jhr. Sandberg en Dr. van der Maas kwamen prachtig tot haar recht. Zoo-dra het toestel los kwam, even boven den heuvel, kwam het 'als van de lucht afgegleden in snellen vaart, recht op de menigte toe, om echter zoodra de rand van 't Vliegveld genaderd was, in een sierlijken bocht te zwenken en vervol gens te dalen. Uit de toeschouwers steeg -dan telkens een luid applaus op. Men kreeg in 't algemeen een goeden indruk van de sterke sportiviteit van dezen tak van vlieg kunst, waarbij alles in hoofdzaak op den bestuurder neerkomt. I.nitusschen bleek ook de Krakeling goed te voldoen en zoo werd deze opening der zweefclub Soesterberg. waarbij zich o.m. ook velen uit alle kringen der LVA bevonden, een waar succes. ZILVEREN MOTORWEDSTRIJDEN. De Zilveren M-otorwedistrij-den van de V. en A, Vereeniging Soesterberg worden dit jaar gehouden op 13 20 en 27 Augustus a.s. Verschillende vereenlgingen o.a. Sopla, BVC, NIO en Scherpenzeel heoben reeds hare medewerking toegezegdi, HET VLIEGKAMP. EEN ZWARE WINDHOOS TEISTERT Maandagmiddag tegen één uur werd Soesterberg door een zware windhoos ge troffen, die voornamelijk op het vlieg veld groote schade heeft aangericht. Hel toestel 266 van het type D 7, dat bij een der hangars stond, werd opgenomen en tegen een der loodsen aangesmakt, waar door het zeer ernstig beschadigd werd Een ander toestel werd onderstboven ge keerd, waardoor vooral de bovenvlleugel ernstig' beschadigd werd. Verder wero nog het dak van een der hangars afge rukt en ging het starthuisje de lucht in om een eind verder zwaar beschadigd op den grond terecht te komen. Terstonc. nadat dit alles in een minimum van tijc was afgespeeld, deed het minuten lang aangehouden klagend geluid van de brand- sirene kond, dat er iets bizonders was gebeurd. Zooals gewoonlijk, gingen er aanstonds weer verschillende geruchten rond, die onderling sterk uiteenliepen. Zoo werd ei o.m. verteld, dat een vlieger met zijn toestel in de lucht door een krachtiger, windstoot gegrepen en tegen de aarde te- pletter geslagen was, waar gelukkig niets van waar was. Van een paar ooggetuigen, die nauw keurig den weg van de windhoos hebber, kunnen volgen, terwijl zij zich in de na bijheid van het kamp bevonden, vernamen wij nog het volgende: Omstreeks één uur in den middag, tij dens een zware regenbui, zag men in Westelijke richting, ongeveer ter hoog.e van Maartensdijk een donker geteekendi roodachtige luchtkollom in snel draaien de beweging zich voortbewegen. Een groote boog beschrijvend naar het Vlieg kamp, raakte de kolom aldaar de aard vlak voor een zich ter plaatse bevin dend toestel, dat finaal van d?n gronc werd opgelicht, toen opzij gesmeten en daarna weer op de wielen terecht kwam Alles voor zich omver werpend ging 'l vervolgens fn de richting van het start huis, dat ook werd meegesleurd, ord^r- wijl de aanwezigen in allerijl de vlucht genomen nauden. Van het Scarthuis ijia de kolom voort naar de Vliegschool, waar een buiten staand toestel onderstboven geworpen werd. Dan naar de jaciualdee- ling, waar nog een toestel omver gesme ten werd. Tot slot werd nog een dak van een hangar grootendeels afgerukt. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Met het opruimingswerk werd spoedig begonnen, zoodat na enkele uren er wei nig meer van de aangerichte schade te bespeuren viel. CONCERT VAN SINT JOZEF. Ter gelegenheid van het bezoek op Woensdagavond 19 Juli van den Utrecht- schen Provincialen ^randweerbond aan het Theehuis Soesterdal, zal om 8 uur 's avonds, zooals reeds vermeld werd een Uitvoering worden gegeven door het Mu ziekgezelschap St. Josef in de muziek tent aan. de Batenburglaan. Het volgende programma zal worden uitgevoerd: t'Tandria-marsch, F. Verbeek Grootmoeders vertellingen, ouverture L. Vermeulen Theresen Grande Valse de Concert Sluier dans P. F. van Overbeeke 1'empo-Tempo, Marsch Willy Schootemeijer Une Soirèe <d' auomne aux Axdennes A. Govaert Murpha, Valse D. Snoek .a Reconnaissance V. J. Benoodt Toujours gai, marsch J. Chadllet Moge deze uitvoering door de bewoners op prijs worden gesteld. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Geachte Redactie, In Uw blaid van Woensdag 12 Juli 1.1. deed de heer M. H. Koster een poging, een luxieuse uitgave van DUIZENDEN GUL DENS goed te praten voor het bouwen van een schoolpaileis ten behoeve van nog geen 120 leerlingen verdeeld over 2 schooltjes, bijeen gebracht, die leerlingen wel te ver staan, door het bestuur der Van der Hucht school. Ter motiveering biedt de heer K. een zes tal argumenten aan, waarom die school- bouw dient door te gaan. Voornaamste reden schijnt te moeten zijn de verzekering (van den heer K. zelf), dat deze school bestaansrecht heeft uit hoofde van de sympathie der ouders voor dat on derwijs en het succes dezer school bij haar examens. De heer K. vergeet daarbij echter te zeg gen, wat voor onderwijs daar dan wel ge geven wordt. Want deze vergde toch niet dat alleen 'dan zeker onderwijs bestaans recht heeft. Indien geest!, richting en doel van dat onderwijs in karakter en wezen an ders zijn dan,het bestaande ter plaatse. Bo vendien moet het verlangde onderwijs nog een voldoend aantal bewonderaars hebben. Mloreel is het bestaansrecht van elke school e elifs al geoordeeld, zoo "de leerlingen bij een moeten worden „gescharreld". We vol len gaarne aannemen dat zulks bij de Van der Hu c hts ah ooi het geval niet is. Maar wat overigens het karakter van dit onderwijs As,, wij vernamen nooit anders, dan 'dat dit göheel en al overeenstemt met den geest van het Openbaar Onderwijs. Wel beweerden booze tongen, dat het on derwijs vervuld was met anti-nationale, an- tri-md'Htairistisehe, anti-kapitalistische en an- ti-conventiioneele tenidenzen, maar AJc meen, dat op goede gronden te kunnen loochen- straffen. Er rest dus niiets aders dan dit orud rwijs naar haar aard bij het openhaar onderwijs te voegen, a,l is het iin handen van een schoolbestuur. En daarmee is het bestaansrecht zeer zeker voor de ULO- afdeeling geoordeeld. Wel zal de heer K. opmerken: „Ja. maar het onderwijs gaat daar in nieuwe richting." Ik wil me niet op werpen tot deskundige), maar genoemde heer houdt mij ten goede, die nieuwe rich ting bleek 5.n, de praktijk altijd weer „.de oude manier", lv,ihet beproefde systeem", waarop goede schoolmeesters in kleine scholen niinsterts dezelfde resultaten ver richtingen. Feitelijk is er in deze „nieuwe richting" al heel weinig „nieuws". Maar sinds men daarmee uit den vreemde is gaan oreeren, hooggeleerden, met de zaak zijn gaan ooquetteeren, heeft men daar nieuwe namen aangegeven, is men met een tikje overdrijving gaan demonstreeren en ge bruikt men het thans zelfs als reclamemid del om het leerlingental op peil te houden. Evenwel daarmee krijgt het onderwijs aan een scvhool geen anderen inslag. Die „nieuwe richting" wordt toegepast bij onenbaar, zoowel als bijzonder onderwijs; hij het een meer. bij het ander minder, al naar mate het belang van de school of den leerling 't erisebt soms ook door de ouders wordt begeerd. Dat men aan de Van der Huchtschool daarover nog al opgeeft zelfs handenar beid daaronder doet ressorteeren lijkt me wel handig, maar dat alles moet, kan aan de Onenbare School evengoed en bewijst het hestaansreoht der ,,Van der Hucht, chool" niet. Tk kom dus tot de conclusie, dat er voor tSCHOOL GEEN BESTAANS RECHT bestaat, (tenzij men er communist- ies en antimilitairistjes zou willen kwee- kent. Noodwendig vervallen daarmede 5 ande- e motieven van den heer K. en behoef ik daar niet on in te gaan. De heer K. zal begrijpen, dat ik hij dit inzicht het ten zeerste moet betreuren, dat deze school bestaat. Deze inrichting is oor aak, dat geliiksoortig onderwijs werd vpr. sninnr-rd en dat Soest ntt met 2 kleine ULO- cchnoltjes zit. waar men èèn degelijke in richting kon bezitten. Daarom ook hoon ik van harte, dat Minis ter Marchant GOED wordt ingelicht, en iine Excellentie DEN RAAD zal VER RIEDEN de aangevraagde gelden voor het Houwen eener nieuwe school te verschaffen. Mogelijk zullen er dan door de Gemeente nog wel eenige onkosten gemaakt dienen te worden, maar het is heter ten halve ge keerd, dan ten heele gedwaaldde Gemeente in het onderwijs tot hpïl' ESOTERITUS. le SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ VAN WEEDESTRAAT 7 - SOESTDIJK FAILLISSEMENT van H. van den Broek, wonende te Soest aan de Kon.laan No. 83: Bij beschikking van den E.A. Heer Rech- ter-Commissaris is bepaald: 1 dat de termijn voor het indienen der schuldvorderingen eindigt op 2 Sept. 1933 2 dat de verificatievergadering zal wor den gehouden op Maandag 18 Sept. '33 om 10,10 uur in Gerechtsgebouw aan de Hamburgerstraat No. 28 te Utrecht. Baarn, Sophialaan 10 De Curator: Mr. J. C. M. TONDU Roode bessen 3 pond voor 25 cent Gele Kruisbessen 3 pond voor 25 cent Ve'rsche eieren '114, 3, 3\4 cent Slachthaantjes 25 cent en hooger Perziken 2, 3 en 6 cent In klein beschaafd gezin gelegenheid lol voor echtpaar of 2samenwonende dames Mooie groote kamers. Adres Julianastr.45 30 cent p. pond. panklaar bij H. van Zijtveld, Poelier, Laanstraat 64 Soestdijk le. Hypotheken rente vanaf 4'/( pet. 2e. Hypotheken en Credieten rente 6 pet Brieven onder No. 412, aan het Bureau van dit blad. TE KOOP AANGEBODEN 3 pits Halier gascomfoor met zuinig heidsbranders, witte 2 persoons wasch- tafel met spiegelopzet, eikenhouten kapstok, zinken bad, kinderwaschtafe! keukenlatei enz. Dagelijks te bezichti gen liefst s' morgens of s' avonds. P. Marsman, Kerkstraat 38 So-st laat Uw haar PERMANENTEN voor F. 2.50 Geen bijkomende koster. 6 maanden garantie lste KLAS BEDIENING. L. Ruif rok, Laanstr. 111, Baarn. Solide finantiëele instelling, biedt aan soli de personen met vaste positie, GELD TER LEEN AAN, tegen matige rente. Bedragen beneden f 200.zonder borgatorting Geen kosten vooruit. Geheimhouding verzekerd. Brieven onder motto „GELD" aan bat bureau van dit blad. VOOR HEEREN EN JONGEHEEREN FLANELLENPANTALONS BLAZERS SPORTCOLBERTS ook naar maat ZOMER-ONDERKLEEDING U weet: „HET HANDELSHUIS VOLDOET Uil" Soesterb.straat 51 Soest Telefoon 400 TALM ALAA N 1 O Prima aflevaring. Uiterst concurreerend Telef. 708 mee I F.A.Voskuyl v. Weedestr. 54 Telefoon 483 v. Weedestraat 42 Tuinparasols, Ligstoelen Markiezen Zonschermen 3 ADVOCAAT en PROCUREUR Baarn, Sophialaan No. 10, is van 22 JULI - 8 AUGUSTUS a.«. Aanvraagformul. voor een abonnement „SOESTER NATUURBAD" is bij ons verkrijgbaar Wij belasten ons met spoedige doorzending U weet: „HET HANDELSHUIS VOLDOET Uil" OOK VOOR BADCOSTUUMS! Baddoeken Strandpyama's 98 cent Polosbirts 68 98 cent Soesterb.straat 51 Soest Telefoon 400 is bij Burgem. Grothestraat 30 - SOESTDIJK Afdrukken met hoogglansmachine w Lederwaren

De Soester | 1933 | | pagina 3