Celephane papier slechts 20 cent o<_ Ingezonden I>o Om een brief. 1 rol boferhampapier Chabloneerpapier FEUILLETON 15 CENT. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Amsterdam, 14 Juli 1933 Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U om opname van het navolgende. Door tijdgebrek heb ik niet alLeen niet eerder kunnen antwoorden, doch moet dk mij thans helaas bepalen tot een gemeenschappelijk gecombineerd ant woord aan de verschillende inzenders in de laatste nummers van uw blad, en zeer waarschijnlijk zal dit wei het laatste stuk zijn wat ik nog zal inzenden. Allereerst dank aan den heer Nieveen, die in nummer 47 een mooie aanhaling bracht van D's. D. Schotvanger. In dit genre hebben wij meerdere stukken voor radig, doch het is niet doenlijk daaruit te beginnen. Ik wilde alleen verwijzen naar Dr. F. J. Krop te Rotterdam, die vele zeer interessante brochures, boekwerken, 'it licht heeft doen zien, waaruit men menig lesje zal kunnen putten. In Nummer 49 allereerst een stukje van het Bestuur der Afd. Soest van de R.K. Volkspartij. Aangezien dit een dis- sidenLpartijtje is, waarover op zich zelf al genoeg te schrijven zou zgn (ook hier van bezit ik een niet onaardig archief...,) wiil ik niet in discussie daarmede treden. Alleen de wgze waarop Z.E. Heer Pastoor Voss erbij gesleept wordt spreekt al boekdeelen. Immers, om slechts een enkél voorbeeld aan te halen, deze lieden vin den het verkeerd wanneer een Geestelij ke sympathiseert met een defensief in stituut als de Burgerwacht, waardoor men dus blijkbaar goedkeurt, dat, zooals in Spanje geestelijken en religieus en (speciaal R. Katholieken) worden afgemaakt (al leen omdat er geen bescherming, geen burgerwacht of zoo iets is.) Regeering en R.K. aldaar hebben beide schuld daaraan. Het tweede stukje was van den heer A. v. d. Plas. Inderdaad, zooals de heer v. d. Plas het zegt, heb ik ongelijk. Maar.... officieel en niet officieel zijn twee ver schillende zaken. Waarom is de C.D.U. officieel rechts? Omdat zij op Christelijk standpunt staat. Maar in uitingen en aan vallen geeft zij blijk een roze inslag te hebben, die dikwijls als een soort rood vonk weer naar buiten komt, soms echter meer op lichte mazelen lijkt. Zoo is na tuurlijk ook de R.K. Volkspartij officieel rechts. Maar in haar gedragingen en sym- pathiën dikwijls opvallend sterk links. De C.D.U. en de R.K.V.B. zgn dan ook vaak de groote steunpilaren van linksche voor stellen, enz., waarvan men aanvankelijk de strekking lang niet voldoende heeft in gezien, doch naderhand de onaangename gevolgen merkt, er doch wijselijk over zwijgt, of liever volhardt in het volgen van den weg der marxisten. Het spijt mij echter, dat de heer v. d. Plas ergens schijnt gelezen te heb ben, dat ik de C.D.U. revolutionnair ge noemd heb. Ik kan dat niet terugvinden, doch wel dat C.D.U.ers marxistisch ge oriënteerd zijn. (Zie de Soester Nr. 47, onderaan 1ste kolom.) Hoe gaarne of ook ik uitsluitend tegen over de revolutie het Evangelie wil stel len, ik ben echter nog steeds overtuigd, dat er dan in het geheel geen evangelie meer zou zijn, alleen nog „massamensch" zuivere materialisten. Want wat denkt de heer v. d. Plïas te doen bij werkelijke revolutie, als er geen politie, reserve po litie, enz. meer is? En als men allen die het niet met de revolutionnairen eens zijn eenvoudig met wapengeweld wil' opruimen? Dacht U dan werkelijk, dat het wat zou baten als U hen toeriep: „O, foei, stou terds, dat mogen jullie niet doen?" Of als U zich achter uw vrouw en kinderen zoudt verschuilen en roepen: „Hun onschuldig bloed kome over U en uw nageslacht?" Denkt U heusch dat zoo iets zou helpen? Hebben de vele moordpartijen in Rusland en Duitschland en China, enz. U dan niets geleerd? Wij hebben het hier zoo goed en heerlijk rustig in verhouding tot andere landen. Zal men hier dan pas 15) Ja, geduld, geduld maar, ik wil er graag gauw af. Nou, dat begrijp ik niet, als ik zoo graag van dat huis af wou, had ik die menschen maar wat terwille geweest. Dat zou ik ook wel gedaan hebben, maar ze zijn niet eens terug gekomen. Ja, jongen, Jan Balder heeft mij wel eens uitgelachten om Grietemeu, maar nu heeft hij het zelf eens ondervonden. Ja, het is een moeilijk geval baas. Bouman kuchtte. Het is een toestand jongen. Het is 'n toestand. Wacht eens, je moet wat toegeven; maar dan weet i'k misschien nog een mooie kans om er af te komen, riep Jan, plotseling alsof hij iets gevonden had. Bouman's doffe oogen begonnen te glin steren. Ja, wat dan zeg?, riep hg verrast. Nou, Henk Hamer. Hij komt juist vanavond hier, dan zullen we het met hem nog eens probeeren. Om Grietemeu geeft hij in elk geval) niets, dat weet ik zeker. Zou die geld hebben? Niet alles natuurlijk. Je zult er een flinke hypotheek in moeten Laten. Hoe vee/' denk je? Ja, weet ik het, denk je, datjk alles weet? Het geluid van naderende voetstappen deed beiden opzien. Goeden avond, menschen. Warm ge weest he?, zei Henk. leeren als het te laat is Moet hier eerst eens flink bloed vloeien, alvorens men inziet wat revolutie is? Als men het persé wil, dan ga men eens een kijkje nemen daar waai- zich zoo iets afspeelt, en be- geve er zich midden in, niet op vele Kilometers afstand. En dan moet men eens probeeren alleen met het evangelie zoo'n revolutie te stuiten. Daar weten vele duizenden, die reeds gevallen zijn van mede te praten, doch wij zijn die of fers al weer vergeten, omdat ze niet in ons eigen huis gevallen zijn. Men heeft nu eenmaal niet alleen te maken met rustige vredelievende menschen, doch met opruiers, enz. Thans de beurt aan Mejuffrouw Funke. H.E. schijnt gedacht te hebben dat ik op de een of andere wijze bedoelde Kerk en Vrede verantwoordelijk te stellen voor de ondoordachte(?) en revolutionnaire uit latingen van diverse jeugdorganisaties. Doch dat staat nergens in mijn lang antwoord aan U. Ik heb dat dan ook keer zeker niet gezegd, noch bedoeld. Dat zou toch dwaasheid zijn. Ik heb alleen op „verband" willen wijzen, op consequen ties van een streven, dat misbruikt wordt door anderen, met voorbeelden erbij, en tevens heb ik bedoeld te antwoorden aan de z.g. „consequente vredesvrienden", niet alleen aan die eenzijdige ontwapenaars volgens het Deensche plan, die politie uit breiding wenschen. Doch dan moet zulke p-olitie op militaire basis geschoeid zijn en daar is alweer een moeilijk punt. Dit wordt weer te technisch, en aangezien daar de geleerden het alweer niet ovér eens zgn, begeef ik me hiernu ook niet verder op dit terrein. En juist omdat ook de Burgerwacht vóór politie uitbreiding is, geheel in uw lijn, begrijp ik niet. waarom of Kerk en Vrede dan zoo te gen dat instituut gekant is? Zij, d.w.z. K. en V. moet toch juist bij revolutie haar steun onder meer van dat instituut hebben! Want het is toch te gek, dat iedereen en alles wat een wapen draagt (ter wille van anderen!!!) direct maar militarist genoemd moet worden, of wa pengeweldenaar, of zoo iets. Want wij, die anderen verdedigen, willen probeeren juist te voorkomen: „opzetten van den eenen burger tegen den anderen", wat door de Revolutionnairen gedaan wordt. Dit in tegenstelling tot het stukje van de R.K. Volkspartij, die er mg van betich te. Als het zou gaan om het opzetten' van den een tegen den ander, dan moet men dat maar eens aan de R.K. Staats partij gaan vragen. Daar zou dan de R.K. V.F. meer van weten!! En wat de door U genoemde ontwape ning tot practisch een politiemacht be treft van Oostenrijk, Hongarije en Bul garije, moge ik er de aandacht op vesti gen, dat juist die landen enorm veel te lijden hebben gehad van communismie. socialisme, anarchisme, etc. en dat nog wel, terwijl zij behalve de door U ge noemde „politiemacht" (wat altijd nog 'n respectabel legertje is'.!) nog de gewone politiemacht bezitten. En juist mede als gevolg van die „verzwakking" dreigt Oostenrijk en Hongarije het Fascis'me. Oostenrijk is momenteel heusch te be klagen. Ik wil hier natuurlijk niet mede beweren, dat het anders zou zijn, indien er een groot leger ware. Verre van dat. Maar om te beginnen kunnen die landen tegen een eventueel en aanvallér van bui ten af bijna niets beginnen, en bij een groote actie van binnen uit, zooals nu door de Nazi's in Oostenrijk wordt ge dreven, is de kans op ondergang zeer groot, terwijl men, beschikkende ovefr voldoende betrouwbare gevechtseenheden daar in het minst niet bang voor be hoeft te zijn. Voorts gaat uwe vergelijking van de slavernij niet op met de menschel(ijke mentaliteit. Slavernij is iets door een deel der menschen ingesteld, terwijl „vechtlust" om het zoo maar te noemen aangeboren is in alle menschen, bij de een nooit merkbaar, bij de anderen zeer sterk. Dodh al deze laatste alinea's hebben weinig te maken met Burgerwacht, en Kerk en Vrede, naar aanleiding van mijn lezing. Doch ter wille van de gedachten- uitwisseling heb ik mij gaarne even op Bouman knikte „Ook zoo", zeide hij. Nou of het, zei Jan. Wacht, ik zal even een stoel voor je halen. Asjeblieft man. Ga zitten. We had den het juist over je. Over mij, waarom? De baas wil je het huis van Tante verkoopen, heb je daar zin in? Dat weet ik nog niet. Wat moet ik met een huis doen? Moot jij weten. Voor mijn part zet je het op je rug1, net als een slak. Je kunt zaken doen man. De baas is erg inschik kelijk vanavond. wat zeg jij baas? zei Jan, Bouman op den schouder klop pend. Als het maar waar is. Wat vraagt U er voor Bouman? Zes duizend, vijf honderd. Vijf duizend, wou Henk zeggen, doch een doordringenden blik van Jan deed hem zijn woorden inhouden. Achter Bouman's rug stak Jan vier vingers op. Neen, dan zullen we er maar niet verder over praten, zei Henk, dat lijkt nergens op, Bouman. Bouman nam het pijpje uit zijn mond. Lijkt, dat nergens op, riep hij veront waardigd uit, voor zoo'n best huis? Als ik het niet deed om Grietemeu, wou ik het voor zeven duizend nog niet eens kwijt, geloof dat maar. Dat kan wel, maar dan wou ik het niet koopeii. Maar wat heb je toch over Grietemeu? Dat is maar verbeelding. Dat moet je van je af zetten, man, zei Henk. Bouman werd zenuwachtig. Nee jongen, de geest van Grietemeu is niet derukbeeHdiig. Lang geleden, toen ze pas dood was, zag ik haar soms in mgn droom. Maar het wordt erger. Den laats ten tijd zie ik die buitenwegen begeven. Met iemand als Mej. Funke is het prettig debatteeren, en ik hoop dan ook dat een en jander ons als menschen niet van elkaar verwij derd heeft, doch door waardeering van elkanders standpunt, ook al heeft de een de ander niet overtuigd, eerder nader heeft gebracht als gevolg van een lee ren begrijpen van een anders inzicht. Ten slotte staat in Nr. 51 nog een stukje van den Heer J. A. van Beek. Ook dit verdient nadere beschouwing. Al lereerst het begin over „Communisten- angst". Deze „verdediging" van Kerk en Vrede door de R.K. V.P. heeft jjjij in het geheel niet verwonderd. Dat kun met het oog op de Nationale Vrede«r Centrale, waaraan K. en V. medegewerkt heel niet anders. En dat men de RKVP schrijft, dat er in het Bestuur, d.w.z. in de leiding, der N.V. Centrale „allerlei hoogstaande pacifisten van allerlei gods dienst en politieke richting" zitten kun ook niet anders, omdat.... namens de R.K. Volkspartij de heer C. D. Wesseling in de N.V. Centrale zit, d.w.z. in het Hoofdbe stuur. En als ik zoo eens de leiding van die N.V.C. met zijn Hoofdbestuur en Cen traal Bureau bekijk, dan oordeel'e men zelf, d.w.z. de geachte lezeressen en lezers van dit blad, maar eens of mijn bewering dat de leiding zuiver commu nistisch is, gesteund door vele andere soorten van marxisten. Om te beginnen de Secretaris Paul Kiès. Officieel S.D.A.P.er, doch..., o,a: aanbidder van het Roode Russisch© LEGER!!, waarvan hij zeide „heil U garde der Revolutie"... Voorts Dr. H. P. Berlage. Dr. Prins en Mevrouw Henriette Roland Holst, alle drie Communisten. En de navolgende S.D.A.P.ers; Ds.' W. Ban ning, Dirk Boer, C. de Boer, Albert van Dalsium, Albert Hahn, Dr. L. Heijen- mans, A. M. de Jong, (spreker over de VARA), Rodrigues de Miranda, Prof. v. Moerkerken, Henri Polak, Carry Pothuis Smit, Dr. van Raalte, Dr. van Ravesteijn, Areud de Vries (van de Roode) Vliegen, Piet Voogd, Jan van Zutphen, Dr. F. M. Wibaut, K. ter Laan, E. Kuperjs, Selma Meijer, Mevrouw M. Wibaut, G. J. de Voogd, Herman Molendijk namens d A.J.C. en tot slot nog de dichter Mar teen Beversluis, die lid is van de Com munistische Mantel Oragnisatie „Links Richten". Er zullen natuurlijk nog wel meerdere zijn, maar den tijd om dit al les na te zoeken ontbreekt mij thans. Doch het aantal lijkt mij nu reeds vol doende. En met deze groep z.g. vredes- bevattende 50 vel stevig perkament, voor N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij Van Weedestraat 7, Soestdijk vrienden werken de „pacifisten" dapper mede, niet ziende, dat ze gebruikt wor den. Doch ik betwijfel of de R.K.V.P. dit niet weet?? Nog even merk ik hierbij op, dat de Chr. Dem. Unie vertegenwoordigd was door den heer Matthijs de Visser. Uï dit momenteel nog zoo is, kan ik niet bevestigen. Misschien kan Mej. Funke mij dat mededeelen. En wat uwe passage in de eerste kolom, bovenste helft, be treft aangaande den „legalen weg in woord" etc., van Kerk. en Vrede wil ik gaarne nog even verwijzen naar de 10e jaarvergadering op 16 Juni j.1. te Utr., waar onder de punten op die vergadering aangenomen als houding der Vereeniging bij oorlog of mobilisatie, staat onder punt 4: „Kerk en Vrede kan in haar strijd tegen oorlog en oorlogstoerusting nooit geweld tegenover geweld plaatsen en evenmin sabotage en burgerlijke on gehoorzaamheid als strijdmiddelen propa- geeren". Hieraan is echter op voorstel van Ds. J. J. Buskens, door het Hoofdbestum overgenomen, toegevoegd: „Hetc,e2n niet uitsluit, dat het beginsel van Kerk eiT. ze soms duidelijk. Ze maakt mij wakker en vraagt of ik het huis al verkocht heb, eerder zal ze niet weg blijven, sprak hij, met trillende stem. Henk zag hem medelijdend aan. Ja, ik wil het wel van je koop en, Bouman, maar zoo niet, sprak hij. Nou, hoe dan? Ik wil er vierduizend voor geven. Je bent gek jongen. Dat doe ik'nooit. Dat moet U natuurlijk zelf weten. .Ja dat begrijp ik; maar nu eens.tvat anders. Hoeveel geld kun je er zelf in steken Nou.... duizend gulden? vroeg Henk. O neen, dat is veel te weinig. Ik moet minstens vijftienhonderd hebben. Henk bedacht zich even. Nou ook goed, sprak hij toen. Ei, jij bent wat mans. Rook jeisoms ook turfmolm? vroeg Jan, terwijl hij Bou man met zijn elleboog aanstootte. He, wat?, vroeg Henk verwonderd. O niets, het is alweer voorbij. Han delen jullie maar gauw af. Neen, daar komt niets van, zei Henk opstaande, ik zal jullie niet langer op houden. Nou, ik zal er vijf honderd afdoen, omdat vrouw Koster er dan misschien kan blijven wonen, daarom verkoop ik 't liever aan jou, dan aan een ander, zei Bouman. Henk knipoogde tegen Jan. Dat vind ik heel aardig van U,'maar ik zal er geen gebruik van maken. Ik wensch jullie een genoeglijken avond men schen, sprak hij. Bouman werd onrustig toen Henk naar de deur liep. Laat hem niet gaan, baas, fluisterde Jan. Vrede in bepaalde gevallen Burgerlijke ongehoorzaamheid eischt". Dit riekt in- inderdaad niet onaardig naar illegaliteit. Eu tot s!ot nog een klein voorbeeld van vredesgezindheid van z.g. vredesvrienden. In de „Wapens neder" van Maait 1933 (nummer 3), het Maandorgaan van de In tern. Anti-militaristische Vereeniging in Nederl., staat met vette letters: „Dfe heldendaad van de zeven provinciën, het eenige antwoord van het NederlanJsche Proletariaat: onmiddellijke algeheele so- laüiriteitsstaking". (Dit mag niet genoemd worden; „opzetten van den eenen burger tegen den anderen", docli als men an deren waarschuwt tegen dergelijk moois, dan is dat wel opzetten. Ik ben blij dat nu te weten!!!) Verder staat er op de frontpagina nog met andere vette letters het volgende fraais: „zorgen wij dat het zwijger-jaar lang in het geheugen van de Nederland- sche bourgeoisie voort zal spoken door onmiddellijk de muiterij(ü!) in Indonesië naar Holland over te brengen". Dit staat gelijk met vredes-(???) pa- gingen, als men dat nog niet wist. En wanneer men zich dan organiseert in een Burgerwacht om dergelijke muite rijen eventueel te voorkomen, dan is men militarist of moordenaar, of geweltls- aanbidder, enz. Alles werkelijk heel dui delijk en juist.... Gezagsondermijning op elk gebied en overal is tegenwoordig een zeer geliefkoosde bezigheid. Zoo spie kt ook voor zich zelf, dat aan het commu nistische congres te Utrecht op 25 Juni j.1. tegen oorlog en fascisme hulde- en sympathie betuigingen zijn binnengekiie men van matrozen en van de roode sol daten van het 5e, 16e, 18e en 21e Keg. Infanterie, uit Amersfoort, o.a. (Niet de wapens neer, doch de wapens hier!!!) Zou men deze vredelievende soüdaten niet een ridderorde geven, of de nobel- prijs voor den vrede? Alsmede staats pensioen en betrekkingen aan het Hof? Zijn het schapen in wolfsklleederen of is het omgekeerd? Gaarne wilde ik eindigen met enkele algemeenheden omtrent Burgerwacht, enz. Ten eerste bestaat de Burgerwacht uil menschen van elke godsdienst en stand uit de samenleving. De Burgerwacht staat buiten en boven de politiek en dient uitsluitend1, om in geval van op stand met wapengeweld, de politie te steu nen in haar taak als zijnde een reserve politie in handen van het wettig gezag, en beoogt dan ook handhaving van het wettig gezag. De Burgerwacht, ten twee de, poogt allereerst ondermijning op de allerlaatste plaats pas, in geval van nood en opgeroepen door het wettig ge zag (dus nooit uit zich zelf) worden de wapens ter hand genomen om gewapende opstanden te keeren, onverschilLig van welke zijde die opstand komen moge. En al wil men van andere zijde ook nog zoo graag beweren, en al doet men liet ook nog zoo vaak en zoo mooi voorkomen als of het fascisme of zoo iets wordt uitgeslo ten (en daar is géén enkel b wijs voor!!) de Burgerwacht was, is en blijft tegen eiken gew-eLidadigen aanslag. De Bur gerwacht wil. indien maar eenigszins mo gelijk, uitsluitend preventief werken, en denkt daarbij steeds aan het beroemd spreekwoord: „prevention is better than cure". Hoe men dan nog steeds, zooals Kerk en Vrede, de Burgerwacht kan aan vallen en afkammen is mij een raadsel. U mijnheer de Redacteur beleefd dan kend voor de geboden gelegenhe'd, teeken ik mij gaarne. Hoogachtend, uw. dw. G. H. JOOSTEN. ONEVENWICHTIGHEID. M. de R. Onevenwichtigheid is een lastige en ge vaarlijke ziekte, bij zeker soort menschen kennelijk te bespeuren, ook doet het ons dien ken aan een roerloos schip 't welk wag gelend zonder vasten gang voortgedreven wordt, onverschillig door welken wind ook. Het mist ten e enenmale alle richting en stuur. Een lijder dan ook aan onevenwich tigheid valt het eene oogenlblik te veel naar rechts over em het ander oogenihlik te veel naar links, zoo'n waggelende toestand geeft Neen Henk, kom eens hier. Dat gaat maar zoo niet, riep hij toen. Henk kwam terug. Zijn jullie nou kooplui? Ik heb nog nooit zoo'n paar harde bokkings bij el kander gezien. Henk haalde zijn schouders op. Ik zie er niets in. het is mij veel te duur, sprak hg. Nou ja, maar de liefde kan toch niet van een kant komen?, jullie moeten beiden wat inschikken. Jij wil een huis koopen en de baas wil er af. Wacht, dan zal ik de knoop eens doorhakken. Jan ging tusschen hen instaan, en pak te Bouman en Henk ieder bij een hand. Het werd spannend. Beider oogen wa ren strak op Jan gericht. Let op, sprak hij. Jullie verschillen twee duizend gulden, nietwaar? Beiden knikten. Hij hield hun handen een eind van el kaar af. Nu moeten jullie gelijk ja, zeggen. Daar gaat hij dan, riep hij, hun handen met een harden slag op elkaar slaande Henk en Bouman stonden een oogenblik verbluft. Jan had. ze overrompeld. Ze hadden werktuigelijk „Ja" gezegd. Doch beiden waren ze met den uitslag tevreden. Bouman raakte in de wolken toen Henk de vijftien honderd gulden meteen al neertelde en teekende giét van blijdschap trillende hand, het voorloopig contract, dat Henk bij zich had. X. Het bleef lang droog. Drie weken nadat vrouw Koiter haar hooi in den berg hadl, was het aanhoudend droog gebleven.. 44444*444444444444444 ter bescherming van Uw LAMPEKAPPEN tegen VLIEGEN, kost thans PER VIERK. METER! N.V. Eerste Soester Electr.Drukkerij Van Weedestraat 7 - Teletoon 962 ten slotte aanleiding om er van de walgen. Dit beeld, wordt duidelijk vertoont door ons gemeentebestuur inzake het Natuurbad. Bij de opening is een feilen strijd gestre den tegen het gemengd baden en zwemmen, hekken, prikkeldraad, enz. Wat niet al moest er aan te pas komen om dit kwaad) te weren, echter nu gebleken is dat het ge mengd baden in zoo'n groote ruimte en dan onder streng toezicht niet zoo'n gevaar op levert a-k men oorspronkelijk dacht, is men wat mi'lder van opvatting gewonden. Dit was voor menigeen eeri prettige gewaar wording. M-aar wat doet men nu: nu slaat men ineens naar een geheel anderen kant over, en gaat men gelegenheid geven tot dansen. Over het dansen als zoodanig hier uit te wijden, zou te veel plaatsruimte vor deren,, maar ieder weet dat de moderne dansen zooalis wij die kennen voor de jeugd inzonderheid zeer prikkelend werkt, van daar en terecht wordt door de Overheid dan ook de danswoede bestreden. Bedenke men nu wel dat de menschen in een Natuur bad althans wat kleeding aangaatj, elkander anders aantreffen dan gewoon, men kan dan ook moeilijk gaan baden in een dikke duffelschen jas of zwaren mantel aan. maar zooals gezegd, zulks geschiedt onder be hoorlek toezicht; men heeft gebaad of ge zwommen, irflen gaat weer van elkander (en dit is in dit geval' een zaak van groot ge wicht) en er blijft niets andiers over dan een herinnering aan het aangename bad: Deze verwijdering nu wordt echter door onze gemeen/telijke overheid tegengegaan, en daarvoor stelt men inplaaits het prikkelend dansspel, waardoor men de jongelui bij el kander houdt. Diit is zeer te betreuren en af te keuren, en wordt ook afgekeurd, en heusch niet van zekere zijde, maar door elk weldenkend en doordenikenid mensch. Vele ouders zullen nu trachten hun kinderen van het Natuur bad1 af te houden, het overgroote deel der ouders zensden hun kinderen 't liefst niet naar een dansgelegenheid, althans niet „in een 'Natuurbad dit laat zich beter beden ken als beschrijven, maar het is voor mij moeilijk te begrijpen dat inzonderheid de heeien met het bestuur belast, waar toch ook zeker wel vaders in vertegenwoordigd zijn, zoo iets op hun verantwoording kun nen nemen. Deze heeren hebben wel te be denken dat ihet persoonlijk financieel belang varii de tiheehumshouder toch niet opweegt tegen het zedelijk gevaar waarmede de jeugd door de danswoede bedreigd wordt, het Natuurbad is frisch en gezond, Laat dit zoo blijven, en onze gemeentelijke overheid heeft er voor te waken dat düit niet geschon den wordt. Wil men daar echfer niet voor waken, dan sluit ik mij hartelijk aan bij het waar schuwend woord 't welk wij konden lezen in ,,de Ger. Kerkbode" en hebben kunnen hooien van Mej. Funke. Van het Natuurbad geen Sodom en Go- mor ra. Abonné. K.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij Het werd bedenkelijk. Het gras verschroeide in het felle zon licht. Vruchtboomen die wat hoog stonden lieten de blaadjes slap hangen. Overal, zoowel binnen als buitenshuis kwelde de warmte. Een schrale Noordoostenwind greep overal stof. en joeg het door de kleinste opening de huizen binnen. De menschen werden mismoedig. Ze liepen langs hun aardappelakkers, krabden het zand om de struiken wat ter zijde en zeiden hoofdschuddend: Daar komt niks van terecht. Sommigen die beweerden, dat er geen God was, zagen toch ontstemd naar den hemel. Anderen knielden neer en vroegen: Zult Gij ons gewas vergeten. Nooit meer van ontferming weten?.... Doch eindelijk werden ze in een nacht uit hun slaap opgeschrikt, door een he vig onweer, dat boven de heide los barstte. Toen werden overal lichtjes ontstoken in de eenzame woningen, waarin de men schen sidderend hun lot afwachtten. Bijna een uurlang zaten ze in doodsangst van wege den bliksem, die onophoudelijk fel groenig langs hun vensters flitste, terwijl de donder onafgebroken om hen heen ratelde. Eindelijk toen het noodweer afnam her ademden ze, en luisterden in spanning naar het gedruisch van den regen. Het ging zoo hard, als het maar aan hield. Het hield aan. Geruimen tijd stroomde het water van de daken en over de erven. Wordt vervolgd.

De Soester | 1933 | | pagina 4