DE SOESTER slechts 20 cent Gegarandeerde oplaag ruim 3000 exemplaren De Haagsche Post vindt een nieuw werkwoord uit,,funken" Binnenland _>o KAMER VAN KOOPHANDEL FA BRIEKEN VOOR DE GELDERSCHE VALLEI. ter bescherming van Uw LAMPEKAPPEN tegen VLIEGEN, kost thans PER VIERK. METER! N.V. Eerste Soester Electr.Drukkerij Van Weedestraat 7 - TeUtoon 962 Vraagt onze voordeelige advertentie-tarieven Is Funken onzedelijk? O^PlaatseliikNieuwsjrO GEWESTELIJKE VARKENS CENTRALE VOOR UTRECHT Overtredingen van de Crisis-Varkenswet Zware straffen Het Regeeringsbureau Crisis-Varkenswet 1932 acht het noodig bekend te maken, dat het optreden tegen het valsthelijk aanbren gen van de volgens het Crisis-Varkensbe sluit 1932 vereisohite oormerken er reeds toe heeft geleid, dat door de Arroradisse- ments-Rech'tbank te Utrecht een aanbren ger van valsche merken werd veroordeeld tot vijf maanden gevagenisstraf, terwijl me deplichtige boeren werden veroordeeld tot f 200 boete. Meer dergelijke vonnissen zijn te verwachten, daar ook op andere plaatsen personen op grond van het aanbrengen van valsche merken in verzekering zijtn gesteld. Aan alle varkenshouders wordt daarom in hun eigen belang aangeraden ziclj ptipt te houden aan de ten aanzien van het doen merken van hun varkens gegeven voor schriften en mitsdien nimmer op eenigerlei wijze aan het valsch merken van biggen mede te werken. ZITTING Vrijdag 28 Juli 1933, 15.00 u. Kamergebouw 1 .Opening, presentielijst, notulen. 2 Mededeelingen van het Bestuur, o.a. bericht, dat het lid van de afdeeling Groot bedrijf» de heer J. F. de Wirth, A'foort, we gens vertrek naar Oosterbeek tegen 1 Sep tember e.k. zal bedanken. 3. Vaststelling van verkiezingsdatum we gens periodieke aftreding van de leden van het Grootbedrijf Ir. J. Ph. Korthals Al-tes; J. C. Knottenbelt; M. Pel; W. Roessingh ■en J. van Sohuppen, en van de afdeeling Kleinbedrijf Mr. A. van de De-urne; B. van Dijk; B. Kramer; J. M. van de Oord en M. H. van Schuppen, en ter voorziening in de vacature-Grootbedrijfde Witlij, Het Bestuur adviseert 15 November 1933. 3. Subsidie-.aai^vragen van: 1 BakikervaktentoonsteLldng Amersfoort (Kamenmedaiille) 2 Centrale Fokveedag Barn-evelidl (adv. Bestuur f 50); 3 Crisis comité te Amersfoort vraagt f 2500 (adv. Best. afw.). 4 Rapporten der Verkeers-oom-missde over: 1 Rapport Afwatering Gel'dersche Vallei. 2 Wetsontwerp wijziging wet openbare middelen van vervoer (betreft concessiestel sel voor vrachtauitodierosten). 3 Verzoek „Standaard" fabr. Wouden berg,. om te ageeren tegen verhoogde in- klariiingsrtarieven voor plaatsen, wiaar geen douanestatdon is. 5 Comité-generaal. 6 Benoeming leden der Bevrac/hitigscom- missie. 7.Ingeikomen stukken: 1 Ned. Vereenigdng van Tentoonstel!, bel tracht te komen tot een model-reg! voor tentoonstellingen.; vr.aagt daarom eventueeile gegevens daarover te zenden (Proigeilva-ragl. is toegezonden). 2 Maandblad „Succes" legt aan de K. van K. de idee voor, om te ageeren voor de mogelijkheid van regist ree ring bij de K. van K. vastgestelde prijzen voor antikelen, ter bestrijding van het prijs-knoeien. 3 Nat. Com. tegen Cadeaustelsel kondigt rapport en actie bij de Regeering aan. 4 Nat. Midden stands bonden verklaren,, geen bezwaar te hebben tegen onderwerp district sdag; 5 Studieoom. voor .afschaffing tariefver boden vraagt, of d:e Kamer wil ageeren voor spoedige ratificatie van het verdrag van Ouchy. 6 Visscherijver. „Onze Toekomst" Har derwijk zendt afschrift van adres Inzake be- s che rmding p aJlingv Lss ch erij 7 Ki van K. Den Haag adresseert over financieeritng Rijksantkoopbureau 8 Allg. Nederlandsche VVV vraagt ad- baesie aan motie over gemakkelijker geld verkeer met DuAtschland. 9 Com. behartiging belangen Ned. Duitschiland vraagt steun. 10 Ned. CredAet Mij. adresseert over werkve r ruiming. 11 Veenemd. St. Spinin, Wj. adresseert over betaling van uit DuitsdWland geïmpor teerde goederen met Sperr- en, Register- marken. 8 Rondvraag en sluiting. Voor het Dagelijksche Bestuur: Scheurer, secretaris. HET MERKEN VAN BOVENTALLIGE VARKENS WORDT DUURDER. De minister van economische zaken en landbouw heeft bepaald, dat voor hel merken van boventallige varkens voortaan per stuk f 10.—, thans f 5.zal moeten worden betaald. Deze verhooging gaat op 1 Augustus in. INPERKING VAN DEN VEESTAPEL In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig verslag over het wetsontwerp tot wijziging der Landbouwcrisiswet schrijft de minister: „De beperking van den veestapel zal, voor zooveel slechts eenigszins mogelijk is, langs vrijwilligen weg tot stand komen. Eventueel zal bij voorkeur de weg van indirecten dwang worden gevolgd''. f Uitdrukkelijk is deze verklaring wel niet, maar duidelijk is, dat een deel van den veestapel zal worden afgedacht. In den Haag is men nog steeds van meening, dat inperking van den veesta pel leiden zafl. tot "hooger prijzen voor de melk, de boter en de kaas. Verder zul len de heer Bückman, regeeringscom- missaris, heefi dit Woensdag nog in Zwol le verklaard de veeprijzen zich eeni- germate herstellen, wat beteekent hoo- gere vleeschprijzen. Ongetwijfeld kan de veehouder wat hoogeren prijs voor z'n slachtvee best gebruiken, maar die prijs hangt weer af hoeveel de consument wil en kan be steden. Het zou heel goed kunnen gebeu ren, dat inperking van den veestapel met verhoogde zuivel- en vleeschprjjzen tot gevolg had een inperking van het gebruik van zuivel en vleesch, en dan waren de bieren weer even ver, als vóór de inkrimping. Alleen was hun veestapel dan omioodig ingekrompen en zijn ze een deel van hun koeien kwijt. DEN HAAG. HET ASYLRECHT AANGETAST? De heer Wijnkoop vraagt den Ministers van Buitenlandsche Zaken en van Justitie: Heeft de Regeering kennis genomen van de oorspronkelijk geheime maar gepubli ceerde circulaire van het Duitse he mi nisterie van Buitenlandsche Zaken d.d. 24 Juni j.L aan de Duitsche diplomatieke ver tegenwoordigers in het buitenland, waar uit blijkt, dat sinds 1 Juli van dit jaar aan de Duitsche diplomatieke diensten in het buitenland agentschappen worden toe gevoegd van de geheime staats-politie te Berlijn 7 Is het de Regeering bekend, dat door bedoelde circulaire de Duitsche diploma tieke vertegenwoordigingen in het buiten land, dus ook in Nederland, verplicht rijn te zorgen voor het overbrengen naar Btr- lijn van alle door de agenten van de ge- neime staats-polütie verzamelde bericn- ten, en dat zoodoende het vrije verbllijf van politieke vluchtelingen in Nederland, anders genoemd het asylrecht, in hoo- ge mate wordt aangetast? Wat is de Regeering van plan te doen om aan bovenstaand en toestand onver wijld een einde te maken? LANGENDIJK. AARDAPPELS NAAR DEN MESTHOOP. Er rijn reeds ongeveer 5 millioen K.G. aardappelen alhier en in De Streek (N.H.) naar dien mesthoop gebracht, omdat zij dien prijis van 75 qent per 100 K.G. ndet Konden opbrengen. Een klein de A is door veehouders gekocht tegen 30 cent per 100 K.G. Wat een armoede voor de tuinders dat zijn moet, 50000 zakken van 100 K.G. of 500 wagons van lüOOO K.G. naar de vuuilnisbelt BAARN. GEEN WINKELWEEK. W.ij vernemiern, 'dJat de winkelweek, die het Permanente Comité van Samenwerking tussohen de drie plaatselijke Middenstands- vereend-ginigen, i/n verband met de feestelijk heden in ihet begin van Augustus zou orga- niiiseeren,, 'niet zal kunnen d'oorgaan, qmdat het aanital inschrijvingen daarvoor te klein wordt geacht. Het Comité iheeft de mede werking verzocht van 250 winkeliers in de ze gemeentel, waarvan er slechts 18 wilden medewerken aan de geopperde plannen. Het actieve Comité heeft zich daardoor nog niet laten 'Ontmoedigen, en heeft de moeite genomen een tachtigtal ingezetenen persoonlijk te bezoeken. Dit vermeerderde het aantal inschrijvingen met 18, zoo dat er in het geheel 36 deelnemers zouden zijn. In verband hiermede heeft het Comité het besluit genomen de voorgenomen plannen niet uit te voeren. NEDERLAND,, ZIJ WAAKZAAM! Gelephane papier De regeering heeft gelukkig den ernst der tijden beseft en e?n viertal intrïgeê- rende en intimideerend e leiders dér Duit sche nationaal-socialisten uiit Limburg la ten zetten. Het ook reeds in Oostenrijk door de Duitsche Nazi's toegepaste trucje den allergevaarjijksten stokebrand door een kwasi- officie el e betrekking (in casu aan het consulaat) voor uitzetting te vrij waren, heeft onze regerring terecht géén oogenblik in verlegenheid gebracht. Ook Tykfer, de belhamel, die o.a. door rijn bedreigingen in het vrije Nederland den Katholieken Kettelerbund uit elkander had doen springen, is den dans niet ontspron gen. Uit diverse uitlatingen van mgr. dr. Poels, den allerminst anti-Dui'sc.hen, maar vurig antd-nationaal-sociafetischen gees telijke, is gebleken, welk een terréur dè Duitsche Nazi's reeds in het Zuiden van ons land ('uitoefenden. Zelfs rijn huis werd door deze lastige en gevaarlijke buitenlanders bewaakt. Nederlanders wer den over de grens, ja zelfs in eigen land gehoond; de nationaal-socialistische hee- ren echter terroriseerden er in NeS- derland lustig op los. ïn de groote vergadering te Heerlen, waar dr. Poels de „met de meest ele mentaire begrippen van rechtmatige vrij heid spottende dwingelandij" in Duitscb- land heeft gebrandmerkt, heeft ook het oud-Kamerlid Maenen zijn hart gelucht over de allergevaarlijkste politieke ac tie van Duitsche nationaal-socialisten, waartegen hij terecht even krachtig heeft gewaarschuwd als tegen eventuele po gingen tot intimidatie van communistische zijde. Eenige dagen later heeft de verga dering der Provinciale Staten van Lim burg unaniem op ondubbelzinnige wijze uiting gegeven aan haar afkeer van na tionaal-socialistische kuiperijen. In één opzicht is het gevaar van Duit sche rijde zelfs nog grooter. Rusland im mers ligt ver van ons verwijderd Duitschland echter grenst aan ons land en hoe dwaas het ook moge klinken: vele Duitsch nationaal-socialisten droomen van een al of niet.vreedzame annexatie van Nederland. In een door mr. Coops gepre sideerde vergadering te Amersfoort heeft het Kamerlid dr. Vos de gevaren dezer massa-psychose (megalomanie) reeds in het licht gesteld. Reeds jaren ge]td?n hebben wij bij een reis door Duitschland symptomen van dezen hoogmoedswaan kunnen constateeren. Natuurlijk zal dit doel niet bereikt worden, maar wij be sparen ons zelf veel last, moeite en mi sère in de toekomst, als wjj reeds thans op besliste wijze toonen, dat de heerep bij ons ten allen tijde nul op het request zullen krijgen. In Nederland tracht men alle Duit- sobers door verfijnde (of zoo men wil: hyper-grove) dwangmiddelen nationaal- socialiist te maken; op die wijze gevoelt geen Duitscher zich een vrij man in he. vrjje Nederland. Dit mag en zal niet zoo blijven. Het laatste woord hierover is nog niet gesproken. Zoo noodig zal (overeen komstig de opdracht van minister Van Scliaik aan de procureurs-generaal) elke politieke actie van Duitschers, welke zich uit in al of niet vermomde staatkundige bijeenkomsten, verboden moeten worden, als alleen aldus de vrijheid der indivi- dueele Duitschers kan gewaarborgd wor den, zullen geen scrupules van de toepas sing van dit middel mogen weerhouden. Desnoods schrikke men ook voor wets wijziging niet terug! En tevens zij onze regeering niet blind voor den ongehoor- den indirecten dwang, welke men blij kens een correspondentie uit Duitschland in de N. Rott. Ct. onzen landgenooten in den vreemde oplegt: men prest hen tol toetreding tot een Nederlands che natio- naaJ)-socialistisclie groep, die zoo anii- gouvernementeel mogelijk, die niets méér of minder dan landsverraad beoogt. Van Duitschland kunnen wij ons niet alles laten welgevallen. Men denke aan de overzij van de grens niet, dat wij kin deren zijn, die b.v. chicaneeren met het transfermoratorium, deze door pogingen tot dumping verergerde wanbetaling, zoet sappig aanvaarden. Wat een rijkelijk ont haalde groep roomsche journalisten zich bjj een rondreis in de Rijnstreek, met be droevend gemis van waardigheid, heeft laten wijsmaken, diezelfde zoete praatjes voor de vaak misleiden het overgroote deel der Nederlanders niet. Maar dit is een onderwerp op zichzelf, waarop wij nog wel eens terugkomen. Thans was hei er ons vooral om te doen, in het licht te stellen, dat metdie enkeje uitzettingen in Limburg het laatste woord niet gesproken is. Waakzaamheid blijft plicht. (De Vrijheid). DEN HAAG. HET MARGARINEBEDRIJF. De heer Wijnkoop vraagt den Minster van Economische Zaken: Aoht de Miinnisitex het juiist dat:, doordat er geen vergunningen meer w-onden ver- isirekt voorset fabriceeren van margarine, het margarine-bedrijf door de Regeering feitelijk is afgesloten? Is het den Minister bekend), dat hierdoor en door de dwingende besluiten der fabri kanten-organisatie, waarachter de Regee ring-s-commissaris zich heeft geplaatst, als ook door het sluiten van de fabrieken die zich eventueel aan deze besluiten niet hou den, dus door een contdngeniteerimg waarvan de Margarine-Unie met 80 pCt profiteeit, de prijzen van de margarine op een vast peil ten nadeele dier verbruikers hoog ge houden worden.' Weet de Minister voorts Jat bij sluiting van een fabriek, om welke reden dan ook 'het daar gefabriceerde quantum amr-ma- itiisch vervalt, en zoodoende de productie wederom wordt verminderd ten nadeele van de verbruikers-prijzen en ten voordeele van de fabrikanten-winst? Acht de Mlinister het juist dat door een en ander de winst voor de fabrikanten, bij een verkoopsprijs van f 1, wel 20 cent p. kilo is, en vooral dat de onbelaste en ongemeng de margarine voor werkloozen, waarvan de productie-prijs plus verpakking op 22 cents komt tegen 44 qents per kilo aan de werk loozen wordt verkocht? Wat as de Minister van plan tegen dit alles te doen? Eenige malen eerder mochten wij reeds wijzen op enkele uitnemend gestelde en vlot geschreven artikelen in „het roze weekblad met den aar dagen inhoud", de Haagsche Post, van de hand van haar getrouwen me dewerker. den alom bekenden Mr. C. P. van Rossem, die van het nieuwe Natuurbad in „Bllthoven-Les-Baans" getuigde, dat men er aldaar op vooruitging, daarbij doelende op aanpassing aan heerschende opvattingen. Thans heeft Mr. van Rossem zich bezig gehouden met het Soester Natuurbad en in liet bijzonder met het door Mej. Hillegonda Funke, vrijzinnig-democratisch raadslid, ge sprokene in de jongste gemeenteraadsver gadering. „Er leeft in mijn buurt een vrouwsper soon die druk bezig is beroemd te wor den. Onophoudelijk worden haar stellin gen geciteerd en besproken", aldus vangt Mr. van Rossem zijn artikel in de H.P. van j.1. Zaterdag aan, waarboven hij het opschrift plaatste: Het ontoelaatbare „Funken" Soest's Zedenmeesteres Het garve huwelijk bedreigd? In de raadsvergadering van 12 Juni 1.1. zeilde mej. Funke, dat de houding van de voorstellers der wijzigingen in het Regle ment op het Natuurbad haar ten zeerste verbaasd heeft, want wie een gaaf huwelijk wil bevorderen en het zedelijk welzijn niet roekeloos in gevaar wil brengen, moet ze ker geen propaganda gaan voeren voor ge mengde zonnebaden, die zeer groote geva ren medebrengen, we/lke niet kunnen wor den voorkomen. Zij waarschuwde daarbij om toch vooral v.an Soest geen Sodom en Gomorrha te maken. Mr. van Rossem schrijft hieromtrént ver der: „En zoover is het reeds in mijn buurt gekomen, dat de een den ander vraagt: „Heb jij wel eens „gehinkt" met je eigen vrouw? Waarop de ander meestal moet bekennen, d'ait hij wiel eens „gefunkt heeft m.aiw. dat hij een „gemengd" zon nebad heeft genomen met zijn' eig,en vrouw. En dan zegt de eerste „Foei!" of .jDenk aan Gomorrha!" of iets derge lijks En hij zal het wel. niet zoover mis hebben Wie aan den weg timmert, heeft bekijks. Mej. Funke heeft dat reeds eens 'n keer on dervonden met haar in openb. vergadering gedane vragen over het pollutie-optreden bij een nachtelijk verzoek om assistentie van een directrice een onzer herstellingsoorden. Zij was dius gewaarschuwd en had op haar hoede kunnen zijn, doch ook ditmaal besef te zij blijkbaar niet de juiste draagwijdte van haar woorden. Zij zegt als regel in den Raad ndet veel,i maar als dat weinige dan nog is van het gehalte en kaliber als haar politie-vragen en vooral als haar Natuur bad-speech, darn ware het maar beter geheel haar mond' te houden. Immers wekt zij op die manier aar dig mede, om den naam van Soest geheel onnoodig iin opspraak te brengen en om zach-zelf belachelijk te maken. En ditmaal eens niet door die door den heer G. H. V-eenstra, voorzitter van „Soest Vooruit", zoo gesmade „Soester", maar door één van de meest toonaangevende recapituleerende weekbladen van 'Nederland, dat algemeen din ontwikkelde en beschaafde kringen wordit gelezen. Hetwelk zelfs de 'heer Veen stra niet zal durven ontkennen! N-o-g vreemder As het, dat deze bekrom pen zede lesjes worden gegeven door iemand, die als vrijzinnig-democrate in den gemeenteraad is gekozen, terwijl de demo cratische opvattingen als regel heelemaal niet zoo bekrompen en eng van geest zijn. Ter linkerz. s/taan zij tusschen de liberalen en de SDAP iin, wat niu niet bepaald op en ge bekrompenheid van geest wijst in vraag stukken als natuurbaden. Onder degenen, die teekenden op het verzoekschrift van. Mevrouw A. M. HübnerNieboer tot opheffing d'er afscheidingen, melk ten wij veel, zéér vedl vrijzinnig-democraten op; die groep was daarbij veel sterker ver- tegenwoordgd dan andere groepen en het is dus wel zéér bevreemdend, dat de woord voerster van die groep in den Raad hierover een zoo volstrekt tegenovergesteld stand punt innam, een standpunt, dat ook kwalijk steun kan vinden in de beginselen en pro gramma's van den Vrijzinnig-Democrati sch en Bond. Mr. van Rossem neemt dat „(gave huwe lijk" nog wat verder in de maling en spreek' over beveiligingen tegen het gevaar, zijn eigen vrouw in badcostuum te zien of te naderen. Hij ziet in het idee van Mej. Funke een poging om meer „verboden vrucht" in het moderne huwelijk te brengen, om zoo doende de spanning daarin minder snel te doen verslappen^ dan nu meestal het geval is. Bepaald scherp ironisch wordt de vlotte auteur als hij citeert: „Mej. Funke wil de vrijheid van onge dwongen gemeenschap op het strand, maar dan in „wandelende" of „zittende" houding. Wie echter wil zonnebaden, dus in „gestrekte" houding op het strand wil liggen, neme een plaats op het daarvoor bepaalde gedeelte en dan gescheiden (mannen en vrouwen)", „Wij kennen geen enkele vrouw, die op he gebied van „De psychologie der sexen" zulke fijne nuancen heeft weten te onder scheiden als Mejuffrouw Funke. Hoe wei nigen van ons zal het ooit zijn opgevallen dat wij in een gaaf huwelijk een andere verhouding scheppen tot onze echtgenoo- te op het strand als wij „zitten" of „wan delen" dan wel ■►gestrekt" liggen, Mej. Funke zegt verder nog: „Scheidt man en vrouw, op een afstand van honderd meter of meer." Ziet dan de man zijn vrouw in de verte, i.n liggende houding, omspoeld door het brandende zonlicht, zoo zullen wellicht verliefde energieën loskomen die anders latent blijven. En dat kan het „gaat huwelijk" slechts ten goede komen. Htot gebruik van binocles zou dan voorts nog kunnen worden (aangemoedigd. Al leen op -deze wijze zijn de ideeën van mej. Funke aannemelijk en begrijpelijk. Neemt men ze letterlijk, dan komen wij terecht én een pathologisch en chaos." Het is blijkbaar nnet alleen die critische •►Soester", dde geen gevaar ziet in gemengde zonnebaden; in den lande zijn blijkbaar wel meerderen, dde er evenzoo over denken, en die meerderen behooren gerust niet tot de slechtsten en de meest onbeteekenden! Hoor maar l^t oordeel van Mr. van Ros sem: „Wie ter wereld zal er een gevaar in zien ad-s man en vrouw, liggende in het witte zand, gezamenlijk een zonnebad ne men? Dergelijke nonsens kan een ldd van een Gemeenteraad onmogelijk bedoeld hebben. Want gemeenteraadsleden zijn misschien dikwijls dom en weldoorvoed^ maar absoluut gek zijn ze toch niet." Ten slotte neemt de schrijver nog de R adsm e e r d e nh eid in het ootje, 'die wèl priinc! pi cel tegen gemengde zonnebaden^ uitgestrekt liggende genomen, haar veto heeft uitgesproken, doch ondanks dat aan de andere zijde weer toelaat het geheel ge mengd' baden in het water. Alles wat i:n het water, onder het water, gebeurt, is onzichtbaar, verborgen,, zegt hij, doclh op het strand der zoonebadlen staat nuen volop in het publieke gezicht en im de publieke belangstelling. „De Zonde dn het Verborgene! de heeren end-ames van den Gemeen teraad kennen hun psychologische Pap penheimers. Bravo!" eindigt scherp Mr. C. P. van Rossem. Hij had er aan toe kunnen voegen dat het veto werd uitgesproken met de weten-schap en de bedoeling dat het ge-mengde zonne baden hier plaats heeft als overall elders, en dan nog kunnen spreken van: „Bewuste schei-nhelil-ighei d". Zou Mej. Funke wederom niet goed heb ben na-gedacht en zich wed-erom geen reken schap hebben gegeven van de consequenties barer woorden? Of volgt zij wellGcht het voorbeeld van dien heer Busch en As ook zij bezig zichzelf weg te vagen?" Eerlijk gesproken: Zou hét haar hartewiensch niet zijn ook zelfs een heerlijk te mogen Funken op het Soester Natuurbadstra-nd? Arme Mejuffrouw Funke! H. NEDERLANDSCHE NATUURHISTO RISCHE VEREENIGING. D.d. 20 Juli 1933 is aam Gedeputeerde Staten 'der provicie Utrecht door de afdee ling Soest der Nederlandsche Natuurhisto rische Vereeniging het volgende adres ge richt Omdergeteekendé, als secretaresse verte genwoordigende het bestuur der Nedetlan- sche Natuurhistorische Ve ree naging, afdee ling Soest, heeft de eer u bij dezen uw bijzondere aandacht te mogen verzoeken voor een besluit, gen-omen in de gemeente- raadsvergadering te Soest op 12 Juli 1933. Het betreft hier punt 2 der agenda, art. C. bepaling koopprijs grond Utrechtsche Waterleiding Mij., hetwelk o.m. omvat den verkoop van 17.8960 H.A, aan genoemde maatschappij voor een bedrag va.n f 27,000. Wij meenen tegen dezen verkoop velerlei bezwaren te moeten inbrengen en wel: a. Hef terrein is een aan natuurschoon zeer rijk gedeelte en is reeds jarenlang een ideaal en zeer in trek zijtnd kampeerterrein voor personen uit ons geheeie lam-d. Vooral nu bovendien nog een Natuurbad en een Zweefvliegclub in de onmiddellijke nalbijiheid zijn gesticht valt een afsluiting van een dergelijk mooi terrein des te meer te betreuren. b. De verkoop van -dergelijke groote complexen aan natuurschoon rijken grond valt in het algemeen te betreuren. Waar im mers niet is toegestaan aan de gemeente om de bij verkoop ter beschikking komende gelden opnieuw voor grondaankoop te bc- steden), doch deze gelden belegd moeten worden in fondsen (gemeenteleeningen enz.), is het logAsch gevolg van een derge- hj'ke tactiek, dat een gemeente op den duur al wat zij aan moois heeft aan te bieden, kwijt raakt en hier tegenover niets meer iti de plaats kan stellen. Dat een dergelijke tactiek, vooral voor Soesit, funeste gevolgen zcu kunnen hebben, zult u met onis eens zijn. De. in dit geval aan den verkoop verbond-en voorwaarde, dat wandelkaarten zulilen worden verstrekt, doet o.i. niets aan onze bezwaren af. Waar wij zeer goed kunnen begrijpen, dat het niet verleenen van medewerking door een gemeente, in 'n geval als dit. zeer moei lijk K zouden wij u beleefd willen verzoe ken de mogelijkheid on-dcr het oog te willen zien om aan de UtTechitsche Waterleiding Maatschappij het recht van waterwinning op bedoeld terrein te willen verleerien tegen een jaarlijksche vergoeding van 5 van f 27.000 (is f 1350) voor een door u te be palen aantal jaren. Beide partijen zijn dan gebaat; de gemeenfe blijft dan echter al- leenheerscheres over het terrein. Verder zou o.i.. indien ook dit tot de on mogelijkheden zou behooren.. al veel bereikt kunnen worden, AndAen overeengekomen zou kunnen wonden, dat het terrein niet om- r sterd of van eenigerlei andere afschei ding, in welken vorm ook, zou mogen wor den voorzien en dit dan ook in den vorm van een servituut in de koopacte zou wor den vastgelegd. Vertrouwende, dat u onze bezwaren in

De Soester | 1933 | | pagina 2