2e BLAD Plakkaatverf O^Plaatse lijk Nieuws^C Soesterberg Oïverse kleuren voorradig Ingezonden DMOEM y «STEM (KIEEIFT van eerste klas Koekjes, Gebakjes, Taarten enz. Jac. Kouwenhoven - Banket bakkeiij „Nieuwerhoek" De vernuftige „Fransche Fiscus" behoorende bij „DE SOESTER" vaD Zaterdag 29 juli 1933, No. 60 KEURINGSDIENST. Overzicht van den Gem. Keuringsdienst over de maand Juni 1933. Geslacht op die NV Centrale-Slachtplaats: 53 Runderen 3 paarden 2 pinken 33 vette kalveren 101 varkens en 2 schapen. Ingevoerd werd: 6137 kilogram vleesch en vet. Ui nood werden gedood: 1 rund 1 paard en 1 vet kalf. Gestorven: 1 rund en 1 nuchter kalf. Tuberculose kwam voor bij: 2 runderen en 8 varkens. Goedgekeurd onder voorwaarde van ver. koop in 't klein onder toezicht: 1 rund 1 paard en 1 vet kalf. Afgekeurde geheele dieren: 1 rund en 1 nu-hter kalf. Aan organen werden afgekeurd: Van Runderen: 6 langen 1 hart 12 levers en 2 lymphklieren. Van Varkens: 4 longen 2 harten 2 maag en darmen 1 nier 8 lymphklie ren en 20 kilogram ongesmolten vet. Van Kalveren: 2 meren. EERSTE SOESTER EIERVEILING. Kip ei eren: Hoogste prijs f 2.55; middel- prijs f 2.30f 2.40; laagste prijs f 2.20; i-endeieren f 1.50; alles per 100 stuks. Aanvoer 8000 stuks; handel vlug. GESLAAGD. Geslaagd voor die Huishoud^- en Industrie school te Amersfoort, Sietske Haremaker, leerlinge der Chr. School aan de Spoor straat. 4e ZOMERCONCERT te geven door de Harm. Patiëntia Vineit Ornma, Directeur H. Kok, op Woensdag 2 Augustus a-s. des avonds 8 uur aan die Torenstraait. PROGRAMMA: 1 Volksliederen 2 Lisbona, Marsch patriotique portugaise. J. Fuigeot 3 Le Cal.ife De Bagdad, Ouv. Boielddeu 4 Donausagen. Wals JuLius Fucik 5 Maritana Fantaisie sur 1'Opera. Jos. Kessels P A U Z E: 6 Le Masqué D'or Ouv. F. Popy 7 Die Puppenhiochzeit, Karakterstuk von Max. Rhode 8 Divertissement Champêtre (Suite Ballet) in 4 deelen. Ferd. Rousseau 9 Colonel Bogey, Marsch K. J. Alford. GESLAAGD. Aan dt Mldid. Techn. School voor Bouw en Waterbouwkunde te Utrecht verwierven de ond< rstaande cand'idiaten het einddiploma Afdeeling Waterbouwkunde de heeren G. H. Ruhaak te Soest en N. Mi. G. van Vliet te Soestdijk. POSTDIENST TE SOEST. De bussen van Heideweg en Birktstraat worden met ingang van 1 Augustus a.s. in de lichting der kombussen opgenomen. De lichtingen der overige bussen zullen met ingang van dien diatum eene kleine wiizigFg ondergaan. De lichtingen van 10,15.15 en 19,55 worden resp. 9,50, 15.10 en 20, Die van 9,45, 14,45 en 19,25 worden resp. 9.20, 14,40 en 19.30. AANRIJDING. Woensdagavond had op de Middetwijk- straat een aanrijding plaats tusschen der, wielrijder J. C. v. S. uit Soest en den au tobesiuurder J. V. uit Huizen. De wiel rijder reed op het rijwielpad en werd in gehaald door da auto. Deze week te veel naar rechts uit bij het laten passee- ren van een andere automobiel, komende uit de tegenoverges telde richting, trok daarna weer plo.seling zijn stuur naai links met tot gevolg, dat het achtereinde van de vrachtauto in aanraking kwan. wet den wielrijder, die kwam le vallen '-n daarbij verwondingen opliep aan he. linkerbeen en aan den linkerarm. De eerste hulp werd ver.e.nd door Dr. de \os en later werd hij per ziekenauto op verzoek vervoerd naar Baarn ten huize van zijn verloofde. De bestuurdei van de auto was aanvankelijk doorgereden hl ^er ^oor P°^^e achter haald, die toen tegen hem proces-verbaal heeft opgemaakt. HEIDEBRAND. Woensdagmiddag te ruim kwart over drie ontstond heid -brand op de heide ten Zuiden van den straatweg Utrecht Soesterberg in de buurt van Kampoorcl bg hoogte 30, waarschijnlijk veroorzaak, door het achteloos wegwerpen van een nog brandende s'ganr of ,i are'.te. De Vrijwillige Brandweer van Soesterberg was zeer spoedig ter plaalse en ving on der leiding van haar Commandint A. Tam mer terstond met de blusschingspogingen aan. Kort daarop arriveerde ook "d Brandweer-Commandant van Hasclen uit Amersfoort met enkele brandwe rlieden politie_agenten en den Boschbrandwe?r wagen. Een afdeeling mili airen onrier lei ding van o n 1ste Luitenant van de Lucht- vaartafdeding te Soesterberg kwam me- de aldra in een 2-tal vrachtauto's aange beden. terwjjl tenslotte de Vrijwillige Brandweer van Soest onder le'ding van haar Commandant VV. Groart ook op het terrein arriveerde, geal; r.neerd a]s d ze was vanuit het Soester Natuurbad, al waar men de rookwolken had bemerkt. Üp het terrein van den brand troffen wjj ook aan den heer de Beaufort, strook- ouimandant vaii de strook Austerfitz. iiot welke strook de bewuste heide be loert) van de Utrechtsche Boscnbrand- »eer Vereeniging. Met zooveel personeel, dapper gehol pen door vele burgers,' wareu de viaui- nen gelukkig spueuig gedooid. Ondanks aen vrij sterken Wesienwind, die net in e ricming naar de mooie bosschen toe /aaide, mocht het gelukken de vlammen .oi staan te brengen op een der zand we en, uie daar naar den straatweg toe loe pen, waardoor mede verder gevaar voor tien straatweg en voor de aldaar staande «veilingen geiieel was voorkomen. De Commandant'uit Soesterberg zorgde .oor de aanwezigheid van voldoenue driuk- «vater voor de blusschers, terwijl eenige .enters niet bier en limonade goede za ken maakten. Het terrein was eigendom van den Staat Ier Nederlar.den en in gebruik bij het Militaire Gezag. Dit liet dan ook na al oë p van de biussching nog voor alle ze- keriieid een wacht van 4 man op het ter rein achter. Hoewei er aanvankejijk eenig verschil rail meening was op welk grondgebied, ae brand woedde, bleek aldra uit raad pleging van de kaarten na afloop van .ie biussching, dat het geheele terrein- gedeelte gronugebied was van de gemeen- .e Soest. üp het terrein van den brand troffen .vij nog aan eenige politie-agenten der ge meente Soest en verder de militaire po litie, die beiden voor handhaving der or- zorgden. Een stuk heide van ruim 2 H.A. met jen 25-tal daarop verspreid staande lage n middelhooge naa.d.ioutboomen weroea -*en prooi der vlammen. Eerst te ruim j uur konden de verschillende brand weren weder inrukken. AANRIJDING. Woensdag nadeiden tegelijkertijd een Luxe-auto, bestuurd door D. K. uit Oos- erbeek en een vrachtauto, bestuurd door 3. J. v. d. L. uit Soest heUkruispunt ider .regen Spoorstraat en van Weedestraat. matstgenoemde auto moest de Spoor- ici-aat op, doch de bestuuider van de .uxe auto verleende daartoe geen voor- ang (de vrachtauto kwam voor hem van .echts) met tot gevolg een botsing. Beide oertuigen bekwamen eenige materieele ,chade. De bestuurders hebben dsze ech- er onderling geregeld, zocdat gesn pro- es-verbaal behoefde te worden opge haakt. BOTSING. Woensdagmorgen reed dö wielrijder A. 3. uit Soest zoo kort achter den voor hem ijdenden vrachtauto van den expedileoi j. F. v. D. uit Amersfoort, dat op het nïo- nent, dat de bestuurder van dien vracht auto stopte, hij ook niet meer tijdig kon i toppen, waardoor hij met een flinkei ;racht tegen het achtereinde van de au- o opbotste. Hij kwam daarbij te vallen n liep wonden op aan het hoofd, terwijl ijn rijwiel werd beschadigd. Waar ech- er niets van een gepleegd strafbaar feit vas gebleken, werd ter zake geen pro- jes-verbaal opgemaakt, doch waarschijn- .ijk zal dit ongeval voor B. wel een zoo- .anige waarschuwing zijn, dat hij voortaan Jet meer zoo dicht achter een auto aan- -ietst. PLEZIER VLUCHTEN DER K. L. M: Evenals voorgaanidle jaren zullen ook de en zomer wederom pleziervluchten worden georganiseerd 'door 'de Kon. Luchtvaart Maatschappij. Op Maandag 31 Juli, Dinsdag 1 Augus tus en Woensdag 2 Augustus zal er bij het theehuis Soesterdal gelegenheid zijn een luchtreisje te gaan maken boven Utrecht of Amersfoort. AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. De Oranjevereeniging alhier 'heeft, ook dit jaar wederom een autotocht georgani seerd voor ouden van dagen op 29 Juli a.s: De afrit zal plaats vinden om half twee van den Kampweg, tegenover „'t Zwaantje" Waarschijnlijk zal de tocht naar het Udi- delermeer en Arnhem gaan. EXAMEN. Op het te Utrecht gehouden examen voor MULO is de heer J. H. Oorthuis, alhier geslaagd. Voor H.H. Winkeliers, te gebruiken voor Etalage- reclame, voor prijzen enz. N V. Eerste Soester Elrctr. D ukkerij Van Weedestraat 7 - Soestdijk Buiten verantwoordelijkheid der Redactie „WAAROM?" Waar toch 't motief te zoeken Voor 't iai en noodloos vloeken Waarmee soms ondoordacht Ons „Hollandsch" wordt verkracht Men vloekt er maar op los De boer tegen zijn os. De slager zet zijn knecht Met een vloekscheldwoord terecht. De kwaliteit van koek garandeert men met een vloek Alen hoort met vloeken smijten Naar visch die niet wil bi>ven. De man van stand doorbrauwd Zijn geestig onderhoud Om maar geen woord te zoeken Met mooi gezegde vloeken Heeft een politieman Te toonen wat hij kan Ook hij lastert zijn God Ten spijt van 't vloek-verbod. Nog gaat de dwaze man Prat dat hij vloeken kan 't Is zijn private kunst. Geen dier deelt in die gunst. Hoewel men 't n'et verbiedt,, De dieren vloeken ndet. Ik hoor >niabij mijn woning De' sitem d/er winterkoning Wat stem wat zuiver liied Maarvloeken hoor ik niet. De koekoek roept koekoek, lk hoor geen enkele vloek. De rietvink zingt: kanrekiet. Miaar vogels Vloeken niet. Van ver, waar linden wuiven, Klinkt 't ziacht gekoer der duiven. Der meer'Len fijn gefluit Klinkt boven 't hakhout uit. Straks stijgt op milde douw. Naar 't reine hemelblauw; Het blijde leewerik lied, Een wanklak hoor ik ndet. Als laat, de nachtegaal In schoone zuivere taal' God onbewust gaat prijzen Is 't dat de vragen, Tijzen, Waarom knarst .door 't heelal Het schrijnend vloek-gebral. Is 't door gebrek aan woorden Dat men dat vlo,eken hoorde? Viel de mensoh uit hooger sfeer Tot deze laagheid neer, Of trekt men die conclusie Men vloekt door evolutie. JANSON. DIERENBESCHERMING. VOOR- EN TEGENSTANDERS VAN DIERENBESCHERMING Nieuwe wiaarhiëdlen of nieuwe denkbeeL den, die geen geldelijke winst beloven, of waarvan 't materieele voordeel nog niet al gemeen wordt ingezien, ontmoeten gewoon, lijk grooten tegenstand; want uit onver schilligheid, gemakzucht, traagheid van na denken, of bekrompenheid van inzicht, houdt de mensch zich gaarne aan dien^ge- wonen sleurgang. Heviger wordt die tegenstand, ialls ont dekkingen van zedelijken aard beschuldi gend tegen hem optreden, en hem het onge oorloofde voorhouden van sommige zijner gewoonten^, voordeelen en genietingen. Dit laatste nu is het geval omtrent die renbescherming. Deze toch' iis niets anders dan het tot stand brengen eener nieuwe verhouding van 'den mensch tot het dier, gegrond op juister, verlichter, rechtvaardi ger en zedelijker beginselen, -dan die, waar op tot voor korten tijd onder alle beschaaf, de natiën 's menschen 'dwingelandij over het dier gevestigd wias; eene tyranie, bijna al gemeen beschouwd, als de eenige mogelijke en zeer wel te verantwoorden betrekking van den Heer <ler Schepping tot 'de dier soorten, welke hij zich onderworpen heeft. Daarom komt aan de beschermingszaak met recht de naam van hervomnng toe. En niet alleen wijzigt zij de betrekking van den menisch tot het dier, maar boven dien hervormt zij het hart van eerstgenoem. de ten aanzien van zijne maituurgenooten. Immers het is d'e Fransche schrijver de Valmer die het 't eerst gezegd heeft de mensch heeft geen twee harten, het een goed voor dj dieren die van hem afhankelijk zijn, het andere boosaardig voor zijne na tuurgenooten; alzoo bewondert de dieren bescherming de veredeling, de hervorming van geheel het menschelijk hart Ingang aan de beschermingszaak te ver schaffen, beteekent strijd te voeren tegen onkunde, sleurgang, onverschvlligheid, op zettelijke boosheid en verkeerd begrepen eigenbelang jegens dc dierenwereld. Aan dien kamp nemen dagelijks meer strijders, nemen hoe langer hoe meer natiën deel; en hoewel de vijand dien zij te beoorlogen heb ben. geducht is, toch mogen de dierenvrien den zich reeds verheugen in menige door hen behaalde zege, in veel goeds door hen tot stand gebracht. Wij achten het belang rijk om van nabij de wapenen te onderzoe ken waarmede de tegenstanders der dieren bescherming. hare vordering trachten tegen te houden; en dewijl nu den strijd die ge voerd wordt op zedelijk gebied en dus zon der bloedvergieten plaats heeft, zullen wij noch geweren, noch kanonnen, noch revol vers, maar de argumenten en de beweringen der verstandigsten onder onze antagonisten onderzoeken en doen kennen. Daardoor toch zal licht opgaan over de motieven der oppositie die wij dierenbe schermers schier overal ontmoeten, en bij dat licht zal de waarde, de belangrijkheid en de zedelijke strekking der zaak die wij voorstaan, des te duidelijker uitkomen voor serveer dan ons heerlijk Vanille-IJs na het diner Verkrijgbaar in kups 4 15, 25, 35 en 60 cent. Ook in glazen met slagroom 4 20 ct. p portie. Thuisbezorgd zonder prijsve1 hooging Tevens houden wij ons aanbevolen voor levering BONBONS in groote verscheidenheid van eerste klas fabrieken Beleefd aanbevelend, Telefoon 774 GEVONDEN VOORWERPEN. Aard van het voorwerp: Terug te bekomen: 6 fotografiën rijwielsleutel damesbadpak met badmuts rood-wit vlaggetje met houdertje eenige rijwiel- en motorsleutels zilveren broche met steentjes pak, inhoudende knoopen nikkelen polshorloge met armband politiebureau politiebureau Bakkersweg 3 Vredehofstraat politiebureau politiebureau Kerkpad 51 Vinkenweg 39 10 elk, wiens oog helderziende, wiens oordeel onbevangen is. Als bevordelijk aan de goede zaak plaat sen hare voorstanders zee rdikwijls korie, duidelijke stukken, handelende over de be langen der dieren, in dagbladen of andere periodieken, geschriften die meer onder het oog van iedereen komen. Op zulke stukken nu wordt dikwijls door dien tegenstander der goede zaak gerepli ceerd, en wei door met veel ophef te ver melden, een of ander onlangs plaats gehad hebbend betreurenswaardig feit, of eenig geval van verregaande dronkenschap, of eenige andere onzedelijkheid, of wel door te gewagen van de groote armoede die hier of ginds geleden wordt, om daaruit de con clusie te nemen dat ,,waar zulke feiten plaats grijpen, het ongerijmd en onverant woordelijk is, zich aan het lot van 'dieren gelegen te laten Eggen". Is dat nu, vragen wij, met eerlijke wapenen strijden? Neen, het is van achter een beschutting steenen werpen naar hen, die met open vi zier 't strijdperk zijn binnengetreden; im mers de dierenbescherming heeft niets te miaken met al .die stalen van maatschap pelijke bedorvenheid waaruit men bewijzen wil dat ook zij onzedelijk is. Niet alleen toch heeft zij door leer noch daad of voorbeeld aangemoedigd' of bevor derd, maar zij durven zelfs nog een schrede verder gaan; wij bewezen namelijk diat me nig maatschappelijk kwaad niet gestegen zou zijn tot de hoogte die het bereikt heeft, indien men den mensch niet in zijn jeugd had toegestaan oin door het mishandelen van dieren vele slechte hartstochten aan te kweeken of bot te vieren. Op nieuwheid kan deze stelEng ziali moeilijk beroemen, wamt Pythogeros zeide reeds: „wie als kind behagen schept in het wreedaardig kwellen van zijn hond, zal later zijn' vrouw en kinderen mishandelen", doch hare waarheid wordt bewezen door de in structie van zoo menig crimineel proces, waaruit blijkt dat de meeste booswichten zich in hun jeugd verlustigd hebben in het mishandelen van dieren, en zich op die weerlooze slachtoffers geoefend hebben in misdaden!, later op menschen gepleegd. Ook de volgende stelling houden wij voor onwe- derlegbaar; dat namelijk menig hart warmer zou kloppen voor deugd, pEcht en voor den naasten, indien 't gevoel die bron van al wat edel is in den mensch niet stelselma-, tig in vele kinderen gesmoord werd door het herhaaldelijk aanschouwen van het mar telen en moorden van weerlooze dieren. Soestdijk, 1933. Koopman. Geachte Redactie Verzoeke beleefd onderstaand artikel als ingezonden te willen opnemen. Bij voorbaat dank. In No. 58 van Zaterdag, 22 Juli jl. uit Floris C. in een artikel „Van Zwanenzang tot Preludium" zijn meening over de zoo goed als mislukte economische wereldcon ferentie te Londen. Ik kan mij geheel ver- eenigen met zijn gedachtengang, echter had Floris C. het nog wat duidelijker kun nen zeggen,, namelijk dat een grootscheep- sche internationale samenwerking niet al leen diirect uitvoerbaar is, maar ook onmo gelijk is, omdat alle staten, wier vertegen woordigers naar Londen gingen, alleen aan hun eigen ik dachten (duizend hoofden, dui zend zinnen) en elke staat een zoo groot mogelijk succes behalen wil. Dit kan nu eenmaal niet. Het gaat precies zoo als bij de individuen onderling; iedereen wil op kosten van den ander leven. Eerst wanneer iedere staat zijn eigen vui_ le wasch aan kant heeft, zijn eigene ont wrichte economisch-financieele toestanden op orde heeft gebracht, dan pas kan men met zijn buurman zaken doen, gebaseerd op vertrouwen en fair play. Op de puinhoopen van biina bankroete staten is vruchtbare in ter nationale samenwerking onmogelijk. Verder wil ik nog even ingaan op het artikel „Boycot den Boycot" van JWin hetzelfde nummer van de Soester. Over het algemeen kan ik J. W. bijvallen, waar deze spreekt over het verkeerde van den boycot. Bijv. zit k voor 'n kippenfok kerij aan den weg Soest-Birkhoven een bord geplaatst met het opschrift ongeveer als volgt: „Zoolang Duitschland niet onze eie ren koopt, mogen wij ook geen Duitsche goederen koopen." Ik vind dergl. gedoe ten eerste fiauw en dom en ten tweede heeft het ook niet de geringste uitwerking. Laten wij even de feiten naar voren halen. Onze Hollandsche boeien leverden vroeger tegen minimum be taling de eieren, kippen en andere produc ten aan de speculanten en exporteurs, die met de zoete winst gingen strijken. De boe ren zelf leden gebrek en honger. Dc eieren kosten wel 10 tot 16 cent per stuk en de kippen f 1,50 en hooger, prijzen te hoog voor den gewonen werkman. Alles stelde zich in op export. Toen kwam de tegenslag. Het nieuwe Duitschland sluit zijn grenzen, ten einde het Duitsche boerenbedrijf, 'twelk zoo goed als vernietigd was, er weder boven Frankrijks Fiscus is vernuftig"! Dat ddent, tot zijn eer, gezeid; Want van elf milHoen „patiënten", Dokten drie milEoen ,,op tijd"! En dat mocht zóó toch niet doorgaan, In 't belang van 't goede land; Toen ging er één zitten denken; Deed 'dliit „middel" aan de hand: Ieder die voor een' „betaling Aan den Fiscus" is belast, Krijgt een kaart met (haar) zijn, doopceel: Hoe, waar, wie, wat (haar) hem past, Verder zijn er dian, héél duid'lijk Twaalf „termijnen" op vermeld, Waarop men zijn deel moet storten Aan Heer Fiscus van zijn geld. Niemand kan nu iets (ver) koopen, Storten, zenden, halen gaan Van een Bank. vóór dat de juiste Afbetalig is gedaan. Niemand krijgt (haar) zijn salaris, Als „de stempel" niet vermeldt: „Van Mevrouw, Mijnheer, Mejuffrouw Zóó en zóó, kreeg ik mijn geLd!" Men kan ook direct betalen 't Héél' bedrag; dan is men ,,vrij"! Echter steeds de kaart vertoonen, Welke geldzaak het ook zij. Niemand kan diaar iets beginnen, Die niet „veilig is gesteld"! Zóó komt nu de Fransche Fiscus „Op zijn slofjes" aan zijn geld! Is dat van die Fransche Fiscus, Niet vernuftig" uitgedacht? 't Resultaat: vodr „wanbetaling" Men in Frankrijk zich wel wacht! 'k Hoor hier „wanbetalers" roepen: „Alsjeblieft!" ,,M'n goeie Griet!" „Zeg! ,,Ad Rem", loop naar den Duivel!" „Maak zóóiets bekend toch niet!" AD REM. Nadruk v -boien. op te helpen: In net omgekeerde geval zoudie Nederland net zoo hebben gehandeld. De Hollandsche boer verkoopt zijn produc ten mu op de binnenlandsche markt. Het eenige geluk bij dit ongeluk is dat de ar beidersgezinnen er nu ook van profiteeren kunnen. De kleine boer heeft er echter geen voor- of nadeel bij, want hij lijdt nu net zoo veel honger en gebrek als vroeger. Alleen voor de speculanten en exporteurs, die op kosten der boeren reuzenwinsten maakten, zijn de vette jaren voor altijd voorbij, en zijn zij het, die nu een groote mond opzet ten en schetteren over de snoode daad on zer oostelijke buren. Zij doen dit echter alleen, om hun eigen snoode daden te ca- moufleeren en zich schoon te willen was- schen. Wat J. W. echter schrijft over de veiwol- ging der Joden kan ik niet onderschrijven. Of J. W. is zelve Jood en zijn zijn aanha lingen derhalve te begrijpen, óf hij is te veel gevoelsmensch en kan of wil hij de harde werkelijkheid niet zien. Bij alle revoluties komen excessen voor. Over het algemeen worden de Joden niet vervolgd (vooral niet de kleine lieden, die internationaal niets te beteekenen hebben), mis zij aan de wetten van het land gehoor zamen goede burgers zijn, die het belang van den staat dienen, waar zij gastvrijheid genieten en geen staat in een staat willen vormen. Zulke eischen, dunkt mij, worden in alle landen aan de inwoners gesteld, niet waar? J. W. zegt het ja zoo aardag: ,,De hand moet allereerst in eigen boezem ge stoken worden". Wat men in Duitschland doet. is de pa riteit herst-rllen. Van de bevolking zijn er 1 Jouen die over ca. 70 handel, in dustrie, bankwezen, kunst en wetenschap heerschen. Dit is dus heel iets anders als ,,De Joden zijn in het algemeen nijvere menschen. die door handel en industrie in hun levensonderhoud voorzien", zooals J- W. dit wil doen voorkomen. Geen volk kan en zal toestaan, zoolang het bij machte is dit te verhinderen, dat zijn land door vreemdelingen in bezit wordt ge nomen (of door wapengeweld of door geld, dit speelt geen rol) en de eigenlijke bevol king op het tweede plan wordt gedrongen. Elk volk heeft het recht zijn nationale eenheid te waren en op te bouwen zonder eerst te vragen of de buurman dit wel zal goedvinden. En zoolang de volkeren zich niet op hunne nationale eenheid bezinnen, kan van een internationale samenwerking geen sprake zijn. U't een chaos van ontred-

De Soester | 1933 | | pagina 5