W WIJ I1J N.V. Eerste Soester Electrische Drukkerij slechts 20 cent N J. L. HOKSBERGEN 1 rol boterhampapier De noodzakelijkheid van speciale Auto wegen. Wij leveren in den kortst mogelijken tijd alle drukwerken voor handel en industrie. Voor Familie-drukwerk, als Verlovings-, Ondertrouw- en Geboortekaarten, zijn wij een specialiteit. Indien gewenscht, in enkele uren gereed. Van Weedestraat 7 Soestdijk Telefoon 962 O-w Voor de Vrouw ••I (voorheen R. PRESE Hofleveranciers. BAARN. Vleeschhouwerij Varkensslachterij BESLIST EERSTE KWALITEIT Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 Dagelijks hooren en bezorgen bevattende 50 vel etevig perkament, voor N.V. Eerste SoesterElectr. Drukkerij Van Weedestraat 7, Soestdijk derde staten is geen volkerengemeenschap te smeden. Maar natuurlijk! Het almachtige interna tionale joodsche grootkapitaal tracht de ge- heele wereld te verinternationaHseeren ten einde zekerder van hun prooi te zijn. Het Marxisme dient hun als gangmaker om al len daarvoor rijp te maken, 't Internationa lisme, z.o: de Marxisten zich dit denken en welk droombeeld door het joodsche grootkapitaal warm gehoudien en gesteund wordit, is een utopie. Er bestaat geen pro letarische of communistische beweging, die niet, zonder dat dit waarschijnlijk tot de idieatistishe ileiders doordringt, in het be lang van het geld werkt, en in richtingen gedreven wordt, die het geld aangeeft. De geest wikt, het geld beschikt. Het artikel over „Jeugd en Fascisme" is reeds door Th. Kessler in No. 59 onder 'handen genomen. Ik heb al lang niet zoo veel onzin bij elkaar gezien als in bedoeld artikel. Het geraaskal over „vrijheid" is gewoon belachelijk. Mössdhien geeft die schrijver van dat artikel eens een goede en duidelijke definitie van het woord vrij heid. Na toetsing met de werkelijkheid zal er ndet veel meer van overblijven. Vrijheid As iets abstract's en ligt het aan ons eigen, hoe vrij wij willen zijn. A. F. W]: Wunsch DIERENBESCHERMING. DE HOND VAN DEN FIETSER. Een akelig iets, dlat ik soms weil eens zag Op een snikheeten zomerdag. Als geen blaadje beweegt en geen winde ke zucht En geen wolkje beweegt langs de lucht, Is een jongen, <diie vliegt op zijn suizende fiets, Die een mijl of wat rekent als niets, En een heel eind daarachter een dravenden hond Met zijn tonglap een eand uit zijn mond. 't Arme dier sukkelt doornat zijn baas ach tera n Langs die wegen vol steemen en stof, Het houdt vol, het moet mee, of het al of niet kan. Kijk, zoo'n jongen is wreed en voelt grof! Want geen hond is een draver op zeer lange baan iEn wie dat van hem denkt, heeft abuis, Wanneer je een lang eind uit fietsen mocht gaan, Ochl laat dan je hond liever thuisI Soestdijk. Koopman. KERK EN VREDE. Geachte Redactie! In Uw blad van Zaterdag IK las ik een ingezonden stuk van het bestuur van Kerk en Vrede „afdeeling Soest", waarin met in stemming en 'dankbaarheid werd aange haald o.m. eene bewering van Ds. de Haas: tóEn bij oorlog van re'chthandhaving te spreken, dat doe dan maar, wie het durft!" Bij deze uitlating, zooals zij daar staat, dat wil dus zeggen in algemeenen zin, is blijk baar uit het oog verloren het onderscheid tusschen een aanvalsoorlog en waarvan hier te lande alleen sprake zou kunnen zijn een verdedigingsoorlog. Handhaving van het recht dat is de hand houden aan het recht sluit, bij de aanranding van diat recht, tuit eene passieve houding, maar sluit in het tegengaan of bestrijden van het onrecht. De voorstanders van „de Kerk en Vrede- bewegang" zijn niet consequent. Men wil een politialeger voor de handhaving van het recht tegenover de bewoners van eigen land, doch niet een leger tot het handhaven van het recht tegenover den buitenlanders (waarvoor een poütieleger natuurlijk on voldoende is). Het is duidelijk dat dit neer komt op een gradueel en niet, zooals zij vermeen en, een principieel verschil. Met een sprekend voorbeeld uit de practijk moge ik hit korte artikel besluiten. Dudtschland be schouwde bij den aanvang van den wereld oorlog het met België gesloten tractaat, waarin, bij een eventueelen oorlog met een ander land. diens onschendbaarheid werd gewaarborgd, ails een vodje papier van nul en geener waarde, en viel dat land binnen. België wilde dit onrechtmatig indringen in zijn land (in eigen huis zou men spreken van inbraak) tegengaan. Wie zou hier dur ven spreken van een niet handhaven van bet recht door Belgë? Uit het verder ver loop zien wij de macht van het kleine, in dien het om eene rechtvaardige zaak gaat. Indien België passief was gebleven en dé Duitschers dus met waren opgehouden, dan zouden wij met de aangrenzende landen thans waarschijnlijk gebukt gaan onder een régime, waaronder in aanmerking nemende de mentaliteit der Duitschers, niet het minst de aanhangets van Kerk en Vrede als anti- militairisten zouden hebben moeten lijden. Inzonderheid zij kunnen dus d e Belgen dankbaar zijn voor hun actief optreden, di, voor hunne handhaving van het recht. Soestdijk, 27 Juli 1933. G. J. LANDWEER. In het Koninklijk Instituut van Inge nieurs te 'sGravenhage is een congres ge houden van de Nederlandsche Vereeniging voor Auto-Snelwegen (NEVAS) en beeft het bestuurslid J. M. A. Kroes een rede ge houden over de noodzakelijkheid van spe ciale autowegen, waaraan het volgende is ontleend: Spreker betreurt het zeer, dat Neder land, thans, medio 1933 nog geen enkelen specialen autoweg bezit, terwijl Italië, Duitschland, Amerika en andere landen op dit punt van welvaartsbevordering reeds belangrijke daden hebben verricht, en dat zelfs de nieuwe regeering tot op heden heeft verzuimd, te verklaren, dat zij voornemens is den achterstand tbier te lande op het ge bied van speciale autowegen in te halen. Onder speciale autowegen worden ver staan wegen, waarop geen andere, dan door motorische tractie voortbewogen voertui gen worden toegelaten, en waarop zich geen, of nagenoeg geen kruisingen k niveau bevinden. Wat de eischen betreft, waaraan speciale autowegen behooren te voldoen, deze zijn de volgende: Speciale autowegen dienen ten minste vier rijbanen te hebben, namelijk 2 voor het opgaande en 2 voor het neergaande verkeer, terwijl het wenschelijk moet worden ge acht, dat dn het midden een scheidingswand van ongeveer 2 Meter hoogte wordt opge trokken, zoodat men nimmer last heeft van z.g. tegentóchten. De scheidingswand kan uiteraard achterwege blijven, indien de autoweg wordt voorzien van een goede na- triumverlichting, zoodat de koplich/ten van den wagen niet behoeven te branden. Het wegdek 'dient van een zoodanige sa menstelling te zijn, dat de grootst moge lijke harmonie met het rubber der handen wordt bereikt, dat de kleur van den weg ook bij nacht licht blijft en dat geruischloos kan worden gereden. De zoogen. tonrondte welke noodig is voor het afvloeien van het regenwater, mag ten hoogste 1:40 en moet ten minste 1:100 bedragen. Wegen materiaal dat aan deze eigenschappen en vereischten niet voldoet behoort voor den bouw van speciale autowegen in geen geval in aan merking te komen. Speciale autowegen behooren lijnrecht te worden getracteerd. Indien in bijzondere gevallen een bocht onvermijdelijk is, dan dient de straal daarvan zoo groot moge lijk te zijn, terwijl in die bocht eenige ver hooging aan de buitenzijde aanbeveling ver dient. Roomenrijen zijn langs den specialen autoweg overbodig; zij leveren ernstig ge vaar op voor de veiligheid1 van den weg gebruiker, irriteeren het oog van den be stuurder en belemmeren heit uitzicht op het landschap of de andere omgeving voor de passagiers. Bovendien veroorzaken in den herfst de afvallende bladeren bij regenwe- der groote slipgevaren. Ter verhooging van het landschapssohoon kunnen, indien dit anders te eentonig zou zijn hier en daar op eenigen afstand van den autoweg boombeplantin gen in groepscom- binatie worden aangelegd. Verder moeten bij kruisingen met andere belangrijke wegen per viaduct of tunnel en kele uitwegen worden afgetakt op zooda nige wijze, dat het doorgaand verkeer geen hinder ondervindt van degeen, die van zulk een aftakking moeten gebruik maken, om naar den anderen weg te rijden. Indien de autoweg door drassig land, of door onvermijdelijke bebouwingen moet worden getracteerd dan verdient het aanbe veling dien w.eg, of dat gedeelte ervan op een viaduct aan te leggen. Op bepaalde afstanden dienen benzine stations te worden gebouwd, waar tevens zoo noodig hulp kan worden verleend, of ingeroepen. Nederland tejde 20 jaren geleden nau welijks 2000 auto's, 10 jaar geleden 23 duizend, 5 jaren gekden 83.500 e.i thant Juli 1033, zijn er op zijn minst 175.000 (met inbegrip van de ongeveer 35.000 motorrijwielen). In de laatste vijf jaar is het aantal dus hier te lande verdubbeld. Dit is vol strekt niet te verwonderen. Voor Nederland voorzag spr. binnen weinig jaren een economische mogedijk- heiü van één auto per tw^e gezinnen. Dat crjfer is gebaseerd op de hefrt van d. weivaart van Amerika. De bevolking in Nederland zal tegen dien tiia-'o.ngeveer dc 9 millioen bereiken. Er is dan plaats voor een millioen auto's, d.i. oijna het zes voudige van het tegenwoordige aantal Thans betalen 175.000 autohouders t-> zamen 13.5 millioen gulden wegen-> cas ting. Gesteld, dat er tegen dien tijd twee maal zooveel uit de wegenbelasting zal moeten worden gehaald, als thans, dun zou iedere automobilist kunnen volstaan met een derde van de wegenbelasting, dié hjj in 1933 nog moest offeren. Het publiek moet in het belang van zichzelf worden beschermd tegen het ge vaar van auto's op den gemengden weg, en de aanleg, waar mogelijk, van speci ale autowegen is een middel bij uitne mendheid, om deze bescherming tot haar recht te doen komen. Een centrale verkeersongevallenstatis tiek, welke alle verkeersmiddelen omvat, bestaat hier te lande nog niet. Op grond van andere gegevens mag evenwel wor den aangenomen dat er jaarlijks gem'd- deld 500 personen in Nederjand worden gedood en 2500 word in gewond bij on gevallen door het verkeer. Een belang rijk deel van deze lijst komt op rekening van het snel- en langzaam verkeer oi> lenzelfden weg. Het is volgens spr. in hooge mate onverantwoordelijk aldus voort te gaan. Het aanleggen van nevenpaden voor langzaam verkeer, waaronder verstaan, worden paardentractie, wielrijders en voetgangers, brengt geen afdoende baat. Niet slechts is dit een" ontzettende dure en onpractische methode, omdat dan voor eiken weg van eenig verkeersbelang minstens 40 M. grondbreedte noodig is. maar ook de veiligheid is er njet mee'ge baat, omdat het gevaar, dat de een of andere wandelaar, of fietser plotseling van terzijde op den autoweg opdoemt, aanwezig blijft. No Bovendien toont de practjjk aan. dat op den langen weg van die neveabaneu heel weinig gebruik wordt gemaakt. Zon der eenige schade voor he. algemeen be lang kan dat nevenverkeer naar de be staande oude wegen wo.dm verwezen. De aanleg van rijwielpaden door bosch of heide en langs onze ve.e wa:eren ver dient, onafhankelijk van den bouw van speciale autowegen alle aanta/eling, en deze kan meesial geschieden met toe stemming van de eigenaren der landgoe deren, zonder dat daarvoor dure onteige ningen noodig zijn. KRIS KRAS LANGS HET MODE FRONT Het is dan eindelijk heusch zomer ge worden, hoewel men de goden niet moet verzoeken, en vooral PJuvius niet, door al te veel over mooi weer te spreken. Maar aJs het dan toch ook zonnig weer ds, mogen we toch wel eens de aadacht vestigen op de groote-hoedenmode dit diit seizoen bestaat Ze zijn grooter en platter dan n-og ooit te voren, ten minste in de laatste vijftien ja ren. De bollen zijn heel ondiep, waardoor de rand een aardige, individiueele val krijgt, Celephane papier ter bescherming van Uw LAMPEKAPPEN tegen VLIEGEN, kost thans PER VIERK. METER! N.V. Eerste Soester Electr.Orukkerij Van Weedestraat 7 TeUtoon 962 Italliaansch-sitrooien hoeden doen opgeld. De garneering is heel eenvoudiig en bestaat dikwijls slechts uit een simpel lint of een paar bloemetjes. „Toa-st", een kleur iets donkerder dan nature1!, is jjde" modekleur voor Panama's. En dat kleurt prachtig bij een japonnetje van een zachte pastelkleur. Hoe staat het me de taille-lijn? Is er ver andering op komst? Belangrijke vraag voor alle „strijdsters" aan het modefronit. En de allerlaatste berichten op dit punt melden hoewel momenteel, dat is tijdens den zo mer, geen verandering meer plaats vindt, en de taille dus op de normale door de natuur aangewezen hoogte blijft, bestaat er een neiging om tegen het najaar de taille iets lager te doen vallen, met wat meer ruimte in het lijfje. Onze handschoenen? De goedgekleede dlame acht handschoenen dn dit seizoen min stens zoo belangrijk ter completeering van haar toilet als 'n hoed Allerlei bijz. kap pen zien we aan deze handschoenen. Onder de nieuwigheden zien we bijvoorbeeld dat de hoed en de kap van de handschoen van dezelfde kleur zijn, soms zelfs met een bij komende sjaal. De stoffen handschoen blijft nog steeds zeer populair en deze is dan na tuurlijk heelemaal wit. Voor wandeltoilet zijn bruine handschoenen „,de" dracht, om het even of het costuum nu lacht of donker De watersport, daaronder dan in de eerste plaats begrepen bet zwemmen én zonnen en ronddartelen in bad- en aan verwante luchtige zomerkleedij heeft dit jaar al buitengewoon aan populariteit ge wonnen. Alom worden strandbaden en na tuurbaden ingericht en we zijn hard op weg een volk van waterratten (e worden wat we, gezien de groote hoeveelheid wa- er in ons vaderland, met eere kunnen doen. Allerlei luchtige en makkelijke klee- jij is daa.door ontstaan, die gemakkelijk over een badpak heenge.vorpen kan wor den. Een paar voorbeelden zijn op het plpatje weergegeven. Links een echt zeilcostuumpje, kwiek getailleerd jasje m. koperen knoopen. zeilpet en donkerbrui ne bLoes van een mos-tei dlkleurig weefsel. Je geruite juik rechts, van een dood gewoon katoentje natuurlijk, met een driekantige sjaal, is op de manier van een jas gemaakt, om gema'kkelijk over een badpak te kunnen aantrekken, en met 'n strik op zij gesloten. MADELEINE Laat ons Uw drukwerk vervaa BU AD TC Uil HE B doei mee 193 ninf] A deni A mee n*it van allei liunt zorg zulk Ti inge A tuigi len hanc dan nem delli dien van cj er meei bart van der

De Soester | 1933 | | pagina 6