Reuze reclame TOMATEN per pond 7 ct. fl»~ „BABY" een halve flesch Limonadesiroop CADEAU A. van Mi! D. F. Volgt Excursies in het Himaiaya-Gebergte. Tuinbouwinrichting Zonneheuvel OPNAMEN Groote sorteering N.V. Eerste Soester Elec. Drukkerij Kleine Advertenties M M i S Het beste en oudste adres voor het ontwikkelen Uwer 6 jpa Foto -artikelen Neemt een Kodak Socster* Schildersbedrijf Fa. BLOK Huis-, Decoratief- en Reclame Schilderwerken. HHEffilB) v Wll U *il l AI Fotograaf Drost - Steenhofstraat 56 - Tel. 486 in zeer groote verscheidenheid, prijzen vanaf 50 cent tot en met f 4.50. Ziet de Etalage's Ziet de Etalage's Van Weedestraat 7 Telefoon 962 GEVONDEN VOORWERPEN. Aard van het voorwerp: Terug te bekomen: bruine actetasch met inhoud! blauwe j>ostduif, gemerkt witte handschoen manchesterjas met inhoud politiebureau Korte Hartweg 5 Klaarwaterweg 31 politiebureau 1 geslachtsnaam en voornamen van den verzoeker (voluit) 2 dlatuin en plaats van geboorte; 3 woonplaats en adres; 4 of hij den staat van Nederlander bezit; 5 indien ihij reeds voor den dienstplicht werd' ingeschreven in welke gemeente dieze inschrijving plaa's had; 6 genoten onderwijs en behaalde diploma s mot opgaaf van de bij het examen toe ge kende cijfers; 7 welk beroep hij uitoefent of later denkt uit te oefenen; 8 zijn (lengte en zijn gewicht; 9 om welke reden hij de verbintenis wenscht aan te gaan; 10 bij welk wapen of korps of bij welken dienst hij bij voorkeur zou w-ensoheni te die. nen; 11 wanneer hij de eerste oefening zou wil len aanvangen; 12 verdere wensohen, die hij met betrek king tot de verbintenis mocht hebben. Tot het aangaan van een verbintenis, als hier bedoeld, wordt in het algemeen slechts toegelaten: a. hij, die in dienst wenscht te treden voordat hij tot gewoon of tot buitenge woon dienstplichtige bestemd is; b. hij, die tot buitengewoon dienstplich tige bestemd is; c. hij, die geen bestemming tot gewoon ot tot buitengewoon dienstplichtige heeft te wachten; Voor de onderbroken opleiding staat in het algemeen de weg open door heifslui- ten van een verbintenis als adspiranfc- voorgeoefend vaandrig b.ij het vooroefe ningsinstituut, wanneer de belanghebbende 17 of 18 jaar oud is. Daarnaast zal de onderbroken opleiding, zooals tot dusver bij het reserve-kader plaats had, bij d1 infanterie worden gehandhaafd voor een zeer beperkt getaj vrijwilligers, dlie een verbintenis op den voet van een gewoon dienstplichtige hebben aangegaan. Hier voor zullen in hoofdzaak in aanmerking komen zij, die aannemelijk maken, dat zij een geldige reden hadden om niet tot bovenbedoelde verbintenis bij het Voor oefeningsinstituut toe te treden. Sikkim Het Aziatische Zwitserland. Het bergland Sikkim ligt in het hart van het Himalaya gebergte. Het grenst in het Noorden aan Tibet, in het Westen aan Nepal, in het Oosten aan Tibet en voor een klein gedeelte aan Bhoetan, terwijl het in het Zuiden samen hangt met Br. Indië. Het geheele gebied dringt als een afgeknotte wig uit Br. Indië tusschen Ne pal in het Westen en Bhoetan en Tibet in het Oosten naar de reuzentoppen van den Himalaya, terwijl het Tibettaansche ge bied op zijn beurt, als een wig, zich tus schen Sikkim en Bhoetan, naar het Zui den uitstrekt. Het zuidelijk gedeelte van Sikkim is Britsch gebied, terwijl het Noordelijk gedeelte ingenomen wordt door den Inlandschen staat Sikim, die evenwel onder Britsch protectoraat staat. De grens tusschen die twee deelen loopt vrij wel West-Oost tusschen Nepal en Bhoe tan, even benoorden Darjechingtanzo, en is ongeveer 40 mijl lang, terwijl de af stand van deze tot aan de Noordgrens 60 mijl is. Ofschoon de staat Sikkim slechts eene oppervlakte heeft van 2400 vierkan te mijlen en dus betrekkelijk klein is, ligt in zijn gebied de reuzen Kinchen- junga-bergketen, met grootsche landschap pen en natuur.tafereelen, zooals men die elders ter wereld te vergeefs zal zoe ken. De bevolking van dit bergland be staat slechts uit 88000 zieien, w.o. zich ongeveer 8000 Lepchas bevinden. Zij zijn de oorspronkelijke bewoners van het land; ze noemen zich zeiven de „Rongpa" of het Ravijnenvolk. Ze zijn een buitenge woon aardig slag menschen, wier oor sprong evenwel in het duister ligt. Al gemeen wordt echter verondersteld, dat ze langs de uitloopers van den Himalaya uit het Oosten naar hunne tegenwoordige woonplaatsen zijn getrokken en dat ze dus niet, over den bergketen heen, uit Tibet kwamen. Zij behooren tot een ras, dat direct in het oog valt, met 'zeer bi- zo ndere kenteekenen en ze bezitten eén taal, die zoowei geschreven als gesproken wordt. Hunne trekken verschillen op vallend van het gewoone Mongoolsche. type, dat hier gevonden wordt en bij wie platte neuzen en uitstekende wangbeen deren overheerschend zijn, terwijl de Lapchas over het algemeen een havikneus hebben. Zij zijn groote naturalisten en hebben afzonderlijke namen voor elke soort boom, plant, vlinder en insect. Wat hun Godsdienst betreft: in de 17e eeuw- gingen zij van het Animisme tot het Boe- dhisme over, dat echter meer in naam dan in werkelijkheid wordt bedden. Ze ver eeren n.1. allerhande geesten, vooral zul ke, die zij aan de natuur verbinden, zoo als de Sneeuwgeest, de geest der bérg- toppen, die der riyieren, die der wouden, enz. enz., een geloof, dat beinvloed wordt door de grootheid en de majesteit van de hen omringende bergen. Zooals men wel van zulk een volk kan verwachten, bezit het een schat van folk-lore. Ze zijn ech ter buitengewoon verkwistend en zorge loos, zoodat ze nimmer maatregelen ne men tegen eventueele slechte tijden, in gevai de oogst te velde zoude mislukken. Ze trekken dan maar verder de bosschen in, om daar een onzeker levensonderhoud te zoeken, bestaande uit wortelen en bessen of uit datgene, wat zij aan vogels of ander wild kunnen bemachtigen. Ze be wonen de midden- en lagere hoogten der bergstreken. Hunne huizen worden zel den op grootere hoogte dan 5000 voet (1524 M.) boven zee aangetroffen en ze liggen diep in de schuilhoeken van de ze ontoegankelijke valleien en ravijnen. Er bestaat in geheel Sikkim geen plaats, die den naam stad kan dragen, zelfs de hoofdstad Gangtok niet. Er zijn 315 dor- pen, die totaal 17000 huizen tellen, doch die beter met den naam hutten kunnen worden aangeduid. Gemiddeld wonen in zoo'n hut 4 tot 5 personen. Het volgende ras, dat Sikkim binnen trok waren de Tibettanen, die in twee af zonderlijke groote groepen in het land kwamen. De eerste groep daalde af van de Tibettaansche kloosters van Sakkya en Ralung. Ze vestigden zich spoedig in het nieuwe land, heerschten over de zwak kere en meer verwijfde Lapchas, werden de regeerders en stichtten de tegenwoor dige lijn van vorsten en aristocraten. Zij huwden zelden met de oorspronkelijke bewoners en zochten zoo nu en dan eene vrouw uit hun oorspronkelijk land. De volgende groep kwam eenigen tijd daarna uit de Chambi Vallei. Hunne afstamime- lingen belijden den Godsdienst van Boe- dha, en voor hen is Lhasa, de heilige hoofdstad van Thibet, de bron, waaruit zij hunne geestelijke behoeften putten. Dé ze Tibetanen houden zich liever met den handel dan met de landbouw bezig. Som tijds hebben ze kudden van rundvee en yacks en bebouwen ze een stukje grond rondom hunne kleine woningen, waar dan hoofdzakelijk tarwe, gerst en eenige groenten groeien.. Na deze twee groote groepen landverhuizers volgden later nog bergbewoners uit de overbevolkte gebie- dlen van Nepal. Hunne nakomelingen vor men thans het 3/4 gedeelte der tegen woordige bevolking. Ze zijn een buitenge woon vlijtig volk en uitmuntende landbou wers en ze hebben zich vreedzaam tus schen hunne Boedhistische buren geves tigd. In het eerst bestond er over en weer tusschen hen zoo nu en dan belangrijke wrijving, tengevolge der zoo uiteenloopen- de gewoonten der beide rassen. Een der hoofdoorzaken van dit onge noegen sproot hieruit voort, dat, terwijl de Lepchas en de Bhoetianen hunne vel den omrasterden, de Nepaleezen dit niet deden, zoodat het vee der eersten dik wijls veel schade deden aan den te velde staanden oogst der anderen. Deze Nepa leezen, die een vruchtbaar en zuinig volk zijn, zullen zich ten laatste over het ge heele land verspreiden. Zij trekken Oost waarts, langs de heuvels aan den voet van het gebergte, naar Bhoetan, waar zij reeds eene belangrijke kolonie vormen. In de algemeene natuurkundige eigenschappen van het land komen zeer groote verschil len voor. Sikkim, dat in het gebied van de ZW moeson ligt, heeft een zeer grooten regenval, varieerende van 7,6 meter op de afgelegen heuvels boven de vlakten tot 15 cM. en minder in de hoogere val leien, buiten het sneeuwgebied. Tenge volge van dezen regenval en door het ver schil in hoogte der bergen, worden in Sikkim natuurtafereelen gevonden, zoo schoon, grootsch en indrukwekkend, zoo dat men hunne wedergade nergens ter we reld zal kunnen vinden. De lagere gelegen heuvels en valleien zijn met eene rijke en djkke plantengroei bekleed. Verder naar beneden vertoont de vegetatie haar sub-tropische karakterpalmen, boomva rens, rottan en reuzen-klimplanten ko men in eene groote verscheidenheid voor, die in de meer gematigde regionen lang zamerhand plaats maken voor eiken en wilde kastanjes; nog hooger op vindt men pijn- en berkenboomen, benevens de je neverboompjes, terwijl op eene hoogte van 3900 tot 4200 meter de vegetatie eindigt in dwerg-rhodordendrons. De temperatuur in de lagere valleien, waarvan vele niet hooger liggen dan 150 Meter boven zee, is in den regentijd, die van April tot Oc- tober duurt, heet en dampig, terwijl de temperatuur op de middelhoogten koel is, ofschoon de atmospheer in deze maanden nagenoeg van waterdamp is verzadigd. Een droog klimaat wordt alleen gevonden jn de zeer hoog gelegen valleien, ter hoog te van of boven de sneeuwgrens. Met heu velen en bergen, wier hoogten varieerén van 150 tot 8500 Meter, met reusachtige diepe ravijnen en valleien, vertoont het landschap eene grootheid en eene maje steit-, die alle beschrijving te boven gaat. Ten gevolge van de vochtigheid der lucht wondit allles wat op een gemiddelden of verren afstand is gelegen, met zachte en etherische tinten gekleurd, die in de scha duw overgaan tot indigo-blauw. Dit. ver- eenigd met den rijkdom der avondtinten. het schitteren en "het gloeien der sneeuw in het langzaam verdwijnende zonnelicht, de steeds afwisselende wolken en mist banken, slagschaduwen en zonnelicht: dit alles moet men persoonlijk hebben gezien, om de schoonheid en majesteit te kunnen waardeeren en te begrijpen, want geen pen kan dat beschrijven. De flora van Sikkim. De flora van Sikkim is in drie klima- tengordels gelegen, n.1. de tropische, de gematigde en de Alpengordel. Orchi deeën worden gevonden in meer dan 320 soorten, voorts zijn er 20 soorten bamboe terwijl de rhododendron 30 verscheiden heden telt.. De dwergrhododendron slechts ruim een 'halve meter hoog, ter wijl de grootste soorten eene hoogte van meer dan 12 Meter kunnen bereiken. De den, pijnboom, ahorn, wilde kastanje, eik en magnolia vormen de overige soorten. De fauna van Sikkim. Vlinders. Van de eigenlijke vlinders werden in Sikkim reeds meer dan 5üO va riëteiten gecatalogiseerd. De schoenlap per of zwaluwstaart, die meer dan 40 soorten telt, wordt tot op 3700 Meter hoogte gevonden, doch het is moeilijk te zeggen, tot hoe hoog deze luchtige dier tjes nog wei kunnen leven. In 1920 vlo gen geaurende 'n geheelen dag ontelbare myriaden witte vlinders over Darjeelingup haren weg naar het Oosten, en ze vorm den, als het ware, dichte wolken, die hunne schaduwen op de stad wierpen. En in de Tista vallei worden in de maanden Juni en Juli millioenen donkerbruine.vlin- dtens door den voorbij rijdenden trein opge jaagd, waarna ze wegvliegen. De eiken- olad-vlinder, de croaker, het blad- en rietinsect, dat precies op een stuk riet gelijkt, en de bettelg, waarvan eveneens nonderden variëteiten bestaan, vormende overige soorten. De avondvlinders tejlen een 2000 verschillende groepen, waarvan de Atlas- en de Doodskopvlinder de voor naamste en de mooiste zijn. Vooral is de eerst genoemde een prachtig insect; het meet over de vleugels ongeveer 2.5 dM., terwijl daaroverheen een talrijke licht- en donkere roze gekleurde strepen als aderén loopen. Spinnen en schorpioenen moeten eveneens tot de wonderen der natuur wor den gerekend. De eerste worden bij wijze van spreken op eiken meter afstand ge zien, als ze de argejooze vlieg in haar nest tracht te verschalken. Dat zijn dan de vrouwtjes, want het mannetje is slechts 0.5 cM. groot en heeft eene licht-roode kleur. Van de schorpioenen brengt de zweepstaart-soort met den ronden kop van 2 tot 3 dollar op, terwijl de vierkant ge- kopten heel gewoon zijn. Vogels. Er leven in Sikkim tusschen de 5 en 6 honderd sooorten vogels. De groot ste is wel de reuzen-arend, met een vlucht van 3 meter, terwijl de lillyputachtige ko librie, die niet meer dan 5 cM. groot is, de andere uiterste is. Deze nietige diertjes ware wonderen in blauwe, groene en goudkleuren, kan men op den voormid dag tusschen 9 en 10 uur zien, zoodra de zon de zware dauw heeft opgetrokken, en ze over de kamperfoelie heen en weer schieten met eene snelheid, die het moei lijk maakt om hunne bewegingen met het oog te volgen. Zoodra ze een verleidelijk uitziende bloem hebben uitgezocht, zwer ven zij er om heen en zuigen de nectar er uit, gereed om weg te vliegen, terwijl hunne vleugeltjes zoo snel trilden, dat 'het zelfs niet in het oog loopt. Dit maakt op den waarnemer den indruk, dat het vogeltje een balanceerend, trillend li chaampje is, slechts zoo groot als een hommelbij, met een dwarrelenden ring aan zijn beide kanten. Deze nietige schep seltjes, met hunne prachtige en schitte rende kleuren, komen niet eerder tot rust alvorens ze verzagdigd zijn. Ze gaan dan met gesloten yjeugeltjes op een dun takje zitten en zijn dan weer gewone, uiterst kleine vogels. En als ze daar dan zitten, badend in het zonnelicht, lijkt elk diertje een levend jüweeltje te zijn. De zoogdieren wereld bestaat uit den Himalaya-beer, de panter, het wilde var ken, de goral (Indische gems), het wilde schaap, de sneeuw-luipaard (ounce), vos, lynx, en veie andere, te talrijk om ze te kunnen vermelden. Wordt vervolgd. van 15 regels f 0.75. Elke regel meer f 0.15. Bij vooruitbetaling te voldoen. 4 maal plaatsen, S maal be rekend. Voor bewijsnummer moet 5 cent in rekening worden gebracht. Gevraagd: een flinke •longen voor alle werkzaamheden. Aanm. 's avonds tusschen 8—9 uur bij de Jong, Laanstraat 29 Nette Heer zoekt een Kosthuis f 30 a f 35 per maand. Brieven onder No. 800 aan het bureau van dit blad Mevrouw Kalff, Huize „De Birkt", Birkt- straat 76, vraagt een flink Dagmeisje Op Hoenderpark is plaats voor een halfwas •longen of volontair om het vak te leeren. Aanm. bedrijfs-Pluim- veeteelt „de Kooi", Pijnenburg (einde Wiekslooterweg) Soest Pension Heer en 2 dms. vragen 14 d. pens., Soester- berg of omgeving, f 2,50 per d. en p. pers: Brieven onder No. 803 a,h. bur. van dit bl. laat Uw haar PERMANENTEN voor F. 2.50 Geen bijkomende kosten. 6 maanden garantie 1ste KLAS BEDIENING. L. Ruif rok, Laanstr. 111, Baarn. Dagmeisje gevraagd, zelfstandig kunnende werken en koken. Brieven onder No. 801 aan het bu reau van dit blad Te koop een mah. Linnenkast en tafel; te bevragen Birktstraat 8. Zomer kleeding VOOR HEEREN EN JONGEHEEREN FLANELLENPANTALONS BLAZERS SPORTCOLBERTS ook naar maat ZOMER-ONDERKLEEDING U weet: „HET HANDELSHUIS VOLDOET Uil" Soesterb.straat 51 Soest Telefoon 400 Bij vonnis van de Arrondissements Rechtbank te Utrecht dd. 26 Juli 1933 is verklaard te verkeeren in staat van faillis sement P. HAAGE, wonende te Soest aan de Soesterbergschestraat 48, met benoe ming van Mr. D. Kaars Seijpesteijn tot Rechter-Commissaris en van ondergetee- kende tot Curator. Mr. J. C. M. TONDU. Baarn, Sophialaan 10. GEVRAAGD: Dagmeisje van 93 uur. Zich te vervoegen vanaf Vrij dag 4 Augustus. Nieuwesteeg 56. Houdings-gymnastiek W H. B. STOOF NIEUWEWEG 111 TELEF. 961 Schilder (prima vakman) Zelfstandige werker; op de hoogte met alles, ook uitvoeren en behangen; verlangd loon zeer voordeelig voor U. Adres te be vragen onder No. 783 a.h. bureau van dit bl, Zwemmen Aanvraagformul. voor een abonnement „SOESTER NATUURBAD" is bij ons verkrijgbaar Wij belasten ons met spoedige doorzending U weet: „HET HANDELSHUIS VOLDOET Uil" OOK VOOR BADCOSTUUMS1 Baddoeken Strandpyama's 98 cent Poloshirts 68 98 cent Soesterb.straat 51 Soest Telefoon 400 Mevrouw, U ontvangt Zater dag 5 Augustus bij aankoop van f 2.— of meer Van de winkel afgehaald. Eerste kwaliteit en concur- reerende prijzen. Beleefd aanbevelend, Solide finantiëele instelling, biedt aan soli de personen met vaste positie, GELD TER LEEN AAN, tegen matige rente. Bedragen beneden f 200.— ronder borgatorting. Geen kosten vooruit. Geheimhouding verzekerd' Brieven onder motto „GELD" aan bat bureau van dit blad. is bij Burgsm. Grothestraat 30 - S0ESTDIJK Afdrukken met hoogglansmachine Voskuyl Weedestr. 54 TALMALAAW 10 Prima aflevering. Uiterst concurrearend 112.'. TUINMEUBELEN 4 fauteuils met tafel, natuurgelakt f14. 50 2 fauteuils, 1 bank m. tafel wit gelakt f 29.50 Ligstoelen vanaf f 1.20 Tuinparasols Emmalaan 12a - Tel. 611 r FOTO-ALBUMS Soestdijk

De Soester | 1933 | | pagina 3