Excursies in het Himalaya-Gebergte. Eerste Soester Electr. Drukkerij ©IMS OW WilREC VERVAARDIGEN WIJ ZIJN GOEDKOOP Het rotspad. ©4 Voor de Vrouw Van Weedestraat 7 - Telefoon 962 ENGELAND EN SIKKIM. FEU ILLETOPi Wij leveren in den kortst mogelijken tijd alle drukwerken voor handel en industrie Voor Familie-drukwerk, als: Verlovings-, Ondertrouw- en Geboortekaarten, zijn wij een specialiteit. Indien gewenscht in enkele uren gereed VERVOLG. We willen thans de betrekkain/gen, dfie tus sohen, Engeland en Sikkim bestaan eens •w-ait nader beschouwen, en we doen dat vol gens een rapport van H. H. Risley. Op 28 Maart 1861 werd een tractaat ge- siloten tusischen Engeland en Sikkim, dat vtan wege dezen staat geiteekend werd door den reedis bejaarden raja (vorst) Sikimputti. Hierbij werd om. bepaald, dat door Sikkim heen een weg zoude wiorden aangelegd, die het Engelsche gebied met Tibet zoude ver banden, teneinde die handelsbetrekkingen tussohen dti land en Br. Indië te ontwik kelen. Dientengevolge moect over de Tista- ïivier een brug worden gebouwd, terwijl verder een opname moest worden verricht van het terrein, waar door die weg zou die loopen, namelijk van Darjeeling, via Pe- dong naar de Jelap Pas op die grens van Sikkim en Tibet!, en vervolgens naar de Ghumbi-VaMeiL Pedong is 41 mijl en die Je- iliap Pas 93 mijl van Darjeeling verwijderd. Deze aan te leggen weg moest eene verbin ding vormen met dien Noord-Bengaalschen spoorweg (die in 1873 geopend werd en folter 'de Oost Bengaalsche spoorweg werd genoemd). Dit project bleef echter wegens gebrek aan fondsen hangende tot het jaar 1886. Hiel Bnilfcsche ministerie van buitenlarudsche zaken droeg toen aan dJen hr. Colenman Ma- caullay op, om te Darjeeling eene milssie te organiseeren, deels uit politieke en deels uit wetenschappelijke leden bestaande, met het doel om door Sdlkkim tiaar Lhasa, de hoofdstad van Tibet te trekkeni, tien eauade aldaar met den Ghineesdhen Resident en het Gouvernement te onderhandelen, om trent het im vrij tverfceer toelaten van Indi sche handelaren in Tibet en het opruimen van alle miogeli;'ke hinderpalen op de han dels route door Sikkim naar Darjeeling. Omtrent 'de algemeene toelating van Euro peanen in Tiibbet werden echter geene voor. stellen te berde gebracht. Terzelfder tijd werden met China onderhandelingen aan geknoopt betreffende de N.O.Jijke grenzen van Opper-Birma, «lat toen kort "geleden door Engelland was geannexeerd!. Als ge volg van eene door de Ohineesohe regee- rirog getoonde tegemoetkoming besloot het Br. Indische Gouvernement om die uitzen ding van het zooeven; genoemde gezant schap naar Tlibet voorloopiig op te schorten. Dit uitstel van Engelsche zijde werd door de monniken-partij in Tibet op de gewone Aziatische wijize uitgelegd, nl. 'dat dlit zoude voortsp ruiten uit vrees. Deze partij' wiensch. te een politiek van uitsluiting voort te zet tenen hun eigen handelsmonopoiie met In. dië te handhaven^ hetgeen door den Chinee- sötoen resident oogluikend! werdi toege staan. Hierdoor aangemoedigd wierp het Gouvernement van Tibet eeni troep militie, gewtapenid met pijl en boog en verouderde kantonnen dn Ldngtu, 'die een post bezetten op den top van een berg, idie den weg naar de Jelap Pas in den Chola-keten, kruiste. Hier bouwden zij, op eene hoogte van 3816 Meter boven zee, eene steenen versterking, •dfle den weg blokkeerde en bestreek, met het doel1 om 'den handel langs die route te stoppen. Deze Tibeteanen bleven dat punt niiet alleen hardnekkig bezet houden, doch z.e weigerden eveneens om met de Émgel- sohiert in onderhandeling te treden, hetgeen eene groote verontrustende invloed in Sik kim ten gevolge had. De vorst van dezen staat werd dientengevolge in Juni 1887 op geroepen om te confereeren met den Gou verneur van Bengalen. Het was dte bedoe ling van Engeland!, dat Sikkim zijne betrek, kingen met Tlibet zoude wijzingen, om terug te keeren tot zijne vroegere met de Indische regeering onderhouden vriendelijke betrek kingen. Nadat de Raja van Sikkim zijne ge. heele voorraad van Oostersohe excuses had uitgeput, antwoordde hij ifcen laatste, dat hij en zijn vollk dn 1886 een tracaat haddien ge- teekend, waarbij verklaard werd', dat Sik- N.aar het Engelsch. 'Nadruk verboden. 4) Je kunt immers Tom nemen. Maar die wordt veel te oud. groot vader. Dien moest u liever naar de boer derij sturen. Nu, hoeveel wilde je hebben? Zoudt u er tweehonderd pond van kunnen maken Ben je nu dwaas! Maar u vergeet sir, dat ik, als uw erfgenaam, toch onzen stand moet op houden. Een Wenyss en na u het hoofd van de familie, kan toch niet zoo'n ar moedig figuur slaan! Maar denk je nu, dat ik lust heb, om je al dat geld te geven, terwijl ik toch weet, dat het verbrast en verkwist wordt. Wat hebt u nu aan al dat geld, dat aan de bank ligt? U kunt het toch niet meenemen in het graf. Ineens hield hij op, want de oude kreeg een vaalgrijze tint, greep naar de keel en viel voorover. Rokeby bleef roerloos dit tooneel gade slaan; bedacht zich geen oogenblik, maar trad zachtjes het vertrek uit, terwijl hij in zichzelven prevelde: Ik zal ze hem zóó laten vinden. Er is volstrekt geen reden, dat ik zeggen zou, hoe ik hem heb zien voorovervallen. Noch in den hall, noch op de trap kwam kim alleen aan Tibet en China was onder worpen, zoodat hij krachfcmgs dit tractaat met dn staat was om naar Darjeeling te komen, zonder de uitdrukkelijke toestem ming van het Gouvernement van Tibet. De politieke omstandigheden hadden een derge- lijken omvang aangenomen en warm zoo ver gekomen, dat, indien door de Britsche regeering niet werd ingegrepen, Sikkim voor altijd eene provincie van Tii^et /oude zijn geworden. Indien Engelan I derhalve niet bereid was, om dn de oplossing der ont staande moeilijkheden, op deze wijze te be rusten, d'an was het verplicht om tegen Ti bet met geweld op te treden. De Tibeteun.cn vverden zoodoende gewaarschuwd, dat, zoo zij 'die post te Ldngtu op den 14den M)aart niet had verlaten, daaruit door wapenge weld zouden worden verdreven. Dientenge volge werden genietroepen vooruit gezon den om een brug over de Rongli-rivier te slaan. Inmiddels zond de onderkoning van Indië een schrijven aan den Dalai-Lhama, de geestelijke en wereldlijke heerscher van Tibet, waarin hem de redenen werden uit eengezet, die Engeland tot een verscherpt optreden h-adden genoopt. Generaal Graham wend met de leiding dier operaties belast, die in Maart '83 begonnen en die eindigden met het treffen op 24 September van dat jaar. Generaal Graiham had het bevel ont vangen;, om onder geen enkele voorwaarde den vijand buiten de grens van Sikkim te vervolgen. Het met palissaden versterkte Jelap werd den 20e Maart bereikt en den volgenden dag werd Lingtu genomen. Op 22 M/ei vielen de Tibeteamen Gnatung aan, en ofschoon zij in aantal zeer sterk waren, werden zij, zooals te verwachten was;, met zware verliezen terug geslagen en over de Jelap Pas gejaagdu In overeenstemming met de ontvangen orders trok Generaal Graham toen niet verder. Aangezien dit door de Tibeteanen toegeschreven werd aan vrees van dien kant 'der Engelsch en, gingen ze er weldra toe over om al hunne strijd krachten uit de geheele provincie bijeen te verzameLen. Op den morgen van den 24sten September trokken zij uit hun kamp op de Engelschen aan. Ze waren 11000 man sterk, doch ze wenden, zooals te verwachten wasi, weldra terug geslagen. Als gevolg van deze expeditie werd de lEngeilscihe-ChSneesche overeenkomst van 1890 gesloten, waarbij de grenzen tussohen Sikkim en Tibet volgens de wensoh van Engeland werden vastge steld; een protectoraat vian Engeland over Sikkim werd' erkend en aan Engeland de uitsluitende controle over het bininenland- sche bestuur van Sikkim en zijne buiten- landsche betrekkingen verleend. iZoo ver het Sikkim betreft Was de uitkomst boven verwachting. Het land) heeft sedert dien tijd in een voortdlunendlen vredestoe stand verkeerd,, die niet meer door inval len der Tibeteanen werd verstoord Ver schillende belangrijke hervormingen werden in het bestuur ingevoerd en Gangtok werd door die Britsche regeering ais Hoofdstad aangewezen. Tot het jaar 1891 ging alles naar wiensch, doch toen kwam er eenige moeite. De Raja weigerde namelijk om naar Gangtok terug te keeren,, terwijl hij even eens weigerde, om zijn oudsten zoon uit Tibet teTug te roepen. Deze zoon, „Tchoda NjamgyeH" genaamd', zou dan naar Darjee ling wondien gezonden, om aldaar met zijn jongeren broer Ghotal en met d!e zonen van dien Raja Teniduk im overeenstemming met hun rang te worden opgevoed, Chotal werd beschouwd als een .avatar", of als de in carnatie van den stichter van het Phodang- klooster. In Maart 1892 verliet de Raja Pa- mjiiomchii, zooals het leek, met de bedoeling om naar Gangtok te gaan, doch inderdaad was het zijn voornemen om via Nepal naar Tiibet te vertrekken. Zoodna hij echter over de grens van Nepal w.as getrokken, werd hij door de autoriteiten vam dien staat gear resteerd en naar Kurseong, d'at op Britsch gebied is gelegen, geëscorteerd, waar hij gedurende 18921893 onder bewaking werd hij iemand tegen; het tikken van de groote klok was het eenige geluid, dat hij vernam. Hij trad zijn eigen kamer binnen en stak daar een sigaar op. Er viel geen beweging waar te nemen in het oude huis. Zoo bleef hij daar|zitten, tot het tien uur sloeg, keek toen eens naar buiten, naar de wuivende boomtop pen van het park, en vroeg zich af:Waar de de Dood nu rond door huis? HOOFDSTUK III Toen Rokeby den salon verliet, had Dorothy een boek opgenomen en al heel gauw zat zij hier zoodanig in verdiept, dat ze niet opkeek, eer de stilte in huis haar toch wel bijzonder trof, zij het boek neerlegde en tot aan de trap ging. Hier riep zij zacht: Grootvader! en toen zij geen antwoord kreeg, ging zij langzaam naar beneden, door den hall, naar de studeerkamer. Die was geheel in duis ternis gehuld en aarzelend bleef zij in de deur staan, met e^n bang voorgevoelen van iets, dat haar boven het hoofd hing. Toen haar oogen wat -meer gewoon raakten aan de duisternis, zag zij, dat de oude heer met het hoofd voorover op ta fel lag. Met een angstkreet vloog zij naar de bel en enkele minuten later stond het vertrek vol bedienden, die hun heer naar boven droegen. Hü was niet dood, zei Effie: het was een beroerte. Maar hij kon wel nooit z'n spraakvermogen terugkrijgen. Toen Rokeby heel het huishouden in de weer hoorde op dit vreemde uur van den avond, kwam hij te voorschijn, en nadat hij officieel kennis had genomen van den toestand, trad hij op als heer des (hui zes en gaf zjjn orders, terwijl Dorothy gehouden. In dien tusschentijd werden de staatszaken van Sikkim bestuurd door de leden van den Staatsraad en de door de Engelsche regeering benoemde Assistent- Politieke zaakgelastige. In 1895 werd de Raja naar Darjeeling overgebracht en nadat hij aldaar zijn leedwezen had te kennen ge geven omtrent zijne vroegere aangenomen houding en vervolgens een document had geteekend, waarbij hij verklaarde volkomen accoord te gaan met de voorwaarden, daar in door het Britsche Gouvernement gesteld, werd hem ten laatste vergund om naar Sik kim terug te keeren. Op 1 April 1906 werd om verschillende redenen de contröle over Sikkim door het Gouvernement van Benga len overgedaan aan het Gouvernement van Inddë. De bevolking van Sikkim is sedert dien belangrijk in aantal toegenomen. Vol gens dc laaitste volkstelling bedroeg deze 87290 zielen, of 50 meer dan volgens de telling 10 jaar te voren. Deze vermeerde ring is hoofdzakelijk een gevolg van de im migratie van talrijke Nepaleezen, 'die zich in Sikkim metterwoon hebben gevestigd. Mien behoeft in dat Jlandl thans niet meer be vreesd te zijn voor invallen dier Tibeteanen of voor wan-bestuur van dien kant hunner regeering. (Lccture Dr. Dozy „Darjeeling in the Past and' Present"). MODENIEUWTJES. Al zijn we een goed eind door den zo mer heen, het loont altijd de moeite om op de hoogte te blijven van de nieuwtjes, die men ook in het gevorderde seizoen, telkens nog door de toonaangevende mo dehuizen ziet brengen, omdat men daarin reeds de kenmerken van een nieuw na derend seizoen ziet uitgedrukt. Zoo blijkt het uit de laatste sport- en zomerjapon netjes, die door de Fransche mode-hui zen werden gebracht, dat de rokken voor wandeldracht een kleinigheid langer zijn geworden, terwyl die voor sport, enz. 30 c.M. van den grond blijven. Het veel vuldig toepassen van zwart-met-wit com binaties wijst er op, dat wij in het ko mende seizoen een herleving van deze zeer gedistingeerde dracht zullen zien. Verder wordt er veel fluweelgarneering toegepast. De avondjaponnetjes zullen erg jeugdig worden met veel teere tinten, zooals rosé, blauw en wit. De rokken heel gemakkelijk door laat en vervolgens prachtig nauw en glad om den hals sluit. Dit zelfde elastiek lint kan men ook voor een ceintuur gebruiken. Rechts boven aan op de teekening vindt men daarvan een voorbeeld. Het nieuwe lint is heel licht ingerimpeld en geeft daardoor een aardig effect. Een andere nieuwigheid is het dragen van een groote losse kraag van wit piqué op een zwarte japon met zullen vrij nauw zijn. De schouders zul len, door toepassing van kapjes, enz. nog breeder lijken dan ooit te voren. Allerlei nieuwe grappige hoedjes en mutsjes zul len er gezien worden. Het plaatje geeft er een weer, (links onder aan). Een an dere nieuwigheid is, dat er elastiek lint gemaakt is, dat prachitg gebruikt kan worden als kraagje op japonnen. Knoop jes of haakjes zijn niet meer noodig. Men trekt de japon gewoon over het hoofd, waarbij de hals van elastiek lint het hoofd een strik van dezelfde stof, gevoerd met zwart. Deze nieuwigheid (links boveai- aan op de teekening) is afkomstig van 't modehuis Lucien Legong. Een andere leuke kraag voor het manteltje, ontworpen door Maggie Rouff, was een ruche van zwart en wit gestreepte zijde (rechtjs onderaan op de teekening). Dit is nog maar een tipje van de sluier opgelicht. De toekomst bergt nog vele verrassingen op modegebied in haar schoot. MADELEINE. bij haar grootvader bleef. Hij ontving ook den dokter, nadat die weer benedenkwam van zijn langdurig bezoek aan den pa tent. Zou zijn grootvader het overleven?.... De dokter schudde het hoofd. Hoe lang zou het nog duren? Misschien tot den ochtend. De dokter moest nu gaan; maar zoo mogelijk, zou hij vóór 't aanbreken van den dag terugkomen. Intusschen kon er niets voor den patiënt gedaan wor den. Effie zat bij hem en miss Wenyss. Nadat Rokeby den dokter had uitgela ten, keerde hij terug naar de ziekenka mer, in het volle besef van zijn waardig heid als aanstaand erfgenaam van tiendui zend pond per jaar en van een van de schoonste landgoederen uit het graaf schap. Effie staarde hem aan met haar kouden blik, van haar plaats aan het bed. Dorothy zat vlak bij het hoofdeinde met gesloten oogen. Haar neef trad op haar toe en tikte haar even op den arm. Waarom ga je niet naar bed? fluis terde hij. Er is niets aan te doen. En je hebt het immers ook dagen lang zien aan komen. Ik althans wel. Neen, ik zag wel, dat hij zwakker werd, maar dat het toch ineens zoo erg zou zijn.... Ik zag hem in de donkere ka mer liggen!.... O, en nu zal hij misschien nooit meer tegen mij spreken, die goede grootvader Nu, als je dan volstrekt hier wilt blijven, laat Effie je dan de een ofiandere opwekking halen. De oude gedienstige ging, maar, toen zij terugkeerde met het een en ander op een blad, wilde Dorothy er toch niets van gebruiken. Rokeby nam het blad toen mee naar de kleedkamer daarnaast, waar hij zich op de sofa vlijde en in slaap vkft. Hij werd gewekt door een licht ge ritsel in het vertrek daarnaast. Er was 'n kleine verandering ingetreden de patiënt had de oogen open. Dorothy sprak enkele kalmeerende. liefkoozende woorden tot hem; maar, toen hij Rokeby zag binnentreden, kregen zijn oogen weer een heel andere uitdrukking en de lippen bewogen zich. Zijn kleinzoon boog zich over hem heen en toen hoorden zij allen hem met moeite en fluisterend uitbrengen: De Hemel behandele jou.... op de zelfde wijze.... als jij haar! Dit geschiedde zoo, grootvader, ant woordde de jonge man onbewogen. Do rothy zal hier blijven, als zij wil, tot zij getrouwd is. Ik zal een goede neef voor haar zijn. Mr. Wenyss glimlachte eens even en keek weer naar Dorothy. Toen vielen zijn oogleden toe en sluimerde hij in, zóó zacht en kalm, dat zelfs Rokeby niet zag, dat de doodsslaap was ingetreden. Wenyss scheen dien volgenden dag, zoo mogelijk, nog stiller. Rokeby zat in de bibliotheek brieven te schrijven en zag er bijzonder opgewekt uit. Toen hij klaar was met zijn correspondentie, trok hij één voor één de laden van de tafel open en vond hier en daar nog een bankbiljet en wat los zilverook las hij een enkelen brief. Hierna ging hij naar boven, betrad de kamer, waar de doode lag, en keek ook daar alle laden na. Hij keek naar de sleutels van zijn grootvader, want hij wilde eens zien, of het testament van den ouden heer ook in huis was, zoodat hij de bijzonderheden daarvan vast van te voren eenigszins be- studeeren kon; maar hij kon ze nergens vinden, ging dus weer naar beneden, naar de studeerkamer, en belde. De butler kwam en dien zei hij, dat hij Effie bij zich verlangde. Zoodra de oude dienstbode er was, begon hij, zonder eeni ge inleiding: Waar zijn de sleutels van je heer? Die zijn niet in huis, sir. Niet in huis.? Mr. Wenyss heeft ze mij gegeven en na zijn dood heb ik ze zelve aan mr. Sta- cey gebracht. Mr. Wenyss had mij gezegd dat ik dit doen moest. Ik geloof er geen woord van. Je bent een vrijpostige, bemoeizieke oude vrouw. Ga je onmiddellijk klaar maken en haal mij de sleuteis terug! Je weet toch wel, dat ik nu je heer ben? Neen, zei Effie kalm, ik heb nu geen heer. Dat zal je dan anders ondervinden, als ik je den dienst opzeg. Weiger je mij te gehoorzamen? De sleutels zijn in handen van mr. Stacey, klonk het koppig. Ik heb de or ders. die mij gegeven waren, nagekomen en ik mag niet weggaan voor miss Doro thy. Rokeby liad wel altijd Effie voor een eigenwijze oude vrouw gehouden, maar dit ging nu wat te ver! Toch achtte hij 't niet de moeite, om nu langer op zijn stuk te blijven staan; binnen een paar da gen werd het testament immers voorge lezen en dan zou hij alles te wetenjcomen. Met onheilspellende uitdrukking op 't gelaat zei hij dus: Goed. Je meesteres zal hooren van de onbeschaamde wijze, waarop je mij de gehoorzaamheid weigert. Na de be grafenis verlaat jjj hier het huis, vat je? Tot zoolang zal ik de zaak laten rusten. Wordt vervolgd.

De Soester | 1933 | | pagina 4