2e BLAD Vervolg Gemeenteraadsverslag Onze Verlovings-Ringen J. L. HOKSBERGEN \K\i G. VAN DUIN behoorende bij „DE SOESTER" van Zaterdag 12 Augustus 1933, No. 64 vooruit zal gaan. De bellangen van de ge- ineenite-zelve moeten daarbij natuurlijk uit gaan boven enkele particuliere belangen. De heer Busch zegt, dat de heer Nooder of van de geheele zaak niets afweet, of te gen beter weten in spreekt. Spreker is nim. mer inet dien heer van Klooster bij den heer van Nes geweest. Alleen hebben deze 2 heeren eens met den, heer van Nes gespro ken te Soest en hem toen een 36-tal bezwa ren tegen zijn plan voorgehouden. Ondanks alles wilde de heer van Nes niets toegeven en handhaafde volkomen zijn plan, behou denis dan een enkele onbeteekenende wijzi ging. Da twas om 6 uur, doch om 8 uur zei de heer van Nes ineens, dat hij het geheele plan zou omwerken precies zooals spreker en de heer van Klooster wenschten en had den aangegeven. Spr. heeft zich over 'n dergelijk principieel omslaan bannen 2 uur tijds buitengewoon verwonderd en heeft daaruit geconcludeerd, dat toch o" gen lijk met dlenihr. v. N. niet ver der in zee kan worden gegaan. Tenslotte is in besloten vergade rfirng 't aldus gewijzigde plan met 11 tegen 4 stemmen aangenomen. In het belang der gemeente moet men geen kapitaal doodmaken en spreker is dan ook absoluut gekant tegen het vroegere onuit voerbare miiilllio enen plan. Den heer van Nes persoonlijk waardeert spreker echter, doch zijn plan is een, pruil. Verder is er ook be sloten de mogelijkheid te scheppen tot par ticuliere herzieningen. De burgemeester zegt, dat de R/aad in be sloten vergadering reeds een principieele uitspraak omtrent het uitbreidingsplan heeft gedaan. De vraag is nu alleen maar of men het plan wil afwikkelen met of zon der den (heer van Nes. Het voorstel van B. en W. om het plan mot den heer van Nes af te wikkelen en daarvoor f 4000 crediet te verleenen, wordt hierna aangenomen met 10 tegen 5 stemmen. Tegen het voorstel stemden de heeren van Klooster, van Dam, van den Berg, Honsveid en Busch. 16. Voorstel van B. en W. tot algeheele afwerking van de wegen op 't Hart. (No. 2655) Hieromtrent schrijven B. en W. aan den Raad: Bij ons College is op 28 Juli j.L een schrijven ingekomen van de bewoners van perceelen in de omgeving van 't Hart, ge- dagteekend 27 Juni j.1. verzoekende het geneele bestratingsplan op en om 't Hart ten spoedigste af te werken. Aangezien ook wij het van groot be lang achten dat zoo spoedig mogelijk een einde wordt gemaakt aan den onhoudba- ren toestand ter plaatse als gevolg van de ten deele uitgevoerde werkzaamhe den, stellen wij U, mede ter verkrijging van werkverruiming voor, de wegen op het Hart te laten afwerken en daartoe een openbare aanbesteding te houden. Voorts stellen wij U voor in het bestek de bepaling op te nemen dat 90 pCt. van de te werk te stellen arbeiders gekozen zal moeten worden uit de inwoners van Soest, die werkloos zijn en als zoodanig in de arbeidsbeurs staan ingeschreven. De heer de Nies wil het wenk uitvoeren in werkv er ruiming, doch het zelf uitvoeren. De heer Gasille zegti, dat er nog 20C werkloozen zijn en heit werk in 6 weken is afgeloopen. Aanbesteding zal f 1400 meer kosten en daarnevens zall toch nog steun moeten worden gegeven. Daarom is spr. er voor, 'die uitvoering in werkverschaffing te houden. j Mej. Funke wil de bewoners ter wa 11e zijn en spoediig begonnen. Zij wil de werkver schaffing reeds met 1 September aanvan gen. Wethouder Lodeesen heeft in de commis sie zelf -niet meegestemid en ook de heer v. Klooster heeft zich van stemming onthou den. Wethouder van Duren heeft zulke treuri ge ervaringen met werkverschaffing, in het natuurbad, en daar zulke treurige uitkom sten gezien, dat hij algeheel is omgevallen en thans absoluut tegen uitvoering in werk verschaffing is. Wat spreker tot dusverre weet van de werkverschaffing op 't Hart, dan is het daar al even treurig toegegaan en op die manier komien we ver boven de begrooling. We zouden eigenlijk f 15000 moeten overhouden,, doch we komen er nu al aan te kort. Daarom doet spreker vast en zeker niet meer mee daaraan. De heer de Bruijn meent, dat de ver dere werkzaamheden toch door technisch personeel moeten gebeuren, terwijl de heer Hornsveld vérmoedt, dat het werk minstens 10 weken zal duren. Nadat nog meerdere leden hierover het wooijd heb ben gevoerd, blijken er 3 voorstellen te zijn, dat van B. en W. voor openbare aan besteding, met 90 pCt. Soesters als werk lieden, dat van den beer de Nies voor uit voering in eigen beheer, en dat van den heer Gasille voor uitvoering in werkver schaffing. Het voorstel van B. en W. wordt ten slotte aangenomen met 13 tegen 2 stem men. Tegen het voorstel stemden Mej. Funke en den heer Gasille. Hierna wordt gepauzeerd. Na de pauze komt aan de orde: 17. Voorstel van B. en W. inzake uitbrei ding electciciteitsnet voor de wegen op 't Hart (No. 2655) Hieromtrent schrijven B. en W. aan den Raad: In verband met den aanleg van wegen op •t Hart in de omgeving van dc Beetzlaan, Schriksilaan en Laanstraat, zal overgegaan moeten worden tot een uitbreiding van het electriciteiitsnet voor die omgeving. Omtrent het tots+andbrengen dier uitbrei ding hebben wij prijsopgave gevraagd aan de N.V. Provinciale Utrechtsche Electrici- teits Maatschappij. De desbetreffende aan bieding. hebben wij voor U ter lezing ne- dcrgelegd Blijkens aanbieding van de PUEM is deze bereid de uitbreiding tot stand te doen brengen door middel van een ondergrondsch net ter lengte van circa 19U0 Meter, waarbij dan om de 40 k 50 Meter een straatlamp geprojecteerd is, indien de ge meente daarvoor gedurende acht achter eenvolgende jaren een jaarlijksch bedrag garandeert gelijk aan 15 dier bouwkosten, welke garantie f 842,43 per jaar zal beloo- pen, vermeerderd met f 0,10 voor elke op deze net suiitb rei ding afgenomen kWh in spertijd en f 0.06 voor elke verbruikte kWh buiten spertijd, dan wel verminderd met de daarvoor geldende bedragen bij afsluiting van een vastrechtovereenkomst met de aan geslotenen, terwijl nog de stroomopbrengst van de straatverlichting aan deze garantie overeenkomst ten goede zal komen. Volgens de door de PUEM in bare brie ven verstrekte voorbeelden van berekening zal, indien een 34-.tal perceelen op het ge projecteerde electriciiteitsnet aansluiten en overgegaan wordt tot den aanleg van die straatverlichting, het bedrag door de ge meente bij te betalen tot een minimum wor den teruggebracht. Dc kosten der istraatvenliiohtingv met 40 ondergronds aangesloten lantaarns zullen volgens de onlangs door Uwen Raad ge sloten straatverlichtingsovereenkomst per jaar f 1093.10 bedragen. Aangezien de eleotriificatie van het we- genplan t Hart als noodzakelijk is te be schouwen, en 'de door 4e PUEM gedane aanbieding aanvaardbaar is te achten, stel len wij U dus voor te besfliu&teni: I. ter vergoeding van de door 4e N.V. Provinciale Uit ree hts che jEleotrkiteits-Mij. aan te brengen netsuitbreiding ten' behoeve van 4c aansluiting van perceellen in ihet we. genjplan 't Hart .aan het electriciiteitsnet, aan de PUEM voornoemd gedurende acht ach tereenvolgende jaren te garandeeren een jaai 1 ijksche opbrengst van het stroomver bruik gelijk aan een bedrag groot f 842,43, vermeerderd met f 0.10 voor elke op deze netsuitbreiding afgenomen kWh in spertijd en f 0.06 voor elke verbruikte kW[h buiten spertijdi, dan wel verminderd met 4e daar voor geldende bedragen bij afsluiting van een vastrechtovereenkomsit met de aange slotenen, terwijl nog de stroomopbrengst der straatverlichting aan deze garantie ten goede zal komen', zulks ondier de voorwaar den. a. dat (bij de uitvoering van de werk zaamheden, verbonden aan deze netsuitbrei ding, zooveel mogelijk arbeiders uit de ge meente Soest te werk worden gesteld; b. dat de bovenbedoelde garantieverle ning zal ingaan op den dag .waarop de PUEM, gereed is tot stroom'leveriing. II- tot het doen aanbrengen van straat verlichting op de onder le. bedoelde uit breiding door middel van 40 ondergronds aangesloten lantaarns), waarvan de jaarlijk- sohe kositen volgens de bestaande Straat- verliichtiagsovereenkomst f 1093,10 bedra- genv III. Burgemeester* en Wethouders te machtigen hierin verder het noodige te ver_ richten. De heer Gasille heeft ernstige beden kingen tegen een post van f45.—. Be sloten wordt aan B. en W. op te dragen die post te doen schrappen. Het voorstel wordt hierna aangenomen. 18. Adres van G. v. d. Hoef en D. C. Stam inzake wegaanleg (No. 2957) Voorgesteld wordt het verzoek opnieuw in behandeling te nemen zoodra een ver zoek tot vaststelling van een wegenplan op de perceelen nabij den Dalweg zal zijn ingediend, welk plan dan moet wor den opgenomen in het Uitbreidingsplan. Conform dit voorstel wordt besloten. 19. Behandeling van verzoeken om orit- neffing van art. 15 der Bouwverordening (Nos. 3077 en 3086) Aan P. W. Duin Jr. wordt ontheffing verleend voor den bouw van 4 woningen onder één kap aan den Braamweg onder voorwaarde van het stellen van nadere vvelstandseischen. Aan J. Moester, Directeur der N.V. Heiderand, wordt ontheffing verleend voor den bouw van 3 woningen onder één kap aan den Schoutenkampweg onder voor waarde, dat de woningen tenminste 12. M. uit het hart van den weg worden ge- oouwd.. Tevens worden bij dit agendapunt be handeld een zestal punten der aanvul lingsagenda, te weten: 1. Vaststelling van besluiten inzake ge meente-eigendommen, t.w. a. ruiling van grond met M. Hornsveld (no. 3081) b. ruiling van grond met C. H. v. d. Brandeler (no. 3038) c. opzegging huur van het perceel Birkt- straat 8 door F.. L. N. v. d. Ven en ver huur van dit perceel aan H. Kinderdijk (no. 1246) d. bepaling koopprjjs van grond ver zoek J. G. Wijnands (no. 2959) e. verkoop van grond aan lastgever van P. Man met behandeling van verzoek om ontheffing art. 15 der Bouwverordening (no. 3092) f. een besluit tot het verleenen van een zakelijk recht op gemeentegrond ten be hoeve van het leggen van kabels door de NV. PUEM. (no. 3090) Van den heer Hornsveld 455 M. grond aan de Nachtegaal laan te ruilen tegen 500 M2. andere grond. Goedgekeurd. Met Jhr. v. d. Brandeler grond te rui len aan de Birktstraat, 325 tegen 330 'M2. onder bijbetaling van f 325.— door den heer v. d. Brandeler. Go.edgekeurd. De huur te verbreken van perct'el Birktstraat 8 met den heer v. d. Ven en liet te verhuren aan den heer H.. Kinder dijk voor 3 jaren tegen dezelfde voor waarden. Goedgekeurd. Aan J. C. Wijands te verkoopen 2000 M2. grond aan den Gallenkamp Pelsweg tegen f2.50 per M2. Goedgekeurd. Aan den makelaar Man te verkoopen het perceel Spoorstraat, hoek Rubenslaan voor f4.per M2. voor den bouw van 3 woningen onder één dak. Waar blijkt, dat aan een vroegere liefhebber bouw aldaar is geweigerd op grond van het uit breidingsplan en ook bezwaren bestaan tegen den bouw van 3 huizen onder één kap, die op het perceel niet zullen kun nen worden gebouwd, wordt dit punt aan gehouden.. Aan de P.U.E.M. te verleenen een za kelijk recht op gemeentegrond ten behoe ve van het leggen van kabels door de de Beaufortlaan naar het nabij de Emaillefa- briek Kolman te bouwen transformator- nuisje. Wordt verleend. Tevens wordt nog besloten dat de ge meente zul huren 0.5 H.A. grond aan de Birktstraat voor f 100.per jaar voor 20 jaar voor een nader aan te geven bestem ming. Tenslotte wordt besloten aan de Nieu we Schriksiaan 2 perceelen grond te verkoopen aan den deer Suijdam voor f 2.25 per M2. en 1 perceel grond voor dienzellden prijs aan den heer van Breu- kelen. Thans komt aan de orde: 20. Voorstel van B. en W. tot oprichting van een Stichting tot beheer van hei Soester Natuurbad {No. 1447) Hieromtrent schrijven B. en W. aan den Raad: Reeds meermalen is in uwe vergade ring de wenschelijkheid geuit het be neer en de exploitatie van het op 17 Juni j.L geopende natuurbad op te dragen aan een daarvoor in het leven te roepen stichting. Gevolg gevende aan uwwensch hebben wij een ontwerp van een raads besluit geformuleerd tot oprichting van zoodanige stichting, waarvan wij een exemplaar hiernevens doen toekomen. Wij stellen U voor tot vaststelling van dit ontwerp te willen overgaan. (De statuten dezer stichting zullen wij in een van onze volgende nummers in hun geheel opnemen. Redactie). De heer Gasille wil niet te veel dele. geeren aan B. en W., doch de Iiaad baas laten. Hij blijft echter in die meening al leen staan. De heer Endendijk wil de mogelijkheid voor vergoedingen ook aan het gedelegeer de lid en aan den secretaris van het Bestuur. De heer Gasille verkrijgt aanteekening bij verschillende artikelen, dat daar alles aan B. en W. maar wordt overgelaten. Bij de begrooting en rekening stelt de heer Gasille voor dan toch tenminste die door den Raad en niet door B. en W. te doen vaststellen. Dit voorstel wordt echter verworpen met 6 tegen 9 stemmen. Voor het voor stel stemden Wethouder Lodeesen, én de heeren de Nies, Gasille, v. d. Berg, Nooder en Grootewal. De burgemeester merkt nog op, dat ei genlijk die geheele stichting een wassen neus is, want zij heeft niets te vertellen. Daartegen heeft spr. in B. en W. genoeg gestreden, maar het heeft niets gehol pen en Gedep. Staten willen dat zoo. Nadat de heer Gasille nog van den burgemeester de positieve toezegging heeft verkregen, dat de in artikel 5 genoemde reglementen, verordeningen en voorschrif ten die zijn, die bereids door den Raaid voor het natuurbad zijn vastgesteld, zoo dat de Raad haar zeggingsmacht over al die ingen volkomen behoudt, en ook bevoegd blijft nadere verordeningen in dat opzicht vast te stellen, worden de statu ten van de stichting en het voorstel van B. en W. dienaangaande, goedgekeurd. 21. Behandeling van een voorstel van 3 leden tot verkiezing van een derden Wethouder (No. 3094) Hieromtrent schrijven B. en W. aan den Raad: Wij ontvingen het op 27 Juli j.1. ge- dagteekend schrijven van uwe mede raadsleden A. Endendijk, H. Th. van den Berg en M.. Hornsveld inhoudende het verzoek op de aganda voor de eerstvol gende raadsvergadering ook te plaatsen: „Verkezing van een derden Wethouder". Alvorens in te gaan op het door de voorstellers niet nader gemotiveerde ver zoek moeten wij de aandacht van uwen Raad vestigen op de bepaling van artikel 86 van de Gemeentewet waarin geregeld wordt, dat in gemeenten van 20.000 zie len en daarbeneden twee Wethouders zijn, doch dat krachtens het 3e lid van ge meld artikel van het bepaalde ten aanzien van hot aantal Wethouders bij besluit van den Raad, onder goedkeuring van Gede puteerde Staten kan worden afgeweken, met dien verstande, dat er niet minder dan twee Wethouders zuillea zijn. Het verzoek van de voorstellers is mitsdien eerst voor inwilliging vatbaar, wanneer uwen Raad het besluit zal heb ben genomen tot uitbreiding van het aan tal Wethouders in ons College en dit be sluit de goedkeuring zal hebben verkregen van de Gedeputeerde Staten. Aangezien het voor ons voldoende vast staat, dat uwe vergadering ten aanzien van het aanvullen van het aantal Wet houders eene beslissing wenscht te ne men, hebben wij besloten het voorstel der drie raadsleden in anderen vorm op de agenda te plaatsen en U daaromtrent eeni- ge mededeelingen onzerzijds te doen en U tenslotte een omlijmd voorstel van de meerderheid van ons College aan te bie den. De minderheid van ons College is van meening, dat gemelde aanvulling noch noodzakelijk, noch wenschelijk is en dal het huidige College in zijne tegenwoordige samenstelling de gemeentebelangen op vol doende wjjze kan behartigen. De meer derheid is echter van een ander gevoe len, van welk gevoelen uwe Raad hier onder nadere motiveering wordt gege ven. De aanleiding tot het onderwerpelijke punt der agenda die van voldoende be kendheid is, moeten wjj beginnen te ver wijzen naar uwen Paad zelve, die bij meer derheid voor de vervulling van de Wet houders functies haar vertrouwensman nen heeft gekozen. Deze keuze.hééft naar gebleken is, bij velen uit uw midden waar onder medewerkers tot die keus, niet de noodige bevrediging gebracht, met als ge volg, dat het nu noodig wordt geacht van de vrijheid van beweging in de wet ge geven gebruik te maken door te beslui ten, dat in het College van Burgemeester en Wethouders drie Wethouders zullen zitting hebben. Wlij betreuren het zeer, dat uwe Raad niet in eerste instantie de belangen der gemeente zoodanig lne*eft voorop gesteld bij het doen eener keuze van vertrouwensmannen in ons College, dat tot de titans te doene stap niet had behoeven te worden overgegaan. Nu er echter stemmen opgaan om in het algemeen belang onzer gemtaente in de samenstelling van ons College wijzi ging te brengen, hebben wij in ons mid den ernstig overwogen op welke wijze aan de vele wenschen is tegemoet te komen. Daartoe is door ons op de eerste plaats onderzocht of in de tegenwoordige sa menstelling van ons College verandering is te verkrijgen, anders dan door toevoe ging van een derden Wethouder. Hier omtrent kunnen wij U mededeelen, dat op de bedoelde wijze geen wijziging in de samenstelling is te verwachetn. Voorts is nog onderling overwogen of door andere verdeeling van de werkzaam heden der onderscheidene leden van ons College dn het belang van den goeden gang van zaken verbetering ware te brengen, doch ook deze poging kon geen bevredi gende oplossing brengen met als gevolg, dat ook naar de meening van de meer derheid van ons de aanvulling van ons College met één Wethouder tot het ein de der loopende zittingsperiode van uwen ZIJN MASSIEF EN VOEGLOOS in alle maten voorradig de juiste modellen in verschillende breedten in 14 en 18 karaats. Vanaf f 6.50 JUWELIER TEL. 898 OPTICIEN A'FOORT UTRECHTSCHESTR. 23 Raad, zij het niet ten volle dan toch voor een groot deel zal bijdragen tot een meer deugdelijker behartiging van dt verantwoordelijke en uitgebreide taak van het College van Burgemeester en Wet houders. Speciaal vestigen wij hier de aandacht van uw College op den Dienst van Open bare Werken, welke van dusdanigen om vang is geworden en nog in omvang zal toenemen, dat de verantwooidelijke lei ding van ons College slechts kan ge dragen worden wanneer ons College' aan gevuld wordt met een lid, dat volkomen in staat is over den gang van zaken bij dien Dienst te oordeelen. Wij vermeen en echter, dat het aan vullen van het aantal Wethouders in ons College, zonder meer, in de toekomst zal blijken niet voldoende te zijn en daarom zijn wij zoo vrij tegelijkertijd aan ons voorstel de voorwaarde te verbinden, dat uwe Raad zich uitspreekt omtrent de noodzakelijkheid tot herziening van het personeel bij de onderscheiden takk,e«n van dienst. Het is van voldoende bekend heid, dat het Wethouderschap slechts dan onder de vereischte verantwoordelijkheid kan worden aanvaard wanneer men van de medewerking van ter zake kundige ambtenaren, verzekerd is. Deze eisch zal nader onder het oog moeten worden ge zien en wanneer uit dat onderzoek zal blijken, dat het belang der gemeente vor dert-, dat daarin voorzieningen worden ge troffen, dan zou ons College in zijn nieu we samenstelling van uwen Raad moe .ten kunnen verwachten, dat daartoe de medewerking niet zal worden onthouden. Slechts op deze wijze zien wij in de toe komst een gunstige richting om onze snel groeiende gemeente naar tlejhooren te besturen en te leiden. Omtrent deze ge vraagde medewerking vernamen wij gaar ne eveneens uwe uitspraak. De meerderheid van ons College stelt uw College thans voor te besluiten tot uitbreiding van het aantal Wethouders voor deze gemeente. De heer Endendijk vond motiveering van het verzoek onnoodig, daar er al zoo veel over gesproken was. In openbare en niet openbare vergaderingen had de Burgemeester ook reeds een en ander be licht. Daar thans nader op ingaan zou zeer onaangenaam zijn en niet wenschelijk. Het gaat alleen om de zaak. Thans zich echter bij voorbaat binden tot uitbreiding van personeel bij O.W. mede te werken, vindt spr. teveel gevraag.d Dat moeten we maar eens zien als de nieuwe wet houder is opgetreden. De heer Busch wil alleen het beking van de gemeente zien en geen partijbe langen. Er moet natuurlijk een derde wet houder komen, dat is noodig, want zoo gaat het niet, doch die moet dan gedra gen zijn door een flinke Raadsmeerder- hejd en steunen op het volle vertrouwen van vrijwel den geheel en Raad. Thans hebben de rechtsche raadsfracties de zaak alleen willen oplossen, doch spr. kent geen verschil tusschen rechts en links, dat bestaat alleen maar in het hoofd van fanatieke politici. De derde wethouder is een zaa^ van den geheelen Raad. Alvorens tot stemming over den persoon overgegaan wordt, moet men eerst met den geheelen Raad overleg ple gen en zoodoende moet men tot elkander komen. De heer Grootewal gaat aceoord met het door den heer Busch gesprokene. Het is noodzakelijk, dat er e^n derde wethou der komt, die de noodige tijd aan de ge- (voorheen R. FRESE Hofleveranciers. BAARN. Vleeschhouwerij Varkensslachterij BESLIST EERSTE KWALITEIT Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 Dagelijks hooren en bezorgen meentezaken kan geven en de capacitei ten heeft. Er schuilt echter een addertje onder het gras en spr. wil uitdrukkelijk vaststellen, dat hij thans, evenmin als terstond na de Gemeenteraadsverkiezin gen wil weten van een candidatuur En dendijk, noch van een candidatuur van Klooster. In dat opzicht staat spr. nog net als vroeger. Dit gaat nu niet tegen de personen Endendijk en van Klooster, die ook spr. wel kan waardeeren, doch te gen de wijze, van regeeren van vroeger, tegen het oude regime van Klooster-En dendijk", dat spr. nog steeds sterk af keurt en waaraan hij op geen enkele wijze meer wil medewerken.. Als thans zou blijken, dat die beide personen op den voorgrond komen als Wethouderseandi- daten, dan zal spr. om die reden zelfs tegen het voorstel voor een derde wet houder stemmen, hoewel hij het er an ders wel mee eens is. Mej. Funke zegt, dat de oplossing wel licht kan worden gevonden door bij O.W. .een zaakkundige kracht aan te stellen, die leiding kan geven en steun kan zijn voor den wethouder. De heer Nooder meent, dat uit SDAP. standpunt bezien het lood om oud ijzer is. Tegen het voornemen om thans de hee ren van Klooster en Endendijk weer naar voren te schuiven, moet spr. ten sterk ste ageeren, daar die heeren nu niet be paald de zegeningen aan Soest hebben gebracht. Dat regime wenscht spr. in geen geval terug te hebben. De burgemeester zegt, dat thans alleen aan de orde is e®n derde wethouder én dat personen daaraan niet verbonden zijn. Die komen eerst later naar voren. Wordt het voorstel in principe aangenomen, dan zal men moeten afwachten wie eventu eel als derde wethouder gekozen wordt en hoe dat dan verder zal gaan. Het Col lege meent, dat het voor een richtige uitoefening van zijn taak, speciaal ten opzichte van O.W. gewenscht is, dat er een derde wethouder komt. Dat is be paald urgentie. De heer Busch wdl moeilijkheden voorko_ men en daarom moeten alle Raadsleden zich tevoren verstaan over den persoon van dien derden wethouder, doch daarmee ontkomt men niet aan het feit zelf. De heer Grootewal wil het voorstel voor een derde wethouder niet in behandeling nemen, alvorens dit overleg heeft plaats ge_ hadi, en men dius weet wie vrij zeker be noemd zal worden. De heer Gasille zegt met nadruk, dat de heeren z'n standpunt kennen. Hij is bepaald tegen een derden wethouder. Meer zal hij over deze kwestie thans niet zeggen, dlaar dat weamig geeft en maar aanleiding zou worden tot het debiteeren van hatelijkhe den. De burgemeester geeft toe, dat dé aan stelling van een leidend ambtenaar bij O.W.. ook die moelijklieden zou oplossen. De heer Busch zegt, dat de chaos daar noodig opgeredderd moet worden. Er is een stapel schriftelijke voorstellen van 12 cM. dikte, die nog op afdoening wachten. Zelfs een leidend ambtenaar komt daar nog in g.en 2 jaar doorheen. Spreker protesteert er echter tegen, dat men thans een leidend ambtenaar bij OW zoo noodg vindt, daar hieruit zou volgen, dat de tegenwoordige ambtenaren niet voldoen en geen leiding kunnen geven, iets wat allerminst is geble ken en toch ook zeker niet in de bedoeling ligt van de sprekers. De burgemeester zegt, dat een wethouder geen opzichter is en onmogelijk in details over technische voorstellen kan treden. Dat kan niemand van een wethouder, wie dat dan ook is, eischen Als er een leidend amb tenaar naast Je bestaande bij OW zou ko men, zou >dïat in elk geval heel goed zijn voor vlotte afwerking en voor voorlichtin gen. De heer Gasille meent, dat als er werke lijk een pak van 12 c.M. dikte onafgewerkte voorstellen ligt, dat er dan toch wel geble ken is. dat de ambtenaren daar veel onnut werk doen. Wethouder van Openbare Wer ken behoeft echter heelemaal niet een groot technicus te zijn, als de techniek maar be hoorlijk wordt beheerscht dloor de ambte naren. In elk geval acht spreker een derde wethouder niet noodig en een uitgave van f 1500 niet gemotiveerd. De heer Busch is het er in elk geval ze ker niet mede eens1, ais door het instellen van een derde wethouder de wethouders- kosten met f 1500 zouden worden verhoogd. De 3 heeren moeten dian maar de f 3000 met zijn drieën verdeelen. Wethouder Lodeesen merkt op, dat in de 16 maanden, dat hij wehtouder van OW was noch in B. en W-, noch in den Raad aan merkingen zijn gemaakt op den dienst al daar en dat ook nimmer begrootingsover- schrijdingen plaats hadden. Vanaf 1 Janua ri, toen de burgemeester Openbare Werken had, hebben echter zeer groote begrootings- overschrijdingen plaats gevonden, doch die zijn niet van. spr. uitgegaan en dlaarvoor is spreker niet in het minst verantwoordelijk. Onder spieker's beheer is er altijd van alle posten overgebleven inplaats van te kort gekomen. De burgemeeter zou over die 16 maanden beheer van wethouder Lodéesen ook nog een heeleboel kunnen gaan vertellen,, maar dat geeft maar hatelijkheden over en weer en daarom zal spreker het nalaten. Hij brengt in stemming het voorstel van de heeren Endendijk, van den Berg en Horns veld om over te gaan ,ot bepaling van het aantal wethouders op 3. Dit voorstel wordt aangenomen met 0 tegen 6 stemmen. Tegen dit voorstel stemden Wethouder Lodeesen, Mej. Funke en de heeren de Nies, Gasille, Nooder en Grootewal. Hiérna komt aan de orde de RONDVRAAG De heer de Bruj'n vraagt waarom de nieuwe redactie van artikel 5 der verorde ning op het Natuurbad niet in deze Raads- ve. gadering is behandeld. Kon door vacan-

De Soester | 1933 | | pagina 5