DE SOESTER Eerste Soester Electr. Drukkerij ft PIRÖBÖMIE^K WHmMIFlPDiSIINl PT WIJ ZIJN GOEDKOOP N Pluimveeteelt. Het rotspad. 1 rol boterhampapier Voor de Huisvrouw Koopt Uw Gegarandeerde oplaag ruim 3000 exemplaren Van Weedestraat 7 - Telefoon 962 FBUILLBT OIN F:FF.r jrnmn Boekhandel der N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij O^Voor de Vrouw ••I Wij leveren in den kortst mogelijken tijd alle drukwerken voor handel en industrie Voor Familie-drukwerk, als: Verlovings-, Ondertrouw- en Geboortekaarten, zijn wij een specialiteit. Indien gewenscht in enkele uren gereed ••i ALS 'T SM.OORHEET IS'. Dan zitten de jonge hennen en ook de legkippen dikwjjls in het hok te gapen van benauwdheid. Ze houden de vleugels ver van 't lichaam, opdat er lucht bij 'tfcorpus kan. Maar 't helpt niet veel, alfc 't geenïris- sche lucht is. Buiten zoeken losloopende kippen op den dag wel beschutting tegen de verzengende zonnestralen, hetzij onder boomen of hagen, hetzij in de schaduw langs muren en schuttingen. Is dit niet het geval, dan moet in de rennen schar duwgelegenheid worden aangebracht. De kippenhouder is vindingrijk ge noeg, om te weten, op welke manier zulks gebeuren kan. We volstaan daarom, met alleen er op te wijzen. Niet zelden zien we ook de drinkbak ken in de volle zon staan, den ganschen dag! Dat is verkeerd. Want lauw water veroorzaakt ingewands-stoornissen. Men kan een kist zonder deksel met den bodem naar den zonkant zetten en daarin het drinkwater plaatsen. Dan blijft het altijd frisch. Ook voor losloopende kip pen kan het gewenscht wezen, n.1. daar, waar weinig beschutting is.. Aan de drinkwatervoorziening wordt in den mid-zomer lang niet voldoende aan- dacht geschonken. Zorgen we toch voor frisch drinken. Uit eigen ondervinding weten we alle maal, wat 'n verkwikking da,t geeft! Ook het hok is vaak te benauwd. Daar om is het noodig, dat bij hitte alle deuren en vensters open blijven, ook in den nacht, in elk geval tot z©er laat in den avond. Want tegen den avond kan het soms be- nauwd-heet in 't hok zijn. Sluit men dan direct de deur, zoo blijft de hitte er den ganschen nacht in. De ventilatie is des zomers van zeer, zeer groot belang. Waar die onvoldoende is, treedt spoe dig ongedierte op. En mocht zulks al ach terwege blijven, zoo krijgt men toch 'n strop. Want de kippen gaan minder eten, de vervroegde rui treedt in, en met de volle productie is 't zoo gedaan. Wat 'n gemak is 't niet, als men een gazen nooddeur kan inzetten! En de ra men heelemaal open kunnen! Verder adviseer ik, bij de smoorhitte den vloer van het hok ook te bespren kelen. De bodembedekking bestaat nu toch uit gewoon zand of rivierzand. Wanneer men in den voormiddag eens besproeit en dan nog in den laten namid dag, dan houdt men de grootste hitte er uit. 's Zomers behoeft men absoluut niet bang te wezen voor een besproeiden bo dem in 't hok.. Zoo koud voelt dat toch niet aan, bovendien, de grootste kilte is er toch zoo af. Allemaail kleinigheden, die ik hier op noemde, maar desniettemin zaken, welke geen verwaarloozing dulden. Jos. Boshouwers. (Alg. Holü. Landib. blad) INENTEN VAN PLUIMVEE TEGEN DIPHTERIE EN POKKEN. Het is thans die in eest geschikte tijd' het pluimvee te laiten inentten tegen düphterie en pokken. Het Bestuur vam het UDG iis met 'die Ned-eiU. Mij. voor Diergeeeskuude over eengekomen, dat tegen een verlaagd tarief voor de leden van het ULG dit enten door 'de veeartsen1 kan geschieden). Binnenkort zullen de secretarissen der afdeelingen van het ULG met d.e voorwaarden in kenuis worden gesteld'. In het bellang der pluimvee houders is het dat goed seruim hiervoor wordt gebruikt en door deskundigen dit werk wordt verricihitt waarvoor dan ook aanbevolen wordt van dleze gelegenheid gebruik te maken. bevattende 50 vel stevig perkament, voor N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij Van Weedestraat 7, Soestdijk Naar het Engelsch. Nadruk verboden. 6) Ik geloof niet, dat hiermee veel te bereiken is. Laat dat maar eens aan mij over. Nu, misschien heeft u gelijk. Toch wil ik nu nog niet dadelijk met haar spre ken. Geeft u mij nog een paar uren. Wat doet u in dien tijd? Allereerst zal ik zien. dat ik thee krijg. Intusschen zal ik mij al heel vrien delijk betoonen en zoo den weg voor je banen. Dit zeggende verliet miss Greig het vertrek en zag in den hall den ouden but ler. Zijn de heeren vertrokken? vroeg Allen, behalve mr. Fenwick. Die is met miss Wenyss in den salon. Nu, dan zal ik haar niet storen. Maar kunt u mg ook een van de'meisjes zenden? Ik heb eenige hulp noodig bij het uitpakken van mijn koffer. Ook zou ik graag thee hebben. Misschien dat zij die dan tegelijk meebracht. Goed, madam. De butler gaf die boodschap in de keuken, maar de meisjes waren allen bezig. Ze haatten mr* Rokeby m miss Greig was een bloedverwante van hem.' Het laatste sprak de butler er toen Effie op aan. ZURE MELK. In een gezin, waar veel melk gebruikt wordit, zal het op warme zomerdagen dik wijls voorkomen, dat een heele panmeLk zuur wordt. Al kunnen wij de melk dan niet meer drinken, we kunnen er toch iets smakelijks van maken. In de eerste plaats de z.g. „dickmilch". Daarvoor doet men de dikgeworden melk in een kussen sloop, dat men ophangt, door een touw dichtgebonden, terwijl men er een bakje onder zet omhet water op te vangen. Wanneer al het water er uit geloopen is (en dat kan wel een heelen dag duren, soms wel tien of twaalf uur) neemt men de witte kaasachtige massa uit het sloop. Met suiker en kaneel, desnoods eerst nog vermengd met een beetje zoeté room, hééft men dan een heerlijke frissche en zéér smakelijke dessert-schotel. Men kan van de dikgeworden melk ook z.g. roomkaas maken. Daartoe doet men de dikke melk ook weer in een kussen sloop en hangt die op, totdat al het water er uit geloopen is. Voor dii,t gerecht voor al moet het achterblijvende dikke goedje erg droog zijn. De kaasstof doet men dan in een kom en voegt daarbij een eetlepél boter op elke liter kaasstof, alfcmede bij deïi v. Weedestraat 7 een weinig zout. Vervolgens klopt men alles goed door elkaar met een vork, totdat men als het ware een gladde pasta heeft gekregen. Dan doet men het op een bord en vormt er een rechthoekig broodje van met behulp van een mes in elke hand. Men maakt de bovenzijde en de zijkanten mooi glad en zet het dan weg op een koele plaats, zoo mogelujk m de ijskast om af te koelen. In plaats van van dien nood een deugd te maken, kan men ook karnemelk gebruiken om een smakelijk room-achtig toehapje te maken. Voor iedere persoon moet men ongeveer 3/4 liter karnemelk nemen. Men gaat hierbij iets anders te werk dan bij dikke, zoete melk, omdat karnemelk dun ner is. Noodzakelijk is het echter niet. Men legt dan een doek in het vergiet, die men in ©en diepe bak of pan zet en giet de karnemelk in het vergiet. Op die manier laat men het waterachtige deel van de karnemelk afloopen. Af en toe schept men het dikke gedeelte van de karnemelk uit den doek op een schotel, net zoolang tot allie karnemelk uitgelekt is. Vooral van karnemelk kan de Hang op wel eens erg zuur zijn. Om dart; te verhelpen roert men er wel wat melk of room door. Men geeft er bruine suiker bij en het smaakt het beste op een be schuit. RECEPT. Macaroni met Tomatensaus. Als .de tomiaiten goedkoop zijn komt het er op aan er eens een ander gerecht van te maken, dan altjjd tomatensoep of to- matensla. Daarvoor is macaroni met to matensaus uitstekend geschikt. Op een Een van je allen moet toch gaan, meende zij. Waarom blijft die miss Greig l ier logeeren vroeg Effie. Ik weet 't niet. Intusschen-begaf de oude getrouwe zich naar boven, klopte aan, maakte een eer biedige- buiging en luisterde naar de or ders van miss Greig. Dorothy had in het geheel geen acht geslagen op de dame, die tegenwoordig was geweest bij het voorlezen van het testament, ofschoon Rokeby haar wel ge waarschuwd had, dat er ook een vriendin van zijn moeder uit Londen zou komen. Dus keek zij enigszins verbaasd op, toen zij wat later op den dag den salon binnen ging en daar een dame zag zitten, die on middellijk op haar toetrad met de veront schuldiging. O, waarde miss Wenyss! Ik krijg een gevoel over mij, of ik een indringster ben, ja. zoowaar! Natuurlijk had die arme Rokeby geen vermoeden er van, dat het alles zoo voor hem zou uitloopen, toen hij mij vroeg, hier te komen, om zorg.te dra gen voor u. Maar nu de zakenzoo staan, zal ik maar onmidellijk naar Londen schrij ven en mijn kamers weer inhuren. Dorotliy was in het eerst instinctmatig teruggeschrokken van deze vrouw, maar ze moest nu toch haar plicht als gast vrouw vervullen en zei dus vriendelijk: Waarom zoudt u zoo gauw weer gaan? U is nu hier meesteres, daar gaat niets van af. Die arme Rokeby heeft nu niet meer het recht, mij te vragen; hij is hier even goed een indringer als ik. O. zegt u dat toch aietHij is mjjn neef en het was mijn bedoeling niet, om hem te misleidenik vond het ook zeer half pond macaroni neemt men 1 pond tomaten, een halve liter water met twee bouillonblokjes, vijf gladde lepels bloem, 2.5 platte lepel boter, een uitje en wat zout. De macaroni wordt in stukken ge broken, gewasschen en gaar gekookt in kokend water met een weinig zout. Dit duurt ongeveer drie kwartier h een uur. Hierna giet men het overtollige water af. Yan de andere benoodigdheden maakt men een tomatensaus. Vervolgens legt men de macaroni op een schaal en giet daarover de saus. Als de macaroni in den oven gezet wordt, mengt men de tomatensaus er voorzichtig door. Men zet dit gerecht dan gedurende een half uur in een vuur vast schoteltje in den oven. HUISVROUW Vacantie pakjes! Augustus, de maand van vacantie bij uitnemendheid zijnde, ligt het voor de hand, dat wij nog even e^n paar modellen van de nieuwste vacantiecostuumpjes ge ven,. zooa'ls diie nu eens speciaal door de Londensche modehuizen worden uit gebracht. Dat wil dus zeggen, sportieve, eenvoudige pakjes, uitstekend geschikt om in de vacantie op alle mogelijke uitstap jes 'enz. te worden gedragen, terwijl de eenvoudige, smaakvolle snit waarborg be hoort te zijn, dat men toch steeds „ge kleed er mee is", en er zich practisch ge sproken op elk tijdstip van den dag mee kan vertoonen. De pakjes zijn dikwijls zoogenaamd gebreid, al of niet in een zoo genaamd tweed-patroon. Luchtige wollen pakjes dus, waarvan de kleuren voor dit seizoen een groote verscheidenheid vér- toonen van zwart tot Fransch groen en verder diep blauw, marineblauw, flanel- grijs, kersrood, beige en bruin. En nu een ander onderwerp. Het lijkt misschien een kleinigheid, doch U kunt een zeer artistiek geheel verkrijgen bij uw toilet, wanneer er bijzondere aan dacht geschonken wordt aan de kleur van het kralensnoer of de steen, van den ring, die men bij een bepaalde jurk draagt. Zoo heeft men vastgesteld, dat kralen of stee- nen van waterblauw het fraaiste geheel op leveren bij een costuum of .japon van meloen rose, grijs en goudkleur. De kleur van de amethyst behoort bij fuchsiarood V Vraagt onze voordeelige advertentie-tarieven en de meest .gele linten; De kleur van de saffier verleent een bijzonder karak ter aan een grijze japon. Wanneer U daar eens speciaal op let, zult U zien hoeveel deze kleur van uw kralen en ringen het effect van uw japonnetjes bijzonder sterk verhoogt. Onze handschoenen! Volgens de nieuw ste mode_gegevens zullen in het koude seizoen de handschoenen in een bijpas sende kleur van den mantel, enz. geko zen worden. Bruine handschoenen zullen niet langer overwegend „de" mode zijn. De glacéhandschoen heeft als nieuwigheid aan den pols een strikje gekregen, ter wijl men op het oogenblik ook korte hand schoenen ziet met losse manchetten, die men apart er overheen aandoet, omdat ze bij de bijbehoorende sjaal moeten ko men. Deze losse manchetten zijn dan van hetzelfde materiaal als de sjaal. MADE LEI NE. onaangenaam voor hem. Ja, 'mompelde miss Greig, het is hard voor hem. Als man verwachtte "hij natuurlijk het goed. Maar het kan bij u lijden, om edelmoedig te zijn, en u zult hem die uitbarsting van drift toch wel vergeven O, ja. En toch huiverde zij onwillekeurig bij de herinnering aan een blik uit Rokeby's oogen, toen hij haar ook zijn teleurstelling verweet. Bovendien was het nog de vraag, of hij zoozeer verlangde naar vergeving. Deze twijfel zou weldra opgelost wor den. Toen haar n©ef verscheen voor het diner, leek hij weer volkomen zijn zelf- beheersching te hebben herwonnen en trad hij op haar toe met een glimlach op het gelaat. Mag ik je wel mijn verontschuldigin gen aanbieden, Dorothy? O, spreek toch niet zoo! Maar natuurlijk! Je bent veel te goed. Ik wilde amer.de honorable doen. Heet dat niet zoo, miss Greig? Ik was bitter teleurgesteld door het testament, maar ik liet mij door mijn drift overliet r- sclien. Ik hoop, dat je dit over het hoofd wilt zien en mij niet zult verbannen uit Wenyss. Ik zou het nog niet goed kunnen verlaten. Ik mag hier toch zeker nog eeni- gen tijd logeeren? Zeker. Zoo lang als je wilt. Ik ben blij, dat je mij gelooft, hoewel het niet m'n verlangen was, om je te misleiden. Hij nam de hand, die zij hem toestak, en drukte die even aan de lippen. Mag ik oolf voor miss Greig oenigen tijd je gastvrijheid vragen? Ik had haar geschreven, dat zij haar kamers moest opzeggen. O, ja, ik heb miss Greig te'logeeren S. gevraagd. Ik hoop, dat je beiden zult blijven, tot ik trouw. En wanneer zal dit wezen? Dorothy kreeg een kleur. Ja, wij moeten nog eenigen tijd wachten en Colin zegt, dat het altijd lang duurt, eer dergelijke beschikkingen afge wikkeld zijn. Ja, dat is ook zoo. Dit zeggende, bood Rokeby zijn nichtje den arm, terwijl miss Greig volgde. Na het diner verontschuldigde miss Wenyss zich, dat zij brieven te schrij ven had, en Rokeby en miss Greig ware.i de eenigen, die den avond verder in den salon doorbrachten. Hij zat nauwkeurig het testament door te lezen en zij zat te borduren, tot het tien uur sloeg. Toen keek ze op. Dat kind is als was in je handen, Rokeby! Waarom zou jij haar niet trou wen? Ze moge dan als was zjjn, in vele opzichten, maar niet waar het liefde be treft. Dat is waar. Ze schijnt dien man dan al verbazend lief te hébben! Ja. Nu, en misschien zou ze op den duur in den omgang ook wel wat vervelend zijn; zoo pijnlijk nauwgezet van gewe ten... Neen. dan is 't maar beter, dat je van haar af ziet te komen. Wat intusschen makkelijker gezegd is dan gedaan Natuurlijk. Maar een dergelijk be zit als dit krijg je niet, zonder er eenige moeite voor te doen. Wat geef je mij. als ik hier blijf, om te werken alsje assis tente? Op den dag. dat ik in het bezit van het goed kom, zal ik genoeg hebben, om u driehonderd pond per jaar te geven. Maar u begrijpt, dat ik geen sensationeel geval verlang. Zonder dat moeten wij toch zoo ver zien te komen. Maar nu vanavond ben ik te moe, om nog iets goeds te be denken. In den grond haat ik Dorothy; dus zal ik niet zoo licht tegen iets 'opzien. Dat dacht ik wel. Vertel mij nog eens even, wat een eigenaardig schepsel is die oude meid. Effie, die mij bediende. Zij bezit, geloof ik, heel wat „stille kracht". Zij is verknocht aan Dorothy. Ik zou haar maar allereerst op zij schuiven; zij kon anders nog veel last geven.. Toch moet u zich dit maar uit het hoofd zetten, want zij is als een stuk van het goed. Dorothy zou haar nooit laten gaan. Hm! Nu, ik zie, dat je ernaar ver langt, om te rooken, dus wensch ik je goeden nacht. .Aangename droomen! Toen even later Dorothy naar haar slaapkamer ging, vond zij daar Effie op zich wachten. U is doodop, miss Dolly, zei de joude bezorgd. Gaat u nu eens zitten, dan zal ik uw haar uitkammen. U moest niet ge dineerd hebben met die twee. Wannéér gaan ze weg. miss Dorothy? Maar, Effie, wat ben je weinig gast vrij! Rokeby is toch mijn neef? Een lieve neef!.... U moet hem nooit vertrouwen, miss Dolly! !Volg den raad van een oude vrouw en vraag hem nooit meer. of hij terugkomt, als hij eenmaal weg is. Hij heeft Wenyss voorgoed ver loren en hoe gauwer hij het verlaat, hoe beterWat heeft uw grootvader hem nagelaten? Ik heb het testament niet hoo- ren voorlezen, moet u denken. Rokeby heeft veertigduizend por.d ge kregen, Effie. Wordt vervolgd.

De Soester | 1933 | | pagina 4