1 rol boterhampapier Binnenland O^Plaatse lij k Nieuws^ O Soesterberg Ingezonden prO Financieele Commissie. Voorzitter: J. S. van Duren. Leden: H. J. Gasille, G. J. Grootewal en H. van Klooster. Punt 13 van de Agenda. Woonwagenstandplaats. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: In Uwe vexgadering van 10 Augustus j.1. werd besloten ten behoeve van een nader aan te geven bestemming te huren een nabij de Birktstraat gelegen terrein groot ongeveer 5000 M2, zulks tegen een huursom van f 100.per jaar en voor den tijd van 20 jaren^ Thans stellen wij U voor dit terrein, kadastraal bekend in Sectie D. No. 1032 ged. en 1634 ged., te bestemmen tot woon- wagenstandlplaa,ts. Volgens ihierbij over gelegde opgave van den dienst Openbare Werken zullen de kosten, verbonden aan de inrichting van het terrein voor boven vermeld doel, f 523,40 bedragen. Wij stel len U voor een crediet afgerond op f 525 voor bedoelde inrichting van het terrein toe te staan door vaststelling van het hierbij overgelegde ontwerpJbeslu)it [tot wijziging der geaneentebegrooting voor het dienstjaar 1033. Punt 14 van de Agenda. Straatnamen Nieuwesteeg. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: Door bewoners en eigenaren van per- ceelen gelegen aan de Nieuwesteeg wordt Uwen Raad verzocht aan dezen weg een andere benaming te geven, als b.v. Toren laan, Zuiderliaan of Naaldlaan'. Naar het ons voorkomt zijn voor de gevraagde naamsverandering geen ge gronde motieven aan te voeren, zulks te meer niet, daar een der schoonste lanen in ons land en wel in de gemeente Rhe- den juist „de Steeg,, wordt genoemd. Wij stellen U dan ook voor op het verzoek afwijzend te beschikken. Wij meenen goed te doen* voorzooveel noodig, er nog Uwe aandacht op te ves tigen, dat een naamsverandering van „Nieuwesteeg" in „Torenllaan" zeer groo- te bezwaren zou opleveren in het bijzon der voor de postadministratie, daajr de aansluitende weg onder de gemeente Baarn ook' Torenlaan is genaamd, terwijl bovenidien in de»e gemeente reeds een Torenstraat bestaat. INVOERING VAN DE GEWIJZIGDE LEERLINGENSCHAAL IN 1934. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging der wet op het lager onderwijs. Uit de Memorie van Toe lichting van den minister van onderwijs blijkt, dat de scholen voor gewoon en uitgebreid lager onderwijs, die over het jaar 1932 in aanmerking kwamen voor Rijksvergoeding, een overgangstermijn v. twee jaren hebben gekregen om zich aan te passen aan de nieuwe leerlingenschaal van art. 28 der Lager Onderwijswet '20. De minister was van oordeel, dat hij uit deferentie voor de Staten-Generaal geen stappen behoorde te doen om inth- ze kort voor de Kabinetswijziging tot stand gekomen regeling verandering te brengen. De doorgaande «achteruitgang van den financieelen toestand van het Rijk en de gemeenten maakt het voor hem noodzake lijk dit standpunt prijs te geven. Helu ver korten van den overgangstermijn is een eenvoudig middel om een aanmerkelijke kostenbesparing te krijgen. Om de ge meente. en schoolbesturen gelegenheid te geven nog tijdig de noodige maatreelen te kunnen treffen, inzake het ontslag van onderwijzers en tevens om de organisatie van de school tijdens het schooljaar niet in de war te sturen, wordt voorgesteld de gewijzigde leerlingenschaal in te voeren zoodra het op 31 December 1933 loopend schooljaar of de op dien datum loopende schoolcursus is geëindigd. De besparing welke de invoering van de gewijzigde leer lingenschaal met zich brengt, zal dus reeds in 1934 gedeeltelijk worden bereikt. De minister wenscht de Lager Onder wijswet 1920 in drieërlei opzicht te wij zigen en aan te vullen. De eerste aanvul ling betreft de wachtgeldregeling van d onderwijzers. Hij acht het van belang on der zekere voorwaarden de oudere on derwijzers van 60 jaar en ouder, te vrij waren voor de nadeelige gevolgen van het niet-aanvaarden eener betrekking. Die voorwaarde moet naar de meening van den minister hierin bestaan, dat de bepa lingen betreffende het vervallen of ver minderen van het wachtgeld slechts bui ten werking worden gesteld voor hen. wier waehtgeld 65 pCt. van de laatste lijk genoten jaarwedde bedraagt, omdat er dan voor het Rijk vrijwel geen financieel nadeel aan verbonden zal zijn. Dan acht de Minister een aanvulling "van artikel 79 der wet gewenscht. Artikel IV heeft als doel de herplaat sing van de wachtgelders bji het bijzon der onderwijs eenigermate le bespoedi gen. De wet behandelt de openbare scho len als een eenheid, maar ten aanzien'van de bijzondere scholen worden alle instel lingen, of vereenigingen, die een of meer scholen besturen, geindividualise?rd. zon der ©enig verband van gelijke richting in aanmerking te nemen. Het komt den minister voor, dat dib. ver band van gelijke richting zonder bezwaar kan worden gezocht in de aansluiting van de school bij eenzelfde commissie van be roep, als bedoeld in art. 92 der Lager On derwijswet 1920. UITBREIDING VAN bE TONGBLAAR Werd in de week van 20 .tot 27 Augus tus het vee van 3211 boerderijen door de tongblaar aangetast, in de daarop volgende week van 27 Augustus tot 3 September kwamen er nog 3048 besmette bedrjjven bij, namelijk 373 in N.-Holland, 187 in Utrecht en 84 in Gelderland. In Z. Hollfeu d (1275) en in N.-Brabant heerscht het mond- en klauwzeer heel erg. Langzaam kruipt de tongblaar ook naar 't noorden. Thans zijn alle provincies be smet. Het koken van de melk is thans be slist noodzakelijk. AMERSFOORT. AUTO RIJDT IN EEN TROEP MILITAIREN. Vrijdagavond om tien uur reed op den Utrechtscheweg bij het Rijksopvoedings gesticht 'n luxe auto v. d. heer I. H. uit Soesterberg vanachteren op een colonne infanterie in. Er stond een troep, die een avondoefening had gehouden, aan de lin kerzijde van den weg te rusten, en een tweede troep marcheerde voorbij. Er was voldoende ruimte over voor een auto om te passeeren, en verschillende auto's re den kalm voorbij. Bovengenoemde auto reed met 80 a 90 K.M. snelheid en kon niet vlug genoeg remmen. De militairen droegen de voorgeschreven verlichting in de colonne. Vijf militairen werden bij het ongeval gewond, waarvan één zeer ernstig. Hij is in het ziekenhuis de Lichtenberg opgeno men, beide beenen waren gebroken en hij had bovendien een zware hersenschud ding. Vier anderen werden in de Lich tenberg verbonden en daarna ptr zieken auto naar het militair hospitaal vervoerd. De politie nam de auto in beslag en maakte tegen den bestuurder proces-ver baal op. Nader vernemen wij, dat de zes militai ren, die Vrijdagavond op den Utreehtschen weg door een luxe auto zijn aangereden, het naar omstandigheden redelijk wel ma ken. Hun namen zijn N. Al jte Wijde Wor- mer; N.. J. de Waard te Wijk en Duin; K. Franssen te Beemster; J. J. v. Os te Alkmaar; Th. G. Schoen te Wormerveer en P. v. d. Pruik te Schagen, allen voor herhalingsoefeningen bij het 21e reg.. in fanterie. De auto werd bestuurd door ze keren I. H. uit Soesterberg, die reeds op 7 Sept. 1.1. door den kantonrechter alhier werd veroordeeld tot 14 dagen hechte nis voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar wegens het in dronkenschap be sturen van een auto. De toestand van N. Al, wiens beide bee nen werden stukgereden, is verergerd en het slachtofffer is Maandagmorgen aan de verwondingen overleden. LAATSTE ZOMERCONCERT. Vrijdagavond om 8 uur gaf de P.V.O. haar 7e of laatste Zomerconcert in de tent aa!n de Torenstraat, waarvoor ge weldig veel belangstelling bestond. Het populaire programma was draar zeker de oorzaak van; meermalen steeg een wel verdiend applaus op. PER RIJWïEL DE WERELD ROND. Twee dorpsgenooten de H.H. Nico Camper en Gerrit Kuyper gaan a.s. Dins dag de wereld rondpeddelen, en trachten daarbij in hun onderhoud te voorzien, door verkoop van hun conterfeitsel op de briefkaart. Beiden zijin alleen; bekend met de Duitsche taal, zoodat zij het i,n den vreemde nogal moeilijk zullen hebben, Zij zijn voorzien van een pas voor België en Frankrijk. Wij wenschen deze peddelaars goed succes op hun tocht. OPENINGSBAL IN HET STATIONS- KOFFIEHUIS. Zondagavond heeft de gérant van het Stationskoffiehuis aan de Torenstraat de deuren wijd geopend om de [liefhebber (sters) van een dansje daarvoor ge legenheid te geven. De dansvloer was heerlijk glad: zij had een extra beurt ge had. The Jolly Band zorgde voor prettige dansmuziek; er heerschte een prettige stemming. Het eerste schaap is over den dam. Wie volgt? COMMUNISTISCHE PARTIJ AFD. SOEST. Deze afd. hield Vrijdagavond om 8 uur eene opent)are vergadering in de zaal van den heer Verschoor, welke zeer druk be zocht was. De praeses opende de bijeen komst die een tweeërlei doel had, n.1. be spreking boycotactie S.D.A.P., en de na tionale en internationale situatie. Daar op geeft Spreker het woord aan den heer Pavid Wijnkoop, lid der Ile Kamer en van den Amsterdamschen gemeenteraad. Spreker zegt dat de tijden, heel ernstig zijn en de strijders nu eens daden moeten laten zien inplaats van woorden, want er is kans dat de toestand erger wordt, en daartegenover beihoott strijd tte worden gevo'erd als door de communisten. Spr. zal het ook hebben over den boycot door de S.D.A.P. In Duitschland trekt Hitier alle macht aan zich en 't lijkt of de strijd der communisten daar tot nederlaag leidt. Maar 't is nog altijd de eenige partij die successen heeft behaald. In Rusland gaf /.ij de leiding, en heeft voor goed het ka pitaal verslagen. Herriot, de Fransche Mi nister, betuigt dat de vooruitgang daar geweldig is en, dat alles is geschiedt door zelfwerkzaamheid van den arbeid en de arbeiders als zoodanig. En dat in een land dat 1/6 deel der wereildoppervJakte be draagt met 170 millioen zielen, onderge bracht in 200 verschillende volken en< ta len. Overal is (het kapitaal aan het af brokkelen, Amerika weet geen raad met zijn 18 millioen wcrkeloozen. In Holland bracht het communisme het tot (de eerste overwinning; waar het loon naar beneden gaat bewerkte zij door haar optocht, ver leden jaar in Septe.mJber, dat het rapport Weiter niet volledig werd uitgevoerd. De reactie steekt den kop op, maar Colijn be haalde geer» victorie; hij mocht 'compro missen sluiten, de C.P. gaf hem een duw. Verder bracht zij een eenheidsfront in de stucadoorsstaking in yVmsterdam, of schoon de taktiek der S.D.A.P. is neer duiken, daar deze dc arbeiders zoet houdt met dc belofte dat er opbloei zal konten Maar de arbeiders willen den strijd, daar overal ontslag en loonsverlaging voor de deur staat. Maar zelfs de regeering krijgt steun van de S.D.A.P. In iDuitschiland, waar het communisme de overhand zou behalen, heeft de S.D.A.P. dit tegenge houden. De S.D.A.P. die haatr revolu- tionnaire program heeft verraden is door de communisten verdedigd, de S.D.A.P. heeft Rosa Luxemburg laten vermoor den. Van 19181933 heeft die partij ver- radelijke taktiek geleverd. In Duitschland was het communisme als strijdend een heidsfront; Ihet is niet verslagen, maar werkt onder den grond; het wordt wel zware slagen, toegebracht, maar jwerkt door, het is een massabeweging. De 8 a 10 millioen wcrkeloozen voor den oorlog zijn aangegroeid tot öl) a 71), en thans staan wij dichter bij den. oorlog <als in 1914. Hitier weet geen uitweg meer, in Amerika dreigt een crisis erger dan te voren, misschien helpt hier 't economisch programma. Hitier staat klaar voor den oorlog. Komende tot den boycot van de S.D.A.P. betitelt spr. dit als heel ernstig, 't is als verraad. Als dit het wapen is van het proletariaat staat het zwak, want de boycot zou als wapen tegen Nederland gebruikt kunnen worden. Laat 'de Duitschers zelf maar strijden; de burgeroorlog staat voor de deur, boycot is alleen goed als strijdmid del, zooals de Groningsche arbeiders de den die geen schip wilden lossen met de Hakenkrui-svlag in top. Spreker deelt mede, dat de S. D. A. P. gestemd heeft voor ide weeldebelasting, ■waairdoof 1UU miillioen komt uit de zakken van den klei nen man, en heeft tegengestemd het uni formsverbod, ofschoon de partij er zelf om vroeg. De S.D.A.P. misleidt 'haar volge lingen, komt daarom tot de C.P. die de strijd wil. Nadat een tweetal vragen was gesteld, werd het vragenstellen rumoerig. Toch ging de vergadering kalm uiteen. ONDERLINGE ZWEMWEDSTRIJDEN Uitgaande van het Soester Natuurbad werden Zaterdagmiddag om 2 uur onder linge zwemwedstrijden gehouden. De tem peratuur van het water bedroeg 19 gr. Lr was noga,! belangstelling, o.m.. vap den Burgemeester, den gemeentesecreta ris, enjxele raadsleden, enz. Door de ge meente was o.m. beschikbaar gesteld een zil. wisselbeker, zilv. lauwerkrans en enkele medailles; ook door verschillende particu lieren en winkeliers waren' fraaie prijzen beschikbaar geystel/d. Als juryleden fun geerden de H.H. Grootewal, Hilbrants, Wijnbergen en de badmeester met zijn beide assistenten, als keerpunt commis sarissen de dames Geervliet, en v. d. Wal. Om 2.15 uur vingen de wedstrijden aan. De uitslag is als volgt: '50 M. schoolslag meisjes tot 16 jaar: le prijs F. Halm 52 2/5 sec., 2e pr. B. Ran 54 1/5 sec., 1. Stam 54 2/5 sec.; id. jongens. D. B'loemsma 47 sec., J. Moen's 48 sec., J. Linzel 50 2/5 sec. 100 .Meter schoolslag dames: le prijs A. v,an Hilten 1.53 sec., 2e prijs I. Linzel 50 2/5 sec., 3e prijs L. van Andel 1.61 2/5 sec.; idem Heeren: E. Wijngaard 1.40 1/5 sec., D. Fugers 1.42 3/5 sec., N. Klaren- beek 1.43 1/5 sec.; buiten mededinging: D. Groenenberg, Pol.troepen 1.38 2/5 sec. 3 x 50 Meter wisselslag dames estafette: groep L. van Andel 2.37 2/5 sec., groep J. Duyin 2.39 2/5 sec., idem Heeren: groep van Leeuwen, 2.11 3/5 sec., groep Broek man 2.20 sec., groep Groenenberg 2.22J sec.; 3 x 50 Meter vrije slag meisjes tot 16 jaar (estafette) was geen groep waarop de jongedames C\ Scholden een tijd maak ten van 1.4 3/5 sec., E. Duin 1.8 3/5 sec., B. van Krieken 1.14 sec.; idem jongens^ D. Bloemsma 41 3/5 sec., J. Mtoens 48 3/5 sec., J. Linze! 50 sec. Hierop volgde een komisch 'jntermezzp „verhollen te vis- schen" door leden der „S.R.B.", dat in den smaak en „echt" geheel in. 't water viel. Vervolgen/s 50 Meter rugslag dames: Mej. L. van Andel 62.2 sec., J. Veenendaal 1.24 sec.; idem Heeren: D. Groenenberg 46 3/5 sec., T. Wijngaard 46 3/5 sec na over zwemmen; J. van Lon 48 sec.; J. Eichel- stram 56.4 sec.; 50 Meter rugslag meisjes tot 16 jaar: F. van Halm 51.1 sec., A. Montaubar» 70.2 sec., B. van Krieken 1.17 sec.; idem jongens: D. Bloemsma 54.2 sec., J. Linzel 1.9.3 sec.; 50 Meter vrije slag dames: J. van Ha'lm 47.4 sec., A. de Looze 48.2 sec., B. Lodeweegs 48.3 sec.; idem Heeren: J. van Leeuwen 36 sec., A. M. Broekman 36.2 sec., H, van Leeuwen 36.3 sec. Popduiken, zwaarte 40 K.G. voor dames en heeren: Mej. M. Hubner 37.4 sec., de H.H. E. Wijngaard 20.1 sec., M. de Geus 27.2 sec., A. Fügers 29.1 sec., J. Lichelsham 30.1 sec. Aan de 50 Meter schoolslag voor Heeren boven de 35 jaar nam de heer de Munnik deel die reeds 66 jaar is en zich als 5e plaatste; van Nijenhof 46 sec., v. Es 49.2 sec., Unckel 1.1 sec., van Reuvten 1.2' sec., de Munnik 1.12.4 sec., van 'de Kemp 1.37.3 sec. Na een komisch waterspel „booten te huur" waar bij een 10-tal te water geraakten onder .arogstgegi'1, gered doon de „S.R.B." en waarom gegierd is, was het festijn ten einde, waarna de Burgemeester de fraaie prijzen uitreikte, die in den smaak vielen. Het Natuurbad heeft zijn „roem" gehand haafd. FIETS GESTOLEN. Zaterdagavond is e^n heerenrijwiel ont vreemd van iemand, die dat eenigen tijd geplaatst had voor Hotel De Gouden Ploeg. Later werd dit rijwiel te Baarn .terugge vonden op een plaats, waar een ander en beter rijwiel was ontvreemd. Blijkbaar heeft de dief het gestolen karretje dus in Baarn tegen een beter omgeruild. FASCISTEN-ACTIVITEIT. Blijkbaar voor het laatst vóór de invoe ring van het uniform-verbod wilden de fas cisten zich nog eens in hun zwarte hemd-en. c.a. vertoonen. Zaterdagmiddag tusschen 3 en 5 uur vertoefden een 60-tal hunner, leden der Nationaal Socialistische Bewe ging in Nederland, Ln Soest en colporteer den op de Burgemeester Grothestraat en van Weedestraat met hun blad Volk en Vaderland. Een 40-tal waren daarbij in uniform. Gevolg natuurlijk veel ophef, ver7 keersstorinigen, ordeverstoringen e.d. Ten slotte gingen! ze op verzoek der politie uiteen, daar de orde te veel verstoord werd en trokken het „Bruine Huis", alias Hotel Okhuysen, binnen. Te ruim 4.30 uur ver trokken zij weder, naar Renswoude, dat zij blijkbaar ook nog dien avond met hun be zoek wilden vereeren. Tegen 8 uur verscheen per fiets een 25- tal andere fascisten in uniform voor Hotel Eemland, die ook met colporteeren aanvin gen. Spoedig waren '.e omringd door an dersdenkenden, de twistgesprekken waren niet van de lucht en allerlei uitroepen knet terden over en weer door de lucht. De poli- GEVONDEN VOORWERPEN. Aard van het voorwerp: Terug te bekomen: Slagersmes Fototoestel Damesparapluie Belastingmerk in étui Gummi regenjas Wollen kindermuts Tuinslang Heerenrijwiel tie hield ook hier een oogje in het zeil en spoedig vertrokken allen per rijwiel in de richting naar Hotel Trier. AANRIJDING. Maandag had op den hoek van de Bur gemeester Grothestraat en Emmalaan een aanrijding plaats tusschen een automobiel, besuturd door de S. uit den Haag en de wielrijdster Mevrouw \M. uit Soest. Laatst genoemde kwam van uit den winkel op den hoek van de E-mmalaan toen juist de auto met veel te groote snelheid naderde. De be stuurder week van rechts naar links uit, waardoor de wielrijdster genoodzaakt was ook naar de linkerzijde ui/t te wijken om een aanrijding te trachten te voorkomen. Dit mocht haar niet geheel gelukken, de auto reed van achteren tegen haar rijwiel op, waardoor haar 7-jarig dochtertje, dat achter op de fiets zat, er af viel, gelukkig zonder letsel te bekomen. Tegen den auto bestuurder is proces-verbaal opgemaakt. NOG EEN AANRIJDING. Zondagavond had op de van Weedestraat nabij café Verkerk een aanrijding plaats, waarbij de 15-jarige wielrijder B. H. uit Soest kwam te vallen voor een automobiel, bestuurd door v. T. uit Enschede. Hij be kwam eenige kleine verwondingen, aan de handen. De schade werd onderling gere geld. DE „DERDE" WETHOUDER. Thans kunnen wij mededeelen, dat Ge deputeerde Staten van de Provincie Utrecht hunne goedkeuring hebben ont houden aan het besluit van 10 Augustus 1933 van den Gemeenteraad van Soest, om te bepalen, dat er in» die gemeente tot de eerstkomende periodieke aftreding zijner leden drie wethouders zullen zijn. Dit is geschied met toepassing van art. 86 der gemeentewet. OPBRENGST GROENE KRUISJES- VERKOOP. De groene kruisjes-verkoop op Zater dag 16 September alhier gehouden ten bate van de Wijkverpleging Huis ter Hei de en omstreken* heeft f 33.25 opgebracht. NOODLANDING VAN EEN VLIEG TUIG. Zaterdagvoormiddag ongeveer kwart voor tien steeg luitenant P. alhier op met het toestel Nr. 494 voor het maken van een hoogtevlucht. Bij het landen sloeg de motor op 50 Meter hoogte af, waardoor het den bestuurder niet meer mogelijk was het vliegtuig le bereiken. De vlieger trachtte een noodlanding te maken, waar bij hij terecht kwam op een dennenbosch in de nabijheid, tengevolge waarvan het toe stel totaal vernield werd. De vlieger zelf bleef ongedeerd. EEN TWEEDE LUSTRUM. Vrijdag 15 September herdacht de auto bus-onderneming J. Leguit het feit, dat tien jaar geleden de dienst Amersfoort Utrecht werd opgericht. Alhoewel aan deze herdenking zeer Weinig ruchtbaar heid 'gegeven was, zoo was het op dien dag toch wel merkbaar, dat er iets fees telijks aan de hand was; de smaakvol ver sierde ingang bij 's heeren Leguit's wo ning, de v.an binnen versierde bussen, als mede die vlag op de garage gaven op on dubbelzinnige wijze uiting hiervan. Prach tige bloemstukken, waaronder een van het personeel, benevens andere geschenken en tal van félicitaties van familieleden, colle ga's en kennissen kwamen in. Ten huize van den heer Leguit werd 's avonds met het personeel gezellig feest gevierd. Met voldoening kan de ondernemer op dit tienjarig bestaan terugzien. Geen ern stige aanrijding deed zich voor en ieder hier in den omtrek kent de mooie, snel loopende wagens. EEN FEESTMIDDAG IN DEN KINDERSPEELTUIN. Kerkpad N.Z. 44 Kerkstraat 50 Politiebureau Koninginnelaan 118 Politiebureau Soester Engweg 50 Birktstraat 31b Van Weedestraat 36 Zaterdagmiddag was er groot feest in den kinderspeeltuin van „Ons Belang", die nu ruim een jaar geleden werd opgericht en van den aanvang af zich in een was- senden voonspoed verheugen mag. Het aantal igezinnen, die lid zijn van deze nut tige instelling, groeide allengs aan en be draagt op 't oogenblik 41, meer dan twee derde van het totale aantal, waaruit de woningstichting „Ons Belang" 'bestaart. Voor de vele .gezinnen met kinderen hier, is deze speeltuin dan ook een ware uit komst, daar de drukke Rijksweg voortdu rend gevaar oplevert en men de kinderen, vooral de kleintjes, zoomaar niet het bosch of de heide insturen kan. Bovendien is de ze instelling een zeldzaam voorbeeld van wiat door eendrachtig samenwerken met betrekkelijk geringe 'kosten wel bereikt kan worden. Schier alle voorkomende werkzaamheden toch, als uitbreidingen en verbeteringen aan werktuigen, toezicht houden, enz., worden door de leden zelf geheel belangeloos verricht en zoo behoef de men nergens om steun of subsidie aan te kloppen. Dat goede verloop was voor het bestuur, dat o.m. bestaat uit de hee ren: A. HiLborst, voorzitter; B. Vermeulen secretaris en W. Pijpers penningmeester, aanleiding om een kinderfeest te organi- seeren, dat ir» alle opzichten geslaagd is. Om twee uur kwamen de kimderen met hun ouders, bestuursleden en enkele ge- noodigden bijeen in den prachtig gelegen tuin, welke voor deze gelegenheid op pas sende wijze versierd was. Vooraf hield de voorzitter een toespraak, waarin hij alle bevattende 50 vel stevig perkament, voor N.V. Eerste SoesterElectr. Drukkerij Van Weedestraat 7, Soestdijk aanwezigen: pers, leden, donateurs en an deren hartelijk welkom heette. Van den heer Vaatstna, voorzitter der woningstichting, was een telegrafisch bericht van verhinde ring ingekomen. Spreker was zeer ver heugd over al het vele, dat hier door ge zamenlijk werk op gemoedelijke wijze is tot stand gekomen. In 't bizonder bracht hij hiervoor dank aan de heer en-led en: Pijpers, HViisman en anderen, die getim merd, gehamerd en geploeterd hebben om den speeltuin aan werktuigen te helpen, die klinken als een klok. Verder aan an dere leden en donateurs voor hun geschen ken en verrassingen, alsmede aan de hee ren van Vark, Ouwerkerk, A. Mulder, de onderneming „de Ijsvogel", B. de Bruin en Waltmann voor alles, wat zij voor deze gelegenheid hebben cadeau gegeven, in bruikleen afgestaan of op andere wij/.e hebben bijgedragen. Tenslotte aan den heer Vermeulen voor de verzorging van de ra dio. Met voldoening kon spreker wijzen op 't werk en streven van dit eerste jaar, terwijl men in de toekomst nog meer hoopt te bereiken. Voor de kinderen was het een jaar van veilig spelen. Applaus. Daarna begonnen de kinderspelen, waar-r aafci door verschillende leeftijdsgroepen werd deelgenomen. Achtereenvolgens zag men boegspriet loopen, ring werpen, ei- loopen op een lepel, mastklimmen, ring steken, kaarshappen enz.; onderwijl ver maakten anderen zich weer op de glij baan, in den draaimolen of op een der schommels, "die evenals de andere werk tuigen, alle in uitstekenden staat verkee- ren en meerendeels van beveiligingen voorzien zijn. Later op den middag ont vingen alle kinderen een prijs, nadat zij bij afwisseling gul onthaald waren, waar door het hun niet aan het noodige heeft ontbroken. Er was echte vreugd in dien speeltuin, zooals kinderen die nog sma ken kunnen. En de groote menschen heb ben het dien dag de kleinen nog nagedaan, tot 's 'avonds toen de lampions begonnen te gloeien. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur, In Uw blad van 13 September j.1. komt een berichtje voor onder het opschrift: „FASCISTEN-RELLETJES" Reeds meerdere malen gaf U onder dit opschrift berichtjes. Mag ik U er echter op attent maken, dat dit opschrift misleidend is. Indien echter ons vermoeden juist is, omdat wij meenen te weten, wie hiervan de opsteller is, dan moeten wij van opzettelijke misleiding spreken. De fascisten of beter de Nationaal So cialisten loopen hier te Soest te venten met het blad VOLK en VADERLAND, het of- ficieele orgaan van de N(ationaal) Socia listische) B(eweging) in Nederland. A!g Leider van de N.S.B. is Ir. A. A. Musscrt Kalm loopen deze menschen op en i eer het blad opengevouwen voor zich houden de, om het publiek zoodoende attent te ma ken op het blad. Doch spoedig verschijnen de „Heeren" Communisten en hun half broeders de S.D.A.P.'ers. Immers deze vrij heid brallenlde menschen kunnen het niet toelaten, dat geschriften worden verkocht van een beweging, die het corrupte spel van hun leiders bestrijdt, neen uitroeien zal met wortel en tak. Het vooropgezette doel is de verkoop on mogelijk te maken en, wanneer de roode broeders zich in groote getale, om de wei nige fascisten hebben geconcentreerd en deze probeeren door hun pas iets te ver snellen deze „heeren" te ontloopen, dan heet 'dat in l'w blad het aannemen van den parade-pas. Blijkbaar weet de berichtgever niet, wat een paradepas is, anders zou hij zich niet ten overstaan van een elk, die het gezien heeft en een dergelijk bericht leest zoo blameeren. Wanneer er nog Politie in de buurt is, dan hebben dc roode heeren niet den moed handtastelijk te worden, doch als de colporteurs huiswaarts keeren en de Politie gaat dan naar het bureau, ja dan durven zij zich met een| 50-tal op de drie per fiets vertrokken N.S.B. ers te wer pen. Een werd er bewusteloos geslagen en een ander is op een dusdanige wijze afge rammeld, dat zijn sleutelbeen beschadigd is. Deze jongen, die later zoek was, werd achter een heg liggende teruggevonden. Zie, Mijnheer de redacteur, dat is niet in Uw bericht opgenomen* deze heldendaad werd verzwegen. Ook schijnen dc „Heeren" S.D.A.P.'ers en Communisten kleureblind te zijn. Waar om toch spreken zij anders van het bruine huis, terwijl de uniform en hemden zwart zijn. Wanneer men bovenstaande eens over denkt, hoe is het dan ter wereld mogelijk te spreken van fascisten-relletjes. Wanneer in de groote steden de politie het noodig acht dc communisten uit elkaar te slaan, spreekt men in de couranten toch ook niet van politierelletjes? Waarom dan hier de zaak wel verdraaid? Toen hedenmiddag (16 September) een vijftig-tal N.S.B.'ers zich met de colpor-

De Soester | 1933 | | pagina 2