T- VAN VLIET m Model slager ij m GEIMlEilMfi IM©PPilMDTI^©IMIMIlllJ Stemmingen Raadscommissiën, Kent U reeds onze mooie (6 stuks fl.-) Fotograaf Drost - Steenhofstraat 56 - Tel. 486 O^PlaatselijkNieuwsyO dossier No. 43.6 waarin verzocht wordt op de aan de gemeente Soest in eigendom toe- behoorende perceelen kadastraal bekend als gemeente Soest, Sectie H. Nos. 4172, 4195, 4742 en 989 een zakelijk recht te vestigen ten behoeve van de door de genoemde ven nootschap voorgenomen werken tot het leg gen van eenhoogspannings- en een tele foonkabel als aftakking van den bestaan den kabel in de Julianastraat door de Wal deck Pyrmontlaan en de Beetzlaan naar het transformatorhuisje ,,'t Hart"; Gehoord het voorstel van Burgemeester en Wethouders; Overwegende, dat de gemeente, ingevolge het bepaalde bij de wet van 13 Mei 1927, Stbl. No. 159, tot opheffing van privaat rechtelijke belemmeringen, door tusschen- komst van den Minister van Waterstaat kan worden gedwongen te gedoogen, dat de door genoemde Naamlooze Vennootschap voorgenomen werken worden aangelegd en in stand gehouden!; dat bovenbedoelde tusschenkomst van den Minister van Waterstaat overbodig is, in dien tusschen partijen overeenstemming is verkregen; Overwegende voorts, dat de belangen van de gemeente geen onteigening vorderen en dat de voorgenomen werken geen onnoodi- ge belemmeringen zullen brengen in het ge bruik van de eigendommen der gemeente; Gelet op art. 171 der Gemeentewet; BESLUIT: I. ten behoeve van de bovenomschreven voorgenomen werken aan de N.V. Provin ciale Utrechtsche Electriciteits-Maatschap- pij, en nader hier aangeduid als „de Ven nootschap" op de aan de gemeente in eigen dom toebehoorende perceelen kadastraal bekend als gemeente Soest, Sectie H. Nos. 4172, 4195, 4742 en, 989 een zakelijk recht te verleenen om in, op of boven bedoelde eigendommen te mogen aanleggen en in standhouden werken, strekkende tot gelei ding, transformatie, verdeeling of levering van electriciteit en de daarmede in verband staande beveiligings- en ondersteunings- werken, een en ander volgens de bij dit besluit behoorende situatieteekening en' op de hieronder sub III te vermelden voor waarden, welke in de aldaar bedoelde over eenkomst zullen worden opgenomen; onder bepaling dat als vergoeding voor het ver leenen van bovengenoemd zakelijk recht de vennootschap zich verbindt binnen acht da gen na de totstandkoming der werken aan de gemeente te voldoen 2Y» cent per M2. grond, door deze werken in te nemen, vol- genls de hierbovengenoemde situatieteeke ning, makende een bedrag van f 15.25. II. Aan de Vennootschap voor den duur van het zakelijk recht een publiekrechtelijke vergunning te verleenen tot het leggen' en hebben van bovenbedoelden kabel ter plaat se, als in dit besluit bedoeld. III. Aan het College van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente op te dra gen het aangaan der overeenkomsten ter uitvoering van dit besluit en het verrichten van alle verdere handelingen ter uitvoering der aangegane overeenkomsten, alles met inachtneming der artikelen 78, 120122 der Gemeentewet en onder de bepaling dat in de. overeenkomst tot vestiging van het za kelijk recht de navolgende voorwaarden zullen worden aangenomen: a. het zakelijk recht houdt in de bevoegd heden om de ontgravingen te doen, welke noodig zijn voor de uitvoering en instand- OPGERICHT 1899 BOSCHSTRAAT 9 BAARN ALLEEN EERSTE KWALITEITEN! TELEF. 330 POSTGIRO 146487 houding en voor het onderhoud van even- genoemide werken', alsmede om boomen, heesters en gewassen op te ruimen, voor zooverre zulks aan de vennootschap onver mijdelijk voorkomt, een en ander in over leg- met Burgemeester en Wethouders. b. Bij de uitoefening van het zakelijk recht, zal de Vennnootschap zooveel moge lijk rekening houden met de belangen en de wenschen van de gemeente hieronder genoemd de eigenaar of den gebruiker en in het algemeen zoo weinig mogelijk hinder ert schade veroorzaken. Zij is voorts gehouden bij ontgravingen en andere werkzaamheden het terrein zoo veel mogelijk weder in den ouden toestand op te leveren. c. Indien de eigenaar zulks vordert, zal de Vennootschap verplicht zijn de uitge voerde werken te verplaatsen, mits zulks ter beoordeeling van de Vennootschap en ten haren genoegen zonder storting, bena deeling of verzwaring van den dienst mo gelijk zij, mits ten aanzien van het terrein waarheen de werken verplaatst worden ten behoeve van de Vennootschap worde geves tigd een zakelijk recht waaraan de Ven nootschap geen mindere rechten ontleent dan aan het bij deze overeenkomst geves tigd zakelijk recht en mits door den eige naar de helft van de aan de verplaatsing verbonden kosten worde vergoed en ten ge noegen van de Vennootschap voldoende zekerheid worde gesteld van de betaling van dit bedrag. d. De Vennootschap zal aan den eige naar moeten vergoeden alle schade door hem te lijden tengevolge van letsel en/of schade, te overkomen aan personen en/of dieren, en/of goederen op het terrein van den eigenaar tengevolge van de aanwezig heid der hierboven bedoelde werken' op het terrein van den eigenaar, of tengevolge van de vanwege de Vennootschap op dat ter rein verrichte werkzaamheden, voorzoover dat letsel en/of schade niet te wijten is aan de schuld van den eigenaar en/of personen voor welke hij of zijn ondergeschikten ver antwoordelijk zijn. De Vennootschap zal voorts aan den eigenaar nimmer schade hebben te vergoeden terzake van letsel en/of schade, overkomen aan personen, on verschillig wie, die zoodanig letsel en/of schade aan eigen schuld te wijten hebben. e. Het zakelijk recht zal zijn altijddu rend en niet opzegbaar; echter zal het vervallen: a. bij toepassing van sub c. b. zoodra de vennootschap schriftelijk aan den eigenaar aanzegt, dat voor de uitge voerde werken voortaan geen gebruik zal worden gemaakt van het recht. Bij vervallen van het recht is de ven nootschap verplicht binnen vier maanden de werken op te ruimen, en het terrein we der in goeden staat op te leveren, hetgeen bij toepassing van sub c. zal geschieden voor de helft op kosten van den eigenaar. Wat van de werken niet binnen vier maan den mocht zijn opgeruimd, vervalt aan den eigenaar. De artikelen 762 en 766 van het Burger lijk Wetboek zullen op het bij deze over eenkomst bedongen zakelijk recht niet van toepassing zijn. f. De eigenaar staat er voor in dat der den! geen rechten op de in den aanhef de zes vermelde perceelen hebben, welke de uitoefening van de bij deze overeenkomst bedongen rechten kunnen belemmeren. Jg. Partijen doen uitdrukkelijk afstand van hun recht om voor het geval een der partijen in de naleving der overeenkomst in gebreke mocht blijven de ontbinding der overeenkomst te vorderen. In zoodanig ge val zal nakoming en schadevergoeding kun nen worden gevorderd. h. De kosten vallende op de acte en ha re overschrijving in de openbare registers komen ten laste van de vennootschap, wel ke laatste voor zooveel noodig door den eigenaar gemachtigd wordt deze overschrij ving te doen bewerkstelligen. Risum tenaetis, amici. Zult gij Uw lachen inhouden vrienden? (Horatius, Arspoetica 5)- II. benoeming van leden in deze Commissie, den naam geplaatst van bedoeld Raadslid: H. van Klooster. Is dit nu gedaan bij ge brek aan wetskennis of is hier soms iets andei van politieken of ANDEREN AARD in het spel? Nu behoeft het geacht Raadslid Busch, die in den' laatsten tijd wordt aangezien door zijn eigen partijmenschen, als behoo rende tót de recalcitranten, met het geach te Raadslid van Klooster maar een der an dere leden dezer Commissie naar hun kant zien te overtuigen, en zij hebben de meer derheid IN DEZE Commissie, eene Com missie die momenteel voor de Gemeenteza ken belangrijk is, daar de Burgemeester, het is hiervoren al gezegd, geen stem mag uitbrengen. Belastingbetalers en vooral ook gij kie zers, hoe staat U dit een en ander wel aan? Noteer, alles wat U van den handel en wandel dezer Comimssie verneemt en ver der van hare adviezen, voorstellen en be slissingen, het kan te pas komen bij de eerst volgende gemeenteraadsverkiezingen. Nu wij het toch zoo even over het Raads lid Busch gehad hebben, komt het ons ge schikt voor, hier nog iets te releveeren, waarover is gedebatteerd door de twee Raadsleden Gasille en Busch, wat namelijk in twee woorden gezegd kan worden, het eigenbelang der Raadsleden. De beweringen van het Raadslid Busch zijn totaal onjuist, tevens eene „vreemde" opvatting voor een dorpsraadslid, als hij zijn medelid den Heer Gasille aldus durft te antwoorden, volgens den Heer Raadsver- slaggever: „dat iemands persoonlijke belan- „gen ook ergens bij (Gemeente-zaken) be- „trokkem raken, is dat gerust zoo erg niet." Deze meeningsuiting is in alle deelen in strijd met de Wet. Immers, elk Gemeenteraadslid is wettelijk verplicht bij de aanvaarding zijner betrek king als Raadslid, behalve den eed van zuivering ook genaamd Juramentum per- gatorium. ook nog af te leggen de eed (of de belofte te doen) n.I. de ambtseed, of ge noemd bevestigingseed, ook aangeduid met Juramentum assertorium, en alzoo uit te zweren onder het opsteken van de beide voorste vingers van de rechterhand in de operibare Raadsvergadering in handen van den Voorzitter, de volgende eed (cf belof te): „Ik zweer (beloof) trouw aan de Grond- „wet en aan de wetten des Rijks, en, dat ik „de belangen der gemeente Soest met al „mijn vermogen zal voorstaan en bevorde ren." „Zoo waarlijk helpe mij God almachtig!" („Dat beloof ik!")., Voor elke kiezer en ieder belastingbeta ler zal het nu wel goed duidelijk verklaard zijn en tevens eens goed gezegd, dat elk Raadslid, gelijk als elk Burgemeester, elk Gemeente-Secretaris, elk Gemeente-Ont vanger, bij de aanvaarding hunner betrek king, volgens de Wet verplicht zijn, tot het afleggen van twee eeden; bij deze eeden, wij herhalen!, moet zij uitzweren, dat zij de be langen der gemeente Soest met al hun ver mogen zullen voorstaan en bevorderen, dus alléén de belangen der gemeente Soest en ABSOLUUT GEEN EIGEN OF PER SOONSBELANGEN. Zij allen: de Gemeenteraadsleden, even als de Burgemeester, de Secretaris en de Ontvai ger, nemen daardoor op zich den hoogst ernstigen plicht, aan die eeden, ook stipt te zullen voldoen. Zoodat in de verste verte in hunne respectieve gemeente-be trekkingen, er in geene deelen sprake van kan zijn, ja zelfs geen schijn mag bestaan, om hunne eigen, of persoonlijke belangen, hoe ook, in welken vorm, of op welke wijze in het oog mogen houden, of maar in de geringste mate het eigenbelang te mogen helpen dienen. Let hierop, zeer gewaarde inwoners van Soest en ook gij geachte belastingbetalers, en komt U iets onrechtmatigs te weten, Wij zullen de „rolprent" nu verder doen draaien en mitsdien trachten op duidelijke wijze uit te beelden, een volgend deel van de alles behalve waardige vertooningen, voorgevallen in de nu alom bekende en be rucht geworden Gemeenteraadsvergadering van Soest op Vrijdag 22 September j.1. Wij waren den vorigen keer gekomen tot het moment van het begin der stemmingen, een moment met hevige opwindende aan vallen. De vergadering kenmerkt zich op dat oogeniblik dan ook door eene geweldige spanning, gelijkende op politieke koorts- verhitting, eene door alle aanwezigen voe lende atmosfeer, sterk trillend door partij- electriciteit en geladen, ja met welke eer lijke, of wantrouwende geestesgesteldheden. Eindelijk dan nqemt het briefjes-schrijven een aanvang. Het stemmen, en al wat daaraan los en vast zat, scheen te zijn een strijd in folio, een strijd om te bemachtigen, een of meer zetels in zoo'n Raads-Commissie, het bleek wel bezien, dat het was eene vechtpartij om de macht, gelijksoortig aan onbeholpen schooljongens in hun slechtsten tijd, en deze onzalige stadhuisstrijd duurde helaas meer dan drie volle uren. Moet nu eene Gemeenteraadsvergadering, eene door de Wet ingestelde bijeenkomst van vertegenwoordigers uit en door de kiesgerechtigde inwoners offciëel gekozen, geleid en bijgestaan door ambtenaren, door de Uitvoerende Macht benoemd en beee- digd, zich in de oogen van ieder welbewust denkenlden Nederlander, op zoo een nim mer goed te praten wijze aanstellen, en waardoor ongetwijfeld de Raadshandelin- gen eene buitenkantsche kleur krijgen van tijdverkwisting en geldverkwisten! aan.... snorrepijperijen. Is het wonder dat deze Gemeenteraads vergadering door 'de heeren journalisten voor geheel het Land; op danige wijze in de zon is gezet. VOILA! Het eerst werd begonnen met de stem ming tot het verkiezen van de leden, inge volge den wil van het College van Burge meester en Wethouders, eener niet vaste Commissie, n.1. de COMMISSIE HEIDE- EN ZAND GRONDEN. Alhoewel deze Commissie even goed ge vormd kon zijn als eene vaste Commissie zoo echter voormeld College een daartoe wettelijk voorstel aan den Gemeenteraad wilde doen, was het ongetwijfeld veel en veel beter, dat zulk eene Coram. in het ge heel alhier NIET bestond; zij is immers totaal overbodig en moet ook bij de eerst komende gelegenheid dan zeker ook geab sorbeerd worden door de Commissie Grondbedrijf. Want waarvoor toch wel is eene heide- en zandcoujmissie noodig? De ze Commissie is imnrcrs een object, wat onmogelijk kan worden afgescheiden van het behandelen en behoorlijk beheeren van de privaatrechterlijke gemeente-gronden en waarvoor hier in Soest maar is uitgevonden eene willekeurige, gezochte benaming van: Grondbedrijf. Is het soms alweer eene „slimme" uit vinding, gelijk van meerderen hier in Soest, of een stil uitgekozen' middel, dat weder om eene gelegenheid verschaft den een of anderen goeden politieken vriend, of vriend jes of in het onderhavig geval, een of meer dere Raadsleden „douceurtjes" uit de ge meentekas toe te stoppen? Ongemerkt zijn wij nu aangeland tot hét deel van de „rolprent" wat dan den naam heeft van: COMMISSIE GRONDBEDRIJF. Deze is uit een. oogpunt van wetgeving nu hier in Soest eene vaste Commissie, van welke Commissie alhier de Burgemeester tot voorzitter uit en door het Collége van Burgemeester en Wethouders is aangewe- 99 99 zen, en waar de Gemeenteraad geen be voegdheid heeft over* de voorzittersplaats eene stemming te houden, en toch kwam het College van Burgemeester en Wethou Iers hiervoor bij den Raad met eene aanbeve ling. Hé, zoo iets zijn toch wel kolossaal, erg „wettelijke" wijsheids-manieren! Is 't nietwaar, 't is zoo raar!!! In deze Commissie: Grondbedrijf, waar de Burgemeester thans als voorzitter fun geert, heeft deze, in de vergadering wel de leiding, maar de Burgenleester heeft niet recht van meestemmen, dus, met andere woorden, heeft hier geen stem. Door het geacht Raadslid Gasille, .deze Heer die alleen het goede wil behouden, en het betere tracht te bereiken, heeft tijdens deze Gemeenteraadsvergadering in het open'baar en op overduidelijke wijze, naar voren gebracht, dat tot tweemaal toe de Raad heeft besloten, welke Raadsbesluiten thans nog de volle rechtskracht bezitten, dat in deze Commissie niet zal worden ge kozen het Raadslid van Klooster. En toch heeft het College van Burgemeester en Wethouders op hare aanbeveling voor de zeg, of schrijft het ons, wij verklaren U volkomen geheimhouding, en wij bëloven U, het zal onze aandacht niet ontgaan. COMMISSIE UITBREIDINGSPLAN. Als in het Reglement van Orde voor de Vergaderingen van den Gemeenteraad, voor zulk een Commissie is-bepaald dat daarin maar VIJF leden zitting zullen hebben, dan is de benoeming van zeven leden daarin onwettig en is de Burgemeester gehouden zulk een onwettig Raadsbesluit ter vernie tiging aai? de Kroon voor te dragen. Een onwettig gekozen Commissie heeft geen be staansrecht en de door deze genomen be sluiten zijn eveneens ongeldig. Hierbij komt nog dat het geacht Raads lid Gasille de onwettigheid dezer verkie zing tijdens de stemmingen hierover, open baar op wettige gronden betoogde en be twiste. De verdere aanmerkingen van dezen Heer Gasille, dat eene uitbreiding dezer Commissie geheel onnoodig is en dat de Raad tot tweemaal daartoe heeft besloten, welke Raadsbesluiten thans nog hunne vol ledige uitvoeringskracht bezitten en het Raadslid van Klooster ook in deze Com missie niet op te nemen, zijn door het over groot deel der inwoners, na de kennisne ming van het uitvoerig Raadsverslag in De Soester met %roote instemming begroet. WETGEVENDE COMMISSIE. Aan onze belofte gedaan in het eerste deel van de: Gemeente-Moppen-Trommel, om op deze Commissie nader terug te ko men, voldoen wij nu bij de verdere vertoo ning der „rolprent." Hoor nu, belastingbetalers, deze Com missie is voor Soest totaal overbodig en toch komt het College van Burgemeester en Wethouders bij den Gemeenteraad met een,e aanbeveling ter benoeming van leden hiervoor. Begrijpt dit College èn den Bur gemeester èn ook den Raad dan niet, dat deze Commissie als zoodanig geen behoor lijk wetgevenid werk kan leveren en dat ook zulk eene Commissie aan de belasting betalers alweer geld kost. Zulk eene „Wetgevende" Commissie in den tegenwoordigen Raad van Soest, is door Hoogere Autoriteiten en andere in gewijden wel beschouwd, niets anders, dan een „stelletje", waarover algemeen gela chen wordt: een mikpunt van spot! Zou het College van Burgemeester en Wethouders zich misschien willen wijsma ken, dat deze Commissie in de oogen van het ondeskundig publiek eenige beteekenis kan simuleeren, of tracht dit College met de niets kwaads vermoedende Gemeente raadsleden hierdoor een steunpunt te vor men voor het meer gemakkelijker van sta pel doen loopen van vaartuigjes met ver dachte politieke vlaggetjes? Of wil dit Col lege op toeschietelijke wijze en in wat ge- kunstelden vorm de ijdelheid streelen van de Raadsleden met toevoeging van „ca deautjes", natuurlijk uit de Gemeente-kas, in den vorm van z.g. vacatiegelden. Hoe het ook zij, het College van Burgemeester en Wethouders komen met hunne ontwer pen en voorstellen, al of niet met behulp van, of afgeschreven uit verordeningen eener andere Gemeente, bij den Gemeente raad met, nota bene, vergezeld met de me- dedeeling aan de buitenwereld, als een soort gewichtigheid en vervat in de be woording: „door de WETGEVENDE „COMMISSIE ontworpen verordening tot „wijziging der algemeene politieverorde- „ning voor de gemeente Soest." Zie b.v. maar eens De Soester d.d. 19 Augustus '33, le blad, bladzijde 2, kolom 2, waar U zeei gewaardeerde abonné's zoo'n „vernuftig" kunststuk in een besluit van den Raad van Soest kunt zien. En welke Raadsleden zijn nu in de laatst gehouden alom berucht geworden Raads vergadering wel als bekwame Wetgeleer den in deze Commissie gekozen? Deze Com missie draagt immers den veelzeggenden naam van Wetgevende Commissie. Wij zullen voor ditmaal, uit deze Com missie als typisch voorbeeld even naar vo- reni brengen, het geacht Raadslid van Dam. Wij hebben niets tegen den privé-persoon van de2en goeden, besten, braven Heer van Dam, maar wel tegen zijn totaal wetten- onwetendheid als Gemeenteraadslid in zulk eene Commissie. In eene Wetgevende Com missie, noodig alleen in belangrijke Ge meenten, wat Soest niet F, behooren1 alleen en uitsluitend die Raadsleden voorgesteld en gekozen te worden die de vereischte deskundige bekwaamheid bezitten. Elke in woner aie bedoelden vriendelijken Heer kennen, zal wel met ons geheel in stemmen, dat dit Raadslid in geen enkel op zicht eenig begrip, of de minste wetenschap heeft van eenige juridische- of administra tieve aangelegenheid en dus dan ook zeer zeker ongeschikt moet worden geacht, zit ting te hebben in eene Commissie, wier taak het is, het ontwerpen van plaatselijke wet geving. Maken soortgelijke menschen, zoo als b.v. groentekoopers, tuinlui, boomen- en struikhandelaars, huisschilders en dergelij- ken, deel uit van zulke Commissiën, dan zijn dat, op den keeper beschouwd, niets anders danna-praters. En zulk eene onkundige Comm. heeft een belangrijke taak. Zij toch heeft den Gemeen teraad te dienen van voorlichting en het ontwerpen van strafrechterlijke verorde ningen, waarin bepalingen worden opgeno men met bedreiging tegen overtreding met, niet alleen met geldboeten, maar ook met hcchtenisstraf. Zoo herinneren wij ons een Raadslid, dat ook lid was*eener soortgelijke Raadscom missie, die aan een partijgenoot een om standig verslag gaf eener Raadsvergade ring toen daags te voren gehouden. Hij vertelde daarvan onder meer, dat er nu wel spoedig nieuwe posten om en bij het Raadhuis zouden worden geplaatst, zeker alweer tot meer mooimakerij voegde hij, erg ongeloovig als hij was, eenigszins boos er bij, alles maar pure wereldsche ijdelheid. Hij had alles duidelijk hooren voorlezen en vond het zonderling genoeg en dit snapte hij maar niet goed, dat geen enkel Raads lid er iets had over gezegd en hij daarom ook maar zijn mond had dicht gehouden, en een zoo enorm stel uitgaven, die hij ook heelemaal onnoodig vond, toch zoo maar zonder stemmen dus stilzwijgend was goed gekeurd. Of dit Gemeenteraadslid met zijne „ingepompte" wetskennis ook een knappe kop was! Want al de gedane voorlezingen in die Raadsvergadering betroffen absoluut geen houten-, steenen- of ijzeren posten, ter plaatsing voor het Raadhuis, doch het waren geweest voorlezingen, die alleen en uitsluitend betrekking hadden oo de diver se posten van af- en overschrijvingen op de Gemeente-begrooting over den toen nog loopenden dienst. Een beleefde vraag: Zijn er soms ook dergelijke knappe bollen in de gemeente Soest? Een aantal Commissiën heeft onze „rol prent" der belastingbetalers de gelegenheid verschaft deze te kunnen „bewonderen" en wij gelooven stellig dat de inwoners, al thans velen hunner zullen hebben uitgeroe pen: Genoeg van dat moois! Doch geachte „toekijkers" weet U al, 'dat de Burgemees ter in die bewuste Raadsvergadering zoo iets te kennen heeft gegeven van nog meer Raads-Commissie's in het leven te willen brengen, en scheen toen met deze aankondi ging zoo half en half er mee voor den dag te hebben willen komen, bij de beantwoor ding der vraag van het geachte Gemeente raadslid Mej. Funke, toen deze had ge vraagd naar het al, of niet alhier bestaan eener boiiw-Commissie, die hierop de me- dedeeling ontving volgens den Heer Cou ranten verslaggever, eene BOUW-COMMISSIE hebben we echter nog niet, ook nog geene SCHOONHEIDS-COMMISSIE, al zijn dan ook misschien plannen in voor bereiding om daartoe te geraken. Verder schijnt de Burgemeester nog veel meer Raads-Commissiën er bij te hebben gedacht, zooals hij zich toen uok nog zoo wat offi cieus, of half officieel uitdrukte, met de wenschelijkheid te kennen te willen geven, van het nog instellen van eene Bad-Commisie; Zwem-Commissie en eene Schoonheid-Commissie, de laatste al genoemd. Dan is er nog eene vroeger ingestelde Salaris-Commisie en eene Slachthuis-Commissie. Misschien, zeer geachte abonné's, krij gen wij eerlang alhier nog te hooren eene aankondiging tot het instellen van eene Grappenmakers-Commissie, benevens van eene Moppentappers-Commissie. In ernst. De vraag is hier wel op haar plaats, hoeveel belastinggelden worden al hier op zulke „leuke" manieren voor die vele en onnoodige Raads-Commissiën, uit de Gemeentekas overgeheveld in de beur zen der respectieve verdienstelijke Raads leden? Ach, mijnheer de Burgemeester, als gij L w denkvermogen weer eens in werking stelt, mogen wij l' dan beleefd in overwe ging geven, fabriekt bij dat soortgelijk nut teloos „gemeente-meubilair" er nog eene Commissie bij, en wel eene Commissie tot redding van het finantieel levensbehoud der Soestersche belastingbe talers. Wordt vervolgd. 1 (l-JARIG BESTAAN DER VOETBAL- VEREENIGING E. S. V. A. C. Feestavond in „Eemland". Ter. gelegenheid van bovengenoemd feit werden Wioensdag- en Donderdagavond om half negen, een tweetal uitvoeringen gege ven in .de zaal van hotel Kernland, welke beide keeren geheel gevuld was. De eerste avond was speciaal bedoeld voor de leden met hun huisgenooten onder hen bemerkten wij tevens de Eere-voorz. der club. De zaal was met Flora's kinderen op de tafeltjes op gefleurd., voor 't tooneel 'n palmversiering waartusschen de fraaie clubvlag schuil ging. Om 8.45 u. opende de praeies, den Heer P. J. Clements, den feestavond en riep allen het welkom toe. Spr. memoreerde het 10-jarig bestaan en deélde mede dat door de tijds omstandigheden groot feestbetoon achter wege moest blijvei^ waarom men op be scheiden schaal de zaak heeft aangepakt. Spr. dankt de donateurs en leden' voor hun moreclen en finantiëelen steun, waarvan hot bewijs is de fraaie clubvlag op de re ceptie aangeboden door het comité uit uw midden. Spr. hoopt dat de leden onder deze vlag steeds fair en sportief zullen optreden om de kleuren van Esvac hoog te houden. Na applaus werden de prijzen uitgereikt, behaald op de gehouden onderlinge atle tiekwedstrijden, bestaande uit zilveren- en verguld zilveren medailles. Daarna werd door de leden der tooneelclub ten tooneele gebracht: „De Voetbalheld", een aller kos telijk blijspel in drie bedrijven, dat over de geheele linie vlot werd naar voren ge bracht. Wij zouden niet weten wie wij een bemerking zouden moeten geven; allen ga ven zich zonder eenige fouten voor hun taak. De dolste verwikkelingen in dit blij spel met een ingebeelde zieke, een tip-top procuratiehouder, de gevierde man in het plaatselijk elftal, die de sport hoog hield, en na veel wisse wasjes als prijs ontvangt de lieftallige dochter van den ingebeelden zieke, die tenslotte verwoedt enthousiast voetballer wordt, en zijn jonge ega beter leert waar- deeren. De gezondheidsheidsraad draagt het zijne ertoe bij. Zijn dochters waren bevan gen door de voetbalsport, Mevrouw de Wed. Spindelfuss, die ook nog van een groen blaadje hield, werd niet vergeten, al was het nu niet haar „charme." De make laar waé een echt kind van het Joodsche volk: de masseur van ijzer en staal nam zijn lekkere dikke Minna, zoodat eind goed al goed was. Er werd gelachen dat de lever schudde en daverend geklapt. De regisseur grimeur heeft alle eer van zijn taak, van wege het vele door hem verricht voor de club, werd door de leden bij mon de van den Eere-voorzitter een fraaie hangklok geoffreerd; de praeses der club, den onvermoeiden strijder er voor, een electr. klokje. Daarna ving het geani meerde bal aan onder leiding van den heer Ben Polak uit A'foort, die met zijn Band de vroolijkheid opvoerde. De 2e feestavond in dezelfde zaal, was speciaal voor genoo- digden, waaronder wij opmerkten den heer Burgemeester, de voorzitter en secretaris der U.P.V.B., het aadslid v. d. Breemer, de besturen der Vrijwillige Brandweer, van A.D.O., Neutr. Soester Tooneel, V.V. Soest, leden van het vaandelcomité, de Friesche club, Soester Turnclub, Paticntia Vincit Omnia, van Lennep's Sportpark, de Stor- mers, Rapid, Minerva uit Utrecht en 's-Gra- veland uit 's-Graveland onder aanbieding van bloemen; de meeste met hun dames. De praeses, den heer P. J. Clements open de den feestavond met een woord van har telijk welkom, speciaal tot den Burgemees ter, het U.P.V.B. bestuur en de corporatiën gericht. Spr. deelt mede dat voor de leden Woensdagavond een dergelijke feestavond is gevierd. Spr. dankte nog de commissie leden en de vele schenkers voor de fraaie clubvlag, en biedt de medewerkster Mej. Reijnders een fraaie tuil bloemen aan. >Spr. dankt tevens de adverteerders die het moge lijk hebben gemaakt dit feest te organisee- ren. Na applaus verkrijgt de heer Ben Polak uit Amersfoort het woord, welke een pas send gedicht voordracht waarin de be stuursleden worden herdacht, besloten met een gezellig refrein. De praeses ontving een fraaie tuil bloemen. Daarop werd ten tweede male met het zelfde élan: „de Voetbalheld" ten tooneele gebracht, vlot en in het echte blijspel-tempo. Alle optredenden hadden reusachtig succes, er is onbedaarlijk gelachen en geapplaudi- seerd; de grimeur-regisseur een woord van lof. Mevrouw Spindelfuss had een leuk? kopje, de zoon van.Abraham was „smeuïg". Provici-t Esvac. Het slot was een dol ge zellig bal onder leiding van den: heer Ben Polak, die met zijn Band de vroolijkheid opvoerde.

De Soester | 1933 | | pagina 2