f „St. Nicolaas" Ongewenschte toestanden. O^Plaatse lij k N ieu ws^ O boesterberg Over slechts 5 weken is 't alweer Fotograaf Drost - Steenhofstraat 56 - Tel. 486 „ONZE NEDERL. MIJNEN" Bij het heengaan van Wethouder v. Duren. Mogen wij langer zwijgen FEESTAVOND BIJZONDERE WILLIGE LANDSTORM VERBAND SOEST VRIJ- IN RELIGIE EN KUNST. Gepasseerden Vrijdagavond vierde boverv- genoemd Verband zijn jaarfeest in de groo- te zaal van Religie en Kunst, welke on danks het ontstuimige herfstweer zéér druk was bezocht; de zaal was tot in de uithoe ken gevuld. Wij merkten' op de Burgemees ter, Mr. Tijsma, Kantonrechter te Leeu warden, de Commandant met meerdere of ficieren en manschappen der Soester Vrij willige Burgerwacht, vertegenwoordigers van het Landstorinverband te Amersfoort en vele anderen. De avond werd opgeluis terd door een zeer goed muzikaal ensemble, dat de vroolijkheid er in bracht en/ hield. Het podium was keurig in 't groen gezet, waartusschen de Oranjebanier van het Ver band schuil ging. Klokke 8 uur opende de voorzitter, de WelEd. Gestr. Heer Slager, den feestavond met een woord van welkom, in 't bijzonder tot den, Burgemeester. Voorts riep hij alleni het welkom toe op dezen feestavond en is zeer verblijd over de groo- te opkomst. Spr. richt zich speciaal het eerst tot den Burgemeester, omdat de B.V.L. in tijden van gevaar zich schaart rondom het Gezag eni waar Gij het hoofd daarvan in Soest zijt, wordt uwe aanwezig heid door het corps op hoog en.' prijs ge steld. Daarop richt spr. zich tot den; Com mandant, officieren en manschappen' der Vrijwillige Burgerwacht. B.V.L. en Burger wacht hebben elk een speciale taak, de eer ste is gekomen uit de militairen en met een taak voor en in het gehcele land, de Bur gerwacht uit vrijwillige burgers, die in lij den van nood de politie ter plaatse ter zijde staan. Bij hun verschillende taak hebben beiden dus hetzelfde doel. In de 3e plaats richt spr. zich tot de donateurs, die door hun gaven| de B.V.L. ook moreel steunen. In 't bijzonder wil spr. naar voren brengen enkele extra ter beschikking gestelde prij zen, n.1. een gouden tientje van den W,elEd. Geb. Heer M. Iburg, een prachtig schaak spel van den heer van Engen, en een paar schilderijen door de firma Waal. Spr. dankt voor den geboden zedelijken en moreelen steun en de hulp om onder het werk de schouders te kunnen zetteni Ten slotte dankt spreker de persvertegenwoordigers voor hun welwillendheid; men heeft haar noodig, de Koningin der aarde, spr. vraagt clementie voor het amateurisme op dezen avond. Ten slotte richt spreker zich tot de ledeni der B.V.L. en vraagt van hen trouw aan de bevelen en om hun krachten) te schenken aan de maatschappij, wanneer er revolutionnaire woelingen zich mochten voordoen. De B.V.L. werkt mede aan een gezonde evolutie, maar richt zich tegen de revolutie en zal daaraan de voet dwars zet ten, want men wil Holland geregeerd zien als nu, Oranje eif Nederland blijft één. Daarop geeft spreker een kort overzicht over het afgeloopen jaar, waarover men te vreden kan zijn; de schietoefeningen wer den enthousiast bijgewoond. Spr. dankte den leider, den heer Hoogehoom, die de schietwedstrijden op 26 en 27 September 1.1. zoo goed had geregeld. Zeer veel steun werd ontvangen van het L.S. corps N.H. W.L., hoogst waarschijnlijk heeft Soest te Utrecht den le prijs behaald, benevens vele personeele prijzen». Gememoreerd wordt het bezoek in September 1.1. aan het Marine établissement te derfl Helder. Het Verband telt 99 leden en 17 van de motorbrigade. Daarop verzocht spr. derr heer Burgemees ter de le prijzen uit te reiken, waaraan ZEd.Achtb. gaarne voldoet. Hij doet zulks met zeer- veel genoegen en terug denkend aan de wedstrijden, heeft spr. gezien dat er veel goede schutters in Soest zijn. Het schieten heeft de Hollander altijd in 't bloed gezeten, denk maar aan de Schuttersmaal tijd van Rembrandt. Spr. hoopt dat het nog eens zoo ver zal komen, dat ook van de Soester Schuttersmaaltijd gewag zal wor den gemaakt. Hij is overtuigd dat de B. V. L. bij revolutie^gevaar eens gezind zal zijn en evenals in 1918 als één man zal staan om den1 troon van Oran je. Terugkomende op de wedstrijden heeft spr. vele Willem Tel's gezien die achter el kander tot 5 maal toe een* roos schoten. Spr. heeft nooit geschoten of het moeten bokken zijn geweest, doch uit de groote vaardigheid der B.V.L. spreekt de moed en dc wil om het Gezag hoog te houden, (ap plaus). Spr. brengt een driewerf hoera uit op de B.V.L.; de leden deden zulks op den Burgemeester. Na het zingen van het Wilhelmus, werd een fraai tableau getoond, waarop de prij- zerl werden uitgereikt. Daarop verkrijgt de heer Mr. Tijsma het woord, die allereerst vraagt wie het eerste 100-tal leden) der B.V.L. wil volmaken, waaraan nog slechts 1 lid mankeert. Daarvoor 'meldt zich aan der> heer Fokkens Jr. Daarop gaat spr. doel en streven na van de B.V.L. Hij heeft veel met minachting en onverschilligheid over de B.V.L. hooren» spreken, want er zijn voor het instituut warme voorstanders, maar ook geduchte tegenstanders, en de leden ervan worden in sommige plaatsen in het land zelfs geboycot, vooral in Friesland. Spr. gaat dan de voorrechten na, waaron der men in Nederland leeft, n.1. rust, vre de erf. als vrije burger. Daarop gaat spr. dc historie na van Land eni Volk, en getuigd daarbij van de groote liefde voor Oranje van Nederland. Maar noodig is niet in te slapen bij een» schijnbare rust. De B.V.L.'ers behalen geen eer, wel smaad, maar doe des niettegenstaande uw plicht! Na een hartelijk applaus en het zingen van het „Wilhelmus" werd gepauzeerd, ter wijl thee, koffie en versnaperingen, werden rondgedeeld door lieftallige jongedames. Het verdere gedeelte van den avond werd gevuld door een viertal keurig uitgevoerde tableaux, die veel applaus oogstten en waarvan vooral het laatste, het eeresaluut aan de Nederlandsche Maagd, met het pre senteeren' der geweren, door de B.V.L.-ers buitengewoon in den smaak viel. Op meer dan keurige wijze werd den avond afgewisseld door den gentleman- goochelaar-illusionist Larette, die door zijn schier bovenmen'schelijke toeren niet alleen zijn buitengewone vingervlugheid demon streerde, maar tevens herhaaldelijk zijn hel pers, die hij uit het publiek recruteerde, tot groot vermaak van allen in het zonnetje zette. En hoewel hij zich dikwijls precies op de handen liet kijken» bleef de wijze van uitvoeiing van zijn diverse interessante toe ren een volkomen raadsel. Dat het publiek zich meer dan gewoon amuseerde, behoeft geen betoog en het gieren en brullen van het lachen was vrijwel niet van de lucht, vooral niet als deze of gene eens van het vooral niet als deze of geene eens van het auditorium aardig bij den neus werd geno men. Te omstreeks half 12 was deze zeer wel geslaagde feestavond geëindigd. Na afloop •werden de andere prijzen der schietwed strijden aan de B.V.L.-ers uitgereikt en eerst omstreeks 12 uur gingen allen1 zeer voldaan huiswaarts. Het verband Soest van den B.V.L. had zijn Jaarfeest op waardige wijze herdacht! PAX FILMS. Zaterdag 4 November des avonds 8 uur wordt eeni buitengewoon mooi filmpro gramma gedraaid in Hotel Eemland, waar onder een prachtige Wild West Film, en een drietal dolle kluchten. Het wordt een vroolijken avond. Om 4 uur vindt een KINDERFEEST plaats. ,Er zijn verschillende verrassingen. De Firma Metz onthaalt alle kinderen, ter wijl er een gratis loterij zal zijn, waaraan alle kinderen deelnemen en| waarvoor de volgende Soester winkeliers eeni ware stroom van prijzen hebben ter beschikking gesteld. L. A. Bots, v. Weedestraat 51), een prach tige verzilverde doos met inhoud; J. van Barneveld, Beetzlaan 51, een fijne doos bonbons; J. de Bruin, F.C. Kuyperstraat, een mooie verfdoos; B. J. Buxtorff, van VVeedestraat, stukken' chocolade en rollen zuurtjes; H. J. Dolfin, Soesterbergschestr. 24, een prachtdoos viltvlechten; J. Geurts, Steenhofstraat, een doos gemengde koekjes; de Goedkoope Winkel, van Weedestraat, een) electr. fietslantaarn; W. Groart, van Weedestraat, Badpop en doos met griffels; G. De Haan, van Weedestraat, groote doos toffees; George de Haan, van Weedestraat, twee stropdassen, G. Ter Haar, Koningin- nelaan 27, een mooie vulpen; K. H. Hare maker, van Weedestraat, een groote Taart; D. W. van Hattum, van Wieedestraat, flesch Eau de Cologne en toiletzeep; J. Katee, van VVeedestraat, groote doos chocolade; G. Klomp, Koninginnelaan 4, een mooie Pen- Zaklamp; Magazijn het Kluwen, Soester- bergschestraat 10, mooie stropdas en zak doekjes; A. v. d. Koppel, v. Weedestraat 52, mooie naaidoos met inhoud; C. J. v. d. Loo, óoesterbergschestraat 28, 2 heerlijke gevul de bekers; Maison Nouveauté, van Wee destraat, een fijne doos odeur met zeep; F. X. Meijer, Nieuwe Weg 64, 2 blokken- doozen; J. D. van Mil, Nieuwe Weg 66, doos met 6 st. toiletzeep; G. Post, F. C. Kuyperstraat 3, fl. Eau de Cologne, 3 fla- :ons, 4 Zakkammen' in étui, 3 doozen Grif fels, 2 Ballen, 1 Zakmes, 3 Colliers, 1 Zak potlood; J. Vonck, van Weedestraat, een prachtige doos bonbons; J. Wlaal, Ko ninginnelaan, 2 bouwdoozen en 2 poppen- badgarnituren. Pax Film en de Soester Winkeliers bie den de kinderen een buitengewoon joligen middag. Voor bijzonderheden zie adverten tie in dit nummer. Maandagavond draait Pax Films in Re ligie en Kunst een Medisch Kunstwerk, waarover nadere bijzonderheden volgen. ONZE NEDERLANDSCHE STEEN KOLENMIJNEN. Over bovenstaand onderwerp wordt Za terdag, 4 'November a.s. een belangwek kende lezing gehouden door den heer J. Q. Borgwat, hoofd der Nutsschool te Heerlen». Aan de hand van een serie lichtbeelden kal spreker een populaire verhandeling houden over de vorming der Limburgsche kolenlagen, over de bouw en exploitatie eener mijn en last not least over de delvers van het „zwarte goud". Er wordt hier o.i. ook aan studeerenden, een' unieke gelegenheid geboden om een schat van in teressante wetenswaardigheden over de mo dernst geoutilleerde mijnen/ ter wereld op smakelijke wijze te hooren voordragen. Voor nadere gegevens verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. HET DEFILé IN HET AMSTERDAM- SCHE STADION. 1 November wordt in het Gebouw Religie en Kunst een» film vertoond, die alle warm voelende vaderlanders zullen' wiljen zi.en, n.1. de zeer actueele Hollandsch sprekende film van de grootsche nationale huldiging van H. M. de Koningin op 9 September te Amsterdam, waarbij nog wordt vertoond de intocht van de Koninklijke familie in de hoofdstad, de tocht van H. K. H. Prinses Juliana op het IJ, het bloemencorso van de Aalsmeersche kweekers voor H. M. de Ko ningin op den, Dam. Verder de aubade van 20.000 schoolkinderen in den tuin van het Kon. Paleis te Den Haag en de rijtoer van de Kon. familie door de Residentie op den Prinsjesdag. Opening Staten-Generaal. Ten slotte de opname in 1900 van Graaf Zeppelin met zijn eerste bestuurbare lucht schip en de montage en vlucht van het mo dernste luchtschip „Graf Zeppelin". Verder uitgebreid voorprogramma. Van de nationale film en de Zeppelin film wordt des middags een speciale kin dervoorstelling gegeven met komische film. AANGEHOUDEN. Door de politie alhier is baandag aange houden Mej. d. V. uit Baarn, als verdacht van diefstal. Nadat zij bij haar verhoor vol ledig had bekend,'is zij weder op vrije voe ten gesteld. Proces-verbaal zal tegen haar worden opgemaakt. OVERTREDING ARBEIDSWET. Tegen een '3-tal personen! in deze ge meente is door de politie proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding Van de Ar beidswet. „WAPENSTILSTANDSDAG HERDENKING. Het Comité tot Herdenking van den wa penstilstandsdag hoopt evenals het vorig jaar dezen dag op bijzondere wijze te her denken, en wel op Vrijdag 10 Nov. a.s., in het gebouw „Religie en Kunst" alwaar ver toond zal worden de geluidsfilm „Nie mandsland" deze film had op de plaatsen GEVONDEN VOORWERPEN Aard van het voorwerp: Terug te bekomen: huissleutel heerenregenjas portemonnaie met inhoud kindercape theemuts huissleutel kinderarmbandje zilveren damesarmband jonge hond, wit met bruin Birktstraat 7 politiebureau Kostverlorenweg 9 politiebureau Burg. Grothestraat 50 politiebureau Nieuweweg 62 Bakkersweg 3 Koninginnelaan 20. waar ze werd vertoond een buitertgewoon succes. Het Comité wekt dan ook een ieder op deze film te gaan zien, opdat ook vooral in dezen tijd van Nationalisme de in deze film tot uiting komende „Vredesgedachte" meer en meer ingang moge vinden. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in de plaatselijke bladen van Zaterdag a.s. BENOEMING. De heer C. J. Knop, onderwijzer aan de openbare U. L. O. alhier, is benoemd aan de openbare U. L. O. te Delft, zulks met" ingang van 1 Januari. Met leedwezen zien we hem vertrekken, en velen inet ons. VERGADERING ORANJE- VEREENIGING. Donderdagavond 26 October werd doof' de Oranje-vereeniging „Wilhelmina" een ledenvergadering gehouden in ,,'t Zwaantje" alhier. Bij ontstentenis van den voorzitter stond deze bijeerikomst, welke slecht was bezocht, onder leiding van den heer H. Dip- pel. Nadat deze bij opening de aanwezigen zitter; mevrouw Hengel, onder-voorzit ter; D. Lub, secretaris; J. Baars, penning meester. Aan Mevrouw Desta en den heer Posthumus, die aanvankelijk bedanken wil den, werd afzonderlijk hulde gebracht voor wat elk op zijn of haar wijze voor Volks onderwijs had gepresteerd. Zij bleven als nog voor het bestuur behouden, waarin ook mede mevrouw de Wilde zitting heeft. Ver volgens riep de voorzitter allen een harte lijk welkom toe, met name het Bestuur der ouder-commissie, de Pers e.a. Aan de nage dachtenis van het overleden lid dier com missie, den heer Vermeulen, werden enkele treffende woorden gewijd, waarna alle aan wezigen opstonden en een oogenblik van stilte intrad. Daarna werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Van de diverse mededeelin- gen noemen wij een félicitatie-schrijven van deze afdeeling aan Excellentie Oud, toen maals nog voorzitter van Volksonderwijs, met zijn benoeming als minister en diens ingekomen dank. ,Een, circulaire van het Comité van Aktie voor het Openbaar On derwijs in zake de te voeren landelijke ak tie voor het behoud van op te heffen scho len werd voor kennisgeving aangenomen. Over de beide dit jaar door de Openbare school gemaakte reisjes werd door den se cretaris mondeling verslag uitgebracht. De ze waren weer bizonder goed gesilaagd, al hoewel de middelen, te weten: spaargelden, welkom had geheeten, wijdde hij vervol- gene, terwijl allen zich van hunne zitpilaat- sen verhieven, enkele woorden aan de nage dachtenis van het overleden lid Vermeulen, die in de vergadering van 5 October nog hls stemopnemer had gefungeerd. Daarna werden de notuler^ der vorige vergadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Van de ingekomen «tukken noemen we o.m. een schrijven van den heer Sar, waar in deze zijn spijt betuigde niet op de bij eenkomst aanwezig te kunnen zijn en voorts mededeeling deed onder geeni voorwaarde meer het voorzitterschap te zullen aanvaar den. Alsdan kwam aasr de ot$e het cardina- lele punt: Verkiezing?- 4v>n een voorzitter, welke zaak door het bedanken van den) ge kozene op de vorigif"'vergadering"/' weer op nieuw op de a-gen da- moest geplaatst wor den. Op voorstel van een lid werd daarop bij acclamatie gekozen, de heer C. J. Nef- kenis, die desgevraagd zijn benoeming aan neemt, hierbij de hoop uitsprekend, dat hij op aller medewerking zal kunnen rekenen. Bij monde van den heer Dippeil wordt hem namens het bestuur, waar de onderlinge verstandhouding altijd uitstekend was, steun toegezegd. Bij de rondvraag werd door een t lid de wenschelijkheid betoogd om voortaan de convocaties per briefje aan huis te doen geschieden. Een ander lid vraagt een| exem plaar van het reglement voor alle leden of Gebouw „Relegie en Kunst" ZAIERDAG 4 NOVEMBER houdt de Hear J. A. BORGWAT. Hoofd der Heerlensche Nutsschool een zeer Interessante LEZING met LICHTBEELDEN over AANVANG i 8 UUR. Toegangsprijs t 25 cent. anders mededeeling der bepaling, dat er gezinskaarten beschikbaar worden gesteld. Aan de afgetreden bestuursleden zal een schriftelijke dankbetuiging worden gericht. Een voorstel om van den winter nog een Oranje-avond te organiseeren, voor propa ganda en kasversterking, zal door het Be stuur na Ier onder de oogen worden gezien». Bij de vereeniging „Princevlag" te Zeist zal het Bestuur inlichtingen inwinnen voor een goedkoop verstrekken van vlaggen aan leden, die nog niet van de Nederlandsche driekleur zijn voorzien. In verband hiermee wordt de opmerking gemaakt, dat alhier niet op alle openbare gebouwen' de vlag geheschen wordt rp daarvoor in aanmer king komende dagen. Voor een afdoende regeling der inning van contributies zal door het Bestuur zorg worden gedragen. Uit de vergadering gaat een stem op om voortaan op Soesterberg weer het oude Oranje-feest te vieren, welk punt door het bestuur aan de ledenvergadering van April zal worden voorgelegd. In de uitgeputte kas werd door twee leden elk een rijksdaal der gestort. Met een woord van dank tot de aanwezigen sloot de voorzitter de ver gadering. Na afloop hiervan had een Bestuursver gadering plaats, waarin de nog te verdeelen functies als volgt werden vastgesteld: H. Dippel, 2de voorzitter; van Gameren, 1ste secretars; G. G. Hol, 2de secretaris; J. H. Struve, 1ste penningmeester; J. Baars, 2de penningmeester; H. Raat, Commissaris. VERGADERING VOLKONDERHIJS. Door de afdeeling Soesterberg van Volks onderwijs werd op Vrijdagavond 27 Octo ber -in ,,'t Zwaantje" alhier een ledenver gadering gehouden, welke naar omstandig heden vrij goed bezocht was. Bij opening deed de voorzitter terstond mededeeling van de mutaties in 't Bestuur, dat nu als volgt is samengesteld: M. C. Thijssen. voor subsidie en giften, aanmerkelijk trager toe vloeiden. In dit verband werd een opwek king tot de ouders gericht om die dagen, welke zulke heerlijke dingen in 't leven- van een kind zijn, in stand te helpen houden. Nadat de voorzitter dem secretaris dank ge zegd had voor zijn verslag, werd diens des betreffende rekening en verantwoording door een commissie van twee nagezien en in orde bevonden. Het Bestuursvoorstel om adhesie te be tuigen met het voorstel van de afdeeling den Ham voor mindere contributie-afdracht wordt met algemeene stemmen» aangeno men. Vervolgens worden de hoofdzaken be handeld van den beschrijvingsbrief voor de algemeene jaarvergadering, welke 22 pun ten bevat. Verscheidene hiervan lokten,1 een levendige gedachtemvisseling uit, waaraan door verschillende aanwezigen werd deel genomen. Zoo genoot het voorstel Soest een uitvoerige bespreking, waarna men una niem zich er tegen verklaarde. Een-zelfde lot onderging het voorstel Voorburg, dat onvolledig gesteld en van geen toelichting voorzien was, doch overigens wel aanlei ding gaf tot een min of meer principieele en diepgaande beschouwing. Tertslotte besloot de afdeeling om een af gevaardigde te benoemen voor de algemee ne vergadering, welke dit jaar op 5 -en 6 November te Utrecht zal gehouden worden. Alls zoodanig werd met* algemeene stemmen de heer M. C. Thijssen gekozen»; tot diens plaatsvervanger de heer D. Lub. Van de rondvraag werd door verschillen de aanwezigen gebruik gemaakt. In 't ver loop van den komenden, winter hoopt het Bestuur weer een propaganda-feestavondje te kunnen organiseeren. Ook kwamerti nog even het vlaggen ter sprake, waarbij werd opgemerkt, dat de Openbare School, sinds haar door B. en W. een vlag geschonken werd, altijd gevlagd heeft op de herden kingsdagen van 't Vorstelijk Huis. Aan 't eind der bijeenkomst werd door den heer Sar als voorzitter der oudercom missie dank gebracht aan den voorzitter voor diens woorden van piëteit jegens dc nagedachtenis van Vermeulen. Het was reeds laat,, toen de voorzitter met een woord van dank tot de aanwezigen, deze geanimeerde bijeenkomst sloot. MONUMENT BAKKENES. Op de begraafplaats te Hoevelaken vond Zaterdagmorgen een eenvoudige, maar daarom niet minder indrukwekkende plech tigheid plaats. Velen waren saamgekomen ter bijwoning van de onthulling van een monument ter nagedafchtenis aan den vorig jaar overleden adjudant-vlieger-instructeur Bakkenes. Onder de aanwezigen werden op gemerkt, behalve de echtgenoote van den overledene, zijn ouders en eenige familie leden, overste van Santen, commandant der Luchtvaartafdeeling, verschillende leden van het Comité voor de stichting van het monument, den heer Smits, namens de Fok kerfabrieken, vele collega's van de lucht vaartafdeeling van verschillenden rang en voorts talrijke belangstellenden. De overdracht van Het gedenkteeken aan de familie werd verricht door Overste van Santen. Hij sprak als volgt: Geachte aanwezigen», of beter spreek ik van vrienden, het is alweer geruimen tijd geleden, dat wij samenkwamen om de laat ste eer te bewijzen aan onzen overleden vriend Bakkenes. Thans zijn wij vereenigd om zijn nagedachtenis te vereeuwigen door een gedenkteeken. Mevrouw Bakkenes, wij zijn collega's en vrienden, hebben dit niet noodig, wij hebben in ons hart een monu ment, dat den naam Bakkenes draagt. Maar wij willen bij het nageslacht de gedachtenis levendig houden aan deze geheiligde plek, waar onze vriend rust. Mevrouw Bakkenes, thans mag ik U wel onthullen, dat kapitein Versteegh het Comité voor dit gedenktee ken geheel georganiseerd heeft; voor deze sympathieke gedachte zeg ik hem hartelijk dank. HORS D'OEUVRE. Een bliksemstraal, een donderslag iel midden in de Raad; De stilte daalde voelbaar neer, Verdwenen was de strijdlust-sfeer, Geen redding meer, te laat! De schouders, torschend schuldenlast En zorgen, al te zwaar, Bezweken voor het overwicht; Mieiï las het op zijn aangezicht En grijzend zwarte haar. Hij is gegaan! De vraag: Wat nu? Bezielt de gansche Raad En met hem ook de kiezersschaar. as Hitier hier voor 't grijpen, maar, t Was wellicht niet zoo kwaad. Wat nu: W\el, Peter is er nog; Hij maakt 'n goed figuur Naast Karei, één van pijp en kleed, Die nooit naar links of rechts maar beet, Dan gaat niets over stuur. F.n toch, 'k voorzie 'n heeten strijd, Wie ons besturen moet; Verklaarbaar is dit henen gaan; Al is 't 'n zeer begeerde baan, Vaak kost zij hartebloed. Laat waarheid heerschen vóór 't principe: Dit laatste is 'n kleed, Waarin men zich zoo gaarne hult, Bedekkend d'onmacht en vaak schuld Van zooveel Soester leed. DIXI. En thans ga ik over tot de onthulling en draag het gedenkteeken over aan U en» de familie als een kleine hulde van ons, zijn menden, voor de grootsche figuur Bakke nes. De onthulling van het sobere, doch zeer kunstzinnige monument, vond hierop plaats, waarna Overste van Santen mevrouw Bak kenes de hand drukte. Een broeder van den overledene aan vaardde het monument namens de familie met eenige woorden», waarin hij allereerst overste van Santen voor zijn hartelijke woorden» dankte, voorts zijn erkentelijkheid uitsprak jegenjs de tot dit doel gevormde commissie, die haar vriendschap jegens den overledene in zulk een schoonen vorm doet •oortleven, en vooral jegens kapitein Ver- teegh voor al zijn moeite en» zorgent Het gedenkteeken wijst niet slechts de plaats »aan waar de overledene rust, doch getuigt teverts van wat hij gedaan heeft met de hem door God gegeven, gaven. Hij sprak de hoop uit, dat door de toewijding van of ficieren, onder-officieren, technici en min deren, de L.V.A. steeds uitgebouwd moge worden. Namens een oud vriend van den overle- lene, de heer Jansen), die zelf niet aanwezig kon zijn, legde sergeant Aartsen een krans op het graf. Hiermede was de sobere plechtigheid ten inde. (U.D.) Het is eeni feit, dat Soest in verschillende opzichten anders is, als vele omliggende gemeenten. Herhaaldelijk komt het hier voor, dat er iets hapert bij het gemeemte- Destuur, of bij deszelfs ambtenaren. Vroeger werden) die toestanden eenvoudig wegge doezeld, en geen haan kraaide er naar, dat was de goede, oude tijd van Oud-Soest. Toen konden» leden van het bestuur der ge meente en ook ambtenaren doen, wat zij wilden, waarbij ze dan niet slechter wer den, maar thans worden op verschillende manieren pogingen gedaan om hierin radi caal verandering te brengen. Maar, niet al tijd kan dat met succes geschieden, de Soes- ters vinden, blijkbaar die toestanden, niet zoo heel erg. Tegenwoordig is het weer wat erger, alle moeite wordt weer gedaan, om naar de toestanden, van Oud-Soest te- »ug te keeren. Kan dat ooit in het belang van onze gemeente Soest zijn? Zoo doen zich hier aangelegenheden voor, die ons voorkomen niet in het belang der gemeente te zijn. He geval, dat wij thans op het oog heb ben, betreft een gemeentefunctionnaris, die een hooge hypotheek afsloot bij een plaat selijke instelling, waar één der raadsleden een overwegenden invloed heeft. De voorwaarden, waaronder deze geld- leening is aangegaan, zijn zoodanige, dat bedoelde gemeentefunctionnaris in zeker opzicht afhankelijk is van den meer of min deren goeden» wil van d»en geldschieter, of van hen, die er de lakens uitdeelen. Zoo is er o.a. de bepaling in opgenomen, dat de ter leen* verstrekte gelden in tijd van nood of gevaar ten allen tijde vier weken na opzegging teruggegeven moeten worden. Een nadere aanduiding van die nood, of dat gevaar ontbreekt, zoodat het de leidende personen van die instelling eventueel niet moeilijk zal behoeven te vallen een motief voor opzegging aan te voeren. Als men hierbij in overweging neemt, dat de verstrekte hypotheek in verhouding tot de waarde van het onderpand veel te hoog is en er ten- overvloede een 2e hypotheek op staat tot een zoodanig bedrag, dat de verkoopwaarde bij executie overschreden zou worden, dan zal het een ieder duidelijk zijn, dat de gemaakte bepaling als het Zwaard van Damocles boven het hoofd van onzen) gemeentefunctionnaris hangt. Het mag worden betwijfeld of hij onder deze omstandigheden ten allen tijde den moed had en heeft zich tegen de plannen van genoemd raadslid te verzetten en zich aan diens in vloed te onttrekken. Het is opgevallen» dat bedoelde persoon herhaaldelijk een onderhoud met dezen functionnaris had en grooten invloed op hem 'schijnt uit te oefenen, wat daarvan de rede he t O

De Soester | 1933 | | pagina 2