R U K W E R Onze Rokocent Wales Anthraciet Chabloneerpapier behoeven wij niet meer aan te bevelen; zij recom mandeert zich zelve. Rotterdamsche Kolen Centrale - Sophialaan 4 Land- en Tuinbouw. Q Goed, Billijk, Vlug Vraagt prijsK i M E M A Confectie afdeel ng T- VAN VLI El Mocselslagerij G. VAN DUIN J. L. H0KSBERGEN Ingezonden f v Uit Knollenland E M I M Heerenmode afdeeling Wij brengen al'ééi ons adres in herinnering Afmeting f2.35 perH.L. gewijd, o.a. vinden wij er uittreksels van de dit jaar gehouden radiolezingen. Ida Heyer- maps schreef een beschouwing over Macht", welke stellig met aandacht gele zen behoort te worden. Mr. Am. v. Praagh vervolgt zijn bespreking van het Fransche recht. Van Jo Loosjes-Gediking een nieuw gedichtje: „In den nacht." Jet de Boervan Strien schreef, behalve de gebruikelijke iu- briek, een aandoenlijk verhaaltje: „Juin moet wegC.M.K. besluit „Een paar gedachten", enkele overpeinzingen over dierenbescherming, met: „Het is voor mij wel zeker, dat het reiken van de hel pende hand aan het lijdende schepsel tot het Goede behoort" en signaleert voorts een geval van het doodschieten van een ree, dat óók den (weidelijken) jager met ergernis zal vervullen. Van W. van der Burg een op merking over „Electrische bedwelming bij slachtdieren." J. Ennik, de algemeene in specteur van de Vereeniging, vertelt uit zijn practijk. Verder aardige foto's. BAARN. FLORA THEATER. Komt deze week van Vrijdag 17 t/m Dinsdag 21 November met de speciale su per Paramount Revue: The Big Broadcast (Hallohier Amerika). Een film waarbij ment geniet van begin tot einde; zoowel de mooie muziek als het spel en handeling welke deze beroemde Ameri- kaansche Radiospelers, Bing Crosby, The Boswell Sisters, Mills Brothers, Vicent Lc- pes en anderen te genieten geven; dit zijn de grootsten der grooten. Zonder de film zou men zooiets toch nooit te zien kunnen krijgen. Voorzeker een. superwerk. De 2de groote film van dit programma is: Der Draufganger, een werk waar Hans Albers op zijn best is en wat door de groote Pers werd beoordeeld als het beste wat Hans Albers ooit leverde. Een film, waarin het publiek van begin tot einde me de leeft. Een film die inslaat is voorzeker dezen Dubbelganger. Donderdag 24 Nov. geeft de Woman As- sociation weer een avond met het bijzondere werk: De Misstap van Madame Claudet. DEN HAAG. DE INRICHTING DER DEPARTE MENTEN. Waj vernemen, dat eenigen tijd geleden door den voorzitter van den Raad van Mi nisters een commissie is ingesteld, met de op,dracht een onderzoek in te stellen naar de indeeling van de verschillende departe menten» en daarbij tevens vast te stellen, welke ontwikkeling aan de verschillende categorieën van ambtenaren' moet wtjrden gesteld. De Commissie, met een, permanent ka rakter, zal dus eventueel hebben te advisee- ren, over latere wijzigingen in de inrichting, bestaat uit de heeren mr. J. Woltman, oud secretaris-generaal van het departement van Defensie, voorzitter, mr. dr. A. van Door- ninck, thesaurier-generaal van het depar tement van Financiën en, mr. dr. A. L. Scholtens, secretaris-generaal van het de partement van Sociale zaken, terwijl secre taris is de heer H. J. van Santen» admini strateur-chef van het kabinet van het mini sterie van Binnenlandsche Zakem HILVERSUM. VERBETERING GEVAARLIJK VERKEERSPUNT. Het rijwielpad langs de Westzijde van den Bussumergrintweg te Hilversum bij den uitgang van het Spanderswoud heeft een bocht waar het 's avonds zoo donker is, dat men veel gevaar loopt tegen de aan weerszijden, van het pad aanwezige boomen te rijden. Het aanbrengen van een. verlich ting aldaar is zeer gewenscht. Op het verzoek van den A.N.W.B. en de K.N.A.C. om op dit punt een; verlichting aan te doen< brengen, besliste het Gemeen tebestuur van Hilversum, dat er een, lan taarn zal worden geplaatst. BEPERKING VAN DEN VEESTAPEL. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Ver eeniging tot Bescherming van Dieren heeft zich naar aanleiding van de klachten over het slachten van drachtige runderen en mis standen daarbij tot den betrokken minister gewend. Het hoofdbestuur had reeds te vo ren, bij de autoriteiten met de uitvoering belast over de behandeling der diereni ge klaagd, echter zonder veel succes. I. MEST EN BEMESTING. Mesten is voedsel toevoeren en dikwijls ook verbetering aanbrengen, in de structuur (de samenstelling en de eigenschappen) van den grond, omdat door bemesting vooral met stalmest en compost de grond rijker wordt aan humus (waarover de volgende maal meer!), waardoor stijve, slecht door latende gronden losser, en poreuze, losse gronden, zooals lichte zandgronden, meer samenhangend en vochthoudender worden gemaakt. Men kan de meststoffen op verschillende manieren gaan verdeelen en. benoemen. Men spreekt b.v. van natuurlijke, aardachtige en kunst-meststoffen.; ook van direct- en in- direct-werkende, waarbij dan de direct- werkende weer worden, onderscheiden in kunstmeststoffen en. aardachtige meststof fen. Wij zullen, wijl toch geen enkele onder scheiding, welke ook, strikt is door te voe ren, daarom de laatste verdeeling maar gaan volgea en verkrijgen dan het volgende schema: 1. Indirect werkende meststoffen, d.i. de dierlijke en plantaardige of de organische meststoffen, waaronder men rekent: stal mest, compost, faecaliën, bloedmeel, roet, asch en groene bemesting. 2. Direct-werkende meststoffen, en deze weer in: a. kunstmeststoffen, welke kunnen zijn le. enkelvoudig, n.1. stikstof-, fosfor- zuur-, kali- of kalkhoudende de laatste echter meest indirect werkende, 2e. samengesteld, n.1. guano, beender meel en mengsels. b. aardachtige meststoffen, waartoe be- hooren terpaarde (wierdcgrond), zeeslib, woelklei en mergels. Uit dit lijstje willen we nu achtereenvol gens de voornaamste meststoffen eens iets naders bespreken. N V. 1ste SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ Van Wsedastraat 7 Telefoon 962 II. DE STALMEST. Deze is en was, en zal ook in de toekomst wel blijven, de meest gebruikte meststof. De eigenschappen er van zijn in hooge ma te afhankelijk van het voeder en de soort der dieren. Het gedeelte van het voedsel, dat onver teerbaar is of niet door het dier verteerd wordt, verlaat als vaste uitwerpselen het li chaam. In de urine komt voor het grootste deel 96 de stikstof voor, ook de kali, terwijl het fosforzuur vooral in den mest zit. Dit blijkt duidelijk uit 't volgende lijstje. In 1000 deelen komen n.1. voor: water stik- kali kalk fos- mag- stof fo r- ne- zuur sium paardenmest 757 4.4 3.5 1.5 3.5 1.2 koemest 838 2.9 1 3.4 1.7 1.3 schapenmest 655 5.5 1.5 4.6 3.1 1.5 varkensmest 820 6 2.6 0.9 4.1 1 paardenurine 901 15.5 15 4.5 0 2.4 runderurine 938 5.8 4.9 0.1 0 0.4 schapenurine 872 19.5 22.6 1.6 0.1 3.4 varkensurine 967 4.3 8.3 0 0.7 0.8 Hieruit blijkt evens: le. dat de urine van schapen de meeste stikstof, kali en magnesium bevat; daarop volgt de paardenurine; 2e. dat paardenurine de meeste kalk heeft en die der varkens in 't geheel niets; •3e. dat schapenmest d.e meeste droge stof bevat, n.1. op elke 1000 deelen|345; 4e. dat de urine van varkens het rijkst i saan fosforzuur: 7 maal zooveel als die der schapen,, terwijl in die van paarden en koeien geen fosforzuur voorkomt. Wijl de stalmest een product is, dat in Winterjassen f21.25, f26.75 enhoogrr Regenjassen en Regenmantels f 19.50 F. C. Kuyperstr. 10 - Tel. 803 hoofdzaak bestaat uit de vaste en de vloei bare uitwerpselen onzer huisdieren, al of niet vermemgd met strooisel, heeft men bij de beoordeeling dus te letten op de samen stelling van beide. In 't algemeen gesproken is die het best in paardenr en schapenmest en mulder goed bij den mest van koeien en varkens, ook omdat deze laatste meestal meer verdund zijn. De mest van de eerste twee is ech ter poreuzer en losser en droogt eerder uit (warme mest), terwijl die van rund en var ken meer slijmerig is (koude mest), waar door deze meer samenhangt en niet zoo licht ontleedt. Paardenmest neemt boven dien zeer licht veel urine op, die veel am moniak bevat, waardoor ze nog gemakke lijker in ontbinding overgaat en bijgevolg heel geschikt is als broeimest in warme bakken. Hoe bepaalt nu de landbouwer ongeveer de waarde van zijn stalmest? Dat is niet zoo gemakkelijk. Neemt men aan, dat in tamelijk verrot- ten| stalmest zit: 0.6 stikstof, 0.6 kali, 0.3 fosforzuur en 25 organische stof (celstof enz.), mag hij dan b.v. de stikstof in den stalmest op dezelfde waarde stellen als die in chilisalpetcr? Stellig niet, omdat die in stalmest voorkomt óf in moeilijk op losbaren vorm óf in een verbinding, waar in ze zeer licht vervluchtigd: denk maar aan de ammoniaklucht in paardenstallen. Wagner, een beroemd Duitsch landbouw- scheikundige, gaf er een geringe waarde aan; maar hij nam alleen potproeven. Zeker mag men ze'schatten op een waarde van 60 van die in chilisalpeter. Kost 1 Kg. stikstof in chilisalpeter dus f 0.55, dan heeft ze in stalmest dus een» waarde van ongeveer f 0.33. Rekent men de kali per Kg. op 25 cent, het fosforzuur op 20 cent en de organische stof op 2 cent, dan zou 1009 Kg. stalmest, daarnaar gerekend, dus ten naasten bij moe ten kosten'6 x f 0.55 en 6 x f 0.25 en 3 x f 0.20 en 250 x 2 cent is f 10.40. Hierbij hou- de men evenwel rekening m*et de grond soort en/ dus met de meerdere of mindere behoefte van den bodem aan plantenvoed- sel; een nieuwe polder b.v. heeft geen stal: mest noodig, zoodat hij daar zeer weinig waarde zal hebben. De eenige manier om de juiste waarde te beperken is een vergelijking met meststof fen, die een gegeven handelswaarde heb ben, dus met kunstmest, waarbij men dan de werking dier stoffen onderling moet na gaan. De stalmest bevat alle stoffen, welke de plant voor haren groei behoeft, maar niet in een goede verhouding, zoodat in 't alge meen een aanvulling van stalmest met kunstmest voordeelig is, wat door tal van proeven is bewezen. Men raadplege daar voor maar eens de Jaarverslagen der Rijks- proefvelden. Een deel der voedingsstoffen van den stalmest kan direct," de rest binnen betrek kelijk korten tijd door de plant worden op genomen. Bovendien brengt hij door zijn organische bestanddeelen den grond in een natuurkundige gesteldheid, die voor den plantengroei bijzonder gunstig is en door kunstmest alleen niet verkregen kan wor den. De stalmest heeft dus tweeërlei werking: een voedende (scheikundige) en een natuur kundige. De hoedanigheid van den mest is echter niet steeds gelijk, nóch wat zijn voe dende, nóch wat zijn physische (natuurkun dige) werking aangaat. Ze hangt niet alleen af van de diersoort, het verstrekte voeder en het gebruikte strooisel, maar ook van den ouderdom, d.w.z. van den graad van verrotting, leder landbouwer weet, dat stal mest, die langen tijd aan de lucht is bloot gesteld, een bruine tot zwarte kleur krijgt en later verandert in een spekkige en brij achtige massa. Daaruit valt gemakkelijk op te maken, dat dit een gevolg is van een langzame verandering, een ontbinding der stoffen, waaruit de mest is samengesteld. Daarbij heeft een vermindering plaats in het gewicht aan droge stof. Dat dit verlies aan organische stof bij het op een hoop laten liggen op de mestvaalt nogal iets be draagt, is door onderzoekingen, o.a. van Holdefleisz en Heiden, bewezen. Deze kwa men tot het resultaat, dat het van 2636 bedroeg. Eert andere en zeer belangrijke uitkomst, waartoe zij kwamen, was echter ook, dat het verlies aan stikstof (ammoniak') de duurste meststof, vrij groot was, n.1. 2223 Vergelijken we nu evenwel de cijfers voor de verliezen aan droge stof en aan stikstof met elkaar, dan volgt daaruit, dat een belegen mesthoop naar verhouding meer stikstof bevat dan een versche. Im mers het verlies aan droge stof is meer dan 10 grooter dan het stikstofverlies. Bij het ouder worden neemt het stikstofgehalte en dus de waarde van den stalmest toe. En doordat het gewicht van den hoop afneemt, zal er naar verhouding ook meer asch, d.i kali. fosforzuur en kalk, in zitten,, wijl de ze niet vermindert. Bijgevolg zal de oudere, meer verrotte mest ook krachtiger werken dan de versche, te meer omdat de reeds OPGERICHT 1899 80SCHSTRAAT 9 - BAARF ALLEEN EERSTE KWALITEITEN I EELEF. 330 POSTGIRO 14648' ingetreden ontbinding ook later in den bo dem sneller verloopt. Bremgt men verschen stalmest korten tijd vóór het zaad in den akker, dan krijgt men vooral bij zomergewassen, die een korten groeitijd hebben, dikwijls slechte uitkom sten. Men meende vroeger, dat dit een ge volg was van het te los maken van den bo dem door den> stróoVnest, waardoor de grond eerst tijd moést hebben om zich <.e „zetten". Later is evenwel gebleken, dat de slechte groei der planten, na een bemes ting met verschen stroomest aan een andce oorzaak moet worden toegeschreven. Het stroo bevat n.1. in ruime mate die be standdeelen, welke voor de voeding van ze kere lagere wezentjes, de zoogenaamde sal- petervretende bacteriën, noodzakelijk zijn. En zoolang die gunstige bestaansvoorwaar den voor de bacteriën nog aanwezig zijn, gebruiken deze denl salpeter, die uit den stalmest ontstaat, als voedsel, waardoor \i planten, voor wie het bestemd was, gebrek lijden aan stikstofvoedsel. Eerst, wanneer de strooachtige bestanddeelen van. den mest in den bodem vergaan zijn, houdt de ont wikkeling en vermeerdering der bacteriën op: ze eten zich zeiven dood. Daarmee is nu ook de verhindering in den groei der plan ten ten einde. Bij aanwending v^n stalmest moet men dus nauwkeurig onderscheid maken, of men voor zijn grond meer waarde hecht aan de voedende dan wel aan de losmakende wer king. In 't eerste geval moet men den ouden en dus meer verrotten, in 't laatste geval verschen en strooachtigen mest gebruiken. In stijven kleigrond kan zelfs reeds het on derbrengen van enkel stroo in sommige omstandigheden een groote vermeerdering van opbrengst geven; deze is dan alleen aan natuurkundige oorzaken te danken, n.1. aan het betere toegankelijk maken voor de zuur stof der lucht. Is het doel echter slechts een zuiver voe dende werking, dan gebruikt men met voor deel verrotten mest, of men brengt hem zoo vroeg op of in het land, dat hij bij het zaai en of ten tijde, dat de planten krachtig moe ten groeien (in 't voorjaar) reeds vergaan is tot humus. Wil men den mest aan een hoop laten rotten, dan behoort men er op bedacht te zijn, dat er zoo weinig mogelijk verlies plaats kan hebben van belangrijke bestanddeelen, voornamelijk stikstof in den vorm van ammoniak. Voor we evenwel overgaan tot de bespreking van het bewa ren van deni mest, willen we eerst nog iets zeggen over de aanwending er van en te vens iets omtrent de zoo pasgenoemde hu mus of teelaarde. (Wordt vervolgd). CEKA. U gaat toch vooreen BRIL naar G. V A N DUIN Utrechtschestr. 23 - AMERSFOORT Tevens het aangewezen adres voor het koopen van Uw GOUD en ZILVER. JUWELIER TEL. 898 OPTICIEN (voorheen R. FRESE Hofleverancier». BAARN. \71eeschhouwcrij Varkensslachterij BESLIST EERSTE KWALITEIT Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 Dagelijks hooren en bezorgen Buiten verantwoordelijkheid der Redactie ALWEER EEN NIEUWE ZAAK. Heeft U het al gezien. Soest is al weer een groote zaak rijker geworden, dat moet U gaan zien, een groot gebouw met een mooien Toren er op, en het ligt in het Centrum van ons dorp. Nu zult U zeggen: maar wat is dat dan voor een zaak, wel, dat is een geheel nieuwe Voorschotbank, al waar een elke aannemer, als hij krap bij kas zit, naar toe kan gaan, om geld te ha len., en dan zijn personeel een deel van zijn verdiende geld kan geven. Maar, komaan, ik zal het U duidelijk maken. Er worden hier in Soest, en dan wel op het Hart we gen aangelegd, alwaar verleden' winter al aan begonnen is. Toen is de zaak stopgezet, en daarna heeft.een aanbesteding plaats ge had. De laagste inschrijver was de Heer Belt, wonende Beukenlaan, alhier, voor de somma van nog geen f 49ÜU. Dit moet hij natuurlijk zelf weten; de eerste week begint de misère al, de arbeiders ontvangen, maar f 10 loon, en de rest is Dinsdags daarop pas betaald. De tweede week was het het zelfde, maar nu komt het mooiste, de Za terdag is er weer, maar er is geen geld, er is beslag gelegd op de aanneemsom en de patroon heeft niets meer. Nu kunt U be grijpen, dat zoo iets niet gaat. Goede raad is duur. B. en', W. weten daar wel raad op, kloppen aan bij Maatschappelijk Hulpbe toon, eru, ja, zij hadden het en weten voor eiken arbeider f 12.50 los te krijgen, en' dat zoo maar renteloos. Nu kan ik mij niet in denken, hoe of zij de brutaliteit er toe heb ben gehad, en zult U zeggen, ja, maar die arbeiders behoefden toch niet met niets naar huis te gaan? Dat geef ik toe, maar ware het niet beter geweest, om het werk te gunnen aan de menschen, die hun bereke ning beter hadden gemaakt, dat was ook veel voordeeliger geweest, want er wordt maar wat van gemaakt ook. Het toezicht daarop is dan toch zeker niet in orde, er wordt maar heel niets uitgezet, of gedaan, en de patroon is wel zoo goed met Wegen bouw op de hoogte, dat hij kan het wel op bet gezicht af, maar nu ter zake. Op Maan dag 6 November wilde er geen een arbeider aan het werk gaan, alvorens zij wisten, hoe het ging met het loon, waarop de patroon antwoordde: als jullie niet aan het werk Taan, worden, jullie ontslagen. Toch ging niemand aan den gang. Wethouder Lodee- -en was gekomen, enl had gezegd, dat zij het zelf moesten weten, maar als zij aan den Tang gingen, de Gem. sprong niet meer bij. Toen is onze Hoogeerbiedigen Burgerva der gekomen en heeft gezegd, dat als zij niet aan het werk gingen, zij van alle steun verstoken werden. Nu, ik moet zeggen, dat beeft hij goed gezegd. Onze Burgerpa heeft zeker nog wel een oude kous, maar hier zijn menschen1 aan het werk, waaronder er zijn, die ik weet niet hoe lang met een gulden of wat rond hebben'i moeten komen per week, en er zullen er verscheidene bij zijn, die heel wat schuld hebben bij hun leveran* ciers. Maar dat hindert niet, die leveranciers moeten er maar naar fluiten, zij moeten zich maar wat meer philantropisch aanstellen, lat doet onze regeering en ons gemeente bestuur ook. Nu vraag ik mij af, kan zoo iets nog langer voortduren. Mij dunkt, ligt bet hier niet op den weg van onze Gemeen- 'eraadsleden, om hier eens duchtig in te Tijpen, en zich niet te gedragen als school- 'ongens wanneer er op een raadsvergade ring gestemd moet worden. Ook is mij ter oore gekomen, alsdat de Gem. Opzichter, 1e heer de B. bij het aanwijzen voor de aanbesteding, aan de N.V. Geruischlooze weg te Heemstede, wel de goede aanwij zingen heeft gegeven), en aan de andere in schrijvers niet, of wel verkeerde. In hoe verre zoo iets waar is, daar weet ik niets van, maar hopende, dat dit onderzocht zal worden. Dus, Soester Aannemer, zit gij een keer op den. bodem te grabbelen, dat hin- 1er niet. Gij vervoegt U bij de Gemeente, en U krijgt een renteloos voorschot, daar zijn toch de belastingbetalers wel goed voor. Nu, mijnheer de Redacteur, mijn dank voor de verleende plaatsruimte, en ik spreek de hoop uit, dat zulke toestanden onverbid delijk uit den weg geruimd zullen, worden. Met dankzegging, T. v. d. NEUT. Molenstraat 53, Soest. Overgenomen uit: „De Soester Courant", Weekblad uitg. door den Heer C. J. Smit. BAZAR R.K. KLEUTERSCHOOL te Soesterberg. Geachte Redactie. Het Comité is voornemens een bazar te houden op 4, 5 en 6 November in de too- neelzaal van het hotel: „Huis ten Halve" te Soesterberg, ter verkrijging van de gelden voor de meubileering en leermiddelen voor een in aanbouw zijnde R.K. Kleuterschool, waaraan een zeer dringende behoefte is. Deze school zal ook toegankelijk zijn voor kinderen van ouders van andere reli gie. Het is het streven van het comité, dat de bazar bieden kan: „voor elk wat wils." Veel attracties (een twintigtal) en verma kelijkheden kunnen er voorzeker toe bijdra gen, de vele bezoekers prettig en aange naam verpoozing te schenken. Aan onze bazar is tevens verbonden een groote loterij, waar prachtprijzen tc win nen zijn. Enkele loten zijn nog verkrijgbaar bij het comité. Beleefd dankend voor de verleende plaats- ruimte, namens het comité J. M. Brouwer, Secretaris, Banningstraat 21. Bovengenoemde kennisgeving is voor on verschilligen, onnadenikenden en oningewij- den wellicht zeer prijzenswaard, wat de zin betreft: Deze school zal ook toegankelijk zijn voor kinderen van ouders van andere 'k Ben daar juist weer thuis gekomen, Van een reis naar Knollenland; Weer was er natuurlijk „heibel", Naar des Knollenlanders trant! Eén der „Hoofden van den Stam" toch, Legt het bijltje er bij neer; Heeft genoeg van 't mee-r^eeren In die Knollenlanders-sfeer! 't Opperhoofd der Knollenlanders, Noemde dat: „een plots geval"; Stond en voelde zich „verbijsterd"! Dat is daarom juist zóó mal, Omdat eiken Knollenlander Was bekend al weken lang Dat bedoeld Hoofd „uit zou knijpen", Uit dien Raad, zóó zuur en wrang! Maar het Opperhoofd „dat wist niet"; Zooals hij „wel meer niet weet"; Daarom krijgt hij van zijn „Hoofden" Vaak zijn portie; geen diëet! Weer een ander Hoofd, ontmoedigd Door de tegenwerking dédr, Wil gaan „harakiri" plegen! Ook die zetel loopt gevaar Want, sinds eeuwen., is dat boter-, Kaas-, oud-brood-, Kool-, Knollenland, Dupe van tal van „partijen"! Van haat, tweedracht, onverstand! Maar de „Groote Raad der Wijzen", In de Residentiestad, Is die „Knollenlanders-Knoeiboel" Wiel hekend „en méér dan zat"! Gaat met ijz'ren vuist regeeren! Gaat hervormen 't hééle Land! Eischt, als Opperhoofd, Hoofden, Voortaan: Mannen met verstand! Nadruk verboden. AD REM. H.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij religie, doch wij weten maar al te goed, dat de R.K. Kerk hare lammetjes (kleuters in dit geval) niet naar eene openbare kleuter school zou zenden. De bewijzen daarvoor zijn de tallooze R.K. vereenigingen en clubs door de R.K. Kerk opgericht. Zelfs de geiten worden niet met rust gelaten; maar in R.K. geitenfokke rijen opgekweekt. Nu is dit voor geiten niet zoo erg; maar voor niet R.K. lammetjes, of te wel kleuters in dit wel erg, en m.i. een' vergrijp aan de kinderziel, door de ouders, die, als niet R.K. zijnde, op dit vriendelijk aanbod zouden ingaan. Of worden er ook „niet-R.K. leidsters" aangesteld? Wanneer zal in ons volk die Jan Salie- geest toch eens veranderen in een geest van: „Dubbel flink, als 't kwalijk gaat"? Wanneer zullen voorstanders van openbaar onderwijs, nu eens èl hunne kleine en groote persoonlijke grieven ter zijde stel len; en toonen, dat zij wetens wat het zegt: „Eendracht maakt Macht?" De uitnoodiging van het Comité voor de R.K. Kleuterschool is in haar diepste we zen een aanklacht tegen de voorstanders van Openbaar Onderwijs. Ook déér is een dringende behoefte aan Kleuterscholen. Waarom bereikt de R.K. Kerk, wat wij eveneens zouden kunnen bereiken? Waar eeni wil is, is een weg. De uitnoodiging is een stilzwijgende, maar ernstige aanklacht tegen alle voorstanders van Volksonderwijs, omdat zij een groote wondeplek aan de op pervlakte brengt, waaraan van stonde aan, met man en macht, Eendrachtig gewerkt moet worden. Soestdijk, November 1933. Mevr. C. M. BERG. LEESGEZELSCHAP. Daar was ereisNeen, zoo moet ik niet beginnen, want zoo begint een sprookje, en waar ik het over wil hebben, is absoluut geen sprookje. Wat is het dan? Zal je hooren. Er zijn ongeveer twintig inwoners van Soestdijk, die lid zijn van het leesgezel schap Concordia te Baarn. Nu ben ik van meening, dat die allen voldoende zijn om in Soestdijk een zelfstandig leesgezelschap te vormen. Doch dat dit aantal nog aanzien lijk uitgebreid kan worden, aangezien in Soestdijk in den laatsten tijd zich heel wat intellectueelen gevestigd hebben, die lid van een neutraal leesgezelschap kunnen wor den, als 't er maar was. Dit aantal breidt zich nog voortdurend uit. Welnu, laten zij allen de handen ineen slaan en tot stichting van een eigen leesgezelschap komen. Daar is een samenkomst voor noodig. En nu is mijn vraag: wie wil aan het bereiken van dit doel medewerken? Wie neemt het initiatief? Ik doe mee. T. H. K. Julianastraat%45. Overhemden - Shawls. Handschoenen - Slopkousen. F. C. Kuyperstr. 10 - Tel. 803

De Soester | 1933 | | pagina 2