Niettegenstaande het verleden wordt de heer van Klooster tot wethouder gekozen met 8 tegen 7 stemmen. Ossendamweg, Braamweg en Duinweg zullen onverwijld verbeterd worden. VOLKSONDERWIJS - AFD. SOEST PROPAGANDA-FEESTAVOND Laat nu Uw verouderd toestel door ons ombouwen met de allernieuwste spoelen. 2e Blad. Zaterdag 25 November 1933. No. 94. De heer van Klooster beweert, dat de mededeelingen in de plaatselijke pers, als zoude hij den burgemeester naar zijn hand kunnen zetten, kant noch wal raken. Meerdere objecten voor werkverschaffing aangewezen. Woorden van dank tot den aftredenden wethouder van Duren. De gemeenteraad van Soest kwam op Donderdag 23 dezer in openbare vergade ring bijeen des namiddags te 2 uur, ter be handeling van de reeds eerder door ons ge publiceerde agenda. Blijkbaar in verband met de Wethouders verkiezing was er zeer groote belangstel ling s an de zijde van het publiek. Tegen de gebruiken van tot dusverre in liet men dit publiek voor de dichte voordeur wachten en af het eerst toegang tot de publieke tribu ne- te ruim 2 uur, zulks onder behoorlijke politiebewaking. De Majoor van Politie, H. J van Leeuwen, nam in burger plaats op een stoel in de Raadszaal naast de tribune. De tribune bleek met een 4l)-tal personen gele 1 gevuld. Bij den aanvang ruilden de heeren de Bruyn en Homsveld hunne plaatsen, waar door de heer de Bruyn kwam te zitten tus- schen den geme nte-secretaris en den heer de Nies, terwijl <!e heer Hornsveld 'plaats nam naast den heer Endendijk. Alle leden bleken aanwezig. Na de gebruikèlijke opening kwam aller eerst aan de orde; 1. Vaststelling van de notulen der verga deringen dd 22 September en 25 October 11)33. De heer Ncoder vraagt naar een ingeko men adres van A. Frerik> over uitlatingen v in den heer Busch in verband methet Na tuurbad. Spr. wenscht deze zaak niet in de doofpot te stoppen en als de heer Busch ge lijk zou hebben, behoeft deze rehabilitatie. De burgemeester zegt, dat dit bewuste kunt op de nieuwe agenda voorkomt voor de vergadering van Woensdagmiddag a.s. De heer Busch wil dan maar liever alle notulen tot de volgende vergadering aan houden, daar hij niet in de gelegenheid is geweest deze notulen na te gaan en niet gaarne zou-hebben, dat er in verband met deze zaak onverhoopt iets onjuists zoude instaan. De heer Gasille meent, dat het feit zelf eigenlijk heelemaal buiten de notulen om gaat, dat heeft met de notulen niets te ma ken. De heer Busch (kwaad en met stemver heffing i bemoeit U met Uw eigen zaken". De he r Gasille laat zich niets door den heer Bu-ch zeggen en gaat niet met hem mee. De notulen kunnen, gerust worden goedgekeurd en het punt zelf later behan deld. De heer Busch laat zich niet den mond snoeren door groote woorden van den heer Gasille. Deze moet bedenken, dat hij hier geen generaal is en den heer Busch niets te commandeeren heeft. Commando's ver wacht spr. niet van hem. De heer Gasille antwoordt hierop, dat hij niets commandeert, doch alleen feiten vast stelt. De heer Busch schreeuwt er weer overheen en de voorzitter hamert voortdu rend. De burgemeester kan er niet ook maar het minst in slagen de orde te bewaren de delen bij de begrooting voor 1934 (No. 818). Conform voorstel besloten. e. Overzicht van het gasbedrijf over de maand October 1933 (No. 240). Voor kennisgeving aangenomen. f. Een adres van bewoners en grondbe zitters aan de Willem de Zwijgerlaan, ver zoekende verbetering der straatverlichting langs die laan, welk adres reeds om advies is gezonden aan den Technisch Ambtenaar van Openbare Werken (No. 3237). Om prae-advies in handen gesteld van B. en W. g. Een adres van bewoners van de Schoolstraat en de Den Blieklaan, verzoe kende deze wegen geheel te vernieuwen, te gelijkertijd den rijweg te verbreeden en te vens een behoorlijk fietspad aan te brengen, met voorstel B. en W. te machtigen aan adressanten mede te deelen, dat de beide om verbetering gevraagde wegen op het al gemeen wegenverbeteringsplan voorkomen en te gelegener tijd voor vernieuwing in aanmerking zullen worden gebracht (No. 3241). De heer Busch vraagt spoed te betrachten. De machtiging wordt verleend. h. Een adres van J. G. Redeman, waar bij in koop wordt aangeboden een perceel grond (No. 2917). Om prae-advies in handen gesteld van B. en W., terwijl de grondcommissie deze zaak reeds in onderzoek heeft. i. Een rapport van den Technisch Amb tenaar belast met de leiding van Openbare Werken inhoudende een plan met voorloo- pige raming van kosten inzake wegenver betering, welk rapport zal dienen als basis voor verdere wegen verbeteringen (No. 3216). Voor kennisgeving aangenomen. Dit rap port zal als leiddraad worden gebruikt bij de v.erdere plannen. j. ,Een adres van A. Brugman Jr., ver zoekende wijziging der Bouwverordening, met mededceling van B. eni W,, dat dit schrijven in de volgende vergadering zal worden behandeld (No. 3226). Conform mededeeling van B. en W. be sloten. k. Een schrijven van C. J. Knop, verzoe kende eervol ontslag als onderwijzer aan Je openbare U.L.O. School, met mededee ling van B. en W. dat dit schrijven in de volgende vergadering zal worden behan deld (No. 1404). Dito. J. Een adres van W. v. Breukelen, ver doekende met intrekking van zijn vorige te dezer zake ingezonden adressen eene ont heffing van art. 15 der Bouwverordening en aankoop van grond, welk adres reeds om advies is gezonden aan den Technisch Ambtenaar van Bouw- en Woningtoezicht (No. 3145). Op 28 NOVEMBER as. in „RELIGIE EN KUNST" 8 UUR 's AVONDS. Film, muziek, zang en declamatie, plus vele attracties. Toegangsbewijzen, tevens programma's, gratis verkrijgbaar aan de bekende adressen en voor zoover nog voorradig,'s avonds aan de zaal. heer Busch schreeuwt boven alles uit. Als deze ten slotte is uitgeschreeuwd, merkt de Burgemeester kalm opr dat de kwestie zelf heel goed in de volgende vergadering kan worden behandeld en de notulen nu goed gekeurd, daar hij van niemand een bezwaar tegen die notulen heeft vernomen. De heer Busch -.telt echter voor de notu len uit te stellen tot de volgende vergade ring. Dit voorstel wordt tenslotte aangenomen met 12 tegen 3 stemmen. Tegen het voorstel stemden de heeren Gasille, Lodeesen en v. d. Bremer. INGEKOMEN STUKKEN. a. Jaarverslag over 1932 van den Pro vincialen Utrechtschen Bond voor Vreem delingenverkeer. Voor kennisgeving aangenomen. b. Rekening van ontvangsten en uitga ven der Harmonie „Patiëntia Vincit Om- nia" te Soest over het jaar 1932 (No. 694). Voor kennisgeving aangenomen. c. De door Gedeputeerde Staten bij be sluiten van 31 October 1933, 3e afdeeling No. 3176/2482 vastgestelde rekeningen der gemeente, van het grondbedrijf, het gasbe drijf en het wegenfonds over het dienstjaar 1930 (No. 1821, 187, 214, 208). Voor kennisgeving aangenomen. d. Verzoek van de Vereeniging „het Melkcontröle Station Utrecht" om een sub sidie uit de gemeente-kas te mogen ont vangen voor het dienstjaar 1934, met voor stel van B. en VV. om dit adres te behan- Om prae-advies in handen gesteld van B. en W. m. Een adres van het bestuur der afd. Soest van de Vereeniging tot bevordering der Bijenteelt in Nederland, verzoekende bij aanplanting van laanboomen' zooveel mogelijk daarvoor linden, acasia's en esch- doorn te kiezen, welke boomen veel nectar geven, met mededeeling van B. en W. dat door hun College reeds besloten is zooveel mogelijk aan dit verzoek te voldoen (No. 3253). Conform mededeeling van B. en W. be sloten. n. Een voorstel van het raadslid J. Noo- der om over te gaan tot de aanschaffing van een nieuwe motorspuit voor Soesterberg (No. 3269). Dit voorstel is bereids in onderzoek en wordt in handen van B. en W. gesteld om prae-advies. o. Verzoeken van het raadslid A. de Nies en van de R.K. Werklicdenvereeniging te Soest om ook in 1933 een Kerstuitkeering aan daarvoor in aanmerking komende per sonen te verstrekken (No. 3263). Ook deze verzoeken zijn reeds in onder zoek en worden in handen van B. en W. gesteld om prae-advies. 3. Aanbieding van een ontwerp-verorde- ning op de heffing en invordering van een aanlegbelasting alsmede van een daarmede verbandhoudende verordening tot wijziging der verordening regelende de heffing der straatbelasting (No. 1275). Bij de algemeene beschouwing zegt de heer Gasille dat de straatbelasting indertijd is ingesteld voor 1 oi Z jaar en toen nog al tijd oesiaat. 'lnans komt er een nieuwe aan- legDeiasting bij, die na verloop van tijd voor üei gcneelc dorp zal worden een nieuwe be lasting (eeinge protesten uit den Raad). JbprcKer nouut dit vol, daar onder deze aan legbelasting ook zeil zullen vallen oude we gen, als net wegdek daarvan moent worden vernieuwd ol rioieering moent worden aan gelegd, dan krijgt men dus een dubbele belasting. liet V\ egenfonds geeft moeilijkheden en beter zou zijn de daarin gestorte bedragen terug te geven en deze te berekenen in de aanlegbelasting ol in de Straatbelasting. Dit voorstel is gegrond op artikel 2öü der Ge meentewet en de grondslagen zullen dus zijn aanleg, onderhoud, verlichting en rio- leering. bpr. betwijlelt ten sterkste of het geoorloofd is deze belasting ook te heften voor opnieuw verharden. Bestaande wegen ook gaan belasten voor rioleering acht spr. ook verkeerd. Wfint dat komt ten slotte neer op nog eens een aparte rioolbelasting; voor aanleg gaat spr. met het voorstel ac- coord, doen het wil hem voorkomen niet aanbevelenswaardig te zijn die nieuwe be lasting ook te gaan hellen voor vernieu wing van het wegdek of voor rioleering. De heer Busch oordeelt een nieuwe oe- lasting altijd iets onaangenaams. Het is nooit prettig. W e hebben nu nog een oude erleiiis bovendien, n.1. het W egenionds. Een oillijke regeling en verdeeling voor nieuw aan te leggen wegen heelt niemand nog aangegeven, maar het is een vraag of Ged. otaten zullen toestaan deze belasting te hel len als een „billijke bijdrage", bpreker ver trouwt er echter oj), dat B. en, W. een oor te luisteren hebben gelegd en zekerheid heb- oen omtrent de toelaatbaarheid. In dat ge val vindt spr. dit voorstel heel mooi. Het Kan nooit worden een belasting voor het ge- neele dorp, daar alles altyd afzonderlijk wordt bezien en elk Raadslid steeds bezwa ren naar voren kan brengen. De aanslagen zullen dus steeds volgens billijkheid en rechtvaardigheid zijn. Als 'n profisioneel wegd. wordt veranderd in 'n definitief, is er niets tegen daar ook belasting voor te gaan neffen. In deze materie moeten we thans een beslissing nemen, die feitelijk al veel eerder had moeten zijn genomen. Heeft de neer Gasille een betere regeling, dan wil spr. die gaarne overwegen, hoewel hij er van overtuigd is. dat er geen enkele rege ling is te maken, die 1UU bevrediging geeft. De onderhavige fegeling moet de goedkeuring hebben van elk weldenkende. <De heer Ncoder constateert, dat zoowel aanleg- als" straatbelasting op dezelfde grondslagen zijn gevestigd. De Boesterbeig- ache Raadsleden hebbenl al lang aangedron gen op een goede regeling dezer zaken, Jaar er nog veel wegen zijn waarvoor de oewoners groote sommen hebben gestort, doch die nog steeds niet zijn aangelegd. Spr. witst echter op de Rijkswegen, waar voor de gemeente geen onderhoud heeft, terwijl de Straatbelasting zal gelden voor onderhoud en verlichting. De verlichting olijft dan alleen over en daarvoor hetzelfde tarief toepassen, is onbillijk. De heer Grootewal meent, dat een aan- ieg- of Baatbelasting nimmer voor de ge- aeele gemeente doch slechts voor gedeelten der gemeente kan gelden. Gaat men een weg verharden, dan worden de gronden er aan bouwrijp, de waarde stijgt en een be lastingheffing daarvoor is alleszins billijk. De bestaande straatbelasting moet dan ech ter wel degelijk worden herzien, hoewel bei de direct niet met elkander te maken heb ben. De voorgestelde regeling zal veel bil lijker werken dan het bestaande wegen- ionds, waarin men soms wel stort, maar niets er voor terug ontvangt. De directe iouten), die aan deze regeling kleven, komen vanzelf ter sprake bij de artikelen en daar om wil spr. zich er toe bepalen te consta- teeren, dat hij met het principe dezer belas tingheffing buitengewoon is ingenomen. De heer Gasille wil den naam en den grond- dag der bel. veranderen, heeft geen bezwaar tegen belasting voor nieuwen aanleg, maar wil de bestaande wegen er in elk geval bui ten houden. De Wegenfondsverordening moet definitief worden opgeruimd. De tijd van voorbereiding voor deze belangrijke za- Ken is echter veel te kort geweest, daar het oorspronkelijk de bedo ling was de Raads leden hun opmerkingen eens te laten maken en eerst een paar dagen geleden is gezegd, dat de Verordeningen maar meteen moes ten worden vastgesteld. Spr. zou het heusch niet jammer vinden als deze zaak eens wat beter kon worden bestudeerd èn| wijst er op, dat er nog geen sprake van is de Veror deningen reeds op 1 Januari 1934 in wer king te doen treden, daar de goedkeuring van de Kroon nog moet afkomen wat min stens een paar maanden duurt. De heer de Nies vraagt of men nu voor goed van alle misère af zal zijn. Velen zit ten al jaar en dag in de modder. Spr. pre fereert het als de wegen tenfclotte worden aangelegd, en zou nog liever hebben, dat de wegen tevoren werden aangelegd, voor dat er gebouwd werd. De burgemeester memoreert dat deze za ken reeds lange jaren op afdoening wachten en een ware lijdensgeschiedenis zijn ge weest. Het is onmogelijk alle wegen be hoorlijk aan te leggen in eens. De bedoeling is het Wegenfonds langzamerhand te liqui deeren. Als aan een weg gebouwd wordt dan kan de Raad bepalen dat er aanlegbe lasting voor wordt geheven, dat is dus va- cultatief. Den heer Grootewal moet worden opgemerkt, dat tenslotte deze voorsteilen niet inhouden de zooveel besproken Baatbe lasting, doch een aanlegbelasting, eenzelfde soort als de Straatbelasting. Baatbelasting kan alleen voor bepaalde gedeelten en dan zou er steeds nieuwe besluiten moeten val len met nieuwe goedkeuringen door de Kroon. Dit is dus zuiver een soort Straat belasting, doch dat alle wegen er t.z.t. in betrokken zouden worden is niet juist, daar de grondslag is een billijke bijdrage. Er zijn 3 objecten, aanleg en onderhoud, afvoer van water en verlichting. Voor ieder dezer 3 objecten kan een afzonderlijke Verordening worden gemaakt, dat is buiten kijf. Zie b.v. Hilversum en Utrecht. De oude Straatbe lasting kan blijven voor de kosten van aan leg en onderhoud, verlichting en rioleering van de oude wegen, de Aanlegbelasting zal zijn voor aanleg van nieuwe wegen en voor nieuwe wegdekken op oude wegen. In elk speciaal geval beslist de Raad of voor een weg belasting zal worden geheven en hoe groot het percentage is, dat nimmer meer dan 75. kan bedragen van de aamegkos- ten, doch ook 70, 60, 50 of 40 kan zijn, misschien wel heelemaal niets. Onbillijk heden worden weggenomen door onthef fingsmogelijkheid vaj^ den Raad, hoewel te gen die bepaling mogelijk bezwaren zullen blijken te bestaan. Hetzal alleen betreffen wegen na 1 Januari 1933 ten laste der ge meente gebracht. Zou men thans opmerken, dat ingevolge de wijzigingen het percenta ge der Straatbelasting thans te hoog is ge worden, dan zoude te overwegen zijn dat te verlagen, doch dat geldt alleen voor de oude wegen. De aanlegbelasting blijft al leen voor de nieuwe wegen en voor geheel nieuwe wegdekken op oude wegen. B.v. is reeds voldoende gestort voor den Braam- weg, Duinweg, en Verlengde Postweg. De ze komen onder de nieuwe belasting en de wegen kunnen dan worden aangelegd. Als er ÖU6U van de beschikbare ruimten is volgebouwd, mag men de rest gerust als bouwterrein aanmerken. Dat de tijd van voorbereiding te gering is geweest moet spr. tegenspreken, daar de Raadsleden 'e stukken reeds van 26 September af in bezit hebben, zij het dan ook niet, dat ze wisten, dat alles reeds moest worden vastgesteld. De heer Nooder constateert, dat als voor een bepaalden nieuwen weg aanlegbelasting moet worden betaald, b.v. gedurende 20 jaar, het dan buitengesloten is, dat even eens straatbelasting moet worden betaald. De heer Gasille ontkent dit. De Burgemeester neemt als voorbeeld de Verlengde Postweg. Als deze wordt aange legd en eventueel gerioleerd, moet daarvoor belasting worden betaald, het percentage wordt vastgesteld en b.v. gedurende 20 jaar geheven. Daarnaast blijft bestaan de Straat belasting voor onderhoud en verlichting. Dat komt in de plaats van het Wegenfonds, zoodat men dan niet meer voor onderhoud stort, doch Straatbelasting betaalt. De heer Nooder begrijpt dus, dat alleen aanleg wordt verdisconteerd en mogelijk rioleering. De burgemeester zegt, dat als er riolee ring komt ook daarvoor belasting wordt ge heven. Als in een bestaande weg rioleering zou worden aangebracht, dan zal daar apart rioolbelasting voor worden geheven. De heer Nooder: „dus Aanlegbelasting". De burgemeester: „Aanleg en verlichting blijven er buiten." De heer Busch, de Bruyn en Nooder spreken dan door elkaar tegelijk met den burgemeester en niemand kan iets meer volgen. De burgemeester zich tenslotte verstaan baar makende zegt, dat de Straatbelasting nu zal slaan in den vervolge op onderhoud Onze veeljarige ervaring op hel gebied van Heerenconfectie en Kleeding naar maat zijn waarborg voor Uw volle tevreden heid. HANDELSHUIS - SOEST en verlichting van wegen die klaar zijn. De heer Gasille merkt op, dat in de straat belasting dus niet meer in zit de rioolbe- belasting. Spr. blijft er bij, dat het geen pas geeft om voortaan belasting te gaan heffen voor oude straten als men die van een nieuw wegdek gaat voorzien. Of men, nu een straat jaarlijks wat bijlapt of op een gege ven moment geheel overstraat, doet niets ter zake, dat overstraten behoort absoluut bij onderhoud en is niets anders dan ver nieuwen van wat versleten is. Als men het principe van het voorstel aanhoudt zullen alle oude wegen, die te eeniger tijd eens van een nieuwe wegdek worden voorzien, in de belasting vallen en zal die belasting dus gelden voor het geheele dorp, en daar is spr. vlak tegen. De heer Busch meent, dat dit voorstel dient te worden aanvaard en men nooit voor 100 tevreden kan zijn. Als een zekeren weg van groot belang is voor de gemeente, kan men niets gaan heffen, terwijl in bijzon dere gevallen altijd ontheffing kan worden verleend. Spr. verzoekt echter het wooid vuiligheden te wijzigen in iets anders, daar dit onparlementair is, immers toen spreker hetvroeger eens gebruikte is hij daarvoor tot de orde geroepen door den voorzitter en dan moet die voorzitter datzelfde woord ze ker niet in een Verordening gaan zetten. De heer Endendijk meent, dat vernieu wing van bestaande wegen wel belast moet worden en wijst hierbij op den Nieuweweg, Beukenlaan, die groote verbetering, die daar is ontstaan, heeft tot gevolg gehad, dat de waarde van elk perceel aan die wegen is gestegen en het is billijk, dat de eigenaren ook in de kosten daarvan bijdragen. Het percentage wordt steeds apart vastgesteld en de verordening heeft terugwerkende kracht tot 1 Januari 1933. De burgemeester zegt, dat het bezwaar van den heer Gasille een beginselkwestie is. Iets kan hij er wel voor voelen, daar het on billijk zou zijn de eigenaren aan de Beu kenlaan over 20 jaar opnieuw te belasten als hetwegdek dan weer zou moeten wor den vernieuwd. Als men echter een weg van 2.30 of 4 M. een breeder wegdek gaat geven is de belasting wel billijk, want dat kan niet uit de straatbelasting komen. Als Soest overal goed aangelegde wegen had, waren dergelijke bepalingen niet noodig, doch 90% van de wegen hier is niet aangelegd, zooals hetbehoorde. De heer Gasille wil dan die kosten uit de straatbelasting zien te halen en een vast percentage bepalen voor dat soort wegen, als b.v. de Nieuweweg en Beukenlaan, welk percentage dan hooger kan zijn dan voor andere wegen, maar ze niet in de nieuwe aanlegbelasting betrekken. Spr. zegt, dat dit principe kan worden uitgemaakt door te stemmen over den naam der Verord., waar uit hij wil schrappen alles, wat geen nieu wen aanleg is. De naam wordt echter con form het voorstel van B. en W.aangenomen met 13 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Gasille en Lodeesen. Bij het laatste lid van artikel 1 zegt de heer Gasille, dat volgens hem alleen maar belast kunnen worden volgens artikel 280 der gemeentewet die achterliggende per- ceelen (ongebouwd) die uitgang hebben op den weg. De burgemeester meent, dat de Raad heel goed uitbreiding kan geven aan het begrjp belenden en dat kan omschrijven. De heer Gasille meent van niet, daar een gemeenteraad dat nooit mag uitmaken, wat onder een wetsterm behoort te vallen. Spr. stelt voor het laatste lid van. artikel 1 te schrappen als in strijd met de Wet. Dit voorstel wordt verworpen met 12 tegen 2 RADIO TECHNISCH BUREAU H.J. M. VAN DER WEERD, civ.lng. Heuvelweg 42 - Soesldijk Hoofdagentschap WALDORP RADIO stemmen. Voor het voorstel stemden de heeren de Bruyn en Gasille. De heer v. d. Berg meent, dat de datum 1 Januari ^1934 zou worden aangehouden. Zijn er in 1933 al wegen die thans weer on der het voorstel zijn gebracht? De burgemeester bevestigt dit, onder meer de wegen op het Hart, Nieuweweg, Beukenlaan e.a. De heer Gasille betwijfelt dit, daar de Nieuweweg en Beukenlaan reeds in Novem ber 1932 geheel gereed waren. Bij artikel 6 vraagt Mej. Funke een gun stige regeling voor hoekperceelen. Men moet niet aanslaan het langste deel voor vol en het kortste deel voor de helft, maar het totaal aantal M. van beide deelen dee len door 2. Dat is veel billijker, hetgeen de burgemeester bestrijdt. De heer Busch neemt hierover ook het woord, de heer de Nies heeft het over Hei deweg en Ericaweg. Vele raadsleden praten- door elkander heen en er is weer niets van te verstaan. De heer Gasille merkt, nadat de rust is wedergekeerd, op er bezwaar tegen te heb ben dat de gemeenteraad zelf beslist aan welke zijde van het perceel op een hoek de meeste belangen zijn gelegen. Dat is niet oirbaar. De gemeente legt zelf de belasting op en moet dan niet zelf gaan beslissen wat voor een ander van belang is, dat moet worden overgelaten aan een neu trale instantie en zelf beslissen is in strijd met alle rechtsbeginselen. -De heer Endendijk voelt wat voor dat be zwaar en wil het voorfront dan maar laten beslissen. Daartegen rijzen echter ook al moeilijkheden waarbij de mogelijkheid om den hoofdingang te laten beslissen ook al op het tapijt komt. De heer Busch vindt dat zoo erg niet, daar er altijd ontheffing mo gelijk is. Alle moeilijkheden! kunnen dan toch altijd worden opgelost. De burgemeester moet bepaald stelling innemen om deze ontheffingsmogelijkheid altijd maar als kapstok te beschouwen om alles maar aan op te hangen. Daarmede kan spreker onmogelijk accoord gaan," want dan zou men die bepaling wel eens niet toelaat baar kunnen achten. Mej. Funke merkt op, dat het niet steeds een voorrecht is aan 2 of 3 wegen te liggenj De heer Hornsveld wil laten beslissen, of er uitweg is op een weg. Hoekterreinen kunnen altijd schadelijk zijn. Mej. Funke handhaaft haar bezwaren, en om daaraan tegemoet te komen stelt de heer Gasille tenslotte voor om de belang rijkste zijde vol te belasten en de andere zijde voor 1/4. Dit voorstel wordt echter verworpen met 7 tegen 8 stemmen. Voor het voorstel stemden Mej. Funke en de hee ren de Nies, Nooder, van Dam, Gasille, Hornsveld en v. d. Berg. De heer Gasille vraagt naar de toepassing voor de Oranjelaan, Nassaulaan, Mendels- sohnlaan e.d. Als die nu een nieuw wegdek krijgen vallen ze dan ook onder de belas ting en wordt die belasting dan weer terug gegeven? De burgemeester zegt, dat die wegen reeds zijn aangelegd. Ook voor de Verleng de Postweg is gestort in het Wegenfonds voor aanleg en voor dien weg zal dus geen aanlegbelasting worden geheven. Dit prin cipe geldt ook voor onderhoud, waarvoor reeds gestort mocht zijn. De heer Grootewal wil dat dan verreke- neix, waarop de burgemeester antwoordt, dat de belasting kan worden, geheven, dus vaculatief, wat aan den heer Grootewal de vacultatief, wat aan den heer Grootewal de slag om den arm houdt. Nadat in dit artikel 10 het geven van de ontheffing in handen van den- Raad is ge legd en artikel 11 is ingetrokken, terwijl de heer Busch zijn voorstel om het woord vuiligheden in artikel 13 te schrappen, heeft teruggenomen, wordt de Verordening op de Aanlegbelasting zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Bij de Verordening op de invordering ko men geen bezwaren! en ook deze wordt z.h.st. aangenomen. Bij het wijzigingsvoorstel voor de straat belasting maakt de heer Gasille attent op enkele taalkundige en redactioneele onjuist heden, welke conform zijn voorstel worden gewijzigd. Hij zou voorts gaarne toege voegd hebben, dat de belasting slechts wordt geheven voor perceelen aan den weg of daarop uitgang hebbende. Dat thans straatbelasting voor rioleering niet meer wordt voorgesteld, vindt spr. een slag om den arm, want dan bestaat de mogelijkheid dat de gemeente later nog eens een afzon derlijke rioolbelasting gaat invoeren en dat oordeelt spr. niet goed. Waar niemand meer het woord vraagt wordt de wijzigingsverordening z.h.st. aan genomen. 4. Voorstel van B. en W. inzake wegen verbetering (No. 3217). B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: De meermalen gedane toezegging van ons College en de aandrang uit Uwen Raad tot de indiening bij Uwe vergadering van een plan tot verbetering van onderscheidene wegen, heeft ons de vraag doen overwegen welke wegen in de allereerste plaats voor algeheele vernieuwing en voor het aanbren gen van een z.g. paklaag in aanmerking ge bracht moeten wordem Wij hebben den Technisch Ambtenaar belast met de leiding van den Dienst Openbare Werken verzocht bij ons in te dienen een rapport omtrent verbetering van verschillende wegen, welk rapport hierbij is overgelegd, en na met de Commissie Openbare Werken gepleegd overleg kwamen wij tot de slotsom dat voor allereerste verbetering in aanmerking ko men de volgende wegen, hierbij erkennen de dat de toestand van vele andere wegen in de gemeente ook niet gunstig is, doch dat het met het oog op den toestand der gemeente-financiën thans mede in verband met nog in voorbereiding zijnde plannen niet mogelijk is meerdere wegen een gron dige verbetering te doen ondergaan.

De Soester | 1933 | | pagina 5