Chabloneerpapier 1. algeheele vernieuwing met verbree ding en rioleering van den Ossendamweg, met toepa->>ing eener gefundeerde klinker- constructie, en trottoirverharding met teer- slakken op fundeering, benevens het aan brengen van een riool in den Verlengde Ko- looiewegj, Eikenlaan en een gedeelte van de Ferdinand Huycklaan voor den afvoer van het hemelwater van den Ossendamweg, een en ander zooals is omschreven in het rap port van den Technisch Ambtenaar belast met de leiding van Openbare Werken dd. 3 Nov. 15133, No. 796, en waarvan de kosten worden geraamd op f 29.153.14. 2. het aanbrengen van een paklaag met trottoirs op den Verlengde Postweg en het leggen van rioleeringsaansluitingen met trottoirkolken in dien ueg, een en ander zooals is omschreven in het rappgrt van den Technisch Ambtenaar belast met de leiding van Openbare Werken dd. 25 Oct. 1933 No. 799, en waarvan de kosten worden geraamd op f 12.312. 3. het aanbrengen van een paklaag met trottoirs op het gedeelte van den, Braam- weg, gelegen'tusschen Heideweg en Oude Utrechtscheweg en het leggen van riolee ringsaansluitingen met trottoirkolken m dit weggedeelte, een en ander zooals is om schreven in het rapport van den Technisch Ambtenaar belast met de leiding van Open bare Werken dd. 25 October 1933, No. 799, en waarvan de kosten worden geraamd op f. 5.322.80. 4. het aanbrengen van een paklaag met trottoirs op het gedeelte van dent Braam- weg, gelegen tusschen Ossendamweg en Oude Utrechtscheweg en het leggen van rioleeringsaansluitingen met trottoirkolken in dit weggedeelte, een en ander zooals is omschreven in het rapport van den Tech nisch Ambtenaar belast met de leiding van Openbare Werken dd. 25 Oct. 1933, No. 769, en waarvan de kosten worden) geraamd op f 3.023.54. 5. het aanbrengen van een paklaag met trottoirs op den Duinweg en het leggen van rioleeringsaansluitingen met trottoirkolken in dien weg, een en ander zooals is om schreven in het rapport van den Technisch Ambtenaar belast met de leiding van Open bare Werken dd. 25 October 1933, No. 799, en waarvan de kosten worden geraamd op f 5.187.80. Wij deelen U hierbij voorts nog mede dat Uwen Raad spoedig voorstellen zullen be reiken ten aanzien van een algeheele ver nieuwing van de Banningstraat, Becke- ringhstraat en Laanstraat. Indien Uwe vergadering zich met voren- omschreven wegenverbetering kan vereejti.- genk komt het ons gewenscht voor dat deze werken in het openbaar zoowel afzon derlijk als in massa worden aanbesteed. Teneinde evenwel de in de gemeente heer- schende werkloosheid te bestrijden, meenen wij dat bij deze aanbesteding(en) de bepa ling moet worden gemaakt da"t, behoudens door ons College toe te stane afwijkingen, door de(n) aannemer(s) minstens 95 werklieden uit Soest moet te werk worden gesteld, welke werklieden, op den dag van gunning minstens één jaar in de gemeente woonden en in de arbeidsbeurs als werk zoekenden, staan ingeschreven, zullende de ze tewerkstelling moeten geschieden met inachtneming van het bepaalde in het col lectief contract, terwijl in geval van intrek king of opheffing van dit contract dezelfde uurloonen, daarin bepaald, uitbetaald moe ten worden. In verband met het bovenstaande stel len wij U voor de benoodigde credieten voor de omschreven wegenverbetering toe te staan, en) de hierbij gevoegde ontwerp besluiten le afdeeling No. 3217, 4e afdee- ling No. 21/279 en 24/15 vast te stellen. De heer de Nies wil ook de Klaarwater- weg onder het voorstel brengen De Burgemeester zegt, dat alle wegen in eens niet verbeterd kunnen worden. Nu moeten, wij de meest urgente nemen. Vele andere wegen, zijn reeds in voorbereiding, waaronder de Banningstraat, Beckeringhstr. en Laanstraat. De Klaarwaterweg lijkt spr. van minder belang en komt eerst na die wegen, doch hij staat 'wel op den verbete- ringsstaat en, komt wellicht volgend jaar aan de orde. Mej. Funke wil de Verl. Kolonieweg me teen maar verbeteren, want die weg is vree- selijk slecht, nu er toch rioleering ingelegd wordt. De Burgemeester herhaalt, dat niet alles tegelijk kan, daarenboven is de Verl. Kolo nieweg geen weg voor het algemeen door gaand verkeer, iets wat de andere wegen wel zijn. De heer Nooder wijst er op, dat het to taal bedrag dezer wegen verbeteringen f155000 is. Bij de aanbesteding zal men heel goed uit zijn oogen moeten kijken en er vooral voor oppassen, dat men er geen ge vallen van beunhazerij bij krijgt, zooals de gemeente thans aan het ondervinden is. Vooral als men geen borgen meer eischt, moet men heel goed uitzien, en er steeds voor waken, dat de arbeiders werkelijk op tijd hun geld krijgen. iDe heer van Klooster vermoedt, dat dit betoog slaat op de Wegenaanleg op het Hart. Bij de aanbesteding daarvoor heeft spr. reeds gezegd, dat het nooit goed is. Geeft men het werk aan den laagsten in schrijver, dan bestaat de mogelijkheid dat het niet erg goed afloopt en geeft men het werk aan den tweeden, dan krijgt men het verwijt dat men hetgoedkooper had kunnen krijgen. Laten zij. die bezwaar hebben, eerst maar eens goed bij de betrokken commissie informeeren en eerst dan oordeelen. De heer Busch meent, dat deze kwestie niet zoo heel eenvoudig is en de kern diener zit. Na afloop dezer vergadering zou spr. gaarne deze zaak eens grondig onder de oogen zien, wat hij in het publiek niet wil doen om geen verkeerde indrukken naar buiten te wekken. (Beweging op de tribune). - Spr. zelf heeft ook talrijke andere bezwa ren en ernstige protesten tegen dezen weg aanleg. Hij wil maatregelen, daar er anders een politiek spelletje van gespeeld worit. De heer Gasille vraagt hoe B. en W. aan het geld komen voor dezén aanleg en wijst er op, dat er nog geld in het reservepotje is. f 28000.is daarvan gebruikt voor de begrooting '34 en als men daarmede doo gaat blijft er niets over. In 1932 heel: de Raad besloten, dit reserve-bedrag geheel of gedeeltelijk voor wegaanleg en wogen verbetering te gebruiken, en nu wordt o* weer anders mede gehandeld. S:v i 'ht het beter om in gevallen als dit wat uit dat p.»t- je te nemen. De burgemeester wil dc kosten uit lee ning bestrijden en ten deele uit het Wegen fonds. Tenslotte moet begrooting ook sluitend worden gemaakt. De heer Gasille: ,,ja, met behulp van dat potje, evenals het vorig jaar." De burgemeester ontkent dit. Het reser vepotje zal niet dienen als sluitpost voor de begrooting. De heer v. d. Breemer wijst op verbete ring van de Banningstraat en wil dan te ven/s het gat daar nivelleeren. De burgemeester zegt, dat dat t.z.t. bij het betrekkelijke voorstel komt. De heer Busch weet bij voorbaat al, dat het gat blijft, hetgeen de heer Gasille zeer jammer vindt. De heer v. d. Breemer is daarmee ook weinig voldaan en acht het veel beter als al le rnenschen op een rijtje niet zandzakken dat gat gaan dich maken, dan dat ze steun krijgen voor niets doen, waarmede de heer Gasille het volkomen eens is. Ook de heer Busch meent, dat niets meer demoraliseert dan steun en dat deze kwestie vooral ten opzichte van het jongere geslacht urgent is. Spr. wil dit punt eens met den Rijks-Inspec teur doen bespreken. De burgemeester zegt, dat altijd nog aan vullende voorstellen kunnen komen voor verbetering van andere wegen; Als de aan- legbelasting is goedgekeurd kunnen dan de Verlengde Postweg, Braamweg en Duinweg verder worden bezien, om daar eventueel op te doen aanbrengen klinkers of iets anders; dat komt echter eerst dan aan de orde. Het voorstel wordt hierna z.h.st. aange nomen. Punt 5 van de Agenda. Werkverschaffing met rijkssubsidie. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: Wij hebben de eer Uwen Raad mede te deelen, dat de groote werkloosheid in deze gemeente wederom de noodige voorzienin gen. vraagt, niet alleen in de uitvoering van een met rijkssubsidie vastgestelde steunre geling, doch ook in het verschaffeni van werk door uitvoering van werken> waarme de werkloozen en de gemeenschap zijn ge diend. Naast de noodzakelijke wegenaanleg, welke U afzonderlijk worden voorgesteld en niet bedoeld zijn als werkverschaffing in enge beteekenis, doch zeer zeker het doel nastreven van voorziening in dc werkloos heid, zijn wij er in geslaagd eenige werk- objecten voor uitvoering aan te wijzen en U voor te stellen dezen' te aanvaarden met gelijktijdige toekenning van de benoodigde credieten. Voor uitvoering in werkverschaffing met rijkssubsidie komen de volgende werken in aanmerking: a. Verbetering van bestaande landwe gen, bermen en afwateringen, b. Omlegging van een zandweg langs de aan de Utrechtsche Waterleiding Maat schappij verkochte terreinen). c. Ontginning van woeste gronden voor boschaanleg. d. Uitbreiding van werkzaamheden als bedoeld in het z.g. Boschplan. e. Afgraven en egaliseeren van terrei nen met gelijktijdigen aanleg van kleine plantsoenen. Ter toelichting van de hierboven opge noemde werkobjecten moge het volgende dienen. a. Verbetering van bestaande landwe gen, bermen en afwateringen. Onder verwijzing naar het rapport van den dienst van Openbare Werken dd. 6 No vember j.1. No. 596 komen een vrij groot aantal landwegen' in aanmerking voor ega liseeren en het opbrengen van kolensintels. Voorts zullen de; bermen in beteren toe stand gebracht kunnen worden, terwijl eenige afwateringen langs de wegen door uitdieping in goeden staat künnen worden gebracht. De kosten van deze werkeni worden ge raamd op f 7.386.70, waarvan aan loonen., kosten invaliditeitswet, ziektewet en regen verlet f 3.960.60. De kosten kunnen bestreden worden uit den gewonen dienst post „Werkverschaf fing aan werkloozen." b. Omlegging van een zandweg langs de aan de Utrechtsche Waterleiding Maat schappij verkochte terreinen. Bij raadsbesluit dd. 12 Juli 1933, le afd. No. 2729, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten dd. 25 Juli 1933, 3e afd. No. 2239/1873 werd aan de Utrechtsche Waterleiding Maatschappij grond verkocht met de bepa ling dat langs de verkochte terreinen een weg zou worden getraceerd ter breedte van 12 Meter. Deze weg, welke de scheiding vormt tusschen het eigendom der Water leiding Maatschappij en het eigendom van Defensie, maakt de verbinding tusschen de Banningstraat (Natuurbad) en het rijwiel pad van Soestduinen naar Amersfoort en isVoor de toekomst van belang en mitsdien aangewezen om reeds nu ter plaatse doo-r afgraving van dc heideplaggen in zijn be loop aan te geven. Voorts kan de weg te vens dienen als brandstrook ter bescher ming van de niet onbeduidende aangrenzen de bezittingen. Blijkens rapport van den dienst van Openbare Werken dd. 2 Nov. 1933 No. 566, worden de werkzaamheden voor werkverschaffing geschikt bevonden en de daaraan verbonden kosten geraamd op f 884.37, waarvan uitsluitend aan loonen, kosten invaliditeitswet, ziektewet en regens- verlet f 884.37. Deze kosten kunnen bestreden worden uit den gewonen dienst post „Werkver schaffing aan werkloozen." c. Ontginning van woeste gronden voor boschaanleg. Met betrekking tot dit werkobject deelen wij U mede, dat wij ons in verbinding heb ben gesteld met de Directie van het Staats- boschbeheer met de vraag of van het ge- meentebczit gedeelten in aanmerking zou den kunnen komen voor boschaanleg. Bij schrijven dd. 11 November j.1. No. 6829 deelt de Directeur van het Staatsboschbe- heer ons mede dat een tweetal terreinen voor gemeld doel in aanmerking komen om te worden uitgevoerd in werkverschaffing. Deze terreinen zijn de navolgende: le. Een oppervlakte heidegrond ter grootte van ongeveer 9 H.A. gelegen ten Zuiden van het Soester Natuurbad en inge sloten tusschen de Banningstraat, de bos- schen van de Palz en het onlangs nieuw aangelegde rijwielpad, welk terrein uit maakt een gedeelte van het perceel kada straal bekend gemeente Soest in Sectie D. No. 1605. Deze terreinen zijn uitstekend ge schikt voor boschaanleg en moeten onge veer 60 c.M. diep gespit worden en daarna worden beplant. De kosten worden geraamd op f 8300. waarvan aan loonen, kosten invaliditeits wet, ziekte wet en regenverlet te rekenen f 7830. 2e. Een oppervlakte van ongeveer 8 H.A. «uitmakende het kadastrale perceel Sectie G. No. 1556 gelegen aan de Bos straat. Het Staatsboschbeheer, die dit ter rein voor bebossching aanbeveelt, acht het gewenscht, dat deze grootendeels oversto- ven gronden ter diepte van ongeveer 1 M. worden bewerkt, waarbij de in den over- stoven heidegrond aanwezige bank wordt onderbroken en bovengebracht. De kosten dezer werken worden geraamd op f 13.000, waarvan aan loonen, kosten ziektewet, invaliditeitswet en regenverlet te rekenen f 12.339. Aan beide ontginningen kunnen op ieder complex 50 arbeiders dezen winter te werk worden gesteld. Nu de beide terreinen door het Staats boschbeheer als geschikt voor boschaanleg worden aangewezen, vermeenem wij, dat ook uit andere hoofde de belangen van de gemeente gediend worden wanneer tot die bebossching werd besloten. Wij bedoelen, dat het gemeentebezit door boschcultuur zal worden verrijkt en nog meer aan aan trekkelijkheid zal toceemen, en daardoor in direct zal bijdragen tot een goede ontwik keling van de geheele gemeente. d. Uitbreiding der werkzaamheden als bedoeld in het z.g. Boschplan. Door het Staatsboschbeheer werd ons bij schrijven van 15 Juni 1933; No. 3847 mede gedeeld, dat tijdens de uitvoering van de werken omschreven in het door Uwen raad aangenomen Boschplan de noodzakelijk heid is gebleken aan de werken eenige uit breidingen te geven welke niet vooraf wa ren overwogen. Het spitten van brand- strooken en het brandvrij maken van wegen in de bosschen waarop in het oorspronke lijke plan niet was gerekend, eischte een hooger crediet van f 2.U00 terwijl het ge wenscht gebleken is, dat in het boschge deelte op het Hoogt (Vak IV E- lege lijk met het spitten wegen wordeni aange legd. Ook bleek het achteraf beter, een ge deelte van het terrein dat strooksgewijs zou worden bewerkt vol te spitten..Een en an der zal omsreeks f 3.50U meer vorderen. Wanneer Uwen Raad op ons voorstel tot verhooging van het crediet Boschplan met f 5.500 (f 2.Q00 plus f 3.500) zou kunnen be sluiten, dan is voor de werken in de bos schen nog beschikbaar f 5.500, waarvan f 5.000 voor loonen, kosten invaliditeitswet, ziektewet en} regenverlet en f 500.voor materialen. De regeling welke voor de bestrijding van de kosten voor uitvoering van het Boschplan is aangenomen blijft ook voor dit verhoogde crediet als vanzelfsprekend van toepassing. Voorts merken wij op dat voor 1934 nog van het oorspronkelijke crediet beschikbaar is f 3.118.59, n.1. voor loonen enz. f 2.200 en voor materialen f 918.59. e. Afgraven en egaliseeren van terreinen met gelijktijdigen aanleg van kleine plant soenen. le. Op de grondcomplexen 't Hart lig gen eenige bouwterreinen, welke wegens te lage ligging bezwaarlijk verkoopbaar zijn. terwijl andere terreinen in verband met de omgeving kunnen worden afgegraven en de daardoor vrijkomende grond voor egalisce- ring benut zoude kunnen worden. De kosten van dit werk worden door den technischen dienst geraamd op totaal f 700, waarvan aan loonen, ziektewet, invalidi teitswet en regenverlet f 686. 2e. Het braakliggend stuk grond op den hoek van de Schrikslaan en Beetzlaan bij het kadaster bekend als Sectie H. No. 959 en 960 wordt door dien dienst Openbare Werken aangewezen voor een eenvoudig plantsoen1. WÜj kunnen ons met deze ge dachte vereenigen, aangezien de Wfcming- bouwvereeniging „Goed Wonen", en de nieuw gebouwde blokwoningen, in die om geving reeds een dicht bevolkt centrum vor men, waardoor een open ruimte als plant soen het geheele aanzien gunstig zal be- invloeden. De kosten; van het werk worden geraamd op f 571.50, waarvan aan loonen, ziektewet, invaliditeitswet en regenverlet f 362.50. 3e. Door den Technischen Dienst van Openbare Werken wordt tenslotte nog ge- adviseerend het bestaande plantsoen aan de Torenstraat te vergrooten en wel uit oog punt van verfraaiing dier omgeving. Wij onderschrijven!, dat de omgeving van de ge meente-toren en station Soest op het oogen- blik niet in goeden staat verkeert, zoodat naar ons oordeel de uitbreiding van het plantsoen wel aanbeveling verdient. De kosten bedragen f 475, waarvan aan loonen. ziektewet, invaliditeitswet en regen verlet f 343. Wij stellen U voor de werken 1 tot en met 3 te doerv uitvoeren in werkverschaffing en de kosten te bestrijden uit den gewonen dienst post „Werkverschaffing aan werk loozen. De heer Nooder meent, dat mem bij het Natuurbad veel zal moeteni wijzigen en ver beteren om de concurrentie met andere in stellingen hier in den omtrek te kunnen vol houden en dat zal beter zijn dan heidegron den te gaan omspitten en opnieuw te be planten. De burgemeester zegt, dat in verband met het natuurbad nog voorbereidingen worden getroffen, doch al het thans voorgestelde betreft cbjecten die met Rijkssubsidie kun nen worden uitgevoerd, waaraan direct kan worden oegonnen en waarbij bijna alle kos ten arbeidsloonen zijn. De heer Gasille vindt bosch zoo slecht nog niet, dat is altijd een mooie spaarpot voor de gemeente. De heer Nooder blijft er bij, dat hij wegen verbetering meer productief vindt. De heer Busch heeft geeni andere objec ten vernomen en weet/ ze zelf ook niet. Mej. Funke is het eens dat het Natuur bad een zware concurrentie zal krijgen en acht het een goede belegging, als men daar verbetering in aanbrengt, bijv. het maken van een cano-vijver e.d. De eost gaat altijd voor de baet uit! Dc burgemeester acht dit punt zeer pro blematisch. Het is voor spr. een vraag of de gemeente tegen de concurrentie van de di verse natuurbaden in den omtrek zal op kunnen, zelfs indien ze nog meer kosten aan het Natuurbad ten laste legt, a's er thans reeds aan zijn besteed. Dit vraagstuk is zoo maar niet op te lossen. Het hoofd bie den tegen alle mogelijke concurrentie uit den> omtrek vindt spr. buitengewoon pro blematisch, speciaal ten opzichte van dc baten, die het natuurbad zal opleveren. Spr. betwijfelt of op den duur de opbrengst zich zou dekken als men alles maar gaat verbe teren. Eerder meent hij, dat men al dank baar mag zijn, als Soest hetzelfde bezoek houdt als dit jaar, maar over deze kwestie- zal men gerust nog wel eens een aparte raadsvergadering mogen houden. Spr. stelt de vraag, of groote veranderingen produc tief voor de gemeente zullen worden. De heer Grootewal merkt op, dat de on derhavige objecten vast kunnen worden uitgevoerd en dat men zich niet moet laten ophouden door mogelijk nog andere ob jecten. Die volgen later wel. Het voorstel wordt hierna z.h.st. aang.- nomen. 9. Benoeming van een Wethouder in ver band met de ontslagneming als zoodanig door den heer Van Duren (No. 254). De heer Nooder wil hierover eenige be schouwingen houden en teruggaan tot 1931 tot de Raadsvergadering. Toenmaals wa> er in de R.K. partij geen homogeniteit ovi r de vraag, wie of nummer 1 der lijst moe?-t komen. Dat de kiezers er ook zoo over dachten is wel gebleken uit het relatief kleine aantal stemmen, dat nummer 1 kreeg in verband met het stemmenaantal der an dere candidaten en vooral ook in verband met de opstandige stemmen, die waren uit gebracht op de heeren van Duren en Mi neur. In het R.K. karnp zelf was dus te con- stateeren, dat er lang geen algemeene be vrediging bestond over nummer 1 der lij-t en dat vond zijn oorzaak in het gevoerde beheer der gemeente onder het regime van de heeren van Klooster en Endendijk. Daar aan is nog verder uiting gegeven bij de Wethoudersverkiezing, waar zelfs de heer van Duren in de R.K. fractie unaniem de aangewezen man was, onder uitdrukkelijke voorwaarde, dat de heer van Duren het wei- houdersschap zou aanvaarden. Met persoon lijke m eningen is nooit een gemeente ge diend en het regime van voorheen komt thans weer naar voren. Spr. erkent het recht van de sterkste partij op een wethouders zetel maar gelooft toch, dat in dit geval een anderen weg moet worden ingeslagen. Spr. en zijn partij zullen hun eigen belangen op den achtergrond stellen, daar het tenslotte voor hei i lood om oud ijzer is, wie wethou der wordt, doch wel wil spr. adviseeren volle medewerking te vcrleenen dat 'n wet houder wordt benoemd die geschikt is en die de belangen van de Gemeente in de grootste mate zal kunnen dienen. De heer de Nies wil allereerst den hei r van DurCn nog eens positief vragen of de mogelijkheid niet bestaat hem op zijn be sluit te doen terugkomen. De heer van Duren: spijt het ten zeers i den heer de Nies te moeten teleurstellen, doch hij kan op zijn besluit onmogelijk te rugkomen. Spr. zelf is niet tevreden over zijn eigen bezigheden. Tenslotte heeft hij ook zijn eigen zaken, terwijl hij ook acht moet geven op zijn gezondheid. Veelal ont brak hem de tijd geheel voor een goede be handeling der gemeentezaken, want als men het wethoudersschap naar behooren waar neemt, vergt dat, dat men den geheelen dag hier op het gemeentehuis aanwezig is. En waar spr. dat onmogelijk kan doen leek hem een verdere waarneming van het wethou dersschap niet de goede wijze voor de ge meente. De heer Endendijk zal bij een latere ge legenheid nog wel eens in staat zijn den heer Nooder te antwoorden, maar wil thai> al wel vast protesteeren tegen diens opmer kingen, a-lsof een regime van hem met den heer van Klooster voor de gemeente ongun stig zou zijn geweest. Als men over regime spreekt, zou men het ook wel kunnen heb ben over andere regimes, doch op het oogenblik zal spr. daar niet op ingaan, hoe wel hij zich het recht voorbehoudt daar la ter nog eens op terug te mogeni komen. Alsdan zal men mogelijk ook nog wel eens een andere kijk op het door den heer Noo der bedoelde regime kunnen verkrijgen. Tot leden van het stembureau worden door den Burgemeester aangewezen de hee ren Hornsveld en' Endendijk. De burgemeester zegt, dat hij thans eens precies het reglement van orde zal toepa sen. Sor. zal de stembiljetten voorlezen, een der stemopnemers kijkt ze na en de andere stemopnemer teekent de uitslag aan met den gemeentesecretaris. De stemmine heeft tot resultaat dat 15 stemmen worden uitgebracht. Hiervan ver krijgen de heer van Klooser 8, de heer Ga sille 4 stemmen) en de heer de Nies 1 stem, terwijl 2 stemmen in blanco worden uit gebracht. De heer van Klooster heeft dus met 8 van de 15 stemmen de meerderheid verkre gen. Op een vraag van den burgemeester of hij de benoeming aanneemt, antwoordt de heer van Klooster dat hij zulks doet, hoi - wei met zeer gemengde gevoelens. Wat zijn oorsprong vindt in het door den heer Noo der gesprokene. Hij had gehoopt, dat men eindelijk eens die oude dingen zou laten rusten, daar hij nimmer iets verkeerds heeft gedaan. In den'laatsten tijd duiken weer ge ruchten, op, als zoude de heer van Klooster op een bepaalde wijze den Burgemeestir .aar zijn hand kunnen zetten, doch ook aa: van is niets waar. Daarenboven bc- laat er dan toch nog altijd de Raad, die r u-t wel tusschen zou komen, als er on- ooriooi dc dingen zouden gaan gebeuren. Spr. hoopt, dat ten slotte het gezonde ver stand zal gaan zegevieren. Hij zal trachten de gemeente in goede richtingen te sturen. In het College van B. en W. zullen ve'e moeilijkheden komen^ dat weet trouwers ieder. Spr. zal echter zijn beste krachten voor de gemeente geven. De burgemeester wijdde daarna eenige woorden aan den aftredenden wethouder van Duren, hoewel spr. dat reeds j.1. Din - dag in meer beperkten kring had gedaan. Spr. en de heer van Duren zouden slechts schijnheiligen comedianten zijn als men het gepubliceerde in de plaatselijke pers mocht gelooven, doch spr. wil wel verklaren, dat de heer van Duren zeker geen comediant is en wat spr. zelf aangaat, moge hij op merken, dat hij nog nooit comedie heeft gespeeld, zelfs niet in een' liefhebberijtoo- neelgezelschap. Er zijn echter rnenschen, die altijd en overal ergens iets kwaads achter willen zoeken en op die lieden is van toe passing een goed Hollandsch spreekwoord, dat spr. echter maar liever niet wil citeercn. Als hij heeft gesproken van „verbijsterd" is dat gerust niet zoo heel eigenaardig. De verhoudingen in het college van B. en W. warem naast ambtelijk ook steeds erg vriendschappelijk, waardoor een band is ontstaan en al weet men nu van te voren, al lang van te voren, dat die band zal moe ten worden verbroken, op het moment, dat de slag valt, dat de slagboom daalt, staat men toch altijd een oogenblik verbouwe reerd, „verbijsterd". Zoo'n geval is te verge lijken met het vertoeven bij het sterfbed van een vriend. Ook dan weet men, dat er afscheid zal moeten worden genomen, doch als het tijdstip van verscheiden aanbreekt, dat men reeds zoolang heeft zien aanko men, is men toch altijd nog „verbijsterd". Spr. zal in het College iemand missen, waarvan hij steeds ?teun en medewerking heeft ondervonden, hoewel hij er natuurlijk van overtuigd is dat ook van den nieuwen wethouder te zullen ondervinden. Nu de band met den heer van Duren echter ver broken wordt, denkt spr. terug aan al het voorgevallene. Speciaal in de moeilijke en drukke tijden van voorbereiding en opning van het Natuurbad heeft de scheidende wet houder veel voor de gemeente gedaan, teen spr. zelf ziek lag. Voor dat alles moet spr. den heer van Duren meer dan buitengewone lof toezwaaien. De besprekingen met hem waren altijd van de meest vriendschappelij- ken aard en er heerschte steeds de grootste samenwerking. De dagelijksche band wordt thans verbroken en spr. is er van overtuigd, dat het ook den Raad zal spijten. Gelukkig is dit geen afscheid voor goed, want wij zullen den heer van Duren terugzien als raadslid in deze vergadering en in de com missies. Snr. bedankt den heer van Duren voor alles, wat hii voor de gemeente heeft gedaan. Zich tot den heer van Klooster wendende, zegt spr. er van overtuigd te zijn, dat hij ook op diens steun en medewerking mag rekenen, maar hij wil niet verhelen, dat wij buitengewoon moeilijke tijden tegemoet gaan. Daarbij zal op de eerste plaats moe ten worden gewaakt, voor een flinke handhaving van het Wettig Gezag, daar overal in de maatschappij ontbindende fac toren daartegen werken, zelfs niet eens zoo ver van ons zelf af. Spr. zal echter krachtig stelling innemen tegen alles, wat in de tegenwoordige maatschappij en in Soest ontbindt. Wethouder Lodeesen heeft in het college van den heer van Duren altijd alle mogelijke steun en hulp ondervonden en steeds op aangename wijze met hem overlegd. Spr. stelt dat op hoogen orijs en acht het onnoo- dig daaroo thans in den breede in te gaan. Nu de heer van Duren heengaat stelt spr. het op. prijs daarvan met een kort woord in het openbaar te mogen getuigen. Het be sluit van den heer van Duren, om heen te gaan, betreurt spr. in de hoogste mate. De heer Grootewal wil de verklaring af leggen, dat hij ervan overtuigd is, dat de heer van Duren altijd zijn beste krachten heeft gegeven en zijn taak op voldoend krachtige wijze heeft volbracht. Spr. hoopt dat de nieuwe wethouder van Klooster ook die krachten in het belang der gemeente zal geven. Hij hoopt ook, dat thans de rust in de gemeente niet zal wojdeni verstoord en wil wel verklaren, dat hij als goed raadslid achter den heer van Klooster zal staan, zoolang die zijn taak naar behooren vol brengt. De heer Endendijk sluit zich bij de ge sproken woorden aan en wijst er nog op, dat de heer van Duren nog zelf als wethou der de belangrijke voordracht over de Aan- legbelasting heeft aangenomen gezien. De heer de Nies wenscht den heer van Duren) oolf voor dc toekomst nog de meest mogelijke werkkracht. Vanaf heden zou spr. willen afstappen van het altijd maar weer halen van oude koeien uit de sloot, want daarmede moet men toch niet altijd door gaan, daar dat laf is en geen pas geeft voor mannen van eer: daarenboven is dat niet fair. Al die zaken van voorheen liggen thans vèr achter ons en moeten' niet meer een rem zijn voor de toekomst. (Applaus). De heer Busch merkt op, dat hij de be noeming van den heer van Klooster tot wethouder niet de beste oplossing heeft gevonden, maar sluit zich overigens aan bij het door den heer de Nies gesprokene. Nu de heer van Klooster eenmaal gekozen is, zal spreker voor 1U0 achter hem gaan staan en hij acht thans het oogenblik zeker niet gekomen, om verder in de ingewanden der gemeente te gaan wroeten. Het moet in de toekomst in een andere richting gaan, 'n richting van kracht en samenwerking met den geheelen Raad. D heer van Duren dankt voor de hartelij ke woorden, die aan hem zijn gericht. Ve len hebben zijn taak zeer vergemakkelijkt, waarvoor hij aan hen dank verschuldigd is. Allen zijn hem steeds met alles ter wille geweest. Zelf is spr. niet tevreden over zijn werk, waaraan gebreken kleven, zooals spr. zelf heel goed weet. Nogmaals brengt hij dank aan allen voor de ondervonden mede werking en hij hoopt voor de toekomst op een prettige en nuttige samenwerking tus schen allen. De Burgemeester stelt dan voor de Rond vraag uit te stellen tot de volgende verga dering, die reeds Woensdagmiddag 29 No vember plaats heeft, waarop de heer Busch dan een uitzondering verzoekt voor de ur gente bespreking van de uitvoering der werkzaamheden aan de wegen op het Hart, waar vele moeilijkheden zijn gerezen en welk punt wel eens goed in petit comité mag worden besproken. Men moet zich thans kunnen uiten en een eerlijk overleg moet plaats hebben, opdat er geen politiek spelletje van wordt gemaakt. De verant woordelijkheid is daarvoor te groot, ook voor het college zelf. De heer van de Breemer staat op en zegt tot groote vroolijkheid van alle aanwezigen tot den heer van Duren, die inmiddels zijn plaats met den heer van Klooster had ge ruild en net voornemens was op de oude plaats van dien naast den heer van den Breemer te gaan zitten: „Aangenaam ken nis te maken met mijn nieuwen buurman. De burgemeester handhaaft zijn voorstel, om de geheele rondvraag liever te doen wachten tot de volgende vergadering. Spr. wil nu liever aangenaam bij elkander blij ven onder het genot van een kopje thee. De heer van Klooster zegt. dat de toe stand op het Hart werkelijk zorg baart en dat hij het op hoogen prijs zou stellen, in dien dat punt in de besloten vergadering eens kon worden besproken. De burgemeester wil zich daar dan met meer tegen verzetten en doet de vergade ring overgaan in comité-generaal ter be spreking van dat punt. De openbare verga dering werd dus te ruim 5 uur gesloten. N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij

De Soester | 1933 | | pagina 6