1 o< Rechtzaken feuilleton; Tweemaal twee is vier Binnenland Onze „ATELIEFT-OPNAME zijn geheel onafhankelijk van het daglicht. U kunt dus ook bij donker weer of 's avonds komen Fotograaf Drost - Steenhofstraat 56 - Tel. 486 T- VAN VLIET ■i Moaelslagerij SCI KA GE Sc H. G see 43 opc ting rangsci Opeen In vj de bel te noe te Soe •deel. 1 bevore der ge U bi ijl tal inv genoe) 1924 1925 1926 1927.. 1928 1929 193$ 1931 1933 1933 Per inwon Onvoi Voc uitget is bef gens t ten va hijztfti f 12.3 keerir aanha der u der \v aangj loon VOO fez f 131 Inricl I n veran arbeic als in ten t wordi schill beeld die p Einde De der p f 956 raam» beide bedro en be De van t f 1.6- geraa gens 1933 restee diens f 134. Begn Tej groot ontw> voor ninge en H geen voor 1934. de oi drijf dan ge kei gropc king. 15)31 voorl den, keniir men. Begr Ne het aangi steil i digd der art. 5 wege AU bedr. houd aantt noni' vanf werd raad» bree> is al het Begi Dt perc zijn van inga H dezq de t leg<i D. vooi f 7A zont per B is 1» van de t een Ma; gen lege mer noo Beg H tooi raai f 41 prir sidi ech drie beg taal f 6', KANTONGERECHT TE A'FOORT. Wat prutsjes en wat bonken. Mr. Röell vulde weer den zetel van Kan tonrechter en, dat bekwam eenigen zeer slecht. Het eerst ontmoette men Soest met een ontbrekende reflector aan de bakfiets, waarmee de groentehande laar W. T. U. zijn waar haalde van de Amersfoortsche Fruit- en Groenteveiling, 't Was reeds donker, toen hij huiswaarts keerde en zoo deed het gemis van den ge- wichtigen reflector zich gelden. Met een enkel guldentje was hij er af. Bij verstek had het hem er twee gekost; dat is tarief. Van den beroemden stam. der Amersfoortsche vogelvangers, dus van de Klee's was J. K.. Gesnapt onder Soest met 179 lijmgarden in het veld. f 15 of 6 dagen. Gefeliciteerd zei de Kantonrechter, want verd. B. J. v. d. L., Soester chauifeur, was Donderdag j.1. jarig; 23 jaar geworden. Als cadeau werd een gulden van de f 3 eisch afgedaan. Om dat hij jarig was, zei mr. Röell. v. d. L. was van Deventer afgereden! met goed licht, maar in Hoevelaken miste de politie het linker voorlicht. Dit linkere maakte den rit gevaarlijker, want op een afstand zou men den een-lichter voor een motor kunnen houden en dan kwam men vlak voor dien duisteren linkerkant te staan. Bij Trier. Op dat kruispunt gebeurt nog wel eett en ander. De botsing was niet het gevolg van de twee sierstruiken aan weerskanten van monument „Pulmann". Die eerepalmen zullen echter wel vaak belemmering van uitzicht vormen. Thans echter kwamen ze er niet bij in het spel. Een Arnhemsche auto van een bloemen handelaar komt van richting Soest, een an deren auto vanaf Pijnenburg, maar deze is een stuk eer op het kruispunt. Voor de bloemetjes wagen rijdt een motorman, die links afslaat dus richting Pijnenburg. In plaats nu van den motorist zijn gang te laten gaan, wil de Arnhemmer dezen nog links passeeren, maar gaat hem torpedee- ren. f 15 voor het links houden krijgt de Arn hemmer plus nog f 1U0 voor zijn remmetjes. Die bleken allerbedroevendst te zijn. Graag nog meer schavergoeding. Als verd. stond er de Spakenburger visch- venter L. de G. en als getuige-geblesseerde A. van D. bakker te Soest, dien we onlangs aan het Zuidsingel hadden te begroeten als ijscoman. Hij liep nog trekkebeen door de zaal en meende nog op me?r schadevergoe ding recht te hebben dan hem reeds was uitgekeerd, f 5.60 voor scha aan zijn drie wieler of doktersrekening en f 120 wegens loonderving. Onder Baarn, op een plaats waar een fiets dus ook een driewieler niet op de groote rijbaan mag komen, trok hij zijn driewieler met takkenbossen voort, daar het berijden op den grooten weg verboden was. De Spakenburger wilde met zijn visch- auto passeeren, toen een tegenkomer dit niet doenlijk maakte. Nu dus weer achter den takkenbosserdriewieler aan. Dit g'ng met een duw gepaard, die den bakker 6 k 7 M. ver slingerde. Deze sprak zelf van 20 M. Dat is wel een verbazend eind, niet van meegesleurd, maar van weggeslingerd te worden. De vischventer kreeg f 30 te be- sjolmen. En toen kwam een zaak als vuurwerk en dus met goed inzicht aan het einde der zitting geplaatst. Een zaak die weer tal van opschriften zou kunnen dragen. Hiervan kiezen we: Geef hem een Sinterklaas-autc, want verd. J. P. K. gebruikte zijn benzine wagen als speeltuig om buurvrouw te ver schrikken. En daUeek hij al meer te hebben gedaan. En ook andere schrikkerij was zijn liefhebberij n.m. schieten met een buks op een telefoonpaal als de buurjuffrouw of haar dochtertje daar in de omgeving ston den. Zoo sprak tenminste agent Meijer Bij deze geburen op den Kampweg te Soesterberg ligt sparrenhout in het vuur, Militaire humoreske van Freiherr von Schlicht door CEKA. 14) In 't eerst dacht hij er over vlug naar haar toe te gaan en zich te verontschuldi gen; maar hij wist, dat hij dan niet zoo spoedig door haar ontslagen! zou worden. Hij zou met haar moeten babbelen en dan zou het voor het bezoek aan 't hospitaal te laat worden, wai^t dergelijke onderzoekin gen, mochten slechts tot 6 uur toegelaten worden. Hij schreef dus snel een paar re gels en gaf het briefje aan den ordonnans Breng dit naar majoor von Grumkow geef het alleen maar af en kom dan direct naar 't hospitaal. Ik zal je daar wachten De soldaat ijlde weg en ook Gerd vertrok in een alles behalve prettige stemming. VIII. HET MEISJE MET HET FLUÏDUM. Op weg naar het hospitaal bromde Gcrd wrevelig in zich zelf: 't Is een groot schan daal, dat men zich maar alles moet laten welgevallen. Eerst krijgt men een vrijen middag en dan wordt hij ons weer afgeno men! En dan die kazerne-inspectie! Natuur lijk eenmaal is niet voldoende, twee maal moet men door alle kamers loopen en nazien, of de kerels in hun bedden liggen en hun kasten gesloten hebben. Wat zal Marie nu wel denken? Als soldatenkind weet ze wel, dat geem luitenant vóór z'n dood ge lukkig mag heeten en dat men het onzelf standigste van alle schepsels is; maar hoe zal ze in weerwil daarvan over mij denken? zooals de volksmond zegt. Verd. en de echt genoot van mevr. de G. hebben iets met lkaar en mevr. de G. sprak van leelijke brieven. De Kampweg heeft M. plaveisel. Daarnaast is 4 M. grasbaan, waarna fiets- ad en vervolgens wandelpad. Daar stond op den breeden grasbaan een groentewagen en daarnaast op het vvieler- pad mevr. de G. om inkoopen te doen voor het middagmaal. En op den rijweg reed of tond niets, was dus geheel ter beschikking van verd. met diens auto. Hij heeft groen- tenman en de door hem vereerde buur- rouw aan den linkerkant. Wat doet nu onze branieman? Hij rijdt an den weg af en links om den groenten- wagen heen, waar buurvrouw staat. Wat een lol! Wat heeft hij het mensch de tuipen aangejaagd! En hoe verdedigde hij deze flauwe grap jasserij? Men moet links passeeren. Nu daar deze dame stond, had hij de verkeersregels goed in acht te nemen. Ajakkes, wat een flauw smoesje. Dat had k ook maar voor me gehouden. Het O.M. sprak van opzet en leelijke aardigheid en meende al hoog te gaan met en eisch van f 25. De Kantonrechter deed r nog een goeden kop op: f 50 vonnis plus drie maanden ontzeggen van rijbevoegd heid, al wees verd. er op, dat hij den auto niet kon missen bij het brood verdienen. Een auto is geen speelgoed en is geen ding om ruzies uit te vechten. Zoo besloot .E.A. de behandeling dezer piasserie. UITSPRAKEN KANTONGERECHT. Te Soest venten zonder vergunning: N. S., te Haarlem f 2 of 1 dag. Met auto rijden zonder rijbewijs: P. v. d. K., te Soest, f 15 of 6 dagen, plus f 10 of dagen voor niet stilhouden, als de vei- gheid dit eischt. Me rijwiel de linkerzijde van den weg houden: Wj. van A. te Soest, f 2 of 1 dag. Rijden) met verwarring stichtende verlich ting: C. H. Ch. C. te Soest, f 10 of 4 d. Nummer en letter niet hebben aange bracht: G. van G. te Soest f 2 of 1 dag. Boterwet: E. J. van M. te Soestdijk f 10 of 5 dagen. IJkwet: W. J. v. B. te Soest, f 1 of 1 d.; A H. van D. geb. P. te Soest, 4 maal 50 cent1 dag en verb. Arbeidswet: J. P. E. te Soest, f 3 of 1 d. DE BEGROOTING DER PROVINCIE. Verschenen is het antwoord van Gedep. Staten op het voorloopig verslag der Prov. Staten inzake de Provinciale begrooting. Daarin lezen wij o.a.: Verhoogde salariskorting. Wij zijn van meening, dat met de door is voorgestelde verhooging van de be staande salariskorting voorshands kan wor den volstaan. Men verlieze voorts niet uit het oog, dat de constantheid van het eind bedrag der salarissen slechts schijnbaar de conclusie wettigt, als zou de salariskorting, ook na haar verhooging, niet veel te be- teekenen hebben: immers plegen de regle mentair voorgeschreven periodieke verhoo gingen een jaarlijksch accres te veroorza ken, hetwelk thans evenwel door de kor tingen geheel wordt opgevangen, zoodat metterdaad de salarislast niet slechts in absoluten, doch ook in relatieven zin in de dalende lijn is. Het is inderdaad juist, dat wij ons bij onze overeenkomstige voorstellen ten vori- gen jare hebben doen leiden door de ge dragslijn van het Rijk. Bij de thans aanhangige voorstellen ont brak een aanwijzing van de Regeering, als ten vorige jare, zoodat de Provincie in vol- e vrijheid haar gedragslijn kan bepalen rekening houdend met het algemeen en ge westelijk belang. Thans is tusschen de sa lariskorting en het in evenwicht brengen van de begrooting een nauw verband ge legd. Met het stelsel van tijdelijke kortingen dient te worden gebroken en tot het op nieuw vaststellen der salarissen moet wor den overgegaan, waarbij alle gerezen vra gen ter nadere toetsing komen. Het verheugt ons, dat die leden, die aan vankelijk bezwaar tegeni ons voorstel had den gevoeld, zich niettemin daarmede zul len vereenigen, nu wij in het Georganiseerd In 't vervolg zal ze zich er wel voor wach ten weer afspraken met me te maken. Daar bood zich eindelijk voor mij de gelegenheid aan haar eens weer te zien en nu wie weet, of die vóór de manoeuvre's wel te rugkomt. En dan die ellendige herfstoefe- ingen! Voor hem, die ze mag, zijn ze ze ker heel mooi; maar ik mag ze niet; ik heb aan de vijf, die ik meegemaakt heb, meer dan genoeg. Brr! Hij schudde zich bij de herinnering aan de slechte kwartieren, 't Is te hopen, dat ik dezen keer het insectenpoe der niet vergeet, anders is he4 in de eerste dagen niet uit te houden. Enu dan dit jaar de manoeuvre's met dézen kapitein dat kan een zoogenaamd „genot" worden Weder keerden z'n gedachten naar z'n ka pitein terug en| plotseling bleef hij op de straat staan. Maar moet men zich dan alle maar laten welgevallen? Het is duidelijk, dat deze dienst niet in 't algemeen belang is, maar louter chicane. Doch chicaneeren laat ik me niet; dat is niet volgens con tract, en als er iemand is, die het toch doet, dan beklaag ik me zelf. Zeker, dat zal ik doen. Ik zal straks even naar König gaan Die zal eerst bij den kapitein als middelaar optreden en, als die niet „pater peccavi" zegt, dien ik eer* aanklacht in. En als il geen recht verkrijg, ga ik tot aan de trap pen van den troon. Wat recht is, moe recht blijven, en ik bèn in m'n recht! Verwonderd kekeni de voorbijgangers naar den kleinen Gerd, die nog steeds op de straat stilstond en naar het scheen plaat en tijd vergeten had. Eerst de halfluide op merking van een paar menschen wekte hem uit zijn gepeins. Ik zal m'n beklag indienen, sprak hij nog eens in zich zelf. Daarna spoedde hij zich verder. Men moet z'n meerderen van tijd tot tijd toonen, dat men haar op de tanden heeft; anders gaat men gewoonweg ten on der, dacht Gerd telkens weer. Overleg tot overeenstemming zijn gekomen. Vermindering subsidies. De beschouwing aan dit onderwerp ge wijd, toonen aan hoe moeilijk het is ieder- en te bevredigen. Bezuiuiging is een moei lijke en onaangename zaak en ieder is ge neigd te pogen het onderwerp van zijn bij- ondere belangstelling op goede gronden buiten schot te krijgen. Wij achten dit zeer begrijpelijk, maar meenen cyenzeer, dat aan deze neigingen in de gegeven omstandig- eden niet mag worden toegegeven, wil men niet in onbillijkheden vervallen. Wij willen er nog eens met nadruk op wijzen, dat wij er in het algemeen bij onze voorstellen, naar gestreefd hebben ertegen te waken, dat vitale belangen zouden wor den geschaad, of dat zou worden bezuinigd ten koste van de gemeenten. Verhooging belastingen. Bij de beschouwingen omtrent de voorge telde verhooging van de opcentenheiting charen wij ons aan de zijde van die leden, die van oordeel waren, dat een belasting- neffing niet verder mag gaan dan strikt oodig is te achten. Omgekeerd mag ook en belastingverhooging niet worden ont weken, wanneer gebleken is, dat daaraan niet is te ontkomen, gelijk thans naar ons oordeel het geval is. Aantasting van de wegenreserve ter voor koming van belastingverhooging moeten wij andermaal met klem ontraden. Wij zou den deze handelwijze niet verantwoord ach ten, met het oog op het perspectief dat de naaste toekomst ons biedt, gelijk wij ter aangehaalde plaatse hebben) uiteengezet. Wij willen niet nalaten daaraan thans toe te voegen, dat wij grond hebben, om aan te nemen, dat aantasting van deze reserve de goedkeuring van deze begrooting in gevaar ou brengen. Dat de instelling van een Rijksverkeers- fonds overigens gepaard zou gaan met topzetting van'de uitkeeringen uit het We genfonds achten wij ondenkbaar. Het is ons noch uit de stukken noch uit andere hoofde gebleken, dat de Regeering dergelijke voor nemens zou koesteren. Uitvoering van het Provinciale Wegenplan. Dat sommige door de Provincie aangeleg de wegen te royaal zijn opgezet, kunnen wij iet toegeven; immers is daarbij het inder tijd door Uwe Vergadering vastgestelde normaal profiel gevolgd. Het zou met het og op de groote kapitalen, welke in deze wegen worden gestoken, oneconomisch zijn, om de versobering te zoeken in beperking an het profiel; immers dan loopt men de gereede kans, dat binnen afzienbaren tijd, nog vóór de leeningschuld is afgelost, het nageslacht in verband met de eischen van het verkeer voor nieuwe uitgaven zal wor den geplaatst, terwijl allicht kapitaalver nietiging niet zal zijn te vermijden. Iets an ders is, of niet in enkele gevallen voors hands van de volledige afwerking van een nieuw wegtracé kan worden afgezien. Zoo hebben wij b.v. besloten, om den aanleg van een rijwielpad langs den weg van Houten naar Schalkwijk voorloopig grootemdeels achterwege te laten. Het denkbeeld om voor den weg Uit hoornVreeland gebruik te maken' van de daar ter plaatse aanwezige spoorbaan, moe ten wij ook thans afwijzen. Sedert het vo rige jaar zijn geen nieuwe gezichtspunten geopend, welke in deze van belang zouden zijn. Waterstaatswerken. Omrtent de plannen ter verbetering van de afwatering van de Geldersche Vallei ho pen wij in staat te zijn nog in deze zitting U een voorstel te doen. Wij mogen, thans met de mededeeling volstaan, dat de Re geering ons zeer onlangs heeft bericht, dat zij in vereenstemming met de gevoelens van onze Ambtgenooten van Gelderland en van ons de voorkeur geeft aan de uitvoe ring van het „Valleikanaal" en dat zij be reid is daarbij geldelijken steun te verlee- nen. Omtrent deze laatste worden op dit oogenblik nog besprekingen gevoerd, wel ke, naar wij vertrouwen, tot een bevredi gend resultaat zullen leiden. Gelijk bekend, is het plan der Commissie voor de Geldersche Vallei, welker rapport de leden van Uwe Vergadering in hun be zit hebben, zoo opgezet, dat van de kosten an het Valleikanaal, geraamd op 1.450.UUU.33 voor rekening van deze Provincie komt. GENOOTSCHAP TOT ZEDELIJKE VERBETERING DER GEVANGENEN. Zijn besluit, zich niets te laten welgeval len, stond ook nog vast, toen hij na z'n terugkeer uit het hospitaal den langen Kö nig opzocht. Die zat in z'n leunstoel en gaf ongehoorde rookwolken af, want hij rook te altijd. Hij had vlijtig aan een taktische opgave gewerkt en rustte nu wat uit. Toen de oppasser Gerd aandiende, richtte hij zich verwonderd uit z'n halfliggende hou ding op; want het was voor de eerste maal, dat Gerd zijn woning betrad. Kerel! zoo begroette hij den binnen tredende, zeg mij toch, onder het zegel der diepste stilzwijgendheid, waar ge het ge zicht gekocht hebt, dat ge nu tentoonstelt? Men kent je heelemaal nie meer. WJat is er toch met je? Gerd stond in stramme houding. Ik verzoek den heer luitenant in eer* dienstaangelegenheid om raad en bemidde ling. Kom, kom, jonge krijger! rij stap voets; zoo erg zal het toch niet zijn. Ga vooreerst niet zoo in de positie staan; want als ge zoo plechtig en vormelijk zijt, moet ik deze kamerjas met den wapenrok ver wisselen, en daartoe gevoel ik, oprecht ge sproken, weinig lust. Zet je dus maar eens op een stoel en steek ook tabak in je ge zicht; dat kalmeert, en1 daarop mag je mij je zoet geheim toevertrouwen. Dat ge u over iets bezwaard gevoelt, heb ik reeds begrepen, en dat de klacht over onzen ka pitein zal loopen, kan ik me denken; maar zeg me nu eens waarom? En Gerd gaf tekst en uitleg, eerst wel hokkend en onduidelijk, maar allengs ze kerder en zelfbewuster. De heer luitenant moet mij recht ver schaffer besloot hij eindelijk. Het is ge meen, mij den vrijen middag weer af te ne men; mij het genoegen, waarop ik me reeds zoo verheugde, weer te bederven en mij diensten op te dragen, waaraan iedere hoo- gere zedelijke waarde ontbreekt. Als de ka- r Bovengenoemd genootschap heeft thans en circulaire rondgezonden, nu door be langrijke subsidies-vermindering deze in- telling de noodzakelijkheid ondervindt, om oor haar edel werk den steun van velen te ontvangen. Wij lezen o.m. daarin: Het is het lot van duizenden en een ieder weet het. Maar bijna niemand kent het. Het zijn de naamloozen en de vergetenen, die achter de ijzeren deuren voor langeren, of korteren tijd zijn weggesloten en die door de reclas- eerders, leden van ons Genootschap niet ergeten worden. Het is geen weekelijke philantropie die zij beoefenen, maar een stuk groot maatschap pelijk werk, dat de geheele gemeenschap ten goede komt. Wiant zij weten, dat de „ge vallenen" alleen dan weer hun verloren plaats in de maatschappij kunnen heroveren, wanneer zij moreel versterkt straks weer het leven opnieuw kunnen beginnen. Daar om bezoekt de Reclasseering den gevange ne in de eenzaamheid van de cel en daarom eidt zij den ontslagen gevangene in de maatschappij en voedt hem op. Een eeuw an ervaring heeft het Genootschap geleerd hoe harteloos-wreed een deel van de menschheid kan zijn tegenover hen die vie len; hoe de overtreder met het ondergaan van zijn straf slechts naar den vorm zijn boete heeft voleindigd, doch zijn leven lang met den vinger wordt nagewezen. Maak U los van het vooroordeel en zeg niet, dat het U niet aangaat, of „dat ze maar beter hadden moeten oppassen" want dat inen altijd eerlijk moet zijn, ook onder moeilijke omstandigheden." Als dit eens Uw vader, Uw broeder of Uw zoon was, zoudt U dan ook zeggen, dat „de boeven maar in de gevangenis moe ten blijven?" Ja, U zoudt ons willen steunen! Er is sinds de inwerking-treding van de Voorwaardelijke Veroordeeling in 1915 door het Genootschap een uitgebreide voorlichtingsdienst georganiseerd, die ten deele door vrijwillig werkende leden, ten deele door reclasseeringsambtenaren, in dienst van de afdeelingen, wordt verzorgd. Hierdoor is het mogelijk den strafrechter volledig in te lichten omtrent dem persoon an den verdachte, zijn maatschappelijke omstandigheden, karakter, aanleg, opvoe ding, armoede, enz. In 1932 werden door het Genootschap niet minder dan 1396 rap porten uitgebracht, terwijl op 31 December an dat jaar 1224 voorwaardelijk veroor deelden en voorwaardelijk in vrijheidgestel- den onder het toezicht van het Genootschap tonden. Van dit groote aantal gereclasseerden kan verreweg het belangrijkste deel door paedagogische en economische middelen met behoud van vrijheid tot nuttige leden an de maatschappij worden opgevoed. Dit is niet alleen een moreele winst doch ook een financieele. De gevangenisbevolking neemt door de toepassing van de voorwaardelijke veroor deeling en de geldboetes gestadig af. De ge- legeuheidsmisdadiger heeft, doordat de re classeering hem nog tijdig grijpt, minder gelegenheid tot recidive te vervallen. In de laatste twintig jaar konden niet minder dan 15 straf gestichten gesloten wor den. De gevangenissen te Goes, Zierikzee, Heerenlveen, Alkmaar, Zutphen en Utrecht zijn opgeheven. Wij hebben U iets van onzen zegenrijken arbeid verteld. Arbeid die dreigt in groote moeilijkheden te komen, doordat de ver leende regeeringssubsidie, die reeds aan zienlijk verminderd was, nog meer zal wor den ingekrompen. Wij staan voor de keuze: evenredig aan de verminderde subsidie ons werk inkrim pen, (want het kan alleen gedaan worden, wanneer het GOED gedaan kan worden) of het werk onverzwakt voortzetten, juist NU in dezen tijd, nu onze hulp meer dan ooit noodig is, maar dan ook met de nood zakelijkheid te zorgeni, dat het geld er op andere wijze komt. Ja, U zult ons steunen! Misschien kunt U veel geven, maar wij zijn reeds zeer tevreden wanneer U 50 ets. wilt overmaken. Stort nog heden Uw bijdrage op de giro rekening van het Genootschap No. 113779 te Hilversum. Maar doet het nü nog. Wij wekken onze lezers op dit nuttige en moeilijke werk door hun bijdrage te steu nen. Het Hoofdbestuur van het Ne-d. Genoot schap tot Zed. Verbetering d. Gevangenen: E. René van Ouwenaller, Alg. Thesaurier, Hilversum, Spieghellaan 4. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN UTRECHH. Bij Kon. Besluit is Mr. Dr. G. A. ter Pelkwijk, secretaris van de gemeente Den Haag, tot burgemeester van de gemeente Utrecht benoemd. De nieuwe burgemeester van Utrecht is 51 jaar oud en sedert 1920 gemeente-secre taris van Den Daag. Hij werd 29 Maart 1882 te Eist geboren, doorliep het gymnasium te Den Haag, en studeerde aan de Universiteit te Leiden. 44444444*4*4*44444444 DE EERSTE SOESTER ELECTR. D R U K K E R 11 is het meest betrouwbare adres voor Uw drukwerk. Met onze mo derne machines zijn wij in staat U h-et boste van het beste te leveren tegen zeer concurreerende prijzen 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 INGEVERF. Zoo goed als men gewend is aan huis te wasschen en te strijken, zoo goed is in de laatste jaren een) huisindustrie opgebloeid, waarvan men vroeger het bestaan niet ken de; het verven van japonnen, blouses, man tels, gordijnen, enz. enz. Menige huisvrouw, welke in den beginne min of meer huiverig tegenover dit nieuwe werkje stond, is thans voor goed genezen van haar vrees, omdat zij weet wanneer zij met INGE verft, het resultaat steeds prachtig is. „INGE helpt haar! INGE, de ideale verf stof, die thans ied reen heeft leeren kennen. Men gaat thans met een gerust hart naar den drogist waar steeds elke gewenschte kleur Ingeverf verkrijgbaar is, koopt een pakje Ingeverf en maakt hiermede het meest verschoten jurkje, blouse, mantels, enz. weder als nieuw. De voordeelen die de INGE biedt zijn legio! In de eerste plaats zijn de pakjes In geverf het goedkoopst in het gebruik. Bo vendien is de „INGE" licht-, wasch- en kleurecht, wat een hoofdvereischte is, wil men succes met de behandeling aan huis behalen. Een geheel Ingeverf-bad duurt niet langer dan 10 minuten. Als de geverfde voorwerpen, dan terdege in schoon water zijn nagespoeld, is de behandeling afgeloo- pen, zonder dat men bang behoeft te zijn dat de nieuwe kleur zal afgeven. De pan waarin de „INGE" wordt aangemengd blijft schoon, de handen van de verfster vertoo- nen na afloop geen ontsierende vlekken. Wat nog meer voor goeds te vertellen? Dat U met 1 pakje Inge (in poedervorm) wel 10 paar kousen kunt verven. Dat wol, halfwol, zijde, katoen, allen geschikt zijn om met Inge behandeld te worden. Dat de Ingekoudwaterverf (ook in poedervorm) zelfs Uw fijnste en teerste stoffen niet aan tast. OPGERICHT 1899 BOSCHSTRAAT 9 - BAARN ALLEEN EERSTE KWALITEITEN I TELEF. 330— POSTGIRO 146487 pitein me den dienst had opgelegd in 't be lang van de opleiding zijner compagnie Dan had je ook gevloekt, viel König Ja, maar alleen in stilte, verdedigde Gerd zich, doch nu schold ik luid; want de dienst is veel te ernstig om er ook maar eenigszins den spot mee te drijven. Men moet hem doen om de ons door Z.M. toe vertrouwde soldaten te vormen en op te voeden, maar niet om de officieren te trei teren. Dat is mijn meening en ik ben vast overtuigd, dat de heer luitenant er precies zoo over denkt. De heer luitenant denkt er geheel niet aan. Wat? Met verbaasde oogen zag Gcrd den kameraad aan en zei toen: Dat had ik niet verwacht, want dan had ik een anderen kameraad verzocht de rol van bemiddelaar op zich te willen nemeni Dat zou deze voor dit doel niet ge durfd hebben, antwoordde König bedaard. Maar als ge er met alle geweld op staat, zal ik die taak op me nemen; doch ik zeg u vooruit, dat ge u met uwe meeningen op een dwaalweg bevindt. De dienst is er niet alleen om, zooals je zooeven zoo mooi zei- det, „de ons door Z.M. toevertrouwde sol daten te vormen en op te voeden", maar is er ook voor de officieren. Is eem der man schappen lui, dan worden hem allerlei cor veeën opgedragen, niet direct om hem te bestraffen, maar Lm hem weer aan orde en discipline te gewennen, en met de heeren luitenants handelt men eventzoo. Maar ik ben toch niet lui! protesteerde Gerd. De heer luitenant moet mij toestem men, dat ik bij de exercitiën steeds m'n plicht doe. Zeker! Maar tijdens de oefeningen kijkt ge elke vijf minuten op uw horloge; dat wekt de verontwaardiging van den ka pitein en deze weet heel goed, dat de dienst u au fond drie el de keel uithangt. Gerd schrok. Heeft hij dat gemerkt? Ik meende het zoo goed verborgen te hebben! Een ander hadt ge misschien misleid I onzen kapitein niet. Ik acht me niet ge rechtigd u nader in te lichten; maar ik ge loof, dat ge het best met hem zult kunnen vinden, als ge u geeft, zooals ge zijt. Gerd dacht een oogenblik na en krabde zich toen bedenkelijk achter 't oor. Wat ge daar zegt, is in theorie heel mooi; maar als ik mij in m'n geheele na tuurlijke luiheid vertoon, krijg ik dagelijks de grootste grofheden te hooren. En daarin zult ge u niet bedrogen zien, verlaat u daarop. Maar hoe meer ge den kapitein begrijpt, des te duidelijker ook zult ge inzien, dat het als officier zóó niet lan ger gaat. Uw eergevoel zal wakker worden, uw plichtsbesef ontwaken en ge zult dan niet pro forma, maar uit innerlijke overtui ging uw dienst doen. Natuurlijk voltrekt deze metamorphose zich niet in 24 uren; daarvoor is elke dienst u te afkeerig. Hoe ouder men wordt, des te minder interes seert men zich voor den een of anderen tak van dienst, en dat is heel natuurlijk. Maar jou, beste vrind, is elke dienst een gruwel, om *t even welke, en dat verdraagt geen meerdere. En als ge dan ten overvloede ook nog de meest mogelijke belangstelling huichelt, neemt een eerlijk karakter u dat direct kwalijk. Wel een half uur werkte König zoo op Gerd in. Ge hebt gelijk! zei deze len slotte; ik zal mijn beklag niet doen. Dat is heel verstandig! En ter beloo ning beloof ik u, al het mogelijke te zullen doen om een goede verstandhouding tus schen u en den kapitein te bewerken; maar ook gij moet het uwe er toe doen. Meent ge, dat ik me in al m'n luiheid moet toonen? Wordt vervolgd. Voo aan d< beid buiten met t; 's miü was d toen d sic, de spraak bizond allen, mogeli iEere-c sie. LH komen plaats, zorg li gekozt heer geven, voerde ting. dacht, gevoei Na Rooda viools< plaus Ven Deketl toespr op dei wordei den d< reerd. het wc zoodai van ei, maats* in haa toegeli in noc weerm niet, v besche ben vo geval zeer k De hun h a n man gaat. J tijde wenscl geluk De 1 gemee: hij in tot hel bij de volle t steld. moeste naar v had. D elkaar prees dat de; zijn tij ver van volgen dant, right i met dc ven w Een ec dere n men 11 ging s] nieuwe rij aan mooie rood is stijlvol van Ui willige 13 De< eindigi eenhei maken bij ve diensti Hier rondgc toost van ee ve de dat d; overgc beslote vaandc manda den zij burger dat de sirene dan g< pathic, wijze t Na i die hei virtuo< een tw ook ni rccte den he Dan die zei lijk de proloo

De Soester | 1933 | | pagina 4