een verjaar's cwimy Houdt dien avond vrij! Over eene „Commissie van Redactie" en hare Verantwoordelijkheid. O u Fotograaf Drost - Steenhofstraat 56 - Tel. 486 HORS D'OEUVRE. Soesterberg T- VAN VLIET ■i Moaelslagerii Van Raadslid tot Gemeente- Ambtenaar Wordt het niet al te gek O^Gemengd Nieuws^O deze Christelijke deugden op ons aanstor men, dan breken ze direct alle ideeën om trent Vaderlandsliefde, zooals in de twee eerstgenoemde gevallen bedoeld. Wanneer wij aan de Christelijke Vaderlandsliefde vasthouden, zegt spreker, geloof ik dat de ze derde wijze van Vaderlandsliefde groo- ter en edeler is dan de twee eerstgenoein den, en dat deze Vaderlandsliefde het JA kan zijn van beide tot God en tot ons Vaderland. Spreker haalt nog aan Genesis 11 en wel betreffende de Babelsche spraak verwarring. Onze Vaderlandsliefde moet niet zijn die van een zelfgenoegzaam, uit verkoren volk, maar die, die weet dat on: Volk er is ter eere van God, die vanuit de duistere verdeeldheid van Babel aanwezig zal zijn in het Nieuwe Jeruzalem, de een heid van de Volmaakte Groep, omdat God EEN wil zijn in allen. Er gaan twee groo- te golven over de wereld, n.1. de interna tionale van de Goddeloosheid, die interna tionaal aanslag zoekt tegen God en de In ternationale van het Hakenkruis of Vuur kruis. Laat ons hopen, dat deze zullen wor den overwonnen door een derde Inter. nationale, de Internationale die EEUWIG IE EN EEUWIG WAS, Christus, die eeuwig Koning is, de internationale die zegt, broederliefde en liefde tot allen. Dat deze Internationale zal overwinnen de twee internationalen van boven en van beneden, die strijd met brute wapens niet wil en ook niet van laaghartige wapens, daar wij hier op aarde het Koninkrijk Gods verwachten, dat de stormwind zal doen leggen en dat de zelfstandigheid en de eenheid zal bren gen. Alle naties zullen dan één moeten zijn, wel met behoud van elk zijn taal en stam verwantschap, maar één in het goede. Voor het voeren van gedachtenwisseling met den Heer van Westen, gaven zich op de Heeren Apeldoorn, Tak, Roeien, en Doornbosch, en Mejuffrouw Koole. Daar reeds spoedig bleek, dat de eerste spreker een politieke rede wilde houden geheel buiten het door den heer van Westen behandelde onderwerp om, werd hem door den voorzitter beduid, dat hij buiten de or de was en trok deze zich met zijn redevoe ring terug. De Heer Tak als tweede, wees er op dat door Kerk en Vrede niet wordt aangeduid welke kerk, gaf als zijn meening, dat Gods woord ver van vrede af staat, daar door den geheelen Bijbel heen, van strijd sprake is en er dus weinig van vrede overblijft. Verder vroeg hij, of bij eventueele aanran ding van ons Vorstenhuis, dat met geweld zou mogen worden gekeerd; hij in elk ge val zou daarvoor in de bres springen. De Heer Doornbos vroeg of die verdé diging van het Vorstenhuis ook toegestaan was, wanneer dat Vorstenhuis door het fascisme ten val zou worden gebracht. De Heer van Westen antwoordde onge veer als volgt: Wij probecren te volgen de leeringen van Christus. Welke kerk nu wordt bedoeld, wel, alle kerken te zamen; de Kerk is ten slotte niet de eenige plaats waar deze of gene eenige muurtjes heeft geplaatst om daar de Godsdienstoefeningen te houden, maar is bedoeld met het'Chris tendom. Wat verder de tweede opmerking van den Heer Tak betreft wees de Heer van Westen er op, dat de mensch niet is aangelegd op geweld en wanneer men het uit scheppingsoogpunt beschouwt, is deze aangelegd op een systematisch verdwijnen den strijd. Hij wijst den Heer Tak op de tanden van den leeuw, die veel sterker zijn door dezen gebruikte opmerking over de dan eenig wapen door den mensch gehan teerd en waaruit blijkt dat de Cultuur trekt naar het hoogere. Zoodra die cultuur ver slapt, vervalt men weder tot het natuurlij ke, het dierlijke. Het Christendom is er zijns inziens juist, om ons tegen dien te rugval te behoeden. Alle problemen moeten worden opgelost door RECHT niet door Kracht en oorlog is aan alle kanten een kracht die het recht verkracht. Op de der de vraag van den Heer Tak antwoordt de spreker, dat aanranding van het Vorsten huis beteekent revolutie en dan staat men vanzelf aan den kant van de overheid, ten minste dat zou spreker zeer zeker doen. En hier heeft men de juiste uitlegging van dat, waar zoo dikwijls op wordt gewezen in vergaderingen, dat de overheid niet te ver geefs het zwaard draagt. De overheid heeft het recht onder haar eigen onderdanen het recht te handhaven, desnoods met de wa penen. Maar zij zal dit in het uiterste ge val doen. Hiermede was ook tegelijk den Heer Doornbos geantwoord. Op de vraag van den Heer Roeien, of Vaderlandsliefde steeds moet verbonden zijn aan 'n zekeren regeeringsvorm, antwoordt spreker, dat dit geenszins hetgeval is. Vaderlandsliefde is, zooals reeds gezegd, liefde tot den stam, waar dus die stam is, daar is het vaderland en het doet er niets toe wie daar nu aan het hoofd is gesteld. Mejuffrouw Koning meent uit de rede van den Heer van Westen te hebben moe ten opmaken, dat men niet behoeft gekant te zijn tegen het kapitalisme om lid yan Kerk en Vrede te zijn. Maar hoe staat het dan -met dc particuliere wapenfabrikatie, vraagt Mej. Koning, die toch een uitvloei sel is van dat kapitalisme. De Heer van Westen antwoordt daarop, dat Kerk en Vrede tegen alle maatschappelijke richtin gen is die gevaar opleveren voor den Vrede en voor de volken. De maatschappelijke toestanden die in strijd zijn met de Chris telijke leerstellingen worden door Kerk en Vrede bestreden. Daarna sloot de voorzitter deze zeer ge animeerde en leerrijke bijeenkomst. UITVOERING DOOR „HET SOESTER TRIO". Maandagavond gaf het bekende Soester Trio, bestaande uit de H.H. Corrée, Maas- sen en Beuker, keurig gekleed in de Soes ter kleuren, „groenwit" voor een goed gevulde zaal in het hotel „de Gouden Ploeg" een, feestavond ter gelegenheid van hun eerste lustrum. De voorzitter, de heer G. Tecken, opende den avond met een woord van welkom, en memoreert dat dit trio dit feit wil herdenken voor meerdere bekendheid daaraan te geven, daar dit clubje en de tooneelclub „Ons Genoegen" zich beschikbaar stelt, om gezellige avond jes en partijtjes op te vroolijken. De diver se liederen: „Wat ik heb", „de gebroken Rozenkrans", „Zeg goeden nacht" en „The Love Song" kwamen goed tot hun recht. Het muzieknummer „Hoch Heidelberg" was pittig. De Hawaian-muziek van de Maassen was zeer goed; jammer was het dat door te veel leven in de zaal, veel van het geborene te loor ging. Een weinig stilte in het vervolg zou de uitvoering ten goede komen. De vioolsoli in „The Love", door den heer Th. Uit er wijk, kwam zeer goed uit; de zang viel te prijzen. De pia nist, de heer P. de Geus, komt een woord van lof toe voor de begeleiding. Na de ge zellige pauze ging het tooneelstukje: „3 x 1 is 1", een dolle klucht, waarom gegierd is. Er had meer van gemaakt kunnen worden indien de heeren wat vrijer waren opgetre den. Mej. C. Rouwendaal had veel werk van haar rol gemaakt. Er is volop geno ten en geklapt, en dat is per slot van re kening de hoofdzaak. Het kapwerk door den heer K. Rouwendaal was zeer goed verzorgd, waarvoor hem een pluimpje toe komt. Het trio en de H.H. Uiterwijk en de Geus hebben hun best gedaan; de tooneel club vulde het geheel aan. Het was een ge slaagd lustrum. Een gezellig bal besloot het geheel. WAAR GAAN WIJ HEEN? HEDENAVOND naar Religie en Kunst, 8 uur: Marionetten Theater. 3 MAART 7.30 uur: Leerlingenavond, Mej. J. v. d. Es, in Eemland. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. Vrijdag had op de Birktstr. nabij de Vos- seveldlaan een ernstig auto-ongeval plaats, Een auto, bestuurd door den heer B. uit Vinkeveen, naast wien was gezeten een da me uit Zaandam, hield, komende uit de richting Soest en gaande in de richting Amersfoort, op onverklaarbare wijze veel te veel de rechter zijde van den weg. Daar bij raakte de rechtertreeplank eenige hoo rnen aan den kant van den weg, waardoor de auto tegen een anderen boom aanbotste. Hij sloeg over den kop en kwam met de wielen in de hoogte op den weg terecht. De auto was zwaar beschadigd. De bestuur der bekwam eenig licht letsel, doch de in zittende dame was er erger aan toe. Zij werd op last van Dr. Stroband, die de eer ste hulp verleende, per ziekenauto van E.H.B.Ó. naar het ziekenhuis „De Lichten berg" te Amersfoort overgebracht, waar bleek, dat zij een hoofdwonde had beko men, benevens eenige gekneusde ribben. De oorzaak van dit ongeval lag in een veel te groote snelheid. Onze veeljarige ervaring op 't gebied van Heerenconfectie Kleeding naar maat zijn waarborg voor Uwe volle tevre denheid „HANDELSHUIS-SOEST" Grootste speciaal-zaak ter plaatse AUTO TEGEN EEN BOOM. In den nacht van Maandag op Dinsdag kwam een zeswielige vrachtauto, geladen met raamkozijnen, in aanraking met een tr ial boomen op de Birktstraat nabij café jtstemeijer. Een 2-tal boomen werden zoo goed als door midden gereden. De auto behoorde aan een. timmerfabriek te Doetinchem en werd bestuurd door J. t. B. De bestuurder is vermoedelijk bedwelmd geraakt door benzinedampen; een bus met benzine stond vlak boven de uitlaat in zijn nabijheid. Auto en lading werden zwaar beschadigd, doch persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. EMMAKERK. Morgen, Donderdagavond, 8 uur, zal in de Emmakerk spreken de Heer H. Sanders voorganger der Ned. Herv. Gemeente te DuisburgRuhrort. „De nood der Wereld en de nood der Nederlanders in West- Duitschland zal hij behandelen. DE VRIJWILLIGE BRANDWEER VAN SOEST TE UTRECHT. Maandagavond bracht de Utrechtsche Provinciale Brandweerbond een serenade met fakkeloptocht aan zijn beschermheer Dr. H. Th. 's Jacob, in verband met diens aftreden als Commissaris der Koningin in dit gewest. Vrijwel alle brandweercorpsen uit de provincie Utrecht namen daaraan deel. Vanaf het Willemsplantsoen trok de stoet met twee muziekcorpsen en vele fak keldragers naar Paushuize, waar even halt werd gecommandeerd. Het Bestuur van den U.P.B. begaf zich naar de woning van den scheidenden Commissaris, waar de voorzitter, de heer D. J. J. A. de Leur de zen een fraaie, in- leder uitgevoerde vloei- map aanbood. Toen het gezelschap weder naar buiten kwam, zette de muziek het Wilhelmus in, waarna het défilé aanving. De Commissaris met zijn .echtgenoote en zoon stonden daarbij op de brug, toegang gevende tot Paushuize. In de omgeving werden toeirbengaalsche fakkels aangesto ken. De deelnemende groepen maakten een kranigen indruk en men kreeg een idee van de meer dan uitstekende wijze, waarop de bestrijding van brand in de provincie Utrecht is geregeld onder auspiciën van den U.P.B. Meerdere vaandels en vlaggen werden medegevoerd, waarmede de vaan- delgroet werd gebracht. Onder de deelnemende corpsen maakte dat uit Soest 'n bijzonder flinken en keuri- gen indruk. Gekleed in hun nieuwe blauwe uniformen, met den helm op, waarvan het gepoetste koper flonkerde in het licht der flambouwen, marcheerden zij in een flink marschtempo, met vieren keurig in -het ge lid, voorbij, netjes gericht. Allerwege werd dat corps dan ook om zijn flink optreden, geroemd. Bij den Commissaris hielden alle manschappen op het commando het hoofd links gericht, terwijl de Commandant sa lueerde. Ook de Utrechtsche Brandweer, in bree- de formatie opgesteld en njedevoerende een Magirusladder en een motorspuit, maakte een zeer gunstigen indruk. Na aan Paushuize te zijn voorbij getrok ken werd nog verder gemarcheerd en werd ook gedefileerd voor den nieuwen burge meester van Utrecht, Mr. ter Pelkwijk, die daartoe op de stoep van het Utrecht sche stadhuis had plaats genomen. Ook hier was de indruk van de Soester corpsen gunstig. Na afloop werd de stoet, die van de zijde GEVONDEN VOORWERPEN Aard van het voorwerp: Terug te bekomen: zegelboekje met eenige zegels frcewheel-schroevendraaier gele herdershond handbal rozenkrans portemonnaie met rijwielbel.merk kinderportemonnaie zilveren vulpotlood kindermuts Molenstraat 41 Kerkstraat 3 Schoolstraat 38 Julianastraat 65 politiebureau Kerkstraat 13 Lange Bergstraat 29 Merwedestraat 6, Amersfoort politiebureau (6 „tSriefnaaneiT'-Foio's vanaf 1 2.-) van het Utrechtsche publiek zéér veel be langstelling had getrokken, op het Vree burg ontbonden. De U.P.B. had op waar dige wijze afscheid genomen van zijn be schermheer. De Soester Vrijwillige Brandweer heeft daarbij den naam van onze gemeente op uitnemende wijze hoog gehouden, waarvoor ongetwijfeld aan dit corps een woord van specialen dank toekomt. JAARVERGADERING A.G.A.V.S. Door de Gymnastiek- en Athletiekver- eeniging A.G.A.V.S. werd vorige week Dinsdagavond 20 Februari in 't Zwaantje alhier de algemeene jaarvergadering ge houden. Nadat de voorzitter, de heer Groo- tewal, alle aanwezigen welkom had gehee- ten, werd door hem vervolgens een alge meen overzicht uitgebracht over het afge- loopen jaar, dat zeer druk geweest is en bevredigend genoemd kan worden. In 't bestuur hadden eenige mutaties plaats. De revue, die een succes werd, beleefde een derde opvoering. In April werd de jaar- lijksche uitvoering gehouden. Bij de at letiekwedstrijden van- den S.B.L.O. op 3 Augustus kon de heerenafdeeling beslag leggen op den wisselbeker met een over weldigend aantal punten, terwijl de dames in Barneveld de eenige prijswinster wer den. Een défilé had plaats naar het Na tuurbad. Tijdens de Hintos werd een sport dag georganiseerd. In October werd deel genomen aan de wedstrijden van de Soes ter Turnclub. Het aantal leden vermeerderde met 24. Aan t kleedlokaal werd een verbetering aangebracht. Mej. v. d. Poel verleende steeds haar medewerking voor muziek. De onderlinge wedstrijden ondervonden voor al bij de jongere afdeelingen veel belang stelling. De heer Sijtsma, die wegens ver trek naar elders als lid en secretaris be danken moest, werd door het bestuur tot buitengewoon lid benoemd. Vervolgens had er bestuursverkiezing plaats, waarbij de voorzitter, de heer Groo- tewal, met bijna algemeene stemmen her kozen werd, evenzoo de andere periodiek aftredenden, de heeren Dumerniet, Smits, van Werkhoven en mejuffr. Stöcker. In de vacature Sijtsma werd voorzien door de verkiezing van mej. van der Poel. Allen namen hun benoeming aan. De heeren van Beest en Nooder vormden het stembureau. Daarna werd het financieel overzicht voor gelezen, dat niet ongunstig is, de tijdsom standigheden in aanmerking genomen. Alle bezittingen zijn betaald en er is een batig saldo in kas. Door de tijdsomstandigheden hebben echter enkele donateurs bedankt. Zuinigheid blijft aanbevolen. Door de Kascommissie werd een zakelijk verslag uitgebracht bij monde van den heer de Visser. Een voorstel dier commissie om de functie van administrateur te doen ver vallen en diens werkzaamheden aan pen ningmeester en secretaris op te dragen, werd met algemeene stemmen aangenomen. Door den voorzitter werd de commissie dank gebracht voor haar accuratesse. In de nieuwe Kascommissie werden ge kozen de heeren de Bruin, van Gameren en Nooder. De vacature in de technische .commissie, ontstaan 'door het bedanken van mej. M. Lus, werd aangevuld door de benoeming van den heer Oldenhof. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat op 21 April a.s. in „Huis ten Halve" de jaarlijksche algemeene uitvoering zal wor den gehouden, waaraan ook deelgenomen zal worden door een achttal bekwame tur ners uit Amsterdam. De regeling wordt verder aan 't bestuur overgelaten. Het voorstel tot aansluiting bij den OPGERICHT 1899 BOSCHSTRAAT 9 - BAARN ALLLEN EERSTE KWALITfciTtBl TELEF. 330 POSTGTRO 146847 Stichtschen Turnkring als proeflid wordt door den voorzitter uitvoerig toegelicht en daarna met algemeene stemmen aangeno men. Besproken wordt de voorbereiding van het 1ste Lustrum aan 't einde van het vol gende jaar. Versterking der kas zal hier voor noodig zijn, waarvoor intusschen naar middelen zal worden uitgezien. Gedacht wordt hierbij aan een fancy-fair. Van de rondvraag werd zeer druk ge bruik gemaakt. Nadat de voorzitter nog de verdienste van eenige leden had geme moreerd, werd de vergadering gesloten met een beroep op de volle medewerking van alle leden. EEN LUCHTVAARTFEEST. Naar wij vernemen is men 't er over eens geworden om alhier alsnog een lucht vaartfeest te houden, ten bate van het Na tionaal Luchtvaartfonds. De datum hier van werd voorloopig vastgesteld op 19 Mei, terwijl verder cc plannen nog nader moeten worden uitgewerkt. De benoeming van den Heer Busch tot Gemeente-Controleur heeft an onze Ge meente allerwege bevreemding en ontstem ming verwekt. Men ziet er een bevoordeeling in van een bepaald persoon met als achtergrond het gekonkel van enkele politiekelingen, die op eigen voordeel belust, elkaar de bal toe wierpen. Talloos zijn de jongere en oudere krach ten, die door de tijdsomstandigheden bui ten betrekking zijn geraakt, en er naar snakken zich weer een bestaan te mogen verwerven. Zij willen werken, hard werken, zoo noodig tegen geringe belooning. Zij zoeken een bestaan, desnoods een half be staan, doch stooten overal hun neus: er is geen werk. Wij vragen ons af of onder der gelijke omstandigheden het van B. en W. wel goed gezien was iemand tot controleur te benoemen, die als schildersbaas, aanne mer en winkelier geacht moet worden reeds een bestaan te hebben. Afgescheiden nog van de groote onbil lijkheid, die in het feit zelve ligt opgeslo ten, dringt zich de vraag naar voren, of het mogelijk is, twee heeren tegelijk te dienen, namelijk zich zelve en de Gemeen te. Ons dunkt, dat een dergelijke combina tie van werkzaamheden in het nadeel moet zijn van het een of het ander, en wij vree zen, dat het alweer de Gemeente zal zijn, die het nadeel zal hebben te boeken. Wij hopen, dat deze benoeming niet aan de aandacht van de Hoogere Autoriteiten zal ontsnappen en zij zich zullen willen vergewissen of deze benoeming alleen en uitsluitend tot grondslag had het Gemeen te Belang te dienen en of juist dit er niet door in het gedrang kan komen. Poëzie schuilt overal, z Overal m'n vrinden; 't ls de vraag maar, wie ze wel, W'ie ze niet kan vinden. Dit kreupelrijm schoot me in de gedach ten, toen ik de vorige week het korte be richt in de Soesterbladen las, dat van Ge meentewege aangestelden bij de werkver schaffing, zich onledig hielden met het vervaardigen en plaatsen van vogelhuisjes. Reeds n paar dagen te voren had ik zoo'n vogelhuisje in het Rosarium ontdekt. Toen ik dus dit bericht las, ging. me licht op. M n hart sprong op van vreugde, om het poëtisch gedacht, dat er huist op onze Se cretarie, waar men versuft zou raken van het invullen van dorre staten en het becijfe ren en narekenen van eindelooze begrootin gen, inkomsten en uitgaven, waarvan de slotsom is, dat er steeds 'n nadeelig saldo overblijft. Gelukkig, dat de muze ook daar nog 'n onderdak gevonden heeft. Liefde voor de vogels is het bewijs van een ge voelig en medelijdend hart. Niet zij, die de ze lieve en zangerige diertjes in prachtige, dure kooien voor d'r eigen genoegen op- Guiten, zijn de ware vogelvrienden, maar die hun onderdak en nooddruft verschaffen in Gods vrije natuur. Als straks de vogels zingen En 0111 de huisjes dringen, Om voor de Noordsche winden 'n Toevluchtsoord te vinden; Als straks de vogels fluiten In bosch en park daarbuiten, En zij de voorraad vinden, Gebracht door vogelvrinden; Dan stijgen hunne zangen Voor 't geen zij hier erlangen, Van dank en van genuchten, Hoog in de reine luchten: Zij zingen van de Soesters goed, Hun zang stort blijdschap in 't gemoed; Zij wijschen U 'n overvloed, Voor wat Gij aan de vogels doet. DIXL „GEWESTELIJKE VARKENSCEN TRALE VOOR UTRECHT." AANTAL TE HOUDEN VARKENS BOVEN 20 K.G. Het Bestuur der Nederlandsche Var kenscentrale heeft besloten den datum, waarop tegenover de leden der Geweste lijke Varkenscentrales zal worden opge treden, op grond van overtreding van de Denkt 7 om Maart Ik las aan het hoofd van een op gezette tijden verschijnend blad, dat er naast een met name genoemden Hoofdredacteur ook een „Commissie van Redaktie" be stond. Het lijkt mij niet van belang ontbloot eens de vraag onder de oogen te zien, wel ke verantwoordelijkheid een dusdanige Commissie draagt. Wanneer eenig blad verschijnt zonder vermelding van een verantwoordelijk Hoofdredakteur, dan is naar ik meen te weten, de Uitgever of Drukker van rechts wege verantwoordelijk voor den inhoud. Wordt de naam van een Hoofdredakteur vermeld, dan draagt deze die verantwoor delijkheid; maar hoe staat het nu met een „Commissie van Redaktie?" Kunt U, mijnheer de Redacteur van „de Soester" ons dienaangaande wellicht inlich ten? Men zou tegenover deze academische vraag omtrent de formeele verantwoorde lijkheid ook nog kunnen stellen de vraag omtrent de materieele(?) neen niet om trent de materieele, maar omtrent de mo- reele(!) verantwoordelijkheid en dan wil ik wel zeggen, dat m.i. die Heeren van zulk een Commissie moreel zeker verantwoorde lijk zijn voor hetgeen de Hoofdredakteur naar men moet aannemen dan toch met hun toestemming in dat blad schrijft of opneemt! \Y- H. C. DOORMAN. ONDERSCHRIFT: Op bovenstaande vraag van den geach- ten inzender antwoorden wij het volgende: Indien aan het hoofd van een blad de naam van een Hoofdredacteur wordt ver meld, dan hebben de leden dezer Commis sie tot taak den inhoud van het blad na te gaan, zij dragen de verantwoordelijkheid voor alles, wat in het blad wordt geplaatst. Zij hebben dus niet alleen dc morcele, maar de geheele verantwoordelijkheid. Red. bepalingen van het maximum aantal ge lijktijdig te houden varkens en fokzeugen, uit te stellen tot 1 Mei 1934, met dien ver stande, dat deze uitzonderingsbepaling al leen geldt voor diegenen, die aan kunnen toonen, dat zij sedert het tijdstip, waarop hun het cijfer van de toewijzing bekend was, geen varkens meer hebben bijge- kocht en geen eigengefokte biggen boven 20 K.G. hebben doorgehouden. De Secretaris. AFWATERING DER GELDERSCHE VALLEI. Gedep. Staten deelen de Staten van de provincie Utrecht het volgende mede: „In 1931 verleende men ons een crediet, opdat de verbetering van de Geld. vallei uit een meer algemeen oogpunt dan tot dat oogenblik was geschied kon worden be studeerd door eene commissie, in te stellen door den toenmaligen Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Vrucht van den arbeid van de commissie is een in den loop van het vorige jaar ver schenen „Rapport inzake de afwatering van de Geldersche vallei." De commissie ver dient aller hulde en dank voor haar voor treffelijk rapport. De inhoud van het rapport is in kort als volgt: het eerste hoofdstuk geeft eene be schrijving van den bestaanden toestand en een geschiedkundig overzicht van de be langrijkste gebeurtenissen en van vroegere plannen tot verbetering van de afwatering; het tweede hoofdstuk bevat een voorstel tot aanleg van een scheepvaart-afwate ringskanaal, genaamd Rijn-Eemkanaal; het derde hoofdstuk bevat een voorstel tot aan leg van een afwateringskanaal, genaamd Valleikanaal; het vierde hoofdstuk handelt over eene indeeling van het gebied in wa terschappen bij totstandkoming van één dezer kanalen; in het vijfde (laatste) hoofd stuk worden slotbeschouwingen en con clusies gegeven. Gezien de buitengewone duidelijkheid en overzichtelijkheid van het rapport komt het ons onnoodig voor den inhoud van elk hoofdstuk aan eene nadere bespreking te onderwerpen. Uwe Vergadering zal thans

De Soester | 1934 | | pagina 2