Alvorens Uw elders te koopen, raden wij U aan onze nieuwe collectie te bezichtigen. U zult daardoor reiskosten besparen, omdat wij er zeker van zijn, dat U bij ons keus kunt maken. De twee machten in het leven. N.V. Eerste Soester El. Drukkerij Van Weedestraat 7 - Soestdijk Wij repareeren Uw oude vulpenhouder. O 4 Ingezonden ►o FEUILLETON 0"^ Voor de Vrouw Bulten verantwoordelijkheid der Redactie Geachte Redactie. Wanneer men in Uw courant het lijstje inziet van de gevonden voorwerpen, dan treft men daar meestal één of meer dieren bij aan. En dan is het te betreuren dat juist <-lk van die dcfode voorwerpen eerder bij den eigenaar terugkomt, dan onze vermiste huisgenooten, Dagen, ja weken lang zitten die arme dieren dan soms opgesloten in een asyl fcte verlangen naar hun baas en hun vrijheid. Het maakt o.p hen, die werkelijk van dieren houden en hen begrijpen, een tragischen indruk die dieren daar dag in, dag uit, opgesloten te zien, zonder een en kele afleiding, zonder eens te kunnen hol len of te graven, wat ze zoo gaarne doen en ook noodig hebben. Wel is een asyl een zeer nuttige instelling en vooral voor hen die op reis gaan een geschikte gelegenheid om de huisdieren in bewaring te geven. •Men heeft dan de zekerheid dat ze goed ge borgen zijn en verzorgd worden, doch een verblijf aldaar mag toch niet lang duren. Ook een dier kent heimwee en lijdt daaron der. In de meeste gevallen komen de zwerf dieren nooit meer bij den eigenaar terug, doch worden in een nieuwe omgeving ge plaatst, waar ze, ook al hebben ze het goed getroffen, in den regel weer verdwijnen, verlangend als ze zijn, hun eigenlijke te huis nog weer eens terug te zullen vinden. Het instinct, om op grooten afstand en zelfs na lange afwezigheid hun omgeving terug tc vinden, is lang niet bij elke hond aanwezig en het gevolg daarvan is, dat de dieren een ellendig zwerversbestaan krij gen en ten slotte vallen in handen van han delaren, die ze voor onedele doeleinden verkoopen. De arme dieren worden dan soms aan vreeselijke martelingen overgele verd. Al deze ellende kan op eenvoudige wijze voorkomen worden! Het doel van dit schrijven is dan ook alleen maar om aan alle dierenvrienden den eenvoudigen raad te geven: schrijf uw adres op of in den hals band. Een dicrenvriendin alhier die zich een hond uit het aysl had aangeschaft, vermiste het dier onlangs, doch was zoo verstandig geweest naam en woonplaats in den halsband te schrijven, met het ge volg, dat het afgedwaalde dier in een na burige gemeente werd opgevangen en nog denzelfden avond werd thuis bezorgd. Toen was er vreugde in huis, om 't weder zien! Dus dierenvrienden, dit vriendelijk verzoek! Schrijf Uw adres in den halsband. Het bespaart den dieren veel ellende en de ver- eeniging voor Dierenbescherming zeer veel zorg en kosten. J. V. Al in een groen groen knollen knollen land Daar zatenveel peetvaders heel permant! Daar ik leergierig ben, lees ik ook cou ranten; wat nu juist niet altijd aangenaam is, vanwege de vele taaie, vervelende, on verteerbare kost, die soms wordt opge diend. Het was dan ook met een soort ver bazing, dat ik de Abnormale genegenheid der Vroede Vaderen, ten toppunt zag stij gen, bij het lezen, dat het Peetekind „Na tuurbad" een Paaschei zou krijgen, van Abnormale afmetingen', ter waarde van 47.000 gulden. Hoe jammer, dat ik geen wiskunde be oefen, om voor eigen genoegen eens uit te rekenen, waaraan dat wicht die abnormale liefde dankt. Zoo'ti baby, die nauwelijks uit de luiers is, wiens uitzet al zóó abnor maal was, krijgt nu in eens 47.000 gulden om 't wiegje naar de nieuwste mode in te richten. Abnormale kosten is niet nor male kosten. Deze niet normale kosten, worden zoo maar op het peetvaders huis houdboek neergeschreven, alsof er in het Rosarium een boom staat, waar men zoo maar van kan plukken. „Abnormale kosten, waarvoor? Welke huisvrouw, of handels man, of wat hetzelfde is, winkelier, laat in deze, meer dan abnormalen tijd, kamer, pakhuis of winkel, nog vóór kort geheel nieuw ingericht, door abnormale uitgaven (als sollicitant voor bankroet) vernieuwen of verbeteren: waar dit niet zeer hoog noodig is? Wie zal dat abnormale bedrag moeten betalen? Hoe velen van die beta naar het Engelsch van LILLIAS CAMPBELL DAVIDSON. (Nadruk verboden) 6) Terwijl zij nu weer liggende acht gaf op ieder geluid, meende zij, dat ze op eenigen afstand buiten het venster een soort ge schuifel vernamKon het soms een kat of een uil wezen? Ze stak haar kaars aan en keek angstig het vertrek rond, maar er was toch niets schrikwekkends te zien. Ze ging uit bed, trad aan het venster en sloeg dit open. De regen had opgehouden; de wind was veel bedaard en de tuin lag dan ook in doodsche stilte vóór haar. Hier viel even min iets schrikwekkends waar te nemen Kil stroomde de nachtlucht naar binnen zoodat ze huiverde en op het punt was, het venster te sluiten, toen andermaal een schuifelend geluid tot haar doordrong. Het kwam ergens van verreJa, nu her kende ze het: er moest iemand aan het graven zijn. Jocelyn sloot het venster en stapte recht streeks in bed. Ze nam haar horloge van onder haar kussen, maar ze had vergeten het op te winden. Het was blijven stilstaan op twee uur. Maar nu moest het wel later wezenWat beduidde toch dat graven in den tuin, in stikdonkeren nacht? Het was niet bepaald geschikt, om haar te kalmeeren, als zij dacht, dat Caerleon immers een historisch stadje was, waar de Iers hebben eenig genot van dat peetekind der vroede Vaderen? Eerst is het schaap met wantrouwen begroet, immers je kon niet weten, of ze de gelegenheid niet zou geven: de kat in 't donker te knijpen. Met wantrouwen en toch met den heimelij- ken wensch, dat het (in kinderlijken over moed) dat spelletje met de kat zou doen. De ondergordijntjes-politiek, die óók bij het sterke!! geslacht opgeld doet, zou er wel bij gevaren hebben. De Peetvaders dachten niet aan het spreekwoord: „Zoo de waard is, vertrouwt hij zijne gasten", of fijner gezegd: ,,HJj» die in alle menschen, slechts zonde vindt en schuld, van leelijke gedachten, is vast zijn ziel vervuld. Zou het uitzet van „Baby", dat toch ook nog al in de papieren liep, dan niet van betrouwbare staf gemaakt zijn, hoe kan men anders nu reeds van Abnormale kosten preken, bij dit peulschilletje van 47.U00 gulden? Abnormaal is niet normaal en bij iets dat niet normaal is, schuilt een fout. Is deze abnormale uitgave een normaal te noemen handeling; is het in deze abnormale tijden verantwoord? Is het niet een abnor male toestand, 'dat de hoofdweg vanaf Postkantoor tot Nieuwerhoek geen voet paden voor kinderen of volwassenen heeft? Alléén Natuurmodderbaden aan beide zij den. Een meer dan abnormalen toestand, waarvoor de Peetvaders geen oog hebben. Misschien omdat ze geen voetgangers zijn.- Men moest de vreemdelingen op regenach tige dagen uitnoodigen om Schoon Soest te zien. Een pracht-reclame! 47.000 gulden voor het imitatie Peetkind .Natuurbad", doch geen honderdste, geen duizendste zelfs, voor het mooie werk, dat van Naastenliefde getuigt, van de Utrechp sche Vereeniging tot bevordering der Hy giëne van Moeder en Kind. Schande voor Soest. In dezelfde raadszitting, waar 17.000 gulden in één adem werd genoemd met deze vereeniging (zie 10 No. 3365) werd, trots de woorden van Mej. Funke en enkele heeren voorstanders, besloten .-„af wijzend" te beschikken op een verzoek der utrechtsche Vereeniging tot bevordering der hygiëne van Moeder en Kind, om sub- idie. Alzoo zijn in den Raad vergeten de woorden: Wat gij den minste mijner broe ders gedaan hebt, dat hebt gij Mij gedaan. Wórden Raadszittingen niet altijd met ebed geopend? Het is opvallend èn eigen aardig èn geeft zeer veel te denken, dat de eeuw van en voor het Kind, verandert in Je eeuw tegen het kind. In deze, meer dan abnormale tijden, is het Kind het slacht offer van den toestand. Is dit, omdat het Kind het volk der Toekomst is, en het niet gewenscht is, dat een volk zeggingskracht neeft? Ledepoppen laten zich gemakkelijk regeeren, maar dóar waar de ziel, de geest van een volk gevoelt en denkt, doen de ledepoptouwtjes geen dienst. Geen licha melijke hygiëne, maar ook geen geestelijke, geen hersenhygiène; voor baby 47.000 gulden; voor de kinderen; baby's en kleu ters geen halve cent. Ik vraag in ernst, aan allen, die belang stellen in het welzijn van Moeder en Kind, in 't veilig weten van zijn kleuters op een Neutrale Kleuterschool, moesten deze 47.000 gulden niet nuttiger en beter ge bruikt worden, voor kinderen en wegen dus in het algemeen belang, dan voor één peetekind, waaraan het algemeen belang op abnormale wijze wordt opgeofferd? Ik zei al, dat ik geen wiskunde beoefen, maar wanneer deze som beschikbaar is om „niet- normale", maar abnormale kosten te dek ken, dan is een- zeer groot? toch geoor loofd; tenzij niet wij, als belastingbetalers, doch de peetvaders uit eigen middelen hun troetelkind dat Paaschei willen schenken. Is dit niet het geval, danja dan is lies abnormaal. Mevr. C. M. BERG. Soest, Maart 1934. OVER HANDGEBREIDE JURKEN EN NOG WAT. wat wel aardig staat, maar dat batist-ach- tige stofje kreukelt ontzettend, zoodat het iedbr oogenblik gewasschen en gestreken moet worden zien we daarnevens veel gebreide vestjes en jumpertjes, ja heele pakjes van „handgebreide" wol. Dat komt, omdat we per slot van rekening nog in het winterseizoen zitten en niet alleen onze meer met aardsche goederen bedeelde zus sen dat aardige wollen goed noodig hebben voor de „wintersport", doch ook wij klei ne menschjes, die hier blijven; fn den win ter er graag leuk uitzien. En dat kunnen we, door die groote mode van de zelfge breide jumpertjes en vestjes en jurken. We kunnen ze „handgebreid" in den winkel kant en klaar koopen, maar we kunnen ook zelf de naalden ter hand nemen en Terwijl aan den eenen kant de modeza ken de étalages vol zetten met nieuwe., fleurige, dikwijls groene, blauwe en roo- de voorjaarsjaponnetjes, van dunne zijden stofjes tusschen haakjes, er zal dezen zpmer veel organdie gedragen tvorden, avontuurlijkste voorvallen héfdden plaats gehad en waar het in sommige htiizen nog „spoken" moest! Zij besloot, haar licht niet uit te doen. Andermaal viel zij in slaap, al was het dan ook in een onrustige sluimering en weer werd zij wakker en hoorde onderdrukt ge jammer. Ook leek het wel, dat er zacht- schuifelend voetstappen kwamen langs de deur, die naar het zijgangetje leidde, maar die zijzelve gelukkig aan den binnenkant met den grendel gesloten had. Onmiddellijk was zij weer uit bed. schoof geruischloos den grendel terug en stond dus aan het begin van het zijgangetje. Terwijl zij daar uitkeek, rillend en hui verend en niet wetend, wat te doen, zag zij een flikkerenden lichtglans in de groote gang, hoorde er het geluid van sluipende voetstappen en het onderdrukt, half ver stikt gejammer. Ze stond als aan den grond genageld, terwijl er daar, aan het eind van den cor ridor een groepje zwijgende menschen iets verschrikkelijks, een vormelooze, zware massa, tusschen zich in droegen met voor- zichtigen afgemeten tred. Ze meende te on derscheiden, dat het mannen waren, met gebogen hoofd en gebogen schouders. Langzamerhand stierf het geluid van de voetstappen weg en achter hen aan kwam toen de oude Rachel, al jammerend, de handen boven het hoofd houdend. Toen Jocelyn dit gebaar zag en ook den 'innig-droeven toon van het weeklagen hoorde, trad ze terug en sloot de deur want zij begreep nu, dat er niets te cïuch ten viel, maar dat er hier in huis iets ge beurd was, waarvan de bewoners geen vreemde deelgenoot wilden maken. Ze had dus geen recht, het te weten en zou ook geen verdere pogingen daartoe in het werk stellen. Misschien was de arme vrouw des huizes krankzinnig en moest zij in bedwang gehouden worden. Of, die vormelooze massa was misschien Tlt Chrl.Htn als het seizoen ten minste al niet te zeer gevorderd is en we tijd hebben en snel ter naald" zijn aan het breien slaan. En niet alleen de wintersport is oorzaak van de nog voortdurende wol-mode. Ook zij, die in net Zuiden van Frankrijk zooge naamd de lente tegemoet gaan, om er dik wijls net zooveel sneeuw en kou te vinden als in het vaderland, hebben 's avonds, als de zon maar eventjes weg is, extra warme wolletjes noodig, omdat het aan de Riviera net zoo koud dan is als bij ons. En ten slotte is de wolmode zoo hardnekkig, dat we er in het komende voorjaar hier nog heel vèel verscheidenheid in zullen zien. Als we in April of Mei zoo voor de eerste xeer gaan probeeren, overdag zonder man tel te loopen, dan komen de gebreide vest jes en jakjes en manteltjes op de proppen, in Parijs zijn er costumières, die zich daar op heelemaal hebben gespecialiseerd en die nu uitkomen met collecties handgebreide Kleedingstukken. Een daarvan is bijvoor- oeeld Madame Anny Blatt, die zelfs heele gebreide japonnen uit een stuk lanceert in zachtbruin of groen, met leeren ceintuurs en knooopen; of wel een heel gebreid pakje van zachte, mosgroene wol, dat op een onderbloes of sweater met korte mouwen van boterbloem-geel wordt gedragen. Dit modelletje is op de teekening weergegeven. Men ziet het, de kleuren zijn wel echt voorjaar-achtig en doen denken aan een malsche groene wei met boterblompjes. De meeste sweaters zijn met korte mouwen en worden in den rok gedragen. Bovendien is er nog een groote verscheidenheid in ge breide of gehaakte sjaals enz. Om te voor komen dat al die gebreide costuumpjes, vooral natuurlijk de rokken en jasjes, uit hun model gerekt worden op den duur, zijn de gemaakte modellen, die men in de win kels koopt in Parijs, alle gevoerd niet een stevige georgette. Men moet maar op het idee komen, nietwaar? M1ADELEINE. een beschonkene geweest, die laat in den nacht, totaal onbekwaam, teruggekeerd was. Jocelyn liet de kaars branden, maar nu verder werd zij niet meer gestoord in haar slaap. Toen zij wakker werd, viel het zon licht binnen door het openslaand venster, waarvoor zij vergeten had, het dikke, groe ne gordijn te schuiven. Er werd aan haar'deur geklopt, niet luid de, maar aanhoulend. Jocelyn sprong uit bed en schoof den .grendel terug, waarna zij een kan warm water kreeg van de oude huishoudster. Rachel was weer even beleefd als den vorigen avond, maar zij zag bleek en had gezwollen oogen. Zij waarschuwde, dat „Madam" het ontbijt in de zitkamer ge reed zou vinden staan, zoodra zij gekleed was. Zij gaf haar ook haar kleeren terug, uitgeborsteld en droog en warm. Het jonge meisje haastte zich toilet te maken en ging toen in de zitkamer, waar het vuur helder brandde. Op tafel stond een smakelijk ontbijt. Zij at vlug, daar zij niet langer wilde blijven, dan maar eenigszins noodig was. Toen zij klaar was met ontbijten, deed zij dus haar mantel aan, zette haar hoed op en was juist bezig, haar handschoenen aan te trekken, toen de oude in de deur ver scheen en vroeg, of zij niets meer gebrui ken wilde. Jocelyn bedankte Rachel vriendelijk, voor alles wat zij voor haar gedaan had, en zei toen: Ik moet nu zoo gauw mogelijk ver trekken, want ik heb nog een heelen weg af te leggen. Dit scheen Rachel weer te verlichten, te oordeelen naar de uitdrukking op haar ge laat en zij deed dan ook geen moeite, om het jonge meisje op te houden. Samen lie pen ze door den corridor naar den grooten hall met de staatsietrap en van de huis deur vervolgens langs het gangetje naar de deur in den muur. Vulpenhouder PRIJZEN vanaf f 0.90 Hier vond Jocelyn haar fiets staan, keu rig schoon gemaakt. Rachel hield de deur voor haar open en toch aarzelde ze nog even ze had zoo gehoopt, den heer des hui zes te zien, flm hem te kunnen dank zeg gen, voor al, wat hij voor haar gedaan had. Ze waagde het er dus op: Ik zou graag uw heer, die zoo vrien delijk voor mij is geweest, nog even be danken voor zijn gastvrijheid, als dit mo gelijk was. Master Launcelot kan u niet te woord staan, Madam. Maar ik zal hem overbren gen, hetgeen u daar nu zegt. Ik hoop, dat er vannacht toch niet iemand ziek is geweest? vroeg Jocelyn nu weer. Ik meende, dat ik eenige beweging in huis hoorde. Dank u, Madam. Neen, er was nie mand ziek. Goeden morgen, was het eenige, .dat Jocelyn nu nog kon zeggen. Goeden morgen, Madam. De deur in den muur ging dicht en Jo celyn stond er buiten. Toen zij op eenigen afstand was, kon zij niet nalaten, toch nog eens een langen blik te werpen op het statige huis, dat zich zoo waardig verhief te midden van de lande rijen, die er zeker bij behoorden. Wat is hij vriendelijk voor mij ge weest, dacht zij bij zichzelve. En nu heb ik hem niet eens kunnen bedanken. Kon ik hem toch maar vergelden wat hij voor mij gedaan heeft; wat zou ik dat heerlijk vinden! Het was nu een heldere, zonnige dag. Er woei enkel nog een zachte bries uit het Westen. Jocelyn besloot, naar het stadje terug te gaan en er de bezienswaardighe den te bekijken. Ze moest toch Koning Arthurs Tafel ronde zien, het vereenigingspunt van zijn dapperen stoet bij feestelijke gelegenheden. Mogelijk, dat er ook in stilte de gedachte bij Jocelyn acht :rzat, dat een oponthoud in het plaatsje soms eenige kans opende, om Master Launcelot eens te zien. Terwijl zij naar het station reed, kwam zij een koopman tegen en vroeg dien naar den weg. Zij voelde zjch nu weer zeer op gewekt en vol ondernemingszin. Kunt u mij ook den weg wijzen naar het paleis van Koning Arthur? Zeker, Miss. U volgt eerst nog een eind dezen weg, dan slaat u linksaf en dan is het den tweeden weg rechts. U kunt er zich niet in vergissen, want het valt net zoo goed op als een kerk. Dank u. En zoudt u mij ook den naam kunnen noemen van het groote huis, een eind terug hier op den weg? O, de Merlin, Miss. Dat was indertijd ook net een soort paleis; steeds kwamen en gingen er gasten. Maar nu wordt er in het geheel niet meer ontvangen. WJe woont er? Het behoort aan de oude Madame Vy- vian. Ik geloof, dat het al tijden lang een bezit van haar familie was. Zij is met een neef getrouwd en die had een goed in Wa les. Toen hebben ze eerst daar gewoond, en pas, sinds ze zoo bezocht werd, zijn ze hierheen gekomen. Hoe werd zij dan zoo bezocht? O, ze is blind. En dan moet ze veel verdriet hebben gehad, zóó veel, dat ze zelfs menschenschuw is geworden, naar ze zeggen. Mr. Launcelot gaat cn komt en die is hier zeer bemind: hij is altijd bereid, menschen te helpen. Ze hebben hun kruis te dragen; dat verzeker ik u. Maar het is hun schuld niet en het zou een schande zijn. om er hen op aan te zien, ofschoon ik toch weet, dat sommigen dit doen. Wordt vervolgd.

De Soester | 1934 | | pagina 4