Nieuws- en Advertentieblad Verschijnt Woensdag en Zaterdag N.S.B. Gewestelijken Landdag enorm succes. GEMEENTERAADSVERSLAG. Een nieuwe manschappenwagen met 2-wielige motorspuit als aanhangwagen, voor de Brandweer te Soesterberg. No. 35 (Ocgaran3eer3e oplaag 3000 exemplaren) Twéé en Twintigste Jaargèng Woensdag 2 Mei 1934 BUREAU VOOR ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT7 - SOESTDIJK ADVERTENTIËN EN INGEZONDEN STUKKEN WORDEN INGEWACHT TOT UITERLIIK DINSDAGS- EN VRIJDAGSMORGENS 10 u.a. h. BUREAU UITGAVE: N.V. EERSTE SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ *.h. G. v. d. BOVENKAMP ADVERTENTIËNVAN 1-5 REGELS 75 CTS.. ELKE REGEL MEER 15 CTS. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE, BIJ ABONNEM. KORTING ABONNEMENTSPRIJS I 1._ PER DRIE MAANDEN, FRANCO PER POST REDACTIE- EN AOM.-ADRES: v. WEEDESTR. 7 - TEL. 962 - BIRO 161165 HET AUTEURSRECHT VAN DIT BLAD WORDT UITDRUKKELIJK VOORBEHOUDEN OVEREENKOMSTIG ART 15 VAN DE AUTEURSWET 1912- (STAATSBLAD No. 380 Principieel met 6 tegen 9 stemmen beslist, dat de Soesterbergsche bult NIET zal worden afgegraven. Een welstandscommissie voor beoordeeling van bouwaanvragen, bestaande uit den heer Lotidon met 2 andere architecten en de raadsleden de Bruijn en Grootewal. UITBREIDINGSPLAN-MISÈRE. Het hangende plan ingetrokken, terwijl een nieuw plan, dat echter hetzelfde is, weder zal worden voorbereid. De Banningstraat zal net als de Soesterbergschestraat van een betonwegdek worden voorzien. De Gemeenteraad van Soest kwam Maan ir 30 April 1034 des namiddags te 2 uur m openbare zitting bijeen ter behandeling in de reeds eerder door ons gepubliceer de agenda. \lle leden zijn aanwezig, ook Mcj. Fun die haar ontslag als raadslid reeds heeft ugezonden. Xa de gebruikelijke opening neemt de burgemeester allereerst het woord en her- 'Tikt de 25ste verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana. Spreker gaat terug tot de Gigen van 25 jaar geleden, toen het gcheele »lk in spanning was, of er een Prinsje of inses geboren zou worden. Steeds is er weest een onverbreekbare band tusschen 'net Nederlandsche volk en Oranje, die bij alle voorkomende gelegenheden vaster erd. Met de hoop, dat God de Prinses voor ons volk zal behoeden besloot spr. 1. Vaststelling der notulen van de vergadering dd. 11 April 1934. Vastgesteld. 2. Miededeeling van ingekomen stukken. a. Provinciaal Blad van Utrecht, No. 28, inhoudende het besluit tot wijziging van de jaarweddenregeling en tot intrekking van tijdelijke korting op de jaarwedde van burgemeesters, secretarissen en ontvangers der gemeente in deze provincie. De heer Gasille vraagt, of nu de maxi mum pensioen-korting zal worden toege past. De burgemeester doet daartoe dan thans het voorstel, dat wordt aangenomen. b. Overzicht van het gasbedrijf over de maand Maart 1934 (No. 240). Voor kennisgeving aangenomen. c. verslag volkshuisvesting over 1933. i X o. 204). Voor kennisgeving aangenomen. d. Schrijven van Mej. H. Sunke, hou dende mededeeling van ontslagneming als raadslid (No. 3459). Voor kennisgeving aangenomen. e. vragen van het raadslid J. Nooder inzake uitgaven van werkverschaffing en -•eunverleening, met antwoorden van B. en W, (No. 3445). De heer Nooder heeft het antwoord met «root misnoegen gelezen. Men mag toch een antwoord naar waarheid verwachten en dat is niet gegeven. De heer Gasiile vindt het jammer, dat de vraagde inlichtingen zoo lichtvaardig zijn ^vraagde inlichtingen zoo lichtvaardig en onjuist zijn verstrekt. Dit is niet de wijze om vertrouwen te verkrijgen tusschen den Voorzitter en den Raad. De heer de Nies is ter oore gekomen, dat Maatschappelijk Hulpbetoon nu niet be paald op de benoeming van den heer Busch heeft aangedrongen. Spreker zou haast moeten betreuren, dat de heer Busch be noemd is. De burgemeester had die critiek wel ver wacht. De uitgaven der steunverlaging worden elke maand lager en dat komt door het goede werken van den heer Busch, die volkomen op zijn plaats is. Ook geestver wanten van den heer Nooder bewonderen de benoeming van den heer Busch. Spr. geeft daartoe cijfers. De heer Gasille becritiseert dc cijfeis, 'waar de Armenzorg niet bij is. De vragen en antwoorden worden hierna voor kennisgeving aangenomen. f- Rekening voor 1933 van „dc Soester Turnclub" (No. 1016). Voor kennisgeving aangenomen, g- Afschrift van een besluit van den oorzitter van het centraal stembureau, bedoeld in artikel 2Q der gemeentewet, ter benoeming van een lid van den raad (No. 34o9). ^oor kennisgeving aangenomen, b- Motie van arbeiders, werkzaam op( bet „Ezelsveld" houdende protest tegen de nieuwe steunverlaging bij Maatschappelijk Hulpbetoon. Om prae-advies in handen gesteld van B. en \V, een telegram van den Soester Bouw- kring, houdende bezwaren tegen het bij overrompeling gedane voorstel inzake be oordeeling van bouwaanvragen. Zal bij het betreffende punt worden be handeld. Dc heer Nooder en de Nies verzoeken spoedige verbetering in de nieuwe stem regeling bij Maatschappelijk Hulpbetoon. Laatstgenoemde zegt, dat de toestand ho peloos is, zelfs wordt van communistische zijde al verzet gepropageerd. Spreker heeft ten slotte de gemoederen gekalmeerd, maar hij zou willen navolgen het Koninklijke woord: ij zijn één". Hier toch zijn wij twee, n.1. volk en hongerlijders. Spreker betreurt de stopzetting der werkverschaf fing, als er nog maar een beetje geld is. Haalt toch niet het paard van Troje binnen, roept spreker uit en.probeer allen te be vredigen. Hij bepleit weder openstelling der werkverschaffing en besprekingen daar toe te openen. De heer Endendijk constateert éénstem migheid in de commissie voor de werkver schaffing. waarvan ook de heer de Nies lid is, die dus mede verantwoordelijk is. De heer de Nies was tegen stopzetting op 14 April. De heer Busch heeft in de ver gadering onrechtmatig gepoogd de meenin gen te beinvloeden, wat hem is gelukt. De heer Gasille vraagt naar de tewerk stelling bij de werkverschaffing via armen zorg. Dat vindt spreker onjuist. Er moet gewerkt worden in werkverschaffing of voor steunverleening. De burgemeester verdedigt het gevoerde beleid. Voorts is ingekomen een motie van orde van den heer H. Th. van den Berg, die na der zal worden behandeld, als er nog tijd voor blijkt te zijn. Ten slotte blijken nog 2 verdagingsbe- sluiten van Gedep. Staten te zijn ingeko men omtrent het Soester Natuurbad. De heer Gasille vraagt, hoe dat nu moet met 5 Mei. De burgemeester meent, dat het wel los zal loopen. 3. Vaststelling van besluiten tot begro tingswijziging: a. algemeene wijziging dienst 1933 met bijbehoorende wijziging, gasbedrijfsbegroo- ting, dienst 1933; De heer Gasille keurt het af, dat een be drag van 2805.voor de bouwvereeniging St. Jozef van de Alg. Reserve wordt afge nomen. De post onvoorziene is nog niet uitgeput en spr. wil de algemeene reserve behouden. De burgemeester zegt, dat dit de eenigste methode is tot dekking. b. algemeene wijziging dienst 1934; Vastgesteld. c. wijziging in verband met de dekking van de stichtingskosten van het natuurbad (dienst 1933); Vastgesteld. d. wijziging in verband met de dekking van gemaakte kosten voor, de stichting van een nieuw schoolgebouw der Engendaal- school (dienst 1934). Vastgesteld. 4. Vaststelling van een besluit tot wij ziging der begrooting 1933, alsmede van de daarbij behoorende begrooting van in komsten en uitgaven van het natuurbad voor het jaar 1933 (No. 21/310). De heer Stroband vindt het onjuist ver zekeringsbijdragen voor 5 jaar alléén op 1933 te dekken. Voorts kan geen post voor onvoorzien meer voor 1933 worden opgenomen en spr.. stelt voor die post ad f 400 te schrappen. De heer Grootewal acht verwarring van begrooting en exploitatie-rekening ter deze mogelijk. Er kan nog altijd een rekening inkomen voor 1933. De burgemeester zegt, dat het een be grooting is. Het is echter wel juister de bedragen ad f 1794.54 en f 400.samen te voegen. Aldus besloten. 5. Voorstel van B. en W. tot wijziging der bij raadsbesluiten van 30 Sept. 1929 vastgestelde regeling ter verkrijging van de tusschenkomst der gemeente voor het totstandkomen van een uitbreiding van het aanvangsbuizennet der waterleiding (No 836). Aangenomen. 6. Vaststelling van een besluit tot het verleenen van de wettelijk voorgeschreven medewerking ten aanzien van de aanvrage van het bestuur der Verewniging voor Chr. L. en U.L.O. te Soesterberg om gelden be schikbaar te stellen voor dc aanschaffing van leermiddelen wegens stijging van het aantal leerlingen (No. 3431). Dc heer Gasille heeft vernomen, dat het aantal leerlingen is afgenomen instede van gestegen. De burgemeester zal dit onderzoeken. De heer Grootewal weet, dat er een groot tekort aan leermiddelen is. Het vorig aan tal leerlingen was officieel 74 in 1927 en de aanvrage had al veel eerder moeten ko men. 7. Vaststelling van de vergoeding als bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijs wet 1920 over 1930 met bijbehoorende drie- jaarlijksche verrekening over 1928 t/m 1930 (No. 110). Vastgesteld. 8. Voorstel van B. en W. met betrek king tot den aankoop van een motorspuit voor Soesterberg met credietaanvrage (No. 3269). Aangenomen. 9. Adres van het Bestuur van „Soester- berg's Bloei", verzoekende verbeteringen met betrekking tof den vuilnisophaaldienst, met voorstel van B. en W. ('No. 3425). De heer Stroband betwijfelt of spoedig een gratis ophaaldienst is te verwachten. De burgemeester zal er op terugkomen bij de begrooting 1935 en geeft toe, dat de gemeente er eigenlijk geheel en gratis voor moet zorgen. Aangenomen. 10. Adres van het bestuur van „Soester- berg's Bloei" betreffende de ontginning in de omgeving van het natuurbad, met voor stel van B. en W. (No. 3424). Aangenomen. 11. Vaststelling van een besluit om den Noorderweg in één richting voor het berij den met alle motorrijtuigen gesloten te ver klaren (No. 3408). Vastgesteld. 12. Adres van J. Olyslager te Soest be treffende huisnummering en afbouw van zijn perceel (No. 1/505). De heer Gasille vindt het vreemd, dat het request eerst nu in behandeling komt. Het is al in Februari ingekomen bij den Raad. Het was daar een groote knoeiboel en de gemeente is ook heel vreemd opge treden. De adressant is te goeder trouw en is nu gedupeerd. Spreker verzoekt con sideratie te gebruiken. Ook de nummering is wel op te lossen, daar andere bewoners ook nummers hebben aan het 1ste Hee serlaantje. Spreker dringt op oplossing der moeilijkheden aan. De heer de Bruyn meent, dat de gemeen te- toch de strop voor den koop voor den man niet kan betalen. De bewuste notaris, die de zaak in elkaar zette, heeft alles heel goed geweten en is de oorzaak van alles. Een half jaar uitstel is voor den man vol doende. De heer de Nies zegt, dat de man toch een adres moet hebben. De burgemeester zegt, dat de woning onbewoonbaar is. Laat de man zijn goeden wil nu eerst toonen. Aangenomen conform voorstel. 13. Verzoeken om ontheffing van art. 15 der Bouwverordening (Nos. 3400, 3417). De heer Gasille vindt vier huizen onder 1 dak nu niet zoo heel veel verschillen van 3 onder 1 dak. In de Steenhofstraat wordt thans heel wat leelijker gebouwd, zelfs ook 4 onder 1 dak. De heerEndendijk gaat min of meer ac- coord met den heer Gasille. De Steenhofstr. is echter winkelstraat, waar gesloten be bouwing mogelijk is. De heer de Bruyn wil de zaak aanhou den en nader in de in te stellen welstands commissie bespreken. Het voorstel Stadhouderslaan wordt aan gehouden. Het voorstel Steenhofstraat wordt aan genomen met 132 stemmen. Tegen stem den de heeren Stroband en Gasille. 14. Vaststelling van een besluit tot het in schenking aanvaarden van grond van het R.K. Kerkbestuur te Soestdijk, met crediet aanvrage voor wegenverbetering (No. 2282). De heer Nooder wil de grondeigenaren den weg doen betalen. Liever heeft spreker aanhouding, daar men zich niet goed kan oriënteeren. De heer Gasille acht het voorstel van B. en W. veel verder gaande, dan zelfs het Kerkbestuur heeft gevraagd. De oplossing kan veel goedkooper op andere wijze. Rio- eering van het Hart is trouwens niet strikt noodig; partiëele plannen zijn echter ver keerd. Spreker acht een andere oplossing beter en goedkooper; voorts wijst spreker op strijd met het concept-uitbreidingsplan. Met wegverbetering naar den hoofdin gang kan spreker zich wél vereenigen. De heer Endendijk zegt, dat de bewoners aan en nabij den Belvedèreweg ook profijt van den nieuwen wegaanleg trekken. Door den nieuwen wegaanleg en .rioleering op het Hart komt er nu wèl bezwaar van te veel water daar. De heer Grootewal voelt voor de nood zakelijkheid van een goeden toegangsweg voor het kerkhof. Voorbereiding en toe lichting laten echter veel te wenschen over en spreker vraagt daarom ook aanhouding. De heer de Bruyn weet ook niet, of het niet goedkooper kan, maar oplossing der moeilijkheden daar is strikt noodig. De heer de Nies geeft een vrij volledigc beschrijving van de wegen en de bebouwing aldaar en bepleit een andere en goedkoope- re oplossing. Wethouder van Klooster verdedigt het voorstel, dat eerst gedaan is na uitvoerig onderzoek. Rioleering daar is werkelijk noodzakelijk, daar het water nooit anders zal kunnen wegvloeien. De omgeving daar kan meteen opgeknapt worden en de toegangs wegen tot de kerkhoven moeten toch be hoorlijk zijn. De heer van Duren vraagt of de Kostver- lorenweg een gemeenteweg is. Dc burgemeester zegt, dat het eerste deel, waarover het gaat, gemeente-eigendom is. Over het verdere deel gaat het nu niet. Ten slotte worden de punten 14 en 15 der agenda aangehouden. 15. Crediet-aanvrage voor uitbreiding der rioleering langs den Ivostverlorenweg in aansluiting aan de rioleeringen in het wegencomplex 't Hart (No. 3460). Aangehouden. 16. Vaststelling van het voljaarskohier der Hondenbelasting 1934. Vastgesteld. 17. Voorstel van B. en W. om aan de Prov. Staten een subsidie te vragen in de kosten van vernieuwing van het wegdek der Banningstraat (No. 3245). De heer Gasille bepleit gedeeltelijke af graving van ,,de Bult" bij Soesterberg. 'Niet heelemaal natuurlijk, dat is te duur, maar voor een deel kan héél goed en zal ten goe de komen aan de verbinding tusschen Soest en Soesterberg. Het kan dan prachtig in werkverschaffing. De heer Stroband gaat accoord niet den heer Gasille. Spreker vraagt steunverzoe ken aan de Regeering uit het 60 millioenen potje voor de groote werken. De heer Grootewal vindt de hoogte van „de Bult" niet zoo erg en weinig bezwa rend voor het hedendaagsche auto- en rij- wielverkeer. Op andere plaatsen, o.a. Rhe- nen, zijn veel steilere hellingen. Het afgra ven zal een enorm werk zijn en heel duur, daar het hoogteverschil 24.50 Meter is. Er zou dus een enorm aantal kubieke Mieters verzet moeten worden en dat zou wel 100 jaar duren. Spreker begrijpt niet dat de heer Gasille thans zoo voor betere verbinding SoestSoesterberg pleit voor de werkver schaffing. Een afgraving van een 7 Meter kost f 190.000.—, van een 4 Meter kost f 160.000 en van een 2 Meter kost f 120.000. Het is dus veel te duur. De heer Nooder acht de eenige oplossing een behoorlijk niet klimmend rijwielpad, en dat kan met medewerking van den heer Posthumus Meijes. Men legge zoo'n pad in een te maken ravijn aan, doch behoude de bult als natuurschoon. De heer v. d. Breemer is dankbaar voor de verkregen hulp. Als men het eene ver hoogt en het andere verlaagt, heeft men dubbel gewin. Spreker zal afgraving ten zeerste op prijs stellen. De heer van Duren is sterk voor het ge deeltelijk afgraven van de Bult, waardoor men beteren hellingen verkrijgt. De burgemeester vindt f 160.000 gewoon geldverspilling, maar er komt NOOIT wat van terug. De heer van Duren vraagt of de wegaan leg in de bedragen van den heer Grootewal begrepen is, wat blijkt zoo te zijn. Dan meent spreker dat het verschil niet zoo héél groot is. De heer Endendijk zegt, dat wel 1.000.000 M3. moeten worden verwerkt en de kosten wel f 275.000.zullen bedragen. Spreker voelt het meeste voor het verlagen van het rijwielpad. Handkarren en kruiwagens zijn uit den tijd. De heer Gasille vindt thans afgraving aanbevelenswaardig. Spr. kan niet aanne men, dat de opgenoemde hooge bedragen juist zijn. De burgemeester acht thans alleen aan de orde, de Banningstraat te verbeteren. Voor autoverkeer is de helling geen be zwaar. Als er wat veranderd wordt, moet alleen het rijwielpad wat verlaagd worden. De heer van Klooster zegt, dat meer dere malen een grondig onderzoek is in gesteld. De Spoorwegen hadden 9 maanden werk voor de grondverzetting! Ook zou bij afgraving het locale doorgaande ver keer groote moeilijkheden ondervinden. De laatste begrooting voor den weg zelf ad vf 94.000.is bij Gedep. Staten sympathiek, en dan komt er een betonweg net als het eerste deel. De heer van Duren heeft altijd afgraving voorgestaan en dat idee nimmer verlaten. Een fietspad kost f 20.000.Dat bij de f 100.000.is al de becijferde f 120.000. Spreker geeft ernstig in overweging de bult een 4 of 5 Meter af te graven. De burgemeester wil thans een defini tieve beslissing over het afgraven uitlokken. De heer Gascille meent, dat een gedeelte lijke afgraving en nivelleering gerust niet zoo duur worden. De heer Nooder stelt voor aanleggen van een rijwielpad op gelijk niveau, zonder klimming. De heer v. d. Breemer acht wel degelijk gemeentebelang aanwezig als de weg langs de Schapendrift maalr nimmer verkocht wordt. Vervolg Raad pag. 2. Overweldigende drukte Groote politiemacht op de been. Zaterdag hield de N.S.B. haar gewestelij ken landdag in het R.A.I.-gebouw te Am sterdam. Een achttal treinen voerden uit alle deelen van het gewest een groot aan tal deelnemers aan, welk aantal nog be langrijk werd versterkt door anderen die zich door talrijke autobussen of per fiets naar de hoofdstad hadden begeven. De stoet, met aan het hoofd den leider Ir. Mussert, had zich op de Ruyterkade opgesteld, en zette zich onder leiding van de Politie in beweging. De politie die de overweldigende drukte en wellicht ook on geregeldheden voorzag, had overal uitge breide voorzorgsmaatregelen getroffen. Op enkele gedeelten der route, waar door po litieke tegenstanders getracht werd i3e N.S.B.'ers lastig te vallen, trad de politie krachtdadig op en werden rake klappen uitgedeeld. Alsof het schelden en schimpen van die tegenstanders hen niet in het minst kon deeren, trokken zij waardig en in volmaakte orde door Amsterdam's straten. Een voor beeld voor anderen. Op het Muntplein, een knooppunt van verkeerswegen, liep het verkeer een oogen- blik vast en moest de lange stoet af en toe onderbroken worden om het overige ver keer doorgang te verleenen. In de Ferd. Bolstraat aangekomen, trok ken de deelnemers groepsgewijze het R.A.I.-gebouw binnen. Voor deze bijzondere gelegenheid had men het gebouw inwendig een geheel an der aanzien gegeven. De zaal was versierd met vlaggen en banieren, terwijl 't reusachtige podium, dat midden in de zaal was opgericht, door een oranje-kleurig gordijn was omgeven en door schijnwerpers werd verlicht. Nadat 't een klein uur geduurd had, voordat alle leden onder leiding der Weerbaarheidsafd. de zaal waren binnen getrokken en hun plaatsen hadden ingenomen, betrad onder luid Hou Zee-geroep en omgeven door een wacht der W.A., de leider, Ir. Mussert het podium. Volgens spreker was deze bijeen komst een uiting van de groote kameraad schap onder de leden en tevens een bewijs van de toenamen der N.S.B., op den eer sten landdag in Jan. 1933 waren n.1. 600 deelnemers, thans 12000 (applaus). De tijd, dat er alleen marxistische betoogingen in t R.A.I.-gebouw werden gehouden, is thans voorbij, 't Feit dat wij niet met ontplooide vlaggen en banieren door Amsterdamsche straten mochten demonstreeren, is als een smaad ons aangedaan, doch de tijd zal komen, dat die smaad zal worden uitge- wischt. 'Nadat een strophe van het Wilhelmus door alle aanwezigen was gezongen, nam Ds. van Duyl 't woord. Namens den kring 't Gooi" bood spreker den leider een auto aan, ten einde deze in dienst der beweging te stellen. Vervolgens hielden de heeren G. F. Vlekke, C. van Geelkerken en M. Gfaaf Marchant et d'Ansembourg nog kor te toespraken. Tijdens de pauze van 510 uur defileerde de weerbaarheidsafdeeling voor den leider. Als slot sprak Ir. Mussert de vergadering nogmaals toe, waarbij hij vooral 't steeds toenemende ledenaantal me moreerde, waaraan vooral de jongeren veel toe hebben bijgedragen. Als een eenheids front hebben de overige politieke partijen zich aaneengesloten tegen de N.S.B., aldus spreker. De N.S.B. zoekt echter den weg naar 't hoogere met één groot solidair volk. Nadat om 10 uur de vergadering beëin digd was, konden, dank zij de uitgebreide en voortreffelijke politie-maatregelen, de 2 groepen tamelijk kalm wegtrekken. De overvolle zijstraten waren geheel afgezet. In de Ferd. Bolstraat konden tegenstanders niet nalaten de deelnemers allerlei hatelijk heden toe te schreeuwen. Hier en daar deelde de politie klappen uit en toen 't dreigde tot een ernstige botsing te komen, was de politie gedwongen een charge te maken. Agenten van de motorbrigade re den voortdurend met hun motors op de trottoirs, zoodat dank zij hun krachtdadig optreden, het bij enkele incidenten bleef. De twee groepen splitsten zich naar 't Weesperpoortstation en het Centraal Sta- •tion. Voor laatstgenoemd station heerschte een overweldigende drukte, doch alle deel nemers bereikten zonder verdere incidenten het station. Een jongeman, die een sabelsteek had ontvangen, was naar het ziekenhuis ver voerd, terwijl een vrouw die bij de char ges in 't gedrang was gekomen, naar het Wilhefminagasthuis werd gebracht. „NULLI SECUNDUS"# ARTIKELEN N.V. Eerste Soester Electrische Drukkerij

De Soester | 1934 | | pagina 1