2e BLAD 6 „PAS" FOTO s f I.- f O^Plaatselijk Nieuws^O Soesterberg Sport ^0 Rechtzaken Ingezonden _^0 "^""^^TTdTbekënde PRIMA UITVOERING Fotograaf Drost - Steenhofstraat 56 - Tel. 486 GEVONDEN VOORWERPEN. Aard van het voorwerp: Terug te bekomen: behoorende bij „DE SOESTEK" van ZATERDAG 23 JUNI 1934, No. 50 SOESTER SCHAAKCLUB. Op dc Dinsdag gehouden clubavond van bovengenoemde verecniging werden nog de volgende partijen in den promotie-de gradatiewedstrijd beëindigd met als uit- in groep 12. J. Ph. HoekJ. Gorter 01 In deze groep zijn nog 2 partijen niet beëindigd, namelijk tusschen de heeren de Jongde Zoete en AmelunxenHil- horst. In groep 23. P. Olievan Meel 10 VV. van MeelG. J. de Vries V\t G. J. de VriesA. W. Heimens Y, ln deze groep is het wachten op den heer Drost, die nog 2 hangpartijen heeft tegen dc heeren Olie en A. de Vries. Ook in groep 3 zijn nog enkele hangpar tijen, namelijk tusschen de heeren Verzaal- Zonneveld, Roorda-Zonneveld, Verzaal Roorda. Zoo noodig worden deze heeren verzocht deze op 26 Juni af te spelen. Ook wordt nog op de belangrijkheid v. d. wedstrijd gewezen van a.s. Dinsdag 26 Juni daar het hier gaat om het kampioenschap 3e klasse, en daar de SoesterSchaakclub zich gestadig blijft uitbreiden is het nood zakelijk dat de eerste 10 nu eens 2e klasser worden; dus heeren, er wordt op Uw al ler medewerking gerekend; toont dat Soest kan winnen als het moet. Onnoodig te zeggen, dat ieder schaker moet zorgen op Dinsdagavond 26 Juni aanwezig te zijn in het clublokaal Gebouw Religie en Kunst, aan de Rembrandtlaan. GESLAAGD. Aan de Rijkskweekschool te Amersfoort slaagden voor acte Handenarbeid Mej. M. Spaargaren en Mej. M. N. Zaalberg. CAFé CONCERT „BELLEVUE". Tengevolge van het minder gunstige weer, voor bal-champêtre in de leuke voor tuin van genoemd café, aan de Birktstraat. door oranje lampions opgesierd, werd Woensdagavond lustig gedanst in de knusse cafézaali, welke schitterend was in gericht en waarbij de bekende Band Jack Miller uit A'foort haar medewerking ver leende. Om 9 uur was bijna geen plaats meer te krijgen; het was er echt gezellig. Vanwege de sluitingsdag der Amersfoort- sche kermis a.s. Zaterdag, wordt er dit maal op dien avond in Bellevue niet ge danst. S. B. L. O. Ten bate van den Soester Bond voor Lichamelijke Opvoeding worden Zondag 24 Juni a.s. op het E.S.V.A.C.-terrein in het Burgem. Dekethpark een korfbal- en een voetbalwedstrijd gehouden. Het ligt in de bedoeling deze wedstrijden ook te Soes- terberg te organiseeren. De aangesloten vereenigingen „De Stor- mers", „H.E.", E.S.V.A.C. en „Soester- berg" zullen voor het welslagen van dat doel hunne medewerking verleenen. Het programma voor a.s. Zondag luidt: 6.30 uur Korfbal „H.E."„Bilthoven" 7.30 uur Voetbal „E.S.V.A.C."„Soesterberg" Met het oog op het fraaie zomerweer van de laatste dagen zijn de wedstrijden in de avonduren vastgesteld; het bestuur heeft geineend tot populaire prijzen toegang tot deze wedstrijden te verleenen en wel tot de prijzen van f 0.10, f 0.15 en f 0.25, zoo dat de toegangsprijzen voor het sportie- vend publiek geen beletsel zullen zijn tot bijwoning van dezen sportavond. Voor het voetbalspel is een fraaie wissel- prijs en voor het korfbalspel eenige fraaie plaquette's beschikbaar gesteld. GEVAARLIJK RIJDEN. Maandag werd door de politie de bestuur der van een vrachtauto bekeurd wegens hef in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer. In de Torenstraat alhier reden twee rijtuigen behoorende tot een begrafe nisstoet. Deze rijtuigen werden ingehaald en voorbijgereden door bovengenoemde auto bestuurder, niettegenstaande zich in tegen overgestelde richting op hetzelfde wegge deelte nog een wielrijder bevond, die door vlug de wijk te nemen op het trottoir zich in veiligheid kon stellen. DIEFSTAL. In den nacht van Zondag op Maandag werden uit een vitrine, welke langs de Kerkstraat alhier is geplaatst, eenige orna menten ontvreemd door een tot nog toe onbekend gebleven persoon. De politie heef een onderzoek ingesteld. SCHENNIS DER EERBAARHEID. Maandagmiddag te omstreeks 2.30 uur werd alhier door de politie aangehouden zekere P. wonende te Baarn, op aanwijzing van een persoon, die hem had betrapt bij het plegen van openbare schennis der eer baarheid. Bij een nader ingesteld onderzoek is gebleken, dat men hier te doen had met een man, die meerdere malen met minder jarigen van het zelfde geslacht ontuch, pleegde. VERKEERSOVERTREDING. De bestuurder van een touringcar, ge naamd L. A. van H., wonende te Amster dam werd door de politie bekeurd wegens het berijden van de linkerzijde van den weg in de bocht en binnen de bebouwde kom. waardoor de vrijheid en veiligheid van het verkeer in gevaar werd gebracht. gekleurde muts zak met cement schildpad bril kindertaschje donker bruine damestasch met inhoud van diversen. AANRIJDING. Op den hoek van de Van Weedestraat en den Korte Melraweg had Woensdag te om streeks 8.15 uur een aanrijding plaats. Een inwoner dezer gemeente reed in zijn auto de K. Melmweg af en wilde de Van Wee destraat inrijden in de richting Baarn. Toen hij stopte voor een van rechts komende auto, werd hij evenwel aangereden door een uit de richting Baarn komende motor rijder. De schade werd onderling geregeld. VERKOCHT. Uitslag veiling 2U Juni 1934 gehouden door notaris A. Römer te Baarn. Perceel Weteringstraat 5 te Baarn ver kocht voor 48UU.aan den Heer B. v. Norren q.q. te Hilversum. Perceel Weteringstraat 7 en 9 te Baarn verkocht voor 63UÜ.aan den heer J. P. L. Kuyer q.q. te Baarn. UITVOERING KINDERKOOR. Dinsdagmiddag van 2 tot 4 uur gaf het kinderkoor der O.L.S. uit de Kerkebuurt, hoofd den heer A. G. Veenstra, leidster Mejuffrouw C. Brinkgreve, in de groote zaal van Religie en Kunst, een zangmiddag die volkomen geslaagd is. Leutig was het optreden der kleintjes. De teere stemme tjes zongen „Avondlied" en Lente; de kleine meisjes gaven „Toovervrouwtje" ten beste; de ouders die in grooten getale wa ren opgekomen, genoten met volle teugen. Het aandeel dat de groote jongens en meis jes in deze uitvoering hadden, was zeer goed, daar werd met warmte en gevoel ge zongen, maatvast en ook zuiver. De duo's en quartetten deden het eveneens best; geen wonder dat de leidster een welver diend applaus verkreeg. De pianiste, Mej. Jet van der Es, was volkomen voor haar taak berekend. Na dit eerste deel van het programma, dat evenals het tweede uit leuke kinderliedjes was samengesteld, wer den de kinderen getracteerd op limonade, de bezoekers(sters) op een lekker kopje thee met biscuit. Ook het tweede deel liep uitstekend. De fraaie bouquet en een leesboek aan de leidster door een leuke puck aangeboden, was meer dan verdiend. Het was een alleraardigste namiddag, en er is volop genoten. Laat ons hopen dat het niet voor de eerste en laatste maal is geschied. Wij zien nu al uit naar een herhaling, voorzeker is dit een aardige ont spanning gedurende het onderwijs op school. De leidster onze felicitatie, ook de pianiste. Nadat de kinderen de zaal rustig hadden verlaten, nam de heer Veenstra het woord, en betuigde zijn vreugde dat er zooveel ouders aanwezig zijn, wat op de laatste ouderavond niet het geval was. Daarom zal spreker nu mededeelen, wat hij toen had willen zeggen, n.1. dat van Ministe- riëele zijde de schoolbesturen is aange zegd dat eiken onderwijzer 60 leerlingen onder zich krijgt, zoodat daardoor, wat begrijpelijk is, van goed gedocumenteerd onderwijs niet veel terecht zal komen. Nu doet zich op de school in de Kerkebuurt het geval voor, dat zich daar heeft aange meld een jonge flinke leerkracht, om zon der eenige vergoeding les te willen geven, daar hij nergens emplooi kan vinden. De ze jongeman is geheel voor zijn taak be rekend, daar hij door afwezigheid van het hoofd twee dagen de hoogste .klas heeft waargenomen tc^ volle «tevredenheid. Waar nu B. en W. goed gunstig hebben beschikt om een vrijgekomen leslokaal door aanbouw U.L.O., ter beschikking te stellen, daar zal hier een klas worden ge formeerd voor dien onderwijzer. Daar ech- het personeel der school Jiet indroevig vindt, dat die onderwijzer aan het eind der maand niets ontvangt, staan zij 12.50 ge zamenlijk voor hem af. Wanneer er nu ouders zijn die daar ook iets voor voelen, kunnen zij maandelijks iets van het hunne daarvoor afstaan, echter zonder eenige pressie. Dit voorstel werd door handge klap begroet, op voorstel van een der ouders werd een driewerf hoerah aangeheven, voor Mej. C. Brinkgreve eene paedagoge van de bovenste plank. EERSTE SOESTER EIERVEILING. Kipeieren: extra groot 3.90: hoogste prijs 2.60; middelprijs 2.202.30; laagste prijs 1.90; cendeiercn 1.90; alles per 100 stuks. Aanvoer 18.000 stuks, handel kalm. HEIDEBRAND. Woensdagmiddag te ongeveer 5.35 uur brak te Soestduinen ten Zuiden van de spoorlijn SoestduinenAmersfoort, een paar honderd meter van het blokhuis daar af, wederom een heidebrand uit. De Vrij willige Brandweer van Soest werd direct gealameerd en was als gewoonlijk spoedig ter plaatse. Terstond werd met behulp van enkele ter plaatse aanwezige burgers aan gevangen de vlammen te dooven door uit- slaan met takken en met behulp van schop pen. Aldra mocht het gelukken de vlammen tot staan te brengen ondanks den krachti- gen Noord-Westelijken wind. Een opper vlakte heide met cr op verspreid staande naaldhoutboomen en wat eiken opslag van ongeveer 1 H.A. werd een prooi der vlam men. De oorzaak van dezen heidebrand, die wederom is aangekomen vlak langs de spoorlijn, is ongetwijfeld te wijten aan een Beukenlaan 21d Kerkpad Z.Z. 60 Noorderweg 81 politiebureau politiebureau politiebureau voorbijrijdende locomotief. Het terrein daar i» eigendom van den Staat der Nederlan den en in beheer bij het Departement van Defensie. De nablussching vorderde nogal eenigen tijd en eerst te ruim 7 uur kon de Vrijwil lige Brandweer weder inrukken. Tegen het einde van den band verscheen ook nog de Brandweer van Amersfoort op het terrein, doch deze behoefde gelukkig niet meer handelend op te treden. GESLAAGD. Bij het eindexamen aan de Jan van Nas sau Kweekschool te L'trecht slaagde dezer dagen als onderwijzeres: Mejuffr. G. C. van den Broek alhier. JAARVERSLAG KINABU. Van de Centrale Commissie voor uitzen ding van 'Nederlandsche kinderen naar bui ten, welke haar tehuis, genaamd „Kinabu" gevestigd heeft aan den rijksstraatweg al hier, is het jaarverslag verschenen. Hieraan ontleenen we, dat de steeds verminderde overheidssubsidies het voor de centrale commissie steeds moeilijker maken. Ge lukkig is het totaal aan particuliere bijdra gen nog gestegen. Naar het kinderhuis „Kinabu" werden uitgezonden 412 kinderen met 18096 ver- pleegdagen. Uit het financieel verslag blijkt, dat het Rijkssubsidie in 1933 groot was f 25.316.52, wat ruim f 7.600 minder was dan in het voorafgaande jaar hoewel het aantal verpleegdagen, waarop het subsidie 1933 is gebaseerd, grooter was dan in 1932. De ex ploitatierekening sloot met een nadeelig saldo van f 890.96. NIEUWE MOTOR-BRANDSPUIT. Het Bestuur der Vereeniging Vrijwillige Brandweer van Soesterberg deelt mede, dat de nieuwe motorbrandspuit met inan- schappenwagen a.s. Dinsdag 26 Juni des namiddags te 7.15 uur door den Burgemees ter der Gemeente aan de Vereeniging zal worden overgedragen. De Brandweer zal daartoe op dat uur staan opgesteld voor de Brandweer-Cen trale aan den Verlengden Schoolweg. LANDDAG VAN DE „E. F. G." Woensdag j.1. werd door de Eerste Fe deratie van Grootwinkeliers in Nederland (E.F.G.) in Hotel Huis ten Halve alhier de zevende jaarlijksche landdag gehouden. Deze bond, die een 200 leden telt en waarbij ook kleine winkeliers zich kunnen aanslui ten, stelt zich ten doel de behartiging van den federatieven inkoop alsmede van den collectieven reclame-verkoop. Op den 1 anddag komen verschillende leden bij el kaar voor kennismaking. Tevens is hieraan een expositie verbonden, die het karakter draagt van beurs. Om 1 uur dan werddeze landdag ge opend door den voorzitter, den heer C. Luyendijk, die na alle aanwezigen welkom te hebben geheeten, de hoop uitsprak, dat de band tusschen leden en fabrikanten ver sterkt mocht worden. Speciaal werd de aandacht gevestigd op de beteekenis der verkoopcentrale, welke aan de federatie verbonden is en waarvan de heer S. L. Woudenberg te Schiebroek directeur is. Een gewichtige taak heeft ook de offerte commissie, secretaris de heer E. Akker man. Nadrukkelijk wees spreker er op, dat deze federatie geen vakvereeniging is. Al leen zij kunnen lid zijn, die als bona fide winkeliers bekend staan. Dan volgde er een rondgang langs de meer dan 35 stands, die er over 't algemeen knap uitzagen en op gezellige wijze de ruimte vulden van twee zalen, genoeg plaats overlatend aan de koopers en kij kers. Het was meest Hollandsch fabrikaat, vooral vertegenwoordigd door diverse con sumptie- en huishoudelijke artikelen, af komstig uit verschillende plaatsen van ons land. Zoo zagen we conserven, limonades, koek, banket en chocolaterie, meel- en zui velproducten, papierwaren, borstelwerk. Ook geïmporteerde artikelen als: zuid vruchten, specerijen, wijnen, koffie, thee en chemische producten. Uit de omgeving za gen we een stand van koffie en thee van de N.V. Dorlas uit Amersfoort. Deze had de vriendelijke attentie om aan een 15-tal leden bij loting een gratis rondvluchtje per K.L.M. aan te bieden, wat door de geluk kigen zeer op prijs werd gesteld. Het was druk in Huis ten Halve; het auto-parkeerterrein was geheel gevuld en op de beurs werden nogal zaken gedaan. Des avonds, vereenigden de leden zich aan een gemeenschappelijk diner, dat zeer ge zellig was en waarbij menige speech werd afgestoken. DE K.L.M. RONDVLUCHTEN. Vrijdag 15 en Woensdag 20 Juni j.1. had den we op Soesterberg weer K.L.M. rond vluchten. 'Nu niet zoozeer voor het groote publiek, als wel voor gezelschappen voor wie van tevoren reeds op een van die da tums plaats, besproken was voor een vlieg- tochtje. Waren het Vrijdag, toen niet min der dan 116 passagiers de lucht zijn inge gaan, voornamelijk Haka-leden van de ver, gadering in Utrecht, die naar Jutphaas vlo gen om de Haka-fabriek enaldaar eens van bovenaf te aanschouwen. Woensdag kon men het de dag der Dorlas-vluchten noe men, aangeboden toch door de Dorlas N.V. te Amersfoort aan verschillende mede-le den van den E.F.G. landdag en aan hen, die tot de gelukkige oplossers behoorden van door haar uitgeschreven reclame-prijs vragen. En zoo zijn er op dien middag in den korten tijd van 3 tot 5 uur nog wel een 73 menschen in groepjes van 10, gedurende ettelijke minuten aan de aarde ontstegen. Onder hen bevond zich een dertigtal uit Bussum. Zij, die den luchtdoop ondergin gen, en dat was met de meesten nog het geval, waren meteen „luftfahig" dank zij den stevigen wind, die intusschen niet het minste beletsel vormde voor den ervaren piloot, den heer F. M. Stork, die zijn ranke machine, de P.H. A. D. N. even rustig door het luchtruim stuurde als een auto mobilist zijn wagen langs een eenzamen rechten weg rijdt. Voor de K.L.M. waren het weer goede dagen; voor de passagiers, die meerendeels enthousiast waren, een onuitwischbaar sou venir van hun bezoek aan Soesterberg, aan welke plaats de gedachte van „vliegen" on verbrekelijk verbonden is. TOEGANGSGEWIJZEN NATIONALE LUCHTVAARTDAG. Zooals aan onze lezers wellicht reetjs be. .kend zal zijn, Ajn de toegangsbewijzen voor het bijwonen van den Nationalen Lucht vaartdag op 14 Juli e.k. te Soesterberg, reeds thans op eenige plaatsen verkrijg baar gesteld. Deze toegangsbewijzen zijn thans ook reeds verkrijgbaar aan het Verkeershuis „Soest Vooruit" van Weedestraat alhier. Wij raden ieder, die deze zeer interes sante demonstraties wenschen bij te wonen, aan, niet te wachten methet nemen van toegangsbewijzen. De prijzen zijn 1.50 en 0.75 (voor kinderen onder 16 jaar). E. S. V. A. C. Hedenmiddag speelt Esvac Z. een oefen wedstrijd in het Burgem. Dukethpark tegen C. J. V. V. I uit Amersfoort. Wij zijn benieuwd hoe de Esvaccers het er tegen de le klassers zullen afbrengen. Zondagavond ontvangt E.S.V.A.C. 1 een oude rivaal, n.m. Soesterberg 1; deze wed strijd wordt gespeeld ,ten 'bate van de S. B. L. Q. Deze wedstrijd wordt voorafgegaan door een korfbalwedstrijd, waarvoor de vereeni gingen „H.E." en „Bilthoven" zich hebben beschikbaar gesteld. Het volledig programma is als volgt: Zaterdag: 3.00 uur Esvac ZC.J.V.V. I Zondag: 6.30 uur H.E.Bilthoven. 7.30 uur Esvac ISoesterberg I Maandag 25 Juni a.s. des avonds 8 uur Alg. ledenvergadering in de groote zaal van hotel „Eemland". KANTONGERECHT TE A'FOORT. Uit Soest. De aanvoer uit Soest slechts luttel. J. L de G. kwam met 50 cent klaar. Hij bezat brevet-autorijden, maar geen brevet voor tweewielig. En toch was hij op een motor gaan zitten. Dan was er nog een vervolgfilm van een kunstschilder uit Bussum vandaan, die in Soest met verblindend licht zou hebben ge reden. Vorige week had hij dit ten stelligste ontkent. De thans opgeroepen getuigen maakten het helaas tot een daadzaak, zoo. als men zegt. Zoo werd het 10.boete in eisch en vonnis. Van elders. Het stiekum slachten is sterk in zwang op de dorpen. Dat is hiej- het geval en dat is daar het geval, en wellicht overal. Het scheelt dan ook heel wat: keurings- loon is uitgespaard; evenzoo de accijns, plus wat het crisisrundveebesluit aan pen ningen vraagt, dat ongeveer komt op an derhalf maal het accijnsbedrag. Men begrijpt dus de sterk verbreide sport om daaraan te ontkomen. Wee echter, als men wordt aangehaakt, en de officieele visschers der accijns, cri- siswetten en keuringsdienst worden of zijn geroutineerd, op zijn Hollandsch ge zegd: ze zijn gehaaid. Een geval met zoo'n ongelukkigen af loop voor den delinquent als waarover thans zal worden verteld, maakten we nog niet mee. 239 kilo rundvleesch en 270 Kilo varkensvleesch ingemaakt, d.w.z. aan het oog onttrokken in gemarkcerden kelder en in beddelakens gewikkeld opgeborgen be neden de onderlagen van een bedstee. Veel zal er dus niet van verkocht zijn. Toch wel iets, want de snuffelaars kre gen lucht doordat een Amersfoortsch sla gersgezel werd aangetroffen, in den voor middag uit Hoogland naar Amersfoort te rugfietsend. Whar dat een knecht van was, kunnen wc maar niet achterhalen. Dat geeft te denken. Bij het ontdekken der slachtplaats lijkt zelfs te hebben meegewerkt de indruk in den zandberm van den weg van den nieu wen voorband, die 's slagers fiets korte lings had bekomen. Om kort te gaan, men geraakte op de juiste plek in dc gemeente Hoogland in dc buurtschap de Brand. Varkenshaar in het land gaf aanwijzing, dat men kon roepen: „Eureka!" 't Geluk, of zoo men wil het ongeluk, dient aan alle Jcanten. Een wegzakken in een plek muilen grond doet het verstopte kelderraampjc vinden. En toen was het binnenshuis geen heksentoer meer. Bij verder neuzen en snuffelen vindt men een meisje „ziek" tc bed liggen. Receptje of drankje is niet te toonen. 2ieke zus moet op, daar helpt geen lieve moederen aan. En zoo wordt de 270 kilo Varkensvleesch ontdekt. Toch een droevig geval, want de jonge man H. C. van D. bleek eigenlijk de eenige kostwinner voor het gezin van 13 perso nen; hij verscheen heden in een ijsco-uni- form. Vader kon niet veel meer uitvoeren en moeder was ziekelijk. Hooglands gemeen teveldwachter bevestigde dit en noemde de iinancieele omstandigheden daar niet roos kleurig. Het rundvleesch was volkomen goed ge bleken. Van het varkensvleesch was 29 Kilo in minder goeden staat. Vermoedelijk z.g. „gestikt" door niet-vakkundig slachten. Deze gerechtszaak, bestaande uit twee verbalen, een voor het rundvleesch en het ander voor de varkens, is slechts aaovang. Voor de Rechtbank komt nu nog de ont duiking van accijns en dan arriveert het geval nogmaals voor het Kantongerecht wegens het ontduiken van wat volgens het Crisisrundveebesluit moest zijn betaald voor de koe. En wegens de varkens is er dan nog het slachten zonder consent van de Varkenscentrale. De ellende is niet te overzien voor dezen jongeman, die niet op volle geldzakken zich kan neerzetten. Dit~zal wel de reden zijn, dat de Kantonrechter zeer schappelijk bleek. Eisch was 109 boete voor het rund vleesch en acht dagen principieele hechte nis voor de hammen en wat daaraan vast zit. De Kantonrechter bleek tevreden met 2 maal 30 boete. Al dat vleesch is natuur lijk ook voor hem verloren. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie - KUISCHHEID EN „DE SOESTER BODE" M. de Redacteur, ln „De Soester Bode" van gisteren nam ik met groote ontsteltenis kennis van een redactioneel artikel onder het opschrift: „De moreele exploitatie van het Natuur bad". Nadat ik het gelezen had, heb ik die cou rant onmiddellijk vernietigd, teneinde te voorkomen, dat mijn kinderen er kennis van zouden nemen. Hun kinderlijke nieuwsgierigheid zou er stellig door ge prikkeld worden en hun onschuldige her sentjes tot denken en gissen hebben ge stemd. Het komt mij hoogst ongewenscht voor, dat in bladen van welke richting dan ook, beschrijvingen van het geslachtsleven wor den gegeven op de wijze als thans in De Bode is geschied. Ik vraag mij af of het publiceeren van een dergelijk stuk wel strafrechterlijk geoor loofd is. Moreel geoorloofd is het in elk geval niet, vooral omdat het ook in de handen der jeugd kan komen en ook komt. Een woord van protest lijkt mij op zijn plaats. Met dank voor de verleende plaatsruimte, J. de N. OP VOOR EEN VOORBEELDIG OPENBAAR LEVEN. PROTEST. Vele, vele malen is de Soester in het ver domboekje geduwd omdat het blad openlijk stelling nam tegen onzedelijkheden die in het openbaar worden gepleegd. Telkens op nieuw hebben de zedelijkheidsapostelen dat beschouwd als iets buitengewoon onge hoords. vVellicht zijn wij iets breeder van opvatting dan anderen. Doch het stuk pornografie, dat heden in de Soester Bode is afgedrukt zou in de Soester geen plaatsruimte kunnen ontvangen. Het gaat om het natuurbad. Hoe kan het anders. Toen destijds besloten werd tot den aanleg van een natuurbad met het doel uit alle streken van Nederland menschen te trekken en er geld aan te ver dienen, hebben de R.K. raadsleden van Soest ervoor gestemd. Men moet verwach ten dat de heeren wisten waaraan zij begon nen. Het duistere geval is opgezet en nu in exploitatie. Met alle voor- en nadeelen van een natuuibad. Men kan dit achteraf betreu ren, maar er is niets aan te, veranderen. Mlen moet nu doorzetten. Wij willen zelfs toegeven dat de geestelijkheid de oprichting op voor haar juiste gronden betreurt. (W^aarom niet OP TIJD actief geweest?) Men heeft nu in de Bode een uiteenzetting gegeven van de leer der kuischheid en men zegt dan (van het natuurbad o.a.) alle men schen moeten er zedelijk goed kunnen le ven. Maar tevoren stond reeds vast, dat men in een bordeel, in een kazerne, waar de chr. Nederl. Staat het concubinaat be schermt bij een Zuidelijk carnaval, op de bewuste wijze niet zedelijk goed kan leven, in dien zin. Wij willen dat alles echter voorbijgaan om te komen tot een protest tegen de gro ve, menschonteerende pornografie, welke in de Soester Bode is afgedrukt, waar o.a. staat te lezen voor elk kind in elk R.K. huisgezin: „men kleedt zich in het openbaar geheel uit. Men blijft zoo of men doet iets aan dat den wellust bij anderen nog meer opwekt". Dit en nog veel meer, dat wij niet wenschen over te nemen, is dan de taal in het blad voor het R.K. huisgezin, de Soester Bode. Het lijkt iets op die van „het Scxueele Vraagstuk", van Pro7. Fo rel. Dit is je reinste en duivelachtigste pro_ paganda onder de kinderen om van die heerlijke wellust nu toch in het natuurbad eens te gaan genieten. Tegen deze vuilig heid protcsteeren wij. Het Soester natuurbad heeft alle voor- en nadeelen van soortgelijke inrichtingen elders, 't Staat 'n ieder vrij er heen tc gaan of weg te blijven. Het staat een ieder vrij om gebruik tc maken van zekere inrichtingen in de groote steden, en in Soest dc zedelijkheidsapostel tc spelen. Het ouderlijk gezag is daar om dc kinderen te leiden. Maar de ouders zelf in onze da gen zijn aangetast door dc algcmecne tijd geest. Dat men cr tegen strijd is juist. Maar dat men een R.K. blad degradeert tot

De Soester | 1934 | | pagina 5