m. en LUcyLLys D.VAN KLEEF W Zijn er teveel mencshen? Adverteeren doet verkoopen Van dichtbij en ver. Kleine Advertenties TENTOONSTELLING U ziet het beter Ingezonden py Juii-enAugustusaanbleding Gevestigd: Mevr.S.C.Veeze-Bakker Tandarts Te koop Firma BLOK v. Weedestr.9 - Tel. 484 SOESTDIJK PRIJZEN OPNIEUW VERLAAGD VRAAGT PRIJSCOURANT Tilburg zet z'n poorten open, Om te kijken en te koopen: 't Is een waagstuk in deez tijd Van slechts louter narigheid. Duizenden van Vara-vrinden Kon je in de buurtschap vinden; .Jong en oud. was op de been: Jammer, dat de zon niet scheen. Soest telt tal van braniemakers En 'n keurcorps beste schakers; Maar toen Oog en Al hier kwam, Lag de Soester club dra lam. Wilhelm tusSchen Texel's schoonen, Mocht daar bij de schaapkens wonen;- Wellicht keert hij vliegensvlug Naar het mooie Texel t'rug. Zaro Agha overleden, Niets is blijvend hier beneden; Trofiw je dan al twalef keer, Eens velt mag're Hein je neer. 't Verre- Westen heeft te lijden Van te warme zomertijden; In ons landje aan de zee Telt de zomer haast niet mee. Soesterberg kraait vol van glorie Met d'r nieuwe spuit victorie; 't Blusschingswerk viel dapper aan In 't verlicht hotel De Zwaan. DIXI. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie DORPSLEVEN. Gemeentelijke Tooneel Uitvoering, wel ke gehouden is een dezer dagen in een Dorpje in de Provincie Utrecht. Het Tooneel stelt voor een ruime zaal, groote tafel, omringd door stoelen, oftewel zetels, diverse tafeltjes voor de Pers, een publieke Tribune; eenige glazen wa ter, 2 kistjes sigaren merk Karei 1 voor Fijnproevers, en merk Peter de Groote voor hen, die het niet zoo nauw nemen met hun smaak. De Pers is geheel vertegenwoordigd, punten worden aan potlooden geslepen, amicaal handen gedrukt, enz. enz. Raadsleden komen binnen en nemen hun ne plaatsen in. Er heerscht een nerveuze stemming, een zekere angstige stilte, welke weldra verbroken wordt door de binnen komst van den Voorzitter, welke binnen geleid wordt door den Conciërge. Laatst genoemde brengt de Voorzitter naar zijn Club-fauteuil en doet hem de halsband om. De Raadsleden verheffen zich van hunne zetels en de Voorzitter opent deze bijzon- KLEERMAKER COLBERT COSTUUMS naar maat S60.- era fSO.- Prima Engelsche stoffen F. C. Kuyperstr. 10 Telef. 8 3 dere vergadering, met een woord van wel kom aan de Heeren Raadsleden in 't Alge meen en de Pers in 't bijzonder. Mijne Heeren, (aldus de Voorzitter) het is mij een waarlijk genoegen om heden weer gezond en wel in Uw midden te mogen vertoeven, en mijn geliefde werkzaamheden te hervatten. Als wij een blik terugslaan in het jong ste verleden, dan mogen wij allen, en de geheel^, gemeente dankbaar zijn, dat ik weer mijn plaats in heb mogen nemen achter deze groene tafel, om mijn geliefde Gemeente in de rechte sporen te leiden, (een der roode Broeders begint te niezen, waarop zijn Collega een welgemeend Pro sit, kameraad, laat volgen). Als ik bedenk, wat ik gedurende mijn ziek zijn heb moeten ontberen, dan wil ik beginnen met de Kermis, hoe gaarne had ik hier eens de bloemetjes buiten gezet; een rondje met de draaimolen, touwtje trekken enz. enz. vind ik altijd wel verma kelijk. Ook zou ik gaarne eens een tijdje in de Heksenketel hebben gezeten, dat moet wel griezelig geweest zijn, vertelde mijn huisknecht, een ritje maken op een paard vertelde Peter is net het gevoel hebben van te zijn een groote Renstalbezitter; rest mij nog de schiettent, waarvoor ik mij altijd interesseer, omrede ik dan met een echte buks eens een keertje iets an ders schiet dan Bokken, dan gevoelt U wel, Heeren, dat ik vele ontberingen heb moeten doorstaan. Ook wat betreft, mijn Zonnebadje, mijn ziekenkamer werd niet erg door zonneschijn bedeeld, en de tijden van Gemengde Zonnebaden aan ons Na tuurbad, vallen net in mijn werkuren, dus deze smakelijke gelegenheid wordt, of is mij ook ontnomen. Zwemmen is voor mij niet noodig, want ik krijg zoo vaak een koude douche. Nittemin de schade (inhalen is mijn eenigste verlangen, en ik hoop dat de Hee ren gedurende mijn afwezigheid de boel niet al te veel in de war hebben gestuurd, want anders moet ik weer een partijtje vo lontairs zien te krijgen, die mij op een goedkoope manier behulpzaam zijn, om de geheele zaak weer op rolletjes te doen gaan. Verder mijn dank aan allen voor hun belangstelling, getoond bij mijn afwezigheid. Hiermede verklaar ik 'de vergadering voor geopend en geef het woord aan den Secre taris, voor afwikkeling van punt 3 van de Agenda n.1. Ingekomen stukken. (Secretaris heeft voor zich een stapel brie ven en telegrammen, allen betrek king hebbend op de weder aanwezige voorzitter. Hij doe hier een greep uit de mas- sa, en laat de belangrijkste volgen n.1. Gelukstelegrammen. Om deze vraag te beantwoorden moeten wij haar eerst uitbreiden, en haar zoo stel len, dat het nog veel aangehangene bijge loof der overbevolking er in geproefd kan worden. Immers het teveel moet in betrekking worden gebracht, met beschikbare ruimte of anderszins, zoodat het „te" reden van bestaan krijgt. De vraag of er een te veel aan 'menschen in een bepaald gezin zijn, of in een zeker land, vereischt een andere beschouwing, dan de vraag of er te veel menschen zijn in verhouding tot de capaciteit van de na tuur om voedsel te produceeren. Vooral nu in onzen tijd van werkloos heid zoovelen overcompleet schijnen is het voor menigeen plausibel om aan te nemen, dat waar er 10 man vechten om een baantje er 9 te veel zijn. In alle kringen vindt men dan ook ver dedigers van de overbevolkingsleer. Zelfs onder vrijdenkers vinden wij vele geloovers le. Van de Plaatselijke Stalhouders, 2e. Van de Werkeloozen en steuntrek- kenden, 3e. idem van de naar Drente verbanne- nen, 4e. Van de Plaatselijke Pers, Directeu ren, Redacteuren, vaste medewer kers enz. enz., 5e. Van diverse vereenigingen waarvan de Voorzitter Beschermheer is, 6c. Van den heer Controleur met zijne medewerkers, 7e. Van zijn Vrienden, Familieleden, Kleinkinderen, enz. 8e. Van het vertrokken vrouwelijk Raadslid, een hartelijk schrijven, waarin zij haar excuus aanbiedt, dat zij niet persoonlijk de Voorzitter tij dens zijn ziekte bezocht heeft, van wege haar Principe's. (M. de V.) Zichtbaar ontdaan dankt spre ker voor deze attenties en besluit per advertentie, in het meest gelezen Blad „de Soester" zijn dank te her halen. (Secretaris) leest een ingekomen stuk voor, van de Plaatselijke Brandstoffenhan- delaren, betreffende de levering van Brandstoffen voor de diverse Ge meentegebouwen. Dit punt gaat gemoedelijk zijn ronde, over kwaliteit zijn allen het eens, en net zal de pijs besproken worden toen de conciërge rusttijd aankondig de, en de aanwezigen vergast op een heerlijk kopje thee, terwijl de Picolo de meer genoemde merken sigaren presenteert, merkwaardig was het, dat het kistje merk Peter de Groote in een oogwenk leeg was, waardoor pers en publiek tot Fijnproevers promoveerden. Een gezellig half uur tje, met algemeene vroolijkheid volg de. (Een klop op de deur). Deur vliegt open, en de Controleur stormt binnen en roept met gebiedende stem: Hoogste tijd Heeren, al 6 minuten te lang gepauzeerd, dat moet niet meer gebeuren", die tijd is geweest, ik kan dat niet meer dulden, en zal de ty piste circulaires laten typen en het U allen zoodoende inpeperen, begre pen. Maar terzake, ik kwam eens even hooren, hoe, of het staat met de Brandstoffenlevering, is hierover al een besluit genomen, zoo neen, dan weet ik de oplossing, zoo ja, dan moet toch het besluit maar herroepen worden. (M. de V.) Geachte Pleer Controleur, na mens de Raad, moet ik U onze ver ontschuldiging aanbieden voor ons verzuim, om niet op tijd te beginnen, wij beloven allen plechtig om ons te houden aan den juisten tijd, en zouden gaarne van U zoo'n genoem de circulaire ontvangen, waarop ver meld zijn de begin- en rusttijden enz. enz., wij kunnen ons daaraan houden. (Controleur): in orde, Heeren, en dit kan ik U nu ook wel vast mededeelen, dat rooken ook verboden is. (M. de V.): Goed Heer Controleur, en wilt U nu even met Uw voorstel komen over de levering van Brandstoffen. (Controleur): Ja, kijk eens hier, Heeren, wij zitten op het oogenblik met een groot aantal werkeloozen, hetwelk de Gemeente een groot bedrag aan steun kost elke week; en wanneer wij nu al deze menschen eens naar Drenthe stuurden, en hun daar in de Veen- streken turf lietert steken, dan waren wij van al dat gezeur af, hadden waar voor ons geld, en zonder, dat de menschen het wisten, verrichten zij productief werk voor een gering salaris. Daar moet het op aan, hard werken, productief werken, weinig verdienen, dan worden, of blijven zij wel, kalm. Want, geachte Heeren, de tijd is niet ver meer van relletjes, en als dat begint, dan zijn wij verloren. Jaren geleden, toen hier een Wethouder was, hebben wij dat meegemaakt. Po litie, veldwachters, enz. enz. waren op de been, bewaakten het Gemeente huis, en het kantoor met kostelijken inhoud van den Wethouder, en hoe wel thans de toenmalige grootste schreeuwerd, en oproermaker, een goede zaak heeft en een goed betaal de functie heeft, is er. van hem niets meer te vreezen, toclj heb ik mijn mecning hier gezegd, en de Heeren weten, al wat ik zeg, is tot nog toe gebleken waarheid te zijn. Overdonderd door den Controleur wordt dit voorstel aangenomen, en de vergade ring verdaagd, tot nader te bepalen tijdstip. Het tweede bedrijf zal een dezer dagen opgevoerd worden. De werkeloozen hebben vrijen toegang op vertoon van steunbriefje. De Drentsche collega's op vertoon van huti retourbiljet. Vermakelijkheidsbelasting wordt voor hun niet geheven. Wel worden de werkeloozen er aan herinnerd, dat zoover zij nog geen kleeren aan hebben, er een verplichte gar derobe is. REGISSEUR. in het sprookje van de overbevolking, het geen in de kwasi-wetenschappelijke ver togen over neo-maltusianisme nog al eens naar voren komt. De bevolkingsleer brengt ons vanzelf naar Malthus, een Engelsche dominé die geboren werd in 1766. Hij leefde in een revolutionaire tijd van gistingen en woelingen door geheel Euro pa. In Engeland schreef Godwin zijn boek Political Justice, waarin hij de ellende der menschen toeschreef aan de slechte staat kundige instellingen. Als antwoord daarop schreef Malthus een geschrift getiteld: „Over bevolking van een politiek stand punt bezien", waarin hij aanvallen deed op Socialistische theoriën. In zijn „Essay on Population" betoogde hij, dat de bevolking in' 25 jaar kan ver dubbelen. pit sluit in, dat indien deze toe name ongestoord plaats vinden kan, een meetkundige reeks 24816 enz. te zien zou zijn. De mogelijkheid om voedsel, te producee ren, zou door verbeteringen der techniek en de ontginning van meerdere gronden slechts met de rekenkundige reeks 24 68 enz. kunnen geschieden. De noodlot tige gevolgen hiervan zouden niet moeilijk te zien zijn. De conclusie was dan ook duidelijk, dat voor hen, voor wie de natuur geen plaats gereserveerd had aan den disch des levens, door gebrek, oorlog, ziekten enz. maar weer moesten verdwijnen. Deze redeneering vindt een sterke steun in de analogie in de dierenwereld. Zoo b.v. de konijnen. Zoolang er voedsel genoeg zou zijn, zou de voortteeling ontzet tende vormen aan kunnen nemen en de wereld spoedig overstroomd zijn met ko nijnen. De natuur geeft tegelijkertijd de vos, die opruiming houd. Hoe meer vossen hoe minder konijnen, en bij gebrek aan konij nen sterven de tevele vossen. Doch is deze analogie met de menschen juist? Niets is minder waar. De mensch leeft van de dieren- en de planten-wereld. Hoe grooter daar dus de reproductieve kracht is, hoe meer voedsel voor de mensch aanwezig is. In tegenstel ling met het „hoe meer sperwers, hoe min der duiven", is het met den menscli „hoe meer menschen, hoe meer duiven, kuikens, konijnen en alles wat voor menschelijk voedsel kan dienen." Maar zeide Malthus, de afnemende pro ductiviteit van den grond is de oorzaak, dat geen onbeperkt aantal menschen kan bestaan op deze wereld. Henry George heeft deze kwestie mees terlijk weerlegd in het tweede boek van Vooruitgang en Armoede. Een van zijn vernietigende argumenten is bijv. dit, waar hij zegt, dat een mensch de aarde geen atoom lichter of zwaarder kan maken. Hij kan niet één atoom verbruiken, doch slechts gebruiken. Dit geldt voor één mensch en dat geldt voor 160 millioen men- chen. De vrees dat de menschen de aarde zullen gebruiken staat gelijk met de vrees dat de visschen de zee zullen leegdrinken. Een interessante vraag is het om na te gaan hoe het staat met de bevolkingsdicht heid van den tegenwoordigen tijd ten op zichte van vroeger eeuwen. Bij velen leeft onbewust de pertinente gedachte, dat het bevolkingstal der wereld momenteel haar hoogste punt bereikt heeft en nog steeds bezig is zich te vergrooten. Voor Europa is dit misschien juist, hoe wel verschillende landen vroeger een groo- tere bevolking gehad hebben. Daar zijn b.v. Griekenland, de eilanden in de Middel- landsche zee, Turkijë, Italië en waarschijn lijk ook Spanje, die in vroeger tijden veel grooter bevolking herbergden. Amerika, in den tijd der Incas, echter, moet een zoodanige bevolking gehad heb ben, dat alleen Peru reeds meer inwoners bevatte, dan nu gehe.el Zuid-Amerika. Wat Afrika betreft kan er geen twijfel bestaan of er zijn tijden geweest, dat Noord Afrika met het Nijlgebied veel meer bevolkt was dan thans. Hetzelfde geldt voor Klein Azië, Perzië en Syrië. Henry George komt dan ook terecht tot de conclusie, dat vergeleken met de mo gelijkheid om menschelijk leven te onder houden, de aarde op het oogenblik, uiterst dun bevolkt is. Een Engelschman berekende dat alle in woners der wereld, op het eiland Man kon den worden gebracht zonder dat zij er el kaar afdringen, terwijl een man als Ir. Stokvis in het Haagsche maandblad als il lustratie vermeldt, dat alle aardbewoners in het Vierwoudstedenmeer, gelijktijdig kunnen zwemmen. Dus men ziet: ook de ruimte is niet te klein. Het is daarom zoo wonderlijk, dat een kinderlijke theorie als die van Malthus, zoo diep wortels kon schieten in welhaast het geheele West-Europeesche denken der 19e eeuw. Doch wij moeten niet vergeten, dat juist in den tijd, dat de voorrechten van de be zittende klasse gevaar liepen, de theorie, welke de natuur schuld gaf van de maat schappelijke ellende, door dezen met twee handen werd aangegrepen en aanvaard. Nietwaar, de zaak wordt zoo gesteld als_ of honger en ellende natuurwetten zijn, waartegen net zoo min als tegen de zwaar tekracht valt te vechten, en het stélt de ge wetens van de parasieten en uitbuiters ge_ rust. Maar de feiten spreken te duidelijk. Waar vindt men de grootste rijkdom, in México of in Engeland? Zeer duidelijk is, dat de dichtst bevolkte landen de rijkste zijn. De grootste mogelijkheden om rijkdom te scheppen vindt men daar, waar de onder verdeeling van den arbeid het grootst is, niet in de wildernis maar in de beschaafde landen. Ierland wordt vele malen aangehaald als het Europeesche voorbeeld van overbe volking, doch ook aan deze fabel heeft Henry George een grondig einde gemaakt. Toen in 1840 Ierland ongeveer 8 millioen inwoners telde, kwam de aardappelziekte. Duizenden stierven, daar verreweg het grootste gedeelte van de Ieren zich in leven moesten houden met aardappels. Doch het was zeker niet onvermogen van den bo dem om zulk een bevolking te voeden doch het is maar al te bekend, dat de landman werd uitgeperst door een hardvochtige ben de van grondeigenaars, die niet den min sten eerbied hadden voor de rechten van hen, die den grond bewerkten. Zelfs in den tijd van den hongersnood gingen wagons voedsel over de grens als pacht voor de eigenaren, terwijl de menschen langs den weg krepeerden. Mc. Culloch beweerde in dien tijd, dat de lersche grond niet meer voedsel kon ople veren dan voor de helft van het bestaande zielental. Maar de geschiedenis leert an ders. In 1720, dus honderd jaar vroeger had Ierland ,2 millioen inwoners. De algemeene toestand was toen even ellendig en de afzichtelijke armoede welke er heerschte, deed de deacon Swift met bij tende ironie zeggen in zijn „Bescheiden Voorstel' Laat ons de overtollige bevol king bestrijden door den smaak aan te kweeken voor gebraden zuigelingen en jaarlijks 100.060 lersche kinderen naar de slachthuizen brengen als lekkere hapjes voor de rijken." De onweerlegbare waarheid, welke Hen ry George in het tweede boek van Voor uitgang en Armoede stelt is deze, dat in een gegeven toestand van beschaving, in de be hoeften van een grooter aantal menschen collectief beter kan worden voorzien dan in die van een kleiner getal. De onrechtvaardigheid van de maatschap pij, niet de gierigheid van.de natuur is oor zaak van armoede en ellende, welke de gangbare theorie aan overbevolking toe schrijft. Nieuwe monden eischen niet meer voed sel dan de ouden, terwijl de handen, die zij meebrengen meer kunnen produceeren. In een toestand van rechtvaardige gelijkheid zal de toename der bevolking elk individu rijker maken, inplaats van armer. De wetten welke het aantal menschen op de aarde regelt, zijn natuurwetten, die voor de menschen ten goede werken. Een oplossing, een biologische verkla ring van het zielental, wordt o.a. gebracht in het boek van John Grant: „Het probleem van den Oorlog en haar Oplossing." Het zou ons te ver voeren deze theorie hier te bespreken doch wij meenen met ze kerheid te kunnen aannemen, dat voor elk mensch dat geboren wordt, natuurwettelijke voorwaarden om dat leven in stand te hou den aanwezig zijn, zoo goed als in een ver zadigde oplossing van zouten niet meer kristallen ontstaan, dan de solutie kan dra gen. Hoe staat het nu in Nederland, dat een der dichtstbevolkte landen van Europa is? Zijn er werkelijk te veel Nederlanders. Slechts oppervlakkige denkers, die in de praktijk dan ook in een adem Overproduc tie en Overbevolking ten berde brengen kunnen zoo iets volhouden. Vergeleken met de capaciteit om voort te brengen en te ruilen kan Nederland zeker vele malen het aantal inwoners van thans in stand houden. Dikwijls wordt een laffe zwaai gemaakt van de te geringe mogelijkheid der natuur om voedsel, kleeding en huisvesting te ver schaffen naar de nog grooter enormiteit, dat de tevelen teveel zouden zijn omdat er geen „werk" is. Alsof werkt iets was, dat in zich het be- geerenswaardige en noodzakelijke verte genwoordigd, waarvan de gemeenschap een massa noodig heeft om te kunnen bestaan. Een bekende schrijver op bevolkingsge- bied, Dr. Wijnaends Franken komt in de Vrijheid van 20 Maart 1-1. ook met deze waan-idee:,, Een toestand van werkloos heid op groote schaal, ook al worden de werkloozen gevrijwaard tegen hongersnood, is evengoed aan te merken als een teeken van overbevolking." De schrijver heeft tevens nog niet afge daan met het „Standing room only"-ge- vaar (alleen maar plaats om te staan, de titel van een geschrift van E. A. Ross), waarmede men de goegemeente de schrik op het lijf wil jagen. In de jaren 1920'28 is de bevolking der wereld toegenomen met 7- Ging de vermeerdering op die wijze voort, dan zou na 300 jaar de bevolking gestegen zijn 10 milliard, enz. Dit doet ons weer denken aan de ge schiedenis van de eilandbewoners, die voor het eerst een jonge hond meemaakten. In 2 maanden tijd was hij 4 pond aangekomen en zijn staart was 3 centimeter langer ge worden. Eenige wijzen van het eiland berekenden toen wiskundig, dat indien de groei in het zelfde percentage door zou gaan het beest je na 5 jaar zoo zwaar zou zijn en zoo'n lange staart zou hebben, dat groote gevaren voor het eiland zouden ontstaan, hetgeen natuurlijk een paniek bij de domme bevol king verwekte. Al deze theorieën zijn niet anders dan bedekte en (b.v. in Malthus werk) soms openlijke pogingen om de strijd voor maatschappelijke rechtvaardig heid op een dwaalspoor te leiden en de aandacht van de economische misstanden, waarvan de grondeigendom de basis vormt, af te leiden. Met den dichter zeggen wij: Accuse not Nature, she has done her part. Laat de menschen de menschelijke fou ten erkennen en herstellen. J. W. van 15 regels f 0.75. Elke regel meer f 0.15. Bij vooruitbetaling te voldoen. 4 maal plaatsen, 3 maal be rekend. Voor bewijsnummer moet 5 cent in rekening worden gebracht. Hartmanlaan 55 - SOEST Spreekuur: 1 - 2 uur (en volgens afspraak) Voor Kinderen en Kleuters Woensdagmiddag 2-3 uur - KOEVOETS Luxe Autoverhuur - GROOTE TE TILBURG Wie gaat er a.s. Zondag mee naar Tilburg af 3.50 PER PERSOON GARAGE KOEVOETS Middelwijkstraat 40 Soest een ruime luxe auto, zonder gebreken, merk BUICK (Standard), o.a. zeer geschikt voor luxe bestelwagen of om aanhangwagen te trekken. Adres te vernemen onder No. 431, aan het bureau van dit blad. Leermeisje gevraagd voor Bontatelier. H. L. BOTTEN Co., PARKLAAN 12a, SOEST. Braadkuikens vanaf één kwartje. Soep. en Braad kippen bij H. v. ZIJTVELD, Poelier Julianastraat 62. Een heer (liefst gepens.) gezocht om 1 x per week tegen vergoeding bij iemand op te passen. Br. No. 430, bur, v. d. blad Schrijfles gevraagd Brieven met condities: STEENHOF STRAAT 73. DONDERDAGMIDDAG van 2 tot 4 uur verkoop van Prima Rundvleesch AAN HET ABATTOIR Lappen 25 cent, Stukjes 30 cent en Biefstuk 40 cent per pond Weggeloopen op 25 Juni tijdens een autobusonge val op den straatweg Amersfoort Utrecht een ruwharige bouvier, oud 7 mnd., naam Sonja. Terug te bez. tegen bel. bij A. Smallenbroek, Hoen- diepstraat 9, Utrecht. te huur bij wed. met dochter, rustige Zitsl.k. m. balc., liefst Dame alleen of echtp. m. of z. pension. Da Costalaan 5, Wed. Luder. JONGE ZAKENMENSCHEN vragen te Soest of omg. bill. zaak ter overn., liefst Sigaren- of Kantoorb.h. Event. filiaal. Borg aanw. Br. O.H. V.Z. Hoogstraat 14, Den Helder. als U zich laat voorzien van een goeden bril. Q D. F. VOIGT Burg. Grothestr. 30 - Soestdijk HUISSCHILDERS- EN BEHAN- GERSBEDRIJF Tal mal aan 10 - Soest Het aangewezen adres voor DECORATIEF SCHILDERWERK Letters, Lichtreclames, enz., enz. Kunstartikelen alleen verkrijgbaar bij

De Soester | 1934 | | pagina 3