°4 Gemengd Nieuws^Q V E N E M A O ii Predikbeurten 6 „BRIEFKAARTEN"- FOTO'S Speciale koopjes in alle afdeelingen Ziet de Etalage - F. C. Kuyperstraat 1 0 TELEFOON 803 Rechtzaken O^Burgerlij ke Stand^C HORS D'OEUVRE. VANAF F 2.= IN DE BEKENDE PRIMA UITVOERING Fotograaf Drost - Steenhofstraat 56 - Tel. 486 ©-^Plaatselijk Nieuws^-© HOOIBROEL Dit jaar ernstige broei verwacht. Nog slechts een gedeelte van den hooi oogst is binnengehaald of de eerste geval len van ernstige hooibroei worden gemeld. Erger nog: eenige boerderijen zijn tenge volge van hooibroei in vlammen opgegaan. Het is een treurige waarheid, dat elk jaar kapitalen tengevolge van brand door hooibroei voor de gemeenschap verloren gaan; deels komt de schade ten laste der Verzekering-Mjaatschappijen, deels (en dit laatste wordt door menigeen vergeten) ten laste der gemeen/te-kassen, die bij eiken brand groote sommen aan blusschings- kosten moeten betalen. Hoe hooger ge meentelijk budget, des te zwaarder belas tingaanslag. Daarom is het behalve plicht, ook ieders belang alles in het werk te stel len om rampen tengevolge van hooibroei te voorkomen. Hooi broeit nu eenmaal. Voor het ver krijgen van een goede kwaliteit is dit zelfs noodzakelijk. Ernstige hooibroei, waardoor de toestand gevaarlijk wordt, behoeft bij 'n kundigen en voorzichtigen landbouwer niet voor te komen. Brand tengevolge van hooi broei wijst zeker op onvoldoende aandacht voor het binnengehaalde gewas. Enkele practische wenken aan belangheb benden. Stelt U minstens éénmaal per dag op de hoogte van den toestand van Uw hooi in schuur of berg. Komt de geur of de kleur van het hooi U verdacht voor, waarschuwt U dan onverwijld de brandweer in Uw ge meente. Ook is het zeer gewenscht ter stond Uw verzekering-Maatschappij, hetzij rechtstreeks, hetzij door middel van den agent, telegrafisch of telefonisch kennis te geven. Op deze wijze te werk gaande is U er zeker van, dat zoo spoedig mogelijk iemand met een hooiboor of roede ter plaatse is om het hooi ite peilen. Indien de thermo meter van de hooiboor meer dan 80 gr. Celsius (175 gr. Fahrenheit) aanwijst is het de hoogste tijd den berg geheel of gedeel telijk uit te halen, waarbij de aanwezigheid van een brandspuit (met het oog op het plotseling vlamvatten van het uitgehaalde hooi) noodzakelijk is. Zorgt men er voor, dat het hooi in de eerste plaats goed droog binnenkomt, dat niet in éénmaal, doch geleidelijk schuur of berg volgetast worden, dat luchtkokers worden vrijgehouden en zout worde bijge voegd, dan zal gevaarlijke broei tot de uit zonderingen behooren. Controleert men voorts geregeld, en draalt men niet met het zoo noodig nemen van maatregelen, zooals boven omschreven, dan kan brand met alle onaangename ge volgen daarvan, voorkomen worden. Ten slotte zij nog gewezen op den in houd van art. 158 van het Wtetboek van Strafrecht, waarbij o.a. straf bedreigd is tegen hen, aan wiens schuld brand is te wijten, en wel: le. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste 3 maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden, indien daar door gemeen gevaar voor goederen ont staat; 2e. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden, indien daar door levensgevaar voor een ander ontstaat; 3e. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste een jaar, indien het feit iemands dood tengevolge heeft. UTRECHT. VERBETERING DER SPOORWEG TOESTANDEN. Heerenmode-artikelen Het rapport is verschenen van de com missie tot verbetering der spoorwegtoe standen alhier. Er wordt voorgesteld het station uit te breiden tot vijf perrons met verlenging van den aanwezigen tunnel tusschen de perrons en het maken van een tweeden tunnel met een afzonderlijken uitgang aan de Moreel- selaan, en ophooging der spoorwegen; ver der om spoorbruggen over den Vaartschen Rijn en de Vecht door vaste overbruggin gen te vervangen met een doorvaavthoo; te van 4.72 M. en een doorvaartwijdte van 9 Meter, terwijl met het oog op de afwa tering in de Vechtbrug een tweede opening van 6 Meter ontworpen is. Ook worden vastgesteld de plaatsen, waar ten behoeve van het verkeer onder doorgangen zullen zijn, en een verruiming van het Stationsplein te verkrijgen door opruiming van gebouwen. De kosten worden begroot op 14mil ilioen gulden, waarvan 12 millioen voor de werken aan den spoorweg en 2mil lioen voor de werken aan de aansluitende wegen en straten. Het werk zal 6 jaar duren. -De. commissie dringt met het oog op de werkverschaffing en de urgentie van het vraagstuk aan op spoedige uitvoering der vCrêrken. DEN HAAG. MINISTER DECKERS NAAR DE OOSTZEE. Minister Deckers zal, vergezeld van zijn adjudant, luitenant ter zee le klasse J. E. A. Post Uiterweer, den tocht van drie wa tervliegtuigen der marine te Den Helder naar Kopenhagen op 23 Juli a.s. meema ken. Te Kopenhagen gaat de minister aan boord van H. M.'s Hertog Hendrik, be- hoorend tot het oefeningseskader, dat een reis op de Oostzee maakt. Aan boord van dit schip keert de minis ter met het eskader naar Nederland terug. De aankomst te Den Helder is op 1 Aug. a.s. WEG TILBURG—RIJSSEL. VERKEERSSTREMMING IN DEN De Afdeeling Wegen en Verkeer van den B.B.-N. bericht, dat, blijkens mededeeling van den Nederlandschen Consul te Gent, de Verkeersstremming in het wegvak Bel- seleSt. Nicolaas (weg TilburgRijssel via Antwerpen en Gent) waarschijnlijk tot einde Juli gehandhaafd zal blijven. NAARDEN. OPENLUCHTSAMENKOMST. De openluchtsamenkomst van de Ver. van Vrijzinnig Hervormden, afd. Naar den, die op Zondag jJ. wegens slechte weers omstandigheden niet kon door gaan, is nu op a.s. Zondag, bij gunstig weer op het landgoed van den heer Van Leeuwen Boomkamp; bij minder gunstig weer in de Groote Kerk. EEN RAPPORT OVER GEORGIS- TISCHE VOORSTELLEN. De „Country Party" in Victoria, Austra lië, besloot in 1933 op haar congres tot het instellen van een commissie, die zou na gaan hoe de Single Tax zou werken in verband met de economische en financieele moeilijkheden waarmede men ook daar te kampen heeft. De commissie ving haar werk aan met het plaatsen van eeru oproep in de pers, waarbij ze uitnoodigae het voor of tegen van de „Single Tax", te motiveeren, terwijl volgens het 36 blz. groote rapport de juiste naam van het Georgistische voorstel in werkelijkheid is: Inning van de grondrente voor publieke uitgaven. Onder degenen, die pro het Georgisme schreven of spra ken vinden wij vele personen van naam. Een lid van het parlement, verschillende gegradueerden en vele menschen uit de praktijk gaven onomstootelijk blijken van sympathie voor onzen strijd en ons begin sel. De eenstemmige conclusie waartoe de commissie van de „Country Party" dan ook kwam luidt als volgt: „Onze studie van het onderwerp, heeft ons overtuigd, dat de inning der rente van den blooten grond, met de afschaffing van alile andere 'belastingen wordti 'gepropa geerd door een groeiend aantal van 's we relds beste denkers, en gesteund wordt door zeer ernstige en degelijke argumen tatie." Of deze redenen voldoende zijn of niet, of deze denkers gelijk hebben al dan niet, kan aan het respect voor beiden niet af doen. Dit gevoegd bij de groeiende publieke ongerustheid, welke niet uitsluitend be perkt blijft bij de loon-arbeiders, maakt dat wij niet ernstig genoeg bij het congres kunnen aandringen op aandachtige belang stelling van de volgende resolutie; Deze commissie is eenstemmig van* oor deel, dat de principe, welke ten grondslag liggen aan het voorstel van Henry George, om de rente van dén blooten grond te in nen als het nationale inkomen, economisch gezond zijn en de primaire producenten zullen bevoordeeJen. De moeilijkheden van de practische toepassing zullen door de commissie in het komende jaar onder de oogen worden gezien." Ziet, dit is wat anders dan de doodzwijg tactiek, waaronder onze H'ollandsche be weging nog te lijden heeft. Belangrijk ook voor onze vrienden, die „Grondwaardebelasfing" propageeren is de uitspraak van de commissie, waarbij het gebruik van het woord „belasting" waar „grondrente" bedoeld wordt als een blun der moet worden beschouwd, (blz. 29). „Grondrente is geen belasting", (blz. 25). De bedoeling van, de hervorming is het afschaffen van alle belasting. Henry George zelve verklaarde op een doorreis in Australië, dat „Single Tax", een verkeerde naam was voor het goede ding, In een bijvoegsel van het rapport worden eenige beschouwingen over „een practische en waarschijnlijke methode van toepassing" opgenomen. Wij nemen er een van over: „Er zal een dag bepaald worden, waarop deze hervorming ingesteld wordt, doch verscheidene maanden daaraan voorafgaan de moeten voorbereidende schikkingen worden getroffen. De uitvoering moet lig gen bij de regeerings-instanties. Gemeentelijke ambtenaren en andere ex perts verklaren eenstemmig met de eige naars van bezittingen, dat het een vrij een voudige zaak is om tot een economische schatting van alle eigendommen te komen en om leggers aan te leggen welke de vol gende gegevens bevatten: a. De totale waarde. b. Waarde van de verbeteringen en op standen. c. De waarde van den blooten grond. Een officieele instantie kan worden in gesteld voor de bescnouwing en behande ling van reclames. Naar wij vernemen zijn naar 500 afge vaardigden van de „Country Party een exemplaar van het rapport gezonden. (Gegevens uit Progress van April) KANTONGERECHT TE A'FOORT. De extra kleinhandel van autoban- den, berizine en Avizol. Vorige week eerste deel, heden tweede en vermoedelijk laatste deel met slotwoord op 26 Juli. Bakker S. aan het Kerkpad te Soest ver kocht brood, meel, snoepjes enz. en zou volgens zijn rechtskundigen verdediger Mr Tydeman (Amersfoort) ook verkoopen Continentalbanden, al was het dan maar voor fietsen, benzine en motorolie, merk Avizol. En de verkoop dezer laatste ren-arti- kelen daar wilde de Soester politie niet aan en ook het O.M. hield stijf en strak vol, dat men zich die dingen niet bij een bakker of in snoepwinkel aanschafte. Heden kwam de verbalisant, agent de Raadt zijn gegevens verstrekken. Twee binnen-, twee buitenrijwielbanden, een klein busje olie vormden de winkelinventaris in deze branche. Er was een brief van de firma, dat de reiziger eerstdaags het roes tige blikje olie zou vervangen door een meer toonbaar. Er was een contract, dat niets bevatte over den handel, maar slechts aanroerde de plaatsing der reclameborden tegen een huur van 50, 20 en 15 per jaar. Als men in een artikel handelt, ontvangt men geen huur voor borden, die onze eigen koopwaar aanbevelen. Dat sluit- als een bus. Maar dat zei Mjr. Tydeman (A'foort) niet, de rechtskundig gemachtigde. Er was hier gelegenheid tot koopen der artikelen. De Soester verordening spreekt niet van grooter of kleiner handel. Hier was door het plaatsen der borden geen strafbaar feit gepleegd. Ontslag van rechts vervolging zou het moeten worden. Zoo sprak Mir. Tydeman. Maar Mr. van der Valk, O.M., was het niet met hem eens. Eisch 5.boete. Uitspraak volgende week. Bakker S. zal vermoedelijk zijn 85.— huur moeten gaan missen. Dat moet gezegd worden. Met hygiëne wordt soms dolletjes ge sold; duizend en één voorschriften. Hierbij behoort niet het verbod om op markt of vendu bedden 'te verkoopen, waarop te- ringleiders en lijders aan andere ziekten maanden hebben neergelegen en gestorven zijn. Ook behoort er niet toe het verbod van uitleening van boeken, die in handen hebben gehad lijders aan besmettelijke ziekten. Dat is alles waar, maar tevens moet ge zegd worden, dat men een eind gevorderd is met het helder en fatsoenlijk behandelen van eetwaren. Spek en vleesch dient met heldere witte doek gedekt te zijn bij het vervoer. En daartegen had A. B., veehou der te Soest gezondigd. Van het Slachthuis af had hij een stuk spek vervoerd, alleen gedekt met bruin zeildoek, voor den regen. En dat had hij steeds en overal gedaan, en had nooit last gehad aan dezen keer vooraf. Waarom had men hem niet aan het Slacht huis gewaarschuwd? Daar wist men toch wel af van deze voorschriften en wetsbe palingen. Wie geven den man gelijk. De Kanton- echter wou hem dan ook niet meer afne men dan een enkelen gulden. Een fijne truc. Een Apeldoornsch chauffeur zou met zijn vrachtauto personen vervoerd hebben, twee militairen, ondanks dat de wagen niet aan keuring voor personenvervoer was on derworpen. De man was door de militaire politie onder Soest geverbaliseerd en de militairen hadden moeten uitstappen. Onze man meende niet strafbaar te zijn. Die mi litairen waren in de gemeente Soest inge stapt en ,in de gemeente Soest weer uitge stapt en de wet spreekt van vervoer naar een andere gemeente. U schijnt de wet goed te kennen, opperde het O.K 'k Heb zeven jaar op een bus gereden. En het O.M. scheen de foef te kennen, die wordt toegepaist om door de mazen van de wet te sluipen. De passagiers stap pen aan het einde der gemeente uit, pas- seeren loopende de grens en stappen in de nieuwe gemeente weer in. Dan zijn ze niet met den vrachtauto buiten de gemeente vervoerd. Onze verd. antwoordde: Ja, dat is een gaatje dat in de wejt zit. 't Blijkt dus een vermaard middel te zijn. Volgende week komt de verbaliseerende militaire politie opzetten. UITSPRAKEN KANTONGERECHT. Leerplichtwet: D. H. te Soest 3.of 2 dagen. Te Soest venten zonder verg.: A. W. te Amersfoort 5.of 2 dagen. Te Soest parkeeren op daarvoor verbo den plaats: G. J. H. aldaar 3.of 2 d.; P. te B. aldaar idem; J. F. G. te Hilversum idem. Onvoldoende autolicht; H. van D. te Soest 10.of 5 dagen. Rijden met auto met te zware asbelas- ting: H. van H. te Soest 5.1 of 2 d Geen rijbewijs toonen: R. V. te Soest 5.of 2 dagen. DOOPSGEZINDE GEM. TE BAARN. (Kerkgebouw Eemnesserweg 63b). Zondag 22 Juli 1934: geen denst. NED. HERV; GEM. TE SOEST. Zondag 22 Juli 1934 kerk 10 uur: Ds. A. Verwaal, van Etten. Kerk 6 uur: geen dienst. Eminakerk 10 uur: Dr. G. W. Oberman van Utrecht. Emmakerk 6 uur: geen dienst. HERV. (GER.) EVANG. Spoorstraat. Zondag 22 Juli 1934 's morgens 10 uur Eerw. heer A. Dekker, van Oudshoorn 's Avonds 6 uur: Ds. G. van Montfrans van Barneveld. VEREENIGING VAN VRIJZINNIG- GODSDIENSTIGEN. Zondag 22 Juli 1934 's morgens 10.30 uur Ds. J. L. de Wlolf, van Hilversum. van 1218 Juli 1934. GEBOREN: Cornelis Anton, zoon van H. G. Wijnands gn F. Vermeulen, Klaar, waterweg 43; Bernardus Gerhardus, zoon van J. M. van Blokland en G. C. Bahlmann Wieksl. O.Z. 39; Maria Gezina Cornelia, d. van J. H. van Schalkwijk en C. J. Rade maker, Steenhofstraat 55; Willem Pieter, zoon van C. v. d. Schans en A. W. Pruys sers, IOoninginnelaan 55. ONDERTROUWD: D. L. van Peursen en A. Uhlig. GEHUWD: D. Smit en D. de Jong. OVERLEDEN: Johanna van Schalkwijk 71 jaar, d. van C. van Schalkwijk en R. Hilhorst, Koninginnelaan 53; Franciscus Uyland, 3 weken, zoon van C. Uyland en C. Grift, Schoutenk.weg 14; Dina van Tui nen 55 jaar, dochter van A. van Tui nen en M. Ivooter, Vredehofstraat 2; Wie- bigje de Jongh, 72 jaar, geh. met E. Veld- meijcr, Amersf.straat 96. Vestiging van 1218 Juli 1934. W. de Groot van Nijkerk naar Kon.laan 32; Wed. S. Borger van 's Gravenhage n. Birtkstraat 76; L. J. Janssen van Amster dam naar Luchvaartafd.; J. van den Brand met gezin van Rhenen naar Kerkpad N.Z. 42; J. L. Nieuwpoort met gezin van de Bilt naar K. Hartweg 13; G. de Bot idem; L. Spaanderman van Arnhem naar Stad houderslaan 34; A. van der Lee van Zaan dam naar Amersf.straat 119; G. J. C. G. Wennekes geb. Dadlener van den Haag naar Pelikaanweg; A. K. Bosman van Am sterdam naar Luchtv.afd.; A. W. G. \V|ar- ning van Apeldoorn naar Amersf.str. 140; H. Daatselaar van Boekei naar K. Brink- weg 10; H. G. Haspers van Koudekerk n. Hellingwcg 3; A. Th. L. Salverda met vr. van Ermelo naar Hcuvelweg 41; H. Oovt van Castricum naar Beukenlaan 20d; A. Kooreman met gezin van den Helder naar Beetzlaan 47b; A. J. Ch. Bogaerts van Am sterdam naar Oranjelaan 27; M. L. H. Ha- meijer van Baarn naar Noorderweg 13; G. Mulder van Barneveld naar Bakkersweg 10; H. Mcrrren van Nijkerk naar Bakkers- weg 10; M. Berg van Leusden naar Lange Bergstraat 2; J. Hagen van Hilversum n. Parklaan 7; G. H. M'archant van Bandoeng naar Wald. Pyrmontlaan 46; H. L. Mar- chant idem. Vertrek van 1218 Juli 1934. R. P. deii Breejen van Amersf.straat 72 naar Velsen, IJmuiden Oost, Fasantenstr. 34; F. A. Schut met gezin van Verl. Post weg 37 naar Huizen (N.H.), Lindenlaan; J. F. Antheunis van Luchv.afd. naar Axel, Walstraat C44; F. A. Noordtzij van Soes- terbstraat 125 naar Zwolle, Wilh.singel 6; j. H. Hardijzer van A. Paulownalaan 36 naar Boskoop, Reyerskoop 111; J. H. Heis been van Beckeringhstraat 13a naar Hil versum, Gebr. Mjetzulaan 32; J. Veltman geb. Heel van Verl. Postweg 19 naar Hil versum, Gladiolenstraat 13; H. van Dijk van Nieuweweg 110a naar A'dam, Prin sengracht 434; P. Pley van Vredehofstraat 19 naar Nij^rk, van Renselaerstraat 14; G. M. Oerlei.ians geb. Hendriks v. School- weg 6 naar Utrecht, Blois v. Treslongstv. 3bis; W. Vrind van Birktstraat 63 naar Maarsseveen, Looidijk 32; L. P. M. Weyts van K. Melmweg 5 naar Bergen op Zoom, Zuivelstraat, p.a. Calmpthout; M. A. F. Maclcay geb. Bergmans van B. Grothestr. 37 naar Buffalo, N. Amerika; H. C. Vale- ton van KI. Engendaalweg 18 naar Ponta Grossa Brazilië Caixa postv.1. 135; W. J. B. Versfeit met vrouw van O. Tempellaan 8 naar A'foort, Uitrechtscheweg 101; A. de Bree van O. Grachtje 1 naar A'foort, Soes- terweg 29. Verhuizingen binnen de gemeente van 12—18 Juli 1934. G. Hasselbach van Korenweg 2 naar Ak- kerweg 10; W. van den Bedum van Molen straat W.Z. 86 naar Akkerweg 10; M. Spee met vrouw van Heuvelweg 38 naar Kerk pad N.Z. 19; M. P. Luyben geb. Bol van 'Nieuweweg 58 naar van Lyndenlaan 1; J. Luyben van Nieuweweg 58 naar Ossen- damweg 21; M'. Luyben idem; A. Strumpel van Krommeweg 15 naar Nieuwstraat 35b; W. Broekhuis van Gallenk. Pelsweg 2a n. Gallenk. Pelsweg, nieuw huis. r V. V. s. u. En zoo staan we dan bijna aan den voor avond van het Groot Nationaal Zang- en Muziekconcours te Soest, uitgeschreven door de Mannenzangvereeniging Apollo. Ik hoor reeds de trom En 't bassen-gebrom; 't Geschetter der trompetten, 't Gekweel der clarinetten; De trillers zweven in de lucht; Tenoren als in vogelvlucht, Ze stikken in de hooge C: Zoo'n wedstrijd-nummer valt niet mee. Sopranen gillen schel en luid, Wat spijt! Ze zien er zoo lief uit Op hooge-hakjes-schoenen En mondjes, om te zoenen. 't Is te hopen, dat Apollo met z'n con cours, wat het weer betreft, heel wat for tuinlijker is, dan eenige jaren geleden. Een muziekconcours met stroomende regenbui en, valt in letterlijken, en dikwijls ook in fi guurlijken zin, in 't water. Waarom men nog maar steeds hardnekkig vasthoudt aan het concours en het niet vervangt door 'n muziekfeest of festival, begrijp ik niet. Of noem je dat 'n feest, al> je 'n paar dagen lang niets hoort dan de zelfde verplichte nummers, waar meestal net zooveel muziek in zit, als in m'n klomp; maar jwaaVin men eenige moeilijkheden heeft opgestapeld, om de muzikanten of zangers te laten struikelen. Is het wonder, dat de juryleden dikwijls met 'n schok ont waken, als de muziek of de zang eensklaps zwijgen. Dat die verplichte nummers haast altijd maakwerk en meestal groote prullen zijn, bewijst wel het feit, dat men ze na afloop van het concours, niet gauw genoeg weet op te bergen, om ze nooit weer voor den dag te halen. Dat de muziek-concoursen niet meer die belangstelling van vroeger jaren genieten, kun je het best zien, als je de opkomst van het publiek vergelijkt bij concoursen mèt en zonder kermis. Een concours zonder ker mis beteekent 'n financieele débacle. Rest voor de leden nog het geestdoodend en versuffend instudeeren en eindeloos re- peteeren van 'n zelfde nummer. Ik ken van nabij 'n vereeniging, die in het najaar van '33 aanving met 't instudeeren van 'n num mertje, waarmee ze voor twee weken ge leden op de proppen moest komen. En elke wekelijksche repetitie begon men maar weer van voren aan en herhaalde tot in het oneindige, 't Was om medelijden met de buurtbewoners, zoowel dieren als men schen te krijgen. Intusschen: Speel en zing er maar op los, Want muziek is leven; Laat de tonen helder op Schallen door deez' dreven. Soest! „Houd er den moed maar in!" Klinken luid uw zangen En laat 'Nurk's z'n overjas Aan den kapstok hangen. DIXI. De afdeeling Soest van de Vereeniging Vrienden der Sovjet Unie, hield Maandag avond om 8 uur een openbare vergadering in hotel Eemland, welke goed bezocht was, mede door een tweetal politieagenten. De leider, kameraad Apeldoorn, opende de sa menkomst en had nog grooter opkomst verwacht, daar overal misère heerscht, en om in deze uren de arbeiders te laten hoo- ren, hoe de leugencampagne die uitgegoten wordt over Sovjet Rusland, hier zal wor den weerlegd door den sociaal-democraat Daan Smit uit Baarn, die als gekozen ge delegeerde met eigen oogen de toestand daar heeft gezien. Liever had spreker in zijn plaats gezien een christelijke of R.K. arbeider, maar deze werd op den avond der stemming NIET naar voren gebracht. Het doel van dezen avond en van alle ver gaderingen der V.V.S.U. is elke lastercam pagne over 'de Sovjet Unie den kop in te drukken. Daarop verkreeg kameraad D. Smit het woord, welke allereerst getuigt van het vertrek op 26 April 1.1. uit A'foort waar vele kameraden bijeen waren. De reis ging aLlereerst naar Berlijn waar een dag werd vertoefd voor in orde maken der pas sen en toen ging men Rusland tegemoet. Aan het le grensstation werd. de delegatie met muziek door de arbeiders ontvangen, en ging de reis verder naar Moskou. Hier bezocht men fabrieken, badplaatsen, kinder tehuizen e.d., alles onder toezicht van de arbeiders. Vervolgens gaf spreker een ver slag v.an de feesten op den len Meidag die plaats hadden van 10 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds, waarbij spreker gezien heeft reusachige demonstraties, en Russische dansen. In de fabrieken heeft spreker van alles gezien en met de arbeiders gesproken waarvan de ongeschoolden begonnen met 100 Roebel en men door eigen inspanning het kan brengen tot 300400 Roebel. Daarbij hebben de arbeiders goede wonin gen en werkt de vrouw mede, in alle takken van bedrijf. Spreker heeft gezien de groo te elecrische centrale, de kindertehuizen, waar de kinderen op den dag prettig wor- den bezig gehouden, en was in verruk king over de groote cultuurparken waai spreker in het Operagebouw „de Trouba dour" heeft gezien. Wanneer de arbeiders na 5 dagen arbeid een vrijen dag hebben, worden bezocht bioscoop, tooneel enz. Spr. heeft op bouwwerken medegemaakt dat ook de vrouw mede helpt. In het schaftuur kan men voor weinig geld warm eten bekomen uit de fabriekskeuken. Verder zag spreker een tractorfabriek met een lengte van 2 K.M. Uit de gesprekken met de arbeiders bleek dat er ongedwongen wordt gearbeid, zoodat ieder brood en kleeding heeft en daarbij vooruitzichten, en niet verontrust wordt door het spook der werkeloosheid. Er zijn nog wel bedelaars, maar deze willen van de schooi leven. De zwaarste dag die spreker heeft medegemaakt, is het bezoek geweest aan de hoogovens, en waar bezocht zijn de smelterij, brekerijgieterij enz., alles onder bewaking van de gewapende macht voor het plegen van sabotage tegen te gaan. Daarop werd een overzicht gegeven van de ziekenhuizen en Sanatoria waar spr. is verpleegd geworden van een zwaren griep en uitstekend is behandeld. Hij is dan ook vol enthousiasme over Rusland en zegt dat dit het land is met toekomst, en waar 't leven inhoud heeft. Voor den ouden dag wordt gezorgd; op 65-jarigen leeftijd krijgt men pensioen. Verder is er een ziekte- en ongevallenverzekering. Elk geniet de volle vrijheid en die wil werken heeft een goed bestaan; de jeugd is er bezorgd. De Roode Armée ontvangt 60 Roebel voor de familie. Spreker heeft ook Dimitrof gesproken, die van zijn ervaring heeft medegedeeld. Voor elk wordt Rusland zijn Vaderland. Wel moet nog veel worden verbeterd, maar waar de industrie met reuzenschreden voorwaarts gaat, ligt de toekomst open. Men ziet naast de oude armoedige steden prachtvolle nieuwe verrijzen, alles door en voor de arbeiders vervaardigd. Naar de kerk gaan, kan men er ook doen. Er zijn vele kerken, maar de Staat geeft er geen geld voor. Men leeft er voor en naast elkan der; er is geen naijver. Sprekende over het gevangeniswezen heerscht ook daar beperk te vrijheid, ook voor familiebezoek. Spr. noemt het het land der vervulling der so ciale gedachte. Daarop sprak kameraad Vate uit Am sterdam, die in Rusland NIET heeft gezien werkeloozen en kapitalisten maar men kan het er zeer goed zonder stellen, het is er de verwezenlijking der S.D.A.P.-gedachtc. Het doel is het land voor en met de boeren en arbeiders het land bewoonbaar te ma ken. Het is er nog wel geen paradijs, maar men is op den goeden weg. Voor de jeugd wordt alles gedaan. Voor hen en voor de arbeiders van heden is de vrees voor wer keloosheid en zorg voor de toekomst afge nomen. De beide sprekers werden met volle aan dacht gevolgd, en vele vragen werden ge daan, waarna te ongeveer half elf de ver gadering kalm uiteen ging.

De Soester | 1934 | | pagina 2