I 11 RAFFIA Bekendmakingen Officieel >0 O^Plaatselijk Nieuws^© Soesterberg >0 J. L. HOKSBERBf.N Schoenmaker, hou je bij je leest. tf behooren.de bij „D E S O E S T E R" van ZATERDAG 21 JULI 1934, No. 58 WAARSCHUWING. De Burgemeester van Zuilen geeft aan hen, cUe voornemens zijn om in eenig op zicht in. relatie te treden met de firma VAN DER KUY POLMAN, gevestigd Lin- naestraat 22bis te Zuilen, (briefhoofden van de firma vermelden de woonplaats Utrecht) in overweging van te voren inlichtingen bi] hem in te winnen. Van der Kuy en Polman adverteeren in vele dagbladen voor het verstrekken van kredieten en hypothe ken. WAARSCHUWING. Deze week werd hier ter plaatse weder gecolporteerd vanwege het Nederlandsche Leger des Heils, gevestigd te Den Haag, welke instelling niet verward mag worden met de stichting „Het Leger des Heils" te Amsterdam. De Inspecteur van Politie alhier geeft alle personen, tot wie men zich om steun mocht wenden, in overweging zich eerst te overtuigen met welke instelling men -te doen heeft, aangezien het Nederlandsche Leger des Heils geenszins verdient te worden gesteund door het liefdadige pu bliek, daa'r dit slechts een zeer kléine groep bestrijkt. ZAAK GEMODERNISEERD. De firma TimmermansMol, thans ge vestigd Bakkersweg 3, hebben deze zaak door verbouwing geheel gemoderniseerd. De constructie-werkplaats geeft nu een ruime gelegenheid voor alle werkzaamhe den. De firmanten, welke bekwaam in hun vak zijn, wenschen wij veel succes. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie, voorkomende in dit blad. JUBILEUM. Wjoensdag 18 dezer herdacht Je Tele grafist G. Jansen, den dag, daf hij 25 jaar geleden bij de 'Nederlandsche Spoorwegen te SOEST in dienst trad. Des 's morgens om 10 uur ongeveer, werd de jubilaris op het Station ontvangen door den heer W. Bouwman, Inspecteur te Utrecht, die hem namens de Directie com- plimeneerde, en hem de tradioneele en veloppe met inhoud aanbood. Vervolgens werd hij namens het perso neel te Soest en Soestdijk toegesproken door den Stationschef, en werd hem als blijk van waardeering een vulpenhouder aangeboden, terwijl zijn Echtgenoote, die mede aanwezig was, een bloemstuk werd aangeboden. Ten slotte werd hem door de buren nog een prachtige rooktafel thuisgebracht, ter wijl hem door eenige ingezetenen nog bloemstukken werden toegezonden. Van de Directie was bericht ontvangen, dat Jansen dien dag vrij van dienst had. GESLAAGD. Voor de hoofdacte is te Utrecht de heer E. Hofstee, alhier geslaagd. GEBRUIK VAN ONS NATUURBAD. Het is gebleken, dat voor de gescheiden Heerenbaden in ons Natuurbad heel weinig belangstelling bestaat. Het bestuur heeft om die reden dan ook bepaald, dat voortaan des morgens van 6.30 uur tot 8 uur ge mengd baden zal plaats hebben. Van 8 tot 10 uur des morgens hebben dan de Dames-baden plaats en daarna is het op alle werkdagen den geheelen dag ge mengd baden. AANBESTEDING VAN ENKELE WEGEN. Aard van het voorwerp: portemonnaie met inhoud portemonnaie met inhoud fietsslot met ketting Geruischlooze weg, Utrecht: f 5895; b. f 4000; c. f 1500; d. f 5100- e 5950. Massa f 19820. Dezelfde f 5500; f 4000; f 1500; f 5100- c 5950. Massa f 19500. de Kroon, Rhenen, massa f 13694. VAN DER HUCHTSCHOOL. Alle candidaten voor de H.B.S. slaagden. De leerbngen der 6e kl. F. Meinesz, D. i rins en H. Reuser werden toegelaten tot le kl. der H.B.S. te Amersfoort, even- H. Muylaers, leerling der l»te klas Wink deed met goed gevolg examen voor het Gymnasium te Amersfoort te Amersfoort en voor 't Lyceum te Baarn. GESLAAGD. Voor het toelatingsexamen van de Rijks -B.S. te Amersfoort slaagde Lennie de Broekert, leerling der eerste klas van de openbare U.L.O. school alhier. SOESTER SCHAAKCLUB. Op den Dinsdag j.1. gehouden schaak avond van bovengenoemde club, werd het voorstel aangenomen om alsnog de prijzen toe 'te kennen van den gehouden winter- wedstrijd. Reeds dadelijk hierop stelden eenige leden hiervoor een prijs beschik baar. Het tweede voorstel om aan de prijsuit reiking een propaganda-avond te verbinden, werd aan het bestuur overgelaten, en deelt het bestuur mede dat Dinsdag 7 Augustus n propaganda-avond zal worden gehouden in het clublokaal iGebouw Religie en Kunst aan de Rembrandtlaan. Als hoofdschotel komt daarop een blik- semwedstrijd, waaraan leden en introducé's kunnen deelnemen. Hiervoor zullen eenige prijzen beschikbaar zijn, waarvoor de me dewerking van alle leden wordt verzocht. Opgaven voor deelneming kunnen nu reeds geschieden bij den wedstrijdleider. In den gehouden promotie-degradatie wedstrijd kunnen nog de volgende uitsla gen worden medegedeeld. Groep 3: Verzaal—(Roorda 01 ZonneveldVerzaal 10 EEN NIEUWE BRIEVENBUS. De waarnemend Directeur van het Post kantoor te Soest maakt bekend, dat met ingang van 21 Juli 1934 een brievenbus is geplaatst aan den Nieuweweg tegenover de Bosstraat. De (tijdstippen der lichtingen zijn als volgt: op werkdagen resp. 4.00, 9.10, 14.40, 19.20. Op Zon- en Feestdagen: 5.15 uur. EERSTE SOESTER EIERVEILING. Burgemeester en Wehouders der Ge meente Soest hebben op Vrijdag 20 Juli j.1. des v.m. 11 uur, ten raadhuize aldaar aan besteed: A. Het verharden, verbeteren en onder profiel brengen van een gedeelte van den Postweg te Soesterberg (Gem. Soest). B. Het uitbreiden en verharden van het speelterrein achter de U.L.O. School aan de Middelwijkstraat te Soest met bijko mende werken. C. Het verharden, vernieuwen en wij zigen van een gedeelte van den Veldweg tot toegang van de N.H. Begraafplaats. D. Het verharden, verbeteren, enz. van den Kostverlorenweg, den Belvédèreweg en het maken van een weg naar de R.K. Begraafplaats te Soest met bijkomende werken. E. Het rioleeren en wijzigen van de Zuidelijke berm (ged.) van de Van Wee- destraat te Soest met bijkomende werken. Ingekomen 10 biljetten. N.V. v.h. Gebr. Hogenbirk, Laren: a. f 4123; b. f 2675; c. f 705; d. f 2925; e. f 3979. Massa f 14-350. A. van Batenburg, Amersfoort: a. f 5500; b. f 2970; c. f 1100; d. f 3970; e. f 4870. Massa f 18170. G. Versteeg, Groningen f 17812. Jacob, America (Gr.) f 17900. N.Va Bitumen weg, Utrecht, a. f 5260. O. Linzel, Soest, behalve voor a., b., c., d. e. f 11959. GEVONDEN VOORWERPEN. de als U.L Kipeieren: hoogste prijs 2.60; middel- prijs 2.302.50; laagste prijs 2.20; eendeieren 1.55—1.85; alles per 100 st. Aanvoer 15000 stuks, handel vlug. i I I 1 - ivj q I JAARVERGADERING UTRECHTSCHE PROVINCIALE BRANDWEER BOND TE DE BILT. Woensdag j.1. werd te de Bilt de Jaar vergadering gehouden van den Utrecht- schen Provincialen Brandweer Bond, waar bij ook de gemeente Soest is aangesloten, en wel in Hotel Poll aldaar. Aanwezig waren ongeveer 12 gemeenten uit de Provincie Utrecht, uitbrengende 51 stemmen. De vergadering stond bij ontstentenis van den voorzitter, den heer D. J. J. A. de Leur, onder leiding van den Ondervoorzit ter, den Heer W. de Rijk, Onder-Comman dant der U'trechtsche Brandweer. Uit het uitvoerige jaarverslag van den ijverigen secretaris, den heer O. Baron van Wasse naar, hoorden wij, dat van de 71 Utrecht- sche gemeenten er 56 l.id van den Bond zijn. De begrooting werd vastgesteld op een totaal bedrag van 1339.36 aan. inkomsten en uitgaven, terwijl de rekening en verant woording van den Penningmeester over het afgeloopen jaar werd goedgekeurd. De bijdragen van de actieve leden wer den vastgesteld op hetzelfde bedrag als het vorige jaar. Bij de Bestuursverkiezing werden met al gemeene stemmen herkozen de aftredende bestuursleden Mr. J. M. M. Hamers, bur gemeester van Jutphaas, W. van Haselen, Commandant der Brandweer van Amers foort, D. J. J. A. de Leur te Grocnekan en G. P. van Zutphen, Commandant der Vrij willige Brandweer te de Bilt. 'Na enkele huishoudelijke aangelegenhe den werd te 12.30 uur een gemeenschappe lijke koffietafel gebruikt, waarna de deel nemers zich per auto begaven naar het ge meentehuis Jagtlust te de Bilt, alwaar een officieele ontvangst plaats had door het ge meentebestuur bij monde van den burge meester H. P. Baron van der Borch tot Verwolde van Vordeti. Des namiddags te ruim 3 uur vond op het terrein achter Jagtlust de jaarlijksche wedstrijd terzake Eerste Hulp Bij Onge lukken plaats. Medegedongen werd door de E.H.B.O.-afdeelingen der Vrijwillige Brandweercorpsen te Doorn, de Bilt en Soest. De jury werd gevormd uit de leden der geneeskundige commissie, te weten uit de doktoren H. J. G. Carstens te Utrecht; P. Donker te Soest; P. J. M. Fizaan te Vleuten; M. G. N. :1e Heux te Doorn en H. K. Lette te de Bilt. Er werd gewerkt met ploegen van 5 personen; 1 leider, 2 helpers en 2 patiënten. Tevoren kreeg elke ploeg de schriftelijke opgave en had 5 mi nuten tijd voor de bestudeering ervan, ter wijl maatregelen waren genomen, dat de ploegen, die later zouden werken geen rug gespraak met de anderen konden hebben. Het was voor de E.H.B.O.-ploeg van de Vrijwillige Brandweer van Soest een mooi succes, dat zij winnares werd met 120 pun ten tegen 116 voor de Bilt en 84 punten voor Doorn. Daardoor kwam de fraaie zil veren wisselbeker ook dit jaar wederom naar Soest, dat daar ook reeds het vorig Terug te bekomen: Eikenlaan 1 Steenhofstraat 24 Talmalaan 11b. jaar beslag op had gelegd. Het eerste jaar van den wedstrijd, 1932, was de beker aan de Bilt toegevallen. Indien Soest ook het volgend jaar den beker zou winnen, krijgt het hem in eigendom. Reden te meer om volgend jaar met nog meer energie het beste beentje voor te zetten, als reeds dit jaar is gedaan. De flinke winnende Soester ploeg der Vrijwillige Brandweer bestond uit den leider P. J. Drost, de helpers J. H. C. Rebergen en G. van 't Klooster en de patiënten W. F. van Riet en L. Eijgelaar. De fraaie beker is te bewonderen in de étalage bij den heer W. Groart, van Wee- destraat 36. Een gezellig samenzijn, gevolgd door een gemeenschappelijken brandweermaaültijd, waar natuurlijk flink werd gespeecht, vorm de een waardig slot voor dezen dag. Tij dens den maaltijd werd de wisselbeker uit gereikt. GRATIS K. L. M. VLUCHTEN. De uitslag van de loting, welke heeft plaats gehad om vast te stellen welke num mers, vermeld op de programma's van den nationalen luchtvaartdag recht geven op een vrijen vlucht met de K.L.M. zijn de volgende: 967, .1632, 2745, 3264, 4010, 5688, 6440, 7917, 8244, 9062, UITGESTELD. De -provinciale athletiekwedlstrijden en Loop door Soesterberg", georganiseerd door de V. en A.V. Soesterberg, die 15 Juli wegens den regen geen doorgang konden vinden, werden nader vastgesteld op Zon dag 22 Juli a.s. Aanvang 2 uur n.m. op bet terrein aan den Kampweg alhier. DE SCHELDEVLUCHT 1934. De Zeeuwsche vereeniging voor Lucht vaart organiseert op 4 Augustus a.s. een wedvlucht tusschen.' tspontviliegtuigen om een groote wisseltrophee „De Zilveren Scheldemeeuw". Het wordt geen snelheids-, doch een navigatievlucht. Grootere en militaire toestellen zijn van deelname aan de wedvlucht uitgesloten, zij kunnen echter het over heel Zeeland uit gestippelde parcours mëdevliegen en de bestuurders krijgen dan ook de voor alle deelnemers bestemde herinnerings-medaille. De Stoomv.-Mij. „Zeeland" organiseert ter gelegenheid van de „Scheldevlucht 1934" een Japansch avondfeest in het onder hare directie staande Grand Hotel „Britan- nia" te Vlissingen. Besprekingen zijn, momenteel nog gaande over medewerking .van de Luchvaartaf— deeling Soesterberg en de Marine. DE NEDERLANDSCHE ROND VLUCHT. De 3de Nederlandsche Rondvlucht op 24 en 25 Augustus a.s. belooft zeer belang wekkend te worden. De K.L.M. zal in haar Fokkers passagiers over het Hollandsche landschap voeren, de militairen van Soes terberg en ditmaal ook van de marine zul len meevliegen, alsmede tusschen 30 en 40 Nederlandsche sportvliegtuigen. Voorts verwacht de Kon. Néd. Vereeniging voor Luchtvaart als buitenlandsche gasten 15 Engelsche, Duitsche, Fransche, Belgisch'eJ Oostenrijksche en Hongaarsche sportkist- jes, zoodat de geheele luchtvloot tegen de 70 vliegtuigen zal tellen, bestaande uit de meest heterogene typen. De vliegroute staat nog niet definitief vast. PLANNEN VOOR EEN LUCHT- VAARTTENTO ONSTELLING. Naar de Telegraaf verneemt, bestaan er reeds vergevorderde plannen om in het vroege najaar een naionale luchtvaartten toonstelling te houden te den Haag en daarna te Amsterdam. Alle Nederlandsche luchtvaartinstanties zullen daartoe haar medewerking verlee- nen, terwijl een verloting aan de tentoon stelling zal worden verbonden, waarvoor als eerste prijs o.a. een retourvlucht per K.L.M. naar Batavia wordt genoemd. Ge tracht zal worden de tentoonstelling op het Malieveld in den Haag te houden, terwijl te Amsterdam het IJsclubterrein er toe be stemd moet zijn. Belangrijke inzendingen worden verwacht, o.a. van de K.L.M., de Luchtvaart Soesterberg en de Marine. De organisatie gaat uit. van de Koninklijke Ned. Vereeniging voor Luchtvaart. EEN SUCCES. De R.K. Gemengde Zangvereen. „Sanc- ta Caecilia" te Soesterberg (Directeur A. E. Wegman) behaalde Zondag op het con cours te Jutphaas een' lsten prijs met punten in de 1ste afdeeling, waardoor deze vereeniging thans in de Afdeeling Uitmun. tendheid is gekomen. In verband met dit glorieuze feit werd door het muziekgezelschap „St. Jozef" Dinsdagavond aan „Sancta Caecilia" een serenade gebracht, waarvoor veel belang stelling bestond. LANDDAG V. D. J. O. Zondag 15 Juli werd op de terreinen van het Bondshuis van den Ned. Protestanten Bond alhier door de Vrijzinnig Democra tische Jongeren Organisatie haar eersten landdag gehouden, welke druk bezocht was. Direct na aankomst der leden van het Hoofdbestuur werd deze bijeenkomst door den voorzitter van het landdagcomité, den heer J. Meerburg Snarenberg, met een korte toespraak geopend, waarin hij alle aanwezigen, zoowel ouderen als jongeren hartelijk welkom heette, in 't bizonder de Kamerleden Mr. Joekes en Mr. Otten, als mede den heer Geluk, voorzitter van het hoofdbestuur, voorts de heeren Boes, v. d. Berg, v. d. Brink, Feringa e.a. De heeren van Embden, Jitta en Ebels hadden bericht van verhindering gezonden. Spreker uitte den wensch, dat deze dag een groote dag mocht worden, die in alle opzichten aan de verwachtingen der jongeren beantwoorden zou. Deze landdag zou staan in het teeken der democratie en der samenbinding, voor welke idealen men moest blijven pal staan. Op verzoek werd vervolgens door den heer Joekes de bondsvlag geheschen, waar na alle deelnemers gezamenlijk het bonds lied zongen. Daarna volgde, in afdeelingen en naar de provincies, een défilé der ongeveer 350 deelnemers. Om half één verkreeg de heer D. J. A. Geluk het woord voor het houden **an een rede. Spreker begon met er op tc wijzen, dat de Democratie moeilijke tijden door maakt, waarin in 't bizonder de jongeren zich tot andere richtingen wenden. Spreker geeft dan een opsomming voor de jonge ren, van"wat de democratie in de laatste 50 jaar wel gebracht heeft. Een andere vraag is echter of de democratie niet moet worden herzien en of men, vooral bij de jongeren, zich hierbij niet meer op prak tische dingen richten moet. Vooral geldt dit voor het vraagstuk der jeugdwerkloos heid. Als laatste punt behandelt spreker de kwestie van vrede of oorlog, waarbij hij constateert, dat 'de vredesbeweging, die kort na den oorlog goed werk verricht heeft, nu lam geslagen lijkt. Vervolgens wijdt spreker een beschou wing aan de organisatie der V.D.J.O., die sinds haar oprichting in het vorige jaar, van 8 tot 24 afdeeingen gestegen is om dan tot slot te pleiten voor een krachtige versterking der jongeren-organisatie. Ap plaus. Dan trad de pauze in, waarin de deelne mers zich achtereenvolgens voor de helft (voorheen R. FRESE Hofleveranciers BAARN Vleeschhouwerij Varkensslachterij BESLIST EERSTE KWALITEIT Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 aan den koffiemaaltijd vereenigden, onder wijl de anderen de opvoering bijwoonden van een politieke satyre door het poppen- kasttheater „de Zwarte Raaf", onder lei ding van Mevrouw H. JanssenKlenke, welke opvoering veel bijval had. Om 3 uur kwamen alle deelnemers weer in het Bondshuis bijeen, wijl het regenach tige weer niet langer een samenkomst op het open terrein toeliet. Nadat de voorzitter mededeeling gedaan had van de aanwezigheid van Mr. Meijer, adviseur van de afdeeling Utrecht en van een telegram van verhindering van den heer Ketelaai, kreeg vervolgens mr. A. M. Joekes, lid van de Tweede Kamer, het woord voor het uitspreken van zijn rede: „De roep van den tijd." Spreker voert in gedachten terug naar den tijd, toen de groote oorlog was uitgebroken en de chaos, "claarop 'gevolgd. Bij den vrede kwam er even rust in de harten en hoop op een be tere toekomst. Maar het is anders gewor den. Groote omwentelingen volgden, en nieuwe stelsels van regeering kwamen op. Een nieuwe geest brak baan en het zou verkeerd zijn zich hiervan af «te sluiten. Maar hierbij moet men scherp onderschei den wat goed is in het nieuwe en wat waard is om behouden te worden. En hier bij vooral waken voor kwakzalverij. Spr. formuleert een drietal eischen van den nieuwen tijd, die overal voelbaar zijn en alle bewegingen min of meer gemeen heb ben. Deze drie punten, waarmee men zich wel vereenigen kan, doch waarvan de toepas sing zoo verschillend is, worden vervolgens nader getoetst aan de beginselen der vrij zinnig-democratie. Zoo moet men bij „een heidsstreving" zich wachten voor overdrij ving en niet alles naar één model willen maken, wat ook in de natuur niet voor komt. En zoo mag nationale eenheid nooit worden verschrompeling tegenover groote re gemeenschap. En wat gezag betreft: Niet elke sterke macht is een sterk gezag. Van dit laatste kan men pas spreken als het steunt op den bewusten wil van het volk, dat het als rechtvaardig aanvoelt. In dien zin geeft de democratie een richtig be ginsel. Spreker wekt de jongeren op om pal te blijven staan in ons op dat gebied klassieke land, voor de eerbiediging van het recht en hooghouding der democratie. Een krachtig applaus viel den spreker ten deel. Hierna verkreeg Z. Exc. Mr. P. J. Oud het woord voor het uitspreken van. zijn rede welke tot titel droeg: „In de bran ding". Aan de hand van het geschiedkundig werk van Brugmans en Kernkamp verge leek ^preker het leven der menschheid bij een rivier, die gelijkmatig stroomt, maar hier en daar stroomversnellingen en water- vallen vertoont. In de branding van een stroomversnelling bevinden we ons nu. Juist dan moeten we trouw blijven aan ons beginsel, ofschoon dat veel moeilijker is dan in tijden van voorspoed. Wij, vrijzinnig democraten, aldus spreker, blijven acht slaan op de juiste verhouding tusschen menschelijke persoonlijkheid en gemeen- sthap. Dit beginsel wordt nader Uitge werkt ,en getoetst aan andere politieke stroomingen, o.m. die van „de gelijkscha keling", welke on-Nederlandsch genoemd wordt. In verband hiermee behandelt ook spreker feet vraagstuk der werkloosheid en de schrille tegenstelling tusschen produc. tievermogen en armoede. Vertrouwen moe ten we echter, dat we door de branding zullen heenkomen, zooals ook in vroegere tijden is gebeurd, hierbij vast houdend aan de beproefde beginselen. Een langdurig applaus volgde op deze rede. Door den heer Geluk werd nog dank ge bracht aan de afdeeling Utrecht, die dezen landdag had voorbereid, waarna de voor zitter, na dank te hebben gebracht aan sprekers en allen, die zich voor dezen dag verdienstelijk hadden gemaakt, den goed geslaagden landdag sloot. EERSTE SOESTER EL. DRUKKERIJ VAN WEEDESTRAAT 7 SOESTDIJK door Kees Spotvogel. Laat nu krenten en rozijnen verkoopen wie wil, maar ik geef er de brui van, en ga fijn op een landhuisje buiten wonen. Deze woorden kwamen uit de mond van een dikke kruidenier, die met z'n dito ega, 's morgens in den kamer achter den winkel zaten te ontbijten. Het kinderlooze echtpaar had in A'dam een welbeklante kruidenierszaak gedreven, wat hun geen windeieren had gelegd, en hadden reeds uitgerekend, dat zij over eeni ge jaren wel zouden kunnen gaan ren tenieren, maar een onverwachte (erfenis bracht hen spoediger tot hun doel dan zij hadden gedacht. Buiten wonen was altijd hun ideaal ge weest en wanneer zij een enkele keer een dagje de stad uitgingen, was steevast hun reis naar Zeist en omstreken. In die lustwaranda van Utrecht slenter den zij den geheelen dag rond, kwamen doodvermoeid maar opgetogen thuis, en zuchtten: hé, daar te wonen is heerlijk, en nu zou dit ideaal verwezenlijk worden. 't Zou mij te ver voeren alle bijzonder heden mede te deelen over den verkoop van hun zaak, het koopen van een land huisje in „Bosch en Duin" en de daarmede gepaard gaande verhuizing, maar half Maart zaten zij toch in hun nieuwe woning, maar mevrouw ('t was nu mevrouw geworden) met haar dienstbare, die reeds jaren bij 't echtpaar in betrekking was, en tot het huis gezin werd gerekend, bezig waren de boel op orde te brengen, en de ex-kruidenier zich verdienstelijk maakte met het ophan gen der gordijnen, en af en toe met de tram naar Utrecht ging om inkoopen le doen voor bewerken en aanleg van z'n tuin, wat nu nog een wildernis was, maar met geld en goede woorden is er veel te berei ken, en tuinieren dat kan iedereen, daar is niets aan, hm! jammer dat ik dat niet met hem eens ben. Om woeste grond in .een tuin te herschep pen valt lang niet mee, maar een „we'rke- looze arbeider", zou voor den billijken prijs van dertig gulden de tuin omspitten, van steenen en boomwortels zuiveren, zoodat meheer" niets anders te doen had als „per- kies" te maken, te zaaien en de z.g. vaste planten in den grond te zetten en begon vast met een voorschot van tien gulden te vragen, wat volgens hem dorpsgewoonte was, het restant kwam na afloop wel. Tegen 't geven van het gevraagde voor schot was geen bezwaar en vol moed toog de „werkelooze arrebeier" aan den arbeid af en toe een geduchten slok nemende uit een dikbuikige flesch wat een medicament (ouwe klare) bevatte voor „hartwater", een kwaal waar hij jaren door geplaagd werd. Intusschen arriveerde een geheele be zending tuinbouwgereedschappen, waaron der een reusachtige tuinslang, een voorraad zaad,—vaste planten, genoeg om geheel .Bosch en Duin" van bloemen en planten te voorzien. De hulp voor den tuin werkte als een polderjongen en schoot flink op, niet ver getende af en toe een slok medicijn tot zich te nemen ter bestrijding van z'n hartnek- kige kwaal. Na verloop van een dag of vijf was de boel omgespit, bijgeharkt, van boomwor tels en steenen gezuiverd en kon de eige naar nu overgaan tot 't indeelen van per ken, en daarna tot zaaien en panten. Hij had een handleiding gekocht: „Hoe verzorg ik mijn tuin" en dit ijverig bestu deerd, maar als je nu geen Dalia van een Rhodondendron kan onderscheiden, betwij fel ik, of je van zoo'n handleiding veel nut heb. Maar eerst de perken, en toen dit na een paar dagen in orde? was en de bewonde ring had gewekt van echtgenoote en dienst bare, arriveerden een groote kar met mest, gevolgd door een nog grootere met grint. De looppaadjes tusschen de perken moes ten maar eerst met grint bestrooid worden, dan konden later de perkjes wel bemest worden, wat gebeurde en deskundigen die dit lezen, zullen hoofdschuddend zeggen: Dat zal me een fijne boel worden, maar als je een handleiding heb bestudeerd en meent verstand te hebben van tuinieren, zooals onze ex-kruidenier verbeelde te be zitten, geef dan maar goeden raad, 't is paarlen voor de zwijnen. De mest werd later in de perken aange bracht en na afloop daarvan was van 't grint niet veel meer te bespeuren, en zou den volgenden dag besteed worden voor zaaien en planten. Maar de mensch wikt en de natuur beschikt, want acht dagen lang re gende het en toen 't eindelijk droog was, kon hij van voren af aan beginnen en te vens een nieuwe lading grint bestellen, want 't oude was spoorloos verdwenen, maar 't doel bereiken was hoofdzaak, on kosten bijzaak. Terwijl hij stond te ploeteren kwam er af en toe wel iemand om z'n werkkrachten aan te bieden om z'n. tuin. in orde te maken, maar dit werd hooghartig van de hand ge wezen met een: „dat kan ik zelf maar al te goed", waarop hij een schamper:: „ja, dat zie ik" ten antwoord kreeg. Maar aan alle aardsche zaken komt een einde, zoo ook aan 't aanleggen van een tuin en 't bezaaien en beplanten daarvan, en aan 't einde der week kon de heer des huizes met trotsch op z'n arbeid terug zien. Aan zijn vrouw vertelde hij opgewonden wat voor bloemen er in hun tuin zouden groeien, en vruchten aan de boomen, die hij in de schaduwzijde van hun huis had geplant. Er verliepen eenige weken, en 't was guur en regenachtig weer, maar 't sloeg om en 't zachte milde voorjaar- hield haar in tocht en beloofde voor 't gewas niets als goeds. Ook in den tuin van het landhuisje „Wel tevreden" iwaajr 1de ex-kruideniersfamilie haar tenten had opgeslagen, begon leven te komen, en hier en daar kwam een groene spriet te voorschijn, niet alleen in de per ken maar zelfs 'tusschen 't grint vierde 't gras hoogtij. Gras? Ja hij meende dat het gras was, maar er zijn zooveel verschillende soorten van gras, helmgras, Engelsch raygras, vos- se-, katte-' en hondenstaart, met wortels van een halven Meter lengte, en wat nu wel en wat niet uit te trekken? Wat was

De Soester | 1934 | | pagina 5