Tuinbouwinrichting ,.Z0NNEHEUVEL" J. L. H0KSBER8EN EMMALAAN 12a - SOESTDIJK uitgaven per jaar geven, doch het verkeer op Laanstraat en Beckeringhstraat is niet zoo druk, dat die verbetering strikt noodig is. De heer van Klooster zietdan ook den ernst van de toestand in maar als dit crediet niet wordt verleend wenscht spreker geen ver wijten. De Raad heeft deze verbeteringen gewenscht en bij gebreke van crediet kan de voorbereiding niet worden uitgevoerd. Personeel van Openbare Werken is daar voor niet beschikbaar; op kantoren, waar de menschen slechts 6 uur per dag werken blijft gerust -niet veel tijd over. De burgemeester beaamt den ongunstigen finantieelen toestand. Voor 1935 zal waar schijnlijk een tekort van f 41000 reeds moeten worden gedekt ongeacht nog het tekort op het Natuurbad. Spreker maant dus aan tot de uiterste voorzichigheid en merkt op, dat voorbereiding consequen ties mede brengt voor uitvoering in dit jaar of uiterlijk in het volgende jaar. De heer Nooder constateert dat het be sluit van 1931 tot principieele verbetering blijft bestaan. Spreker stelt voor wel de- geHijk voort te gaan met de voorbereiding •doch dat te doen met eigen personeel van Op*enbare Werken zonder eenig crediet. Wethouder van Klooster meent, dat dan van de geheele voorbereiding niets terecht komt. Conform het voorstel van de finan- cieele commissie wordt echter besloten. 5. Voorstel tot het verleenen van een crediet voor aanschaffing Wan wapenen voor de gemeente-politie (No. 3593). De heer Nooder vraagt of deze klewangs noodzakelijk zijn voor de verwekkers van ongeregeldheden of voor de slachtoffers van de crisis. Een groot Staatsman heeft tens gezegd, dat de grootste ezel wel met bajonetten kan regeeren. Zelf is spreker zeker geen voorstander van relletjes, maar hij meent dat men het best doet die te voorkomen door de oorzaken weg te nemen. De burgemeester acht de bewapening van de politie onvoldoende. Om een gum mistok geeft men niet veel en schieten vind spreker gevaarlijk en is ook niet di rect noodig. Als er echter ten slotte ge schoten moet worden dan is dat in uitersten noodzaak en dan zal men hier niet zooals in Amsterdam opzettelijk gaan misschieten, maar als het ooit zoover mocht komen kan spreker de verzekering geven dat er hier raak geschoten zal worden. De heer de Nies vindt het beter, dat de agenten eens een leerschool gingen door- loopen omtrent redelijk overleg. De toe standen te Soest zijn beter dan in een groo- te stad, echter als de menschen eenmaal te hoop zijn geloopen is het met kwade hon den slecht hazen vangen. Toch moet men door overleg oplossing der moeilijkheden zien te vinden en in dit verband wijst spr. op het adres der geestelijkheid. De Chris telijke beginselen zijn niet gebaseerd op klewang en revolver, doch op hoogere idea len. Men moet de bewoners niet giftiger maken door scherpere bewapening. •De heer Endendijk vindt het betoog van den heer de Nies eenzijdig. H'et gaat hier niet alleen tegen enkele ontevreden arbei ders, doch het betreft politieke verwikke lingen van veel ernstiger aard en de men schen die de orde en rust moeten bewaren moeten behoorlijk zijn gewapend. De burgemeester beaamt dat enkele ver wikkelingen uit de laatste dagen heelemaal geen aanleiding zijn geweest tot dit voor stel. De heer Gasille heeft niets tegen het voorstel, doch bepleit oefening van de agenten met de klewang als slagwapen, wat gerust wel speciale oefening vereischt. Spr. informeert er naar waarom de klewang van den Inspecteur zoo veel meer kost. In het 'leger hebben allen hetzelfde model klewang. De heer Mulder zal tegen het voorstel stemmen, niet omdat hij tegen de klewangs is, maar omdat de bewuste uitgave reeds is geschied en hij het principieel onjuist oordeelt om achterna zulke dingen goed te keuren. Het voorstel wordt aangenomen met 10 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren de Nies, 'Nooder efl Miulder. De burgemeester heeft vernomen dat de heer Endendijk gaarne eerst punt 7 der agenda behandeld zag, naar aanleiding van de beslissing daaromtrent zal de heer En dendijk dan overwegen of hij weder een eventueele candidatuur zhl kunnen aan vaarden. De heer Endendijk ligt dit toe, met de opmerking dat het motief voor zijn bedan ken vervallen zou zijn, als de motie wordt aangenomen. De heer Grootewal meent dat de heer Endendijk voor zijn principes heeft gevoch ten, het niet heeft gewonnen en daarom heeft bedankt. Dat is een fait accompli. De heer Gasille vindt een zoodanige be handeling een beetje vreemd. De burgemeestér meent dat er niet veel bezwaar is om eerst punt 7 te behandelen als de heer Endendijk dat gaarne wenscht. De heer Endendijk ijvert gerust niet om in het Bestuur van het Natuurbad terug te komen, maar sprekers vraag is alleen of het bestuur regelmatig heeft gehandeld, iets wat hij ten eene male ontkent. De heer Gasille zegt dat aanneming van •die motie toch nu niets meer beteekent. Het bestuur van de stichting zal daardoor gerust niet overtuigd worden, dat het ver keerd heeft gehandeld en de toestand blijft precies hetzelfde. De heer Nooder merkt ironisch op, dat het toch wel erg onwelwillend tegenover den heer Endendijk zou zijn als de raad weigerde eerst de motie te behandelen. Besloten wordt allereerst te behandelen punt 7 der agenda. 7. Behandeling van de in de vergade ring van 22 Juni j.1. aangehouden motie van de leden A. Endendijk en D. A. de Biuyn betreffende de toepassing van het reglement voor het Soester Natuurbad (No. 3547). De heer Endendijk is geenszins voorne mens de geheele geschiedenis opnieuw aan te snijden en hoopt dat anderen hem ook niet prikkelen om dat te doen. Zijn benoe ming tot bestuurslid in de stichting heeft spreker voorloopig aangenomen om te hel pen recht zetten wat het vorige jaar scheef was geworden. Daarin was hij al aardig geslaagd in volkomen overeenstemming met het bestuur. Toen kwam er een actie van menschen die de boel in de war wensch- ten te sturen en formeel ageerden voor ge- 'heel gemengde zonnebaden. ,Er kwam toen een keerpunt en een geheel gewijzigd stand punt werd door het bestuur ingenomen. De oorspronkelijk gegeven instructies aan het personeel werden ingetrokken en artikel 5 van het Reglement werd niet meer naar behooren toegepast. 15 M. rond, de geheele plas werd toen gemengd zonnebaden toe gestaan, waardoor wel degelijk art. 5 was uitgeschakeld. Het bestuur heeft dus het Reglement, door den Raad vastgesteld, buiten werking gesteld, doch dan had dit Bestuur zich tot den raad moeten wenden met verzoek art. 5 in te trekken of te wij zigen. De Raad had dan daarover moeten beslissen, doch het bestuur heeft nimmer het recht eigenmachtig een artikel buiten werking te stellen. De burgemeester heeft vorig jaar nooit van veel protesten in den Raad vernomen, en sommeert den heer Endendijk dat waar te maken. Deze ageert eigenlijk tegen het beleid van B. en \V., die niet behoorlijk zijn opgetreden in deze, doch dat soort kwesties behooren ter sprake gebracht te worden bij de gemeentebegrooting en niet hier. Het gewijzigde standpunt van het Be stuur is geenszins het gevolg geweest van een gesprek met de bewuste heeren, die klachten hadden. Eenstemmig heeft het bestuur op andere gronden bepaald, dat art. 5 op een andere wijze zou worden toe gepast dan in den aanvang van dit seizoen, heer van het Soester natuurbad, ontstaan door de ontslagname van het raadslid A. Endendijk (No. 3313). De heer van Duren beveelt den heer En dendijk aan. Benoemd wordt de heer M Hornsveld, met 9 stemmen tegen 2 stem- men, op den heer Endendijk 1 op den heer v. d. Berg en 1 blanco. 8. Adres van den Raad der Gerefor meerde Kerk e.a. verzoekende de gemeen te voortaan voor kermisgedoe te bewaren met voorstel van B. en W. (No. 3550). Voorgesteld wordt het adres voor ken nisgeving aan de nemen, daar het verleenen van toestemming- voor een kermis niet een zaak is van den Raad doch slechts van den burgemeester als hoofd der politie. De Raad kan slechts besluiten tot beschikbaarstellen van een gemeenteterrein tot het houden eener kermis. De heer Endendijk acht deze conclusie zeer juist, maar hoopt van harte dat dit adres van invloed zal zijn op den persoon van den burgemeester en deze voortaan geen vergunningen voor kermis meer zal verleenen. In Amersfoort worden kermis 'sen ook geweigerd en die gemeeente wordt 'de dupe van de Randgemeenten, zooals iHoogland waar de kermis ruim f 5000 aan gemeentelijke belasting opbrengt. Men heeft in Amersfoort uitgerekend dat een bedrag van f 119.000.aan geld is weggevloeid. levert U prima losse bloemen als ROZEN, LELIE's, GLADIOLEN enz. enz. - Speciaal adres voor ARTISTIEK BLOEMWERK - BRUIDSBOUQUETTEN, BLOEMENMANDEN GRAFKRANSEN enz. doch nog volkomen in het kader van het artikel. De zonnebaden waren gescheiden, zijn gescheiden en blijven gescheiden, doch de moeilijkheid zit in de omschrijving van wat zonnebaden zijn. Spreker omvat daar onder niet het gemengd verpoozen op het strand. Het stichtingsbestuur heeft thans de voetsporen gevolgd die verleden jaar door B. en W. waren gezet, doch van pro testen tegen den gang van zaken in het laatste van het seizo-en 1933 is nimmer iets gebleken. Er is toen zelfs een Raadsbesluit niet nagenoeg eenparige stemmen genomen, waarin besloten werd tot soepele toepas sing, der Reglementen. De leden van het stichtingsbestuur zijn te goeder naam en faam bekend staande personen, zijn be noemd door den Raad en zullen ook zeker de zedelijke waarde wel handhaven. De escheiden baden zijn echter een groot fiasco gebleken en daarom heeft men ze nu vrijwel uitgeschakeld. Stemmen over de motie geeft niets, want artikel 5 wordt ook thans naar behooren toegepast. De bezoe kers komen allen met onschuldige' be doelingen op het natuurbad, laat men daar toch van overtuigd zijn. Na een scherpe woordenwisseling tus- schen den Burgemeester en den heer de Bruyn, zegt de laatste, dat de Reglementen moeten worden gehandhaafd en de raads leden geen kwajongens zijn. Als men art. 5 wil wijzigen moet men dat aan den Raad voorstellen, maar zonder dat moet men geen raadsbesluiten gaan schenden. De heer v. d. Berg erkent dat hij eenigen lijd geleden tegen den burgemeester op het Natuurbad op een Zondag heeft gezegd, dat het nu goed ging, doch toen was de burgemeester er zelf bij en gaf aan het personeel allerlei aanwijzingen, dat kan echter niet altijd. De heer Gasille zegt dat er vorig jaar is gestemd en dat de Raad unaniem zich heeft uitgesproken voor een soepele toepassing. (voorheen R. FRESE Hofleveranciers BAARN Vleeschhouwerij Varkensslachterij BESLIST EERSTE KWALITEIT Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 De 'heer Grootewal zegt dat de toepassing dit jaar zelfs strenger is dan het vorige jaar, want werkelijke zonnebaden mogen nu alleen maar absoluut gescheiden worden genomen. De heerEndenfdijk is het niet niet de heeren eens en blijft er bij dat art, 5 zonder inmenging uitgeschakeld is. De heer Nooder is het eens met den heer Grootewal en is slechts een schijnbare af wijking van art. 5 en als men het goed na gaat zijn dit jaar eigenlijk de gemengde zonnebaden geheel afgeschaft in afwijking van hetgeen in het vorig seizoen toegelaten werd. Wethouder van Klooster adviseert de motie in te trekken en de zaak ter wille van een goede harmonie bij de begrooting ■te behandelen. De burgemeester ziet geen enkel nut in het aannemen of verwerpen van de motie, daar er toch niets door veranderd wordt De heer van Duren meent ook dat er niets bekend is omtrent groote protesten tegen de toepassing der reglementen in vorig seizoen. Thans wordt die toestand eenvoudig gehandhaaft en waarom men nu ineens komt aandragen met de opmerking, da't zulks in strijd is met art. 5, begrijpt spr. niet. Er is geen sprake van, dat door de regeling van thans van art. 5 is of zal wor den afgeweken en daarom kan spreker ook gerust voor dé motie stemmen, die uitslui tend beoogt art. 5 te doen naleven, wa't heel regelmatig thans ook geschiedt. De heer Endendijk protesteert tegen de woorden van den heer van Duren. Er zijn wel degelijk in den Raad stemmen opge gaan om het bepaalde in art. 5 beter te handhaven, zij het dan ook soepel. Ten slotte wordt de motie Endendijk de Bruyn verworpen met 5 tegen 8 stem men. Voor de motie stemden de heeren En- dijk, de Bruyn, van Dam, v. d. Berg en van Duren. 6. Voorstel tot voorziening in de va cature in het bestuur der stichting tot be- De heer Grootewal acht het dan een wijs beleid te zorgen, dat het geld niet naar een andere gemeente wegvloeit. Als men de "kermis hier houdt blijft een groot deel van het geld in Soest. Conform voorstel wordt hierna besloten. 9. Adres van B. H. Duwel, te Soest, ver zoekende ontheffing van de bepaling der verordening ex art. 4 der Hinderwet voor de oprichting eener slagerij met rookerij en kokerij, met voorstel, van B. en W. B. en W?. stellen voor de gevraagde ont heffing te verleenen. Aldus wordt besloten. 10. Adres van H. Wolfsen, te Soest, verzoekende ontheffing van de bepaling der Verordening ex art. 4 der Hinderwet voor de oprichting eener houtzagerij, met voorstel van B. en W. (No. 3530). B. en W. stellen voor de gevraagde ont heffing te verleenen, waartoe wordt beslo ten nadat de heer de Bruyn gewezen heeft op de nabijheid van de N.H. Begraafplaats in verband met mogelijk rumoer. Conform het reeds eerder door ons ge- .inelde. 11. Schrijven van den Brandraad, zich beklagende over het niet-hooren omtrent den aankoop van een motorspuit voor Soesterberg en verzoekende daaromtrent de redenen te mogen vernemen, met voor stel van B. en W. (No. 3269). Conform het reeds eerder door ons ge publiceerde voorstel wordt besloten dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. 12. Adres van F. M. Houbaer, te Soes terberg, betreffende bepaling van de breed te van een weg, welke opgenomen zal wor den in het ontwerp-uitbreidingsplan, met voorstel van B. en W. (No. 3559). Voorgesteld wordt te berichten dat deze aangelegenheid niet in behandeling wordt genomen zoolang het ontwerp-uitbreidings plan nog in voorbereiding is. De heer Mul der vraagt hoe de heer Houbaer kan weten dat er sprake is de bedoelden weg in plaats van 10, 12 M. breed te maken. Spreker vraagt dit punt mede eens goed te onder zoeken bij het reeds ingestelde onderzoek. Wordt toegezegd en conform voorstel wordt besloten. 13. Adres van de bewoners der School straat en den Blieklaan, verzoekende al- geheele vernieuwing dier wegen met voor stel van B. en W. (No. 3241). Voorgesteld wordt te berichten dat de financieele toestand niet toelaat thans tot algeheele vernieuwing over te gaan doch •dat bij de begrooting 1935 dit punt nader zal worden overwogen, terwijl de uitbrei ding der straatverlichting in overweging zal worden genomen. Wethouder van Klooster wijst op het voorstel om de steentjes, die uit de Soesterbergsche&traat komen te gebruiken voor verbetering van de Schoolstraat en de Den Blieklaan en acht dan een begin selbesluit daarover gewenscht. De'heer Mulder zegt dat er op deze we gen weinig verkeer is en dat O.W. ze wel provisorisch kan klaar maken als werkob- jecit. Conform voorstel wordt besloten en overwogen zal worden of provisorisch ver betering mogelijk is. 14. Crediet-aanvrage van B. en W„ voor plaatsing van brandkranen in nieuw aan te leggen hoofdhuizen der waterleiding (No. 1314). Voorgesteld wordt een crediet te ver leenen van f 900.voor 11 brandkranen in •diverse wegen te Soesterberg waar een nieuwe hoofdbuis der waterleiding wordt gelegd. Aangenomen. 15. Voorstel van B. en W. tot vernieu wing van de Banningstraat met crediet- aanvrage en tot aanvaarding van de pro vinciale subsidie (No. 3245). Hat voorstel hieromtrent is reeds eerder door ons 'afgedrukt. De burgemeester deelt mede dat het cre diet nader rond f 100.000 was. De heer v. d. Breemer gevoelt spijt en grief daar de weg thans door het laagt en over het Hoogt zal blijven looper. De heer Gasille heeft uit financieel oog punt veel bezwaren tegen dezen aanleg in deze benarde tijden en stemt tegen \dit cre diet. i De heer de Bruyn wil den weg en het fietspad scheiden en elk gunnen aan een anderen aannemer. Dan zijn we f 600. goedkooper uit, dan dat we beiden gunnen aan één aannemer. Over dit punt ontspint zich een uitvoerige discussie waarbij blijkt dat de heer Meurs van O.W. aan de in schrijvers heeft toegezegd, dat het -de be doeling was het werk in zijn geheel te gun- nen aan een en denzelfden aann., iets wat echter nergens bevestigd is en ook niet Vermeld staat op den staat van aanwijzing. Ten slotte wordt tot aanleg besloten en het crediet daarvoor verleend, terwijl B. en W. de gunning nog eens zullen onderzoe ken en naar omstandightden zullen hande len in het finantieel belang der gemeente. 16. Voorstel van B. en W. tot het aan gaan eener overeenkomst met de N.V. „Ge- kro" te Overschie inzake destructie van afgekeurd vee en vleesch, met intrekking van het besluit dd. 30 October 1925 be treffende het aangaan eener overeenkomst met de N.V. Nederlandsche Thermogeni- sche Fabrieken te Amsterdam (No. 353). De heer Endendijk meent strijd te zien tusschen het bepaalde in de art. 3 en 11, doch er blijkt dat art. 11 alleen op een uit zonderingsgeval slaat n.1. ten opzichte van voorgeschreven handelingen op grond van de Veewet, die ten laste van het Rijk ko* men en door het Rijk worden terugbetaald, Conform voorstel wordt besloten. 17. Behandeling van een adres van P. T. van Driel te Soesterberg, verzoekende hem vergunning te verleenen tot het bou wen van een week-end-huisje aan den Verl. School weg (No. 1/937). Voorgesteld wordt een ernstig en uitge breid onderzoek te doen instellen naar de bewering dat aan adressant toestemming zou zijn verleend maar vast met den bouw van het weekendhuisje aan te vangen zon der vergunning van B. en W. Conform besloten. 18. Voorstel van B. en W. tot in eigen beheer uitvoeren van eenige verbeteringen aan speelplaats ,en schoolgebouw in de Kerkebuurt met intrekking van het besluit dit werk na openbare aanbesteding uit te voeren (No. 3310). Voorgesteld wordt het werk in eigen be heer uit te voeren daar ingeschreven is voor f 2675. terwijl de raming was f 1475. De burgemeester deelt mede, dat de fi- nantieele commissie meent dat op onjuiste wijze is .aanbesteed, speciaal door wegen bouwers en zij stelt voor een nieuwe open bare aanbesteding te houden voor allen, plaatselijk en in de buurt. De heer Mulder heeft met verbazing ge zien dat de inschrijvingen 100 hooger zijn dan de raming. Spreker vraagt een ern stig onderzoek in te stellen naar de vraag hoe dat komt en mogelijk is. Conform voorstel wordt besloten. 19. Voorstel van B. en W. om aan de Kroon ontheffing te verzoeken van de ver plichting tot het oprichten van een arbeids beurs (No. 3164). Voorgesteld wordt geen arbeidsbeurs op te richten, doch om finantieele redenen het agentschap te Soest te laten voortbestaan. De heer de Nies is daar tegen. Het agent schap is overladen met werk en de gemeen te is steeds groeiende. Er is dus alles voor te zeggen om thans een arbeidsbeurs te aan stichten zooals de Wet voorschrijft en daarvoor een directeur aan 'te stéllen. Dan kan alles veel beter worden behandeld. De burgemeester bestrijdt dit voorstel, daar het veel meer kosten medebrengt en er toch in Soesit geen industrie is. Het voorstel de Nies om een arbeidsbeurs te stichten wordt hierna verworpen met 2 tegen 11 stemmen. Voor stemden de heeren de Nies en 'Nooder. 20. Vaststelling van het voljaarskohier 1934 der straatbelasting (No. 129). Vastgesteld. 21. Vaststelling van: a. Verordening als bedoeld in art. 25 der Wet van 21 Juli 1928, Stbl. No. 265 (Wet besmettelijke ziekten) (No. 3525). b. Verordening betreffende het oprich ten van bad- en zweminrichtingen in de ge meente Soest (No. 3613). c. Verordening tot wijziging van art. 68 der Algemeene Politie-verordening (No. 3575). d. Verordening tot wijziging der veror dening regelende de heffing der honden belasting (No. 3616). De verordeningen genoemd onder a. en b. worden zonder meer vastgesteld. Voor de toelichting dezer voorstellen en voor de betreffende verordeningen zie men elders in dit blad alwaar een en ander in extenso is afgedrukt. Bij punt c. klaagt de heer de Nies er over, dat de entreeprijzen van het natuurbad te hoog zijn en de menschen daarom wel gedwongen worden in de Eem te gaan zwemmen en baden, hoewel het daar ge vaarlijk is, en zonder toezicht en de ze delijkheid er ook wel in gevaar kan worden gebracht. De Eem is er nu eenmaal en er kan gebruik van worden gemaakt. Laat men volgend jaar hiermede rekening hou den en de prijzen van het Natuurbad ver lagen. De burgemeester acht het zeer wel mo gelijk dat B. en W'. ook een bepaalde plaats van de Eem zullen aanwijzen om daar te zwemmen en 'te baden onder bepaalde voor waarden, hoewel de Eem wel zeer gevaar lijk is door de vele kolken. De heer Gasille acht het zelfs zeer ge wenscht, dat B. en W. een deel van de Eem daarvoor aanwijzen. Bij punt d. wil de heer Gasille een ruime re omschrijving vastleggen voor waakhon den, opdat deze honden niet steeds bij voortduring behoeven te worden vastge legd, wat een kwelling is en de dieren valsch maakt, wat tot mishandeling kan aanleiding geven. De burgemeester zegt soepele toepassing toe. 22. Voorstellen van B. en W. inzake gemeente-eigendommen t.w.: a. ruiling van grond met den heer R. Posthumus Meijes (No. 3597). b. aanvrage tot grondaa/nkoop door G. G. v. d. Berg (No. 3513). Na eenige korte opmerkingen wordt con form voorstel besloten en wordt eveneens vmet den heer Krol aan den anderen kant van den weg geruild. XLIII. Deze afstammeling van een vrijgevochten geslacht had blijkbaar juist een halfver- roeste bijl opgegraven, vermoedelijk de strijdbijl voor een opstand van het kruide niers- en kermisvolk of voor de tuinier en stalhouderstwisten. Desondanks waag den wij het althans onze vredelievendheid te kennen te geven door te zwaaien met een witten zakdoek. Aanvankelijk bleef hij ons op een be hoorlijken afstand achterdochtig gade slaan. Blanke broederbegon Brani, de leider, vermoedelijk geïnspireerd door de strijdbijl, maar al gauw zag hij het bespot telijke daarvan in, want het graven was niet bepaald bevorderlijk geweest voor de ge laatskleur van den man. Dus kuchte hij en zei de: „Sachem „Wie zag-ie?" „Operhoofdveranderde Bra ni wederom van tactiek. „Krèk wat me toekomt. Ik ben 't raods- lid, dat speciaol let op de zedelijke belan gen van de bewoners van het Hollandsche Hemelsche Rijk." Nu was het ijs gebroken en wij maakten daar handig gebruik van: „En waarop let dan de afgevaardigde, waarvan wij gehoord hebben, dat hij altijd zwijgt?" „Dat is de eenige der meerderheid, die het algemeen belang dient." „Maar hoe stemt hij dan?" „Naar het aantal kneupkes van z'n ves- sie: jao, neie, jao, neie jao". „Dus dan is hij altijd vóór!" „W-el, heel niet. Als-ie teuge mot weze, zorgen wij d'r voor, dat er op de vergao- dering één kneupske an mankeert. En as ie daarop weer veur mot stemme, trekke we d'r weer eentje af. Maar soms mott-e wij zooveel keertjes stemme, dat ie zonder knoopen thuis komt! En daar vloekt ie ze d'r wel weer an!" Punt b. betreffende grondaankoop wordt aangenomen aan te houden totdat het ont werp uitbreidingsplan van kracht is. 23. Behandeling van het adres van A. Bloemer te Soesterberg, verzoekende ont heffing van het verbod bedoeld in art. 2 der Hinderwetverordening in verband met het voornemen tot stichting van een fabriek tot vervaardiging van reukwater, crèmes, enz. op een perceel aan de Amersfoortsche- straat te Soesterberg (voorkomende onder b. op de lijst van ingekomen stukken) (No. 3588). Voorgesteld wordt afwijzend te beschik ken d&ar ernstige hinder is te vreezen door de onaangename en ondragelijke reukver spreiding in de omgeving. De heer Grootewal meent te weten dat het alleen maar betreft mengen, aftappen en verpakken, wait absoluut geen stank geeft. Als de aanvrager een uitbreiding gaat verzoeken voor fabricage, kan dat altijd worden geweigerd. De heer van Dam zegt, dat het in het geheel niet ruikt en slechts betreft een schuurtje van 3 x 5 M. De heer Endendijk wil voorzichtig zijn naar aanleiding van het onlangs gebeurde met de FINO-fabriek te Soest, die veel last heeft veroorzaakt. De heer Nooder meent, dat het eigenlijk geen fabriek is. De heer Gasille zegt, dat veelal in het klein wordt begonnen en dan wordt uit gebreid en zulke uitbreidingen kan men heel bezwaarlijk tegen gaan. De burgemeester beaamt dit en zegt er bij dat de verordening dergelijke fabrieken in de kom verbiedt. Die behooren buiten de kom. Als men nu altijd maar voor ieder geval ontheffing gaat verleenen, kom-t er van de Verordening zélf eigenlijk niets te recht en dat is toch de bedoeling niet. De heer van Klooster wijst op de Fino- fabriek en de gebleken last om zoo'n een maal gevestigde fabriek weer weg te krij gen. Als de Soesterbergers echter zelf op die fabriek zoo gesteld zijn., lijkt er niet veel bezwaar toe daaraan toe te geven, want ze hebben er zelf de last van. Het voorstel van B. en W! om de ont heffing niet te verleenen wordt hierna ver worpen met 5 tegen 8 stemmen. Voor het voorstel stemden de heeren de Bruyn, van Klooster, Lodeesen} Gasille en v. d. Bre- mer. De ontheffing is dus verleend. 24. Voorstel van B. en W. tot betaling van achterstallige rente als bedoeld in art. 79, lid 5, der L.O. Wet 1920 aan het bestuur der R.K. U.L.O. school alhier (No. 2008). Voorgesteld wordt door inmiddels gewij zigde administratieve jurisprudentie het loopende proces op te schorten en de achê tersitallige rente te betalen echter niet de gevraagde som van f 160.voor hono rarium van den advocaat van het school bestuur. De burgemeester zegt dat in de jurispru dentie verandering is gekomen. Het school bestuur wilde echter niet den administra tieven weg bewandelen en wilde bepaald een proces. Spreker is er wel voor uit bil lijkheidsoverweging niet alleen de achter stallige rente, maar ook rente op rente te betalen, doch om de gevraagde f 160.kos. ten te betalen, daarvoor bestaat geen en kele reden, nu het schoolbestuur zoo on welwillend is geweest. Wij zullen dan maar verder kalm afwachten. Aldus wordt besloten. 25. Voorstel van B. en W tot het in beginsel besluiten de leiding van de dieiir- sten Openbare Wierken en Bouw- en Wo ningtoezicht te brengen onder één persoon, met verzoek machtiging te verleenen, tot het treffen van de verdere noodige voor bereidingen (No. 3617). B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: Bij i raadsbesluit van 29 Juli 1931 4e afd. No. 1679 werd door uwen Raad besloten heitJ beheer ,van ide diensten „Openbare Werken" en Bouw. en Woningtoezicht" gescheiden te houden en -de beide toenmanL als opzichter in dienst zijnde ambtenaren te belasten respectievelijk met de leiding van elk dier diensten. (Vervolg 2e blad).

De Soester | 1934 | | pagina 2