Aanbesteding. H99&9BSSI Adverteeren doet verkoopen Behandeling van eieren in den zomer. Van niets - iets maken Kleine Advertenties. U ziet het beter Fröbelschool op Neutralen grondslag. wS£m,Aan reStJ'eS' E" 0Ver di' Firma BLOK Het bouwen van een dubbel Woonhuis met schuur a. d. Bosstraat te Soest. „GABARDINE" REGENJAS ZATERDAG 25 AUGUSTUS IN Hotel Soesfduinen PROGRAMMA. Dezer dagen ontving ik nu een bezoek van "aen heer van Klooster zelf, die mij verzocht mij te mogen uiteenzetten, hoe het verklaarbaar was, dat hij zooals door hem in den gemeenteraad aan den lieer Gasille was geantwoord niets had geweten van grondvervoer van zijn terrein naar 't Hart en daarvoor dan ook geen permissie had gegeven. Hij hoopte, dat ik zijn woorden zou gelooven. liet spreekt van zelf, 'dat ik den Heer v. Klooster dezen uitleg niet mocht weige ren, en nu hoorde ik, dat de wethouder reeds geruimen tijd geleden aan den vracht rijder v. d. S. had toegestaan, gratis zand te ontgraven ter plaatse van een metter tijd op terrein van den Heer van Klooster aan te leggen weg. Ook tijdens het laden van wagens, bestemd voor 't Hart, was hij (van Klooster) op zijn terrein geweest, doch hij had er geen belang bij WAAR deze grond heen ging en had daar dan ook niet naar gevraagd. Hij ging slechts kijken of het weggraven zelf naar behooren ge schiedde. De Heer van Klooster raadde mij aan, zelf met v. d. S. te gaan spreken om diens uitleg te hooren, hetgeen ik deed. Verder betreurde hij het, dat ik niet aan hem zelf om inlichtingen had gevraagd, alvorens over deze aangelegenheid te schrijven. Wat dit punt betreft, wil ik hier zeggen, dat ik mij als particulier niet de aangewezen persoon achtte, om een lid van het dagelijksch bestuur ter verant woording te roepen, doch dat ik dit gerust meende te kunnen overlaten aan een lid van den Raad, en dat ik dit ook hierom beter vond, omdat ik met 't oog op het ge meente-belang (zie boven) het juister ooi- deelde, zoo deze zaak in het openbaar ter sprake kwam. 'Nu is het m.i. jammer, dat de Heer van KI. in zijn antwoord aan den Heer Gasille niet de toelichting heeft gegeven, die hij mij later gaf en die toch ALLEEN aan nemelijk kon maken, dat hij van de zaak-, waar het eigenlijk om ging, niets had ge weten. De Heer v. d. S., dien ik over het geval ben gaan spreken, bevestigde den uitleg van den Heer van KI., ten volle en zeide mij, dat hij de bewuste Raadsvergadering als toehoorder had bijgewoond en dat het hem toen al was opgevallen, dat de Heer v. KI. de mij gegeven verklaring niet in den Raad had afgelegd (waar hij toen vrij wel in raadselen sprak). Hoe het zij, ik wil thans gaarne op deze plaats verklaren, dat ik geen feiten kon noemen, die de woorden van den Heer v. KI. tegenspreken en dus moet aannemen, dat zijn uitleg geheel juist is, zoodat dan van een levering zijnerzijds aan de ge meente geen sprake is geweest en hij van de bewuste grondlevering geenerlei gelde lijk voordeel heeft genoten. Mijn vorig schrijven, dat ik begrijp dit voor den Heer v. KI. niet aange naam moet geweest zijn, heeft dan in elk geval dit voordeel gehad, dat de Heer van KI. ten slotte zij het dan wat laat en niet ter meest gewenschte plaatse de zaak bevredigend heeft toegelicht. Zoowel het gemeente-belang als het goed recht van den heer v. KI. eischt ook deze openlijke mededeeling mijnerzijds. Ten slotte hoop ik dit als verzoek aan den Heer v. KI. dat niet de Heer v. d. S., die ongewild oorzaak is geweest, dat deze zaak aan de orde is gekomen, thans het slachtoffer hiervan wordt. W. H. C. DOORMAN. ONDERSCHRIFT: De heer Doorman legt er den nadruk op. dat de heer van Klooster geen geldelijk voordeel zou hebben genoten van de grondleverantie aan de gemeente, pit kunnen wij niet beamen. Het verwijderen toch van overtollige grond bij straataan- leg geeft stellig voordeel voor den ex ploitant, in dit geval den heer van Kloos ter. Immers bij dien aanleg zou die over tollige grond moeten worden vervoerd met de daaraan verbonden kosten. Dat wat ons verder in deze geschiede nis onaangenaam treft, is de omstandig heid, dat deze zeer lichte grond, in strijd met het bestek is gebezigd voor opvulling der. grasbermen van het wegencomplex 't Hart. Oorspronkelijk werd door den aannemer deze te lichte grond afgekeurd als NIET voldoende aan de bepalingen van het bestek. Het wil ons voorkomen, dat als de heer van der Sjouwen, die het werkje spotgoedkoop had aangenomen voor 180, niet bij voorbaat had geweten, dat Open bare Werken de levering van dien grond uiteindelijk toch wel goed zou keuren, hij stellig dat werk niet voor dien prijs zou hebben aangenomen en er niet aan zou hebben gedacht deze lichte grond te leveren in plaats van den zwarten grond, die was voorgeschreven. Zijn zeer lage inschrijving wijst er op, dat hij bij voorbaat zeker van zijn zaak was. De heer van der Sjouwen, die grooten- deels afhankelijk is van Openbare Wer ken, zou er zich zeker wel voor gewacht hebben zoo te handelen, als hij een kwade kans in het vooruitzicht had. Dat het geleverde zand evengoed zou zijn voor het kweeken van een grasvilt op de bewuste bermen als zwarte grond, moe ten wij bestrijden. Alleen door een voortdurende bemesting zou dit te bereiken zijn; doch dan is het niet de grond, doch de bemesting, die het mo gelijk maakt. Iets wat op den duur veel te kostbaar zou blijken. Vast staat, dat de geleverde grond lees: zand van een terrein van den heer van Klooster afkomstig is, NIET aan de bepalingen van het bestek voldoet, daarom werd afgekeurd en niettemin met mede weten van den heer van Klooster TOCH is geaccepteerd. De Redactie. DE EERSTE SOESTER ELECTR. DRUKKER IT «f is het meest betrouwbare adres Sê voor Uw drukwerk. Met onze 1110- sf derne machines zijn wij in staat U ^4 tegen zeer concurreerende prijzen V het baste van het beste te leveren V De eierveilingen en coöperaties doen in deze, voor den eierhandel zoo critieke gen, natuurlijk een ernstig beroep op hare respectieve leveranciers. Voldoet de kwa liteit der eieren niet aan de aldaar hoog gestelde eischen, dan lijden de coöperaties, de eierveilingen vaak aanzienlijke schade. De hoofdoorzaak hiervan is gelegen in het feit, dat nog steeds niet alle leveran cieTs en verzamelaars ten volle medewer- ken tot het afleveren van een zoo goed mogelijk product. Ook voor degenen, die niet aan veilin gen of coöperaties leveren, doch meer aan particulieren uit omgeving, zijn de wenken dienaangaande, welke we in het Juli-num- mer van „Pluimveebelangen", orgaan van de Coöperatieve Vereeniging Oostelijke Pluimvee Coöperatie (O. P. C.) Enschede. Coevorden aantroffen: „De zomer is weer in 't land en bij het warme weer van de laatste dagen dient de pluimveehouder extra zorg aan de af geleverde eieren te besteden. Vroeger, toen er veel minder op de behandeling van de afgeleverde eieren werd gelet en we nog geen Eierbesluit kenden, leek het vele pluimveehouders een practische onmoge lijkheid, om er voor te zorgen, dat de eieren zindelijk werden geraapt. De bepa ling, dat alle afgeleverde versche eieren schoonschalig moeten zijn, en hoogstens met een vochtige doek plaatselijk mogen worden afgeveegd, heeft menigeen aanvan. kelijk een voorschrift geleken, dat wel op papier kon worden gezet, maar dat op het bedrijf niet was na te komen. Intusschen is het een beetje anders uitgepakt en vele pluimveehouders zullen moeten toegeven, dat deze voorschriften in het Eierbesluit niet alleen zeer goed zijn na te leven, maar dat ze tevens een gunstigen invloed heb ben gehad op de kwaliteit van het afgele verde produkt. Wanneer we vandaag aan den dag op onze eiermarkten van eenige beteekenis rondzien, dan valt het ons op hoe goed verzorgd het afgeleverde ei er uit ziet. Wij 'kijken weliswaar op de bo venste laag, maar het toezicht van de amb tenaren van den Keuringsdienst van Wa ren, en andere bevoegde controleurs, heeft de „loozigheid" van den eierleverancier, die 't slechte goed onder in de mand stop te (en in dit opzicht hou me te goede kwam de Drentsche kippenboer niet be paald achteraan) danig doen afnemen. Trouwens, wenscht men een goede ver houding met zijn eierhandelaar of coöpe ratie, waarbij men zelf gebaat is, dan was het de meesten ook zonder Eierbesluit wel reeds duidelijk, dat het in het belang van den leverancier is, om alles te doen dat het vertrouwen, dat den afnemer in hem gaat stellen, kan versterken. Welke zijn de voornaamste punten waar. aan we aandacht hebben te schenken? De bodem en de legnesten moeten met een flinke laag droog strooisel bedekt zijn. Voldoende aantal legnesten, zoodat de die ren niet gedwongen worden met z'n tweeën op één nest te kruipen en eieren te breken. In den zomer doet men ook in verband hiermee verstandig de eieren eenige keeren daags uit de nesten te halen. Ten slotte nog het voornaamste: De bewaring. Deze geschiedt veelal in kelders. Kel ders kunnen een uitstekende bewaarplaats zijn, doch lang niet allemaal zijn ze daar voor geschikt. Is de temperatuur in den kelder erg laag, of is de atmosfeer er min of meer vochtig, dan is zoo'n plaats onge schikt. Zoodra we de eieren uit dergelijke kelders halen en ze in een warmere omge ving komen, zullen ze gaan uitslaan (zwee- ten). De beste bewaarplaats is een koele luchtige kamer, waar de eieren in platte manden zonder iets er tusschen niet te dikke lagen worden bewaard. De nog dikwijls toegepaste bewaring in eier- kisten is slecht". Het Nederlandsch ESercontró;Ie-Bureau (secretaris ir. J. G. Tukker, rijkspluimvee- teeltconsulent te Beekbergen) gaf reeds voor een paar jaar een 20-tal nuttige wen ken aangaande het bewaren der eieren. Deze wenken zijn nog altijd even behar- tenswaardig, en zijn voor iederen kippen houder, zelfs voor den kleinste, van groot belang. Wij willen ze daarom nog eens la ten afdrukken: „1. Raap eiken dag alle eieren, in den zomer 2 of 3 maal per dag. 2. Zorg voor een voldoend aantal leg nesten. 3. Plaats de nesten op een schoone, droge plaats in 't hok. 4. Denk aan zuiver droog strooisel in de nesten. Haksel, hooi, stroo, krullen of zaagsel. 5. Maak de nesten, wanneer deze oe- smeurd zijn -door gebroken eieren of iets anders, dadelijk schoon. 6. Sluit de legnesten 's avonds, daar deze anders bevuild worden. 7. Houd de hokken zindelijk. Verwijder de mest 2 maal per week. 8. Zorg steeds voor droog strooisel; op den grond stroo, haksel of turfmolm, op den mestvloer zand of turfstrooisel. 9. Bewaar de eieren op zindelijke, dro ge, frissche, vorstvrije plaats. 10. Leg de verzamelde eieren bij el kaar zonder iets ertusschen. Eieren nemen spoedig smaak of reuk van andere stoffen over. 11. Bewaar de eieren nooit in de hok- ken. 12. Zorg er voor dat de eieren altijd droog blijven. 13. Lever minstens elke week alle goe de eieren af. 14. Houd kneuzen, kleintjes, onzindelij ke en misvormde eieren voor eigen ge bruik. 15. Verpak bij de verzending in kisten de eieren alle tegelijk vlak voor het ver sturen. 16. Gebruik nooit vochtige, vuile of be schimmelde kartons. 17. Wasch kippeneieren nooit af. 18. Lever nooit weggelegde eieren of eieren uit gevonden nesten. 19. Plaats broedsche en zieke kippen afzonderlijk. 20. Schouw zoo mogelijk de eieren vóór de aflevering." Uit -den aard der zaak zullen sommigt dezer 20 voorschriftenin het eene jaar- getijde méér aandacht eischen dan in het andere. Bij no. 1 staat: „Raap eiken dag alle eieren, in den zomer 2 of 3 maal per dag." Wjj zouden hier aan toe willen voe gen: ,,'s winters als het hard vriest ook 2 of 3 maal daags, want wannéér lang aan lage temperatuur bloot gesteld zijn, vriezen ze stuk. JOS. BOSHOUWERS. (De Kleinveeteelt). Dat is een kunst om van niets nog iets te maken. Als we het letterlijk nemen, dan is dit onmogelijk, maar in de spreektaal bedoe len we er dan mee de kunst om van wei nig nog iets te maken. De eene huisvrouw kan dit veel beter dan -de ander. Op t gebied van de kleeding b.v.. kan de eene huisvrouw veel handiger iets dat niet meer te dragen is zoo vermaken tot een aardig, bruikbaar stuk is verkregen luk™ dlt 6611 ander niCt °f moeiliJk ëe" Hetzelfde kan zich uiten op het gebied van de aankleeding der woning en ook bii de bereiding van het eten, vooral ook waar het betreft het aardig en smakelijk ver wilde ik het nu vooral hebben Van weinig nog iets maken, daarvoor kunnen tvveeerlei beweegredenen bestaan. Het kan zijn, dat men dit doet, omdat men in 'de huishouding ten volle wil be nutten, wat zeer juist is. De voeding kan ook hierbij evenzeer nog degelijk blijven. HIet kan echter ook zijn, dat dit wordt gedaan, omdat men „groot" wil doen, ter wijl het geld dit niet toelaat en dat men dus aangaande -de voeding ook naar mid delen zoekt, die een zekere deftigheid aan de maaltijden geven, terwijl toch de in houd van dien maaltijd, vooral wat betreft de voedingswaarde, niet zooveel is. Het is onnoodig te zeggen, dat daarvan de men schen en vooral de opgroeiende kinderen, de dupe kunnen worden. Dien kant moe ten we niet uit en toch wordt terwille van „den schoonen schijn, die bedriegt" heel wat meer gedaan, dan we zoo wel vermoe den. Onlangs hoorde ik hierover nog typische dingen. Een huisvrouw, die het vroeger zeer royaal gewend was geweest, doch zich nu bezuinigen moest, kon toch geen af stand doen van haar bordje soep als be gin van het middagmaal. Zij was dit im mer zoo gewend geweest en het zou zoo kaal zijn, dat te moeten missen. Daarvoor de noodige hoeveelheid vleesch te koopen zou te duur worden, maar dat is ook niet noodig. Zonder vleesch kan best een sma kelijke soep worden bereid, als men het maar goed doet. Maar hier nu werd, nadat enkele dagen een smakelijk bouillonsoepje was gegeten, het restje aangevuld met groentennat, dat zoo toevallig in de keuken was, en wat bindmiddel werd er bij ge daan, zoodat dat mengsel op het laatst meer aan spoelwater dan aan een soepje deed denken. Verschillend groentennat kan uitstekend tot soep worden verwerkt, maar dan moet men het met wat meer zorg doen, dan door deze huisvrouw er aan besteed werd. Bij de broodmaaltijden mocht een blikje vleesch of visch ook niet ontbreken, hoe wel het eigenlijk niet paste, maar het werd zoo smakelijk gevonden en het maakte den maaltijd toch ook wat gekleeder! Ge hebt allen wel eens van Haag- sche bluf gehoord, misschien hebt ge deze ook wel eens gegeten, want er is een re cept, dat dien naam draagt, en dit nage recht Iaat zich best smaken, maar ik denk nu aan den bluf in de wijze van leven: naar buiten uit een grooteren staat van leven voeren dan de financiën toelaten. Wel in mooie kleeren loopen, vooral veel uitgaan, maar armoede op tafel en schulden bij de leveranciers. Zulke menschen hebben toch maar een zielig en onrustig leven, omdat zij zichzelf niet durven zijn. Zoo iets komt natuurlijk overal voor, maar daar dit vooral al van jaren her tee kenend schijnt geweest te zijn voor de luxe stad Den Haag met haar prachtige omge ving, waarheen ook zoovelen gingen, die van een klein pensioen moesten leven, is de uitdrukking voor e^n dergelijke leef wijze verbonden geworden aan den naam van deze stad. Dit wil natuurlijk niet zeg gen, dat er in Den Haag geen degelijke menschen wonen. Ook die zijn daar genoeg te vinden! 'n Dergelijke levenshouding, waarbij zooveel voor den schijn wordt gedaan, treft men echter onder de stadsmenschen wel meer aan dan op het platteland, wat ook wel verklaarbaar is, daar het stadsle ven veel meer het uitgaan bevordert, ter wijl de vele winkels den kooplust opwek ken. Wie dan niet sterk staat, kan gemak kelijk vervallen tot een verkeerd beste den van zijn geld én tijd. Maar als we de restjes goed benutten, dan doen we daarmee aan de degelijkheid geen afbreuk, integendeel, het is prijzens waard, indien de huisvrouw de noodige zuinigheid die nooit tot gierigheid mag vervallen betracht. Wanneer er kleine restjes groenten over zijn, die de moeite van het opwarmen niet waard zijn, dan kunnen die nog best op een andere manier opgebruikt worden. In de eerste plaats door ze tot sla te verwer ken, wat heel goed kan van een restje wor teltjes, bloemkool zonder saus, erwtjes of slaboontjes. Ge doet daarbij wat rauwe sla, misschien een paar plakjes komkommer, een paar plakjes tomaat, wat zeer smakelijk is, en doe daarbij wat olie en azijn in een ver houding van 2 lepels olie tegen 1 lepel azijn, voort een weinig zout en desge- wenscht iets maggi aroma, een fijn gesne den uitjes. Ook eenige in plakjes gesneden koude aardappelen kunnen er in verwerkt worden. Meng dit luchtig aan en geef dit bij het brood. Ook een restje ham of rook- vleesch kan hierin zeer smakelijk opgesne den worden. Vooral voor warme dagen kan zoo'n frisch hapje een smakelijke, ge wenschte afwisseling brengen, die niet veel geld kost. Een andere mogelijkheid is, dat men dergelijke kleine restjes van groente, aard- appelkruim, een weinigje jus, een klein restje soep, een vleeschrestje of een rest van een vleeschsGhoteltje dooreen mengt, op smaak afmaakt, zoo noodig door toe voeging van iets zout, nootmuscaat, mag- gi-aroma en samen opwarmen en aan het broodmaal geeft of als voorschoteltje aan het middagmaal. Beschikt men over een oven, dan kan men het mengseltje nog in een vuurvast- of email schoteltje doen. Strooi er wat beschuitkruim of paneermeel over, leg er een paar stukjes vet op en laat er in den oven een bruin korstje op komen. Deze vorm is wel zeer smakelijk. Maar zelfs een paar schepjes van een groente (vooral worteltjes, slaboonen, erw tjes) of een klein restje vleesch of wat aardappelkruim met wat jus kan nog be nut worden, indien we dat beetje in de koekepan doen, een stukje boter of vet er bij, het even voorwarmen, een paar losge klopte eieren (1 lepel melk per ei en iets zout en nootmuskaat er bij doen) er over uitgieten en hetdan samen vlug opbakken tot een ommelet voor het middagmaal of broodmaal. Op een boerderij kan aan verschillende restjes dikwijls een goede bestemming ge geven worden door ze aan den hond of de poes te geven, maar er zijn ook wel rest jes, die niet voor dieren geschikt zijn en vooral in een huishouding met gezonde, werkende menschen, met jonge, opgroei ende kinderen, is heel wat voor den hap- hap noodig en dan is het wat waard, in dien <ie huisvrouw de kunst verstaat pm ook kleine restjes te benutten en smakelijk op tafel te brengen. Ook hiermee kan er aardige afwisseling aangebracht worden. „Wie 't kleine niet eert Is 't groote niet weerd." van 15 regels 0.75. Elke regel meer 0.15. Bij vooruitbetaling te voldoen. 4 maal plaatsen 3 maal be rekend. Voor bewijsnummer moet 5 cent in rekening wórden gebracht. Winkel te huur voor alle doeleinden geschikt. Nieuwstraat 45, Soestdijk. Bevr. op No. 34. Te koop EEN DAMESRIJWIEL 9.—. EEN HEERENRIJWIEL 9.— Soesterbergschestrdat No. 32 School-agentla 's N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij Van Weedestraat 7 Soestdijk Filiaal Soesterb.straat No. 8. Tel. 758 Door het verbindend worden van de eenige uitdeelingslijst in het fail lissement van R. NIJBORG, tim merman, gewoond hebbende te Soest, is het faillissement geëindigd 's-GRAVENHAGE, 18 Aug. 1934. De Curator: Mr. H. J. G. Janssen van Raay. als U zich laat voorzien van een goeden bril. D. F. VOI6T Burg Grothestr. 30 - Soestdijk SOEP- EN BRAADKIPPEN Piepkuikens en prima Poulardes H. VAN ZIJTVELD POELIER JULIANASTRAAT 62 Solide finantiëele instelling, biedt aan solide personen met vaste positie, GELD TER LEEN AAN, tegen ma tige rente. Bedragen beneden f 200. zonder borgstorting. Geen koBten vooruit Geheimhouding verzekerd. Brieven onder motto „GELD" aan het bureau van dit blad. HUISSCHILDERS- EN BEHAN- GERSBEDRIJF Talmalasn 10 - Soest Het aangewezen adres voor DECORATIEF SCHILDERWERK Letters, Lichtreclames, enz., enz. Kunstartikelen Namens zijn opdrachtgeefster zal op DINSDAG 28 AUG. in het Hotel „Bosch en Duin", Bosstr. 80, des v.m.omll uur, den Archt. A. Jonker, trachten aan te besteden Bestek en teekeningen zijn te verkrijgen vanaf 20 Augustus ten kantore van den Architect, v. Weedestraat 9c, te Soestdijk a f 6.50 per stel; restitutie f 4.-. MOLENSTRAAT 84. Bij voldoende deelname wordt in Sept. a.s. een cursus geopend voor leerlingen beneden 6 jaar. Zich te vervoegen voor inlich tingen en inschrijving bij Ir. W. A. PATTIJN, Steenhofstr. 67 (afwezig van 2126 Aug.) of bij A. VAN ASSELT, Soester- bergschestraat 116 (afwezig van 26—30 Aug.). RECTIFICATIE. In de advertentie van „HET HANDELSHUIS" Soesterb.str. 51 d.d. 8 Aug. komt een fout voor. Er staat „Garberdine" regenjas. Dit moest natuurlijk zijn (t.o. het Station.) Te veel Echtgenooten. Klucht in 2 acten. De Papsoldaat. Klucht in 2 acten. Honger maakt rauwe boonen zoet. 2 acten. Micky leert vliegen. HOOFDFILM IN 3 DEELEN MANNEN VAN STAAL Sensationeel. Spannend. Superfilm. ENTREE 10 CT. AANVANG 9 UUR BIJ ONGUNSTIG WEDER IN DE ZAAL. Lachen. Lachen. I - f

De Soester | 1934 | | pagina 3