Nieuws- en Advertentieblad Verschijnt Woensdag en Zaterdag MOEDIG VOORWAARTS Vrede en Communisme. Hors d'Oeuvre. Uitgave: N.V. EERSTE SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ, v.h. G. v.d. Bovenkamp REDACTIE- EN ADM.-ADRESv. WEEDESTR. 7 - TEL. 962 - GIRO 161165 Bekendmakingen Officieel Gemengd Nieuws^O No. 79 (Gegarandeerde oplaag 3300 exemplaren) Twee en Twintigste Jaargang Woensdag 3 October 1934 Bureau voor Administratie: VAN WEEDESTRAAT 7 SOESTDIJK Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdags- en Vrijdagsmiddags 2 uur aan het Bureau v. Weedestraat 7 en aan het filiaal Soesterb.straat 8 Advertentiën: VAN 1-5 REGELS 75 CTS., ELKE REGEL MEER 15 CTS. Groote letters naar plaatsruimte BIJ ABONNEMENT KORTING ABONNEMENTSPRIJS: 1.— PER DRIE MAANDEN, Franco p. post HET AUTEURSRECHT VAN DIT BLAD WORDT UITDRUKKELIJK VOORBEHOUDEN OVEREENKOMSTIG ART. 15 VAN DE AUTEURSWET 1912 - STAATSBLAD No. 380 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van D. de Haan, Amersfoortschestraat 70a, Soester- berg om op/in perceel, kadastraal bekend in sectie E. No. 1835 gelegen aan de Amersfoortschestraat een carosseriefabriek te mogen oprichten door hen op heden is verdaagd. Soest, 22 September 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Soest; Gelet op het bepaalde bij de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis: dat op de secretarie der gemeente ter vi sie is gelegd een verzoek met bijlagen van de N.V. Oliën en Benzine Import Mij. te Soest om vergunning tot het oprichten van een benzinebewaarplaats, bestaande uit een ondergrondsch reservoir, inhoudende 3000 Liter en bovengrondsche aftapinrichting, gedreven door handkracht, op en in het perceel Soesterbergschestraat No. 97, kad. gemeente Soest, sectie C. N'o. 1425; dat op den Oden October 1934, des vóór middags te 11 uren gelegenheid is om ten gemeentehuize bezwaren tegen het oprich ten dier inrichting in te brengen; en dat gedurende drie dagen vóór -dien dag op de secretarie der gemeente van de <ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennisgenomen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat niet tot eventueel be roep van de later op het verzoek te nemen beslissing gerechtigd zijn zij, die niet op de aangewezen plaats en het aangegeven uur in de vorengenoemde ingevolge art. 7 der Hinderwet te houden zitting zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Soest 25 September 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris J. Batenburg. Als sommigen van ons goed op -dreef zijn, kunnen we elkaar toch zoo deksels el lendig maken! Dan vertellen we elkaar triestige histories van slechte zaken, slechte tijden, van tegenstlag o$ tegenslag, van ein- delooze moeilijkheden, van getob en ge ploeter, en we beuren elkaar op met van die troostrijke woorden als „het wordt nog veel beroerder, let maar eens op mijn woorden!" en op het laatst zitten we al lemaal in zak en asch en zien geen uitweg meer en kijken tegen de moeilijkheden -die ons nog te wachten staan op als tegen een berg en we voelen ons zóó wanhopig, alsof de zon over God's aardbodem nooit meer op zal gaan. Maar hebben .dc leuteraars en kniezers en klagers en tobbers wel eens ■bedacht, dat juist die zelfde moeilijkheden waaraan onze tijd zoo rijk is, en de telkens weerkeerende strijd daartegen, van velen van ons „kaerels" hebben gemaakt, vin dingrijke, kloeke menschen, gestaald in den strijd, dikwijls geslagen, zeker, maar niet overwonnen, teleurgesteld soms, zeker, maar niet ontmoedigd', omdat we gezien hebben, -dat onze eerlijke en vastberaden strijd tegen de moeilijkheden, ons uitein delijk toch de overwinning bracht? En heb ben we er ook wel eens over nagedacht, hoe lui en vadzig, hoe sloom en loom, hoe futloos en afgestompt wellicht, we zouden geworden zijn als ons karretje altijd maar door over een zandweg zou zijn gegaan, voorspoedig, zonder eenigen tegenstand, zonder eenige moeilijkheid om te overwin nen, geestloos, zouteloos en roemloos, zonder eenige satisfactie, omdat die voor spoed ons bij wijze van spreken maar als rijpe vruchten in den mond zouden zijn gevallen, zonder eenige inspanning onzer zijds? Zeker, we beleven moeilijke tijden, eco nomisch zoowel als internationaal politiek, en de angst slaat ons wel eens om het hart, maar laten we toch bedenken, dat we ons verstand en ons intellect, onze ervaring en ons geloof in de toekomst hebben, om die moeilijkheden te overwinnen, allemaal! Laten we toch bedenken, dat groote dingen nu eenmaal niet tot stand gebracht worden zonder inspanning, en laten we daarom niet het oor leenen aan menschen, die lamentee. ren en klagen omdat er zooveel moeilijk- heden zijn, die opgelost moeten worden met heel veel moeite en strijd soms. Laten we de moeilijkheden moedig onder het oog zien, laten we gerust eens heel duidelijk beseffen hoe ontzaglijk groot de problemen zijn, waartegenover menschen en naties zich geplaatst ziien. Dan weten we goed waar we aan toe zijn. En dan verliezen we zoo gauw den moed niet meer. Want zij» •die bij den aanvang van een of ander groote onderneming reeds bij de eerste te genslag den moed verliezen, doen ctat meestal doordat zij zich van begin af aan geen voldoende rekenschap hebben gege ven van de gevaren en moeilijkheden die er zeker zouden ontstaan. Iemand vertelt in de Ludlow Advertiser (Shropshire) hoe een oude -dame eens toe keek, hoe een jongen probeerde te leeren schaatsenrijden. De jongen maakte een paar leelijke smakken en er kwamen wa terlanders opzetten. De vriendelijke oude dame zei, dat die jongen er maar mee op moest houden. Maar tus&chen zijn tranen door, zei die jongen: „Ik heb die schaatsen niet gekocht om er mee op te houden, maar om -schaatsen te leeren rijden!" Voor gezonde naturen ligt in moeilijkheden als het ware een uitdaging. Zij roepen den geest van vastberadenheid in het leven of versterken die. Als gereedschappen ge hard in het vuur en in vorm gesmeed door harde slagen en geslepen en gescherpt door den slijpsteen, zoo worden groote zie len ontwikkeld door het tegemoet treden en overwinnen van moeilijkheden. Kalmpjes voor den wind zeilen op een zachtjes rim pelend vijvertje staalt geen moedige zee lieden, prikkelt mannen niet tot de uiterste inspanning en ontwikkelt niet tot het hoogste vernuft en de beste -doeltreffend heidDe gevaren des levens te gemoet treden, en ze vierkant in het ge laat zien, en als kaerels de moeilijkheden aanpakken die ons op het pad van de plicht tegen treden, dat is de weg naar succes en moreele kracht. „Bid niet om een gemakkelijk leventje", zei Phillips Brooks, „bid om sterker menschen te zijp. Vraag niet om een taak die gelijk is aan je krach ten. Vraag om kracht, die gelijk is aan je taak." Inderdaad, dut is de ware geest, aarmee we onze moeilijkheden onder het oog moeten zien. En dat is ook de geest, waarmee we, on- danks soms dreigend samenpakkende wol- ken, moedig voorwaarts kunnen gaan. FLORIS C. (Nadruk verboden). Naar aanleiding van het ophemelende stuk van Mevr. C. M. Berg in de Soester van j.1. Zaterdag, zij 'het mij vergund ook ,eens dieper op die actie in te gaan. Wat is die V.V.S.U.? Is het een zuiver neutrale organisatie, die alleen beoogt interesse te kweeken voor de mooie natuur in Rusland en het touris me daarhenen propageert? Of zit er iets anders achter? Inderdaad, dat zit er. M!en kan denken over -de nationale en internationale communistische organisa ties zoo men wil, één -ding staat vast, dat Moskou de kunst van goed organiseeren machtig is. Dat dit gaat ten koste van han den vol geld, dat kwistig in de wereld wordt rondgestrooid, voorhanden, omdat men het particuliere eigendom ön Rusland gewoonweg maar zonder eenige schade loosstelling aan den Staat heeft getrokken en aan zijn crediteuren noch hoofdsom, noch rente betaalt, is slechts een bijkom stigheid. Die communistische organisaties zitten goed in elkander en vormen een net over de geheele wereld. Zij zijn te onderscheiden in zuiver communistische organisaties en in zoogenaamde communistische „mantel organisaties", aan welke laatste zooveel mogelijk een min of meer neutraal etiket wordt gegeven. Daarbij poogt men op ver schillend gebied ongeveer gelijkdenkenden te vereenigen, stuurt hen in een bepaalde richting, waarbij men zorg draagt altijd aan de touwtjes, vooral aan de finantieele touwtjes, te blijven trekken, brengt hen in den waan, -dat zij slechts zelve de richtlij nen van hun organisatie aangeven, lokt zooveel mogelijk „neutrale" personen er heen, en lacht dan in zijn vuistje over de nieuwe communistische mantelorganisatie en over zijn handigheid', om al die men schen zoo hard te laten loopen voor het in ternationaal communisme, zelfs zonder dat ze het zelf bevroeden. En het is nog steeds onbegrijpelijk hoe velen er nog invliegen en de ware bedoe ling niet onderkennen. De V.V.S.U. is nu één dier communisti sche mantelorganisaties. De leiders ervan, L. van Lakerveld en C. J. M. van 't Reve zijn felle communisten. Het secretariaat is gevestigd te Amsterdam aan het Singel 359, een brandpunt van communistische agitatie. Er wordt een orgaan uitgegeven, gedrukt op eencommunistische drukkerij en gefinancieerd met communistisch geld, geheeten „Rusland van heden", waarin ge noemde van 't Reve schrijft onder zijn pseudoniem Gerard Vanter. Van Lakerveld is tevens secretaris van de Sectie Holland der Internationale Roo- de Hulp (I.R.H.), waarvan het bureau ook al weder is gevestigd aan het Singel 35J te Amsterdam en waarvan internationaal secretaris is W&lly Münzenberg. Deze or ganisatie verleent finantieelen en rechts kundigen steun en hulp aan communisten, die dat noodig hebben door hun optreden en beschikt daartoe over twee advocaten, Mjs. P. v. 't Hoff Stolk en Simon de Jong' het is een der pijlers van de communisti sche wereldpropaganda. Aan het zelfde adres is ook gevestigd het Centraal Anti Oorlogs Comité (C.A.O.C.), dat onderdeel is van het Wfcreld Strijdcomité tegen den oorlog en het fascisme, ook al weer een communistische mantelorganisatie, die on der internationale leiding staat van Henri Barbusse te Parijs. De secretaris er van, S. D. Neter te Amsterdam, is ook landelijk secretaris van een andere mantelorgani satie, de Strijdhond tegen Fascisme (STF), al weder aan het zelfde adres. De vereeniging van Arbeidersfotografen, oogenschijnlijk een neutraal lichaam, ze telt ook al op Singel 359, en zoo zoude ik kunnen doorgaan, doch ik hoop, dat velen thans eens eindelijk dc schellen van de oogen zullen vallen en zullen gaan besef fen, dat ze, wellicht buiten hun weten en bedoeling, gebruikt worden als elementen in de internationale en nationale commu nistische agitatie. Wat Mevrouw Berg schrijft over een uit schrijven van de vergadering van j.1. Maandagavond in de zaaj Verschoor aan de Laanstraat door de V.V.S.U. en de Vrouwen Vredebond gezamenlijk, is niet juist. Die vergadering is uitgeschreven dooi de V.V.S.U. alléén en dan ook bedoeld als een communistische actie-vergadering. Ge let op het hierboven vermelde, heeft men echter zooveel mogelijk neutrale of kwa- sie-neutrale vereenigingen tot die verga dering „uitgenoodigd", zooals de Vrouwen Vredebond, Jongeren Vredes Actie, S.D. A.P., N.V.V., Communistische Partij Hol land (o, spitsvondelingen!), Katholieke Jongeren Verbond. Men had net zoo goed de anbii-revoltftionnairen en -de liberalen ook kunnen „uitnoodigen", en dan even weinig recht gehad te gaan beweren, die vergadering in samenwerking met hen te hebben uitgeschreven, als men het nu doet ten opzichte van andere groepen. ,En bij al die andere „uitgenoodigde" groepen be vinden zich vele, waarvan het bestaan dooi de communisten heimelijk wordt toege juicht omdat zij onrust en verwarring po gen te stichten onder de bevolking, waar door het terrein voor de communistische wereldrevolutie wordt geëffend. Meer dan één dier groepen wordt in het geheim door de communisten gesteund, hoewel zij mis schien daarbij nog niet zóóver gaan, dat men thans reeds van een mantelorganisa tie kan spreken; doch wat niet is, kan ko men is de communistische leuze. Alle organisaties, die bewust mededoen aan de actie der V.V.S.U., zijn communis tisch in meerdere of mindere mate of zul len in die richting worden gestuwd. Dat de bestuurderen en leden daarvan zich dit goed voor oogen houden en beseffen, dat het neutrale etiket niet meer voldoende is om de ware lading te dekken. En die lading is in wezen défaitistisch en derhalve staatsgevaarlijk. C. HAVER. Secretaris van de afdeeling Soest der Liberale Staatspartij: „De Vrijheidsbond". 1 Oct. 1934. DE ZOMERTIJD OP 7 OCTOBER A.S. TEN EINDE. Door den minister van Binnenlandsche Zaken is aan de gemeentebesturen een cir- culaire gezonden, waarin wordt gezegd, dat in verband met het eindigen van den zo mertijd, op 7 October, te drie uur in den voormiddag, deze 'besturen moeten toe zien, dat de tijdsaanwijzing op de openbare door de gemeentebesturen beheerde klok ken, van eerstgenoemden datum af, weer in overeenstemming zijn met de tijdsrege- ling van den middelbaren zonnetijd van Amsterdam, welke tijdsregeling alsdan «aanwijst twee uur in den voormiddag. LOOSDRECHT. TWÏÈE ARBEIDERS DOOR DE HOOG. SPANNING GETROFFEN. Vrijdagmorgen zijn twee arbeiders in de buurtschap de Egelshoek door hoogspan ning gedood. Eenige arbeiders waren be last met het leggen van buizen voor de wa terleiding van het pompstation alhier naar Tdenhoven, waarbij de buizen met behulp van een bok op drie pooten werden gelegd. Bij het opvijzelen heeft de bok de hoog spanningslijn geraakt, waardoor contact is ontstaan, en de twee arbeiders uit Bra bant, die bezig waren met het leggen van een buis, werden getroffen. Een derde ar- beider werd, ernstig gewond. LIJST VAN ARTIKELEN VRIJGE STELD VAN OMZETBELASTING. Hieronder volgt de volledige lijst van ar. tikelen, waarvan de levering vrijgesteld is van omzetbelasting, voor zoover deze in den land- en tuinbouw worden gebruikt, of daarmede eenigszins in betrekking staan. Aardappelen, Aardappelmeel, Afval van allerlei producten, Asbest, Biezen, Bloembollen, Bloemen (versche), Brood, Beenderen en beendermeel, Beetwortelen, Bloempotten, alleen wanneer kweekers ook potplanten afleveren, Boonestaken, Chloor, Dieren, doode en levende, Eieren in de schaal, ,Electrische energie voor industrieële, landbouw- en bemalingsdoeleinden, Fruit, op stam verkocht, Geneesmiddelen, op recept verstrekt, Granen en boekweit, Gras, hooi en stroo, Groente, versche en gezouten, Grondnoten, onbewerkt, Gas voor enz., (zie electr. energie), Glycerine, Hout en stammen of takken, hoogstens vierkant bekapt en bezaagd, Huidenvellen, Klompen, Klei, Kalk, Leder, Margarine, Meststoffen, natuur- en kunstmest, Melk, versche en karnemelk, Melasse, Mergel, Ruwe oliën en vetten, Peulvruchten, versch of gedroogd, Planten, heesters, boomen. Rund- en varkensvet, Spek, versch en gezouten, Salpeter en salpeterzuur, Veevoeder, Water, Wol, al dan niet gewasschen, Zout, Zaden, Zand, Wij vestigen er nog de aandacht op, dat behalve bovenstaande artikelen ook vrij is de levering der artikelen genoemd in ons blad van vorige week. BELANGRIJKE VERLAGING DER TELEFOONTARIEVEN. H'et Staatsbedrijf der P. T. T. heeft be sloten tot een belangrijke verlaging van de telefoontarieven, ingaande op 1 October, Zij omvat in de eerste plaats het locale ge- sprekken-tarief, dat van 2cent wordt ge bracht op 2 cent per gesprek, terwijl de kortingen boven een bepaald aantal ge sprekken komen te vervallen. In het interlocale verkeer worden de ge- sprek-kosten ook verlaagd, en wel voor een gewoon gesprek van 3 minuten over afstan den van 10 K.MJ. 6 cent (thans 10 cent), van 10 tot 15 K.M. 12 cent (thans 15 cent), van 15 tot 35 K.M. 30 cent (thans 35 cent) en boven 35 K.M. 40 cent (thans 50 cent'. Het tarief voor interlocale gesprekken uit openbare spreekcellen wordt voor een gewoon gesprek van 3 minuten in de ver schillende kringen respectievelijk 10, 20. 40 en 50 cent. Bij het inschrijvingsrecht voor binnen landsche en buitenlandsche gesprekken wordt de minimum vergoeding voor halve gesprekkosten (bij geen gehoor, enz.) en het tarief voor een voorbericht, verlaagd van 10 tot 6 cent. DEN HAAG. DE DISTRIBUTIE VAN VLEESCH IN BLIK. De Ned. Ver. van Werkloozen zond een adres aan den Ministerraad, waarin wordt opgekomen tegen de vernietiging van groo te hoeveeelheden levensmiddelen en tegen het voornemen der regeering, om wederom vleesch in blik beschikbaar te stellen, daar deze distributie over het algemeen geen aanleiding tot klachten heeft gegeven, ter wijl de distributie in verschen toestand niet uitvoerbaar wordt geacht. Adressante wijst er op, dait tienduizenden blikken vleesch als ondeugdelijk voor menschelijke consump tie zijn vernietigd, door onvoldoende toe voeging van vet. Aan den Ministerraad wordt verzocht maatregelen te nemen, ter verbetering van deze toestanden. TERUG NAAR HET HANDWERK? Het gebrek aan werkgelegenheid leidt er toe, dat men op allerlei wijze de vraag naar arbeidskrachten kunstmatig tracht te ver grooten. Volkomen begrijpelijk en in een abnor- malen tijd passen abnormale middelen. Toch is het goed om voorzichtig te werk te gaan. Daarom lazen wij met genoegen, dat men in Zeeuwsch-Vlaanderen niet over één nacht ijs gaat met de vervanging van de machine bij het dorschen door hand werk. Zal de dorschmachine plaats maken voor gaffel en vlegel? Zoo ver zijn we nog niet. ,Er is een vergadering gehouden van vertegenwoordigers van r.-k. boeren- en landarbeidersorganisaties met autoriteiten, ter bespreking van de werkloosheid en daarbij is door eenige sprekers bepleit om dit middel ter verruiming van de werkge legenheid toe te passen. Ten slotte is een studiecommissie benoemd, welke het vraagstuk nader zal onderzoeken, Dat lijkt ons goed gezien. Want men vergete niet, dat het terugdraaien van de wijzers der klok niet zonder bezwaar is. En zoo had ie dan voor de laatste keer op z'n bureaustoel gezeten; ontvangsten en uitgaven geboekt; zoo als altijd was de kas in orde. Met 'n gerust geweten kon hij het kantoor vaarwel zeggen. Maar toch, toen hij de deur voor het laatst achter zich sloot, kreeg hij het gevoel, dat hij hiermee ook 'n voornaam en groot tijdperk van z'n le'ven had afgesloten. Dit gebeurde op Zaterdagmiddag. Dertig jaren lang had hij als Gemeente-Ontvanger z'n taak met ijver en nauwgezetheid tot ieders voldoening vervuld. Voorkomend jegens het publiek, collegiaal in den omgang met de ambte ren, opgewekt van humeur, genoot hij de achting en toegenegenheid van allen, die hem kenden en dat waren bijna alle dorps bewoners. Nu was de tijd gekomen, dat hij, zooals steeds zoo aandoenlijk wordt gezegd, zou gaan genieten van 'n welverdiende rust. Niet, omdat hij die rust zocht, maar eenvoudig, omdat er ,,'n tijd van komen en van gaan" is, 'n wet, waaraan we allen on derworpen zijn. Maandagmorgen namen B. en W: en -de Raad officieel afscheid. Zooals gebruike lijk veel mooie, maar ook welgemeende woorden, 'n laatste cadeau tot aandenken en daarna gezellig samenzijn. Des namid dags officieel afscheid van -de gemeente ambtenaren, opnieuw veel mooie woorden en oprecht gemeende toasten, 'n geschenk tot eeuwige herinnering en daarna nog ge zelliger en luidruchtiger samenzijn dan in den voormiddag. Toen kwam de Dinsdag, z'n eerste rust dag en om 10 ur in den voormiddag was Jan z'n welverdiende rust reeds zat. Weet je wat, dacht ie, ik kuier eens naar Petrus, om te zien, hoe 't er daarboven uit ziet. Zoo gezegd, zoo gedaan. Met z'n veldflesch en 'n bergstok gewapende, was ie 'n kwar tier later reeds op weg naar den Hemel, 't Wlas 'n heel eind en dikwijls was de weg nauw en hobbelig, zoodat het geen wonder is, dat er zoo velen onderweg verongeluk ken. Eén ding was makkelijk, dat er over al richtingwijzers waren geplaatst, aange bracht door de A.N.W,B. Maar aan alles komt 'n eind en zoo landde Jan in den namiddag bij de hemelpoort aan. Nadat hij de klopper had laten vallen, hoorde hij al spoedig Petrus komen aansioffen en even later knarste de zware deur open. Goeie middag, Sint Petrus, zei Jan op z'n joviale manier. Ik ben de Gemeente- Ontvanger van Soest en wou graag eens even m'n toekomstig verblijf inspecteeren. Dat kan, zei Petrus; kom maar even mee. Tijd genoeg; 't is hier ook al crisis; bijna niks te doen. Kijk, hier is de nieuwe vleu gel voor de Gemeente-Ontvanger, pas na den oorlog bijgebouwd. Petrus ontsloeg de zilveren deur en samen traden ze binnen, 'n Plafond van gouden tientjes, de vloer van rijksdaalders en guldens, 't heele be hang van bankbiljetten. Tot Uw dienst, zei Jan, maar waar zit ten nu eigenlijk de Ontvangers? Dat is 't 'm, zei Petrus na den oorlog is er nog geen enkele hier binnengekomen, en daarom geef ik je de goede raad, blijf nog maar 'n poosje rustig daar beneden. DIXI. Het komt er toch op neer afgescheiden nog van de schade voor de industrie, wel ke zich bezighoudt met de vervaardiging van deze machines dat men het werk kunstmatig duur maakt, hetgeen voor de vele boeren, die waarlijk niet in weelde leven, zeer bezwaarlijk kan zijn. Hier bij dient i en dit geldt misschien meer nog voor andere bedrijven in het oog te worden gehouden, dat waar men met in ternationale concurrentie te doen heeft, duurder maken van het product falikant kan uitkomen. Het is daarom goed, dat deze zaak eerst van alle kanten bekeken wordt. In den nood grijpt men alles aan, doch juist in den nood -dient angstvallig vermeden te worden wat op het eerste ge zicht aanlokkelijk lijkt, maar in zijn ge volgen de situatie nog zou kunnen verer geren. DE VERWIJDERING VAN COMMU NISTISCHE KAMERLEDEN UIT DE RIDDERZAAL. De communistische leden der Tweede Kamer, L. H. H. de Visser, C. J. P. Schal- ker en Roestam Effendi hebben een aan klacht ingediend bij de arrondissements rechtbank te 's Gravenhage, tegen de re chercheurs, die hen op last van den voor zitter der Staten-Generaal op 18 Septem ber j.1. met geweld van hun plaatsen moes ten verwijderen en overbrengen naar een lokaliteit, waar zij zijn vastgehouden, op last van den dienstdoenden commissaris van politie. Dit vinden de aanklagers, een weder rechtelijke daad, aangezien het reglement van orde voor de Vereenigde Vergadering der Staten-Generaal den voorzitter niet het recht geeft Kamerleden uit de Vergadering -te doen verwijderen. Van de Ridderzaal zijn deze Kamerleden per auto overgebracht naar het hoofdbu reau van politie, waar hun een verhoor is afgenomen, waarna zij in vrijheid zijn ge steld. Zij hebben gewezen op de hun aan gedane mishandeling, bestaande voor L. H. H. de Visser uit blauwe plekken op zijn armen en een tot bloedens toe verwonden neus, voor C. J. P. Schalker uit een kwet-

De Soester | 1934 | | pagina 1