DENNENHOF Hotel Pension N.S.B.-VERGADERING in Hotel Eemland. FOTO'S, SCHILDERSTUKKEN, PLAATWERK, enz. VOOR HET UITZENDEN VAN DINERS Haard- of Vulkachel? Plaatselijk Nieuws? Groote belangstelling. Soesterberg p© Speciaal adres voor het 0 M L IJ S T E N van Fotograaf Drost - Steenhofstraat 56 - Tel. 486 Sport suur van zijn rechteroog, voor Roestam Effendi uit blauwe plekken op zijn rug en builen op zijn hoofd. De heer De Visser kon de aangedane mishandeling bewijzen door bloedsporen op zijn kleeding. Op grond van artt. 121, 122 en 300 W. v. S. dringen de klagers op'vervolging aan. Zij dienen deze klacht in, met het oog op de h.i. zeer ernstige aantasting van de be staande parlementaire rechten van Neder- landsche Volksvertegenwoordigers, GESLAAGD. De heer A. Tj. de Boer, alhier, heeft bij het te 's Gravenhage gehouden examen het politic-diploma van den Algemeenen Ne- derlandschen Politiebond behaald. AFSCHEID VAN DEN GEMEENTE ONTVANGER. Maandagmorgen om half twaalf heeft de Gemeenteraad officieelafscheid genomen van den met ingang van 1 October j.l. eervol ontslagen Gemeente-Ontvanger, den Heer Alders. Op dat uur was de Raad samengekomen' in de Raadzaal van het gemeentehuis, en werd de Heerlen Mevrouw Alders binnen geleid om in "het midden van den Raad plaats te nemen. De Burgemeester nam het woord en hul digde den Heer Alders in eene lange toe spraak voor de uitstekende wijze, waarop •door hem steeds gedurende bijna 30 jaren de werkzaamheden van Gemeente-Ontvan ger zijn vervuld. Op 27 April 1905 werd de Heer Alders tot ontvanger dezer ge meente benoemd. De gemeente Soest had toen ongeveer 4600 inwoners en de ge- meentebegrooting bereikte een bedrag van omstreeks 75.000, terwijl het aantal in woners thans bijna 16.000 bedraag en het eindcijfer van de begrooting van den ge wonen dienst bijna 1.000.000 en van den kapitaaldienst meer dan 1.600.000 bereikt heeft. Udt deze cijfers blijkt duidelijk de toename van de werkzaamheden van den gemeente-ontvanger. Niettegenstaande zijn druk en werkzaam leven, bleei de Heer Alders steeds een wel willend en gemoedelijk man, voorkomend en bereidwillig tegenover allen, die zijn bedrijvig kantoor bezochten, altijd opge wekt onder alle omstandigheden. Spr. legde er den nadruk op, dat de gelden der gem. bij hem volkomen veilig waren. Namens den geheelen Raad bood de Burgemeester den. heer Alders een prachtige staande klok aan, daarbij den wensch uitsprekende, dat deze klok voor hem tal van jaren met zijn prachtigen slag vele rustige en gezellige uren mag aankondigen. Hierna bood de Burgemeester Mevrouw Alders een klein geschenk, als aandenken aan, een bijzonder mooie zilveren 'lepel, waarbij hij haar prees en haar vergeleek met een bijenkoningin, het centrum en de ziel van een bijenkorf, voor haar hulp en grooten steun aan haar man verleend. De heer Alders dankte den Burgemeester voor zijne mooie en hartelijke woorden, en de aangename wijze, waarop hij steeds met den Burgemeester mocht samenwerken en den geheelen Raad voor het mooie ge schenk, wat hem was aangeboden. Deze klok zou voor hem een prachtig aandenken blijven aan den tijd, dat hij met allen mocht medewerken aan het.beheer der gemeente- financiën. Spreker had met 4 burgemees ters gewerkt, doch met dezen burgemees ter op de meest aangename en prettige wij ze. Nadat dit officieele gedeelte was afge daan, werd een kopje koffie en een sigaar gebruikt, en noodigde de Heer Alders den Burgemeester, gemeente-secretaris en raadsleden uit, met hem naar zijne woning te gaan, om onder het genot van een feest- drank nog eenigen tijd gezellig bijeen te zijn. Hieraan werd door allen met heel veel genoegen gevolg, gegeven. In den namiddag om 4 uur is de Heer Alders door alle ambtenaren der gemeente gehuldigd. 4 OCTOBER DIERENDAG. 4 October is de sterfdag van Franciscus van Assisi, den grooten vriend en be schermer van het dier, dat hij liefhad met zijn allesomvattenden broederzin. Daarom hebben eenige internationale congressen van dierenbeschermers beslo ten, dat October de jaarlijksche dag zal zijn, aan het dier gewijd. De actie voor den Dierendag groeit telkenjare. Ook in ons land' gelukkig. De Nederlandsche Vereeniging tot Be scherming van Dieren en haar plaatselijke afdeelingen doen, nu deze dag weer nadert, een dringend beroep op allen, die van goe den wille zijn, om deze actie te steunen. Allen kunnen dit, onverschillig of zij op een belangrijke of op een eenvoudiger plaats in de maatschappij gesteld zijn. In de eerste plaats zij, die door hun werkkrin invloed oefenen op de gedachten hunner medemenschen. Wjij denken aan de gees telijken en aan de voorgangers van de on derschcidene kerkgenootschappen, die in hun kanselredenen omstreeks 4 October kunnen wijzen op de zedelijke waarde van dierenbescherming. Aan onderwijzers en leeraren, die hun leerlingen op de betee- kenis daarvan opmerkzaam kunnen maken. Aan sprekers en penvoerders, die een groo te schare van hoorders en lezers bereiken. Maar evenzeer denken wij aan hen, die zich niet in het openbaar doen gelden, maar die in hun kleinen kring een grooten invloed oefenen. Als vader of moeder bij voorbeeld liefde voor het dier bij het kind weet op te wekken, kan dit heilzame gevolgen hebben tot in lengte van dagen. Niet alleen voor het dier, maar ook voor het kind, volwas sen geworden. Want dierenbescherming is menschenbeschaving. Mogen allen, die beseffen, dat de mensch een zedelijken plicht heeft jegens het dier, aan dit plichtsgevoel uiting geven op den Dierendag. Kan het zijn, óók door steun te geven aan de plaatselijke vreeenigingen voor dierenbescherming. En in elk geval door, in grooten of kleinen kring, zich te doen gelden ten bate van het dier, dat van ons afhankelijk is en waarvoor wij verant woordelijkheid dragen. De N.S.B. hield op Maandag 1 October, haar eerste openbare vergadering van dit seizoen, in de pas gerestaureerde zaal van Hotel Eemland. Deze zaal was bovendien geheel met Nederlandsche- en N.S.B.vlag- gen en vaandels versierd, en gaf een fees telijk aanzien. De stemming werd bovendien verhoogd door het N.S.B. strijkje, dat Nederland sche liederwijzen ten beste gaf. Reeds vanaf 8 uur begonnen de bezoe kers toe te stroomen, zoodat, toen de ver gadering ten 8.30 uur geopend werd, de zaal uitverkocht was. De kringleider van Eemland, de heer van Goor, opende de vergadering met een welkom aan de opgekomen volksgenooten en kameraden. Hij schetste de moeilijkheden van het lid maatschap van de N.S.B. in het algemeen en voor een plaats als Soest in het bijzon der. De leden worden blootgesteld aan alle mogelijke terreurmaatregelen van uiterst links tot uiterst rechts, als daar zijn: brood roof, ontzetting uit ambt, uit burgerwacht en B.V.L., uitjoelen en uitschelden, het krenken der diepste- en heiligste gevoelens, terwijl de .lijst van mishandelingen reeds zeer groot is. Het is dan ook heel wat an ders dan lid te zijn van een of andere kies- vereeniging. Hoe groot de verdwazing der menschen is, in hun angst tegen het snel opkomend fascisme, blijkt o.a. uit het feit, dat het be stuur van „Religie en Kunst" alhier wel haar zaal verhuurde aan de Vrienden van de Sovjet Unie, de erkende bestrijders van al wat godsdienst is, terwijl diezelfde zaal geweigerd werd aan de N.S.B., de bescher mer van de Christelijke Godsdienst. Zoo verscheen er deze week een oproep van deze zelfde Verdelgers van de Gods dienst, in vereeniging met de Vrouwen- Vrede-Bond aan de leden van alle moge lijke vereenigingen op godsdienstig- en po litiek gebied, tot een protest-bijeenkomst tegen deze vergadering. In hoeverre deze Sovjetvrienden en Vrouw en-Vrede-Bonders succes hadden met hun oproep, was op deze N.S.B. ver gadering niet te constateeren. Hierna gaf de leider van de vergadering het woord aan den heer Overwijn, die een rede van een uur hield over: „Waarom fas cisme thans aan de orde is." De spreker werd gedurende zijn betoog herhaaldelijk begroet met een stormachtig applaus, wat vooral bij het einde aangroei de tot een ovatie. De spreker begon aan te toonen, dat het onmogelijk is eerst een economische theo rie op te zetten en vervolgens het volk naar die theorie te .laten leven. Het proces is precies omgekeerd. Onze wenschen, lusten, smaken, hartstochten of overwegin gen bepalen wat er met onze eerste behoef ten al cfcf niet gebeurt. Dit beteekent, ^dat het dan vele industrieën al of niet goed gaat. Duizenden jaren viel alles, wat vallen moest, Newton ontdekte hóe het viel, maar na hem viel alles als te voren. Bij wat uit noodzaak geschiedt zijn alle overwegingen vervallen en geschiedt al leen het meest belangrijke. Wie van den wal in diep koud water valt,heeft' de noodzaak om te zwemmen, of anders te verdrinken, overwegingen van de koude van het water of van het natte pak worden uitdrukkelijk ter zijde gesteld om het zwem. men tot zijn recht te .laten komen. Zoo is de grootste kunstenaar hij, die uit innerlijken drang, d.i. uit noodzaak, kunst schept. Om ons te redden uit de huidige crisis, hebben we dus eerst duidelijk in te zien, dat eerst de moreele crisis moet worden opgelost, wil de economische- zich daar behoorlijk naar voegen, en op grond van de geestelijke oplossing ook meteen op gelost zijn. Maar hoe kunnen we die geestelijke kracht ontwikkelen, wanneer de geestelij ke- en staatsorganische structuur op alle hoofdpunten bezet zijn door een dóór en dóór on-Nederlandsch, internationaal ge zelschap, n.1. de Nederlandsche afdeeling der Tweede Internationale, die zoo hu moristisch S.D.A.P. (N.B. „arbeiders"-par_ tij) genoemd wordt. In een 'boek, geschreven door een zeke ren Huygens, dat gedrukt is op het groot ste leugenwonder der gansche wereld, n.1. de Arbeiderspers, krijgt de S.D.A.P. zelfs een nieuwe naam, waarin, (o, zoete zotter nij!) het woord „Nederlandsch" voorkomt. Zoo wordt in Nederland het Nederlan derschap onder hoede gesteld van een in ternationaal gezelschap. De overige partijen evenwel, vooral zij, die, vooral onder invloed van het opko mend fascisme, zoo sterk met oranje zwaai en, zijn in hun hart sinds jaar en dag, dood. gewone republikeinen, waarvan alleen de jonge kinderen op school, vermits de on derwijzer niet rood is, eerlijk van hun land en Koningin houden. Vele uitlatingen van politieke kopstuk- ken hebben de republikeinsche aap danig om den hoek laten kijken. Willem III heeft ten slotte het loodje moeten leggen in den strijd, die de demo cratie reeds in 1830 aanbond tegen de Oran jes en die geëindigd is met het smadelijk parlementair misbruik, dat zegt, dat H.M. de Koningin alleen die ministers kan be noemen, van wie met redelijke zekerheid kan aangenomen worden, dat zij aan de meerderheid der Kamers welgevallig zijn. De N.S.B. wenscht deze smaad voor goed de wereld uit te helpen en het Kabinet des Konings terug te hebben. Verder wijdde de spreker uitvoerig uit over de natuurlijke verdediging van elk le vend wezen, hetzij plant of dier, tot zelfs de levende cel, terwijl we van vele van hen noch het nut> noch de waarde kennen. Hoe kunnen wij, menschen ons dan zoo maar weerloos ten prooi stellen aan ver nietiging? De waarde van iets of iemand wordt be paald door de vraag: wat heb ik er voor of bij gedacht, wat wil ik ervoordoen? wat W'1 ik er voor inzetten? En naar de mate, dat men dan de inzet van het eigen leven nadert, bereikt het goed de hoogste waarde. Juist omdat wij niet hooger te geven hebben dan goed en bloed, hoe machtig sterk zal dan het land zijn, dat geschraagd wordt door het goed en bloed van duizenden? De spreker eindigde zijn rede met een krachtige opwekking om door de eensge zinde goede wil, de ware nationale wil te kweeken, die de basis vormt voor de na tionale welvaart op geestelijk en econo misch gebied. Na de pauze beantwoordde de spreker een ingekomen vraag over het verleenen van hooge, Fransche onderscheidingen aan Nederlandsche opperofficieren en ambtena ren, zeer uitvoerig, en bewees daarbij o.a. de schoonheid en oorspronkelijkheid van onze Nederlandsche taal in vergelijking met de Fransche-, Engelsche- en zelfs Duitsche taal. Hij toonde duidelijk de onhoudbaarheid van de voor ons zoo smadelijke opvatting, als zou de Romaansche cultuur meerder- waardig zijn aan de Nederlandsche. Na aan degenen, die het Wilhelmus niet eerbiedig staande wenschten mede te zin gen of aan te hooren, gelegenheid gege ven te hebben de zaal te verlaten, werd deze zeer geanimeerde vergadering geslo ten met het zingen van het volkslied, waarbij de vele opgeheven armen getuig den van sympathie met het Nationaal Socialisme. MISHANDELING. Zondagmiddag omsreeks 12.30 uur ver voegde zich bij de politie een zwervend persoon,- die toen hij verkeerde onder in vloed van gebruikte spiritus, door een an dere zwerver was mishandeld en wel zoo danig, dat hem een flink gedeelte van de neus was afgesneden. Na verbonden te zijn door Dr. Rupert alhier, kon de persoon weder vertrekken. AANRIJDING. Zondagmorgen te omstreeks 10.30 uur had een aanrijding plaats op de Birktstraat. Een auto, bestuurd door zekeren v. L. uit Amsterdam, reed aldaar aan de rechterzij de van den weg, toen hij eenige wielrijd- sters passeeren moest. Deze werden weer gepasseerd door eenige wielrenners, waar door zij op het wegdek geraakten en in aanraking kwamen met den auto. De schul dige wielrenners reden door en bleven on bekend. De politie stelt nog een nader on derzoek in. DE NIJVERHEIDSSCHOOL. Wij hebben eens even geïnformeerd naar het aantal leerlingen dat zich voor de a.s. cursus heeft opgegeven, maar dit is be droevend klein. Slechts 45 leerlingen. La ten die ouders toch beseffen, dat het beste, wat men zijn kind k'an mede geven goed onderwijs is, al vraagt het natuurlijk of- Jiers, maar als straks de bakens worden verzet, gaan zij, die goed onderlegd zijn, vooraan. Het bestuur stelt daarom de in schrijving nog open eiken lesavond tot aan den 12den October. Laten nog velen er gebruik van maken. DIEFSTAL. Bij de politie werd aangifte gedaan van diefstal van een rijwiel, hetwelk voor een café alhier werd weg genomen. Aanstonds werd een ijverig onderzoek ingesteld, waardoor het gelukken mocht het rijwiel te Bilthoven op te sporen, alwaar de dader het had achter gelaten. De dader is be kend. NOG EEN DIEFSTAL. Zaterdag j.l~ werd bij de politie aangif te gedaan door H., dat ten zijnen nadeele een rijwiel uit een niet gesloten schuurtje achter zijn woning, was weggenomen. De politie zoekt ijverig naar den dader. DE FANCY FAIR VAN A.G.A.V.S. De bazaar van A.G.A.V.S., welke op 4, o en 6 October a.s. in „Huis ten Halve" alhier zal worden gehouden, nadert zijn voltooiing. Zoowel door vereenigingen als particulieren is er in de afgeloopen maan den hard gewerkt om deze fancy-fair aan een flinken, mooien voorraad te helpen, welke gezien mag worden en zeker tot koopen zal uitnoodigen, ook daarom, wij! alle artikelen zeer matig geprijsd zullen zijn. Bovendien zijn er een 13-tal verschil lende attracties, waaronder zeer origineele, aan dezen bazaar verbonden, die op zich zelf reeds tot een herhaald bezoek zullen verlokken. Het „monster van Los Ange los" wordt een „schlager". Ieder wil dat gaan zien. Een gezellige Chineesche thee- schenkerij met meisjes in Chineesche klee ding en muziek, garandeert een zeldzaam aardig zitje. De loten zijn haast uitverkocht. Wie er nog een bemachtigen wil, moet zich haas ten. De trekking vindt Zaterdagavond 9 uur in de zaal plaats., Het Comité heeft er alles op gezet om deze fancy-fair te doen slagen. Gezien de populariteit van A.G.A.V.S., kan men er- alleszins het beste van verwachten. Aan den heer Burgemeester is verzocht om dezen bazaar a.s. Donderdagmiddag half drie te willen openen. OP BEZOEK BIJ DE SCHAAKCLUB. Eenigen tijd geleden waren we op bezoek, als kijker wel te verstaan, bij de schaak club „Soesterberg", die eiken Vrijdagavond geregeld haar oefeningen houdt in een dei- rustige zaaltjes van het Militair Tehuis aan de Banningstraat alhier. De club, die lid is van den Stichtsch-Gooischen Schaak bond, was in September weer begonnen te oefenen voor de a.s. wintercompetitie. Met genoegen hebben we dien avond ver schillende partijtjes gevolgd van het al oude, rustige schaakspel, dat ondanks alle wisselingen des tijds, toch maar steeds,zich blijft handhaven. Zoo'n avondje als stille getuige is een studie op zichzelf, niet alleen van het spel, maar ook van de spelers, die GEVONDEN VOORWERPEN. Aard van het voorwerp: Terug te bekomen: licht blauwe babymuts een herdershond smeerpot van een auto vulpotlood en portemonnaie R.K. Kerkboekje papieren vlieger bankbiljet wit beenen halsketting bruin kindertaschje bruin gehaakt taschje zwart zijden lint voor ceintuur vulpenhouder zakmesje muisgrijze hond Middelwijkstraat 6 van Leïineplaan 72 politiebureau Soesterbergscbestraat 13 van Weedestraat 36 van Weedestraat 36 van Weedestraat 36 te bevragen politiebureau Kerkpad N.Z. 19 Lange Brinkweg 23 politiebureau Korte Kerkstraat 4 politiebureau Ossendamweg 10 GR00TE SORTEERING MODERNE DESSINS r onwillekeurig iets van hun temperament en geaardheid in het spel leggen. Van de club, die uit 16 leden bestaat, on der voorzitterschap van den heer Raat, wa ren er een 14-tal aanwezig. De opkomst, naar ons werd medegedeeld, laat over 't algemeen weinig of niets te wenschen over. Er moeten wel heel dringend/ redenen be staan om niet te kunnen verschijnen. Dat zegt iets. Het rusige schaakspel, vooral na vol brachte dagtaak, is voor menigeen een aan gename ontspanning, waarbij men echter niet kan indutten, want het is tevens ook een inspanning, die concentratie aankweekt. Dit laatste feit geeft er zijn bijzonder op voedende waarde aan. Een wonderlijk spel is dit denkspel bij uitnemendheid, waarbij men geen enkel oogenblik zijn aandacht kan verliezen en dat altijd vol verrassingen is. W|ie van schaken houdt, moet zich be paald bij deze club aansluiten; hij zal er gelegenheid vinden om zich op gezellige wijze verder te bekwamen. Voor inlich tingen of kennismaking stelt de club zich op haar avondjes gaarne beschikbaar. Telefoon 706 CLUBNIEUS V.V. „SOEST". SOEST I—SOPLA I3—3 In een zeer spannenden wedstrijd wer den de punten gedeeld, waarmede beide vereenigingen nog ongeslagen zijn. Beide elftallen geven zich volkomen, beide zijn bezield om de overwinning in de wacht te sleepen. De Soest-aaiïvallen zijn niet van gevaar ontbloot. De midden voor krijgt na 15 minuten spelen de kans om te scoren, doch zijn schot gaat naast. Even later een goede Soestaanval, de mid denvoor speelt zich mooi vrij, en met een fraai schot geeft hij Soest de leiding 10. Na den aftrap neemt Soest de bal over en na goed samenspel doelpunt de linksbin nen No. 2. Alzoo heeft Soest binnen de minuut twee doelpunten gemaakt. Sopla niet ontmoedigd, trekt snel ten aanval, doch de Soest achterhoede is voorloopig de situatie meester, totdat de linksbinnen van Sopla na 'n snellen aanval de bal vrij krijgt en met een hard schot den achter stand verkleint. Met dezen stand breekt de rust aan. Na de thee krijgt Soest al vlug -de kans te scoren, doch de keeper weet op het laatste oogenblik te verhinderen. Enthou siast wordt er door 'beide partijen gespeeld, spottend met de warmte. De aanvallen van Sopla zijn overrompelend, alle krachten worden gegeven om den achterstand in te loopen. Bij een snellen open aanval weet dan ook de rechtsbinnen van Sopla de gelijk maker te scoren. Soest gooit er een schepje op en elk oogenblik zien wij de voorsprong vergrooten, doch door naast schieten en goed doelverdedigen van den Soplakeeper, blijft nog ongewijzigd, totdat bij een onverwacht aanval van So pla de rechtsbinnen een houdbaren bal in het net deponeert, waardoor de stand 32 voor Sopla werd. Alzoo heeft Sopla den achterstand van 20- omgezet in een 32 voorsprong. Soest stelt nu alles in het werk om het verloren terrein weer teiug te win nen. Rechtsbinnen van Soest krijgt de kans te scoren, doch de paal brengt red ding voor Sopla, totdat de linksback van Soest naar voren komt en uit een scher mutseling wederom gelijk maakt. Hard wordt den strijd om de winnende goal, bei de doelen komen beurtelings in gevaar. Verschillende spelers raken vermoeid en met den stand 33 breekt het einde aan, en zijn beide partijen tevreden met dezen uitslag. De heer van Nansom leidde dezen wed strijd zeer correct. Het tweede elftal van Soest boekte een mooie overwinning op Baarn 11 in Baam. Uitslag 41. Het 3de elftal wist na harden strijd met 3—2 te zegevieren. Voorwaar weer een mooie succesdag voor Soest. Soest 1 heeft uit 3 wedstrijden 5 punten en het 2de elftal 4 punten uit 3 wedstrijden en het 3de elftal 9 punten uit 5 wedstrijden. Heeren, gaat zoo door en laat a.s. Zon dag, wat voor tegenstander je ook krijgt, het aantal punten met - stijgen. Op huishoudelijk gebied is een kachel wel een van de moeilijkste dingen om te koopen. Men mag zich eerst wei eens goed op de hoogte stellen waar het hierbij op aankomt en verder moet men ook in den winkel voldoende tijd nemen. Een dergelij ke belangrijke uitgave is dat ook wel waard. Moet men meubels koopen, dan gaat men na of de vorm en de kleur aanstaan, of de maat goed is, of de stoelen gemakkelijk zitten of een dressoir practisch is ingedeeld en zoo meer en natuurlijk is de prijs be palend bij de keuze. Maar bij een kachel of haard heeft men met heei wat andere dingen rekening te houden en is hierbij wel het meest belangrijke, hoe zwarte Jan zich in t gebruik houdt: of die goed warmte geeft, zuinig brandt, goed trekt. En dit nu kan men maar niet zoo aan een kachel zien;, althans niet in de bijzon derheden. Wel zijn we als buitenstaander zoo ver, dat we weten, dat we bij een ka chel met circulatie meer van de warmte profiteeren. Ook geldt in het algemeen wel, ■dat een dure kachel een goede kachel is en geeft een kachel van een bekende fabriek al een groote zekerheid. Toch kan men op deze dingen, die inder daad van groot belang zijn, bij het koopen niet uitsluitend afgaan. W,e moeten hierbij uitgaan van het vertrek waarvoor de ka chel bestemd is. We kunnen nog zoo'n bes te, dure kachel koopen, maar wanneer het warmtegevend vermogen daarvan te klein is voor het vertrek, dat verwarmd moet worden, dan zal die kachel ons niet vol doen. Evenmin heeft het natuurlijk zin om een kachel met een veel te groot warmte gevend vermogen te koopen, daar dan de kamer onnoodig te warm kan zijn. De inhoud van het vertrek, de ligging al of niet op de zonkant, het aantal ramen, buitenmuren, windrichting, openslaande deuren naar buiten, dit alles bepaalt mede de keuze. Wanneer men een goed uitgevoerde ca talogus van kachels of haarden ziet, dan staat ook daarbij vermeld het warmtege vend vermogen van de kachel, dat dan aan gegeven wordt met: capaciteit 100 M'3. of 150 M|3. enz. Dat wil dus zeggen, dat zoo'n kachel ongeveer een vertrek van een 100 Mi3. inhoud kan verwarmen. Verder heeft men hierbij aangenomen, dat een dergelijk vertrek aan drie zijden is ingebouwd en het raamoppervlak hoogstens 1/5 van de muuroppervlakte is. De inhoud van de kamer moet vermeer derd worden voor de berekening van de benoodigde capaciteit voor: vrijstaande huizen met 25 (is de in houd van een vertrek dus 100 M3., dan moet men dus voor een vrijstaand huis minstens een kachel van 125 M3. capaci teit hebben, en zoo verder); voor ligging N.N.O. of N.W. met 25 voor niet verwarmde nevenvertrekken met 15 voor kamers met een erker met 25 voor kamers grenzend aan een gang, die in verbinding staat met de buitendeur met 20 voor kamers met drie buitenmuren met 50 voor kamers met een onmiddellijke uit gang naar buiten met 80 Hieruit ziet U, dat er in menig geval nog heel wat getallen bij het cijfer, dat de in houd aangeeft, moeten worden opgeteld. Stel nu dat de inhoud van de kamer is 100 M3., dat het huis vrij staat, dat de ka mer1 op het Noord-Wfesten ligt, dat deze 3 buitenmuren heeft en een onmiddellijke uitgang naar buiten, dan komt U^op het volgende cijfer: 100 25 -F 25 i 50 -F 80 280. U zoudt dus daarvoor een kachel moeten hebben met een capaciteit van min stens 280 M3. (dit is veel, maar dit dient slechts als voorbeeld; de inhoud van de kamer zal in het algemeen in de praktijk kleiner zijn). Men doet altijd verstandig een kachel te nemen met een grootere capaciteit dan strikt noodig is, want dan behoeft men een kachel slechts zelden op het uiterste te branden, wat een besparing van de kachel is. En dan kan men nog voor de zeer moei lijke keuze komen te staan of men een vul kachel zal kiezen of een haard. Er zijn haarden in den handel met een flinke capaciteit, die ook een groot vertrek of een zeer ongunstig gelegen vertrek kun nen verwarmen, maar voor zoo n haard

De Soester | 1934 | | pagina 2