v De finantieele en politieke toestand. Een gevaarlijk spelletje Land- en Tuinbouw Dierendag FEUILLETON Ingezonden Voor de Vrouw ^0 Tevreden? Neen! Het Kabinet zelf is het ook niet. Minister Oud zelf consta teert, dat hem bij het opstellen van de mil- lioenennota zeer gemengde gevoelens heb ben bekropen. Het begrootings tekort moge met kunst- en vliegwerk weggewerkt kun nen worden, slechts voor een betrekkelijk gering deel zal dit aan werkelijke bezuini ging te danken zijn. Verschuiving van lasten, verplaatsing van belastingdruk, speculatie op de toekomst, prijsgeving van aloude, oersolide financieringsmethoden, optimistische veronderstellingen bij een achtergrond van zwart pessimisme: zonder dit alles zou de kans op een sluitende be grooting gelijk nihil geweest zijn. De minister deelt mede, dat het groote werk eigenlijk nog verricht moet worden. Zijn huidige dekkingsplan is slechts een „noodverband". Het groote saneeringsplan zal pas over ettelijke maanden gepubliceerd worden: de begrooting van 1936 zal daar van den heilzamen invloed moeten onder gaan. Tot tevredenheid is geen rede. De in de Troonrede afgelegde belofte van het na laten van verdere belastingverhooging strookt ook niet geheel met de werkelijk heid, vooral niet als men ook met de posi tie der gemeenten rekening houdt. Het „Haagsche-zwaard-zonder-genade", om de uitdrukking van de Liberale Wegwijzer over te nemen, vermag ook niet alles, kan wel zuinigheid opleggen, maar geen geld te voorschijn tooveren. Het moge teleurstelling wekken, dat de effectieve bezuinigingsarb.eid tot dusver niet meer opgeleverd heeft, erkend moet worden, dat de regeering voor een moeilijke taak staac. Moge zij alhans op den goeden wil der overgroote meerderheid van de Staten-Generaal kunnen rekenen. Mogen ook buiten het parlement de lieden, wier medewerking onontbeerlijk is, niet in gebreke blijven! Wij denken hier b.v. aan het onderwijs. Tot dusver heeft de hand van minister Marchant vooral het openbaar onderwijs getroffen. Er kan schier geen hoofd dei- school heengaan, zonder dat met nerveuzen aandrang door de autoriteiten geïnfor meerd wordt, of de heele inrichting van onderwijs niet kan opgedoekt worden, als het een openbare school betreft. Nu lezen wij in de millioenennota, dat men bij Onderwijs (afgezien van de reeds bewerk stelligde bezuinigingen) nog 10.2 millioen hoopt te kunnen besparen. Dit hoopt mi nister Marchant- o.a. te bereiken door ver mindering van uitgaven ter zake van wachtgeld voor het O. L. O. en B. L. O., bezuiniging op de onderwijsopleiding, ver hooging van den toelatingsleeftijd en con centratie van scholen voor bijzonder en openbaar lager onderwijs. Men zou rnee- nen, dat de voorstanders van het bijzonder onderwijs beseffen, dat zij ook hunnerzijds de regeering behooren tegemoet te komen, laatstgenoemde voornemens met welwil lendheid zouden ontvangen. Maar, behou dens een enkele loffelijke uitzondering is afwachtend scepticisme het summum van tegemoetkomendheid, waarvan de rechtsche pers heeft blijk gegeven. Zie b.v. „De Standaard", het blad, dat den premier en minister De Wjlde (bezuinigingsdictator in de gemeenten) zoo na staat: „Eerst als de ze concentratiegedachte is belichaamd in een regeling, zal kunnen worden nagegaan of zij te verwezenlijken is met behoud van de essentieele vrijheid op het gebied van het onderwijs." ,Erger is wat in roomsch-katholieken kring te aanschouwen viel. Het Centraal Bureau voor Katholiek Onderwijs, dat overeenkomstig het verzoek van minister Marchant aan >de Katholieke schoolbestu ren een brief heeft doorgezonden, waarin gevraagd werd, welke kleine scholen voor opheffing of combinatie in aanmerking zouden kunnen komen, werd door Het Ka tholieke SchoolhJad als volgt afgestraft: „Dat kan naar onze bescheiden meening niet anders heeten, dan zich in dienst stel len van het departement van onderwijs. Hoe zou men het naar waarheid anders kunnen noemen? Of deze bemoeienis zal strekken ter bevordering van de opheffing zal nader blijken. "Wij hopen en vertrouwen van niet, maar voorshands zijn wij van oordeel, dat het meer gewenscht ware ge- Naar hèt Engelsch. (Nadruk verboden) Ja, doet u dat. Zend u allereerst de schoolkinderen weg, dan volgt de rest mis schien vanzelf. Me dunkt, ze zullen het wachten wel moe zijn geworden. Laat den koster u helpen; als er maar een paar gaan, dan volgen de anderen vanzelf. Want wat er ook gebeure, het is nooit prettig, als het halve dorp je staat aan te gapen. Met deze instructies gewapend, lukte het kapitein Madder, om in vijf minuten de heele kerk leeg te krijgen, en, daar hij voelde dat hij toen toch geen goed meer kon doen, maar waarschijnlijk slechts in den weg zou loopen, keerde hij naar de pottenbakkerij terug, om zijn ouders de ontknooping mee te deelen. Zoodra hij de consistoriekamer verlaten had, ging Ethel naar Nancy, die nog altijd hartstochtelijk aan het snikken was, en sl'oot haar vol teederheid in de armen. Maar, kindje. Op je trouwdag mag je niet zoo huilen. Je bent nu mijn zuster en ik zal je helpen. Als 'Ned zoo slecht is, om je terug te sturen naar Chicago, tot je één- en-twintig bent, zal ik met je meegaan; maar ik geloof niet, dat hij tot zulk een uiterste zal komen, als hij wat gekalmeerd is. Het zou mijn dood zijn, als hij mij wegzond, snikte Nancy. Ik geloof niet, dat hij dit doen kan, ook al zou hij het willen. Je bent zijn wet tige vrouw. Maar of je al schreit, dat geeft niets; het zal je enkel maar ziek maken. weest, als 't bureau er zich maar buiten had gehouden. En wij meenen te weten, dat de betrokken onderwijzers, zoowel als de be trokken schoolbesturen er evenzoo over denken." Is het niet aldus terecht „De Avond post" een typisch bewijs van de geringe geneigdheid, die in deze kringen bestaat, om ook zélf een offer te brengen in 's lands belang? Het Bureau had dus blijkbaar 's Ministers verzoek moeten weigeren. Hoe fijngevoeld, hoe hoffelijk, hoe kiesch! En waarom? Blijkbaar omdat aan het Room se he onderwijs niet geraakt mag worden. Hoe nationaal, hoe altruïstisch, hoe offer- bereid!" „De Avondpost" maakt in dit verband ook gewag van de felle wijze, waarop „De Tijd" reageerde op de definitieve verhoo ging van den toelatingstijd voor de lagere scholen tot zes jaar. Ook hierbij werd de aloude antithese te pas gebracht: „dat klei ne Koninklijke Besluitje knabbelt weer een half jaar onder de gelijkstelling weg." Nu immers worden nog meer Katholieke kin deren, al matjes vlechtende op openbare bewaarscholen, door satanische broeken mannetjes uit onroomsche gezinnen ge- paganiseerd. Doeltreffende bezuiniging zou kunnen worden verkregen wij zeggen het de „Liberale Wegwijzer" na als eindelijk eens wijziging~gebracht werd in het „zoo veel aanstoot gevende artikel 205 met zijn eeuwigdurende en onredelijk-hooge uitkee- ringen voor de op 1 Januari 1921 bestaan de (bijzondere) scholen." Zelfs een Lim burger Gemeenteraad heeft indertijd met klem op wetswijziging aangedrongen. Welk een klein offer, vergeleken bij de groote, die van zoovelen gevergd worden, zou het van rechtschen kant zijn, als men zich spontaan bereid verklaarde tot wij ziging van deze bepaling mede te werken! Wij wachten, niet zonder vreeze helaas! Ook aan die zijde weet men, dat feitelijk nog steeds reserves opgeteerd worden, wat de een te veel krijgt, moet nu eenmaal op andere wijze gevonden worden. Zal men dit beseffen en de voor de hand liggende conclusie trekken? Ondanks den nood der tijden heeft de regiering een uitgave van ettelijke millioe- nen voor de Indische marine voor rekening van het moederland gebracht. Inderdaad staat Ned.-Indiö er zoo mogelijk nog slech ter voor dan Nederland, al heeft men daar ginds reeds wel effectiever bezuinigd, al is daar het stabilisatieniveau reeds bijkans be reikt: Wordt door deze verplaatsing van lasten het eindcijfer van het hoofdstuk Ko loniën aanzienlijk verhoogd, dat van De fensie zal met enkele millioenen kunnen da len, als overeenkomstig de voornemens der regeering het capitulantenstelsel wordt in gevoerd, het vooroefeningsinstituut (enfant chéri van vele Katholieken) wordt afge schaft en van het gebruik van burgercor- veeërs wordt afgezien. De weermacht zal daardoor niet worden verzwakt. Dit laatste ware ook ontoelaatbaar en aandrang tot verdere bezuiniging op het (vergeleken bij vroeger met tientallen per centen verlaagde) eindcijfer der defensie- begrooting, tot bezuiniging, die de weer kracht zelf zou aantasten, ware in deze be denkelijke tijden allergevaarlijkst. Toch is die aandrang niet slechts van sociaal-de mocraten, doch ook van vrijzinnig-demo craten uitgegaan. Prof, Josephus Jitta.ech ter, een kopstuk in Marchant's partij, schreef in de Groene Amsterdammer het volgende: „Het is te wenschen, dat de Vrijzinnig- Democratische leden van de beide Kamers der Staten-Generaal hun stem niet aan de begrooting van het departement van de fensie zullen onthouden, nu hun verwach ting betreffende de bezuiniging niet geheel in vervulling zijn gegaan. Zij moeten zich schikken in het onvermijdelijke, zooals hun beide ministers het blijkbaar hebben ge daan." Verstandig advies, naar het ons voor komt. Al zullen ook wij den tijd zegenen, waarin de volkeren als., lammeren met el kander zullen verkeeren. Maar zal een on zer dien tijd beleven? Of ook zelfs den tijd, waarin een waarlijk ontzag afdwingende Volkenbond den staat-misdadiger aan stonds tot de orde zal roepen? Hoevele il lusies van 1918 en 1919 (illusies, reeds veel eerder door mannen als wijlen Dresselhuys en wijlen Van Vollenhoven gekoesterd) schijnen vervlogen! Toch moge de hoop op een betere toekomst ons nimmer ver laten! (de Vrijheid). Geen wonder, dat hij boos is, dat hij zoo duchtig beetgenomen werd door jou, on deugend ding. Hoe je het ooit hebt durven doen, begrijp ik nog niet. Menig man zou intusschen heel blij zijn geweest, als hij zoo ineens tot de' ontdekking kwam, dat hij een rijke erfgename, in plaats van een arme weduwe had getrouwd. Maar hij zou het je eerder vergeven, als je arm was. En u, ante Ri, is wel haast net zoo slecht als Nancy, terwijl u zich al dien tijd maar gehouden heeft, of u ongetrouwd was. ja, maar ik heb ook geen echtgenoot meer; ik ben al tien jaar weduwe. Vind je het werkelijk slecht, Ethel? Neen, dat geloof ik niet en het was in ieder geval heel knap bedacht. Maar dat Edmund er de dupe van is geweest, dat heeft hem zoo boos gemaakt. Ineens hoorden de dames wielgevatel, een bewijs, dat enkele van de rijtuigen weg gezonden waren; maar nog verliepen er tien minuten, eer mr. Kent, vergezeld door nir. Milman, de consistoriekamer weer bin nentrad. HOOFDSTUK XIX. Lang voordat Nancy geboren was, waren de Kents en'de familie van haar vader, die toen nog enkel Smitli heette, intieme vrien den. Generaal Kent, toen nog tweede luite nant was verloofd geweest met Maria Smyth en de oude heer Kent en Charles Smyth, de vader van Nancy en <Ie oudste broer van Maria, waren zeer op elkaar ge steld, ofschoon mr. Kent veel ouder was dan Charles Smyth. Toen deze ongeveer een dertig jaar oud was, opende dc firma, waarvan hij deelge noot was, een filiaal in Chicago en hij werd daar als directeur heen gestuurd. Hij liet i zijn zuster, Maria bij zich komen, om het huishouden te doen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Geachte Redactie. Met verwondering heb ik het artikel, ge schreven door den Heer Wunsch in Uw blad van Woensdag 26 Sept. j.l. gelezen. Dat heerschap waagt zich te uiten over oplossing van het werkloozenvraagstuk, wat voorwaar een groote ramp over de ge- heele wereld is. Voor ongeveer weken geleden verkocht ondergeteekende een stuk Bouwterrein aan de Hartmanlaan alhier, eigendom van den Heer Draayer te Heem stede, Wunsch zijn huisbaas. Daar het verkochte 13 Ai. breed is, en volgens de Bouwverord. van Soest moet het 14.5U Al. breed zijn, heb ik den heer Wunsch gevraagd, of hij een stukje, voor aan den weg 1.5U AL breed, op 12 M. diepte is het verkochte breed genoeg, dus zal het geheel 6, zegge 6 A12. zijn, wil afstaan. Ik zeide, dan kan die man die het gekocht heeft een huis bouwen, en met hem hebben weer eenige menschen werk, en wat was 't antwoord. Wenn Herr D. mich 19 monat 35 gld. in platz von 42.59 gld. Aliete bezalen laat, dus dat is 19xf 7.5U is f 142.50 voor 6 A£2 grond minder bij zijn tuin. 19 maanden beteekent tot 1 Mei 1936, zoolang heeft hij nog huur. Ik zeide hem, hij mocht het nog in gebruik houden, zoo lang hij nog huur had. Doch het was: Nein, ich wol es nicht! Met den kooper, de heer Vasthal te Amersfoort nog eens gevraagd, doch het was: Nein. En nu vraag ik U Herr W.usch, waar haalt gij de brutaliteit vandaan, een ander (en nog wel Pres. Roosevelt) den weg te willen wijzen de werkeloosheid op te rui men, want lager en minder als gij U in dit geval heeft aangesteld, kan toch zeker nie mand zich indenken, dank. U, geachte Redactie, bij voorbaat mijn dank. Verblijf ik hoogachtend, Uw dw. A. LEGEMAAT. Eikenlaan 19. RECTIFICATIE. In het ingezonden stuk van Mevr. Berg in ons blad van Zaterdag 29 Sept. j.l. ko men een paar drukfouten voor. In regel 18 van boven staat: „niet-menschelijke", dit moet zijn: „niet-wenschelijke"; in regel 24 van boven staat „zeer zeker moeilijk is", wat moet zijn: „zeer zeker mogelijk is." Ook is het woord: „kuddedieren" enkele malen niet aan elkaar gedrukt. OVER BONTGARNEERING EN NOG IETS. r Na de min of meer mislukte zomer ho pen we natuurlijk allemaal op een mooi, warm en mild najaar, doch niettemin dwingt de onverbiddelijk voortschrijdende tijd (en de gelijken tred houdende mode) ons ertoe, ons bezig te houden met winter- sche zaken als bontgarneeringen en zoo meer. Want het is speciaal de bescheiden, niettemin elegante bontgarneering die de zen winter op den voorgrond gaat treden. Terwijl vos (zwarte, geelroode en zilver vos) nog wel gedragen wordt op een stof fen mantel of bij een avondcape, is de bontg'arneering over het algemeen heel p 1 ati, van de z.g. geschoren bontsoorten, en dat in vele geverfde kleuren. Zoo ziet men bijv. groene „Persianer" (Agneau of wel „lam")',, en blauw hermelijn en weer een andere bontsoort in het rose of lila en zoo voort. Verder hebben we natuurlijk ook de meer normale zwarte en grijze astrakan, bever enz. Het zijn speciaal de platte en geschoren bontsoorten die toegepast wor den, omdat men in stijl moet blijven met de slank makende, jeugdige lijn die onze mode karakteriseert. Zoo zagen we bij voorbeeld een japon, met van onderen een rand kastanjebruin geschoren bont, waar over een lange tuniek van steenkleurig velours viel. (Dit tusschen haakjes: er worden weer heel lange tunieks gedra gen!) Verder ziet men korte bontcapetjes dragen, in den vorm van een berthe-kraag; japonnen gegarneerd met een bont bo- Maar eer zij er een half jaar geweest was, trouwde zij met nir. Evelyn en ves tigde zich in Chicago, zoodat Charles naar een andere huishoudster moest omkijken. Even later trouwde hij een erfgename, een miss Cornwall, wier naam hij vóór den zijne voegde, zoodat hij voortaan heette: CornwallSmyth. Ze hadden maar één kind, Nancy. Toen zij ongeveer acht jaar oud was, stierf haar moeder en werd zij naar een kloosterschool te Parijs gestuurd. Haar vader trok zich uit de zaak terug en woonde gedurende de rest van zijn leven ook in Parijs, terwijl hij zoo nu en dan naar Amerika overstak, om naar liet goed van zijn vrouw te kijken. Hij zelve bezat maar een lijftrente, haar fortuin had zijn vrouw geheel vastgezet op 'Nancy. Toen het kind ongeveer vijftien jaar oud was, werd mr. CornwallSmyth zich be wust, dat hij leed aan een ongeneeslijke kwaal, en, daar zijn vriend, mr. Kent, overleden was, verzocht hij Edmund, of die, in geval hij zelve soms te overlijden kwam, eer Nancy meerderjarig zou zijn, dan haar voogd wilde zijn en voor haar geldzaken wilde zorgen. Edmund Kent aanvaardde deze opdracht om der wille van de vriendschap, die altijd tusschen de families had bestaan, maar op zichzelve was hij er niet bijzonder mee in genomen. Mr. Cornwall Smyth bleef in leven, tot Nancy tusschen de zeventien en achttien was, en na zijn dood ging zij naar Amerika bij tante'Maria wonen, die nu weduwe was met zes volwassen zoons. Van die zes jongens had Evelyn, de oud ste, van zijn broers den bijnaam gekregen van den „baas", omdat hij graag zijn gezag liet gelden over hen. Claude, dc tweede, was in den handel in St. Petersburg; Ro- bert, de derde, was Amerikaansch zee-of ficier, en dc jongste drie waren op college. venstuk op het lijfje; een japon met halve ballonmouwen, met een manchet van bont vlak boven den elleboog verder kraag en manchetten en revers van een stoffen man tel gegarneerd met bont, alsook de zak ken; een vilten hoed met bonten bol; bonten ceintuurs, strikken aan de hals, bont-ves ten, bontmanchetten aan handschoenen enz. enz. Op het plaatje een nieuwe mantelja pon, met breede rij stiksels langs hals en revers, met groote knoopen gesloten en van onderen met een split in de rok, wat ook een nieuwigheid is. De knoopen zijn hier van hout, de japon zelf van steengrij- ze stof. Op zoo'n mantel-japon wordt ook wel een vos gedragen. AFADELEINE, VRIJSTELLING VAN OMZETBELAS TING VAN GOEDEREN BENOODIGD ALS HULPMIDDEL BIJ LANDBOUW, TUINBOUW EN VEETEELT. Volgens de omzetbelasting kunnen goe deren op 2 wijzen vrijgesteld zijn van be lasting en wel: a. Wanneer de goederen zijn opgeno men in de lijst van vrijgestelde goederen, welke bij de Wet is gevoegd; b. Door een vergunning te vragen aan den Inspecteur om grond- en hulpstoffen, die men bij de verwerking of bewerking van goederen in het bedrijf noodig heeft, te mogen inslaan, zonder dat daarvan om zetbelasting moet worden betaald. De lijst van vrije goederen hebben wij reeds gepu bliceerd in Juni van dit jaar. Ten gerieve van onze l'ezers zullen wij de lijst zooals deze tot op heden is aangevuld volgende keer nogmaals publiceeren. Thans willen wij even punt b hierboven genoemd, toe lichten. Dus het inslaan voor grond- en hulpstoffen benoodigd v-oor het bedrijf, zonder dat daarvan omzetbelasting moet worden betaald. Bedoelde vergunning dan kan men alleen krijgen, wanneer men daar toe een verzoek richt tot den Inspecteur en wanneer het betreft een min of meer be langrijk bedrag. Nu zijn er verschillende artikelen, die de landbouwer geregeld noodig heeft maar waarvoor het te betalen bedrag naet zoo groot is, dat men daarvoor vrijstelling van omzetbelasting zal vragen. Bovendien moet men bij verkregen vergunning toch nog voor elk artikel dat men koopt een bestel- order in duplo opmaken. Eén daarvan moet aan den Inspecteur en de andere aan den leverancier verzonden worden. Het is dui delijk, dat men bij aankoop van allerlei Voor dit zestal was Airs. Evelyn steeds aan het sokken breien en van hen waren ook de buitenlandsche brieven, die Airs. Madder altijd had gebracht, denkende dat ze voor Nancy waren bestemd. Het eerste, wat gebeurde, nadat Nancy bij haar tante was komen wonen, was dat Evelyn en Bob beiden haar lief kregen. Ze bedankte ze allebei, maar Bob herhaalde zijn aanzoek telkens en de „baas" vroeg haar nog ééns, een maand ongeveer vóór Nancy en haar tante naar Engeland gingen. Het was in waarheid meer om der wille van Evelyn dan om ieder ander, dat zijn pioeder er in toegestemd had in tegen spraak met de voorschriften van Air. Kent aan zijn pupille om toch mee te gaan naar Engeland, daar zij wel had ingezien, dat, zoolang Nancy in hetzelfde huis met Evelyn woonde, hij nooit zou ophouden, voon haar te voelen; en zij zag eveneens in, dat de zaak toch hopeloos stond voor hem, want dat Nancy al haar neven als broer beschouwde en dat zij bovendien van opvatting was, dat men niet met een vollen neef moest trouwen. Had zij een keuze moeten doen tusschen hen beiden, dan zou zij zeker Bob de voorkeur hebben gege ven. Toen Nancy het eerst met haar voorstel voor den.dag kwam naar Engeland te gaan, had Airs. Evelyn er op gestaan, dat zij de toestemming van Mr. Kent zou vragen voor de reis en ook liet benoodigde geld daarvoor, want nóch zij nóch Nancy ken den hem het recht toe, om haar zoodanig te controleer en in haar ondernemen. Toen Kent weigerde haar naar Engeland te la ten komen, vóór zij meerderjarig zou zijn, was Mrs. Evelyn evenzeer teleurgesteld als het jonge meisje zelve. Dat Nancy verlangen zou, Engeland te zien, was toch zeer natuurlijk, meende tante, en dat zij eens een tijd bevrijd wilde 4 October. Zal het morgen feestdag wezen. Voor ons aller Vriendenschaar? Hond en kat, paard, rund en vogels, Alles wat draagt veer en haar? 't Is te hopen burgeressen, Boeren, burgers, jong en oud, Heer en werkman, vrouw en kind'ren, Dat gij véél van dieren houdt! Dat gij immer ze wilt goed doen! Ze verdienen het zoo zéér! Steeds weer zult ge ondervinden: Ze vertrouwen U te méér! Laat uw hond, die trouwe dienaar, Die maar steeds wordt vastgelegd, Voor dien dag -die wreede mart'ling, Liefst voor altijd, opgezegd! Tien tot twintig meter draad slechts, Aan twee paaltjes in den grond, En uw hond rent heen en weder; 't Dier blijft vroolijk en gezond! Schiet toch nimmer.op de vogels! 't Is zoo laf en 't is zóó wreed! Ziet ze bloedend, langzaam sterven Schouwspel, dat men nooit vergeet. Als zij al wat vruchtjes kapen, Maakt dat werk'lijk zóóveel uit? Is hun nut niet véél, véél grooter? Afoet U dat soms nog beduid? Handel niet, als eens geschiedde Bij een vroom, erg chnist'lijk heer: Die naar vogels stond te paffen, En toon schoot.... zijn dienstmaagd neer! Omdat zij, ('k bedoel de vogels) Besjes kaapten, dacht hij: ,,'k schiet"! Dat zij rups en wesp verdelgen, Ddaraan dacht de kwelgeest niet! Boeren! Mag ik U verzoeken, „Is de grond hard, 't water ijs, Zet Uw vee op warmen stal dan; 't Siert als mensch U en't is wijs!" Dus tot slot: „Op 4 October Extra goed eens voor uw dier!" Hiervan hebt ge, let eens op maar Zelve nog het meest pleizier! AD REM. Nadruk verboden. kleine artikelen b.v, ontsmettingsmiddelen niet deze rompslomp- wil maken, omdat het bedrag der belasting dat men daarmede verdient, te kloin iS: Om daarin tegemoet te komen, heeft de Minister bij resuJutie van 19 Februari 1934 No. 147 bepaald, -dat de leverancier vrijstelling van omzetbelasting kan krijgen voor de levering aan landbou wers, tuinbouwers, zij die zich bezighou den met het besproeien van boomen enz., van de volgende artikelen. Ontsmettingsmiddelen voor granen en zaden, aardappelen en bloembollen. Bestrijdingsmiddelen van plantenziek ten, wormen, insecten e.d.. Onkruid-bestrijdingsmiddelen. Grondontsmettingsmiddelen. Conserveeringsmiddelën van groenvoer. Ent- en wondebehandelingsmiddelen voor vruchtboomen. Als voorbeelden van bovenstaande noe men wij: Bourgondische pap, Bordeausche pap, Californische pap, Ceresan-ontsmetter, Creoline, Entwas, Form&line, i&ermisan, Naphtaline, Nlicotine, Parijs groen, Rup- senlijm, Stofkalk, Sublimaat, Kopersul faat, (kopervitriool), Lood arsenaat, Uspu- lin, Vruchtboom carbolineum. Bovenstaande lijst is voor uitbreiding vatbaar. Voor een paar belangrijke artike len hopen wij daarop spoedig terug te komen. Bij aankoop van bovenstaande met name genoemde artikelen, behoeft men daarvoor geen omzetbelasting meer te betalen, aan gezien de leverancier eventueele door hem betaalde omzetbelasting op zijn verzoek van de belasting-administratie kan terug krijgen. Er kan dus voor den leverancier van bovengenoemde artikelen, geen aanleiding bestaan om den kooper daarvan omzetbe lasting in rekening te brengen. zijn van de vleierij, waaraan zij bloot stond door het bezit van haar groot vermogen, pleitte voor haar karakter. Ik wil getrouwd worden uit liefde en niet voor mijn geld, Tante Ri, had zij ge zegd. Iedereen hier weet, hoe rijk ik ben; in Engeland zou niemand het weten, als wij in allen eenvoud daarheen gaan. Als ik wacht, tot ik meerderjarig ben, zal ik moe ten reizen als een erfgename. Wat kan mij mijn voogd schelen. Ten slotte had Airs. Evelyn toegegeven; maar nu kostte het nog eenig overleg, om het plan goed in elkaar te zetten. Nancy toch was gewoon, Air. Kent eens in de veer tien dagen te schrijven, en, als haar brieven nu ineens ophielden, zou zijn achterdocht worden gewekt. Zij begon daarom met hem te kibbelen en verwees hem naar een zaakwaarnemer. Zij dateerde den brief, dien Air. Kent op een Alaandagochtend ontving, een week voordat hij kennis maakte met de „weduwe" en liet dien achter, met de orders, dat het epistel pas verzonden zou worden, als zij uitgevaren waren. Om zoo zuinig te reizen, zonder kame nier, was op zichzelve al een nieuwe erva ring voor Nancy, die aan alle mogelijke weelde gewend was. De gedachte, om naar Barrington, of zelfs naar Barford te gaan en het nog ge vaarlijker plan, om van namen te verwis selen, was in 't eerst bij geen van beide dames opgekomen. Nancy had voor meer deren eenvoud alleen gereisd onder den naam: „Miss Smyth". Kapitein Aladder had haar onder dien naam dan ook gekend, toen ze in Harrogate verbleven, waar Mrs. Evelyn ook onder haar waren naam was doorgegaan. \V«ordt vervolgd.

De Soester | 1934 | | pagina 4