NU is 't tijd ST. NICOLAAS Rechtzaken ©•^Plaatselijk Nieuws^O Wacht s.v p. niet tot 't laatste nippertje Fotograaf Drost - Steenhofstraat 56 - Tel. 486 einde te maken aan de onderlinge moor dende concurrentie. Aangezien de toestand in deze bedrij ven door den onderlingen strijd overal bit ter slecht is, zijn vele ondernemers dank baar voor elk middel, dat hun wordt voor gehouden en dat er wellicht toe kan die nen, betere bedrijfsvoorwaarden te schep pen. hen groot aantal hunner is ten einde raad. Nti reeds blijkt echter, dat de pogingen van de promotors der nieuwe vereeniging absoluut averechtsch werken. In Deventer is door hen kort geleden ook geprobeerd, tot een zekere saneering van, het bedrijf te komen, n.1. langs den weg eener prijzenafspraak tusschen de on dernemers. Nauwelijks was dit evenwel bekend geworden, of een der grootste be drijven in die stad verlaagde den reeds uiterst gedrukten kilometerprijs nog met oen cent; het ging voor 5 cent per K.M. rijden. En ulsof dit nog niet genoeg was, werd onmiddellijk daarna een nieuwe on derneming opgericht, die het op het oogen- blik al voor 3 cent per K.M. doet. De promotors, door de gedupeerde on dernemers, die zich hadden verbonden, te hulp geroepen, vonden het blijkbaar wel letjes, dat zij een afdeeling hadden kunnen maken, en stuurden hun kat. Men mag aannemen, dat die lieden met de beste be doelingen bezield zijn en ook voor de autoverhuurbedrijven wél het. goede wil il-en, maar het schijnt, dat er aan hun me thoden het een en ander schort. Dat is voor de betrokken bedrijven, wel te be jammeren. In Deventer kan men daar althans over meepraten. Men zou verkeerd doen, te veronderstel len, dat saneering van die bedrijven niet mogelijk is. Daaraan is wel degelijk wat te doen. Het is alleen een quaestie van orga nisatie, maar daarvoor is ervaring en des kundigheid noodig. Ten spijt van de on dervinding te Deventer, behoeven de on dernemers van luxe-verhuur en taxibedrij ven nog niet te wanhopen. AMERSFOORT. VERPLAATSING KANTONGERECHT In de maand December a.s. wordt het kantongerecht verplaatst van den Zuid singel naar den Utrechtscheweg, No. 9U. Het leegkomende gebouw aan den Singel is eigendom der provincie en zal nog een nadere bestemming krijgen. ZWEMDIPLOMA'S VOOR ROEIERS VERPLICHT. Het bestuur der Nederlandsche Centrale Reddingsbrigade te Rotterdam heeft het gemeentebestuur verzocht om vast te stel len, dat voor het gebruiken van een roei boot, of kano het bezit van een zwemdi ploma noodzakelijk is. BAARN. BENOEMING BIJ DE POLITIE. Tot agent van politie alhier is de leer ling van de Politievakschool te Hilversum de heer W. Gurmink, van Meppel, be noemd. BAARN. CRISISCOLLECTE. De alhier gehouden collecte voor het Plaatselijk Crisis-Comité heeft een bedrag van 2223.09 opgebracht. ST. NICOLAAS-VERSJES. De firma P. de Gruyter en Zoon ver spreidt thans een reclamebrochure waarin een collectie St. Nicolaasversjes, vooral zeer oude, werd afgedrukt. Het is een mooie geïllustreerde uitgave, die zeker in de komende weken veel gebruikt zal wor den. HET FASCISME HYPER-MILITARIS TISCH. Wij verafschuwen het fascisme, wijl het moet leiden tot onderdrukking van anders denkenden, dus tot schrikbewind. Wij ver afschuwen het niet minder, wijl een oj. macht en geweld berustend politiek sy steem ook naar .buiten het geweld op den voorgrond brengt en het pacifisme als iets minderwaardigs bestrijdt en neerslaat. Het is geen toeval, dat het fascistische Duitschland schier algeméén gewantrouwd wordt en het militarisme elders deed groeien en bloeien. Het is evenmin toeval dat het fascistisch Italië af en toe de we reld verschrikt door hyper-militaristische redevoeringen van den dictator. En bleef het nog maar bij brallende phrases van een balkon of tank! Helaas, de feiten zijn in overeenstemming met de verheerlijking van het militarisme: geen industrie, die het beter gaat dan de industrie van oorlogs tuig met haar beruchte ophitsing van de publieke opinie door middel van opgekoch te dagbladen, wier taak het is het gevaa op te blazen en de kanonnenkonmgen aan nieuwe formidabele winsten te helpen. Met vaderlandsliefde heeft dit helaas weinig meer gemeen; het is een roekeloos bedrijf met het geluk en de welvaart der mensch heid tot inzet. Tragische waarheid, welke uit te spreken in fascistische landen met verbanning en opsluiting in concentratie kamp of gevangenis gestraft wordt. Bedriegen wij ons niet, dan wordt de mi litariseering in nazi-Duitschland nog over troffen door wat het fascistisch Italië te zien geeft. Wij zeggen het „De Morgen na: Het is een teruggang in de menschelijk* besdhaving, dat een natie, het fascistische Italië, openlijk en officieel zich militair, zelfs militaristisch verklaart, van het land een gewapend volk maakt, en den militai ren dienstplicht uitstrekt van het nauwe lijks ontloken kind van acht jaar tot den nabij den avond van het leven staanden man van vijf en vijftig jaar. Dat is geen fantasie van een vermetel schrijver, maar een wet, welke de vorige week na de goedkeuring van den Italiaan schen ministerraad ontvangen te hebben door den Duc Mussolini plechtig afge kondigd is. Ja, zelfs nd zijn 55e jaar is de Italiaan nog niet los van het militairisme; dan wordt hij ingelijfd bij de burgerlijke co horten, die bij mobilisatie in oorlogstijd hun taak hebben. De „Corriere della Sera" kon met recht uitroepen: elke scheiding tusschen het militaire en het burgerlijk* leven is hierbij afgeschaft. En de „Mor gen" constateert met evenveel grond: een Sparta midden in de twintigste eeuw, een Europa als één groot gewapend kamp. Mussolini heeft bij de plechtige afkon diging van genoemde wet gezegd, dat het moreele en materieele leven van individu en gemeenschap aan de militaire noodzake lijkheid ondergeschikt moeten gemaakt worden. Welk een ideaal, welk een toekomstpers pectief, welk een schande voor de be schaafde menschhe-id! Hoe is het ter wereld mogelijk, dat in een land, waarin de publieke opinie niet ver- leugend wordt, nadenkende menschen van het fascisme heil verwachten? (de Vrijheid). G. P. D. DE ORGANISATIE VAN DEN LAND BOUW AAN HET DEPARTEMENT VAN ECONOMISCHE ZAKEN. Eenige maanden geleden is op het De partement van Economische Zaken een scheiding aangebracht tusschen den cri sis-arbeid en den niet-crisisarbeid in den landbouw. De Minister heeft den crisis arbeid opgedragen aan het College vin Re- geerings-commissarissen, onder voorzit terschap van den Secretaris-Generaal van het Departement. De Directie van den Landbouw behartigt den niet-crisisarbeid. Deze werkverdeeling, die noodzakelijk is geworden door de groote uitgebreidheid van het te verrichten werk, heeft een alles zins bevredigend resultaat opgeleverd. Op de Directie van den Landbouw even wel ontbrak de Directeur-Generaal. Het ligt in het voornemen van den Minister om daartoe de benoeming te bevorderen van den heer Ir. A. L. H. Roebroek, lid van de directie der Wieringermeerpolder te Alkmaar. Van den nieuwen functionna- ris wordt verwacht, dat hij den voorlich tingsdienst, het landbouwonderwijs, de proefstations en andere takken van de Directie van den Landbouw opnieuw zal organiseeren. Ook het College van Regeeringscom- missarissen zal worden versterkt. De Re geeringscommissaris Ir. S. L. Louwes, te Zwolle, gaf tot nu toe slechts een deel 1 zijn tijd aan dit werk. Op verzoek van den Minister heeft de heer Louwes zich be reid verklaard zich in de toekomst uitslui tend aan zijn belangrijke taak als Regee- ringscommissaris voor Akkerbouw en Vee houderij te geven. In verband hiermede zal hij binnen korten tijd terugtreden uit zijn andere functies en zich te 's-Gravenhage vestigen. Het contact tusschen het College van Regeeringscommissarissen en de Directie van den Landbouw zal worden gelegd dooi den Secretaris-Generaal. De Minister van Economische Zaken heeft voorts de behoefte gevoeld om met de leidende hoofdambtenaren van zijn De partement geregeld samensprekingen te voeren over de crisisvraagstukken. Daar toe hoopt de Minister, onder zijn eigen voorzitterschap, den Secretaris-Generaal, de beide Directeuren-Generaal en den Re- geeringscommissaris voor den Akkerbouw en de Veehouderij in een crisisraad te ver eenigen. KANTONGERECHT TE A'FOORT. Jarenlang naar uitgezien. Zoo drukte de Ambtenaar O.M. zich uit, dankend erkennende, dat de laatste wijzi ging der Mot.- en Rijwielw. 't eindelijk had gebracht, de strafbaarheid van het zonder omzien maar forsch openen van het auto portier. Ook dat gooi-maar-raak kan 'ge acht worden de veiligheid van het ver keer in gevaar te brengen met de gerech telijke gevolgen van dien; Het Soestdijker echtpaar A. reed per fiets nabij Birkhoven, voorafgegaan door mej. KJ., die in hun gezelschap was. Een auto stopt vlak bij het smalle rij wielpad, het portier wordt opengeworpen en mej. A. krijgt het te voelen tegen haa arm.''Het portier slaat weer dicht van de weeromstuit en mej. A. vindt weer vol doende passage voor doorrijden. Het open staande portier had echter op dat moment de passage op het daar smalle pad belet. Aldus de veiligheid, enz. Daarvoor kreeg de autorijder B. uit Koog aan de Zaan 10 boete te betalen. Het bruiloften van het najaar. In vroeger jaren vond men benzinelucht verre van aangenaam. En thans is hel comme il faut. Zingt niet KJees Pruis: Zoo kleine zus van de autobus, wat ruik je weer lekker naar benzine! Deze klimming in waardeering maken echter niet alle „luchten" door. En zoo is begrijpelijk dat het beerputleegen aan groote beperkingen is onderworpen in de kom der gemeente Soest. En de Eng be hoort tot de kom. Voor dit leegen zonder meer stond J. W. terecht, wonende aan den Nieuwe weg, maar op eenigen afstand. En de inhoud werd 'gedistribueerd op wel 50 M. van den weg af en op eigen grond. En men zag heden daar niet anders dan boe ren, die van 's gelijke deden. Het is het feit van den dag. Ongelukkiglijk was even te voren de Soester agent Janssen uit de zittingszaal verdwenen, anders had die het noodige licht kunnen ontsteken, wat thans Don derdag de verbalisant moet komen doen. PaleisOranjeboom. Het is nog niet goed doorgedrongen tot de hersenen, dat op dit stuk rijksweg on der Baarn, het wielrijden uitsluitend is verwezen naar het rijwielpad. Ook twee Soester fietsers hadden in deze weer ge zondigd. Miet een enkelen gulden kwamen ze er af. Een driftige baas Volgend blijspel als nastukje van dit verslag speelde zich af in de Langstraat te Barneveld, de hoofdstraat. Iemand reed er met een vracht van een paar honderd pond op zijn fiets, zooals hij zei. 't Was avond en een stallantaarn moest het fietslicht vertegenwoordigen. Het leek een uite stallantaarn te zijn en J. B. werd aangehouden en geverbaliseerd, wegens lichtgemis, waarbij een tweede verbaal kwam wegens reflectorgenlis. Er kWam ook nog nummer drie. Vol gens verd. op heden zou hij zijn lantaarn hebben laten vallen. Volgens het verbaal was het ietewat an ders. Onze baas geraakte over zijn verba len zoodanig in drift ontstoken, dat hij zijn lantaarn voor den grond smeet en toen op de glazen bol als een dolleman had staan dansen, aldus voor het verkeer scha delijke glasscherven fabriceerende. De Barnevelder politie had haar opvoe dende taak begrepen. B. had de scherven zelve op te ruimen. De Kantonrechter wou voor deze drie verbalen slechts vijf gulden toekennen. Daarom werd het er 2 voor rijden zonder licht, 2 voor glasscherven op den weg bren gen, en 1 voor de reflector. UITSPRAKEN KANTONGERECHT. Te Amersfoort rijwiel onbeheerd laten: j. J. D. te Soestdijk 2.of 1 dag. Rijwiel zonder bel en zonder reflector: S. te Soest 2 maal 1.501 dag. JEUGDKOOR. Op Woensdag 28 November a.s. zal de jeugd-kerkcommi'ssie in de kleine zaal van „Religie en Kunst" een vergadering hou den om tot de oprichting van een Jeugd koor te komen. JULIANA VAN STOLBERG. De Christelijke Oranjevereeniging ,,Ju- liana van Stolberg" zal in de groote zaal van Religie en Kunst een propaganda- avond houden op Vrijdag 30 November e.k. NIEUWE P.T.T. DIRECTEUR. Bij beschikking van den directeur-ge neraal der P.T.T. is met ingang van 10 Januari 1935 benoemd tot directeur van het P.T.T.-kantoor alhier de referendaris 2e klasse der P.T.T. A. Buijterse, thans be heerder van het bijpost-, telegraaf- en te lefoonkantoor te Amsterdam (Amstel). ZENDINGSCOMITé SOEST. Genoemd comité liet voor de jeugd de; middags om 5 uur in Religie en Kunst af- loopen de pracht zendingsfilm: Mfelawan Gelap, de strijd tegen de duisternis, wel ke een beeld geeft van den zendingsarbeid in Ned. Indië. Des avond te 8 uur draaide in dezelfde zaal voor volwassenen de an ti-Opiumfilm „Rawana", welke eet! troost loos en verwoestend beeld laat zien van hem die aan opiummisbruik of gebruik is verslaafd. De film werd vertoond door den heer J. Lelyveld te Dordrecht en toege licht door den oud-zendeling D. J. v. d. Roest uit Utrecht. Spreker roept allen het welkom toe en betoogt dat deze film in veel opzichten afwijkt van de gebruikelij ke zendings'films, ofschoon de Protestant- sche zending toch deze zaak heeft aange pakt. -Deze zendingscorporatie bestrijdt zoowel het misbruik als het gebruik van de opium, daar dit schrikbarende af metingen aanneemt in geheele families en deze ten onder gaan. Dit art. wordt onder goedkeuring v. h. Gouvernement verkocht, daar het een zeer winstgevend artikel is en de regeering er alleen het monopolie van heeft, zoodat het veel geld in 't laad- je brengt. De verkoop geschiedt door Chi- neezen en Europeanen en wordt op vele wijzen in Ned. Indie binnengesmokkeld. Er is reeds veel over het opium vraagstuk ge schreven en gesproken, zelfs in den Vol kenbond, Waarvoor reeds een commissie is benoemd, die echter niets uithaalt. Al leen de Protest, zending heeft opgericht de Anti-Opiumbond, en voor de patiënten die genezen willen worden naar ziel en li chaam is in Magelang een hospitaal inge richt en in Weltevreden een doorgangs huis voor de herstelden. Na deze inleiding werd de schitterende kunstfilm „Rawana" afgerold, welke allereerst een beeld gaf van de drukkerij der Nederlander, te Am sterdam, en vervolgens van de wijze waarop opium wordt binnen gesmokkeld in groen- tenblikken, holle kalkeiereiï? e.d. In gedach ten brachten wii een bezoek aan de opium kitten, waar de schuivers hun zuurverdien de penningen wegwerpen, verder aan het inlandsch en Europeesch nachtleven, dat eveneens vele jongelui ten val brengt, aan het hospitaal en doorgangshuis etc. O.a. maakten wij een pracht spoorreis mede door de Preanger naar Bandoeng, bezoch ten het hospitaal onder leiding van dr. Bo nebakker en Zuster Weener. Spreker merkte op, dat het misbruik van opium den geheelen mensch deprimeert, de personen die er aan verslaafd zijn, kunnen er niet meer buiten. De zending, welke medelij den heeft met de slachtoffers, tracht hen uit die poel des verderfs te verlossen wat ook geschiedt, ma-ar het getal is te klein, slechts 2000 per jaar, en dat alles kost veel geld. Rn de zending heeft reeds te kort, hoe zal men het eind bereiken, maar Hij, die machtig is, en ons dit werk op de handen legt, zal helpen. Na gebed werd de prachtfilm afgedraaid, welke een duidelijk beeld gaf van de ellende, maar ook van de doelmatige hulp. Met dankgebed ein digde deze samenkomst. Aan het eind werd gecollecteerd voor de zending. De beide Ned. Herv. pred. woonden de vertooning bij. NEUTRAAL GEMENGD KOOR. Zooals de in dit blad voorkomende ad vertentie aangeeft, zal de oprichtingsv! gadering voor het Neutraal Gemengd koo a.s. Vrijdagavond om 8 uur plaats vinden in de kleine zaal van „Religie en Kunst" Naar wij vernemen heeft de voorloopige deelname verre de verwachting overtrof fen. Vijftig liefhebbers zijn op de verschil lende in dit blad geplaatste advertenties binnen gekomen. Dit is een veelbelovend aantal om mede te beginnen. Bovendien is bekend, dat er nog velen zijn, die eerst eens de kat uit den boom willen kijken en afwachten wat het wordt. Zeer terecht maakte de Heer Bartelsiftan bij ons de op merking, dat deze personen op die manier een onjuist beeld van het koor krijgen, om- r Aard van het voorwerp: Terug te bekomen: lederen motorbroek witte hond lederen damestasch met div. inhoud motorhandschoen heerenportemonnaie vilt lederen grijze heerenhandschoenen Laanstraat 70a Ferdinand Huycklaan 14 lverkpad Z.Z. 38 Molenstraat 51 Eemnesserweg 88, Baarn Bosstraat 5 dat juist door hun toetreden het geheele karakter van het koor zou kunnen wij zigen. Wij wenschen hem dan ook toe, dat al le personen, die belang in de oprichting stellen, van de uitnoodiging, voorkomen de in de advertentie in dit blad gebruik zullen maken en dat zoodoende nog velen, behalve de 50 pioniers op de a.s. oprich tingsvergadering aanwezig zullen zijn. NAAI KRANS EMMAKERK. Maandagmiddag om 3 uur hebben wij de tentoonstelling bezocht van de afdee ling werkstukken, vervaardfgd door ge noemde naaikrans voor de armen der ge meente. Er waren 200 stuks ondergoe deren. keurig op tafels uitgestald, benevens een 0-tal babyuitrustingen, elk van 25 stuks, waarmede een 40-tal gezinnen a.s. Vrijdag worden verblijd. Alles zag er ha gelwit uit, of 't nooit in de handen was geweest, ofschoon menig steekje was ge legd alvorens de voorraad van hemden, broeken, lakens, sloopën kant en klaar was, daar alles met de hand was bewerkt. Dit werk geschiedt elke week 's avond-s door circa 40 meisjes, onder leiding van de dames M. Speltv. Ginkel, A. Keizer, A. Neumann en G. Visser, die met dat werk eer inleggen. En wat wel het voornaamste is, uit dezen arbeid spreekt naastenliefde, voor hen, die het zwaarst getroffen zijn in dezen donkeren tijd. Moge voor dezen ar beid vele beurzen worden geopend, opdat dit zegenwerk in onze gemeente voort gaan mag hebben. NAAR DE „UIVERHULDIGING" Heden, Woensdagmorgen, vertrekken met 5 Tensen's Touringcars 150 perso nen naar Amsterdam om de huldiging der Uiverbemanning mede te maken. E, S. V. A. C. De Eerste Soester Voetbal- en Athletiek- Club „Esvac", beschermheer Mr. G. De- keth, Burgemeester alhier, herdacht Maan dagavond in de zaal van |Eemland, haar 11-jarig bestaan. De zaal was tjokvol. On der de vele aanwezigen zagen wij o.a. be stuursleden van A.D.O., E.H.B.O., De Stormers, V.V. Soest, Vrijwillige Brand weer, e.a. De fraaie clubvlag sierde het podium dat met palmgroen was opgesierd, en waarvoor het slagvaardige jazz-orchest Uiterwijkwan Bentum had plaats geno men, dat de entre-actes met vroolijke mu ziek opfleurde. Circa half negen opende de praeses, den heer P. J. Clements, den feest avond met een woord van hartelijk wel kom, in het bijzonder tot de besturen der zustervereenigingen en den heer de Vries, bestuurslid der U.P.V.B., en hoopt, dat al len een goeden indruk van het tooncel- clubje mede naar huis zullen nemen. Daar op richt spreker zich tot de leden der ver eeniging en raadt hun aan niet alleen de feestavonden, maar vooral de oefeningen der club flink bij te wonen, opdat Esvac van de fatale plaats in de competitie af zal ko men. En dit kan als elk zijn beste beentje voorzet; daarom, als één man voorwaarts. Na applaus waarbij het strijkje zijn best deed met de bekende schlagers o.a. „mijn tante Alida", dat uit volle borst werd me de gezongen, trad het tooneelclubje onder leiding van den heer A. van Weert uit Baarn, voor het voetlicht, met de dolle klucht: „Ketty jokt nooit" waarom gebruld is. Dit allerdolst gegeven, laat een aan eenschakeling zien van de dwaaste ver wikkelingen, allen het gevolg van de ja- loersche echtgenoot William Harrisson (J, H. H. K{wak) die achteraf vernomen heeft dat zijn schattig vrouwtje Ketty ge luncht heeft met Jimmy, wat echter beiden niet willen weten', daar het jeugdvrienden zijn en voorheen in vuur en vlam voor elkander waren, waarvan nog een sprank je nagloeit. Dit entre-nous tusschen Ketty (Mtej. A. van Ee) en Jimmy (A. v. Weert) moet verdoezeld worden en nu begint Ket ty alles en nog wat aan elkaar te knoopen. Gevolg daarvan, dat William een zaken reis gaat maken. Ketty voelt nu de schei ding, en daar haar echtgenoot heeft ge zegd, dat alleen een paar mollige kinder armpjes de kloof kunnen dempen, raadt een vriendin van Ketty, Maggie, (Mevr. G. de Bruin-v. d. Bovenkamp) haar aan, een voogdij-baby aan te nemen om zoo doende te trachten de echtgenoot gunstii te stemmen. Dit eerste plan gelukt, maar daar de moeder het niet voor goed wil af staan, wordt Jimmy er op uitgestuurd een ander te halen, zoodat, als Pa thuis komt, hij inplaats van 1 zoon er twee aantreft, en er tot overmaat van ramp er nog een bijkomt. Hij is echter de wereld rijk met zijn drieling, maar als de politie er aan te pas komt, omdat de respectievelijke moe ders hun kroost zelf wederom terug wen schen, valt Jimmy door de mand. Het eind wordt dan een gelukkige hereeniging en gaat het tweetal met moed de toekomst tegen. Het stuk werd in den juisten blij speltoon gegeven. Jimmy stak boven Wil liam uit; zijn spel is altijd af, ofschoon al len, zonder uitzondering, hun best hebben gedaan. De dames zagen er schattig uit, vooral Ketty, de pleegzuster was op haar plaats, flet was dan ook allerdolst, vooral het tweede bedrijf. Waar lachen medicijn is, zullen de doktoren niet veel meer te doen hebben. Het decor was goed verzorgd. De spiksplinternieuwe haard uit het magazijn van D. Waal, was wel een bewijs dat Wil liam goed in de dollars kon tasten. Er is uitbundig gelachen en veel geapplaudi- seerd, wat meer dan verdiend was. Een compliment aan de spelers is op zijn plaats. De geboden bloemen aan de dames, waren verdiend, de praeses maakte zich tot tolk van alle aanwezigen, toen hij hun hartelijk dank betuigde voor hun spel. Na de ver loting begon een gezellig bal, onder lei ding van den heer A. van Weert. Hét kap- werk werd verzorgd door zijp ega mevr. E. v. WeertWiersma, die eveneens een bouquet kreeg. Esvac heeft waardig haar Jaarfeest ge vierd. ZWERVERS AANGEHOUDEN. Zondagavond en Maandagavond werden door de politie alhier twee zwervers aan getroffen op den openbaren weg, te weten G. W. en H. L., die beiden nog een reke ningetje van enkele dagen hechtenis met de Justitie hadden te vereffenen. Zij zijn opgeborgen en naar Utrecht getranspor teerd. alwaar zij ter beschikking van de Justitie werden gesteld. OPENBARE DRONKENSCHAP EN VERZET. Zaterdagavond te ongeveer 8.30 uur werd door de politie alhier terzake het zich in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg bevinden gear resteerd de op dat gebied welbekende in woner dezer gemeente, genaamd W. W. Tijdens deze overbrenging maakte hij zich daarbij nog schuldig aan verzet, zoodat hij dezen avond wel niet zoo gauw zal ver geten. FILMAVOND SOESTER BESTUREN BOND. Door de Soester Besturenbond werd Za terdagavond een filmavond belegd in de grote zaal van Hotel „Eemland". De Voorzitter opende deze bijeenkomst met zijn spijt er over te betuigen, dat niet meerdere personen van deze bij uitstek propagandistise gelegenheid hebben ge bruik gemaakt. Dit kan een deels een gevolg zijn van de slechte tijdsomstandigheden, terwijl door het „Nut" de hoofdfilm van deze avond reeds enige weken geleden werd vertoond, wat aan het bezoek natuurlijk niet ten goe de komt. Toch hoopt spreker op een meer organi- satoris besef hij de Soester arbeiders, om dat het nog steeds en vooral in deze benar de tijd, de arbeidersbeweging is die voor de belangen van de arbeider-s op de bres staat. Hierna 'is het woord (in figuurlijken zin) aan de filmoperateur voor het af draaien van het voorprogramma. De „Kijkjes in mooi Zweden" geven ons een inzicht in het houthakkersbedrijf, en wat de kracht van het water vermag. „Toyland" (screensong) viel goed. in de smaak en werkte geducht op de lachspie ren. Macht tegen macht gaf een indruk wat organisatie betekent, en wat op het gebied van maatschappelijke verbeteringen be reikt is geworden. Een respectabel aantal wetten o.a.: On gevallenwet, Ziekte- en Invaliditeitsverze kering, Kieswet e.d., werden vertoond, in welker totstandkoming de M'oderne arbei dersbeweging een niet gering aandeel heeft gehad. Vervolgens was het woord aan den Heer Goedé, penningmeester van de Metaalar beidersbond voor een kort propagandistis woord. In reeds 250 plaatsen is dit programma vertoond en overal bleken de zalen te klein te zijn, in verschillende plaatsen moest een herhaling plaats hebben. Daarom is het verwonderlijk, dat deze zaal niet gevuld is, doch Soest is een unicum op dit gebied. De invloed der Moderne arbeideisbewe ging doet zich ook vér buiten onze -ijen gelden, getuige het door 't N.V.V. gehou den petitionnement voor betere werkei.io- zenzorg, waarop tot dusverre niet minder dan 1.455.865 handtekeningen werden ge plaatst en zeker tot 1 Y> millioen zal stij gen. Een overweldigend aantal Neder.and-.rs spreken hun misnoegen uit over de hui dige Regeringsmaatregelen, ondanks, dat de confessionele vakbeweging zich niet achter de redelijke eisen van het N.V V. willen scharen, en de actie van het N.V.V. op alle mogelijke manieren hebben tegen gewerkt, en zelfs misdadig durfden te noe men. Huif volgelingen denken er blijkbaar an ders over, gezien het reeds genoemde re sultaat. Door het congres van het N.V.V. wer den verschillende eisen vastgesteld, o.a. de 40-urige werkweek en een behoorlijke steunregeling in die gemeenten waar deze nog niet in werking is gesteld. Ook te Soest zijn door het N.V.V. hier voor bij herhaling pogingen gedaan, doch stuiten steeds af op de harde onwil va het Gemeentebestuur. Samenwerking tussen de Vakcentrales is hieromtrent noodzakelijk en er zijn re kenen die er op wijzen, dat de R.K. vak beweging hiertoe bereid is. Samenwerking met de Communisten is niet wel mogelijk, omdat Moscou orders heeft uitgevaardigd de Moderne arbeiders beweging te vernietigen. Door Fascisten en Communisten wordt de Democratie en hiermede de sociale wet geving in gevaar gebracht met allerlei las terlijke aantijgingen, dat het geld der Vak beweging wordt opgeslokt door de bonzen. Dat door het 'N.V.V. vanaf 1929 tot en met 1933 een bedrag van plan. 17 millioen guldens uit eigen kas aan werkelozen uit kering werd gedaan en dit jaar wederom

De Soester | 1934 | | pagina 2