o4 &4 Qndertrouwkaarten Een uitgebreide collectie Heeren- Mode-artikelen als St.Nicolaas-cadeaux TWEEDE BLAD ZATERDAG 24 NOVEMBER 1934 No. 94 O ^Plaatselijk NieuwspO Soesterberg Rechtzaken Ingezonden GEEFT ELECTRISCH E GESCHENKEN KATHOLIEKE KRING. Dinsdagavond trad voor de leden van genoemde vereeniging in het parochiehuis te Soestdijk als spreker op den heer Lode van Gent (Oscar Tytgat) uit Utrecht, met een causerie over Antwerpen, Gent en Brugge, door wijlen Karei Lodewijk Le diggang als de 3 zustersteden in een ge dicht bezongen. De Vergadering werd geopend door den praeses dr. J. H. A. Ru- pert met den christelijken groet, waarna den spreker het woord verkreeg. In ge noemd litterair gedicht wordt Antwerpen uitgebeeld als de trotsche, Gent als de doode en Brugge als de zwoegende stad. In gedachten nam spreker zijn gehoor me de naar Antwerpen waar men een bezoek bracht aan de -1 hoofdkerken, met hun mid- deleeuwsche kunstschatten, aan de van ouds beroemde gildehuizen en de Vlaam- schc Schilderschool, welke mannen, heeft voortgebracht als Rubens, Jordeans, Te- niers, van Brenghel, Memling e.a., die thans nog in hun scheppende kracht in db ge schiedenis blijven voortleven. In Gent werd o.m. bezichtigd de St. Bataafs kathe draal, met de beroemde schilderij van het Lam Gods, door Gebr. v. Eijck, het Gra vensteen, het Begijnenhof en nog vele an dere kunstschatten, welke ons terug voer den naar de gouden löe en 17c eeuw. In Brugge stonden wij stil bij middeleeuw- sche gebouwen, romantische plekjes, grootsche kathedralen, lieflijke plekjes en oude grachtjes, en kregen zoodoende een kijk op den rijken kunstzin der Vlamingen in de beroemde middeleeuwen. Daar de causerie werd gehouden in de smeuige Vlaamsche taal, toegelicht door een pracht- colleetie lantaarnplaatjes, waarvan velen gekleurd, was het een avond van ongekend genot. Pastoor Smit maakte zich tot tolk der aanwezigen, om den spreker, die in dezen Kring geen onbekende is, hartelijk te danken voor zijn gehouden causerie. C.a. II uur eindigde deze voordracht, o.a. bij gewoond door den gemeente-secretaris. NATIONALE JEUGDSTORM. Wij hebben dezer dagen eens een kijkje genomen op een der oefenavonden van dit clubje in een der gebouwen van de Kip penfokkerij „Aukje" aan den Nicuweweg, waar 2 maal per week om de 14 dagen bijeenkomsten worden gehouden voor li chamelijke en geestelijke ontwikkeling voor jongens en meisjes van 1218 jaar. Voor het nog kleine clubje jongelui, dat hoog noodig uitbreiding behoeft, treedt als leider op den heer G. Westra, voor de meisjes moet nog een leidster worden ge zocht. Toen wij er Maandagavond om 7 uur binnen kwamen, begon de leider met vrije oefeningen gymnastiek, gevolgd dooi oefeningen aan de rek en werden, gezien den korten tijd van voorbereiding, reeds aardig geturnd, de spieren begonnen zich al te ontspannen en bij volhouden is er wel wat te bereiken. Het locaal, waarin geturnd wordt, is een voorraadschuur, welke in de namiddaguren door de jon gelui voor den aanvang der tunrlessen wordt schoongeveegd. De ringen, die noo dig waren, benevens een degelijke bank, werd de jongelui gratis aangeboden, de rekstok en springstaanders werden door hen zelf vervaardigd. In de zaal is de be ginselverklaring opgehangen, waarop alt le punt voorkomt: „Vreest God, eert den Koning,, heb eerbied voor H.M. de Ko ningin als het grondwettelijk hoofd dei natie, weet dat het volk een groep is van zelfstandige enkelingen, laat eigen belang ondergschikt zijn aan dat van het alge meen, eerbiedig den godsdienst, kweek va derlandsliefde, kameraadschap, tucht, en de offervaardigheid en gemeenschapszin on der elkander aan, etc." Eens per week ver schijnt een aardig geïllustreerd blaadje: „de Stormmeeuw". Waar de contributie zeer laag is gesteld zal het voor vele jon gelui geen bezwaar zijn zich bij het be staande groepje aan te sluiten. De jonge man v. Wessel geeft gaarne inlichtingen voor hen die er iets meer van willen we ten. Er wordt geoefend Maandags en Woensdags van 7 tot 8.30 uur. SOESTER SCHAAKCLUB. Woensdag speelde het eerste tiental van bovengenoemde club haar eersten uitwed strijd voor den Stichtsch-Gooischen Schaakbond. Soest ging met drie invallers van huis, zij miste haar beste spelers de Regt en de Graai zoodat er weinig kans op succes was tegen haar sterkere zuster het Bus- sumsche Schaakgenootschap III. Toch bleek er nog een groote kans te bestaan door het feit, dat Bussum ook Amersfoort op bezoek had, met een tien tal, die kwam spelen tegen Bussum II. Maar de reserve's stelden Soest teleur, daar hiervan 2 hun partij verloren. De volledige uitslag luidt: Bussum III Soest I. J. van Praag-H. Schreuder A P. Hidding—J. Gorter A—A R. GroenewoudJ. Timmer Sr. 10 H. SittersJ. C. Wickel 01 J. H. JanssenJ. Timmer Jr. 10 C. C. MellenberghDrs. A. du Preé 01 L. M. Schrijver>J. Ph. Hoek 10 Joh. Klein<C. de Jong 10 H. PouwA. M. Tusenius 10 P. van der HielA. Hilhorst 01 Totaal 64 Aan de even borden had Soest wit. APOLLO. De mannenzangvereeniging „Apollo" zal op 13 December a.s. in de groote zaal van „Religie en Kunst" een zanguitvoering ge ven. Medewerking wordt verleend door het Loenensch mannenkoor. SOESTER SCHAAKCLUB. Bovengenoemde club speelde Dinsdag avond haar eerste competitiewedstrijd te gen de Pion uit Hilversum. De Voorzitter wees op de cijfers in zijn welkomstwoord aan de gasten, daar het de Pion III en Soest II is die tegen el kander uitkomen als bij het einde van den strijd dezelfde cijfers uitkomen, dan moet Soest de eer aan zijn gasten afstaan, wat hij inmiddels niet hoopte, hoewel dit voor de gasten niet erg bemoedigend is. Toch hij het einde v. d. avond kwamen de cijfers met 5AiA voor de Pion III, zoodat Soest II haar eersten wedstrijd verloren heeft. De volledige uitslag luidt als volgt. Aan de oneven borden had Soest wit. Soest II Pion III. 1. S. de ZoeteD. Eylers AA 2. C. P. AmelunxenJ. Karman 1 3. M. A. de ManH. Boer 1—0 4. K. de BoerIr. J. Roorda 01 5. P. Olie—W. Ekris 0—1 6. J. J. W. BlomI. Jansen AtH> 7. J. Tyssen Sr.J. Bcnnink 1—0 8. G. L. de VriesJ. W. Witzel XA 9. M. W. LuypenG. Huizinga 01 10. Dr. Th. Velthuyzen van Zanten F. Sluiters 1—0 Totaal öA Over het verloop der wedstrijd kan men wel zeggen, dat Soest zich zeer slecht heeft gehouden, er is weinig goed spel gegeven. De heer Blom zorgde voor de eerste re mise en de heer Amelunxen voor de eerste nul, spoedig gevolgd door den heer Luy pen, de Boer en Olie die allen min of meer hun partij hebben cadeau gegeven, zoodat om 11 uur de stand 4lAy, aangaf, in net voordeel voor de gasten. Er liepen toen nog 5 partijen, die allen goed stonden voor Soest, er was nog hoop, en weldra kwam het eerste winstpuntje door Dr. Velthuy- ïen van Zanten, gevolgd door de Man, doch de heeren de Vries en de Zoete gooi den weder roet in 't eten door uit hun ge wonnen stand niet meer dan remise te ha len. De partij van den heer Thyssen weid in het voordeel van Soest beslist. Van den winterwedstrijd werden nog de volgenide uitslagen bekend gemaakt: Groep I. C. de JongA. M. Tusenius A'A Drs. A. du PreéJ. Ph. Hoek 10 Groep 111. K. Post Sr.J. F. Mulder 01 P. FloorH. J. Heuff 1—0 Groep IV. P G VeltmanJ. M. Heesbeen 1—0 Ir. D. E. TobiJac. de Bruin 01 lOok kan nog gemeld worden dat twei ■ïieuwe candidaten werden voorgedragen n.1. de heeren I). Goedhart, Mesdagplein 37 Baarn en F. j. van Mleggelen, Mendels- sohnlaan 9, Soestdijk. BLEEKE BET. Bio Ond. Luxembourg brengt de groote Hollandsch-sprekende succesfilm: Bleeke Bet. De onderneming zal in de hier te. ver wachten belangstelling zeker idet teleur gesteld worden, daar immers door gehéél Nederland, waar deze film vertoond werd, de film meerdere malen geprolongeerd werd. „De Jantjes" zijn destijds in breede la gen der bevolking ingeslagen en men heeft aangemoedigd door dit succes, dan ook niet geaarzeld, opnieuw een stuk Amster- damsch volksleven tot onderwerp van een film te kiezen. Er is in deze film door bekwame vaklie den een' gretig gebruik gemaakt van de schilderachtige plekjes waaraan de hoofd stad zoo rijk is, niet het minst in de Jor- daan zelf en daarnaast zijn heel wat me ters celluloid besteed aan een andere Hol- landsche bezienswaardigheid, de bollen velden. Figuren als: „Bleeke Bet" en Sally het IJsco-manetje, om er slechts twee te noemen, zal men zeker nooit in een buiten- landsche film aantreffen; omgekeerd zou het buitenland waarschijnlijk een eenigszins verkeerden indruk krijgen van het culturee- le peil der bewoners van de Noordzeekust Deze film is echter geheel voor binnen- '.andsch gebruik bestemd en als zoodanig zal hij in alle bioscoop-theaters van ons land volle zalen trekken. Men schatert om de grollen van Sally, om de rake opmer kingen van Ko, den zeeman en over de wanhoop van Bleeke Bet die haar dochter Jansje voor een ander bestemd had. En men geniet ditmaal van het gesproken woord dat in de moedertaal of althans in iets wat daar op lijkt nu eens woord voor woord te volgen is. Wij verwachten, dat het voor velen in .on ze gemeente een aangename kennismaking zal zijn. KASSIER VEROORDEELD. 'De rechtbank te Utrecht deed Woensdag j.1. uitspraak in de strafzaak tegen den 31- jarigen S„ Directeur der Soester Bankver- eeniging, die zich te verantwoorden had gehad wegens verduistering van gelden ten nadeele van W. E. F. en E. M. Verdachte, die zich einde Maart zelf had aangemeld, werd conform den eisch tot één jaar ge vangenisstraf veroordeeld, met aftrek der preventieve hechtenis. OPENBARE TELEFOONCEL. Ook deze plaats zal spoedig in 't bezit zijn van een openbare telefooncel, voor welk doel aan den A'foortschen straat weg, ter hoogte van M'ulder's Boekhandel, een huisje wordt gebouwd. TOONEEL-UITVOERING. Door de plaatselijke Tooneelvereeniging „de Bergspelers" werd Maandagavond j.1. voor een goed bezette zaal in „Huis ten Halve" alhier een opvoering gegeven van ,,'n Besten dag heb ik uitgezocht", blijspel in drie bedrijven van Gustav Kadelburg, bewerkt door Jaap van der Poll. Vooraf heette de voorzitter der vereeniging, de heer P. T. van Driel, die ook de regie ver zorgt, alle aanwezigen, in het bijzonder de donateurs, die toonen iets voor de too- neelspelkunst te voelen, hartelijk welkom, hierbij den wensch voegend, dat deze avond nog mooier zijn mocht dan de vorige. De druk der tijden maakte het echter noodig om ook op dit gebied iets te geven, wat opwekt. En daaraan heeft dit stuk, dat niet al te ingewikkeld, doch gemakkelijk te volgen is, in een aaneenrijging van lachverwek kende scènes, in hooge mate voldaan. De aanwezigen hebben naar hartelust geno ten, zooals uit de vele lachsalvo's en een krachtig applaus, aan het einde van elk bedrijf, duidelijk bleek. Voor een goed deel komt dit voor rekening van de Bergspe Iers, die deze keer in hun spel weer bij zonder goed voor den dag zijn gekomen. Door een goede, natuurlijke uitbeelding werden de vele huiselijke tafereeltjes tot ware genre-stukjes. Het stuk zelf speelt in Berlijn en we zul len trachten om de inhoud er van in enke le korte trekken weer te geven. Het hu welijksgeluk van een jeugdig echtpaar, dat samen woont met de ouders van mevrouw, dreigt danig te worden verstoord door de aanwezigheid in de stad van een Spaan- sche danseres, die avond aan avond op treedt. De jeugdige echtgenoot, die haar vóór zijn huwelijk gekend heeft, wenscht echter thans de relatie niet meer aan te knoopen. Dat gaat echter niet zoo gemak kelijk, daar Lola nog altijd op een ver zoening hoopt en voor dat doel de corres pondentie heeft achter gehouden, die hij pas een jaar na zijn huwelijk kan terug krijgen. Óm deze feiten draait het gansche stuk, waarbij o.m. ook nog de vader be trokken wordt, die ongelukkigerwijze de zelfde voornaam draagt, als indertijd door Lola aan haar geliefde werd gegeven. De heer G. de Haas als ixugo Bendler, die ondanks zijn vurige wensch om een goed echtgenoot te zijn, niettemin toch in bedenkelijke situaties geraakt, waardoor hij den schijn geheel en al tegen zich krijgt, was weer buitengewoon goed op dreef en vertolkte zijn rol uitnemend. Mevrouw van Driel als Agatha, de ongemakkelijke schoonmoeder, gaf ganf. en krachtig spel. Een lang niet gemakkelijke rol had mej. Stöcker als de Spaansche danseres, die zij er echter vrijgoed afbracht. Frisch speelde de heer Oremus als de onbezorgde vriend. Mejuffrouw Oosterbaan had dit maal een voor haar zeer passende rol, ter wijl ook de heer T. Broek als Emil (de vader) het er niet kwaad afbracht, al sprak hij dan soms ook te zacht. Ook de bijrollen werden over het alge meen op loffelijke wijze vervuld, in het bij zonder ook door den heer van Driel als huisknecht, wiens mimiek weer kostelijk was. Voor een gemengd publiek, zooals op deze plaats woonachtig, is de keuze van stukken lang geen gemakkelijke taak. Zon der in 't gevlei te willen komen, moet men toch rekening houden met de heerschende smaak en opvatting. Het komt ons voor, dat „de Betgspelers" ook deze keer zich hierin niet vergist hebben, zoodat deze too- neelavond, de eerste van het seizoen, in al le opzichten geslaagd kan heeten. Van de spelers werd nog een foto geno men. Na afloop volgde een gezgllig bal onder leiding van den heer G. Groote wal Jr. rQ KANTONGERECHT TE >RT. Het bruiloften. Men kent het relaas. Op de Soester Eng achter een. woning aan den Nieuweweg een beerput leegen 's avonds half 8 in zomer tijd, als het eerst om 10 uur is toegestaan. Agent de Vries, was er heden als ver balisant. De (Nieuweweg is vol bebouwing t Was overschrikkelijke stank; de m< schen hadden tusschówkomst van politie ingeroepen. Ja, dat zal er een zijn geweest, kregen we te hooren van verd. Zeker dus weer een persoonlijk iets in de zaak. Alles goed en wel, maar toch schuldig. Miaar moet ik dan veroordeeld worden, zei verd. J. W. Ik deed het om B. te helpen, die de woning pas een week had betrokken en een overvolle put van de vorige bewoner had cadeau gekregen, 't Kon niet wachten en B. zat met bloedvergiftiging, kon dus niet zelf pulsen. Anderen helpen en er zelf in loopen. 't Bleef bij een enkel guldentje. De eigenaar zoek. 't Ging over een auto, die niet was opge geven. De 19-jarige zoon te Amersfoort zei, dat het de auto van vader was. De va der C. B. te Soest hield echter heden staande, dat zijn zoon de eigenaar was. De zaak lijkt alleen belangwekkend om te we ten, wat achter dit verschuiven zit van het eigendomsrecht. Komende Donderdag hoo ren we wel nader, van den Soester verba lisant, die dan opgeroepen is. Een spookgeschiedeniis. Eind November relaas in de kranten van z.g. baldadig optreden van drie Barnevel der jongelui. Dat kunnen die beste jongens daar heel wel; dit geval echter wekte toen niet onze verontwaardiging op. Om het geliefde dameswoord te gebruiken, wij von den het leuk. Een jonge boereknecht H. H. zou nog al een beetje opschepper zijn geweest over zijn durf. De drie „baldadigen" zouden hem nu eens zien bang te maken. En het geluk te kolossaal. Op dien Zondagavond fietste H. H. naar zijn moeder. Toen hij langs een bosch reed, kwamen er drie witte gestalten uit, onze drie bazen zonder bovenkleeren. ,En ze zwaaiden met de armen en blaasden als wilde dieren. H. kwam met hartkloppingen en dood van schrik bij moeder aan. De Kantonrechter leek te genieten en plaatste zijn droog-comische gezegden met hoogst ernstig gezicht. En ook de Ambtenaar O.M. sprak van vrij lachwekkende geschiedenis, die echter niet ongestraft kon blijven, aangezien zoo'n grap erg verschrikkend kan werken. Het 16-jarige spook kreeg 5.boete en even zoo het 19-jarige. Het 15-jarige werd in de zorg zijner ouders gesteld om hem een ver maning toe te dienen. Nu, dat laatste zal zoo'n vaart niet loo pen. UITSPRAKEN KANTONGERECHT. Loopen op verboden grond: J. W. te Soest, 15 of 15 d.; M. K. idem. Arbeidswet: Ph. A. L. te Soest, 10 of 5 dagen J. G. B. te Soest 15 of 8 d. Zich vasthouden aan auto: J.H. te Soest 4 of 2 dagen. In Soest te snel rijden: D. L. Sch. te Apeldoorn 15 of 8 d. Geen rood achterlicht: N. v. d. V. te Soest 2 of 1 dag. N V. Eerïte Soester Electr. Drukkerij vindt U bij F. C. Kuyperstraat 10 Tel. 803 Handschoenen in wol en leer Slobkousen Wollen Shawls, „Pyramid"-zakdoeken (ook voor dames) „Tootal"-shawls Overhemden Pyama's „Tootal"-dassen Wollen Vest- en Pullovers Coln de Feu's Sokken enz. GEVONDEN VOORWERPEN. Aard van het voorwerp: Terug te bekomen: ijzeren gewicht Nieuweweg 68 gebreid kindermutsje 'Nieuwstraat 15 huissleutel Spoorstraat 9 herdershond Laanstraat 20. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie O O HET NATIONAAL-SOCIALISME EN COMMUNISME. In de Soester van heden en vroeger ko men eenige artikelen voor, betrekking heb bende op het Nationaal-Socialisme en Communisme. Als vaststaand kan worden aangenomen dat deze partijen met inbe grip van het Fascisme, dat veel overeen komst heeft met het Nationaal-Socialis me, dit met elkaar gemeen hebben dat de eigen persoonlijkheid feitelijk opgaat in een dictator met al de gevolgen en ook de gevaren van dien. Voor het Nationaal So cialisme is in Duitschland Hitier d'e man, hier te lande Mussert, voor het Fascisme Mussolini en voor het Communisme Sta- lin als opvolger van wijlen Lenin. Waartoe dit dictatorschap leidt, kan het buitenland ons het beste leeren. Bekend is, dat Com munisten in den strengen zin van het woord allen eigendom aan de (gemeen schap willen brengen, terwijl anderen van hen dit alleen willen ten aanzien van grond en kapitaal. Rusland leert ons dat dit is uitgeloopen op de dictatuur van het pro- komst hierin schuilen, behoeft, bij ont stentenis van een medezeggingschap door een Volksvertegenwoordiging, geen be toog. Maar zal men zeggen: het Nationaal So cialisme is hier te lande op een andere leest geschoeid. Al is er contact met Duitschland, is dit tot heden in menig op zicht juist, maar de gevaren van de zeg- gingsschap door één persoon, mogen niet worden onderschat. Op een schip kunnen geen 2 kapiteins het bevel voeren en de wettige Overheid hier te lande kan niet toelateni dat naast haar door een ander wordt gedecreteerd wat moet worden ge daan of nagelaten. Het moge waar zijn dat op het tegen woordig Bewind hier te lande het een en ander valt aan te merken, men bedenke: „la critique est aisée, mais 1'art est diffici- le", wat in dit verband wil zeggen: kritiek op de Regeering is gemakkelijk, maar de kunst om te regeeren is moeilijk. Zoo ooit dan geldt dit in de huidige omstandighe den, nu de Regeering voor haast onover komelijke moeilijkheden staat. Het is een wereldcrisis, welke onze Regeering door de houding en handelingen van het buiten land niet uit den weg kan ruimen. IIcl fi- nancieele vraagstuk en de werkloosheid zijn wel de grootste problemen, te meer daar beide met elkaar in het nauwste ver band staan. Hierover zou nog veel te zeg gen zijn, te veel om daarvoor thans gast- STRIJKIJZERS THEELICHTJES BROODROOSTERS ZAKLANTAARNS HAARDROGERS BED KRUIKEN LEESLAMPJES WATERKETELS ELECTR, KLOKKEN Technisch Bureau H. SCHUIJFF - SOEST v. Weedestraat 46 - TELEFOON 487 létariaat en wat dit zeggen wil, is bekend door de gruwelijke verhalen uit betrouw bare bron en nog niet lang geleden o.a. te Baarn en Soest uiteen gezet door iemand, die dit zelf aan den lijve heeft gevoeld. Met God en godsdienst wordt gespot; an dersdenkenden hebben een ellendig be staan en worden vaak óf gedood óf als vee naar het onherbergzame Siberië getran sporteerd voor dwangarbeid. Gelukkig bestaat een dergelijke toestand niet ten aanzien van het Nationaal Socia lisme. Van hen, die de openbare orde niet verstoren, wordt de private eigendom ont zien, maar de toestanden in Duitschland leeren ons dat het zelfbeschikkingsrecht in het gedrang komt. Treffende staaltjes daarvan vernam schrijver dezes dezer da gen uit vertrouwbare bron. Een dochter uit een gezin moest zich tegen den wil der ouders bij de „Hitier Jugend" aansluiten, werd opgenomen in het vrije kampleven en de funeste gevolgen daarvan bleven voor haar niet uit. Worden de kinderen door de ouders er op gewezen dat het bed tijd is, dan verzet zich daartegen de dienst der Hitler-jugend. Dat de Hitlervereering het karakter draagt van menschenvergo- ding, weet men, blijkt trouwens ook uit het onophoudelijk aanheffen van: „heil Hit- Ier" bij den fascistengroet, wat voor amb tenaren dwingend is voorgeschreven. Dat de „gleichschaltung" of gelijkschakeling in Duitschland leidt tot onderdrukking en soms tot vrijheidsberooving door opslui ting van andersdenkenden in concentratie kampen is genoegzaam bekend. Zelfs ten aanzien van den godsdienst heeft men zich te houden aan hetgeen de Rijksbis schop namens Hitier decreteert en uit (le nieuwsbladen hier te lande (in de Duit- sche bladen wordt niet gedoogd wat Hit- Ier onwelgevallig is, zoodat vrijheid van drukpers niet meer bestaat) kan men da- ■gelij'ks lezen tot welke onverkwikkelijke toestanden dit leidt. Van de hetze tegen de Joden is het beste maar te zwijgen. Hitier kan met Mussolini zeggen: 1'état c'est moi. Wat dit zeggen wil leert ons ook de militaire opvoeding van de Hitler- jugend en de militaire dienstdwang, welke in Italië nagenoeg gedurende het geheele leven bestaat. Welke gevaren) voor de toe- vrijheid in dit blad in te roepen. Genoeg zij het te memoreeren dat onze Volksver tegenwoordiging een veto kan uitspreken, indien zij vermeent dat de Regeering te ver gaat of te kort schiet. En bij de laatst gehouden beraadslagingen in de 2e Kamer liet Dr. Colijn tegenover de grootste frac tie doorschemeren dat het verantwoorde lijk Bewind kan worden afgestaan, maar dat zij dan in 's lands belang niet te lang moest wachten. iG. J. LANDWEER. Soestdijk, 21 Nov. 1934. Mijnheer de Redacteur, In Uw blad van 21 dezer, las ik een in gezonden stuk, van den Heer W., betref fende de rede van Prof. Veraart. Het opti misme van den Heer W. dat ons leger in staat zou zijn ons land te verdedigen, kan ik niet delen. Komt ons land werkelijk in de knel, dan doet ons leger niets. Frankrijk en Engeland bezitten ieder een duizendtal tanks, enorme oorlogs-machines, tegen gif gassen beveiligd en met het zwaarste ge schut bewapend. Nederland heeft één tank, en dat is een demonstratie-tank van hout en bordpapier. Verder hebben we miliciens, die het leger, waar ze hun betrekkingen door kwijtraken, verfoeien, en wat jichti ge generaals. Tegen een modern leger kunnen ze alleen maar sneuvelen. Op het veld van eer natuurlik, wat een grote troost isi De heer W. zegt: „en neutraliteit hand haaft men niet met een witte vlag of mooie woorden, als eenmaal het oorlogsmonster in Europa ontwaakt is." Ja, mijnheer W., maar met een houten tank gaat het nog minder. Juist, juist roepen de bewapenaars, al of niet 3oor de wapen-industrie gesub sidieerd: „we zijn te zwak bewapend!" Miaar wij kunnen toch niet betalen wat een moderne bewapening kost. Thans gooi en wij reeds honderden milliocnen per jaar in de muil van Mars. Men. denke zich eens de enorme hoogte van deze 'sommen in. Véél meer dan de opbrengst van suiker en vleesch-accijns en theebelasting, al die las ten die vooral de arme zo drukken. En dan het vele goed dat met dit geld gedaan zou

De Soester | 1934 | | pagina 5