r MOOIE HANDJE Onderhoud HERFST- en WINTERHOEDEN van sieraden Nieuwe modesnufjes Paedagogisch praatje Eenvoudige lekkernijen voor het theeuurtje laten we dit dan niet tegengaan, omdat wij ons nu eenmaal aangewend hebben, deze hand een weinig achter te stellen. Een kinderhandje is altijd mooi, hoe heerlijk voelt het niet aan, wanneer wij het in onze eigen groote hand nemen, zoo teer en zacht. Laten wij bij de begroeting van zoo'n kleintje dan niet storend werken, wanneer de kleine het linkerhandje uit steekt en dadelijk het berispende: „Geef het mooie handje, niet dit", laten hooren. Menschen die wij bij ons thuis of op de wandeling ontmoeten en die de kleintjes begrijpen en van hen houden, zullen er hen heusch niet minder op aanzien, of zij het linker- of rechter handje geven en er onze paedagogische kracht niet minder om aanslaan. Laten wij moeders dus op het standpunt staan, dat de kinderen zich met beide handen door de wereld moeten siaan en de eene hand niet minder mooi is dan de andere. Het gebruik hiervan heeft ook nog dit voordeel, dat het bij een eventueel verlies van een hand of van een vinger voor een volwassen mensch niet die moeilijkheden geeft, om zich iets van den beginne af te moeten aanleeren. Laten wij tenslotte dus nog eens bij ons zelf nagaan of het na de bovenstaande uit eenzettingen inderdaad wel nut heeft voor het kind om voortdurend te moeten hooren, dat gezegd wordt: „Geef de goede hand", of „Doe dat met het mooie handje" enz., en of het niet beter is, het kind maar zijn gang te laten gaan. Lijkt hem de rechterhand het meest, dan zal hij deze wel blijven gebruiken, maar heeft hij voorkeur voor de linkerhand, och, Is het eigenlijk wel iemar.' recht duide lijk, waarom men tegen die kieine kleuters bij het goeden dag zeggen, altijd maar veer zegt: „Geef het mooie handje", of wel „Nu, welk handje moet je geven?" Denken wij hier eens een oogenblikje over na, dan zullen wij ons toch moeten afvragen, waarom de rechterhand toch de „mooie" of „goede" hand is. Hebt gij wel eens gezien hoe heerlijk de kleine wereldburger op .beide .duimen kluift? Hoe triomfantelijk strekt hij niet beide armpjes in de hoogte als hij moeder aan zijn wiegje ziet staan! Zoodra de kleine peuter echter eenig be grip begint te krijgen, dan begint onze op voeding, en zullen wij hem systematisch trachten bij te brengen, welk handje hij wel en welk hij niet gebruiken mag en hem voortdurend het „mooie handje" wij zen Toch geeft de practijk ons tal van voor beelden, waarbij wij zien hoe eenzijdig het leeren gebruiken van de rechterhand kan zijn en hoe buitengewoon moeilijk het is, indien een volwassen mensch door een on geval zijn rechterhand moet missen, het gebruik der linkerhand aan te leeren. Zij, die „links" zijn, hebben dezelfde handig heid als het geval is bij hen, die in den regel de rechterhand gebruiken, waaruit blijkt, dat het er dus maar op aankomt, welke der handen het meest geoefend is. Zelden komt het echter voor, dat wij vol wassenen aantreffen, die in alles „links" zijn, in eten, in werken, in de beoefening van sport, enz., daar verreweg het grootste percentage der menschen „gebrand' is in het gebruik der rechter hand. Men zal nu misschien aanvoeren, dat men z'ch van geslacht op geslacht aan ge wend heeft de vingers van de rechterhand te gebruiken en dat die er daarom geheel en el on ingesteld is, maar hiermede zijn wii het niet eens, daar men o.i. zijn handen zal kunnen gebruiken, zooals dat van jongs- af geleerd is. Begint men nu bij de kleintjes van b.v. een jaar er altijd op nieuw weer op te wijzen, dat zij alleen maar het „mooie" handje mogen geven en gebruiken, dan mag men er zich toch zeker niet over ver won daren, wanneer de achtergestelde lin kerhand minder geoefend wordt en zoo doende onhandig is Laat men kinderen in dit opzicht vrij, dan leert de practiik ons zeer vaak, dat die kinderen zoowel de linker- als de rechter hand gebruiken, naarmate het hen het be^-- uitkomt., W'i kunnen gerust aannemen, dat zii bij intuitie gevoelen, wat het gemakkelijkste en zekerste is Waarom moeten wij, vol wassenen dan die voorkeur voer de rech terhand bij de opvoeding onzer kinderen altijd zoo in hooge mate naar voren bren gen? In Parijs hebben vooraanstaande geleer den er op gewezen, hoe wenschelijk het is, de kinderen het gebruik van beide handen te leeren. Zij willen het zelfs op de scholen doorvoeren, opdat de kinderen met beide handen leeren schim ven. teekenen, hand werken enz. Aan al het nieuwe, wat de kleintjes de eerste jaren leeren, moeten zij zich aanpassen en gewennen, zoodat Let niet zooveel bezwaren kan geven, indien zij ook daar beide handen leeren gebrui ken. (Nadruk verboden.) band van goud zijn het turquoises, die het hart vormen. De halsketting in het midden is van ge slepen kralen, die aan een dun metalen draadje geregen zijn en aan beide einden druiventrosjes hebben hangen. Mooi staat deze ketting bij een hooge, ronde halsaf werking of langs een staand boordje. De clips onder aan rechts bestaat uit een tak emerald groene kristallen bloemetjes Sieraden in velerlei vorm en uitvoering zijn thans inderdaad bijna onmisbaar ge worden. Men kan zelfs met een beperkte beurs allerlei byoux koopen, die van den goeden smaak van den ontwerper getuigen. Veel, wat lange jaren op den bodem van byouterie doosjes gerust heeft, wordt thans VOGELS EN HUN VOEDSEL IN DEN WINTER. De wintermaanden zijn voor onze ge vleugelde vrienden zeer zorgelijk en daar om zullen wij gaarne medewerken, om hen het leven wat dragelijker te maken. Het beste is om een eenvoudig paaltje in den grond te slaan waarop een dwarsplank ge spijkerd wordt, zoodat allerlei soorten vo gels zich te goed kunnen doen aan deze „eettafel". Om te voorkomen dat katten de vogels opschrikken zal men b.v. hulst langs den paal kunnen binden. Op een deel van de tafel kan men grootere stukken geweekt brood leggen, waarvan de spreeu wen zullen eten en ook andere grootere vogels. De kleinere soorten krijgen gehakte nootjes, gekookte rijst, krenten, kaas, hen nep en kanariezaad. Een geweekte honden beschuit kan ook op de tafel gelegd wor den, evenals fijn gehakte vleeschresten. Takjes met winterbessen vallen zeer in den smaak en worden evenals snoeren pinda's aan de zijkanten gehangen, waarvan voor al het meezenvolkje zal smullen Bij koud weer zullen twee maaltijden gewenscht zijn, n.1. één in den vroegen morgen en een 's middags, terwijl wat water niet mag ont breken. Achtergebleven voedsel kan men beter wegnemen tegen den avond, aange zien dit ratten en muizen tot een bezoek lokt. De bakjes water moeten liefst plat zijn, terwijl men er tegen bevriezen een weinig glycerine aan toevoegt. Zoodra de lente echter weer in het land is houdt de voedering der vogels op en moeten zij weer in hun eigen onderhoud leeren voorzien. aan de vergetelheid ontrukt. Ouderwetsche en past uitstekend bij zwart fluweel of sieraden gelden weer als quite fashion. satijn. Ereede armbanden, glad of gegraveerd met De drie bloemen (links) zijn met een bloemen en andere motieven worden zeer fljn schakelkettinkje met elkander verbon- vee] gedragen en onze schets ter rechter den en zijn bedoeld om gedragen te wor- zi.de geeft van een dezer een beeld. De den langs een halsuitsnijding van een ja- fijn gegraveerde bloemen hebben in het p0n en gemaakt van saphir-blauw email midden edel of half edel steenen, op dezen ^et een randje van goud metaal. MIDDAGJAPON. Succespatroon 1566. Prijs 30 cent -f 5 ct. voor adm.- en ver zendkosten. Voor gekleed zal deze japon van verschil lende zijden weefsels met ingeweven mo tieven of met een metaaldraadje een ele gant geheel vormen, evenals van velours chiffon of van kantstof. Een eenvoudiger model laat zich maken van verschillende wollen weefsels. Het lijfje is midden voor ingehaald en heeft halfs afwerking met of zonder kraag, hetgeen van den persoon lijken smaak afhangt. Lange mouwen, die evenwel langs de lijn afgeknipt kunnen worden. Patronen in de maten 444648 en 50. Besteladres: Het Practisch Modeblad, Post bus 36, den Haag. Giro 203203. De modellen der hoeden hebben zich wel zeer ge wijzigd en de platte en lage bol len, die wij de laatste jaren ge- dragen hebben, zijn van het too- neel verdwenen. Inderdaad heeft I" lÉftrri^ op het gebied der 3^ hoeden een ware omwenteling kp "tr, plaats gevonden en de bollen niet alleen, doch ook yÉtT N. de garneeringen zijn hoog. We vin- den in de eollee- l v 1 ties van Patou, i/r Lucienne en vele (\jf andere Parijsche huizen een onge kende veelheid van modellen, zoo zelfs, dat zij iet- wat verwarrend -v werkt. Iedere vrouw zal ons on- getwijfeld toege- JKS ven, dat de hoed, alhoewel een on- derdeel van het V toilet uitmakend, V toch wel een zeer '/Mi belangrijk detail f( a\V is. De totaal in- Lü -7 druk van een ge- heel kan ver- hoogd worden of volkomen mis- lukken, enkel en alleen door een hoed. Gezien de overgroote keus is het dan ook P-1D( wel het verstan- digst om rustig den tijd te nemen voor het koopen j Van een hoed, ter- wijl men als het ware moet aan voelen welk mo del het beste staat. Rekening moet worden ge houden met de persoonlijkheid en niet minder met den vorm van het gelaat Mo dellen, die geschikt zijn voor een lang, smal gelaat zullen meestal niet flatteercn, indien men een rond gezicht heeft, dat te vens nogal gevuld is. Een hoed kan te jeugdig kleeden, doch kan ook jaren ouder maken; beide uiter sten zfy'n misplaatst. Zoodra de dagen korter worden en het weer slechter wordt, is de huisvrouw meer dan ooit aan huis gebonden. Onwillekeurig komt dan de lust naar boven, iets anders te doen, dan anders. Welnu, hiervoor komt dan zeker wel het bakken van fijne broodjes, cakes en koekjes in aanmerking. Trouwens dit is niet alléén als tijdverdrijf te beschouwen, maar het is altijd bijzonder aardig, indien men kan presenteeren, wat men zelf heeft gemaakt. Wij stellen ons dan ook voor een serie recepten te geven, van eenvoudige lekker nijen voor het thee-uurtje en twijfelen er niet aan, dat verschillende ook gaarne ver orberd worden bij een kopje koffie. We zagen o.a. een aardige postillon in zwart met een bosje afhangende hanevee- ren, terwijl op de meer gekleede hoeden groote strikken, aigraittes, struisveeren, vleugels en dergelijke garneeringen wor den toegepast. Toques ziet men meest van gedrapeerd fluweel soms met een clips van strass, ook wel met pailletten gegarneerd, terwijl de voiles die er bij gedragen worden het ge heel nog eleganter maken. Gladde en gedrapeerde kapjes worden veel gedragen en laten het voorhoofd ge heel vrij. Om ze iets voller te doen werken, draagt men er meestal voiles bij. Onze afbeelding geeft eenige zeer mo derne Parijsche hoeden weer, waarvan het eerste model (boven links) van zwart ag- neau rasé is met gedrapeerde bol en satin crè strik tegen de achterzijde Geslaagd is de lijn aan de voorzijde, die door de spits toeloopende punt even het kapsel te zien geeft. Geheel anders werkt de rechter hoed van soepel vilt, die diep over het voor hoofd wordt gedragen en om de hooge gedrapeerde bol een geribd groen zijden lint heeft, dat met lange lussen gestrikt is en ook over het kapsel gaat. Model 3 is zeer modern en heeft een ge bogen rand, die aan de linkerkant opgesla gen en van „stocking red" vilt is gemaakt, terwijl de hooge bol, die in een cirkeltje eindigt afhangende franje heeft. Rechts een garnituur van peau de suède of fluweel gemaakt, bestaande uit baret, tasch en handschoenen. De baret, die het voorhoofd vrij laat, heeft een aangezette puntige rand aan de bol, waardoor de vereischle hooge lijn ver kregen wordt Behalve in zwart, ziet men deze garnituren ook in groen, bruin en roestrood, terwijl de voorzijde een aardige sierspeld b.v in strass heeft. (Nadruk verboden). G C. M.S. KAASBEIGNETS. *4 L. koud water, 20 gr. boter, y2 eier dooier, 1 eiwit. 1/4 theelepel bakpoeder, 60 gr. bloem, 50 gr. parmezaansche kaas, zout en mosterd naar smaak. Water en boter aan de kook brengen, daarna de bloem er in strooien en roeren totdat het mengsel stevig is en van de pan loslaat. Vermengen met bakpoeder, halve eierdooier en kaas, daarna het stijf geklopte eiwit luchtig doormengen. Fri tuur vet heetmaken en hierin theelepels vol van het beslag goud geel en croquant laten bakken. Olie uitlaten trekken op papier en het geb2k bestrooien met wat achter gehouden kaas. Opdienen op schaaltje, waarop een papieren kanten doyley. FIJNE CAKE JES. 3 eieren, tikje zout. 1 theelepel bakpoeder. Gewicht van 2 eieren aan suiker en aan bloem. 100 gr. van elk smaakje. Bloem, bakpoeder en zout twee maal zeeven, suiker door mengen, drie goed ge klopte dooiers en een of ander smaakje, hetzij amandel essence, vanille of citroen schil. Eiwit zéér stijf kloppen en luchtig door het beslag mengen. Kleine cake vormpjes invetten en vullen, daarna in warmen oven vlug bakken (=t 10 k 15 min.). Voor de sportieve modellen als canotiers, bretons, postillons e.a. wordt vilt en ve lours verwerkt en behalve zwart ziet men veel bruin, groen, aubergine en bordeaux. De garneering der sportieve modellen is eenvoudig en bestaat meestal uit een om den bol gelegd ribslint, een cocarde of rechte veer, vooral de lange fazanten-veren ziet men op chasseurs.

De Soester | 1938 | | pagina 6