2e BLAD NATIONALE FEESTDAG Damestasschen ÏJD Radio-Centrale. EERSTE HULP HOEKJE De spelingen van het lot. HOTEL „DE BOSCHVIJVER" ORANJE DINER DE A.Sc BLIJDE GEBEURTENIS. Bekendmakingen Plaatselijk Nieuws FEUILLETON ZIE DE ETALAGE EERSTE SOESTER BEGRAFENIS-ONDERNEMING behoorende bij „D E S O E S T E R" van ZATERDAG 15 JANUARI 1988, No. 4. (Officieel) HERHALINGSOEFENINGEN. (Art. 31, le Ud, en art. 33 der dienstplicht wet). De Burgemeester van. Soest maakt be kend, dat de gewone dienstplichtigen van diverse korpsen en korpsonderdeelen in 1938 voor herhalingsoefeningen in werke- 1 ijken dienst moeten komen. Dit betreft de lichtingen 1027, 1928, 1932 en 1934. De duur van deze oefeningen is ver schillend. Hij bedraagt: 6 dagen voor de soldaten en korporaals en 13 dagen voor de onderofficieren van de lichtingen 1927, en 1928, behoorende tot de regimenten huzaren of tot de regimen ten veldartillerie, voor zoover afkomstig van de cavalerie; 10 dagen voor de overige soldaten en korporaals en 17 dagen voor de overige on derofficieren van de lichtingen 1927 en '28; 17 dagen voor de soldaten en korporaals en 24 dagen voor de onderofficieren van de andere lichtingen. Voor de opkomst zijn in het algemeen de tijdstippen vastgesteld, welke uitvoerig z(jn vermeld op de publicatie op het ge meentelijk aanplakbord aan het Raadhuis. De oproeping van de hierbedoelde dienst plichtigen zal bij nadere kennisgeving plaats hebben. Aan hen, die als dienstplich tige hebben gezorgd, dat hun volledig adres ter gemeentesecretarie bekend is, wordt een persoonlijke kennisgeving toe gezonden. Onder gewone dienstplichtigen worden hier ook begrepen zij, die als gewoon dienstplichtige worden beschouwd, alsme de zij, die een verbintenis hebben aange gaan om te dienen op den voet van ge woon dienstplichtige. Voor de Infanterie valt het tijdstip de zer herhalingsoefeningen voornamelijk tusschen 1 September en 8 October. Soest, 12 Januari 1938. De Burgemeester voornoemd W. A. J. Visser. (Van Redactie-wege bekort). voorop, dat de familie hier is aangekomen op de laatste rustplaats voor dat de be graafplaats wordt betreden en om dan te zien hoe het stoffelijk overschot aan de groeve wordt toevertrouwd. De overlede ne leefde in een kleine kring, die voorheen wjjd was, maar allengs kleiner werd. Hfl heeft gestaan in den dienst des Woords en daaruit menigeen getroost en opgebeurd. Hjj laat een spoor achter, waarvan de kracht besloten ligt in den weg des Heeren. Maar daarom niet gezien in het donkere graf, maar naar Hem, die dood en graf heeft overwonnen, want hfl is niet dood, maar leeft met Hem, Die uit den dooden is opgestaan. Daarom moet de laatste her innering niet zfln het open graf, maar een blik naar boven, waar H(j hem is voorge gaan. Uw geloof zal U over alle smart en rouw heendragen; heft daarom het hoofd op naar Uw God, Hij zorgt voor U in uw smart en zoekt hem dagelijks in Uw ge bed, want Hjj zal het maken. Hierna werd de kist naar de geopende groeve gedragen en nadat deze daarin was weggezakt, besloot ds. E. Groene- veld met het Onze Vader. Nadat bloemen in de groeve waren ge strooid, dankte de predikant namens de fa milie voor de belangstelling, den heer van Diermen voor het goede verzorgen van de begrafenis. Hiermede was deze korte plech tigheid ten einde. „FRJEONSKIP EN IENF&LD" TO SOEST. MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON TE SOEST. Zij die over het dienstjaar 1937 van Maatschappelijk Hulpbetoon nog gelden te vorderen hebben, worden verzocht hun no ta's ten spoedigste in te dienen, in ieder geval vóór 1 MAART 1938. Indiening der nota's kan geschieden bij den secretaris-penningmeester van Maat schappelijk Hulpbetoon aan de 3e Afdee- ling ter secretarie. Soest, 12 Januari 1938. Maatschappelijk Hulpbetoon te Soest, (w.g. P. W. Blaas, Secretaris. Ds. G. F. DREEVER, EM. LUTH. PRED. f Onder niet veel belangstelling werd Donderdagmorgen te half twaalf uur op de Ned. Herv. Begraafplaats aan den schoot der aarde toevertrouwd het stoffelijk overschot van wijlen ds. G. F. Dreever, em. Luth. predikant, laatste standplaats Ber gen op Zoom, die in den ouderdom van 64 jaar na een korte ongesteldheid alhier is overleden. De eikenhouten kist was gedekt door een 3-tal kransen, w.o. een van Moe der, Kinderen en Kleinkinderen. Toen de familie rondom de baar had plaats genomen, nam ds. E. Groeneveld, Ned. Herv. Pred. alhier het woord en stelde Naar het Engelsch. 35). Hoe geruststellend haar toon van spre ken tegenover haar vader ook had geklon ken, in zichzelve was Drusilla alles-behal- ve gerust op de gevolgen van deze ontmoe ting; ze zou althans eenige voorzorgen nemen tegen herkenning. Den volgenden ochtend kreeg zij een kaartschrgven, waarin haar werd meege deeld, dat Mr. Carte haar om twee uur aan het „Savoy Theatre" wachtte. Toen ze hier Arethusa van op de hoogte stelde, voegde ze er meteen bij: „Zou het heel veel moeite voor je zgn om hier in de buurt even een dikke voile voor mij te koopen?" „In het minst niet; maar „Nu; wat maar" „Er is mg gisteravond in den schouw burg iets overkomen, wat eigenlijk meer u betreft. Ik vond het zoo onaangenaam, dat u misschien denken zoudt, hoe ik mg met uw zaken bemoeien wilde, dat ik er u niets van had willen zeggen. Maar nu lijkt het mfl toch beter, dat ik dit wèl doe. Ant- Genoemde vereeniging boodt Woensdag avond om 8 uur haar leden en genoodigden een 2e koffie- met koek-avond aan in de Gouden Ploeg, welke door 60 personen was bezocht. De praeses, de heer J. J. Roorda, opende den avond met een korte toespraak en deel de mede, dat avonden als deze er ook moe ten zijn, niet alleen om de koffie met koek, maar om onze mooie Friesche taal, welke ons zoo lief is, hoog te houden. De vereeni ging is een groot geheel in Bondsverband, daaraan hebben wij ook te danken, dat de Friesche taal op school wordt geleerd. Het H.B. wijst ons telkens op het kwartje, dat van elk lid gevraagd wordt; dat vindt het bestuur erg vervelend om de leden elk jaar om dat kwartje te vragen, daarom heeft het bestuur besloten de contributie te ver- hoogen met 0.10 per gulden, zoodat men dan aan het bedrag komt wat het H.B. ons vraagt en is veel gezeur van de baan, want de club telt momenteel 50 leden. Verder hoopt spreker, dat deze 2e avond, feitelijk de eerste in 1938, een zeer gezellige avond zal zijn; die koffieavonden worden belegd opdat de leden met elkander in nauwer con tact zullen komen en tooneelspel moet ook eens door iets anders vervangen worden. Na deze improvisatie werden staande 2 coupletten v. h. Friesche Volkslied gezon gen, waarna de praeses een leuke voor dracht ten beste gaf. Hierna werd koffie met een klont en een schijf koek geserveerd, en met smaak opgepeuzeld. Het verdere gedeelte van den avond werd gevuld door luimige voordrachten door de leden, waarover gegierd werd en na nog maals van de koffie en de koek te hebben genoten, werd het programma verder af gewerkt en enkele proza's voorgelezen. De Friesche liederen werden lustig mede gezongen ;de uitvoerenden hadden na elk nummer een applaus in ontvangst te ne men. Het geheel werd afgewisseld door enkele gezelschapsspelen om mooie prijzen; daarna volgde nog een dansje, waarbij de Schotsche Trije niet werd vergeten, in gestudeerd door den heer B. Bearda uit Amersfoort, aan wien de geheele leiding was toevertrouwd. Tot laat in den nacht bleef men gezellig bijeen; de vereeniging heeft een prettige avond georganiseerd. Het muzikale gedeelte was toevertrouwd aan piano- en vioolmuziek. De fraaie Frie sche vlag sierde het podium. ORANJEFILM. De bejaarde ingezetenen, evenals de dooi de werkloosheid getroffenen, worden her innerd aan de mededeeling, verstrekt door de Algemeene Commissie tot viering der blijde gebeurtenis, dat voor hen kosteloos een Oranjefilm met bijfilm zal zijn te be zichtigen in Cariton, Burgem. Grothestr., op nader vast te stellen tijdstip. Opgave daarvoor kan geschieden tot uiterlijk, heden Zaterdag aan de navolgende adressen J. A. W. Iseger, Koninginnelaan 82. J. Griep, Laanstraat 20. E. de Lange, Heuvelweg 3. G. Langelaar, van Lenneplaan 1. woord mij een vraag. U hoeft enkel maar „ja", of „neen" te zeggen. Is u bang, iemand te ontmoeten? Toen u daar zoo even sprak van een dikke voile ging ik zoo iets vermoeden. Mr. Frenner, de- geen voor wien u gezongen heeft is gis teravond bij mij in de schouwburg geko men en heeft mij enkele vragen over u ge steld: hoe lang u in Londen is geweest; of u alleen was; en zoo voort. En hij had iemand anders bg zich, die nog veel meer belang in u scheen te stellen, dan Fenner zelve." „Hoe zag die er uit?" „Een bleeke man, met een mager gezicht, véél rimpels onder de oogen en een groo- ten knevel." Toen Arethusa zag, hoe ontsteld Dru silla keek haastte zg zich, er bg te voegen: „Wees maar niet bang, Miss Drusilla. Ik heb ze zoo veel mogelijk van de wijs ge bracht. Ik heb Fenner gezegd, dat ik u had hooren zingen bij een vriendin aan huis en dat ik zóó zeer getroffen was, door uw stem, dat ik had aangeboden, u bij hem te brengen. Ik zei, dat uw vrienden er niets van wisten, dat u weer aan het tooneel wilde gaan en dat de briefkaart daarom maar aan mgn adres moest worden ge zonden en dat u ze bij mij zoudt komen halen. Verder zei ik, dat ik uw adres niet wist, zoo min als het mij bekend was, of u alleen of met een groote familie woon de. Wat hij nog meer weten wilde, moest De komende Nationale Feestdag moet voor ieder een ware feest dag zijn. Gebruikt daarom ter gelegen heid van dit FEEST in met gezellige sfeer het speciale a f 2,—. MENU OP AANVRAAG TELEFOON 2706 ma, welke beter tot zjjn recht was geko men, wanneer de pauze telkens niet zoo gerekt werd tusschen elk bedrijf. De jon gelui deden hun best; de chef, de kassier en de dief, de procuratiehouder gaven goed spel. Tot slot gaf ds. E. Groeneveld om on geveer 12 uur een kort overzicht van den avond en sloot deze met gebed. Dinsdag j.1. is het detachement der Rijksveldwacht te Soestdijk, ten einde op alle gebeurtenissen te zijn voorbereid, ver sterkt met 20 rijksveldwachters, terwijl tevens 2 motorrijwielen zijn toegevoegd en 1 automobiel van de Rijksverkeers-politie. Men rekent met demogelijkheid, dat een overgroote belangstelling nabij het Paleis na de geboorte, verdere maatregelen noo- dig zal maken. Ten einde alsdan de noodi- rust te verzekeren en het drukke ver keer in goede banen te leiden, zou het wel licht bij groote opeenhopingen van men- schen noodzakelijk kunnen blijken het doorgaande verkeer tijdelijk wat om te leg gen, waartoe de maatregelen reeds nu zijn getroffen en de borden met aanwijzingen reeds zijn geplaatst, .vooralsnog overdekt met zakken, zoodat ze aan het oog zijn onttrokken. Zoo noodig kunnen die zakken in zeer korten tijd worden verwijderd. Mocht dat noodzakelijk blijken, dan zullen voor de verkeersregeling enz. nog een 50- tal rijksveldwachters naar Soestdijk, Baarn en Soest worden gedirigeerd. C.J.M.V. „SAMUEL." Genoemde vereeniging, een afdeeling van het N.J.V., hield Woensdagavond om 8 uur in de zaal „Eltheto" aan hetDriftje, haar Jaarvergadering, die zeer drutk bezocht was, o.a. door den voorzitter der Prov. Comm., door een afdeeling van het R.O.G. e.a. De vergadering werd geopend door den heer A. Luiben, die laat zingen lied 1, uit den bundel van het N.J.V., waarna hij in gebed voorgaat. Daarop roept hij allen het welkom toe, in het bijzonder de afge vaardigden van de kerken en de zuster verenigingen en leest vervolgens Jesaya 40 voor en geeft daar een korte verklaring van, van dat wonderlijke, heerlijke, schrift gedeelte. Vervolgens las de heer B. van Herwaarden het Jaarverslag '36'37 voor, waaruit wij opteekenden, dat het ledental stationnair 'bleef, de finantiën zuinig moes ten worden beheerd. Uit het Jaarverslag van den Penningmeester, den heer R. v. d. Heuvel bleek, dat het saldo '35'36 be draagt 62.56%; de gehouden collecte, welke werd gehouden onder het genot van een kopje thee, bracht 8.94 op. Na het zingen van 2 coupletten van het Bondslied droeg de heer A. Luiben een leuke humoristische voordracht voor, geti teld: „de Kanarie". Na een. geanimeerde pauze droeg de heer B. van Herwaarden voor: „Vermicel- lisoep", welke voordracht eveneens in den smaak viel. Het applaus was verdiend. Vervolgens werd opgevoerd de samen spraak: „het Geweten" van A. K. Straats hij dan maar aan u zelve vragen." „Dank je wel, Thusa! Je bent zoo voor zichtig geweest, als je maar zijn kon! Maar wat moet ik beginnen?Want: die vreemde, is mgn man en tot hem terugkeeren zou de grootste kwelling be duiden, die er op de wereld bestond!" Arethusa stond als verplet; maar daar Mr. Jones haar van uit de andere ka mer riep, zei ze niets meer en ging hoo ren, wat de zieke verlangde, want, ook al geheel vrijwillig, had zij de zorgen voor den zieke op zich genomen, als Drusilla uit was. Toen er later op den ochtend eens een rustiger oogenblik kwam, vertelde Dru silla de trouwe vriendin de heele ongeluk kige geschiedenis van haar beide huwelij ken; maar, van haar vader vertelde zij niets. Arethusa had eerst geen woorden, sterk genoeg, om lucht te geven aan haar ver ontwaardiging jegens Addison en zij be sloot: „Laat hem maar opkomen! Van mij zal hij niets te hooren krijgen. Als ik, in 's Hemelsnaam, maar thuis ben, wanneer hg komt! In ieder geval zal ik Moeder voldoende op de hoogte brengen, dat zij geen woord meer loslaat dan noodig is." „Maar het idee van terug te gaan aan het tooneel, geef ik nu op. Je begrijpt, dat hg al heeft gezorgd, dat alle opera-direc ties de beschrgving van mijn uiterlijk heb- RADIO* PROGRAMMA DER BUITENLANDSCHIC STATIONS. ZONDAG 16 JANUARI. 8.30 Brussel VI. 9.00 Keulen 9.50 Brussel VI. 11.20 Keulen 1.20 Brussel VI. 1.50 Nationaal programma 2.20 Diversen 3.00 Keulen 5.20 Parijs Radio 7.50 Keulen 9.20 Budapest 9.50 Keulen 11.20 Pargs Radio MAANDAG 17 JANUARI. 11.05 Nationaal programma 11.35 Keulen 1.20 Brussel VI. 2.20 Danmarks Radio 2.35 London Reg. 3.20 Keulen 5.20 Nationaal programma 6.20 Keulen 7.00 Radio Centrale Soestdijk 8.00 Diversen 9.25 Beromunster 9.50 Weenen 10.50 Keulen 11.20 Nationaal programma DINSDAG 18 JANUARI. 11.05 London Reg. 12.20 Keulen I.20 Brussel VI. 2.20 London Reg. 3.20 Keulen 5.20 Nationaal programma 6.20 Keulen 7.00 Radio Centrale Soestdijk 8.00 Diversen 8.20 Brussel Fr. 9.20 Beromunster 9.45 Weenen 10.50 Budapest 11.20 Nationaal programma WOENSDAG 19 JANUARI. II.05 London Reg. 11.20 Nationaal programma 12.35 Keulen 1.20 Brussel VI. "*2.20 Nationaal programma 3.50 Keulen 5.20 Nationaal programma 6.20 London Reg. 7.U0 Radio Centrale Soestdijk 8.00 Nationaal programma DONDERDAG 20 JANUARI. 11.05 London Reg. 11.35 Keulen 1.20 Brussel VI. 2.20 London Reg. 4.50 Keulen 5.20 Nationaal programma 6.20 Keulen 7.00 Radio Centrale Soestdijk VERBANDDOOSJE. Wanneer een cursist met goed gevolg zijn examen aflegt van de E.H.B.O., dan is het de goede gewoonte van het Bestuur althans hier om hem (of haar) gelijk met het diploma een verbanddoosje te over handigen. De inhoud daarvan bestaat uit: 1 rolletje watten, 2 hydrophilewindsels, 2 X 1/16 M. sterielgaas, 1 Utermöhlen's snelverband, 1 enveloppe brandwindsel, 1 fl. Jodium-tinctuur, 1 doosje hechtpleister, l c.M. breed en 4 veiligheidsspelden. Deze doosjes zijn zeer handig, kunnen in den achterzak of handtasch gemakkelijk mee gedragen worden en zouden nóg beter zijn, indien er een eenvoudige gebruiksaanwij zing aan toegevoegd zou worden. Want niet alleen hebben gediplomeerde E.H.B.O.- ers zoo'n doosje in hun bezit, maar ook leeken op Eerste hulp gebied koopen wel eens zoo'n doosje. En juist voor deze laat- sten is veelal een gebruiksaanwijzing noo dig. De mogelijkheid bestaat immers, dat zg direct watten op een wond leggen in- plaats van gaas, of leukoplast gebruiken zonder gaas op den wond. Ook het gebruik van Jodium-tinctuur is voor toelichting vatbaar. We hebben daar trouwens al eens een hoekje aan gewijd, hoewel dit blijkbaar wel weer herhaald mag worden. De vorige week verleende een dame eerste hulp aan een schaatsenrijder, die een ernstige wond direct boven het oog had gekregen. Haar eerste uitroep was, dat ze geen Jodium in haar doosje had. Gelukkig niet, want dit wordt nooit gebruikt bij diepe wonden, en zeker niet bij een oog! Een snelverband of een sterielgaasje met leukoplast gebruiken, juffrouw en dan zoo spoedig mogelijk naar een dokter sturen. Als U het niet gelooft, is het voor de patiënten beter, dat U Jo- diumtinctuur maar uit Uw verbanddoosje laat! Wy ontvingen een groote keuze tegen ongelooflijk lage prijzen N.V. Eerste Soester Electrische Drukkerij, van Weedestraat 7, Soestdijk, Tel. 2962. 8.00 Nationaal programma 8.50 Parijs Radio 10.50 Budapest 11.20 Nationaal programma VRIJDAG 21 JANUARI. 11.05 London Reg. 12.20 Nationaal programma 1.20 Brussel VI. 1.35 London Reg. 3.20 Keulen 4.20 Nationaal programma 6.20 Keulen 7.00 Radio Centrale Soestdijk 8.00 Nationaal programma 9.20 Diversen 10.50 Berlijn 11.20 London Reg. ZATERDAG 22 JANUARI. 9,05 Parijs Radio 12.05 Nationaal programma 1.20 Brussel VI. 2.20 Nationaal programma 3.20 Keulen 5.20 Nationaal programma 6.20 Keulen 7.00 Radio Centrale Soestdijk 8.00 Keulen 9.20 Motala 9.50 Berlijn Wijzigingen voorbehouden. OPGERICHT 1899 Fa. J. C. Haks Dz. Directeur D. HOOLWERF Telef. 692 Telef. 731 Kantoor Heuvelweg. 18 BEGRAFENISSEN - TRANSPORTEN - CREMATIE'S ben, zoodat ik dadelijk in de fuik zou loo- pen. Die uitspraak van vanmiddag in de Savoy zou zeker ook al een samentreffen met hem ten gevolge hebben. Neen; dan moet ik er maar een anderen weg op be denken, om geld te verdienen! Je wilt zeker wel alleen naar the Savoy gaan, Thu sa, en dan tegen Mr. Fenner zeggen, dat je vriendin Smith onverwacht weggeroe pen is, wegens ziekte van een familielid en dat zij voorloopig het idee moest opgeven, om in het publiek te verschijnen." Toen Miss Washington weg was, ging Drusilla naar haar eigen kamer terug en telde haar geld eens na. Het totaal bedroeg nog geen souvereign en dien volgenden dag moest ze de huur betalen. Had ze nu uitzicht gehad op een engagement aan de opera, dan zou zij Mrs. Washington wel een veertien dagen om uitstel hebben ge vraagd; maar zooals zij er nu voor stond, beloofde het voor eerst niet veel beter te worden. Zou ze nu toch aan Mr. Younhusband schrgven?Neen; dat niet. Wat was zg toch ook dom, ze kon geen onderwgs geven; niet boekhouden, niet kleermaken; dèn, moest ze haar stem maar gebruiken! Maar les geven kon ook gevaarlijk zijn door de connecties, die dan weer werden aangeknoopt. Ze wist iets! Straat-zingen! Dan moest ze haar afkeer maar overwinnen en liedjes-zangster worden. Toen Arethusa van haar tocht naar the Savoy terugkeerde vertelde die haar, dat haar vermoeden juist was geweest. Zij werd ontvangen door Mr. Tenner en „dien zelfden bleeken man, met den wreeden glimlach", wiens gezicht ééns zoo lang was geworden op het hooren van de bood schap. Hoe die uren nog voor Drusilla omkwa men, begreep zij later niet; maar om half acht had zg „haar grooten baby" al naar bed gebracht en toen het donker was, be gaf zij zich op weg; tot Arethusa had zij gezegd dat ze op een les uitging. Toen zg eenmaal buiten het huis was liep zij vele, vele straten door; en het was, of zij maar niet beginnen kon! Zonder het te weten, was zij weer heel dicht bij Belmont Street, toen ze eindelijk den moed vatte, het hek van een van de voortuintjes open te duwen en daar een aria in te zetten, die zij zong met zoo'n hartroerende klank in de stem, dat haar uit een van de bovenvensters een shilling werd toegeworpen, waar in den loop van den avond nog enkele bijkwamen. HOOFDSTUK XXIV. In ieder geval was Drusilla op deze wij ze in staat, haar leefwijze te handhaven; en, hoe bitter de vernedering op zichzelve ook voor haar was, om als liedjeszangster te moeten fungeeren, bleef ze heel de vol gende week zingen. (Wordt vervolgd).

De Soester | 1938 | | pagina 3