PHIMELINE Groote Pluimvee- en Konijnen tentoonstelling. öl IF. ¥©0<Gï Hadt U gedacht, dat... Gemengd Nieuws» UGERSRADIO Georganiseerd door de Pluimvee- en Konijnenfokkers- vereeniging „Soest en Omstreken". Soesterberg Burgerlijke Stand TDAAT3 SOESTtel 2.736'. Op 18, 19 en 20 Januari j.l. werd door genoemde vereeniging haar 10e tentoon stelling gehouden in de groote zaal van het St. Ludgardusgebouw, waarvoor 167 nummers waren ingekomen. Ter gelegen heid van dit 2e lustrum was een Eere-Co- mité gevormd, vastgesteld als volgt: Mr. W. A. J. Visser, Burgemeester v. Soest. H. J. Gasille, Wethouder van Soest. D. A. de Bruyn, Wethouder van Soest. J. Batenburg, Gem. Secretaris van Soest. Beschermvrouwe was: Mevrouw M. A. Imans-de Moraaz-Boers, te Soestdjjk. Als keurmeesters fungeerden voor Pluim vee de H.H. P. J. Wijk Pzn., te Apeldoorn; voor Konijnen en Cavia's J. de Jong, te Rotterdam en voor Postduiven de heer W. Sparenberg te Utrecht. De dierenarts was de heer C. A. Kok, alhier. Wie inzonden. De inzenders waren de H.H.: J. J. W. Blom, Beckeringhstraa|t 25, Sc cdtdijk; P. Beijen, Eigendomsweg 14, Soest; A. Graaumans, Dorresteinweg 18, Soestdijk; H. J. de Haan Sr., Verl. Tal- malaan 31, Soest; Th. A. Janssen, Da Costalaan 9B, Soest; D. Kamerbeek, Soes- terweg 503, Amersfoort; J. J. Koops, Ro zenstraat 31, Baarn; D. Kroon, Wiekslo- terweg 3a, Soestdijk; D. Klapwijk, Vosse- veldlaan 23, Soest; C. Karstens, Dorre steinweg 20, Soestdijk; B. J. v. d. Linden, Soesterberg ^chestraat 49, Soest; C. Meijer, Waldeck Pyrmontlaan 22a, Baarn; D. Maagdelijn Mariastraat 6, Soestdijk; W. N. Nieuwen., üs, v. Weedestraat 23, Soest dijk; E. J. ten Raa, Kerkstraat 10, Soest; J. Rjjksen, Beetzlaan 59, Soestdijk; H. van Sitter Sr., Brinkstraat 18, Baarn; H. van Sitter Jr., v. Weedestraat 7B, Soestdijk; F. Schipper, Nieuwstraat 30a, Soestdijk; A. Schaap, Kerkstraat 12, Soest; G. Tee- ken, Klaarwaterweg 41, Soest en S. Visser, Stationsweg, Baarn. Een groot aantal prijzen en eerenrH-?ji, waren De opening. 6*- Dinsdagavond om 7 uur had de opening £>esljlaats van de tentoonstelling, waarvoor een groote mond kan opzetten, boven de dieren kon hij niet uitkomen. H(j wenscht verder «de vereeniging groei en bloei toe in het belang der leden en van deze ge meente. Na applaus ving het dierenconcert aan als teeken van instemming met de woor den van den Burgemeester. De expositie. Na de opening verbleef Z.Ed.Achtb. nog geruimen tijd op de expositie en sprak zrjn groote sympathie uit voor hetgeen hij ge zien had en féliciteerde het bestuur, dat het de zaak zoo krachtig aangepakt neeft, dat het tentoonstellingen kan houden, wat zelfs andere gemeenten niet zouden kunnen verbeteren. Er was zeer veel moois te zien op deze tentoonstelling. De vereeniging komt een pluim toe voor de organisatie. De bekroningen. Op de tentoonstelling werden vele bekro ningen verleend, waarvan w\j de voor naamste noemen: Hoofd-eere-pryzen. Groote bronzen medaille, geschonken door H.M. de Koningin, voor het fraaiste Ko nijn, eigen fok der tentoonstelling: win naar Th. A. Janssen, Soest. Groote bronzen medaille, geschonken door H.K.H. Prinses Juliana voor de fraaiste Haan of Hen eigen fok der tentoonstel ling: winnaar H. v. Sitter Sr., Baarn. Groote bronzen medaille, geschonken door Z.K.H. Prins Bernhard voor de fraaiste vogel der tentoonstelling in de Postdui ven vliegklasse, winnaar: A. Schaap, Soest. F •'jy V\eÖa veel belangstelling bestond en o.m. die ra bijgewoond door den voorzitter van Eere-comité, burgemeester Mr. W. A. J /fisjer. 'Jtöen allen aanwezig -waren, nam de heer E. J. ten Raa, voorzitter der vereeni ging en van het tentoonstellingsbestuur, het woord en las zijn speech voor, waaruit wij het navolgende hebben vastgelegd: Spreker riep de dames en heeren het welkom toe en stelde voorop het groote voorrecht, dat de. heer Burgemeester, voorzitter van het Eere-Comité en hoofd dezer Gemeente aanwezig is en roept Z.Ed.Achtb., de leden der tentoonstellings commissie, de leden en de belangstellen den bij deze 10e tentoonstelling het harte lijk welkom toe. Daarop deelde spreker mede, dat de vereeniging der Konijnenfok kers op 12 en 13 November 1927 de eerste expositie heeft gehouden in het gym nastieklokaal der O.L. Schoo lin de Kerke- buurt, waarvoor dadelijk belangstelling aanwezig was. Deze tentoonstelling werd gehouden in het bloeitijdperk der Angora- konijnkokkerij, die geheel op den ach tergrond is geraakt. Steeds heeft de ver eeniging, ondanks slechte tijden, haar ten toonstellingen gehouden, dank zij de sym pathie en de hulp van velen, o.a. van het Koninklijk Huis, waarvan dikwijls medail les zijn ontvangen en ook nu wederom een van H.M. de Koningin, van H.K.H. Prinses Juliana en een van Z.K.H. Prins Bernhard en ook van het Gemeentebestuur, waar voor hun grooten dank toekomt. Het vorig jaar kwam in deze gemeente zich vestigen Mevrouw M. A. de Moraaz- Imans, die veel voor de pluimveesport en den fok gevoelde en reeds in Baarn lid was en nu Beschermvrouwe is. Zij schonk een zilveren beker en 60.voor het garantie fonds, waarvoor haar een warm woord van dank toekomt. Spreker dankte verder alle medejverkenden; hun steun aan de vereeniging wordt ten zeerste gewaar deerd. De organisatoren hebben veel werk verzet, want men kan wel spreken over het houden van een tentoonstelling, maar de uitvoering er van vraagt veel werk. De tentoonstellingscommissie zejgt spreker hartelijk dank; een bijzonder woord van waardeering verdient de secretaris, de heer H. J. de Haan Jr., de ziel van het ge heel, die onnoemelijk veel werk heeft ver zet; ook gaat de dank uit naar de H.H. Sitter Jr. en Blom en tot slot aan de in zenders, door wien het mogelijk was deze tentoonstelling te organiseeren. Spreker hoopt, dat de tentoonstelling moge slagen en verzoekt den heer Burgemeester om deze tentoonstelling te willen openen. De burgemeester opent. De burgemeester, het woord verkregen- de, voldoet gaarne aan het verzoek van het bestuur tot Z.Ed.Achtb. gericht om een enkel woord te spreken. De vereeniging kan in de eerste plaats tevreden zijn met de herdenking van het 2e lustrum; elk lustrum is een gelukwensch waard. Met belangstelling heeft spreker de speech van den voorzitter gehoord en uit de feiten constateerde spreker, dat de vereeniging bestaanszekerheid heeft. Ook het Gemeen tebestuur staat sympathiek tegenover deze vereeniging, want er gaat van haar een goeden klank uit. Uit de publieke belang stelling spreekt de groei der club. Spreker hoopt, dat de belangstelling zal blijven in het belang van de Vereeniging en van de sport en het nut der pluimveehouderij. Spreker is dankbaar, dat de gevederde vrienden zoo rustig z(jn. Z.Ed.Achtb.'heeft wei eens een landbouw- en veetentoonstel ling geopend, maar ofschoon hij wel eens HET AFDOENDE MIDDEL tegen "HOESTEN product van Nederlandsch fabrikaat. PRIJS PER FLACON 1.15 Verkrijgbaar: Apotheek en Laboratorium voor Chemisch onderzoek. W. G. v. ZADELHOFF, Apotheker, v. WEEDESTRAAT 46 - TEL. 2487 SOEST Nederland telt vele menschen Die wel graag natuurschoon wenschen. Steeds zien zij de mooie kant Van ons kleine Nederland. Overal kun je hen winden, Die natuurbeschermingsvrinden. Stukken land worden kordaat Opgekocht voor reservaat. Hiervan laten vaak die heeren Weer een ander profiteeren. Onze Soester Eng die gaat Schuil thans achter prikkeldraad. Bordjes vreeselijke mode Dreigen: Toegang hier verboden! En de wandelaar die 't ziet Oppert dad'lijk: „Mooi is 't niet." 'k Wil er hier geen kwaad van zeggen, Want het zal aan mij wel leggen, 'k Vind het jammer van 't terrein, Maar het zal wel noodig zijn; En dan moet het toch gebeuren, Daarom zal 'k er niet om treuren, 'k Maak me lekkêr toch niet kwaad. Prikkeldraad! Prikkeldraad! t- Benny Vreden. E.H.B.O. AFD. SOESTERBERG. Men deelt ons mede, dat de E.H.B.O.- cursus van de Afd. Soesterberg aanvangt op Woensdag 26 Januari a.s., in een der lo kalen van de O.L. School alhier. Deze cur sus zal worden geleid door den heer H. J. Stroband, arts te Soest, terwijl tevens toe zegging is gedaan door den heer Th. Veld- huysen van Zanten, eveneens arts te Soest. Na afloop van den eersten avond wordt een korte ledenvergadering gehouden ter vast stelling der Statuten en van het Huishou delijk Reglement. Het aantal leden be draagt momenteel reeds 55, wat voorzeker een mooi begin is. Nieuwe leden kunnen zich alsnog opgeven bij den secretaris, Postweg 73, alhier. Burgexn. Grothestr. 30 Telef. 2363 - Soestdijk GED1PL. OPTICIEN. Voor het maken van Uw bril, ook volgens recept van H.H. Oogartsen, een VERTROUWD ADRES- Zilveren medaille, geschonken door het Ge meentebestuur van Soest, voor de fraai ste vogel der tentoonstelling in de Post duiven Schoonheidsklasse, winnaar: G. Teeken, Soest. 2.50, geschonken door den Ed.Achtb. Heer Mr. W. A. J. Visser, Burgemeester van Soest, voor het hoogst aantal pun ten, alles inbegrepen, winnaar A. Graau mans, Soestdijk. Groote Hoenders. Zilveren Beker, geschonken door Mevrouw M. A. de Moraaz Imans-Boers te Soest dijk, voor het hoogst aantal punten, 1 ras, 1 kleur, in de groote Hoenders: win naar A. Graaumans, Soestdijk. Plaquette, geschonken door de N.V. Bier brouwerij „De Amstel" te Amsterdam, voor het hoogst aantal punten, 1 ras, 1 kleur, eigen fok in de Kuifhoenders;. niet toegekend. 6 plateel eierdopjes, (Goudsch fabrikaat), uitgeloofd door de N.V. P. Sluis Pluim vee- en Vogelvoederfabrieken te Wees- perkarspel, vjpor eerste prijs toom of trio Plymouth-Rocks, broed 1937; win naar H. v. Sitter Sr., Baarn. Verguld zilveren medaille, geschonken door de Nederlandsche vereeniging tot bescherming van dieren, voor het mooi ste trio of toom groote Hoenders: win naar A. Graaumans, Soestdijk. Krielen. Electrisch Str\)k\)zer, geschonken door de firma Nieuwenhuis te Soestdijk, voor het hoogst aantal punten, eigen fok in de krielen: winnaar A. Graaumans, Soest dijk. Watervogels. Beker, geschonken door den héér W. C. Priem, voor het hoogst aantal punten in Watervogels: winnaar D. Kamerbeek, Amersfoort. Konijnen. Beker, geschonken door den heer H. v. Sitter Sr. te Baarn, voor het hoogst aantal punten, eigen fok in de Konijnen: winnaar: Th. A. Janssen, Soest. Plaquette, geschonken door den N.K.B. voor het fraaiste konijn der tentoonstel ling, (deze prijs kon alleen door leden der N.K.B. gewonnen worden): winnaar Th. A. Janssen, Sbest. Beker, geschonken door den Soester N.K.B. groep, „Onder Ons" te Soest, voor de mooiste inzending één ras één kleur, eigen fok, S.S. 7, alleen te winnen door leden der groep „Onder Ons"; bij gelijk aantal punten gaat het hoogste praedi- caat voor; winnaar: Th. A. Janssen, te Soest. Postduiven. Beker, geschonken door den heer D. Ka merbeek, te Amersfoort, voor het hoogst aantal punten in de postduiven: win naar H. v. Sitter Jr., Soestdijk. Sierduiven. Lauwertak, voor het hoogst aantal punten in de Sierduiven: winnaar D. Klapwijk, Soest. NOODLANDING. Oorzaak: het afslaan van den motor. Het toestel bekwam lichte schade. De vliegers bekwamen eenige blauwe plekken. Woensdagmiddag omstreeks half twee heeft een militair vliegtuig, afkomstig uit Soesterberg, de Fokkerjager 13, waarin zich behalve de bestuurder, nog een waar nemer bevond, nabij den Bosch een nood landing moeten maken, wegens het afslaan van den motor. Het vliegtuig kwam terecht in een dras sig weiland tusschen het Hinthamerpark en den spoordijk naar Nijmegen, waarbij de rechtervleugel den grond raakte, het toestel een slag om ging en tenslotte met den neus in den grond en de staart in de lucht bleef liggen. De vlieger Fokma en de waarnemer, die slechts eenige blauwe plekken opliepen, konden het toestel ver laten en Soesterberg van het gebeurde op de hoogte stellen. De propeller zal worden gedemonteerd; het toestel liep lichte schade op aan den motor. straat 61a; T. Krasenbrink-Koch m. k., van Lt. Koppenlaan 2 naar Essen (Dld.); W. F. Uijleman van Hartweg 5 n. A'dam, Lijnbaansgracht 204a; Jvr. J. C. C. Röell van Soesterb.straat 127 naar A'dam, Kei zersgracht 792; C. Wallenburg van Kerk straat 23 naar H'sum, Bloemstraat 3; H. Tijsma yan Buntweg 4 naar Zaandam, Zuidwgk 137; M. Struylaart van Vrede hofstraat 2 naar Hontenisse, Molenstraat C 162c; F. te Kaat, met gezin, van Toren straat 18 naar A'dam, Nw. Keizerskracht 16; A, N. van Es, met vr., van Beckeringh- straat 18 naar A'dam, le Oosterparkstr. 245 le étage; A. de Waal Malefijt van Luchtvaartafdeeling n. Bandoeng (N.I.); J. Mondeel van Luchtvaartafd. n. Dubbel dam, Willemsdorp F 123; G. J. v. Dijk van Amersf.straat 2 naar Zeist, Dalweg 38; G. Bogaard-van Eijk van Julianalaan lb naar Utrecht, P. Heinstr. 2; J. Jansen van Kerkpad Z.Z. 22 naar A'foort, Bloemen dalstraat 43; Mr. C. Ch. Janssen v. Raay van Pr. Bernhardlaan 23 naar Bandoeng (N.I.); W. J. J. Dahmen met gez. van de Beaufortlaan 6 naar Afrika; H. A. v. Heukelem van Heideweg 31 n. Ned. Indië; L. T. Bloem van Postweg 39 n. Enschede, J. P. Sweelinckstraat 5; Th. J. H. Boe- kenoogen, met gezin, van Vr edehofstraat 7 naar A'foort, Tuinstraat 9; A. de Jong van Kolonieweg 15 naar Londen, Golders Green Oakflelds 8; P. A. Kiesewetter van Amersf.straat 25 naar A'dam, 3e Helmer straat 86, boven; G. J. F. W. Beernink van Steenhofstraat 34 naar Groenlo, Lievelder- straat A63; J. L. Benard van Soesterberg- schestraat 174 n. R'dam, Schiekade 155b. Verhuizingen binnen de gemeente van 13-19 Januari 1938. Wed. J. Docter-de Groen van L. Brink- weg 56 n. Driftje 3; J. Seezink van Drift- je 3 naar 7; Wed. D. v. d. Broek-Radstok met gezin van Schoutenk.weg 5 n. Kerk straat 11; W. C. Schijf, met gez. van Ko lonieweg lb naar Smitsweg 8; W. Overeem met gezin, van Eikenlaan 9a naar Eiken laan 15; S. S. J. Fr. Hinderdael met gez. van Kolonieweg 4 naar 10; M. Oppenhei- mer, inw*., van da Costalaan 7 n. Kerk straat 31; C. Versluis, inw., van Birktstr. 7a. B. Grothestr*} s ^6: A. Riksen, met gez. van "Nieuweweg 1 naar~z2a; i. Groenesteijn, met gez., van Smitsiweg 40 naar Nieuweweg 1; H. J. M. v. d. Weerd, met gez. van Buntweg 20b n. 22; J. C. H. Burink van Nieuweweg 15b n. Smitsweg Chr. ter Haar, met gez., van Nieuwe weg 15 naar Smitsweg 19; W. de Waard met gezin van Pr. Bernhardlaan 14 naar P. Potterlaan 8; G. A. J. G. Bouricius, met vr., van Beckeringhstraat 31 naar Nieuw straat 38; P. van Hasselt van Schoolstr. 35 naar v. Lenneplaan 66; N. J. v. Woer- kom van K. Hartweg 27 n. Nieuwew. 29b. van 1319 Januari 1938. GEBOREN: Gerard, z. van E. v. Schaik en G. E. Wevers, P. de Hooghlaan 3; Ger- rit, zoon van E. van Drie en H. v. d. Broek, y., Lenneplaan 16; Wilhelmina Richarda Maria, dochter van J. J. Brouwer en M. G. Stalenhoef, L. Brinkweg 53; Jacobus Nicolaas, z. van J. S. v. Amersfoort en E. v. d. Vate, Amersf.straat 104. ONDERTROUWD: M. van Soest, 26 jr. en M. M. Hasselbach, 24 jaar. GEHUWD: geen:' OVERLEDEN: Johanna Bouwens, 19 j., ongeh., Molenstraat W.Z. 10; George Fre- derik Drejer, 64 jaar, geh. m. R. Croese, Beethovenlaan 4; Catharina Hoed, 78 jr., wed. van J. W. van Vuuren, Birktstr. 12 Vestiging van 1319 Januari 1938. A. Schram, inw., van Zeist naar O. Tem pellaan 4; B. Th. Margadant, met vr., van Zwitserland naar L. Bergstraat 23; M. H. Aarsen, inw., van Wassenaar n. Amersf. straat 78c; J. v. d. Kuilen, met gez., van Woudenberg naar Noorderweg 45; Wed. P. Klinkert-Schroeaer, met gez., van Am sterdam naar Hartweg 6a; J. Koeleman, inw., van Utrecht naar Braamweg 80; B. E. Robbemond-v. d. Water, inw., van Amersfoort van Schoutenk.weg 41; A. C. W. Storm, inw., idem; A. den Breejen, inw. idem; W. H. van Ballegoyen de jong van Hilversum naar Kerkpad N.Z. 45; H. J. Kooi, inw., van Bussum naar Nieuwstraat 19; Th. H. v. Donselaar-Poelman, van Zeist naar Ferd. Huycklaan 22; C. Hen driksen, met gez. van Hoogland n. Amers straat 13; H. Weiss met gez. van Aachen (Dld.) naar Woonwagenkamp; A. v. Duu- ren, inw., van Zoelen naar Driehoeksweg 12; M. L. v. d. Berg, inw., van Hilversum naar Julianaplein 5; C. v. Valkengoed, inw van Hoogland naar Birktstraat 65; J. Krflnen, inw., van Hilversum n. Kolonieweg 5; J. W. J. Schoonaard, inw., van Amers foort naar Luchtv.afd.; A. E/v. d. Weerd, inw., van Zeist naar Verl. Postweg 25 H. J. van Konkelenberg, met vr., van Hilver sum naar Vredehofstraat 23. Vertrek van 13—19 Januari 1938. Th. J. Kroes van Luchtv.afd. naar Dub beldam, Willemsdorp F 123; H. v. Ploeg van Amersf.straat 21 n. Zeist, Amersf.- de totaal bevolking van Nederland 8.556.920 bedroeg op 31 December 1936, tegen slechts 2.613.487 op 31 December 1829? er in Nederland in 1829 op elke 1000 mannen 1045 vrouwen waren, doch dat laatstgemeld getal zeer regelmatig is te- ruggeloopen tot 1007 in 1936, de laatste jaren zelfs zéér aanzienlijk teruggeloopen ondanks het totale vrouwenoverschot, er op de 1000 mannelijke inwoners beneden de 15 jaar slechts 964 vrouwelijke inwoon sters beneden de 15 jaar zijn? op de 100 meisjes, die geboren worden, er 106 jongens worden geboren? het dus te verwachten is, dat omstreeks 1942 er evenveel mannen als vrouwen zul len zijn en dat er daama een overschot aan mannen zal komen? sinds 1829 het geboorte-overschot ruim drie-voudig is toegenomen en het vesti- gings-overschot met 10 is afgenomen sinds 1829 de bevolkingsdichtheid in Ne derland per K.M.2 is toegenomen van 80.2 tot 260.3? de gemiddelde onderlinge afstand van den éénen inwoner tot den anderen in 1829 bedroeg 120 Meter en in 1936 slechts 67 Meter? van de totaal-bevolking ad 8.556.920 er niet minder dan 4.170.089, dus byna de helft, woonachtig zijn in de grootere ste den met meer dan 20.000 inwoners? verreweg het grootste aantal echtschei dingen voorkomt bij echtelieden in den leeftijd van 20 tot 49 jaar? van de totaal-bevolking ad 8.556.920 er niet minder dan 2.431.664 zijn beneden de 15 jaar? in 1875 de sterfte bedroeg 25.6 op de 1000 inwoners en in 1936 slechts 8.7 het aantal gesloten huwelijken in den loop der laatste 100 jaar percentage-ge- wijs ongeveer gelijk is gebleven, namelijk 7.5 op de 1000 inwoners? het aantal echtscheidingen echter van 0.1 op 1.9 per 1000 inwoners in dien tijd is toegenomen MIJDRECHT. DE MILLIOENENZAAK. kindersterfte (beneden het jaar) is iggeloopen in dien tjjd van 218 tot 39 f/er IJhUl aangegevenen in 1930 van de Nederlandsche bevolking- was: 34 c/c Ned. Hervormd, 36 c/c Roomsch Katholiek, 8 Gereformeerd, 0.6 Chris telijk Gereformeerd en 1.4 Nederl. Is raëlitisch, terwijl 15 tot geen kerk genootschap behoorde en 5 tot andere dan de genoemde? dat alleen het percentage van de niet tot een kerkgenootschap behoorenden sinds 1849 aanzienlijk is gestegen en alle andere percentages 2ljn gedaald, het minste nog dat der Roomsch Katholieken? (Statistisch Zakboek). Revisie aangevraagd, nadat een schrijver van de anonieme brieven zich heeft bekend gemaakt. Naar de N.R.Ct. verneemt, is bij den Hoogen Raad van de Mijdrechtsche mil- lioenenzaak (nalatenschap van mevr. van Wieringen), waarin J. B. voor de tweede maal veroordeeld is, door de verdedigers namens J. B. revisie aangevraagd. (In Oc- tober is J. B. door den Minister voorwaar delijk in vrijheid gesteld, na ongeveer 4% jaar van zijn vrijheid te zijn beroofd).,De revisie is aangevraagd in verband met het feit, dat de schrijver van de anonieme brie ven zich aan de verdedigers heeft bekend gemaakt en o.m. heeft mede gedeeld, dat hij uit den mond van mevr. van Wieringen heeft gehoord, dat al de op hun echtheid betwiste acten echt wa ren, onder opgave van redenen. De anonymus is, naar verder wordt ver nomen, een ex-zware jongen uit Amster dam. Zuiver op berichten van derden is hij mevrouw v. Wieringen in 1931 gaan op zoeken met halve kennis omtrent de be trekkingen tusschen mevrouw v. W. en J. B. Hij heeft het gesprek zoo kunnen leiden, dat hij uit den mond van mevrouw v. W. zelf vernam, wat hij noodig had. Hij heeft haar gezegd en later „overtuigd", dat J. B. zeer onbetrouwbaar was. Hij heeft haar voorgesteld hem te nemen als vertrouwensman. Dat heeft hij niet be reikt, wèl dat mevrouw hem aanstelde als toezichthouder op J. B. Uit den mond van mevrouw v. W. heeft hij toen gehoord, dat al de litigieuze acten echt waren. Hijzelf heeft op verzoek van mevrouw de acte van afkoop van 1 millioen geredigeerd en ge schreven met verdraaid handschrift. Dit schrift deed hij na voor de verdedigers. Van deze acte, die sinds 1932 berust in de dossiers, is geen foto-copie aanwezig. Me vrouw heeft twee leden van haar personeel binnengeroepen tijdens een der gesprekken en hun gezegd, dat zij dien man na haar dood moesten herkennen. Alle stukken, betrekking hebbende op haar relatie met J. B., zoo is nu verder aan de verdedigers medegedeeld, zou mevrouw in een pak doen en dat ter hand stellen aan den super-vertrouwensman, den ano nymus, met geld om de eerste moeilijkhe den te overkomen. Na het vierde bezoek in September/October 1931 gaf mevrouw het pak nog niet over. De anonymus moet het toen samen met een vriend „gehaald" heb ben. In het pak bleken zich te bevinden 30.000.die verbruikt zijn, en o.m. de stukken, die de verdedigers anoniem toege stuurd kregen. De anonymus heeft zich schuil gehou den uit angst en omdat hij hoopte, dat J. B. ook zonder hem vrij zou komen. Hij verklaart nu, dat de zaak hem geen rust laat. Geld vraagt hij ten minste niet. Aanvankelijk deed hij zijn verklaring aan de verdedigers op hun ambtsgeheim en vroeg hun voor hem een vrijgeleide te vragen bij den procureur-generaal van den Hoogen Raad. Toen deze weigerde, heeft hij drie weken gewacht en de verdedigers daarna gemachtigd zijn naam te noemen, wat er ook van kwam. Met zijn handlan ger hebben de verdedigers ook gesproken. Deze wenscht echter nog onbekend te blij ven. Uit dit verhaal zou nu blijken, waarom mevrouw van Wieringen in het laatst van haar leven zeer bang was voor J. B. (de verpleegsters vertelden, dat zij iedereen verdacht met J. B. te heulen). Zij heeft den diefstal natuurlijk ontdekt èn van den super-vertrouwensman gehoord wat een „schurk" naar zeggen van den anonymus, J. B. was. Aangifte kon zij niet doen, daar de contracten geheim moesten blijven voor den notaris. Haar woede op J. B. was dui delijk in haar laatste levensmaanden, enz. J. B. moet de knoeierijen al in 1933 in het Huis van Bewaring te Amsterdam ge signaleerd hebben. Hij kreeg 50.van een bewaarder en alle lekkernijen die hij verkoos. De super-vertrouwensman, de anonymus, bood hem toen voor 50.000. aan, te zullen gaan praten, wat hij dan nu eerst heeft gedaan, zonder daarvoor geld te vragen. J. B. en de nieuwe getuigen kenden el kaar in het geheel niet, d.w.z. de anony mus heeft later een zitting bijgewoond van het Hof en heeft J. B. daar in het vorige jaar voor het eerst gezien. Hierop komen in het kort de mededee- lingen, die aanleiding hebben gegeven tot de revisieaanvraag, neer. NEDERLAND—SCHOTLAND IN HET OLYMPISCH STADION TE AMSTERDAM. Nederlandsch-IndiëVereenigde Staten te Rotterdam op 29 Mei a.s. In de deze week gehouden bestuursver gadering van den K.N.V.B. is besloten om den interlandwedstrijd Nederland-Schot land op Zaterdag 21 Mei a.s. in het Olym pisch Stadion te Amsterdam te laten spe len. Verder heeft het bestuur van den voet balbond toestemming verleend om de ont moeting tusschen Nederlandsch-Indië en de Vereenigde Staten in de voorronde voor het wereldkampioenschap in Neder land te laten spelen. Deze wedstrijd is de finitief vastgesteld op Zondag 29 Mei a.s., en zal gespeeld worden in het Feyenoord- stadion te Rotterdam.

De Soester | 1938 | | pagina 2