HTR DDTI \IOlk HET VOORTBESTAAN DER DYNASTIE VERZEKERD. HEEL HOLLAND JUICHT. EILK© Geweldige vreugde alom De feeststemming. Een woord van onzen Burgemeester De Nationale Feestdag. Het programma voor heden. H.K.hi. J uli a na 'Wilhelmina, Prinses van Oranje Nassau Hertogin van lYLeck- lenburg. Z.K.H. 8ernhard Feopold Frederik Sverhardjulius GoeA Karei Qodfried Pie- ler, Prins der "Neder landen, Prins van Cippe-'Bieslerleld. Versieringen en ver heugde gezichten overal. Maandag 31 Januari 1938. Zevenentwintigste Jaargang Nummer 9 Nieuws- en Advertentieblad. - Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Uitgave van de N.V. Eerste Soester Electrische Drukkerij, v. Weedestraat 7, Soestdijk Eouise ëmma Marie stamvjo?^ Prinsesje op het Paleis Soestdijk geboren Rondom het Paleis. In buitengewoon korten tijd was het be richt van de geboorte van een prinses ook in de omgeving van het Paleis doorgedron gen. De rijksveldwachters maakten direct aanstalte zich aan hun taak van afzetting van wegen en omlegging van het verkeer, te wijden en hadden daarby reeds ter stond hun hagelwitte handschoenen aan getrokken. Enkele fotografen maakten direct ge bruik van dat groote aantal rijksveldwach ters vlak voor de stallen en van het stal personeel, gekleed in lange witte jassen, om even gauw een foto van die groep te ne men, een groep vol vroolijkheid en jolijt, die blij zwaaiden over de blijde geboorte en aldus vereeuwigd werden op de gevoe lige plaat. Hoe snel de menschen het bericht der ge boorte hadden vernomen, wy weten het niet, want zoowel in Soest als in Baarn vlogen de vlaggen al tegen de stokken aan, toen nauwelijks de eerste klok zijn blijde tonen deed weerklinken. Allerwege vrool\jke gezichten, allerwe- ge Oranje, allerwege versieringen, die met spoed werden aangedragen en aangesleept, per wagens, per kruiwagens, gedragen, op alle mogelijke manieren vervoerd. En vele, vele menschen trokken Paleis- waarts. Dat ging nog per rijwiel en te voet, doch per as was het toen niet meer mogelijk. De rijksveldwacht, onder leiding van haar energieken Districtscommandant te Utr., den heer P. J. H. C. Herten, voerde de verschillende afzettingsregelen vlot uit. Het doorgaande verkeer werd omgelegd over de Vondellaan te Baarn, de Stadhou derslaan te Soest en verder over Korte en Lange Brinkweg, F.C. Kuyperstraat en Rijksstraatweg. Direct na de bekendmaking der geboorte werden op meerdere plaatsen bij het Paleis borden geplaatst met het navolgende op schrift Ingevolge de wensch van H.M. de Koningin wordt het publiek beleefd verzocht zich te onthouden van elke luidruchtige huldebetooging met het oog op de noodzakelijkheid van volko men rust voor H.K.H. de Prinses. En aan dezen wensch werd door allen gaarne gehoor gegeven. Het was druk voor het Paleis, bijzonder druk, dochkalm. Nauwelijks was de blijde tijding doorge drongen, of allerwege kon men al op straat bemerken, dat datgene, waar allen reeds zoo lange dagen hadden gewacht, einde lijk was geschied. Hoe snel of de menschen het zoo gauw wisten, we weten het niet, maar zeker is, dat slechts een luttel aantal minuten, na dat de blijde tijding op verschillende ma nieren was bekend gemaakt, reeds de eer ste vlaggen verschenen. Het leek soms wel, of de menschen al dien tijd met hun vlag in de hand hadden staan wachten. Velen, vooral op den hoofdweg, stapten naar bui ten en informeerden bij hun buren: „Of zij het al wisten". Doch ook die wisten het In den morgen van Maandag 31 Januari 1938 te ruim 10 ure, bereikte Nederland op vele wijzen het bericht, dat H. K. H. Prinses Juliana op het Paleis Soestdijk het leven had geschonken aan eene Dochter. Een nieuwe telg van het roemruchte Oranjejhuis is geboren en dankbaarheid vervult ss thans onze aller harten. 1 Eerbiedig gaan die gedachten nu in de eerste plaats uit naar de Koninklijke Familie. B Een hartewensch van het Nederlandsche Volk, dat steeds met Oranje wil verbonden B blijven is heden in vervulling gegaan. U ORANJE LEEFT! jj ORANJE LEVE I |j Ij VIVAT ORANJE! B De juiste namen van de jonggeboren Prinses zullen niet eerder bekend worden B gemaakt, dan op het oogenblik, dat Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden de aan- gifte der geboorte aan den betrokken ambtenaar van den Burgelijken Stand zal doen. B Tot zoolang zullen wij dus in dat opzicht nog geduld moeten oefenen. reeds, iedereen scheen het eensklaps te weten! Versieringen in orde gebracht. Toen dan nu eindelyk de blijde geboorte had plaats gevonden, werden aanstonds alle hens aan dek gezet om datgene, wat men reeds aan versiering en verlichting te voren in het diep geheim had gereed ge maakt, thans te gaan aanbrengen. En hoewel men allerwege blijkbaar nog al het een en ander in gereedheid had ge bracht, had men dat toch zoo in het ge heim gedaan, dat er vrijwel niets van was uitgelekt. Vandaar dat al die versieringen van étalages, gevels, straten en kinderen onvoorzien waren en dat men steeds weer iets nieuws ontdekte; natuurlijk was oran je bij alles de overheerschende kleur, en daarnaast kwamen veelvuldig de nationa le kleuren voor. Ook voor den fakkeloptocht in den avond trok men allerwege aan het werk en veel bleek daarvoor reeds tevoren in gereedheid te zijn gebracht. Vele wagens en voertui gen werden opgesierd, en de oranje-kleur bleek natuurlijk ook hier overheerschend. Wij willen niet alles verklappen, wat wy hier en daar zagen, doch groepen ooie vaars, die een voertuigje trokken en een jacht, dat bedriegelijk veel op de „Piet Hein" leek trokken toch wel in bijzondere mate onze aandacht; bedriegen de voor teekenen niet, dan wordt die lichtstoet een flink succes. De buurtvereenigingen. De Burgemeester Grothestraat toog di rect aan het werk om langs de straat daar fraaie sparreboomen te plaatsen, aardig versierd en met kleine electrische lampjes verlicht, hetgeen ongetwijfeld des avonds een aardig figuur zal maken. Het buurtvereenigingsbestuur daar deed onverwijld ten paleize een fraai bloemstuk bezorgen en langs alle huizen aan die straat werden aan de bewoners beschuiten met oranje-muisjes aangeboden. Doch te voren was men allereerst naar het Ge meentehuis getogen en had het eerste be schuit daar op plechtige wijze aan den burgemeester aangeboden, vervolgens aan de wethouders en tenslotte aan alle amb tenaren. Het behoeft weinig betoog, dat deze origineele en traditioneele wijze van viering eener geboorte van een vorsten kind, niet alleen algemeen de aandacht trok, doch ook zeer werd gewaardeerd. Voorts zal nog later een feest-bijeen- komst in „Carlton" worden gehouden. Ook de van Weedestraat was druk aan het werk. Fraaie driehoekige tropheëen van Zooeven hébben klokgebeier en sirenegeloei het heugelijke be richt van de geboorte van eene Prinses bekend gemaakt. Aan de spanning, waarin wij wekenlang geleefd hebben is nu een einde gekomen, en in de gebeden van velen zal de zegen van den He- melschen Vader worden afge smeekt om Moeder en Kindin het Paleis Soestdijk zeer nabij te zijn. Wederom is een nieuwe gene ratie aan het aloude Oranjehuis toegevoegd en de bevolking van Soest, die het voorrecht geniet van zeer nabij getuige te mogen zijn van het jonge geluk in het Prinselijk Gezin, verheugt zich van ganscher harte in dit blijde gebeuren en spreekt den oprech ten wensch uit, dat het jonge Prinsesje moge opgroeien tot vreugde van Hare Ouders, Grootmoeders en het Volk van Nederland. kleurig vlaggedoek werden op vele punten dwars over den weg gespannen en waar dat ingevolge voorschrift vrij hoog moest zijn, en een stevige bevestiging geboden was, kostte dat heel wat arbeid. De hoeken dezer driehoeken waren voorzien van ro- setten van sparregroen en langs de zijden van de driehoeken waren kleine oranje lampjes aangebracht, die aangesloten wer den op lichtleiding. Zoodoende zal des avonds de geheele van Weedestraat mid den in een fleurige verlichting en versie ring toonen. Ook hier is een feestbijeen- komst in het vooruitzicht. De jeugd aan de van Weedestraat schijnt ook heel wat in den zin te hebben, als wij dat tenminste mogen peilen aan de diver se fraaie witte capes, met oranje afgezet en aan de mutsjes, die allerwege blijkbaar zijn vervaardigd. Dat belooft voor den middag nog een aardige verrassing te wor den. Wij meenen ook een wieg en een ooievaar daar te hebben bespeurd. Mede in de Torenstraat en omgeving was men druk doende; vele palen waren reeds geplaatst, andere werden nu gezet, versieringen daaraan werden aangebracht en ook was men druk doende met aan brengen van verlichting. Ook elders waren velen druk in de weer terwijl op meerdere plaatsen particulieren volijverig bezig waren hun gevelver sieringen in orde te brengen en de verlichting daaraan te probeeren en wij vermoeden, dat in vrijwel alle ge deelten der gemeente wel dingen zullen zijn te zien of te beleven, die belangstelling zullen trekken en het bewijs zullen ople veren, hoe groot thans alom de blijdschap der Soester bevolking is. Volgens voorschrift der Regeering, zou, indien de bigde geboorte bekend gemaakt werd vóór 12 uur des nachts, de volgende dag de Nationale Feestdag zijn. Zou echter die bekendmaking geschieden na 12 uur middernacht, dan zou de Nationale Feest dag eerst de dag zijn die op den geboorte dag volgt. In de huidige omstandigheden wordt de Nationale Feestdag dus gehouden op mor gen, Dinsdag 1 Februari. Welkom klein Prinsesje lief; Welkom op Soestdijk. Alom wordt thans feestgevierd In het Koninkrijk. De gedachten van liet volk, Lief Prinsesje klein, Gaan naar Haar, voor wie Uw komst Dubb'le vreugd' zal z\jn. Eenerzyds dus dankbaarheid; Anderzijds meer jool. Straks ontvlamt het vreugdevuur Als een waar symbool. Welkom klein Prinsesje lief; Welkom hier op aard'. Dat Gij er voor ramp en storm Steeds blyve gespaard. Benny Vreden. In verband met de blijde geboorte van een Prinsesje vestigen wy nog even de aan dacht op het programma voor heden, Maandag. Na het klokkengebeier en sirenengeloei, dat werkelijk bijzonder vlug heeft plaats gehad, zou onverwijld de tractatie plaats vinden van de schoolkinderen. Deze zouden ontvangen een sierlijk herdenkingslepeltje en een herdenkingsplaat, benevens beschui ten met muisjes. Naar wij echter op het oogenblik van af drukken van dit extra nummer vernemen, zou de mogelijkheid bestaan, dat enkele scholen, waaronder de Christelijke, deze uitreiking eerst morgen doen plaats heb ben. Op de Openbare scholen heeft deze uitreiking bereids plaats gehad, en ook op de R.K. scholen voor meisjes, terwijl zij op de R.K. Jongensscholen, hedenmiddag zal plaats vinden. Kort na den middag zal een speciaal oranjeblad verschijnen, dat geheel gratis door de gemeente wordt verspreid, en waarin het geheele programma van alle feestelijkheden ook wordt afgedrukt. Reeds eerder hebben wij dat blad omschreven. Verder zal heden alleen de lichtstoet plaats hebben en wel het opstellen om 6.45 uur nabij de SchrikslaanPelikaanweg in de buurt van de school van den heer van Wely. Te stipt 7 uur zal worden afgemar cheerd langs den navolgenden weg: Beetzlaan, Beukenlaan, Nieuwe- weg, Parklaan, Eikenlaan, Soesterberg- schestraat, Kerkstraat, Torenstraat, Mid delwijkstraat en Steenhofstraat; défilé voor het Gemeentehuis, bedoeld als blijk van vreugde en trouw aan het Oranje huis, in ontvangst te nemen door den Edel- Achtbaren Heer Burgemeester; vervolg op tocht over van Weedestraat, Pr. Bernhard- laan, Soesterengweg en Talmalaan. Na afloop van den lichtstoet te 8.30 uur ontsteken van het vreugdevuur, geflan keerd met rood, wit en blauw Bengaalsch vuur en vergezeld van kanonschoten. Voor hen, die de marsch in haar geheel niet kunnen medeloopen, bestaat de gele genheid, na vooraf kennis te hebben gege ven aan den leider van den optocht, den heer W. F. H. Busch, onderweg in de>.i stoet te worden opgenomen. Ieder kan zich aansluiten bij den op tocht en het te houden défilé op de plaat sen daarvoor aangewezen. Het meeloopen naast den stoet is niet toegestaan. Allen worden beleefd, doch dringend verzocht, zich te gedragen naar de aanwij zingen van de regelingscommissie-leden, kenbaar aan een oranje-roset, op de lin ker revers van de jas. Fakkels en oranje-lampions zijn, voor zoover nog aanwezig, verkrijgbaar aan het Verkeershuis, voor den prijs van 0.16 en 0.25 voor de fakkels en 0.10 per stuk voor de lampions.

De Soester | 1938 | | pagina 1