De journalisten in het Badhotel. WACHTBALLADE. Vroolijke stemming De verkeersregeling rondom het Paleis. Optocht van de kinderen der v.Weede- straatbewoners. De geboortedagviering te Soesterberg. Plaatselijk Nieuws Adverteeren in „DE SOESTER" hoeft resultaat. VÜVÜ VJJ a J. A. HORNIS.f Op de begraafplaats der Ned. Herv. Gemeente werd Zaterdagmiddag te 1 uur ter aarde besteld het stoffelijk over schot van wijlen den heer J. A. Hornis en wel onder zeer groote belangstelling. De kist, gedekt door een tweetal fraaie kransen, werd in de aula opgebaard. Uit den grooten vriendenkring kwam naar voren den heer J. C. Littooy, die namens de vele vrienden gaarne een enkel woord wilde zeggen by het verscheiden van dezen dlerbaien vriend. Feitelijk had de vader der humanistische beweging v. d. Neder- landschen Vegetariërsbond Ir. Orth hier moeten spreken, maar deze was verhin derd. Spreker betitelde deze overledene als een man die voor onze vereeniging een groote kracht was, niets was hem te veel, steeds was hij tot helpen gereed. Hij was een groot man, wars van alle party in de kerk, maar die de naastenliefde in practijk bracht. Wij allen worden, bloeien en ver gaan, evenals in de natuur, maar de mensch leeft om den naaste lief te hebben. En dat heeft deze man beleefd; daarom kunnen wij hem niet missen, maar hij laat ons een heerlijke erfenis na, want hij was een voorbeeld van groote naastenliefde, en daarom willen wij hem de rust die voor hem is weggelegd, niet misgunnen. Hij ruste in vrede. Op de begraafplaats waren o.m. aanwe zig de H.H. Rink, Gorter, van Asselt, de Vries, v. d. Es, Littooy e.a. De oudste broer van den overledene dankte voor de overgroote belangstelling. JEUGDDAG DER VRIJZ. GEMEENTE. Zondagmorgen werd door de Vrijz. Herv. Gemeente in Religie en Kunst de vrijzin nige jeugddag herdacht, onder leiding van Mej. H. L. Nemêe, godsdienstonderwijze- res te Bosch en Duin. Na orgelspel sprak zij het votum uit, liet zingen lied 236 13, ging daarop voor in gebed en las daarna Efeze 6 1018. Na allereerst stil te hebben gestaan bij de oprichting der vereeniging in 1924, haaide zij enkele punten aan uit de oprichtings notulen, waarin gesproken wordt over trouw, vriendschap en van een ruimen blik en vernachtte men onder goede leiding veel van de kerk en deze te bouwen in vol maakte eenheid, dit doende met vreugde, want het is Gods zaak. De taak is moeilijk en de strijd zwaar, maar wij moeten willen arbeiden in Gods kracht. Nu stelt de spreekster de volgende drie punten: „wat is die kracht", „hebben wij die kracht noodig" en „leven wij daaruit." Na bij elk dier punten te hebben stilge staan, zegt spreekster o.m., dat die kracht gezocht moet worden in gemeenschap met God, want daar het leven moeilijk is en zwaar, gaat het zonder Hem in het geheel niet. Gezongen werd nog een lied 108 1-2-4 en tot slot lied 124 1-2, waarna de sa menkomst gesloten werd met het Onze Vader. Voor de V.Z.J. werd gecollecteerd. NEDERLANDSCHE CHRISTELIJKE BOU WV AKARBEIDERSBOND. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der afdeeling Soest werd Vrijdagavond om 8 rfOi* in de Eemlandzaal een feestavond be legd, die goed bezocht was. De voorzitter, de heer G. Deijs, opende den avond met het laten zingen van Psl. 103 1, waarna het gebed werd uitgesproken, om vervolgens namens het afdeelingsbestuur allen een hartelijk welkom toe te roepen. Daarna gaf spreker een overzicht van de laatste 25 jaar. In het eerst was er eenige ople ving, welke later in de crisisjaren afnam, en toch was het noodig, dat er sociale ge zindheid werd beleefd. Nu gaat de afdee ling wederom goed vooruit, maar er moet meer gelet worden op de jeugd, dat zij op hun 22e jaar in het vak doorkneed zgn en het standaardloon kunnen verdienen. Ook is het noodig, dat de leden wat getrouwer de vergaderingen bewonen, want dit is soms bedroevend. Daar het programma wat overladen was, werden de jaarversla gen niet uitgebracht, maar droeg allereerst de heer A. Lenten een paar humoristische schetsen voor, die in den smaak vielen, Het tableau ,,'t zeil. geheschen" was keu rig van uitvoering; de tractaties, bestaan de uit sigaren, zoete wijn en chocolademelk vielen in goede aarde. Het duo „K.-K." oogstte veel applaus met de liedjes van Willy Derby; zij vielen goed in den smaak. Voor de pauze kreeg de heer Boers, lid van het H.B. het woord, welke uit het archief had opgediept wat de afdeeling in de af- geloopen 25 jaren heeft gepresteerd en féliciteerde de afdeeling; ofschoon het steeds met de leden schommelde, in 't be gin 7 leden, thans 51. Er is in de afdeeling steeds opgekomen voor wat recht was, maar er moet ge werkt worden opdat wat verkregen is, wordt behouden, daar de loonactie op het spel staat. Er moet ook gewerkt worden aan de leerlingenopleiding, en de leden moeten ook tot dienen bereid zijn, wil de organisatie zoowel uiterlijk als innerlijk groeien. Hierna sprak de heer Muys als voorzit ter der C.B.B., die de afdeeling groei en bloei toewenscht, maar tevens hoopt hy op betere vergaderingbezoek. Spreker ge tuigde van de goede verstandhouding. Daarna sprak de heer Smit uit Baarn, waarna», voorgelezen werd een schrijven van den heer Burgemeester, welke tot zijn spijt niet aanwezig kon zijn. Z.EdelAchtb. heeft steeds groote belangstelling gehad voor de afdeeling; hg bidt haar Gods ze gen toe en gestadigen groei. Het verdere gedeelte van den avond werd gevuld met declamatie door den heer A. Lenten, zang van het duo „K.-K." en tot slot het zingen van het Volkslied, waar na het geheel op de gebruikelgke wijze werd besloten. In'de zaal waren portretten opgehangen van H.K.H. de Prinses en Z.K.H. de Prins; hettableau was met zang in elkander gezet. Hoe men de dagen doorkwam. Reeds veel, heel veel is geschreven over het Badhotel te Baarn en Hotel Trier te Soestdgk, waar de internationale en na tionale dagbladpers bijeen was om te wach ten op de groote, bigde gebeurtenis ten Pa- leize Soestdijk, ten einde het bericht van die heugelgke geboorte met den allergroot sten spoed door te kunnen zenden naar de respectieve redacties. En ieder blad poog de eenige minuten eerder daarmede te zijn dan zijn concurrent en meer en beter, uit voeriger nieuws te geven over alles. Doch het lange wachten, wij weten het uit het legio aantal berichten daaromtrent, stelde niet in staat tot het einde toe maar over alle minder belangrijke gebeurtenis sen te schrijven, die zich in het journalis tenleven daar voordeden, hoe aardig en in teressant die berichten ook soms waren. Engelschen, Duitschers, Franschen, Bel gen, Denen en nog veel meer, bewogen zich tusschen de vele Hollandsche journa listen uit vele plaatsen en er was een echt internationale sfeer, gemoedelijk, prettig, collegiaal. De goede verstandhouding tus schen de journalisten onderling was er reeds van het begin af en is er gebleven tot op den laatsen dag. Dagbladen, foto pers en filmers gingen aangenaam met elkander om en men hoorde meer buiten- landsch dan Hollandsch spreken. Hoewel.... ieder Engelsch sprekend journalist wel ge- gebleken is nog lang geen Engelschman te zijn, want als een actief Hollander eens bijzondere moeite deed, om een buiten- landsch collega eenige technische bij zonderheden aan zgn vex*stand te brengen, kwam het wel eens een enkele keer voor, dat al zijn uitsloven tenslotte werd beloond met een uitroep van echt, onvei-valscht Hollandsch origine. In de laatste dagen werd de tijd 's avonds veelal doorgekomen met muziek en zang, waai-bij velen hun talenten ten beste ga ven. Een der laatste dagen werd zelfs on der groot enthousiasme een ballade op het wachten gezongen, die gestencild aan alle bezoekers wei-d uitgereikt en waarvan de refreinen door allen uit volle boi-st werden medegezongen. En dat refrein gaf aan, dat „de Baas tenslotte alles moest betalen." Wij meenen er goed aan te doen deze „W achtballade" ten gerieve voor onze lezexs eens af te diukken, ter hei'in- nring aan de lange dagen van wachten der journalisten in de omgeving van het Paleis Soestdijk, waai-bij men dan tegelij- kex-tijd kan zien, dat die journalisten zeker Soest niet vei-geten hebben en ook niet zoo gauw zullen vergeten! Er ging een mare door het land, „er Is in Soest wat aan de hand." De Ooievaar, de Ooievaar, de Ooievaar komt daar. En alles wat maar schrijven kon, Dat trok naar Soest, en zei: „So Long" De Ooievaar, komt daar. de Ooievaar, de Ooievaar En ook de mannen van Film en Plaat, Die kwamen geen minuut te laat. De Ooievaar, de Ooievaar, de Ooievaar komt daar. Met spoor en boot, met bus en tram, Kwam toen een heele schare &n, en eten maar en drinken rhoar voor rekening van de Baas. Die gingen toen, U snapt het wel, Naar 't van ouds bekende Bad Hotel en eten maar en drinken maar voor rekening van de Baas. Het trio Graaf, dat zorgt daar braaf, Met hart en ziel voor 'n ieders maag. en eten maar en drinken maar voor rekening van de Baas. By „Telex" houdt men dag en nacht, Met Argusoogen steeds de wacht en eten maar en drinken maar voor rekening van de Baas. De Commandant der Battery Die wacht precies zoo lang als wyi en eten maar en drinken maar voor rekening van de Baas. De Engelschen, 't zy sneeuw of ys Gaan 's nachts per tandem naar 't Palels en eten maar en drinken maar voor rekening van de Baa9. John Buil, the big strong Englishman He says: ..I wait as long I can" And whiskey pure, and ham and eggs I am feellng verry vvell. Et les Francals s'envieront en attendant le coupe-canon Allons enfants, allons enfants Le jour de boire est 1Ü. Die Anderen slnd lm Paradis Sie warten bis Kanonchen schieszt. Nun essen mal, nun trlnken mal, Wlr sind noch lang'nicht voll. Al werd er eentje opgebracht, Tóch eeren wy de Rgksveldwacht, en eten maar en drinken maar voor rekening van de Baas. De P.T.T. In het Bad-Hotel, Die zorgde voor een eigen cel en eten maar en drinken maar voor rekening van de Baas. Tot vreugde der Telefoonjuffrouw Gebroeders Jansen is die deur te nauw, en eten maar en drinken maar voor rekening van de Baas. Al duurt dat wachten nog een jaar WU biyven allen by elkaar, En wachten maar en wachten maar, op de komst der Ooievaar. Soest, 21 Januari 1938. BUURTVEREENIGING BURGEMEES TER GROTHESTRAAT. Uit betrouwbare bron vernemen wg, dat het Bestuur van de Buurt vereeniging Bur gemeester Grothestraat het plan heeft op gevat om eerstdaags aan hare leden en be gunstigers een gezelligen avond aan te bieden, in verband met de Biyde Gebeurte nis in ons Vorsteiyk Gezin. Deze feestbijeenkomst zal worden ge houden in een der zalen van Hotel Cariton te Soestdijk. KEURIG GEORGANISEERD. Er is veel te doen geweest over de ver keersregeling nabij en rond het Paleis Soestdijk, direct na de geboorte en in de daarop volgende dagen. Allerlei maatrege len z|jn tevoren besproken en vastgelegd, doch het was natuux-lijk altijd nog een open vraag, hoe die regeling zich in practijk zou houden, mede in verband met het toch al drukke verkeer op den Rijksstraatweg langs het Paleis en de te veiwachten bij zondere drukte na de geboorte. Degenen, die tevoren al deze maatrege len als vrijwel overbodig oordeelden, zijn door de practijk wel ten zeerste in het ongelijk gesteld. De deskundige politionee- le autoi-iteiten hebben het goed vooi'zien.... en goed geregeld. De vele wandelaai-s en fietsex-s, ^ie op Maandag of Dinsdag naar het Paleis togen, om aldaar getuige te zijn van al hetgeen daar ging gebeuren, van het bezorgen der vele bloemstukken, van de vele telegrammen, die steeds maar weder werden aangedragen, van de officieele be zoekers, die de Paleistuin mochten bin nengaan, van de vele geschenken van Neerland's jeugd aan het Prinselijke Paar, zij allen konden thans ongestoord via de Vredehof straat naar het Paleis trekken zonder hun leven in de waagschaal te stel len door het automobiel-verkeei-. Zelfs de beruchte nauwe trechter op de Vredehof- straat vlak bij hotel Trier, waarover x-eeds zooveel te doen is geweest en nog is, en die in deze vreugdevolle dagen nog steeds een steen des aanstoots vormt, deze trech- ter kon thans, nu het autoverkeer geheel van de Vredehofsti-aat verdwenen was, al les goed in zich opnemen. Drommen menschen zag men elk maal Paleiswaarts trekken en den geheelen dag zag het er zwart van belangstellenden. Dat omleggen van het verkeer ging na tuurlijk niet zoo héél gemakkelijk, doch alles was keurig geregeld. Op alle belang rijke en minder belangrijke kruispunten stonden rijksveldwachtei-s, die vlot en flink de auto's in de gewenschte richting diri geerden. Op de meest belangrijke punten stonden er zelfs twee, drie of meer en de rijksveldwachters met de verkeersmanchet was in onze gemeente een nog niet geziene figuur, wiens aanwijzingen echter gaarne precies werden opgevolgd. De geheele regeling voldeed dus in de practijk uitmuntend, nergens waren stag naties, alles liep gesmeerd en op rolletjes en nabg het Paleis was het zelfs zoo rustig, dat niemand er -daar aan dacht, hoe op en kele honderden meters afstand ervan de rijksveldwacht handen vol werk had het snelverkeer, het rijwielverkeer, de hand wagens en de voetgangers in goede banen te leiden, zoo, dat alles goed liep, niemand ontevreden was en zich geen moeilijkhe den of opstoppingen voordeden. En gezegd moet worden, dat de rijksveldwacht daarin op keurige wijze is geslaagd en daarom daarvoor dan ook alle lof verdient. Ook de uiterst vlotte, aangename en gemoedelij ke, doch dringende wijze, waarop alle aan wijzingen werden gegeven, zal daaraan wel niet vreemd zijn geweest. Voor degeen, die in deze de dagelijksche en technische leiding had onder oppertoe zicht van den procureur-generaal van het Amsterdamsche Gerechtshof, Mr. A. Baron van Harinxma thoe Slooten en onder ver antwoordelijkheid van de Burgemeesters van Soest en Baam, de volijverige en ac tieve Districtscommandant der Rijksveld wacht in het VlI-de district te Utrecht, de heer P. J. H. C. Hei-ten, ongetwijfeld een groote voldoening. Dag en nacht was hij persoonigk in de weer en stelde hij zich overal op de hoogte, of alles liep, zooals het moest zgn. Een bijzonder woord van lof voor de Rgksveldwacht in het algemeen en voor dezen Districtscommandant in het bijzon der, is voorzeker hier op zijn plaats. CARLTON-BIOSCOOP. FILM VOOR DE OUDE VAN DAGEN. Dinsdagmiddag om 3 uur werd er ge- finlmd voor de ouden van dagen uit deze gemeente; ten getale van 100 waren zrj opgekomen. Zij werden van. huis ge haald en er weder naar toe gebracht door spontaan aangeboden auto's en in de res tauratiezaal ontvangen, waar de oude vrouwtjes Boldoot's reukwater werd aan geboden. In de filmzaal werd allei-eerst op het witte doek vertoond Fox Movietone News en Polygoon-reportage, daarop volgde de film: „Mijn. schat uit Aruzana", een Wild- West-film, daarna een teekenfilm, waarna de pauze inging. De heeren ontvingen een rookertje, de dames bonbons en allen een kopje thee. Vervolgens sprak notaris A. O. Dammers enkele gevoelvolle woor den en gaf een korte verklai-ing van de Oranjefilm. Bij het verschijnen van de por tretten van wijlen H.M. de Koningin Moe der, Prins Hendrik, H.M. de Koningin, van Prinses Juliana en Prins Bernhard, steeg een luid applaus op. De oudjes hebben zich best vei-maakt en velen dankten de bestuursleden voor den gezelligen middag. Voor de filmvoorstelling voor de werk loozen werd zeer druk gebruik gemaakt, zoodat zelfs 2 voorstellingen moesten wor- den< gegeven; ook deze categorie heeft genoten en is onthaald op sigaren, bon bons en thee. De burgemeester woonde de voorstelling voor de ouden van dagen bij. DE AVOND VAN DEN N ATI ON ALEN FEESTDAG. Deze avond werd hoofdzakelijk dooi-ge- bracht door tal van jonge en bezadigde menschen in de dancings. Wij hebben ook daar een kijkje genomen en zagen o.a., dat het Boerenbal in de Gouden Ploeg zoo druk bezocht was, dat er queu werd gemaakt onder de waranda, om binnen te komen. Ook in hotel Eemland was het verbazend druk, ook hier was bijna geen plaats op de dansvloer, doch in Cariton daarentegen was een zeer gering bezoek. En zoo is deze feestdag ten einde; er er is px-ettig feestgevierd zonder wanklank; de politie, die een zware taak had, was uiterst soepel in haax* optreden; het vei'keer op de beide dagen was werkelijk schitte rend geregeld, jammer dat het weer soms niet heeft medegewerkt. Door den krach- tigen Zuid-Westenwind hebben veel vlaggen en stokken het loodje moeten leggen en werd aan meerdere versieringen nog al eens schade toegebracht, die dan weder herstel vergde. Soest heeft prettig feest geviex-d en ze ker een goed figuur geslagen. Op den dag der blijde gebooxte des mid dags te ongeveer 1.30 uur werd aan de van Weedestraat een vroolijke optocht gevormd door de kinderen van de bewoners aldaar. Deze waren gekleed in witte capes met oranje afgezet, ox-anje mutsen en zoo meer en voei-den mede een fraaie wieg met een ooievaar, die een baby in zijn snavel hield. Het geheel maakte een keurigen indruk. De jongens droegen de wieg, terwijl de meisjes in hun witte kleedij er om heen gegioepeerd waren. Op die wijze werd al- lereei'st onder groote belangstelling van het publiek naar het Gemeentehuis getrok ken, alwaar eenige liederen door de kin deren werden gezongen. Daarna werd rechtsomkeert gemaakt en werd over de van Weedesti-aat, Bux-gemeester Grotlie- stiaat en Vredehofstraat naar het Paleis gemarcheerd, met de trommelslagers voor- op en ook een omroeper. Door de Rijks veldwacht wei-den de kinderen doorgelaten, de trommels moesten echter zwijgen en toen werd onder de gi-oote belangstelling van de velen, die zich voor het Paleis had den geschaard, langs het Paleis geti-okken en toen weder tei-ug. Natuurlijk was dit een zeer welkome af leiding voor de velen, die zich daar hadden geposteerd en ook voor de aanwezige pers fotografen en filmoperateui's, die zich be ijverden foto's te maken en films op te nemen van het aardige geheel. De vroolijke schai-e trok daarop onder groote belangstelling terug,. De plannen tot deze aardige kinderop tocht zijn uitgegaan van de Wed. W. J. v. Ee, die ook een zéér gi'oot aandeel in de voorbereiding heeft gehad. Om al die costuumpjes, mutsjes e.d. in orde te bx-en- gen, de wieg in een zoo fraai kleed te ste ken en meer, het heeft veel moeite en tgd gekost en een bijzonder pluimpje voor haar initiatief, waardoor tenslotte de namen Soestdijk en Soest weder in de algemeene aandacht zijn gekomen, mag haar dan ook wel worden gegeven. Na afloop zijn alle kinderen onthaald op beschuiten met muisjes, die gretig onder gejool wei-den verorberd. Jong-van-Weede- straat van Soestdijk heeft op den middag van de geboorte der Prinses veel plezier gehad. IN DEN OCHTEND. Nadat even over tienen de sirene's der Brandweer en van „Hoogte 50", gevolgd door het luiden der klokken, de geboorte eener Prinses hadden aangekondigd, laai de ook alhier de feestvreugde op. Vele in- wonei-s holden naar hun kennissen om het blijde nieuws te gaan vertellen en elkander geluk te wenschen. Dii-ect werden overal de vlaggen uitgestoken en tooide ieder zich met Oranje. Reeds lang van tevoren wer den verschillende gebouwen en huizen op passende wijze versierd. Aanstonds was ook „Soesterberg's Harmonie", directeur D. Poortinga, present, welke in optocht met de kindei-en van alle scholen, die di rect vrijaf hadden gekregen en in een uit gelaten stemming waren, vanaf „Huis ten Halve" een muzikalen i-ondgang door het dorp maakte om zich vervolgens naar het terrein bij het Theehuis „Soesterdal" te be geven voor het planten van een Oranje boom. Hierbij was ook de Burgemeester van Soest, Mr. W. A. J. Visser, vertegen woordigd. Onder het spelen van het „Wil helmus" en andere volksliederen had de planting plaats, waaraan door allen werd deelgenomen, zoowel door de kinderen, het Oi-anje-bestuur als door den burgemeester, die ieder een schepje aarde om den boom wierpen. In een toespi-aak memoreerde de voorzitter, de heer A. Mulder, hoe ver heugd allen z|jn bij de gebooi'te van een Oranjetelg. Het was daarom begrgpelgk, dat de Oranje-vereeniging het initiatief nam om de planting van dezen herinne ringsboom op Hollandschen bodem door al le schoolkinderen van Soesterberg te doen geschieden, wgl deze jonge boom een sym bool is van de voortzetting van ons ge liefd Oranjehuis. Op verzoek sprak daarna de burgemeester, als vertegenwoordiger der centrale Overheid, een kort woord, waarin hij niet een historische rede zou houden, maar alleen uiting wilde geven aan zijn groote blijdschap voor het planten van dezen boom, dat een zinrgke handeling is. Daarna begaf men zich weer in optocht naar „Huis ten Halve", waar de kinderen nog even door den voorzitter en den bur gemeester toegesproken en vervolgens ge- tracteerd werden op beschuit met muis jes, en ieder kind nog een sierlgk herden kingslepeltje ontving, waarna een Oi-anje- film en een viertal leuke filmpjes werden vertoond, waarvan buitengewoon genoten is. Des avonds van 7 tot 8 uur werd door de R.K. Muziekvereeniging „St. Joseph",

De Soester | 1938 | | pagina 2