P Soesterberg i Plaatselijk Nieuws leefd. In verband met de vestigingseischen- wet voor het kleinbedrijf heeft deze on derwijsinrichting weer nieuw perspectief gekregen. Zoo zoetjes aan was deze school vergroeid tot vóóral kantooropleiding, of schoon toch de bedoeling eigenlek waa: middenstandsonderwys. Nu de eischen der vestigingseischenwet den middenstand wel verplicht, zich zakelijk te bekwamen, zal een terugkeer tot de oorspronkelijke be doeling wel worden bevorderd. Dit zal af hangen: le. van een tijdige aanpassing der handelsscholen zelf aan de nieuwe eischen; 2e. van de erkenning van hoogerhand van deze aanpassing. TREINVERBINDINGEN. De directe treinverbinding Amersfoort- Arnhem kwam tot stand. Reeds op 22 Nov. 1922 heeft onze Kamer bij de Directie der Ned. Spoorwegen hierop aangedrongen en herhaalde malen daarna heeft zij bij ver schillende instanties dit punt naar voren gebracht, tot dan nu na 15 jaren eindelijk deze wensch is vervuld. In de actie voor een vliegveld is nog weinig perspectief te constateeren ge weest. De vestigingseischenwet is met 1 Febr. Voor onze Kamers van Koophandel con creet geworden in het slagersbedrjjf. Deze wet zal aan de Kamers straks veel nieuw en belangrijk werk geven. En wanneer waarschijnlijk ook voor marktkooplieden en venters een wettelijke regeling zal ko men, is te verwachten, dat ook daarmede het Kamerwerk wordt uitgebreid. Wel accentueeren dergelijke maatrege len de groote leemte in de Handelsregis- wet, waardoor zoo vele zaken buiten elke registratie vallen. Het zal misschien als een gezonde vrucht der vestigingswet te ver wachten zijn, dat de registratie der onder nemingen een algemeener karakter zal ver kregen Aan certificaten van oorsprong gaven we in 1937 af 2663 tegen 2241 in 1936; ook daarin dus groei. Dat de behandelde gevallen over uitver- koopen en opruimingen daalden van 53 op 43 is wellicht ook gezond te noemen, al is hier een bijsmaak door de vraag, hoe vele malen in dezen de wet bleek te kun nen worden ontdoken. We st.-an reeds weer in 1938; wat zal dit jaar jor ons zakenleven worden? Wij weten niet; alleen onze verantwoorde lijkheid dezelfde gebleven. De wind is ons teger t.i de golven gaan vaak hoog. Er is stuurmanskunst noodig en er is moed noodig, om het zakenschip zeewaar dig te houden en in de goeden koers te doen blijven. Zóó alleen zal het, onder Gods zegen, mogelijk zijn, om ook dit nieuwe jaar zon der averij door te varen. Ik hoop, dat het getij voor U, mijne Heeren, zoowel huiselijk als voor Uwe za ken in 1938 gunstig moge zijn, gunstiger dan misschien Uw uitzicht daarop thans is. Met die bede wil ik deze eerste verga dering van 1938 openen. (Applaus). Vervolgens werden er 9 vaste commis sies benoemd, t.w. voor de Afbetalingswet, Districtsdag, Handelsregister Financiën, Jaarverslag, Onderwijs, Posterijen, Uitver- koopen Opruimingen, Verkeerswezen en Vestigingseischen. Tot algemeen voorzitter der Kamer werd herbenoemd de heer Joh. H. van Lonkhuy- zen. Tot voorzitter van de afd. Grootbe drijf: J. van Schuppen Hzn. (Veenendaal). Vice-voorzitter afd. Grootbedrijf: C. den Ouden (Ede). Voorz. Afd. Kleinbedrijf: A. de Ruiter (Veenendaal). Vice-voorz. afd, Kleinbedrijf: G. H. Ruiters (Harderwijk), Allen werden herbenoemd. De 10e districtsdag der Kamer zal dit jaar worden gehouden te Amersfoort. De leges voor de aanvrage van een ver gunning, in verband met de vestigingswet werd bepaald op 0.10 per aanvrage. De zitdag, zooals deze gehouden werd te Harderwijk door den Secr. der .Kamer, voor vragen over Kamer en Hand. Regis ter, zal ook elders gehouden worden. Mededeeling werd gedaan, dat aan den Minister van Onderwijs gevraagd is, het Hand. Onderwijs tijdig te doen aanpassen aan de vestigingseischen voor het Klein bedrijf. Aan de gemeente Amersfoort zal in ver band met de sluiting van Kappers op Maandagmiddag, gevraagd worden aan Joodsche kappers, welke 's Zaterdags slui ten uit godsdienstplicht, de gelegenheid te geven om op Maandagmiddag geopend te zijn. Tot curatoren in het Econ. Techn. In stituut werden benoemd de heeren: Joh. H. v. Lonkhuijzen; Ir. J. Ph. Korthals Al- tes, adviseur; als plv. werd aangewezen de heer B. Kramer. Daarna ging de Kamer over in een lang durig comité-generaal. OPBRENGST BESCHUITDAG. Men deelt ons mede, dat de opbrengst van den beschuitdag, ten bate der plaat selijke vereenigingen tot bestrijding der T.B.C., voor Soesterberg 40.74 bedraagt. Het Comité zegt hiervoor hartelijk dank aan de milde gevers. „SANCTA CAECILIA." Door de R.K. Gemengde Zangvereeniging „Sancta Caecilia", directeur A. E. Wegman wordt o;1 Donderdag 10 Februari, 's avonds 8 uur, de concertzaal van „Huis ten Halve'* v i uitvoering gegeven, met mede werking van de R.K. Orkestvereeniging. Het geheel staat onder leiding van den heer A. E. Wegman. Het uitgebreide pro gramma vermeldt een keur van mooie nummers voor koor en orkest, voor solo met koor en orkest, alsmede voor orkest en capella afzonderlijk. „SOLI DEO GLORIA". FEESTAVOND VAN E.S.V.A.C. Maandagavond gaf genoemde vereeni- ging voor haar leden, genoodigden en in- troducé's in de groote zaal van hotel Eem- land een feestavond, welke zeer goed be zocht was. Omstreeks 8.30 uur opende de voorzitter, de heer P. J. Clements, den avond en riep allen het welkom toe, in 't bijzonder afgevaardigden der zustervereenigingen. Zooals U allen bekend is, aldus de voorzit ter, was dezen avond vastgesteld op 31 Januari j.1., maar door de geboorte onzer Prinses werd deze uitgesteld; spreker brengt een driewerf hoera uit op ons Vor stenhuis. Verder werd medegedeeld, dat de heer Burgemeester door ambtsbezigheden verhinderd was om dezen avond tegen woordig te zijn. Verder dankte spr. de ge vers en geefsters voor de mooie prijzen voor de tombola, waarvoor het gemeente bestuur zyn toestemming gaf, daar de baten besteed worden voor het trainings fonds, dat bloedarmoede heeft. Voor onge veer 8 jaar geleden werd een dergelijke avond gegeven, toen de club van de 2e naar de le klasse der U.P.V.B. was gepromo veerd, maar nu zullen wij op ons jaarfeest een degradatiefeest moeten vieren, doch niettegenstaande gaan wij niet bjj de pak ken neerzitten en zullen trachten de ver loren plaats te herwinnen. Spr. hoopt, dat de leden de club trouw zullen blijven en zich met volle ambitie op het voetbalspel zullen toeleggen. Ook zag spr. gaarne meer belangstelling op het groene veld, dit spoort de spelers aan. Door finantieele moeilijk heden is de club genoodzaakt geworden de training stop te zetten; ook speelt het Es- vac-tooneelclubje niet meer voor de ver- eeniging, reden waarom de club „der Ver momden" op zal treden, die dadelijk bereid was haar medewerking te verleenen. Na een daverend applaus werd een aan vang gemaakt met de afwerking van het programma, dat 10 nummers telde. Het spel voor de pauze was stukken beter dan daarna. „Om Vrouwenlist" en om het oude paradepaard „de Gebroken Spiegel" is ge gierd. Het voetbalexamen met de toepas selijke rijmpjes op de spelers van Esvac was voor elkaar. Als de spelers de gegeven wenken goed in de ooren knoopen, dan komt Esvac spoedig weer in de le klasse der U.P.V.B. terug. De beleefdheidswed strijd sloeg in; heel goed was de tractatie op de Baarnsche pestkopj es en de Soest- dyksche Oranjebolletjes. Na de pauze werd ook genoten; de aan kleeding en grime, en de verschillende too- neelschetsen waren goed verzorgd, hetgeen aan den heer Grootkop wel is toevertrouwd. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door den heer J. Uiterwijk, wat in goede aarde viel. Na afloop der voorstellingen dankte de praeses allen die hebben medegewerkt om dezen avond te doen slagen. Na de tombo la ving om 12.45 uur het bal aan, onder lei ding van den heer H.Hekman. Esvac heeft prettig gefuifd! werd hij voorloopig verbonden, waarbij bleek, dat een en ander gelukkig nog al medeviel. Hij kon later weder huiswaarts gaan. MEJ. M. H. E. BRINKGREVE. IN MEMORIAAL Na meer dan 35 jaren als onderwijzeres aan de O.L. School in de Kerkebuurt alhier werkzaam geweept te zijn, overleed Zon dagmorgen 6 Februari j.1. rustig en kalm in het Diaconessenhuis te Utrecht Mejuf frouw Dien Brinkgreve, bij velen alhier bekend als Juf Brinkgreve. Wat zü voor de school in de Kerkebuurt geweest is, kunnen allen ingewijden ten volle begrijpen. Met buitengewone ijver en toewijding heeft zij gedurende die lange jaren haar taak verricht. Niets was haar te veel, da delijk was zij bereid te helpen, als het 't belang der school betrof. Jarenlang leidde ze belangeloos een zang klasje, om eens per jaar met haar leerlin gen een uitvoering te kunnen geven, zich moeiten en zorgen getroostend, om haar doel te bereiken, Ook thans waren alle voorbereidingen reeds getroffen, was alles tot in bijzonderheden reeds door haar uit gewerkt, om in 't voorjaar een zangspel te kunnen opvoeren.! 't Heeft niet zoo mogen zijn. Als onderwijzeres stond ze hoog aan geschreven bij haar autoriteiten door de degelijkheid, waarmede ze haar werk ver richtte. Wars van alle uiterlijk vertoon, leefde ze eenvoudig, nauwkeurig, afwegend wat wèl, wat niet toelaatbaar was, gevolg van haar zeer groote eerlijkheid. Want eerlijk was ze, tot op het pijnlijke af, voor zich zelf, voor ieder ander. Dezelfde liefde, die haar dreef tot haar werk en tot de kinderen, strekte zich ook uit tot haar medemensch. In hoe vele ge vallen was zij niet de stille weldoenster, die hielp waar de nood drong, er zich in verheugend te kunnen bijstaan. Haar gedachtehis zal bij velen alhier, die met haar in ^aanraking kwamen, blij ven voortbestaan,! ongetwijfeld bij 't perso neel der school, dat in haar een oprecht en trouw collega verliest. Dat zij ruste in vrede! De begrafenis heeft plaats Donderdag morgen a.s. te 10 uur op de Ned. Herv. Be graafplaats alhier. SFELDJESDAG VALKENHEIDE. evenals de penningmeester, die een voor- deelig saldo had. Vervolgens ging de sa menspraak „Moederskind", in 4 afd., welke samenspraak aandachtig werd beluisterd. Nadat het muziekensemble uit Hees een nummertje had gegeven, werd een mooi tableau getoond, waaruit sprak, dat het geloof de groote kracht is van de Jonge- lings Vereeniging. In de daarop volgende pauze werd thee met bescuit geserveerd en gecollecteerd voor de te maken onkosten. Het tweede gedeelte werd eveneens met succes afgewerkt met een tableau?" voor dracht, samenspraak en félicitaties dooi de afgevaardigden en het zingen van het oude Wilhelmus. Aangedrongen werd om toe te treden als donateur der vereeniging. Ds. E. Groeneveld sprak een pakkend slotwoord. Het Jaarfeest der Christelijke Knapenvereeniging is op gepaste wijze ge vierd. R.K. TOONEELVEREENIGING „KUNST EN VERMAAK". SCHOORSTEENBRANDJE. Vrijdagmiddag te ongeveer 4.45 uur kon digde de brandsirene aan, dat er een zeker niet onbelangrijke brand was uitgebroken; het alarm luidde dan ock: boerderijbrand aan de Kerkstraat. Gelukkig bleek het niet zoo erg te zijn, doch er was brand uitgebroken in perceel Kerkstraat 11B, bewoond door het gezin van den heer H. d. J. Het rookkanaal van dit perceel, het bekende historische ge bouw van de voormalige herberg De Drie Ringen achter de Oude Ned. Herv. Kerk, stond in gloed, en door het zeer oude, dro ge gebouw met veel hout was dit zeker niet heelemaal zonder gevaar. Er bleek, dat in later tijden voor een stookplaats in de ka mer een nieuw rookkanaal met behulp van een gresbuis was gemaakt, die was aan gesloten op de schoorsteen van de keu ken-huiskamer. Die gresbuis was echter geheel horizontaal aangebracht, waardoor het vegen ervan vrijwel geheel onmogelijk bleek en dan ook reeds jaren was nagela ten. De geheele gresbuis zat dotdicht met vuil en roet en dat was eindelijk gaan bran den en nog wel hevig. De Vrijwillige Brandweer was zeer snel ter plaatse en dekte het bewuste kanaal van onderen en van boven met natte zak ken af, waardoor het vuur werd gesmoord. Later werd met behulp van den ramoneur het geheele kanaal geveegd en de horizon tale gresbuis met veel moeite schoon ge maakt. Gelukkig had het vuur zich nog niet aan de omgeving medegedeeld, want anders had dit historische gebouw, staan de vlak naast het oude Raadhuis van Soest, in de eigenlijke oude kom dezer plaats, een kwade kans gemaakt. Thans werd geluk kig verder geen schade aangericht. Het huis, bestaande uit drie deelen, waarvan het meest linksche vooraan de oude herberg De Drie Ringen is, was ver zekerd, doch de inboedel van d. J. niet, zoodat deze erg gelukkig was, dat de ge volgen niet ernstiger waren. VERKEERSONGELUK. Het reeds eerder aangekondigde concert der Chr, Gemengde Zangvereeniging „Soli Deo Gloria", dat moest worden uitgesteld, is thans bepaald op Woensdag 16 Februarihij eenige verwondingen aan den neus en a.s. aan het voorhoofd. In het politiebureau Zaterdagmiddag naderden vanuit Baarn op de van Weedestraat een vrachtauto en een luxe-automobiel den overweg nabij het station Soestdijk. Daar net een trein zou aankomen, werd het stopbord gedraaid en korten tijd later ging een der boomen reeds aan het dalen. Daardoor en door het feit, dat de auto's nog poogden den over weg over te komen, kwam er eenige ver- keersstagnatie, die nog werd vergroot, toen een winkelier een verpakt artikel mid den op den overweg verloor en dat nog even snel wilde oprapen. De vrachtauto moest toen krachtig remmen, wat weder tengevolge had, dat de achterrijdende auto eveneens plotseling sterk moest remmen. Een wielrijder, Ds. B. A. uit Soest, die daar weder achter reed, botste daardoor op te gen de achterzijde van de auto, waardoor hy kwam te vallen. Door zijn bril bekwam Evenals vorige jaren zal 'ook ditmaal, en wel op Woensdag 23 Februari a.s. een speldjesdag worden gehouden voor het Jongens Opvoedingsgesticht „Valkenhei- de" te Maarsbergen. Deze stichting heeft reeds vele jongens uit de strikken der verleiding gered en tot goede burgers der samenleving gemaakt. In ons gejaagde leven loopen wij zoo ge makkelijk gevaar om hoogstens even te ontroeren, wanneer wij van verwoeste le vens lezen. Toch g;aat daaraan veel vooraf en de vreeselijke gevolgen zijn vaak niet na te speuren. Valkenheide" is de vluchtheuvel voor deze schipbreukelingen der maatschappij. Steunt daarom den arbeid dezer stich ting door een milde bijdrage te geven in de busjes die U 23 Februari a.s. zullen wor den aangeboden. Wie dadelijk helpt, helpt dubbel! Collectanten kunnen zich aanmelden bij Mevrouw Groeneveld, Vredehofstraat bij Mevrouw van Schaick, Kerkstraat 2. REGELMATIGE POLITIECONTROLE. In den laatsten tijd worden van politie- wege regelmatig verschillende controlee ringen uitgevoerd op diverse gebieden. Door het feit, dat in de huidige organi satie der gemeentepolitie eenige agenten meer speciaal zijn belast met de uitvoering van en de controle op de speciale wetten, als vuurwapenwet, wapenwet, vogelwet e.d. wordt de stipte naleving dier wetten en de daarop gegronde algemeene maat regelen van bestuur scherper en veelvuldi- ger gecontroleerd,- dan wellicht te voren. In de afgeloopen weken zijn van derge lijke speciale controles, waarbij het in de allereerste plaats voorzit het publiek op te voeden en verbeteringen van leemtes te bewerkstelligen en zeer zeker minder om proces verbaal op te maken, indien de ernst van de overtreding daartoe nu niet direct veel aanleiding gééft, er meerdere gehou den. Het ligt In de bedoeling dergelijke spe ciale controles vrij regelmatig ook in de toekomst te houden. Ditmaal werd in het bijzonder aandacht besteed aan de rijwielen, aan de bellen, remmen en de verlichting ervan, alsmede aan de verlichting van handkarren en paardenwagens. Voorts ook aan de ver lichting van motorrijtuigen, waarbij nog al eens bleek, dat daaraan onvolkomenhe den kleefden. Vooral het euvel van het rij den met slechts één koplamp, hetgeen niet altijd tijdig door den bestuurder kan wor den bemerkt, schijnt hand over hand toe te nemen, doch is zeer gevaarlijk voor de andere weggebruikers, vooral als het de linkerkoplamp is, die niet brandt. CHRISTELIJKE KNAPENVEREEN. „TIMOTHEUS" IN HEES. Vrijdagavond te. 7.30 uur herdacht ge noemde vereeniging haar 2e Jaarfeest in de zaal „Eltheto"., hetwelk zeer druk be zocht was en o.a. werd bijgewoond door afgevaardigden van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem., van de Knapenvereeni ging der Emmakerk en van „Samuël". Om ongeveer 7,30 uur opende de prae ses der club, de heer S. van Gorkum, de bijeenkomst en riep allen op dit jaarfeest het welkom toe, o.a. ds. E. Groéheveld, pre dikant alhier, verder den Beschermheer, den heer B. J, Buxtorff Sr. en.de afgevaar digden der Zustervereenigingen, Vervolgens ging spr. voor in1 gebed en laat zingen lied 1 van het programma, waarna hij voorleest Joh. 10 vanaf vers 17 en Joh, 21 15^19. Daarna gaf hij een langdradige verklaring van het voorgele- zene. Daarop werd gezongen lied 2, waar na de secretaris Het jaarverslag uitbracht, GEVONDEN VOORWERPEN. Aard van het voorwerp: Terug te bekomen. rijwielmerk in étui zegeltjes T.B.C.-vereenlglng Lips-sleutel paar roode handschoenen zilveren armband groene ceintuur 2 vlaggen bergeend waschmand groene handschoen grijze trui wieldop van een auto roode muts lederen handschoen rubberlaars hocl^ey-stick vlag aan een stok vulpotlood vulpenhouder politiebureau politiebureau te bevragen politiebureau van Weedestraat 5a van Lenneplaan 2 Stadhouderslaan 134 Wiekslooterweg 45 Steenhofstraat 60a Nieuweweg 57 Molenstraat O.Z. 14 Molenstraat W.Z. 48 politiebureau Prins Bernhardlaan 8 Laanstraat 76 Korte Brinkweg 31 Koloniehuis Trein 8.28, Kolonieweg Gallenkamp Pelsweg 13 Steenhofstraat 27 Soesterbergschestraat 72 WAAR GAAN WIJ HEEN? Genoemde vereeniging van de parochie der H.H. Petrus en Paulus, alhier, gaf Zondagavond in het parochiehuis „St. Jö- seph" een uitvoering in de groote zaal, die voor 2/3 in gebruik was genomen en dat gedeelte was geheel gevuld. Onder de ve len die waren opgekomen bemerkten wy o.a. Pastoor Voss en de beide kapelaans, benevens Pastoor Lommerse der nieuwe parochie Soest-Zuid en het lid van het kerkbestuur, de heer Buch. De zaal was nog, met het oog op de blijde geboorte, feestelijk versierd met groen, bloemen, schilden en oranje, wat een vroolyk aspect gaf; het duo Huijgens zorgde voor prettige entre acte-muziek. De voorzitter, de heer T. Kaats, opende den feestavond met den Christelyken groet en riep daarop de H.H. Geestelijken en de overige bezoekers een hartelijk welkom toe, en hoopt, dat allen een recht genoeg lijken avond zullen hebben. Daarop werd ten tooneele gebracht het blijspel i^4 bedrijven door Herman Burger: „de Vriendendienst", een allerleukste stu- dentenkiücht die vlot Werd afgewerkt. De pluim komt toe aan Jan Slaman, een oer leuke huisknecht, braaf terzijde gestaan door de gebroeders v. Leeuwen, Studiosi. Andreas Putman, alias dichter, gaf een pracht uitbeelding van zijn rol; de H.H. Veldhuis vulden mede aan, de advocaat bleef in zijn rol, evenals de handelsagent. Waar bleef Theodora, was zij nog niet te rug van het Veluwsche uitstapje en durfde Cato niet voor het voetlicht te komen? Grime en tooneelschikking was af; er is volop gelachen, geklapt en genoten. In de pauze werden 2 coupletten van het Wilhel mus gezongen en Sverder Vaderlandsche liederen. Na de pauze ging de klucht: „de Boe melbaron" in één bedrijf, waarom gegierd is. Kunst en Vermaak heeft velen een pret- tigen avond bezorgd. A.R. KIESVEREENIGING NEDERLAND EN ORANJE. WOENSDAG 9 FEBRUARI 1938 naar de ledenvergadering der Afd. Soest van de Nederl. Ver. tot bescherming van dieren, in de „Gouden Ploeg", om 2.30 uur n.m. DONDERDAG 10 FEBRUARI 1938 naar de uitvoering van de R.K. Gemengde Zangvereeniging „Sancta Caecilia", in „Huis ten Halve" te Soesterberg, om 8 uur. DONDERDAG 10 FEBRUARI 1938 naar de Pluimveefilm van de A.N.P.V. in het St. Josephgebouw aan de Steenhofstraat, om 7.30 uur. WOENSDAG 16 FEBRUARI 1938 naar de uitvoering van de Chr. Gemengde Zangvereeniging „Soli Deo Gloria", te Soesterberg (uitgesteld wegens de blijde geboorte). DONDERDAG 17 FEBRUARI 1938 naai de lezing van Ds. A. K. Straatsma uit 's-Gravenhage over de boeken van Gul- branssen, in lokaal Eltheto aan het Driftje. DONDERDAG 17 FEBRUARI 1938 naar de practische snoeiles van Ir. J. Leen- dertz, rijkstuinbouwconsulent; punt van samenkomstTensen's autobusgarage, om 9 uur v.m. ZONDAG 20 FEBRUARI 1938 naar de tooneeluitvoering van „Onder Ons", waar opgevoerd wordt: „Heb ik mijn kind ge dood", in het Parochiehuis St. Joseph, 's avonds om 8 uur. ZONDAG 27 FEBRUARI 1938 naar de tooneeluitvoering van „Onder Ons" waar opgevoerd wordt: „Een zwerver kwam.." in het Parochiehuis St. Ludgardis, des avonds om 8 uur. RONDOM HET PALEIS SOESTDIJK. Maandagavond om 8 uur hield genoem de vereeniging haar Jaarvergadering in de Chr. U.L.O. School in de Prins Bernhard laan, welke vergadering door 30 personen werd bygewoond. De praeses der vereeniging, de heer I. Vonk, laat zingen Psl. 68 10, leest ver volgens Psl. 147 en gaat daarop voor in gebed. Vervolgens roept hij allen het wel kom toe en herdenkt de Blijde Geboorte van Prinses Béatrix, een zegen voor Ne derland, door Hem bereid. De secretaris leest daarop de "notulen voor van de vergadering op 13 TSJtfÓember 1937, welke met enkele wijzigingen worden vastgesteld. In vogelvlucht geeft hy daar op het Jaarverslag, dat geen reden tot klagen geeft; het ledental steeg van 175 tot 210, dank zij het werk der propagan- da-commissie, waarvoor deze dank toe komt. Na applaus wordt het finantieele verslag uitgebracht, waaruit blijkt, dat het voor- deelig saldo is 19.45% en van Tiet Propa- gandafonds 1.89. De Kascommissie bij monde van den heer Meurer stelde voor den penningmeester te déchargeeren. Na voorlezing der namen van de nieuwe leden, stelde het bestuur voor de vereeni ging te splitsen in twee deelen, n.1. Soest- Zuid enT Soestdijk, zooals het nu is, elke af deeling onder een eigen bestuur en daar boven het Centraal bestuur. Over deze kwestie voeren de H.H. Fellinga, v. Arkel, de Lange, Endendijk eri de secretaris het woord. Besloten wordt met de leden in Soest Zuid apart te vergaderen om te zien of het levensvatbaarheid heeft. Bij de daarop gehouden verkiezing wordt de voor zitter met groöte meerderheid herkozen en in de vacatures voor de twee Hervormde leden in het bestuur, de H.H. Kemp en Dorresteijn, de Het was Dinsdag weder een drukke dag bij het Paleis Soestdijk. Te half twaalf kwam Prins Bemhard uit het Paleis gewandeld, die den weg overstak en eens een kijkje ging nemen bij de verbouwing der garage aan de over zijde van den weg, waar een stalruimte wordt bijgebouwd in verband met de paar den, die binnenkort naar Soestdijk zullen komen. Na een kwartiertje de vorderingen in die verbouwing te hebben bezichtigd, reed Z.K.H. te 11.45 uur met zijn Cord uit, zijn chauffeur aan het stuur, en verdween in de richting Amersfoort. Om 1 uur kwam een geschenk van Son- newahl 4042 te Duisburg (Duitschland) aan, van de directie der fabriek Roskothen, die aanbood een tweetal van riet gevloch ten kinderwagens, een speciale uitvinding van die fabriek, waarvan het eigenaardige is, dat de voorwielen automatisch sturen. Tegen half drie kwamen vijf groote auto bussen uit den Haag in Hotel Trier aan, waarin waren gezeten de leerlingen en on derwijzeressen van de Huishoudschool aan de Laan van Meerdervoort te den Haag. Deze brachten een groot bloemstuk mede, waarvoor iedere leerling en iedere onder wijzeres een bloem had medegebracht, wel ke tezamen tot een groot bloemstuk waren samengevoegd, op een fraaie wiegekleedje. Vanaf Hotel Trier begaven allen zich naar het Paleis, waar zij werden toegelaten bin nen het hek en gezamenlijk het fraaie bloemstuk mochten aanbieden aan den Soester-vleugel van het Paleis. BIJENTEELT. NATUURZWERMEN EN ZYVERM- BEH ANDELIN G. Imkers-b|jeenkomst in Zonneheuvel. Donderdagavond hield de Heer Hundt uit Laren in Hotel „Zonneheuvel" een cau serie voor de af deeling Soest van de Ver. voor Bijenteelt over het natuurzwermen en de zwermbehandeling. Op een mooien dag in Februari, aldus spr., wordt in den regel een reinigings vlucht door de byen gehouden. De volken z|jn dan nog klein, maar worden door broedaanzet allengs grooter. Bij goed weer wordt op de wilg veel stuifmeel gehaald, dat eiwit bevat voor het jonge broed. Een eitje wordt na drie dagen larve, na 21 dagen is het een by. Deze jonge bij blijft 3 weken in de kast om het jonge broed te verzorgen, wordt dan ruim 3 wéken haalbij en sterft dan, althans in den zomer, „op het veld van eer." Een goede koningin legt 2000 tot 3000 eitjes per dag bij voldoende dracht. Lang zamerhand komt de kast of korf vol met bijen, vooral jonge byen. Deze krijgen een overvloed van voedersap en er ontstaat een HH. Naaktgeboren en spanning, die de oorzaak is van het zwer- Gundelach. Nadat de heer van Arkel ver- men. slag heeft uitgebracht over de A.R. Partij- De oude koningin verlaat -steeds met den conferentie, waarinde heer P.' A. Colijn zwerm de woning. Vangt de Imker den sprak over Werkloózen Verzorging, werd zwerm niet op, dan gaat deze den onder- na de rondvraag deze vergadering op de gang tegemoet. gebruikelijke wijze gesloten. Immers, holle boomen, waarin een zwerm De vergadering werd bygewoond door Zich nog wel eens wil huisvesten, zijn er de heeren D. A. de Bruyn, wethouder en vrijwel niet meer. Spr. vertelde voorts, hoe A. Endendijk en H. Zijlstra, raadsleden. de zwerm behandeld moet worden. van meei volde reke V e i Ame Soest 7 Fe Thui w< ze ve

De Soester | 1938 | | pagina 2