Voor 's morgens en s avonds ECHTE EN SIMILI SIERADEN NAMIDDAG- JAPONNEN STRASS, PAARLEN, KORAAL EN BARNSTEEN KNIPPATROON Sieraden uit de zee Leert Uw kinderen goed spreken SIMIL1 EN SYNTHETISCHE STEENEN. Terwijl bij Strass de glans van diaman ten benaderd wordt is simili altijd als na maak brillant te beschouwen en onder- SCHOONMOEDERS GEZOCHT! Als u een levende personificatie bent van de voorstelling die komieken en zij die de komische sketches schrijven op het tooneel en in de film zich graag maken van de typische schoonmoeder, dan hebt u een kans in Hollywood. In een stad waar mooie meisjes dertien in het dozijn gaan, en waar men Adonis tegen eiken lantaarnpaal geleund kan vin den, is de scherp-tongige, vittende, kij vende en ruziënde schoonmoeder nog de eenige die in staat is de „casting-director", die de spelers voor een film moet uitzoe ken tot enthousiasme te bewegen. Dit type vrouwen is af en toe haar ge wicht in goud waard als door toevallige omstandigheden verschillende studios tege lijkertijd de populaire films aan het maken zyn met de pantoffelheld en zijn heersch- zuchtige gade. En tegenwoordig is meer dan ooit de karakter-speelster met de scherpe tong en de scherpe kin in trek, zooals onlangs bewezen werd toen twee studios trachtten Ëlizabeth Patterson van Paramount te „leenen". Geen van beide kreeg haar, omdat Paramount haar zelf veel te hard noodig had. GEKLEEDE JAPON. Succespatroon 1900. Prijs f 0.30 -}- f 0.05 voor adm. en verzend kosten. Tulle robe, met garneering van paillettes op den rok, over satijnen onderkleed ge dragen. Photo Jennie Parijs.) ganschen dag met het kind bezig is, de hoofdschuldige, dat het laat en met moeite leert spreken. Ondanks haar liefde en zor gen waarmede zij haar kind omringt, reali seert zij zich niet, dat zij zijn geestelijke ontwikkeling tegenhoudt. Het kind blijft zich van dezelfde gebroken woorden be dienen en de moeder heeft deze kinderlijke gewoonte overgenomen, spreekt nog tegen de ongeveer drie of vier-jarige over do ,toute wau-wau" en het „toete kind" en gebruikt nog een menigte andere gebrab belde woorden. Zeker, in den aanvang heeft het al der gelijke woorden gebezigd, doch thans wor den de rollen omgekeerd. In plaats dat het zich de correcte wijze van spreken der moe der .eigen maakt, neemt deze het kinder taaltje over. Op deze wijze is het niet mo gelijk, dat het kind zich van zijn gebrabbel losmaakt en leert pas duidelijk en goed spreken, wanneer hij naar school gaat. Zulks kan nimmer de bedoeling van de moeder zijn en daarom zal het noodig zijn, dat deze het kind, zoodra het begint met spreken, geen gebroken woordjes nazegt, en er tevens geen bijzondere aandacht op vestigt. Ongemerkt zal zij zijn uitspraak beïnvloeden door zelf goed en duidelijk te spreken. Het kind beheerscht zijn taal op deze wijze wanneer hij naar de voorbe reidende school gaat en hiermede is de beste grondslag gelegd, die de moeder voor de komende schooljaren kan geven. EEN GOOTSTEEN-PROBLEEM IN DE STUDIO. Schrijver dezer regelen kwam tijdens de opnamen van de Warner Bros. super-film „Tovarich", toevallig in de studio. Charles Boyer, met een keukenschort voor, stond in een ernstig gesprek gewik keld met regisseur Anatole Litvak, terwijl Claudette Colbert, geïnteresseerd in één of andere magazine zat te bladeren. De overige artisten, stonden dicht opéén- gepakt rondom een GOOTSTEEN en be keken die met een aandacht alsof deze nog uit het steenen tijdperk stamde. Het was een normale gootsteen van het soort, dat men in iedere zich zelf respec- teerende keuken kan aantreffen, een wei nig opvallend misschien door het helder wit emaille, dat er op scheen te wijzen, dat het voorwerp van zóóveel belangstel ling kort geleden nog met een verfkwast in aanraking moest zijn geweest Een ieder van de omstanders was in het bezit van een potlood en bestudeerde nauwgezet het emaille-oppervlak. Plotse ling leunde één der omstanders een weinig voorover, en slaakte den uitroep: „Hier heb je er één!!", kraste iets op het emaille en wijdde weer zijn aandacht aan de goot steen. Een requisiteur, die ondanks zijn droef geestig uiterlijk toch een werkzaam aan deel in het „research-work" had, verwaar digde zich eindelijk een uitlegging van het vreemde geval te geven. „Luister", zei hij, en de manier waarop hij met het verhaal aanving toonde duide lijk zijn misnoegen over het gebeurde „In de afgeloopen week namen we de keuken scènes op, waarin Miss Claudette borden wascht en Mr. Boyer ze afdroogt". „Gedurende de werkzaamheden was het Zaterdagmiddag geworden, de gootsteen en de aanrecht stonden vol borden etc., de schoone aan den eenen, de vuile aan den anderen kant. Daar ik wist, dat we aan staanden Maandag verder zouden gaan met de opnamen, was het noodzakelijk, dat ieder bord en ieder glas op het zelfde plaatsje zou staan, waarop het Zaterdag stond, anders waren de opnamen voor niets geweest, daar dit dan duidelijk in de film te zien zou zijn." „Om dit te voorkomen, deed ik wat ik al jaren pleeg te doen. Ik merkte met een potlood-krabbeltje de plaats van ieder bord en glas om alles precies tè kunnen zetten zooals het had gestaan. Ik kwam vanmorgen extra vroeg. nl. om zes uur en hoe denkt u dat ik het hier aantrof?" „De gootsteen was opnieuw geschilderd." „Juist! En de merkteekens waren ver dwenen!! Nu zal ik u maar besparen wat ik zei, toen ik scherp keek kon ik met de grootste moeite iets van een potlood streepje ontdekken, zoo tegen een uur of negen had ik er twe^en-veertig ontdekt. We zijn nu zoover, dat Mr. Litvak ten minste verder kan gaan met de opnamen. Zulke gebeurtenissen maken het leven van een requisiteur tot een hel." samenstelling heeft me.i heel nauwkeurig het natuurproduct gevolgd, zoodat men ze maar niet kortweg onder de groep: „val- sche steenen" kan rekenen. De verkooper zal zijn cliënt steeds opmerkzaam maken op het feit, dat de steen synthetisch is, wat ook trouwens een groot prijsverschil geeft met de natuursteen en, die aanmerkelijk duurder zijn. Dit zelfde doet zich voor bij kunst- of z.g. Japansche paarlen, die door het in brengen van een stukje steen, een schil fertje kalk of zand in de oesterschelp ge wonnen worden. Men verwekt op deze wijze een ziekelijke huiduitscheiding, die na drie of vier jaar een volkomen echte paarl doet ontstaan. Zwart wordt nog steeds bij voorkeur ge dragen voor middagja ponnen. Vooral de vrouw, die over een be perkt kleedgeld be schikt zal haar keus op zwart bepalen, dat vele mogelijkheden biedt om op weinig opvallende wijze door détails ver anderd te worden. Beide modellen zijn van dof zwart zijden crêpe en zijn zeer ge slaagd, zoowel wat de hoofdlijnen als de gar neering betreft. Links een japon met eenige ruimte aan voorpand boven de taille en aan de halslijn. Midden voorbaan vier zeer smalle baantjes, die zich eenigszins verbreeden naar den zoom. Het mo del wordt aanmerkelijk gekleeder, indien men er de kleine cape op draagt, die gemaakt is van reepen zwarte tulle en zwart crêpe en met twee haakjes in kleine trensjes bevestigd wordt, die onder de clips zijn gemaakt. Rechts een zeer af- kleedend model, dat streng getailleerd is en een garneering aan rok, onder de buste en aan boven mouwen heeft van smalle nervures. Halsafwerking van ge kleurd satijn in ietwat sprekende kleur. Kleine kinderen hebben hun eigen taal tje en weten de moeilijke consonanten in de eerste jaren niet te beheerschen. Vol wassenen vinden het gewoonlijk alleraar digst om dit brabbeltaaltje te hooren en de verrukte ouders, grootmoeders en tantes stralen van genoegen over baby's rede naarstalent. Het merkwaardigste is echter, dat som mige kinderen op drie, vier-jarigen leef tijd en soms nog ouder zich meermalen op dezelfde gebrekkige wijze blijven uit drukken. Althans vele woorden worden verminkt uitgesproken en niet veel beter, dan toen het kind zijn eerste pogingen deed zich verstaanbaar te maken. Meerma len komt het zelfs voor, dat kinderen, die naar school gaan, nog niet correct spreken. Hoewel onbewust, is de moeder, die den „Het is niet alles goud wat er blinkt" is een bekend spreekwoord, doch nog minder vaak zijn de vele steenen en paarlen, die men ziet dragen, echt. Het vermeende ge schitter van edelsteenen is grootendeels van Strass, waarvoor men echter geen ge woon glas verwerkt, daar dit bij het meest kunstige slijpen dood en levenloos zou blij ven. De mooie schittering van strass komt echter de glans van edelsteenen zeer nabij. Gekleurd glas werd reeds bij het begin van het glasblazen voor sieraden gebruikt; trouwens het oudste glas was volstrekt niet kleurloos, maar rood- of groenachtig, aangezien men in den aanvang het yzer- gehalte niet wist te verwijderen. Dergelijk glas gebruikt men thans nog voor flesschen en glazen. Nadat men deze kleuren aan het glas wist te ontnemen, zocht men te vens naar andere kleurmiddelen, die het meer met edelsteenen overeen deden ko men. Eerst tegen het einde der achttiende eeuw bereikte men het gewenschte resul taat en wel toen Joseph Strasser in Wee- nen op de gedachte kwam, dat slijpen al leen niet voldoende was, doch dat tevens een menging van kleuren vereischt werd. Na veel zoeken vond hij tenslotte het mengsel, waardoor een sieraad gemaakt kon worden, waarvan een buitengewone schittering uitging. Hij richtte in Bohemen een groote fabriek op en bracht zijn uitvin ding in den handel onder den naam van: „Strasser's Boheemsch glas". In Parijs vond men dezen naam veel te lang en sprak men al spoedig over „strass" een benaming, die ook in verschillende andere landen weerklank vond. Dankbaar maakten de groote modehuizen gebruik van dit mooie materiaal, om het toe te passen als garneering op hun ont werpen, in het bijzonder op avondjapon nen. Naast de paarl verschaft de zee ons nog ander materiaal, dat bijzonder geschikt is voor sieraden, n.1. koraal en barnsteen. Als sieraad is bloedkoraal min of meer op den achtergrond geraakt in de laatste jaren om wellicht op een gegeven oogenblik weer upper modern te worden. Het vervalschen van koraal loont de moeite niet, aangezien de ijverige koraal- dieren onvermoeid hun werk voortzetten en van gebrek aan materiaal geen sprake is. In de Roode en in de Zuidzee wemelt het van koraal-polypen, waarbij iedere ge neratie het hoornachtige skelet der voor vaderen door eigen koolzure kalkuitschei- ding opbouwt tot riffen, klippen en ring vormige wallen om eilanden. Het mooiste koraal, dat dieprood is, vindt men in Europa in de Adriatische Zee en dit edele-koraal met zijn prachtig diep rood heeft de beroemde Venetiaansche indus trie van bloedkoralen sieraden doen ont staan. Soepel fluweel satijn, wollen crêpe b.v. met ingeweven metaal- of cellophaan ge ven een gekleurd effect. Men kiest voor dit model ietwat gekleede stoffen, omdat er geen garneering op wordt toegepast, hoog stens draagt men een mooie clips of bloem op de corsage. Op geknipte rok, die uit ééndeelige voorbaan bestaat, terwijl de rug een klokkend tusschenstuk heeft, dat naar de taille toe in een punt eindigt. Patronen in de maten 46, 48, 50 en 52. Besteladres „Het Practisch Modeblad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203. Bij be stelling het verschuldigde bedrag in post zegels bijsluiten of opzenden per postwissel of per giro. Patronen naar maat van elk gewenscht model f 0.90. Barnsteen is een fossiele harssoort, waar in men vaak resten van insecten of varens aantreft. Woelige zeeën werken het barn steen los van den bodem en door het ge ringe gewicht blijft het aan de oppervlakte drijven, waarna de golven het medevoeren en op het strand achterlaten. Aan de kus ten der Oostzee, vooral in Samland vindt men zeer veel barnsteen, doch minder be kend is, dat men ook hier en daar op liet vasteland barnsteen heeft aangetroffen, die zich in het tertitaire tijdperk gevormd heeft in bepaalde aardlagen. De z.g. zwarte barnsteen is niet echt, doch een soort bruinkool, die door bijvoeging van basalt gepolitoerd kan worden en waarvan men o.a. fiches maakt, die bij versohillende spelen gebruikt worden. De kleine spor tieve mutsjes, die weinig meer dan het achterhoofd bedekken, wor den bij voorkeur door zeer jonge meisjes gedragen. Zij leenen zich uitetekend voor sportieve doelein den en voor de morgenuren. Trouwens jonge meisjes stellen deze dingskes klaarblijkelijk ook zeer op prijs. J3een wonder, want ze zijn licht in het dragen, waaien niet gauw af, omdat ze het hoofd omsluiten en kunnen ues- noods in den mantelzak ge stopt worden, als ze den mind eens heerlijk door de haren willen la ten spelen. Het model bo venaan links is een nieuw type, dat gehaakt is, doch waarvan al leen het onderge deelte doorgaande toeren heeft, de bol is in deeltjes gehaakt, die in het midden aan elkander gehecht worden, zoodat kleine langwerpige openingen ont staan. Afwerking met pompoen. Onderaan een meer gekleede baret, die uit verschillende deelen bestaat, welke naar het midden toe in een scherpe punt eindigen. Tegen den buitenkant wordt een naar het model geknipte rand gestikt, ter wijl op den bol een overtrokken knoop wordt gehecht of wel een lange, rechte veer. Als materiaal voor deze baret is effen of bedrukt fluweel gedacht terwijl men hem bij een geruit manteltje van hetzelfde materiaal kan maken. Geheel anders is het type hoofdbedek king bovenaan rechts, dat gedragen wordt bij een avondjapon en uit een rand van zijden bloemen bestaat, die in overeen stemming met de kleur of de bloemen van het geheel. Desgewenscht kan men aan deze bandeau een tullen bol maken, doch vlotter kleedt de enkele rand van bloemen, welke smaller ook om een der polsen wordt gedragen. Mooi zijn b.v. zijden bloe men in koningsblauw met sprekend groene harten of groene of paarse bloemen met oranje hart. C. C. M—S. (Nadruk verboden.) scheidt zich van strass, dat geen lood doch thallium bevat, waardoor het glas een bui tengewoon sterken glans verkrijgt. Men gebruikt thalliumglas niet alleen voor si- mili-brillanten, doch ook in het bijzon der voor fijne optische instrumenten. Deze namaak is echter door bepaalde natuurkundige proeven van echte steenen te onderscheiden, daar de glasmassa zach ter, doch tevens zwaarder in gewicht is dan een echte edelsteen van gelijke grootte. Geen enkele vakman zal zich dan ook laten beetnemen met simili of strass, doch bij de minste twijfel de proef op de som nemen. Moeilijker is het geval bij synthetische edelsteenen, die de naam zegt het reeds op kunstmatige wijze met een gelijke samenstelling als de echte steenen gemaakt zijn. Men heeft synthetische robijnen, sma ragden, saphieren en andere steenen, die slechts door zeer ingewikkelde weten schappelijke onderzoekingen van de echte te onderscheiden zijn. In de chemische

De Soester | 1938 | | pagina 4