Raads vergadering. Plaatselijk Nieuws (Vervolg van pagina 1). heeft de practijk elders al herhaalde malen doen zien; en dèn is de rente al goedge maakt. De heer van Breukelen heeft op 3 Fe bruari tegengestemd en is nog tegen. Spr. is voor belastingverlaging en die krijgen wij zoo zeker niet. Als er eens een referen dum onder de inwoners zou worden gehou den, is spr. ervan overtuigd, dat dan 'n zéér klein percentage zich zou uitspreken voor het doen dezer groote uitgaven om hier een nieuw garnizoen te verkrijgen. De heer Zijlstra wijst op de woningen van Ons Belang en vraagt naar de verbe teringen daar. Komen er vaste waschtafels en badkamers? B. en W. beamen dit. De heer Thijssen zegt, dat het college van Gedep. Staten het volste vertrouwen van spr. heeft. Wie kan nu beter oordeelen over wat goed voor de gemeente is, dan ae gemeenteraad en Gedep. Staten? Dit laat ste college kent de finantieele toestand van Soest perfect. Spr. meent ook, dat de grond hier te duur zal worden aange kocht, want het is een heel groot complex; de voorzijde kost per M2 evenveel als de achterkant. Spr. is het volkomen met de zienswijze van Gedep. Staten eens, daar deze uitga ven niet verantwoord zijn. Soest heeft voor 1938 een tekort van 106.000.wat later nog verhoogd is met ,2.000.De rente der gemeente-kapitalen dalen en de ge meentelijke inkomsten worden dus steeds minder. Door de hooge belastingen gaan vele inwoners weg. Spr. kan niet vóór stemmen, mede niet in verband met den enorm hoogen prijs, die voor dezen grond zal worden gegeven. De heer van den Berg wil juist alles pro- beeren om de toestanden gezonder te ma ken; deze grond kan nooit te duur gekocht worden en zal tenslotte zijn voordeel meer dan genoeg afwerpen over eenige jaren. De heer Hilhorst wijst er op, dat Gedep. Staten bij de behandeling van het Soester Uitbreidingsplan voor den Raad van State lang niet zoo'n hoogen dunk van den Raad van Soest in zijn huidige samenstelling hadden, dan thans uit hun brief zou vol gen. Het beste zou zijn, indien de kring, waar binnen de militairen zullen mogen wonen, belangrijk wordt ingekrompen, waardoor dan de vestiging in Soest bevorderd wordt. Spr. vra<..0t naar de mogelijkheid om den grond ev .itueel eeuwigdurend in erfpacht aan her militair gezag af te staan, waar door vele oedenkingen zouden worden op- "^geheven. De burgemeester antwoordt. De burgemeester wil allereerst eenige schromelijke misverstanden recht zetten en verheugt zich zeer over de hulp van vele kanten. Wij moeten nu geen zigzag poli tiek gaan voeren, doch weten, wat wij wil len. Waarom heeft de heer van de Ven zijn argumenten niet in de vorige verga dering naar voren gebracht? De prijs van den grond en de finantieele toestand der gemeente vormen bij Gedep. Staten thans geen argument en spr. moet verder ten krachtigste protesteeren tegen de woorden van den heer Thijssen, waaruit wellicht zou kunnen worden opgemaakt, dat B. en W. het gezag van Gedep. Staten niet willen steunen. Van „seelenverwant- schaft" tusschen dat Coll. en den hr. Thijs sen is geen sprake, want de argumenten van Ged. Staten hebben een gansch andere basis dan die van den heer Thijssen. De finantieele toestand der gemeente heeft bij Gedep. Staten geen rol gespeeld, dat kan spr. met klem hier verklaren, ter voorkoming van misverstand. De liieer Thijssen deed in het belang der gemeente beter, zijn beschouwingen over de finan tieele toestand der gemeente niet hier in het openbaar te geven; d'at weten wij hier allemaal wel, doch met dat nu nog eens in het bijzonder naar voren te brengen, is niemand gebaat en de gemeente geschaad. Wijziging der voorwaarden is ten eenen- male onmogelijk, want daarover is men uitgepraat met Defensie. Verder uitstel of veranderingen geven dus niet. Een fel debat ontspint zich dan tusschen den burgemeester, die de veranderde mee ning van den heer van de Ven fel bestrijdt en niet kan begrijpen, èn dit raadslid, die tenslotte mededeelt, dat hij bekeerd is ge worden door het schrijven van Gedep. Staten, dat zoo inhoudsvol is, dat hij tot bezinning is gekomen. De burgemeester ontkent ten eenen ma le nieuwe inzichten en feiten en het is spr. dan ook een raadsel, hoe een raadslid op een dergelijke wijze over stag kan gaan; daarover wil hij hier uiting geven aan zijn groote verbazing. Een referendum houden is natuurlijk on mogelijk en met evenveel aplomb als de heer van Breukelen zou spr. het omgekeer de kunnen beweren, doch hij houdt niet van dat groffe geschut. De kwestie van den grondprijs is door Gedep. Staten al evenmin als argument ge bruikt als de begrootings-positie dezer ge meente en dergelijke geheel overbodige be schouwingen zijn gansch niet in het belang der gemeente! De heer Thijsen heeft ten eenen male de mogelijke voordeelen en inkomsten ver zwegen. Zoo verschrikkelijk somber als hij doet voorkomen, is de toestand niet. Van uitgifte in erfpacht kan onmogelijk spra- jke zijn, dat accepteert Defensie nimmer. De replieken. De heer Endendijk zegt, dat als de goed keuring onthouden wordt, wij dan kérels moeten zijn, die weten, wat zij willen. Ged. Staten wenschen de verantwoordelijkheid nu alléén op de gemeente te laden en nog maals dringt spr. op handhaving van het genome.j besluit aan. In Utrecht is men bang zèl --enige verantwoording te dragen, doch das 'oor moet men nooit uit den weg gaan. De he- i Nooder meent, dat Defensie wel op de hoogte zal zijn geweest van het standpunt van Binnenlandsche Zaken en in geval van nlet-goedkeurihg en hooger beroep bfl de Kroon, meent spreker, dat er een héél groote kans is, dan gelijk te krij gen. De heer Thijssen wil de waardigheid van het college van Gedep. Staten in elk geval hoog houden, als zijnde door de wet gesteld als hooger gezag boven de gemeen ten. De heer van de Ven heeft het bezwaar van Gedep. Staten opgevat, als een ernsti ge waarschuwing en een suggestie, om maar eens te gaan marchandeeren met De fensie, beter dan zich direct maar dieper in de schuld te gaan steken. De burgemeester brengt naar voren, dat B. en W. natuurlijk het gezag der over ons gestelde organen willen schragen en steu nen, doch de Raad heeft een eigen verant woordelijkheidsgevoel in deze en de raads leden behoeven geen stroomannen te zijn. Het gezag moet natuurlijk hoog worden gehouden, doch men mag nog wel op een bepaald onderdeel er een eigen en andere meening op nahouden, dan te Utrecht. De interpretatie van den heer van de Ven omtrent het marchandeeren met De fensie is uitermate gevaarlijk en spr. is er van overtuigd, dat zulks ook onmogelijk is. Wij hebben ons thans alleen te houden aan de tekst en redactie van den brief van Gedep. Staten, aan datgene, wat déèr staat. Tenslotte wordt het voorstel van B. en W. (handhaven van het voorstel tot aankoop van grond en afstaan om niet aan het Rijk) aangenomen met 12 tegen 2 stemmen, die van de heeren Thijssen en van Breukelen. 2. Voorstel tot vaststelling van beslui ten inzake verleening van een voorschot op de gemeentelijke vergoeding aan de bij zondere scholen (No. 110). Voorgesteld wordt voor de Engendaal- school de kosten te bepalen op 10.26 voor het G .L. O. en op 13.31 voor het U.L.O., per leerling. De heer Nooder vraagt of deze kosten goed zijn uitgebalanceerd; mocht later blij ken, dat deze te hoog zijn, dan krijgen wij het geld van de bijzondere scholen niet meer terug. De heer Endendijk merkt op, dat na 5 jr. er een verrekening komt van die kosten volgens laatste wetswijziging. De heer Helmus meent, dat die verreke ning alleen voor nieuwbouw en aanbouw is, doch niet voor exploitatie. De burgemeester meent, dat dit ook op de exploitatie-kosten slaat en dat de hee ren dus gerust kunnen zijn. Conform voorstel wordt alsdan besloten. Verfraaiing nabjj station Soestdijk. Wethouder Gasille brengt dan naar voren de aangeboden huur van het stuk terrein van de Spoorwegen nabij het station Soest dijk. De gemeente wil het entree daar net ter en fatsoenlijker maken, verfraaien, doch de Spoorwegen wenschen nu een huur van 10.per jaar te hebben, vast en blijvend. Minder doen zij het niet en spr. stelt voor daarop maar in te gaan. Wethouder de Bruyn vormt de minder heid in B. en W. en acht deze 10.te hoog en de baten vrijwel geheel voor de Spoorwegen. De gemeente heeft geen be hoefte aan een dergelijke kweekerij en om nu daarvoor jaarlijks 10.te betalen en nog een douceurtje met een prachtige bloemenaanleg te geven, daar is spr. tegen. De heer Endendijk erkent, dat de ge meente het ook niet zoo best heeft; het terrein blijft eigendom der Spoorwegen en spr. acht dit een weinig hoogstaand optre den van de spoorwegen. De heer Thijssen wil uit zuinigheidsover wegingen deze huur niet aangaan. De heer Stroband meent, dat deze 10.- een betrekkelijk gering bedrag vormen om het geheel daar veel te verfraaien; de kos ten van aanleg en onderhoud van het plantsoen komen er ook nog bij en dan maken die 10.meer weinig uit. De heer Nooder acht een mooie omge ving van een station van groot belang en voordeel voor de gemeente. Wethouder Gasille wijst ook op de voor deelen voor de gemeente en ten slotte wordt dit voorstel met aanteekening voor de heeren de Bruyn en Thijssen van „te gen" te zijn, door den Raad aanvaard, waarna aan de orde is de RONDVRAAG. De heer Hilhorst vraagt naar de moge lijkheid van tewerkstelling van wachtgel ders voor kadaster werkzaamheden, bij het opnieuw opmeten der gemeente, waarnaar onderzoek is beloofd. De positie van het desbetreffende gezin is thans zéér benard. De burgemeester antwoordt, dat het on derzoek naar 'smans bekwaamheid voor dat werk bereids is ingesteld eu het rapport daarover van het kadaster eiken dag kan inkomen. De tweede vraag is een vraag over Maatschappelijk Hulpbetoon, waarop spr. eventueel wel wil ingaan, doch die ge heel naast de eerste vraag staat. De heer van den. Berg informeert naar een adres van de heeren van den Bout en Zadelhof te Soesterberg over de verlichting van de wegen. Er blijkt, dat dit reeds is beantwoord; het bewuste punt ligt echter op grondgebied van Zeist. De heer van Breukelen klaagt er over, dat de menschen bij de particuliere werk verschaffing op de Vuursche niet lri de spaarregeling konden worden opgenomen, althans de eerste weken niet. De «eer Hilhorst wil de vestiging bevor deren en ook de nieuwbouw van woningen, doch wijst op de nieuwe woningen op de voormalige buitenplaats Middelwijk, waar de toestand van den weg zóó is, dat de be woners in den modder zitten en hun huizen niet behoorlijk kunnen bereiken. De heer van den Berg wijst op een soort gelijk euvel aan den Postweg. Beide ge vallen zullen worden onderzocht en zoo mogelijk verholpen, hoewel het niet ge makkelijk zal zijn, daarvoor een goede op lossing te vinden, waarna de vergadering te 5.45 uur wordt gesloten. INDISCHE TOURNéE. Wij vernemen, dat de in Soest lang niet onbekende cabaret-artisten Mej. Eline Pi- suise, de dochter van den grooten Jean Louis Pisuisse, en de heer Edwin Gubbins Doorenbos tezamen 'n tournée gaan maken door Nederlandsch-Indië; zij vertrekken daartoe met hél motorschip Dempo. Ds. B. ALKEMA 70 JAAR. Ter gelegenheid van zjjn 70sten verjaar dag kwamen velen den bekenden kansel redenaar, oud-zendeling, oud leeraar der Koloniale school te Apeldoorn en lector der Utrechtsche Universiteit Maandagmid dag féliciteeren; o.a. em. predikanten, ker- keraads- en gemeenteleden. Het was op sommige oogenblikken zeer druk in de woning van den jarige. AFSCHEIDSPREDICATÏE VAN Ds> Bi ALKEMA. Naar wjj vernemen zal de afscheidspre- dikatie van Ds. B. Alkema, die wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd zijn emiraat heeft aangevraagd en verkregen en zich metterwoon te Apeldoorn zal gaan vestigen, plaats hebben op 24 April a.s. DE AFKONDIGING DER GRONDWETS HERZIENING. OP DINSDAG 22 FEBRUARI A.S. Volgens het Koninklijk Besluit van 11 Februari 1938, Staatsblad No. 180, gege ven ten Paleize Soestdijk, zal de bij de Grondwet voorgeschreven plechtige afkon diging van de onlangs tot stand gekomen nieuwe wijzigingsvoorstellen der Grondwet geschieden op Dinsdag 22 Februari a.s. des namiddags te half drie. Alsdan zullen de officieele publicatiebla den verschijnen en tegelijkertijd zullen de wijzigingsvoorstellen worden voorgeleden in plechtige plenaire zittingen van de rech terlijke colleges in Nederland en de over- zeesche gewesten. Verder zal de geheele officieele tekst van het Koninklijk Besluit betreffende de plechtige afkondiging van de vastgestelde veranderingen in de Grondwet, derhalve de geheele publicatie van 11 Februari 1.1., op hetzelfde tijdstip, dus Dinsdagmiddag 22 Februari 1938 om half drie, worden afge lezen in iedere gemeente in Nederland van de pui of voor de deur van het huis der gemeente. Deze plechtige voorlezing van het publicatiebesluit zal derhalve ook plaats hebben voor de deur van het Soester ge meentehuis. Wij vermoeden, dat die voorlezing wel zal geschieden door den gemeentebode H. Beuzel, die reeds meer van dergelijke voor lezingen in vroeger jaren, in 1917 en 1923, heeft verricht. Wellicht zal thans het vol tallige college van Burgemeester en Wet houders bij die voorlezing aanwezig zijn, teneinde daaraan nog eenige meerdere plechtigheid bij te zetten. ORANJE FEESTAVOND VAN DE N.S.B. TE SOEST. Bij gelegenheid van de geboorte van on ze Prinses, had de N.S.B. alhier, een gezel lige avond belegd, welke zeer druk gezocht was; afdeelingen uit Soesterberg en uit Baarn waren te gast. Ds. Vervloet hield een inleidende rede. Spreker gewaagde van de vreugde, welke er om deze geboorte is en deed daarbij uit komen hoe rijk gezegend Nederland daar mede was. Z.Eerw. memoreerde hoe hij nè een nog niet volledig herstel van een zware ziekte zijn benoeming tot hoofd der „Vorming" met vurigheid had aangenomen, omdat hij óók voor ons land de redding van den eeo- nomischen ondergang alleen zag in de Na tionaal Social. Beweging. Ds. Vervloet ge tuigde ervan door zijn jarenlange werk zaamheid als predikant in Duitschland vóór, tijdens en nè den oorlog, hoe hij daar het Nat. Socialisme heeft zien groei en. Van zeer nabij niet enkel gezien maar, zoo roept spreker uit, ik heb God gebeden voor mijn schamel deel daaraan mede te mogen werken. Vooral stond spr. stil bij de geweldige moreele en zedelijke verwildering in Duitschland nè. den oorlog, toen dit land werd leeggeplunderd, v.n.1. door Frankrijk en Engeland. Dit land was aan den rand van den afgrond door het brengen van onnoemelijk veel offers. De socialistische regeeringen voltooiden de totale afbraak er was een leger van zes millioen werkloozen en het zag er naar uit, dat een opkomende communistische vloedgolf, dit eens zoo arbeidzame volk ge heel naar den ondergang zou brengen. Toen stond Hitier op. Met spreker wisten velen, dat dit de redding voor Duitschland was. Hitler's woorden waren: „het moét en het kèn anders. De vernedering moet gebroken worden, de enorme armoede, de ellende, de geweldige werkloosheid kèn overwonnen worden." Zijn kracht was, dat hij in den chaos de- verantwoordelijkheid wilde dragen voor het herstel. Hü was de begenadigde, zag de wegen en het licht waarlangs den opgang moest volbracht worden. Neen, aldus spreker, het is zelfs voor mij, die dit alles heeft meegemaakt, niet anders te verklaren als een wonder Gods. Ook voor ons land heeft het Nat. Socialis me zijn beteekenis. Ook hier in ons land moet stukgemaakt worden de liberale ge dachte: „ieder voor zich zelf en God voor ons allen." Dit is de bron van alle kwaad, deze gedachte is óók bij ons de liberale uitleving geworden in onze Maatschappij. De Kaïns-gedachte: „ben ik mijn broeders hoeder" moet door ons bewust met „ja" beantwoord willen worden en zal door ons niet mogen genegeerd worden of door lief dadigheid worden opgelost. Het is anti-christelijk, wanneer wij daar schouderophalend aan voorbij gaan en zeg gen: „het kèn niet anders." Deze laatste gedachte heeft geleid tot het uitstootings- proces in alle geledingen. Deze is de oor zaak van onze verdeeldheid, onze onmacht metais resultaat ook hier een werkloozen- leger. Het Nationaal-Socialisme heeft hier een hooge taak te vervullen. Ons beginsel moet zijn: ja, wij willen de hoeder zijn van onzen broeder, van onzen medemensch. Niet enkel als ideale doelstelling, maar in de praktijk, wij moeten daarvoor bewust leven en be wust de verantwoordelijkheid willen dra gen. Het kèn. Wjj zien het in Duitschland. Déèr groeit een volk tot een Eenheid. De geestelijke of materieele nood van één mensch is ons aller nood. Tezamen kunnen w|j het dragen en verbeteren. Maar dit kan niet in het huidige systeem. Alleen het Nat. Socialisme kan dit vol brengen, dit is de haar opgelegde taak van hooger hand. Eenmaal zal de dag komen, dat ook Oranje de volle kracht en gelegen heid krijgt om zich voor ons volk te ont plooien. Het devies van Willem de Zwager: „Eendracht maakt macht" zal pas in de Nationaal Socialistische Staat verwezen lijkt kunnen worden! Spreker wekt de vergadering op trouw te blijven en uit te zien naar de komst van het Nat. Socialisme, wat als een morgen rood ook reeds voor ons land zichtbaar is. De blijmoedige uitspreking van deze re de vond hartelijk weerklank in dg feestelijk met oranje en groen versierde zaal. Na de ernst brak de feestelijke stemming door. Thee met beschuit en Oranjemuisjes werden door talrijke dames geserveerd. Spontaan klonken daarbij 't Wilhelmus en andere Vaderlandsche liederen. Tijdens deze inwendige versterking werd door enkele leden het woord gevoerd en eenige geestige dichtwerken voorgedragen. Ook de radiouitzending van de N.S.B., wel ke een allerhande gaf met diverse toespe lingen op aanwezige leden, oogstte grooten bijval. Tegen twaalf uur kwam het einde van dezen feestelijken avond. PRACHTIGE GIFT. Bij de collecte voor de Diaconie der Ge reformeerde kerk alhier, bevond zich Zon dagmorgen j.1. een bankbiljet van 100. voorwaar een prachtige gift, die zeker te pas zal komen. UITSLAG VERLOTING DER PLUIM- VEE VEREENIGIN G. Zaterdagavond te 8 uur had in de zaal van „de Gouden Ploeg" de uitslag plaats der gehouden verloting, onder leiding van een vertegenwoordiger der politie. De voorzitter de heer E. J. ten Raa, riep vooraf .allen het welkom toe, waarop 2 jon gens ui.t de zaal de nummers trokken, elk uit een bus. De totale uitslag is als volgt: Lot Prijs Lot Prijs Lot Prij No. No. No.' No. No. No. 564 22 1008 70 2 33 628 86 1020 71 17 66 665 88 1021 12 37 75 666 32 1035 3 45 9 683 39 1046 29 61 15 693 76 1076 19 72 74 707 113 1128 105 94 73 729 8 1151 51 102 16 734 23 1188 13 111 108 756 109 1193 6 158 87 768 65 1206 85 161 18 775 41 1217 44 180 59 777 90 1218 21 189 104 791 47 1227 48 266 107 806 55 1238 82 344 106 819 14 1248 48 358 27 849 94 1279 96 387. 52 853 91 1297 11 415 31 925 56 1325 83 472 69 963 62 1337 40 494 68 994 67 1347 2 499 78 995 7 1358 28 i£ 1360 81 1363 84 113 i Lot Prijs Lot Prijs No. No. No. 1375 30 1924 112 1379 81 1931 53 1398 47 1934 37 1408 46 1944 102 1411 36 1992 64 1418 115 2045 54 1427 5 2050 25 1443 43 2061 24 1454 97 2073 77 1502 63 2110 20 1546 80 2132 60 2158 38 1566 99 2146 100 1572 35 2183 92 1588 58 2211 72 1596 10 2238 98 1601 42 2273 89 1673 93 2307 110 1686 114 2322 50 1731 101 2355 49 1759 45 2381 57 1817 4 2400 1 1825 95 2428 111 1825 95 2428 111 1849 116 2488 26 1877 34 2496 17 De vetgedrukte prijzen zijn hoofdprijzen, waarvan vielen op No. 1 een heeren- of damesrijwiel. No. 2 Theekast. No. 3 Schemerlamp en No. 18 een stel kippen. De prijzen kunnen worden afgehaald. 390. JAARFEEST DER R.K. MIDDENSTANDS VEREENIGING. Zondagavond om 7.30 uur werd in het parochiehuis St. Josef de 19e jaardag ge vierd van genoemde vereeniging, welke zeer druk bezocht was, o.a. door den pastoor der parochie met de beide kape laans, het lid van de Kamer van Koophan del te Amersfoort de hr. A. B. Fugers, eeni ge gemeenteraadsleden, leden der afdeeling Soesterberg en van den Jonge Midden standsorganisatie. De voorzitter der feest commissie, de heer W. Huurdeman, open de de feestvergadering met den chr. groet en liet hierop staande zingen: „Aan U, O Koning der Eeuwen", staat daarop stil b\j de Blijde geboorte en verzoekt staande te willen zingen het eerste couplet van het Wilhelmus. Vervolgens roept hiJ allen het welkom toe, inzonderheid de H.H. Geeste lijken en de afgevaardigden en is ver heugd, dat zoo velen aan deze uitnoodiging hebben gehoor gegeven dankte den conciër ge voor de goede zorg aan de zaal be steed, die er keurig uitzag met zijn groen en bloemen en een keurig verzorgd achter doek op het tooneel. Vervolgens deelde hij mede, dat 2 verlotingen zullen worden ge houden om 8 mooie prijzen, waarna het Dubbel- en Enkel Mannenkwartet optrad onder leiding van den heer B. Schalkx. Het „Ave Maria" klonk het beste, en naar het applaus te oordeelen, is er volop genoten. Hierna begon de verkoop der lootjes, wat wel wat erg vroeg was in 't begin van den avond. De dames werden onthaald op bon bons en de heeren ontvingen een rookertje. Daarop werd het woord verleend aan den heer J. C. Koelink, voorzitter der R.K. M.V., die verblijdt is, dat zoovelen in de morgenuren de H. Tafel zijn genaderd. Sinds '37 is er zeer veel veranderd; de or dening is voor elkander voor de slagers, de bakkers en de schoenmakers. Spr. hoopt, dat velen zich achter de R.K. Midden stand zullen scharen; ook de Jonge Mid denstanders moeten lid worden van die or ganisatie, het is een groot belang voor de ouders. Verder beveelde spreker de collec te aan voor „Santos", die geheel vrij is. Waar de zaal nu zoo goed gevuld is, hoopt spreker, dat ook de ledenvergaderingen zoo druk bezocht zullen worden, dit is een aller belang, Spr. dankte de feestcommissie voor haar belangrijk werk en als deze commis sie zoo voortgaat, zal zij telkens herbe noemd worden. Nadat de bekende humorist A. Hom uit H'sum met succes was opgetreden, nam Z.Eerw. heer Pastoor Voss het woord. Spr. is verheugd, dat de feesten zijn ingezet met een plechtige wijding in het morgenuur; als officieel Moderator is hij trots op de R.K. Middenstand alhier; er spreekt uit het geheel saamhoorigheid en wilskracht. Spr. hoopt, dat men echt prettig tezaam zal wezen, maar laat ons nooit vergeten, dat onze Middenstand R.K. is. Spr. hoopt, dat dit steeds voor oogen zal worden ge houden, dèn alleen kan de afdeeling groeien en bloeien en tot voorbeeld zijn voor vele jongeren. Er wordt geklaagd onder den Middenstand, ook, dat er geen werk is, maar waarom komen dan die menschen niet eiken dag naar de kerk, maar dat doen z\j niet, waaruit spreker opmaakt, dat zij zooveel werk hebben, dat die tijd er niet af kan. Na een hartelijke felicitatie besluit Z|jn Eerw. zijn toespraak onder applaus. Het verdere gedeele van den avond werd opgeluisterd door het gezelschap „The Ras- cals" uit Hilversum, door de kwartetten en den humorist. Het vaandel der vereeniging sierde het podium. De R.K. Middenstand heeft op aangena me wijze een prettig jaarfeest gevierd. GROOTE ACTIVITEIT VAN DEN RIJKSWATERSTAAT. Grafsteenen langs den weg geplaatst. Op verschillende plaatsen langs den Rijks straatweg ziet men thans een soort van grafsteen geplaatst, bestaande uit platte dikke platen met afgeronden kop, die ter zijde van den rijksweg geplaatst werden, iets schuin op de wegrichting. Blijkens een door ons ingesteld onder zoek is het de bedoeling, dat dergelijke grafsteenen overal langs den weg komen, aan beide kanten. Er zal op worden ge schilderd hoeveel kilometer het nog is van Amersfoort of van Amsterdam, al naar ge lang de richting van het verkeer, dat de borden aan zijn rechterhand heeft. Deze borden worden ongeveer geplaatst op af standen van onderling één kilometer. Wij kunnen niet bepaald zeggen, dat deze borden erg fraai zijn, integendeel. De pu blieke opinie heeft ze reeds geclasseerd en ze met hun juisten naam betiteld: graf steenen, Hoewel deze borden elders in het land, speciaal in het Oosten, ook reeds langs de wegen staan, lijkt ons de hier ge kozen oplossing van die borden midden in de bebouwde kom, allerminst goed en ver dedigbaar. Z|j zijn leelijk, staan in den weg, doordat ze vrijwel alle staan op het zooge naamde wandelpad en vormen een groote belemmering voor het verkeer, waarvoor zij door hun plaats in de kom een bijzon der groot gevaar opleveren. Ook betwijfe len wij of de Rijkswaterstaat voor de plaat sing dezer borden wel de noodige bouwver gunning heeft verkregen, daar deze bouw werken volkomen vallen onder de omschrij ving van bouwwerk, zooals dat voorkomt in de nieuwe bouwverordening. Hoe dat ook zij, het is heel leelijk en ge vaarlijk. De Rijkswaterstaat heeft hier nu eens een activiteit getoond, doch eene van de allerslechtste soort. Er schijnt dus wel tijd en geld te zijn en ook personeel, om aan de wegen te arbeiden. Inmiddels wachten de bewoners van de Vredehofstraat echter reeds jaren op de verbetering van dien weg. Zijn wij goed ingelicht, dan zijn zij reeds ongeveer tot kookhitte gebracht en zou het spreekwoord dat een kruik zoolang te water gaat tot zij breekt, wel eens héél spoedig in vervul ling kunnen gaan. De Vredehofstr.-bewoners overwegen nu, naar men ons mededeelt, op die grafstee nen te doen schilderen: „Hier rust de ac tiviteit van den Rijkswaterstaat in ver band met de verbreeding van de Vrede hofstraat." Doch die Rijkswaterstaat zal zich ook dèèraan wel niet storen, en kalm die op schriften dan laten verwijderen. En zij zal zich over die verbreeding nader beraden, zooals zij zich reeds vle jaren beraden heeft. En inmiddels zal zij kalm doorgaan methet plaatsen van grafsteenen.

De Soester | 1938 | | pagina 2