Gereed voor de bui HOEDEN MUTSEN DE BRON F IN DE WOESTIJN WÜ I I h i KNIPPATROON voor kleine meisjes v De Loofah Kalabas Dt Wl 9 K A Ondanks de depressie, die vrijwel in alle lan den valt waar te ne men, worden in \ew- York avond aan avond „parties" gegeven, waar bij zeer veel werk van het toilet gemaakt wordt. Men geniet de ze maand van de genoe gens, die het saeson biedt en ook de Ameri- kaanschen, die naar Zwitserland en Oosten rijk gaan, hebben het zeer druk met de aan vulling harer gardero be. Deels zullen zij dit in New-York doen, doch de gelegenheid is te schoon, om niet en pas sant Parijs even aan te doen. waar men thans met koortsachti- gen ijver werkt aan de voorjaarsmode. Binnen niet te langen tijd zul len de eerste kleine shows wereldkundig maken, wat de groote collecties zullen inhou den, althans zullen de groote lijnen worden aangegeven. Thans reeds hebben de eerste overgangshoe- den de belangstelling van de elegante vrou wen. die zich naar het bergland zullen bege ven. Hoogst waarschijnlijk niet alleen om zich te ontspannen door de be oefening der winter sport, doch wellicht meer nog om deel te nemen aan thés dan sant, diners en soupers. Zal het coquette voorjaarshoedie van zwart stroo met hooge bol en omgeslagen rand, dat beloften van een komende lente in zich houdt, geen scherp contrast vormen met de besneeuw de vlakten? „Never mind", denkt de sportieve en we- ieldsche Amerikaansclie, het model is quite fashion en hiermede wordt volstaan! Toch wordt de practische kant niet ge heel en al over het hoofd gezien en zal met doelmatige doch tevens flatteuse re- genkleeding als onmisbaar onderdeel der garderobe rekening moeten worden gehou den. Twee nieuwe Parijsche ontwerpen, waarvan het linker in naturel gabardine is uitgevoerd, en een garneering heeft van blauw gemoesd materiaal zullen ongetwij feld succes oogsten. Succespatroon K 24321. Prijs f 0.30 pl. f 0.05 voor adm, en ver zendkosten. K 24321. K K24321 Deux piéces, bestaande uit rok met één voorbaan met smalle nervure op zij; twee deelige achterbaan. Het boven deel heeft een apart aangestikt glad schoot je. Garneering met langwerpige, opgestikte zakjes. Ben. stof pl.m. 3 M. van 1.30 M. Prijs der patronen 35 cent in de maten 44—46—48 en 50. Besteladres: Het Practisch Modeblad, Postbus 3(5, Den Haag. giro 203203. Bij be stelling het verschuldigde bedrag in post zegels bijsluiten of overmaken per giro of postwissel. Maatpatronen van elk gewenscht model i 0.90. Rechts een mantel van geïmprimeerde taf zij de met zwart en witte biesjes, ver sierd, model van Schiaparelli. Ongetwijfeld zijn beide mantels, die zich tevens voor de reis leenen, bijzonder char mant, en dragen er, evenals de kleurige ac cessoires zeer toe bij zelfs den sombersten regendag een aanmerkelijk vroolijker aan zien te geven. G. C. M.—S. Met een verhard gemoed had hij daarna getracht geld en goed en macht te verkrij gen. Geluk had hij niet gevonden en het leven had hem vele teleurstellingen gege ven. Bloedend van harteleed groeide diep ir. zijn binnenste het verlangen naar zijn moeder en thans was hij gekomenna twintig lange jaren. De moeder had hem aan haar hart gedrukt zonder één enkel verwijt. De groote en kostbare geschenken, waar mede hij zijn moeder had willen verblijden en die hij door karavanen vóór zijn komst had laten brengen, hadden geen indruk op haar gemaakt en had zij terzijde gelegd. De moeder hield de hand van haar zoon in de hare en zeide: Hoe groot is de Al machtige God, dat Hij mijn geliefd kind nog eenmaal tot mij deed komen." Na deze woorden stierf zij. De zoon dwaalde opnieuw door de wereld en vroeg aan wijze mannen op welke wijze hij de herinnering aan zijn moeder kon eeren. Een hunner zeide: ,,Ga naar de woestijn en graaf een bron!" De zoon maakte zich op om naar de woestijn te vertrekken en groef tien lange jaren moeizaam voort op een plaats waar alles dor en droog en eenzaam was. Xa verloop van tien lange jaren vond hij de eerste sporen van water en steeds groef hij onafgebroken verder nog vele jaren lang, totdat eindelijk een rijke bron ge vormd was, die het dorre land ver in den omtrek drenkte. Uit de gansche wereld trokken moede reizigers naar deze bron om lafenis te zoeken en verkwikt te kunnen verder gaan. De naam van dezen bron is „Moederlief de" en ieder kan hem vinden indien hij zich slechts open stelt om te ontvangen. Met weinig moeite kan men aardige mutsen voor kleine meisjes maken, terwijl het materiaal slechts uit wat stofresten bestaat. Bont of bontstof is heerlijk warm op koude dagen, evenals de gehaakte of gebreide mutsen, die men in een paar avonduren gereed heeft. Wanneer bloed en weefsels te veel urine zuur bevatten, kan dit tot allerlei min of meer ernstige ziekten aanleiding geven. Vleesch, vooral gepekeld en gerookt moet vermeden worden, evenals visch, eieren, peulvruchten, koffie en chocolade. Selderij en uien werken afdrijvend, terwijl groen ten en vruchten gewenscht zijn. Aan te be velen is het drinken van warme kamillen- thee voor men naar bed gaat, waardoor het transpireeren bevorderd wordt, hetgeen de slechte stoffen uitdrijft. Een oude gummi spons is zeer practisch om te gebruiken bij het verwijderen van honden- en kattenharen op overtrokken stoelen en fauteuils. Men maakt de spons vochtig in water en azijn en wrijft stevig over de pluche af andere weefsels. 1 Naar een Arabische legende. Het gebeurde eens in het land van de rij zende zon, dat op een middag een moede wandelaar voor een schamele hut stilhield. Voorzichtig schoof hij het gordijn terzijde en zag een oude vrouw in het vertrek, die zich met vriendelijk lachend gelaat tot hem wendde. Ieder geluid moest zij opvangen om zich een beeld te kunnen vormen, van wat zij niet kon zien, want haar oogen wa ren levenloos.ze was blind. Zonder een woord te kunnen zeggen, wierp de vreemdeling zich op zijn knieën voor haar neer. Met zachten drang weerde zij hem af, kuste hem en zeide: „Eindelijk kom je by mij terug, mijn zoon! Heb je een lange afstand in den brandenden zon moe ten afleggen? Ben je vermoeid van dër, langen weg? Heeft geen leed je getroffen in de groote, verre wereld?'Laat mij een bad voor je klaar maken, opdat je Je ver- frisschen kunt en een maal voor je berei den om je honger te stillen. Je bed zal worden gespreid, zoodat je dezen nacht heerlijk kunt rusten.'' Weenend zat de zoon in een hoek van het kleine vertrek. Twintig jaar geleden had hij in toorn het ouderlijk huis verlaten en nim mer had eenig bericht zijn ouders bereikt. Drie kwart lange mantel van zwart Bever, gegarneerd mei smalle bies van goud lamè, opstaande, rechte kraag, een slui ting midden voor. Ceintuur van zwart suède. Foto Lucile Parag. RECEPTEN. Botergebak. 200 Gram banketmeel 250 Gram boter 200 Gram suiker 1 eidooier, citroenschil. Kneed het deeg; rol het op 2.5 c.M. 'dikte Gt en doe het in een springvorm of maak r>r koeken van 5 c.M middellijn van. Matig warmen oven. Bekoelen vóór het uit het w.kblik te nemen. Gevulde boterkoek. '00 Gram bloem 75 Gram boter 75 Gram suiker Vulsel 50 Gram amandelen 40 Gram sucade 10 Gram snippers Kneed het deeg, rol het uit en maak er 2 licken van. Hak het vulsel. Een plak op i.kblik, strooi er het vulsel op, 1 c.M. bin nen de rand. Druk er daarna de tweede laag op en bak de koek in matig warmen oven gaar. Na bekoeling van het bakblik in punten snijden. De deegcirkels wat steun geven, b.v. door passenden ring of cirkels van carton met boter besmeren. Links is een heel eenvoudig model, waar voor men zich moet richten naar de hoofd wijdte, alvorens men de patroondeelen knipt. V. en R. éénmaal en het hoekige zijstukje 2 maal. Grappig is het Schotsche mutsje, dat af gewerkt wordt met een lint langs den onderkant, dat aan de achterzijde gestrikt wordt. Men kan opzij b.v. nog een fasan- tenveer hechten Onderaan een baret, die gemakkelijk en vlug te maken is en bestaat uit bol met aangestikter, naar het model geknipten, rand, die aan een rechten band gestikt wordt. Rechts onderaan een hoedje van tweed, fluweel of mantelstof, dat uit smalle baan tjes bestaat (4) die spitstoeloopen en ver bonden worden met een rand van dubbele stof, die men meerdere malen kan door stikken. Voedingsmiddel en gebruiksartikel. Wellicht gebruiken sommige huisvrouwen de bast der loofah's in de huishouding, zon der echter de herkomst te kennen. De loofah is een vrucht, die op dezelfde wijze groeit als de kalabas, we zouden net reuze-komkommers kunnen noemen, die afkomstig zijn uit Japan en aan den steel rypen, alvorens geplukt te worden. Het weeke, sappige vleesch dient als voeding van een groot deel der Japansche platte landsbevolking. Van grooter belang echter zijn deze vruchten als exportartikel. Het vleesch bederft zeer spoedig, en wordt met de zwarte zaden verwijderd, waarna een dicht vertakt skelet overblijft, dat gedroogd wordt en de bekende loofah geeft. In gedroogden toestand is de bast zeer hard en ruw, doet aan houtachtige vezels denken, doch in water, worden deze zacht en soepel. Japan heeft voor de groei van deze planten een bijzonder geschikt kli maat en zoo komt het, dat men uitgebreide kweekerijen van deze sponsachtige kalabas heeft. De van de Philippijnen komende warme zeewind biedt een dorado voor den groei van deze vruchten. In groote balen van 15002000 stuks worden de loofah- basten uitgevoerd, die soms den vorm heb ben van groote knotsen. Uit hygiënische overwegingen worden zij echter eerst gron dig gereinigd en gebleekt, want de Japan ners nemen het niet zoo heel nauw met de zindelijkheid; daarna worden zij in den handel gebracht. Men gebruikt de ruw- basten, die opgerold zijn en als loofah- spons bij drogisten verkrijgbaar zijn voor het schuren van pannen e.d. Ook worden er waschhandschoenen van gemaakt, die er beigeachtig uitzien en doen denken aan houtachtige vezels. Zooals gezegd worden ze in water soepel en zacht en zijn uitste kend om te gebruiken voor huidmassage; aangezien een betere circulatie van het bloed hierdoor bevorderd wordt. Inlegzolen worden eveneens van deze In de eerste maanden van het jaar ziet men reeds verschillende hoeden, die de vraag doen rijzen, of de win ter al voorbij is. Het zijn n.1. combinaties van vilt en stroo, soms zelfs geheel van stroo, die gedragen worden bij bont- en andere win termantels. Is het eigenlijk niet komisch dat men 's win ters stroo- en 's zo mers vilt ziet dragen, of - is het wellicht een weinig dwaas? We zien gelukkig ook nog mo derne hoeden, die zich aanpassen aan den tijd en deze: niet vooruit- loopen. Links b.v. een toque van zwart caracoul met gedrapeerd effect en tegen de bol gehechte veer, eveneens zwart met rood gekleurde verf. Rechts boven een groen antilopehoed met aan één kant neerge slagen rand. De bol is zeer middelmatig van vorm en is gegarneerd met groen en rood gekleurde veeren. Onderaan een model, dat het profiel zeer uit doet komen en niet geschikt is voor Zwart laken japon met hooge rok, die in de taille iets gedrapeerd is en bovendeel van zwart satijn met Strass-knoopjes aan voorpand. Bolero van Sealskin met zwarl laken mouwen. Opstaande kraag. basten gemaakt, aangezien ze absorbeeren- öe eigenschappen hebben, zijn ze bijzonder geschikt voor hen, die last hebben van transpireerende voeten. Het materiaal ia niettegenstaande den grooten afstand en de hooge vrachtprijzen toch billijk te noe men. Men heeft getracht in verschillende we- relddeelen het kweeken der loofah's te be vorderen, doch alleen in Egypte heeft men bevredigende resultaten verkregen. In Zuid- en Midden-Amerika, in Australië en China kon men slechts mislukte oogsten constateeren. Het klimaat, de bodem en de lucht in Japan leenen zich uitstekend om deze massa aanplantingen van de loofah kalabas in alle opzichten te doen slagen. Wij meenen dan ook goed te doen huis vrouwen op te wekken eens kennis te ma ken met dit eigenaardige product dat prac tische diensten bewijst en nog veel te wei nig bekend is. WINTERHANDEN OF - VOETEN. Zoodra de vorst intreedt beginnen zich winterplekken kenbaar te maken door dat de huid gaat gloeien en jeuken, zoo zelfs, dat het een ware plaag wordt. Men moet zooveel mogelijk trachten te voorko men, dat winterplekken open wonden wor den, want dan is medische behandeling noodzakelijk. Een oud huismiddel is om winterhanden en -voeten te baden in gezouten aardappel water of wel in een afkooksel van eiken schors of een aluinoplossing. Al deze hand en voetbaden doen het jeuken minder wor den. Apothekers hebben een soort verzachten de winterzalf, die men 's morgens en 's avonds op de pijnlijke plaatsen uitsmeert en waarover heen men een verbandje windt. Een uitstekend middel tegen koude voe ten is een voetbad, waaraan een sterk ka- millenaftreksel wordt toegevoegd. Wissel baden zijn eveneens uitstekend, waartoe men een waschkom met heet en een met lauw water neemt en hierin de voeten af wisselend eenige minuten in houdt en daarna naar bed gaat. 's Morgens wrijft men de voeten regelmatig in met kamfer' spiritus. Ml Het De t> Allee Die i Dan Er js Z'n r Dat Geen 't Be Dat 1 Een Ml Wa ma; Kerk Zeer en rc Bloei Stam Vruc 1.-. Orga ieder gelaat, doch zeer flatteus is voor da mes, die ietwat extra-vagante modellen kunnen en weten te dragen.

De Soester | 1938 | | pagina 6